Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wkrętarka na Li-ion-modyfikacja

PatrykkP 22 Paź 2017 23:00 10779 37
  • Wkrętarka na Li-ion-modyfikacja
    1. Wstęp
    Wszedłem w posiadanie wkrętarki Makita 6281D. Niestety jej mankamentem był krótki czas pracy na jednym ładowaniu. Po przemyśleniach zdecydowałem się na modyfikacje akumulatora i zastąpienie oryginalnych ogniw NI-Cd akumulatorami Li-ion. Oczywiście przez inny sposób ładowania nowych ogniw, zmianie musiała ulec również ładowarka.

2. Założenia
    Stworzenie nowego zasilania na bazie ogniw Li-ion , wydłużenie czasu pracy na jednym akumulatorze , wykonanie ładowarki do tego typu ogniw. Wszystko zbudowane za pomocą dostępnych modułów.

3. Dobór ogniw i zabezpieczenia
    Wybór padł na ogniwa Samsung INR18650-25R, znamionowo 2500mAh, prąd do 25A . Ogniwa zostały zgrzane w pakiet 4s. Kolejnym etapem było dobranie balansera/zabezpieczenia , który kontroluje napięcie każdej celi i nie dopuszcza do przekroczenia ich napięcia naładowania. Wybrany układ zabezpiecza też ogniwa przed przeładowaniem/rozładowaniem przez co chroni je przed szybkim zużyciem.
    Parametry BMS:
    Prąd ciągły 30A
    Prąd max. 60A
    Prąd balansowania 60mA
    Napięcie odcięcia :
    -przeładowanie 4.28V
    -rozładowanie 2.55V

4. Modyfikacja akumulatora
    Pierwszym etapem było rozebranie akumulatora i usuniecie zużytych ogniw. Niewątpliwe wielką zaletą było to, że akumulator skręcany był na śruby- ułatwiło to znacznie modyfikacje.
    Na etapie projektowania pomyślałem, że przydatną rzeczą byłby podgląd poziomu naładowania akumulatora więc i taki moduł w nim umieściłem.
    Ogniwa zostały podłączone do BMSa według następującego schematu:

Gotowy pakiet:
    Wkrętarka na Li-ion-modyfikacja Wkrętarka na Li-ion-modyfikacja

W obudowie nawiercilem otwory, w których umieściłem diody oraz przycisk . Następnie całość zalałem klejem typu epoksyd.

Akumulator umieściłem w obudowie, a całość skręciłem:

Wciśniecie przycisku powoduje zaświecenie na kilka sekund diod pokazujących stan naładowania:

5. Ładowanie
    Do zasilania został użyty zasilacz (uniwersalny, prawdopodobnie od laptopa) o ustawionym napięciu wyjściowym 19V i prądzie max. 4.5A. Za moduł ładowarki odpowiedzialna jest przetwornica DC/DC (XL4005), ładująca metodą CC/CV – w pierwszej fazie ogniwo ładowane jest stałym prądem, a gdy osiągnie zadane napięcie przechodzi w druga fazę – CV, gdzie stabilizuje napięcie na ogniwie , przy zmniejszającym się prądzie.
    Proces ładowania obrazuje dwukolorowa dioda oraz procentowy wskaźnik naładowania.
    Należy jednak pamiętać, że zapalenie się zielonej diody nie oznacza ukończenia procesu ładowania, a osiągniecie przez ogniwo zadanego napięcia(przejście do fazy CV,akumulator nie jest jeszcze w pełni naładowany)- należy przez chwilę zostawić akumulator w ładowarce , tak aby został w pełni naładowany.
    Zasilacz:

Przetwornica:

6. Modyfikacja ładowarki
    W obudowie wyciąłem okienko i umieściłem wskaźnik stanu naładowania:

Później połączyłem moduł przetwornicy z zasilaczem i dokonałem ustawień takich jak: prąd ładowania, napięcie końcowe ładowania.
    Prąd ładowania: 1.5A

Napięcie końcowe ładowania: 16.8V

Następnie całość umieściłem w oryginalnej obudowie ładowarki:
    Wkrętarka na Li-ion-modyfikacja Wkrętarka na Li-ion-modyfikacja Wkrętarka na Li-ion-modyfikacja Wkrętarka na Li-ion-modyfikacja

7. Kosztorys
    BSM 2.64$
    Moduł CC/CV 3.42$
    Wskaźnik naładowania 1.57$
    Wskaźnik naładowania 2 1.64$
    Zasilacz 8zł (używany)
    Ogniwa 4x9zł (kupione z demontażu nowych pakietów , zgrzewanie w cenie)
    Cena za kompletny akumulator wyniosła w przybliżeniu 52zł

8. Podsumowanie
    Po całym zabiegu wkrętarka dostała nowe życie. Czas pracy też uległ wydłużeniu ponieważ zamiast fabrycznych 1.3Ah mamy 2.5Ah.
    Zaletą jest też cena całego przedsięwzięcia, która jest do przyjęcia. Przed modyfikacją czytałem wiele wpisów o tym, że takie przeróbki są bardzo drogie i nieopłacalne - chciałem udowodnić, że niekoniecznie. Jeśli chodzi o mnie to jestem w pełni zadowolony z tego projektu.

Fajne!
  • #2 23 Paź 2017 08:14
    dr.hannibal
    Poziom 22  

PatrykkP napisał:
    Cena za kompletny akumulator wyniosła w przybliżeniu 52zł

Jeśli to jest koszt kompletnej przeróbki to zdecydowanie było warto, chociaż myślę że kluczowe było tutaj zamawianie części od chińczyka (jak wnioskuje po cenach w $).
    Nawet gdyby kupować te części w Kraju to pewnie wyszło by ok. 80-100zł i nadal było by to opłacalne (myślę że jest to cena w granicach nowego aku.).
    Swoją drogą wkrętarka jest naprawdę przyzwoita, więc szkoda było by jej nie ratować.

• #3 23 Paź 2017 09:19
    SylwekK
    Poziom 28  

Bardzo praktyczna przeróbka. Też tak zrobiłem z jedną wkrętarką jakieś 2-3 lata temu, a na dniach będę następną przerabiał. Warunek to porządne ogniwa wysokoprądowe, na zwykłych "laptopowych" szkoda zaczynać i balanser min 30A. Jako ciekawostkę powiem tylko, że ja ładowarki w ogóle nie przerabiałem... Tak, wiem jak się ładuje ogniwa li-jon jednak prąd jaki dawała oryginalna ładowarka nie był zbyt duży i zaryzykowałem bezpośrednim podłączeniem. Podczas pierwszego lądowania kontrolowałem cały proces z miernikiem w ręku. Nawet termometr nie był potrzebny - nic się nie grzało, napięcia w normie, nic złego się nie dzieje. Wszystko działa bezawaryjnie do dziś :)

• #4 23 Paź 2017 10:08
    xamrex
    Poziom 28  

Hej,
    Gdzie dorwałeś taki wskaźnik naładowania?

• #5 23 Paź 2017 10:30
    marqqv
    Poziom 29  

xamrex napisał:

np. allegro

• #6 23 Paź 2017 11:40
    PatrykkP
    Poziom 3  

xamrex napisał:

aliexpress - szukaj pod hasłem: li-ion battery level indicator

Dodano po 4 [minuty]:

dr.hannibal napisał:
    chociaż myślę że kluczowe było tutaj zamawianie części od chińczyka

Zgadza się , niestety kupując "u nas" zapłaciłbym 60 zł za sam BMS.

• #7 23 Paź 2017 11:46
    tomjed
    Poziom 27  

Kolego PatrykkP, czy ogniwa są jak pisał Sylwek wysoko prądowe, czy "laptopowe"?

• #8 23 Paź 2017 11:48
    szymon122
    Poziom 36  

PatrykkP napisał:
    Napięcie odcięcia :
    -przeładowanie 4.28V
    -rozładowanie 2.55V

Czy wg producenta ogniw jest to bezpieczne napięcie do którego można je rozładować? Coś dziwnie niskie.

• #9 23 Paź 2017 12:08
    brzuch
    Poziom 1  

Zrobiłem też cos takiego, tylko kontrole mam dla każdego ogniwa :) Aku z laptopa, ładowarka z laptopa 19V. Rzadko używam wkrętarki i zawsze dobijało mnie to, że aku NiCd same się wyładowywały. Jak była potrzebna, to wyładowana. Niestety mam za mało postów żeby umieścić filmik :(

• #10 23 Paź 2017 12:56
    jousto
    Poziom 16  

Ma ktoś pomysł jak rozebrać akumulator do tego typu wkrętarki ale który jest klejony?
    Zacząłem to robić ale prędzej połamię obudowę niż się dobiorę do ogniw.

• #11 23 Paź 2017 13:03
    PatrykkP
    Poziom 3  

tomjed napisał:
    Kolego PatrykkP, czy ogniwa są jak pisał Sylwek wysoko prądowe, czy "laptopowe"?

Ogniwa są wysoko prądowe, typ ogniw podałem na początku postu.

• #12 23 Paź 2017 13:06
    szymon122
    Poziom 36  

jousto napisał:
    Ma ktoś pomysł jak rozebrać akumulator do tego typu wkrętarki ale który jest klejony?

Na 90% nie jest klejony tylko zgrzany ultradźwiękami - czyli nic nie zrobisz, musisz rozciąć na linii zgrzewu.

• #13 23 Paź 2017 14:50
    tomjed
    Poziom 27  

PatrykkP napisał:
    Ogniwa są wysoko prądowe, typ ogniw podałem na początku postu.

No to się nie popisalem... Jeśli chodzi o czytanie ze zrozumieniem.... A czy te 25A wystarczy do Makity?

• #14 23 Paź 2017 14:58
    SylwekK
    Poziom 28  

Wystarczy. Zazwyczaj przy bardzo dużym obciążeniu pobierany jest tak duży prąd. Zresztą w praktyce to już sprawdzone :)

• #15 23 Paź 2017 15:14
    mick
    Poziom 15  

Super przeróbka. Już dawno myślę o przerobieniu mojego Bosha 18V, lecz cena nowych ogniw mnie odstrasza.

Cytat:

Gdzie można w takiej cenie kupić takie ogniwa?
    Jak to demontaż nowych pakietów??

• #16 23 Paź 2017 16:02
    jousto
    Poziom 16  

szymon122 napisał:
    jousto napisał:

Na 90% nie jest klejony tylko zgrzany ultradźwiękami - czyli nic nie zrobisz, musisz rozciąć na linii zgrzewu.

Linii zgrzewu nie widzę. Widziałem na "youtubie" jak gościu podważał śrubokrętem. Wyglądało jakby obudowa składała się z dwóch części wpuszczonych jedna w drugą i jakoś to mu poszło. Ja tak nie potrafię. Obudowa się wygina ale się nie poddaje.

• #17 23 Paź 2017 16:24
    Freddy
    Poziom 43  

jousto napisał:
    Obstukujesz młotkiem na linii klejenia - sprawdzone, dużo pomaga

• #19 23 Paź 2017 17:29
    SylwekK
    Poziom 28  
  • #23 23 Paź 2017 21:03
    wada

VIP Zasłużony dla elektroda

Freddy napisał:
    jousto napisał:
    Obstukujesz młotkiem na linii klejenia - sprawdzone, dużo pomaga

Albo jak w serwisówce od niektórych pilotów Sony
    Trapezowy nożyk w szparę i lekko uderzamy w jego młotkiem i tak dookoła, przy uderzeniu słychać jak puszcza klejenie (zgrzew) - w tej metodzie nawet nie widać potem śladu otwierania. Można też ostatecznie ułamane 2-3cm ostrze od zwykłego nożyka użyć.
    Nic nie podważać i nic na siłę - tylko młotkiem. :D

A układy zabezpieczeń na szybko i sprawdzone prze-zemnie można kupić tutaj
    https://www.bto.pl/kat/237/liion
    a co nieco pisałem tu
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16639432#16639432

Dodano po 11 [minuty]:

Daniel_dan napisał:
    A taki moduł nie lepiej się będzie nadawał i bezpośrednio podłączyć ładowarkę oryginalną? https://pl.aliexpress.com/item/1PCS-4S-15A-Li...tection-Board-14-4V-14-8V-16/32693310661.html
    tu ładuje tylko w szereg i podobnie kontroluje tylko napięcie ładowania i rozładowania ogniw, które muszą mieć takie same parametry, nie ma ten układ pełnej opcji balancera, czyli indywidualnego ładowania ogniw, skutkiem tego jest potem to, że jedno ogniwo może szybciej się naładuje a reszta może mieć tylko kilka procent naładowania i układ wyłączy ładowanie, Potem podczas pracy jedno ogniwo szybciej spadnie napięcie i wyłączy cały pakiet.

Dodano po 8 [minuty]:

SylwekK napisał:
    Jakiś dziwny, taki minimalistyczny. Ja kupiłem kilka tych:

http://s.aliexpress.com/aIJfUNzu

Tu widać i nawet pisze że ma pełną kontrolę nad każdym ogniwem i zapewnia pełną równowagę pomiędzy nimi - pełny Balancer

• #24 23 Paź 2017 21:59
    PatrykkP
    Poziom 3  

mick napisał:

Cytat:

Gdzie można w takiej cenie kupić takie ogniwa?
    Jak to demontaż nowych pakietów??

Ogniwa kupiłem od jednego z użytkowników ze sklepiku na forum swiatelka.pl , jedyne co wiem to, to że pochodzą właśnie z rozbiórki nowych firmowych pakietów.

• #25 24 Paź 2017 08:10
    Kajox
    Poziom 10  

W końcu przeróbka zrobiona z głową. Jedynie co by mi przeszkadzało to trochę długi czas ładowania. Jednak w tej cenie to już mój wymysł. Ciekawi mnie układ wskaźnika do akumulatora. Ten wskaźnik, który wykorzystałeś do ładowarki troszkę przerobiłem i wmontowałem w obudowe wiertarki Makita DHR241 jako wskaźnik stanu baterii. To by był dobry sprzęt do testu wytrzymałości dorabianych ogniw. Prądy ogromne ostatnio w kilka minut rozładowany akumulator stygł w ładowarce ponad pół godziny. Nie zdażyło mi się to jeszcze.

• #26 24 Paź 2017 09:24
    PatrykkP
    Poziom 3  

Kajox napisał:
    Jedynie co by mi przeszkadzało to trochę długi czas ładowania.

Prąd ładowania bez problemu można zwiększyć co skróci czas ładowania.

• #27 24 Paź 2017 09:30
    Kajox
    Poziom 10  

Do jakiego poziomu? Balbym sie przesadzać. Oryginalna ładowarka DC18RC pakuje ponad 9a w baterie. Jednak odbywa się to impulsami kilkusekundowymi. Laduje okolo 3A ciagle i strzela 9a pradem co jakiś czas. Cały czas kontrolując temperaturę o chłodząc wentylatorem.

• #29 24 Paź 2017 12:41
    _Mech_
    Poziom 6  

Do jakiego skróconego czasu ładowania można dojść przy zachowaniu bezpiecznej temperatury dla ogniw?

• #30 24 Paź 2017 12:57
    Jawi_P
    Poziom 29  

W sumie fajna sprawa z daniem drugiego życia wkrętarce, tym bardziej nie byle-jakiej.
    Do swojej podchodzę jak pies do jeża, ale kiedyś się w końcu zmuszę :)
    Jestem ciekaw, ile w tym prawdy o pochodzeniu tych ogniw, że z "nowych" pakietów.
    Ale prawda, że lepiej tam na forum kupować niż na allegro czy olxach itd.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME