Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ciekawy zegar EC1515B - DIY Kit Made in China - Test / Recenzja.

CMS 12 Cze 2018 17:39 5172 35
 • W dzisiejszym artykule pragnę wam zaprezentować test / recenzję, całkiem miłego dla oka, chińskiego zegara do własnego montażu.
  Listonosz, zrobił mi dzisiaj niespodziankę i zarazem pokrzyżował moje plany na nowy artykuł, bo miałem pisać o czymś zupełnie innym.
  Jako, że wyczekiwałem otrzymanego gadżetu z niecierpliwością, zmieniłem plany. I w wielkim pospiechu poskładałem nowy "bajer"...

  Zegarek nie działa do końca tak jak sobie wyobrażałem, ale efekt i tak jest dość ciekawy, o tym jednak później). Jak na kita, za ok. 47 polskich złotych (wliczając koszy wysyłki wynoszące prawie połowę wartości zamówienia), jest całkiem w porządku. Da zarówno frajdę z montażu (Początkującym elektronikom, ja robiłem na szybkiego, bo za chwilę zamknięcie firmy, a nie chciało mi się kończyć składania w domu. Zmontowanie całości zajęło mi to około czterdziestu minut. Co widać między innymi po nierównym obsadzeniu oporników. Jak to mówią ”jak się człowiek śpieszy, to się hejter cieszy") jak i stanowi praktyczny zegarek z datownikiem, termometrem i czymś jeszcze... Ale póki co nie wiem co to takiego.

  Ciekawy zegar EC1515B - DIY Kit Made in China - Test / Recenzja.
  Sprzedawca, nie był tak miły i nie wstawił zdjęcia poskładanego produktu. Kupowałem więc właściwie kota w worku :).

  Co znajdziemy w zestawie:

  Ciekawy zegar EC1515B - DIY Kit Made in China - Test / Recenzja. Ciekawy zegar EC1515B - DIY Kit Made in China - Test / Recenzja.
  Tak wygląda zawartość przesyłki. Elementów jest tym razem w nadmiarze i nie musiałem uzupełniać swoimi.

  Ciekawy zegar EC1515B - DIY Kit Made in China - Test / Recenzja. Ciekawy zegar EC1515B - DIY Kit Made in China - Test / Recenzja.
  Spojrzenie na płytkę od strony wierzchniej i spodniej, lub TOP i BOTTOM, jak ktoś woli, ja zawsze wolałem polskie określenia.

  Teraz kilka zdjęć z montażu, tym razem wyjątkowo nie zacząłem od lutowania najniższych elementów, ale od LED"ów, bo było ich najwięcej i najszybciej wtedy widać jak elementy znikają z biurka, co zwiększa morale :).

  Ciekawy zegar EC1515B - DIY Kit Made in China - Test / Recenzja. Ciekawy zegar EC1515B - DIY Kit Made in China - Test / Recenzja. Ciekawy zegar EC1515B - DIY Kit Made in China - Test / Recenzja. Ciekawy zegar EC1515B - DIY Kit Made in China - Test / Recenzja.
  Bardzo skrócony "pokaz" montażu, jak mówiłem, miałem mało czasu na działanie. Jak widać, nawet nie zdążyłem umyć płytki.

  Tutaj macie kilka fotek działającego układu, a za chwilę przejdziemy do części technicznej.

  Ciekawy zegar EC1515B - DIY Kit Made in China - Test / Recenzja. Ciekawy zegar EC1515B - DIY Kit Made in China - Test / Recenzja. Ciekawy zegar EC1515B - DIY Kit Made in China - Test / Recenzja. Ciekawy zegar EC1515B - DIY Kit Made in China - Test / Recenzja.
  Wartości zmieniają się automatycznie. Godzina jest wyświetlana mniej więcej przez 45 sekund na minutę. Pozostały czas to przewijające się:
  - temperatura;
  - rok;
  - miesiąc i dzień (niestety jest w układzie amerykańskim, do tego brakuje kropki pomiędzy miesiącem i dniem, więc dość dziwnie to wygląda);
  - coś jeszcze "-2-" myślę, że to może być kwadra księżyca, ale nie jestem do końca przekonany. W instrukcji nic nie wyczytałem, ale zaraz po włączeniu zegara gdy wystartował od początku kalendarza od godziny 00:00, wartość ta wynosiła "-3-"
  Ciekawy zegar EC1515B - DIY Kit Made in China - Test / Recenzja. Ciekawy zegar EC1515B - DIY Kit Made in China - Test / Recenzja. Ciekawy zegar EC1515B - DIY Kit Made in China - Test / Recenzja. Ciekawy zegar EC1515B - DIY Kit Made in China - Test / Recenzja. Ciekawy zegar EC1515B - DIY Kit Made in China - Test / Recenzja. Ciekawy zegar EC1515B - DIY Kit Made in China - Test / Recenzja. Ciekawy zegar EC1515B - DIY Kit Made in China - Test / Recenzja. Ciekawy zegar EC1515B - DIY Kit Made in China - Test / Recenzja.
  Tutaj kilka fotek pokazujących działanie sekundnika. Nie widziałem sensu nagrywania filmu. Wyraźnie widać, że w pewnym momencie zielona dioda znika.

  Przejdźmy zatem do tej ciekawszej części, czyli "co siedzi w środku"?

  Zacznijmy od "frontu" naszego zegara. Mamy tutaj dwanaście czerwonych diodek w rozmiarze 3mm, przypadających na każdą pełną godzinę, oraz czterdzieści osiem 3mm'etrowych diodek w kolorze zielonym, symbolizujących minuty, pomiędzy pełnymi godzinami. Pełnią one rolę sekundnika. To rozwiązanie ma pewną wadę. Mianowicie, diody czerwone świecą się cały czas, a zielona "przeskakuje" po kolei. Sprawia to, że za każdym razem gdy sekundnik trafia na pełną godzinę, "znika" na jedną sekundę. Gdy dokonywałem zakupu, miałem nadzieję, że zegar będzie działał na zasadzie dodawania kolejnych diodek na sekundniku, (tak jak na zegarze z Teleexpresu). Na froncie znajdziemy jeszcze fotorezystor, odpowiadający za automatyczną regulację jasności wyświetlacza i diodek, oraz termistor, pełniący funkcję czujnika temperatury. No i zapomniałem o najważniejszym, czyli poczwórnym wyświetlaczu siedmio-segmentowym, o symbolu 5463BS-1 (z dwukropkiem i czterema kropkami.) Wymiary płytki wynoszą 81x81mm, ale narożniki są perforowane i można je odłamać. Uzyskując tym samym okrągłą pytkę o średnicy 81mm.

  Na tyle zegara znajdziemy dwa przyciski typu microswitch 6x6mm, standardowy kwarc zegarkowy 32,768kHz, Gniazdo bateryjki podtrzymującej pamięć ustawień gadżetu, na wypadek zaniku zasilania (CR2025 - brak w zestawie). Znajdziemy też właściwy układ zegara czyli znany i lubiany DS1302, buzzer oraz serce układu. W tym wypadku jest to układ IAP15W413AS. Do tego dziesięć rezystorów, pięć kondensatorów i jeden tranzystor pełniący rolę końcówki mocy dla byzzera.
  Zasilanie układu jest realizowanie przez gniazdo MINI USB (czyli większe od tego które występuje w większości obecnych smartphonów). Pobór prądu jest bardzo mały, na tyle, że miernik USB, który znajdziecie na Aliexpress pod hasłem "keweisi" (ten niebieski), nic nie zarejestrował. Nie mam pod ręką odpowiednio spreparowanego przewodu, aby dokonać pomiaru zwykłym multimetrem, ale "inteligentne" powerbanki powodują, że zegar resetuje się co kilka sekund (jeśli ma baterię podtrzymującą pamięć to tylko gaśnie na chwilę). A właściwie odwrotnie, to niski pobór prądu powoduje, że powerbanki się wyłączają, a po chwili gdy kondensator się rozładuje i zegar znowu "szarpnie" więcej prądu, powerbank się włącza i tak w koło Macieju. Nie wydaje mi się jednak, żeby ktoś używał do zasilania tego maleństwa jakichś rozbudowanych w elektronikę powerbanków, bo po co.

  Poniżej załączam skan instrukcji. Na chwilę obecną nie mogę się połapać, o co chodzi z ustawieniami w punkcie traktującym o "CHIME" czyli brzęczyku, bo na ten przykład, obecnie na chwilę przed każdą pełną godziną, zaczyna "drzeć mordę" a potem punktualnie o pełnej godzinie miga bardzo jasno wszystkimi diodami. Z instrukcji wynika, że da się to wyłączyć, ale i co gorsza, niechcący włączyć inne alarmy. Niestety po wejściu w to menu, nic nie rozumiem. Powinna być jakaś tabelka umożliwiająca identyfikację poszczególnych ustawień. Jest strasznie rozbudowane, a wszystko praktycznie opiera się na "kodach cyfrowych". Niektóre ustawienia mają nawet sześćdziesiąt poziomów nastaw. Musiałbym najpierw rozrysować to menu, a potem kombinować z nastawami, ale jakoś nie bardzo mi się chce. Najpierw poszukam, może gdzieś jest jakaś ściągawka. Póki co ustawiłem wszystko na OFF.

  Ciekawy zegar EC1515B - DIY Kit Made in China - Test / Recenzja. Ciekawy zegar EC1515B - DIY Kit Made in China - Test / Recenzja.

  Podsumowując. Uważam, że zakup takiego zegara przez początkującego elektronika, do celów, takich jak nauka lutowania oraz poprawnego rozpoznawania i obsadzania elementów, to strzał w dziesiątkę, bo po zmontowaniu, nie będzie to kolejny gadżet utrudniający domknięcie szuflady, tylko pełnoprawny zegar, a po dorobieniu obudowy z jakimś przydymionym filtrem z przodu, będzie to się pięknie prezentowało. Tym bardziej, ze laminat ma czarną soldermaskę. Nie będzie zatem widoczny zza dymionej plexi.
  Byłbym zapomniał. Jeśli chcecie to "cudeńko" zamknąć w obudowie i dać z przodu, czy to ściankę z wyciętymi otworami od wszystkie świecące elementy, czy zdecydujecie się na jakiś przyciemniony, transparentny filtr na froncie musicie wyciągnąć fotorezystor powyżej poziomu wyświetlacza. W przeciwnym wypadku, zamiast "zbierać" światło z otoczenia, będzie reagował na światło wyświetlacza odbite od front panelu i automatyczna regulacja jasności zegara nie będzie działała poprawnie. Według mnie, najlepiej będzie wyprowadzić sobie ten fotorezystor na przewodach, gdzieś na obudowę, ale tak, żeby w ogóle nie "widział, żadnych elementów świetlnych zegara, a jedynie oświetlenie zewnętrzne. Dodałbym też potencjometr precyzyjny, wieloobrotowy w szereg z fotorezystorem, aby sobie dokładnie wyregulować jasność w miejscu gdzie zamontujemy ten gadżet.

  U mnie z pewnością pozostanie on już elementem wystroju. Pomyślę tylko o jakiejś ładnej obudowie.
  Piszcie w komentarzach w jakiej obudowie Wy byście widzieli taki zegareczek. Do mnie przemawiają proste formy, typu czarny prostopadłościan, ale myślę, że i w cyberpunkowej wersji też mógłby się ciekawie prezentować.

  Pozdrawiam.
  CMS


  Fajne!
 • Arrow Multisolution Day
 • #2 12 Cze 2018 19:54
  fotomh-s
  Poziom 17  

  Co do tego -2- to chyba dzień tygodnia, to by było logiczne. Dzisiaj mamy Wtorek, czyli drugi dzień tygodnia. Układy RTC często mają funkcję kalendarza zwracającą dzień tygodnia, tak samo większość zegarów/budzików z funkcją pokazywania daty ma wskazywanie dnia tygodnia.

  A jak na księżyc to tylko z Project Apollo NASSP, czyli pełny symulowany panel CM/LM oraz emulator AGC/AGS, to tak swoją drogą bo kolega chyba ma jakiegoś bzika na tym punkcie ;-)

 • #3 13 Cze 2018 11:36
  CMS
  Administator HydePark

  fotomh-s napisał:
  Co do tego -2- to chyba dzień tygodnia,


  Wygląda, że masz rację, dziś mamy "-3-".

 • Arrow Multisolution Day
 • #4 13 Cze 2018 11:45
  acctr
  Poziom 13  

  Pytanie czy te czerwone diodki są na stałe podłączone do zasilania czy są sterowane z uc? Bo jeśli są sterowalne to kit można potraktować jako bazę do swojego projektu, ale to też zależy od tego co to za upc został zastosowany i czy jest kompatybilny pinowo z jakimkolwiek "cywilizowanym" mikrokontrolerem rodziny AVR lub PIC.

 • #5 13 Cze 2018 12:08
  CMS
  Administator HydePark

  acctr napisał:
  Pytanie czy te czerwone diodki są na stałe podłączone do zasilania czy są sterowane z uc?


  Czerwone diody nie są podpięte na stałe pod zasilanie.

  acctr napisał:
  to też zależy od tego co to za upc został zastosowany


  CMS napisał:
  oraz serce układu. W tym wypadku jest to układ IAP15W413AS.

 • #7 13 Cze 2018 15:15
  Bynak
  Poziom 12  

  Witam.

  Ze zdjęć wnioskuję że posiadam identyczny model tego zegara a co za tym idzie mogę podpowiedzieć że przytrzymując przycisk MODE i klikając PLUS możemy zmieniać sposób zapalania się diod sekundnika. Występuje tam kilka trybów i to raczej ciekawszych wizualnie niż zaprezentowany na powyższych zdjęciach. Niestety jak do tej pory miałem tylko czas go zmontować i sprawdzić poprawność działania więc nic więcej nie udało mi się zauważyć z dodatkowych jego opcji.

  Pozdrawiam.

 • #8 13 Cze 2018 15:26
  CMS
  Administator HydePark

  No faktycznie, jest trochę tych trybów. Bardzo cenna informacja. Dziękuje. Czy masz coś przeciwko, abym ja dodał do pierwszego posta?

  Gdyby się jeszcze dało zrobić żeby zamiast 613, pokazywał 13.6.
  Pewnie się da, ale nie wiem która to opcja w menu. Liczyłem, że znajdę coś ciekawego skanując kod QR z instrukcji, ale nic nie znalazłem.

 • #9 13 Cze 2018 15:46
  Bynak
  Poziom 12  

  Oczywiście nie mam nic przeciwko, im więcej informacji o jego opcjach tym łatwiej będzie również mnie zorientować się w jego obsłudze gdy w końcu znajdę czas zamontować go w jakiejś bliżej nie określonej na tą chwilę obudowie.

  Pozdrawiam.

 • #10 13 Cze 2018 21:20
  nolens_volens
  Poziom 13  

  Dodam jeszcze, że taki sam zegar (może nie funkcjonalnie) jest dostępny na AT89S52.
  Sprzedawca ma go w dwóch wersjach - LED smd i przewlekane (nieco droższa).Ciekawy zegar EC1515B - DIY Kit Made in China - Test / Recenzja.

  PS.
  znalazłem dokumentację do wersji zegara opisanej przez Autora wątku.

 • #11 14 Cze 2018 18:18
  CMS
  Administator HydePark

  No i pięknie. Widzę, że nie da się zmienić kolejności dnia i miesiąca, ale można ustawić wyświetlanie tylko czasu i temperatury. I to ustawienie mi pasuje.

  Dodano po 8 [godziny] 14 [minuty]:

  Niestety... :(
  Załączona w instrukcji tabela, nie pokrywa się z menu mojego zegarka.

 • #12 14 Cze 2018 19:15
  mecenasik
  Poziom 10  

  Witam.
  A jak z dokładnością tego zegara? Mam bardzo podobny też kupiony na Ali i wg mnie chodzi kiepsko. Tolerancja to ok. +/- 1m na miesiąc albo i gorzej.

 • #13 14 Cze 2018 19:29
  kiko80
  Poziom 23  

  Bardzo ciekawy artykuł, mam pytanie odnośnie zasilania takiego zegarka czy zasilacz buforowy np

  Code:
  https://abc-rc.pl/ladowarka-mini-usb-1a-tp4056
  nadaje się do zasilania tego zegarka wraz z koszyczkiem na 4 akumulatorki typu eneloop. Czy zda to egzamin tj przy braku zasilania podtrzymywać będą akumulatorki a po jego powrocie będzie odcięte zasilanie z akumulatorków i będą doładowane.
  Pozdrawiam sory za lamerskie pytanie

 • #14 14 Cze 2018 19:42
  CMS
  Administator HydePark

  mecenasik napisał:
  A jak z dokładnością tego zegara?


  Jeszcze nie wiem, mam go trzeci dzień i kilka razy był resetowany.

  mecenasik napisał:
  Tolerancja to ok. +/- 1m na miesiąc albo i gorzej.


  Podobna tolerancję ma mój G-Shock i jest to nawet uwzględnione w instrukcji.

  kiko80 napisał:
  4 akumulatorki typu eneloop. Czy zda to egzamin tj przy braku zasilania podtrzymywać będą akumulatorki a po jego powrocie będzie odcięte zasilanie z akumulatorków i będą doładowane.


  Taki koszyczek powinien starczyć na kila tygodni pracy. Bateryjka CR2520 pozwoli na podtrzymanie ustawień na czas zaniku właściwego zasilania.

 • #15 14 Cze 2018 20:26
  gimak
  Poziom 37  

  Mój czasomierz o którym pisałem, ma podtrzymanie na czas zaniku napięcia z baterii 9V (ja stosuję akumulatorek 9V). W czasie zaniku napięcia gaśnie wyświetlana godzina, ale jak jest włączone budzenie, to ono działa w czasie zaniku napięcia. Akumulator co jakiś czas muszę wyjąć i naładować. Co dokładności, to jest on taktowany częstotliwością sieci.

 • #16 14 Cze 2018 20:36
  goldi74
  Poziom 43  

  kiko80 napisał:
  Bardzo ciekawy artykuł, mam pytanie odnośnie zasilania takiego zegarka czy zasilacz buforowy np
  Code:
  https://abc-rc.pl/ladowarka-mini-usb-1a-tp4056
  nadaje się do zasilania tego zegarka wraz z koszyczkiem na 4 akumulatorki typu eneloop. Czy zda to egzamin tj przy braku zasilania podtrzymywać będą akumulatorki a po jego powrocie będzie odcięte zasilanie z akumulatorków i będą doładowane.
  Pozdrawiam sory za lamerskie pytanie

  TP4056 to ładowarka ogniw Li-Ion 3,7V. Nie będzie współpracować z pakietem złożonym z akumulatorków Ni-Cd czy Ni-MH.

 • #17 14 Cze 2018 20:44
  kiko80
  Poziom 23  

  Masz rację więc inna ładowarka jest potrzebna do tego, te rozwiązanie w zegarku może zbyteczne ale w radiu które opisywał CMS to obowiązkowo by się przydało.

 • #18 15 Cze 2018 15:19
  fotomh-s
  Poziom 17  

  Co do dokładności to ten moduł RTC chyba nie ma kompensacji termicznej.
  Chińczyk gdyby pomyślał, to by wsadził nieco droższy moduł z kompensacją termiczną. Takie moduły mają wbudowany w układ termometr i automatycznie kompensują dryft termiczny, do tego można z nich "wyciągnąć" dane o temperaturze więc termistor by odpadł a co za tym idzie również ADC by nie był potrzebny.

  1 minuta na miesiąc swoją drogą jest OK. RTC w terminalu Psion Workabout MX ma gorszą precyzję i jakoś nie narzekam. Jednak tutaj jest termometr i aż prosi się o "odpowiedni" do tego układ. Gołe termistory to dzisiaj przeszłość.

 • #19 15 Cze 2018 16:58
  kiko80
  Poziom 23  

  To może przerób i pokaż jak wyszło, jestem ciekaw jak to wyjdzie i jakie są dodatkowe koszty

 • #20 15 Cze 2018 17:21
  CMS
  Administator HydePark

  kiko80 napisał:
  To może przerób i pokaż jak wyszło


  Tylko po co?

  kiko80 napisał:
  jakie są dodatkowe koszty


  Pewnie części wraz z wysyłkami wyjdą więcej niż cena zegara. Nie licząc czasu na napisanie programu.

 • #22 18 Cze 2018 12:13
  velsper
  Poziom 29  

  Mam taki zegarek i chodzi u mnie już kilka miesięcy, kupiony na Banggood-zie wraz z dedykowaną do niego obudową z plexi za 40-pare złotych. W kicie Chinczyk dołożył nawet kilka LED-ów w zapasie. Do wyboru było kilka wersji kolorów wyświetlacza i samych diod, także można to dopasować pod swoje gusta.

  Co do stabilności, to przez okres trzech miesięcy uciekł do przodu tylko o dwie minuty, więc aż tak tragicznie nie jest. Jeśli zaś chodzi o termometr, to mam wrażenie, że lekko zawyża wskazania, pomimo tego, iż termistor jest zamocowany kawałek poza obudową, co zresztą było zasugerowane w instrukcji montażu. Dni tygodnia (?) wyświetla z pominięciem -7- (po -6- jest od razu -8-, nie wiem czy to tak miało być z założenia). Dzwonki i inne alarmy da rady wyłączyć w menu. Dobrą opcją jest automatyczne przyciemnianie wyświetlacza i diod w nocy, dzięki czemu nie oświetla bez potrzeby pokoju.

  Tak podsumowując - jako gadżet na biurko się nadaje i w tej cenie nie ma co oczekiwać stabilności do 1s/10 lat czy dokładności rzędu 0.01°C.

 • #23 18 Cze 2018 12:22
  CMS
  Administator HydePark

  velsper napisał:
  termometr, to mam wrażenie, że lekko zawyża wskazania,


  Termometr pokazuje 29°C, podczas gdy pirometr skierowany na termometr pokazuje 28,8°C, więc nie jest źle.

  velsper napisał:
  Dni tygodnia (?) wyświetla z pominięciem -7-


  Wczoraj miałem o tym napisać, gdyż zegarek przywitał mnie rano ósemką właśnie. Dzisiaj znowu jest jedynka.

  velsper napisał:
  Tak podsumowując - jako gadżet na biurko się nadaje i w tej cenie nie ma co oczekiwać stabilności do 1s/10 lat czy dokładności rzędu 0.01°C.


  Nie sposób się nie zgodzić.

 • #24 18 Cze 2018 13:08
  krisRaba
  Poziom 25  

  CMS napisał:
  velsper napisał:
  Dni tygodnia (?) wyświetla z pominięciem -7-

  Wczoraj miałem o tym napisać, gdyż zegarek przywitał mnie rano ósemką właśnie. Dzisiaj znowu jest jedynka.


  No nie mogę się powstrzymać.. oni chyba też składali ten zegarek ;) I zrobili "tribute song" :D

  Link

  Cytat:
  Na raz, i dwa - skaczę roześmiana ja,
  na trzy, cztery - razem stajemy,
  pięć, sześć, OSIEM- coś tu nam zgubiło się,
  no tak, siedem - gdzie poszło? Nie wiem...

  Hahaha ;)

  A tak na poważnie to ciekawa sprawa. Pierwsze co pomyślałem, to że w RTC ta wartość jest w rejestrze rozdzielona jakimś bitem (century, AM/PM czy inne) i ktoś pisząc soft nie poskładał tego bitowo jak należy. Ale przecież 7 (0b111) składa się "ilościowo" z tych samych trzech bitów co np. 5 (0b101) czy 6 (0b110). A właśnie 8 potrzebuje dodatkowego bitu...
  Może 7 to jakaś pechowa liczba w Chinach? I omijają ją tak jak u nas czasem pokój nr 13? ;) Widziałem kiedyś kolejno pokoje 11, 12, 14.. ;)

 • #25 18 Cze 2018 16:29
  kiko80
  Poziom 23  

  7 nie jest pechową liczbą wręcz przeciwnie.

 • #27 18 Cze 2018 17:29
  CMS
  Administator HydePark

  CMS napisał:
  Wymiary płytki wynoszą 81x81mm, ale narożniki są perforowane i można je odłamać. Uzyskując tym samym okrągłą pytkę o średnicy 81mm.


  Po co, ta to wszystko piszę :(, jak Wy potem nie czytacie...

 • #29 20 Cze 2018 16:54
  CMS
  Administator HydePark

  Bardzo dziękuję.
  W pierwszym linku mamy naprawdę porządną dokumentację.
  W drugim (a konkretnie tutaj) znajdziemy instrukcję obsługi, która tym razem pokrywa się z funkcjami mojego zegarka.

 • #30 21 Cze 2018 21:52
  leonard666
  Poziom 17  

  Witam.
  Nabyłem za 4,5 dolara na Ali podobny kit na At89... już zmontowany(z efektem zegara teleexpresu). Według mnie płyta tego zegara jest zbyt zagęszczona. Optycznie diody led są zbyt blisko wyświetlacza. Montując diody przy samym laminacie mamy problem, ponieważ wyświetlacz jest wyższy. Patrząc na zegar pod kątem przesłania je. Mam zamiar umieść je wyżej i szerzej oraz wykorzystać efekt lustra nieskończoności. Na YouTubie są takie bajerki.
  Myślę jeszcze nad wstawieniem tego kiczu do obudowy ze starego budzika (takie małe retro). Chińczyk wstawia to w obudowę z przezroczystego plexi, ale dla mnie to porażka. Może koledzy mają jakieś pomysły na ładną obudowę?