Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamek do drzwi kontrolowany poprzez sieć Wi-Fi

ghost666 29 Sty 2019 23:12 2223 16
  • Zamek do drzwi kontrolowany poprzez sieć Wi-Fi
    Elektroniczne zamki do drzwi zintegrowane z interfejsem Wi-Fi pozwalają na nowe zaawansowane funkcjonalności, takie jak np. zamykanie czy otwieranie ich z dowolnego miejsca na ziemi, wykorzystując do tego połączenie poprzez sieć Internet. System tego rodzaju pozwala także na zdalne monitorowanie stanu drzwi, sprawdzanie kto i kiedy je otwiera
    oraz sterowanie uprawnieniami do ich otwierania w dowolny sposób. System taki zintegrowany może być z dzwonkiem do drzwi, kamerą i innymi sensorami.

Integracja interfejsu bezprzewodowego w samym zamku drzwi ma wiele zalet. Układ taki łączy się bezpośrednio z bezprzewodowym Access Pointem w sieci domowej bez konieczności instalacji dodatkowych mostków czy bram, dla podłączenia tego układu.

Integracja modułu komunikacji bezprzewodowej w urządzeniu automatyki domowej, takim jak zamek do drzwi, wymaga osiągnięcia delikatnej równowagi pomiędzy poziomem bezpieczeństwa a czasem pracy urządzenia na baterii.

Nowy mikrokontroler z wbudowaną funkcjonalnością Wi-Fi CC32200 lub procesor sieciowy CC3120 pozwalają rozwiązać powyższe problemy w prosty sposób. Układy te pozwalają na redukcję pochłanianej przez układ mocy przy jednoczesnym zapewnieniu bezpiecznej komunikacji z siecią Internet w celu kontroli i monitorowania naszego urządzenia przez chmurę.

Główne cechy

* Najniższy w całym przemyśle pobór prądu przez interfejs sieciowy, dzięki nowoczesnym algorytmom uczącym się od Texas Instruments i konfigurowalnym trybom i bardzo niskim poborze mocy. System może pracować pobierając zaledwie 210 µA lub nawet do 115 µA w trybie głębokiego uśpienia, lub 4,5 µA w trybie hibernacji, umożliwiającym szybkie nawiązywanie połączenia z Access Pointem.
    * Rozszerzone protokoły bezpieczeństwa wykorzystujące szyfrowanie danych do poziomu aplikacyjnego.
    * CC3220S oferuje niezawodny interfejs Wi-Fi oraz stos sieciowy pracujący w niezależnym środowisku uruchomieniowym ze swoim dedykowanym rdzeniem ARM-Cortex.
    * Zintegrowane sprzętowe wsparcie dla bezpieczeństwa wliczając w to sprzętowe wsparcie dla szyfrowania danych, numeru IP etc. Układ posiada własne API dla AES256, DES, SHA/MD5, CRC itp.
    * Szybkie wybudzanie się z wykorzystaniem zewnętrznego sygnału - do 300 milisekund od stanu hibernacji do bezpiecznego połączenia WPA2.
    * Połączenia TLS/SSL w sieci lokalnej nawiązywane w czasie 200 milisekund, dzięki wbudowanym sprzętowym akceleratorom kryptograficznym.
    * Mikrokontroler z rdzeniem ARM Cortex-M4 o wysokim stopniu integracji. CPU układu pracuje z zegarem o częstotliwości do 80 MHz. Układ posiada dodatkowy, niezależny procesor sieciowy dedykowany do zarządzania komunikacją z Internetem.

* Dedykowane do aplikacji 256 KB pamięci RAM plus opcjonalne 1 MB pamięci XIP Flash.
    * Najwyższej klasy interoperacyjność, umożliwiająca współpracę z ponad 200 różnymi modelami Access Pointów.
    * Certyfikat Wi-Fi Alliance oraz stosowne certyfikaty FCC, IC, CE/RED i inne.
    * Wbudowane oprogramowanie SimpleLink, kompatybilne z innymi układami wykorzystującymi tą architekturę.
    * Wtyczki programowe dla Amazon Web Service, Apple HomeKit, IBM Watson IoT i innych platform chmurowych.

Zalety korzystania z tego rozwiązania

* System może być zasilany z czterech paluszków AA (cały zamek, włączając w to układ BLE z rodziny CC26xx) przez:
    - do 1,5 roku w trybie „ciągle podłączony do sieci”, aby użytkownik mógł mieć dostęp do zamka cały czas.
    - do 3,8 roku w trybie wybudzania układów triggerem.
    * Pozwala na stosowanie zaawansowanych zabezpieczeń przed różnymi atakami, takimi jak wrogie przejęcie (np. poprzez podanie wirusów z aktualizacją poprzez interfejs bezprzewodowy) czy też kradzież adresu IP – wszystko bez konieczności korzystania z zewnętrznych układów bezpieczeństwa.
    * Dzięki niskiej latencji i szybkiej reakcji interfejsu układ zapewnia wysoki komfort użytkowania.
    * CC3220 może stanowić serce całego systemu – jednocześnie kontrolować główną aplikację, zamykanie zamka, wybudzanie systemu i komunikację po sieci Wi-Fi.
    * Zredukowany koszt układu dzięki mniejszej liczbie elementów w systemie.
    * Niezawodna komunikacja z różnymi Access Pointami.
    * Zmniejszony poziom skomplikowania układu i certyfikowany moduł bezprzewodowy upraszcza wprowadzenie urządzenia na rynek.
    * Dzięki uproszczeniu projektowania systemów bezprzewodowych, deweloperzy więcej czasu mogą poświęcić na opracowanie wysokiej jakości kodu aplikacji i zwiększenie poziomu kompatybilności między platformami.
    * Szybszy czas do wprowadzenia na rynek i łatwość integracji z wiodącymi usługodawcami w chmurze.

Źródło: http://www.ti.com/lit/ml/swat007b/swat007b.pdf

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 30 Sty 2019 09:35
    mycodename47
    Poziom 12  

Szyfrowanie DED? Chyba chodzi o DES

• #3 30 Sty 2019 10:12
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

mycodename47 napisał:
    Szyfrowanie DED? Chyba chodzi o DES

Literówka przeszła niezauważona. Dzięki za zwrócenie uwagi. Poprawione.

• #4 30 Sty 2019 13:50
    SylwekK
    Poziom 29  

Kurczę nie wiem... Może to oznaki starzenia, ale wg mnie wszystko co jest podłączone do sieci wcześniej czy później zostanie zhakowane, a czasem jest tak już na etapie sprzedaży. Do tego możliwość otwarcia domu na odległość jest co najmniej dyskusyjna. Nie widzę tu żadnego sensownego argumentu, na którego nie miał bym kontry.

• #5 30 Sty 2019 14:13
    drobok
    Poziom 29  

Ta, czekasz pod domem czekając aż właściciel wyjdzie, zakłócasz mu sygnał (np generatorem z mikrofalówki, wzmacniaczem i anteną kierunkową) i wynosisz mu cały dobytek ;)

• #6 30 Sty 2019 14:30
    japko1024
    Poziom 17  

SylwekK napisał:
    wszystko co jest podłączone do sieci wcześniej czy później zostanie zhakowane
    raczej wszystko, co jest podłączone do sieci i ma luki umożliwiające ominięcie zabezpieczeń. Tylko skąd twórcy software'u (i być może hardware'u) mają wiedzieć, czy nie popełnili jakichś niezauważonych błędów?

• #7 30 Sty 2019 14:35
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

SylwekK napisał:
    Kurczę nie wiem... Może to oznaki starzenia, ale wg mnie wszystko co jest podłączone do sieci wcześniej czy później zostanie zhakowane, a czasem jest tak już na etapie sprzedaży. Do tego możliwość otwarcia domu na odległość jest co najmniej dyskusyjna. Nie widzę tu żadnego sensownego argumentu, na którego nie miał bym kontry.

Kiedyś ludzie mówili tak o wszystkim co elektryczne... czasy się zmieniają :D

• #8 30 Sty 2019 20:20
    omin172
    Poziom 12  

ghost666 napisał:
    SylwekK napisał:

No i co, w drzwiach teraz królują elektryczne, czy jednak wciąż mechaniczne?

• #9 30 Sty 2019 20:22
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

omin172 napisał:
    ghost666 napisał:
    SylwekK napisał:

No nie wiem... jak na moje to domofony są wszędzie i to chyba na prąd.

• #10 30 Sty 2019 20:38
    0xC0FFEE
    Poziom 18  

SylwekK napisał:
    ... czasy się zmieniają :D

Fakt .. nie kradną już jak kiedyś ..

• #11 30 Sty 2019 20:48
    jarux
    Poziom 10  

japko1024 napisał:
    SylwekK napisał:
    wszystko co jest podłączone do sieci wcześniej czy później zostanie zhakowane
    raczej wszystko, co jest podłączone do sieci i ma luki umożliwiające ominięcie zabezpieczeń. Tylko skąd twórcy software'u (i być może hardware'u) mają wiedzieć, czy nie popełnili jakichś niezauważonych błędów?

Jestem tego samego zdania. Dla tego osobiście jestem również przeciwny podłączaniu sieci przemysłowych do chmury/internetu zwłaszcza jak kontrolują instalację które w razie awarii narobią dużych szkód. Wszystko ma luki, pytanie czy zostaną wystarczająco szybko odnalezione zanim niepowołane osoby dowiedzą się o nich.

• #12 30 Sty 2019 21:23
    SylwekK
    Poziom 29  

0xC0FFEE napisał:
    Fakt .. nie kradną już jak kiedyś ..

Byłbym skłonny w to uwierzyć gdyby nie okradli ostatnio mojej znajomej. Kręcili się też po mojej ulicy - u niedalekiego sąsiada zdeptali podwórko od balkonu. Tak, złapali ich. Okazało się, że ci sami dziabali mieszkania w tamtym roku. A w schwytaniu pomógł monitoring.

• #13 31 Sty 2019 11:10
    krzysiek_krm
    Poziom 35  

No cóż - taki znak czasów po prostu.
    Chociaż na razie takie rozwiązania są wykorzystywane głównie w lokalach użytkowych: hotele, mieszkania do krótkotrwałego wynajmu, itp, itd.

• #14 31 Sty 2019 15:23
    michał_bak
    Poziom 16  

SylwekK napisał:
    Do tego możliwość otwarcia domu na odległość jest co najmniej dyskusyjna. Nie widzę tu żadnego sensownego argumentu, na którego nie miał bym kontry.

Do tego dochodzą takie sytuacje jak teraz z T Mobile, pożar w jednym miejscu a skutki w całym kraju.
    Poza tym takie rozwiązania to trochę takie concept cary, super wygląda na wystawie, w życiu wersja lekko podobna.

• #15 31 Sty 2019 19:55
    omin172
    Poziom 12  

ghost666 napisał:
    omin172 napisał:
    ghost666 napisał:
    SylwekK napisał:

No nie wiem... jak na moje to domofony są wszędzie i to chyba na prąd.

Bo zdalny trudno zrobić mechaniczny (i zauważ, że mimo, że jest elektryczny, to także zwykłym kluczem drzwi otworzysz -- a niby po co, skoro jest elektyczny)... Z podobnych powodów we wszelkich biurach zamki są elektroniczne (na kartę/kod/palec): bo wygodniej kodować poziomy dostępu dla różnych ludzi, ale ochrona (ochroniarze i kamery) dodatkowo tak czy siak jest. Natomiast wszędzie tam, gdzie liczy się zamknięcie, a nie potrzeba dodatkowych funkcjonalności, nadal stosuje się zamki czysto mechaniczne.

• #17 31 Sty 2019 22:45
    SylwekK
    Poziom 29  

Złodzieje nie interesują się tym czego nie można sforsować w kilkadziesiąt sekund. Jeśli coś nie jest popularne to powiedzmy, że rozwiązań na to jeszcze nie ma. W twoim interesie jest aby ten stan rzeczy utrzymał się jak najdłużej ;-)