Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WIFI do inwerterów solarnych SMA na module ESP8266

futek2 01 Maj 2019 18:03 2373 11
  • WIFI do inwerterów solarnych SMA na module ESP8266
    Witam zainteresowanych tematem.
    Miałem potrzebę odczytania parametrów roboczych inwertera solarnego SB4200TL MS jak również błędów oraz ustawienie parametrów roboczych z instalacją PV.
    W inwerterze nie było modułu do komunikacji RS485 - puste miejsce na płycie procesora.
    Po paru testach z zakupionym za pkt. w naszym sklepiku module ESP8266 i postanowiłem przetestować parę softów przykładowych w ARDUINO IDE ale nie spełniały do końca potrzeby aby można było się połączyć z inwerterem SB4200TL MS.
    I postanowiłem sam napisać program aby dostosować go do potrzeb komunikacji z inwerterem SMA.
    Soft w załączeniu oraz program do wgrywania, nalezy pamietac ze soft do ESP8266 wgrywamy od adresu 0x000000 i trwa to ok 1 minuty.
    Po wielu pomiarach napiec na pinach gdzie ma być firmowy moduł RS485 odnalazłem potrzebne tzn RX i TX to te najważniejsze oraz trafiło się tez napięcie +5V co rozwiązało problem zasilania modułu ESP8266.
    W tym zakresie prac pomógł mi kolega Stanisław SP8DJB, który dla upewniana rozrysował schemat modułu RS485 montowanego do inwertera i wtedy już bylem pewien, że wszystko będzie ok jak połączę ESP8266 z płytą procesora w inwerterze SMA.
    Schemat połączenia ESP8266 z inwerterem wykonałem w formie zdjęcia z opisem bo w sumie są tylko 4 połączenia i tez jest w załączeniu.
    Dla testów możemy zasilić ESP8266 z USB naszego PC i pojawi się na WIFI AP o nazwie INWERTER SMA .

Na tym etapie było wszystko ok ale pojawił się problem z konfiguracja programu firmowego Sunny Data Control bo nie moglem się połączyć po TCP/IP z inwerterem wiec nie zagłębiając się w rozwikłanie tego problemu wybrałem inną opcję.
    Program Sunny Data Control skonfigurowałem, że będzie się łączył przez COM i należy wybrać prędkość 1200 i RS485, w załączeniu fotki jak skonfigurować.

Ale aby to połączenie zrealizować, zainstalowałem na swym PC emulator COM <> TCP/IP konfigurując tak aby powstał wirtualny COM5 i połączył się z adresem 192.168.10.1 port 23 bo taki IP ma AP na ESP8266 zamontowany w inwerterze SMA.
    Wybór COM5 wybrałem taki aby nie kolidował z innymi które mogą tworzyć inne programy lub sterowniki USB, np. do wgrywania softu na ESP8266 lub ARDUINO IDE.
    Adres IP i port jest staly w sofcie na ESP8266 i jest skonfigurowany zgodnie dokumntacją do SMA i nie wymaga juz zadnych ustawien po wgraniu do ESP8266.

Dodam, ze ESP8266 toleruje napięcia wejściowe RX i TX bliskie +5V i dlatego nie robiłem żadnych układów pośrednich, aby maksymalnie układ uprościć.
    Moduł ma na swym pokładzie regulator napięcia do 3.3V i dlatego należy napięcie +5V podać na pin oznaczony Vin

Po uruchomieniu emulatora musimy być wcześniej połączeni naszym PC po WIFI z ESP8266 w inwerterze i po chwili uzyskamy wirtualny COM5 i należy skorygować konfigurację programu firmowego Sunny data Control na COM5.
    Uruchamiając program i aktywując połączenie po chwili zauważymy w prawym dolnym rogu mrugające na przemian wskaźniki zielony i czerwny, co świadczy o połączeniu i przepływie danych z inwertera do programu Sunny data Control.
    Oczywiście nie będę się rozpisywał o obsłudze programu Sunny Data Control, bo osoby zainteresowane to umieją, ale w załączeniu są fotki jak to w całości wygląda soft do wgrania do ESP8266, emulator COM<>TCP/IP oraz program do wgrywania softu do ESP8266 i program Sunny Data Control.
    Myślę, że będzie to przydatne do diagnostyki inwerterów SMA starszych produkcji i może nowszych też.
    Proszę podanie modeli inwerterów SMA w których układ WIFI się sprawdził w działaniu aby lista się powiększyła.

W sofcie na ESP8266 istniej możliwość uzyskania drugie połączenia za pomocą PuTTY na adres 192.168.10.1 port 23 i podglądania co wysyła inwerter, są to krzaczki, ale może w przyszłość zrobię prosta stronę WWW z parametrami roboczym inwertera oglądając lokalnie np za pomocą telefonu.
    Moduł ESP8266 dla bezpieczeństwa włożyłem do pudelka po TIK TAKACH.
    Proszę o uwagi i sugestie.
    Futek2

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Zasilacze UPS
    Digital Patryk
    Poziom 3  
    Fajne to! Chętnie czytam częściej o takich rzeczach. Pozdro
    zgierzman
    Poziom 20  
    Digital Patryk napisał:
    Miałem potrzebę odczytania parametrów roboczych inwertera SB4200TL MS jak również błędów oraz ustawienie parametrów.

Wiesz, tytułem wstępu mógłbyś napisać ze dwa zdania więcej.
    Domyśliłem się, że chodzi o falownik do paneli PV (fotowoltaicznych). Można też model SB4200TL MS wklepać w google, ale nie o to chodzi... Gdybyś napisał np.: "Mam małą instalację fotowoltaiczną z inwerterem SB4200TL MS, i miałem potrzebę (...)", plus jeszcze z jedno, czy dwa zdania wprowadzające, to każdy od początku wiedziałby o co chodzi. Nawet oglądając zajawkę na stronie głównej Elektrody.

Opis rzeczowy, ale mocno chaotyczny. Ty wiesz o co chodzi, bo sam to robiłeś, ale postaw się na pozycji osoby która chce to odtworzyć.

Na przykład zdanie: "Ale aby to połączenie zrealizować, zainstalowałem na swym PC emulator COM <> TCP/IP konfigurując tak aby powstał wirtualny COM5 i połączył się z adresem 19.169.10.1 port 23 bo taki IP ma AP na ESP8266 zamontowany w inwerterze SMA."
    nic nowicjuszowi nie wyjaśni. Jaki program zainstalowałeś? Czy COM5 to jest port który w każdym systemie i w każdym przypadku dostanie ten sam numer? A może u kogoś pojawi się COM13, albo COM7...? "... konfigurując tak aby powstał wirtualny COM5" sugeruje, że celowo nadałeś temu portowi numer 5. Koniecznie musi być taki? IP też zawsze będzie takie samo?

I tak w całym poście... Zakładasz, że piszesz dla równych sobie w wiedzy i doświadczeniu, albo lepszych. Ale tacy nie dadzą ci punktów za pobranie załącznika, bo nie będzie im potrzebny ;-)
  • Zasilacze UPS
    noja102
    Poziom 14  
    zgierzman napisał:
    Digital Patryk napisał:
    Miałem potrzebę odczytania parametrów roboczych inwertera SB4200TL MS jak również błędów oraz ustawienie parametrów.

Wiesz, tytułem wstępu mógłbyś napisać ze dwa zdania więcej.
    Domyśliłem się, że chodzi o falownik do paneli PV (fotowoltaicznych). Można też model SB4200TL MS wklepać w google, ale nie o to chodzi... Gdybyś napisał np.: "Mam małą instalację fotowoltaiczną z inwerterem SB4200TL MS, i miałem potrzebę (...)", plus jeszcze z jedno, czy dwa zdania wprowadzające, to każdy od początku wiedziałby o co chodzi. Nawet oglądając zajawkę na stronie głównej Elektrody.

Opis rzeczowy, ale mocno chaotyczny. Ty wiesz o co chodzi, bo sam to robiłeś, ale postaw się na pozycji osoby która chce to odtworzyć.

Na przykład zdanie: "Ale aby to połączenie zrealizować, zainstalowałem na swym PC emulator COM <> TCP/IP konfigurując tak aby powstał wirtualny COM5 i połączył się z adresem 19.169.10.1 port 23 bo taki IP ma AP na ESP8266 zamontowany w inwerterze SMA."
    nic nowicjuszowi nie wyjaśni. Jaki program zainstalowałeś? Czy COM5 to jest port który w każdym systemie i w każdym przypadku dostanie ten sam numer? A może u kogoś pojawi się COM13, albo COM7...? "... konfigurując tak aby powstał wirtualny COM5" sugeruje, że celowo nadałeś temu portowi numer 5. Koniecznie musi być taki? IP też zawsze będzie takie samo?

I tak w całym poście... Zakładasz, że piszesz dla równych sobie w wiedzy i doświadczeniu, albo lepszych. Ale tacy nie dadzą ci punktów za pobranie załącznika, bo nie będzie im potrzebny ;-)

Powiem tak CI co nie jarzą o co biega to lepiej niech się za montaż WI-FI w inwerterach niech się nie biorą. Bez urazy oczywiście :-)
    luxior33
    Poziom 10  
    noja102 napisał:
    Powiem tak CI co nie jarzą o co biega to lepiej niech się za montaż WI-FI w inwerterach niech się nie biorą. Bez urazy oczywiście :-)

Jeśli ktoś kto "jarzy" o co biega z portami, ale taką "podstawę" to będzie taka osoba problem ze znalezieniem tego wątku za jakiś czas bo mało osób będzie szukało podłączenie inwertera do wi-fi wpisując jego model. Większość osób wpisuje "ogólnie znane pojęcia" i szukacie po modelu w takim przypadku będzie mijało się z celem bo nie każdy ma ten sam model (jest ich ogromne zróżnicowanie na rynku).
    Na koniec chciałbym podkreślić że twoja wypowiedź jest dosyć niemiła a raczej poniżająca pomimo "Bez urazy oczywiście :-)".... takie trochę prześmiewcze. W dużym skrócie świetny temat artykułu ale trudny do znalezienia w przyszłości.
    Tak poza tym zgierzman świetnie to ujął.
    futek2
    Poziom 17  
    Witam zainteresowanych tematem.
    Dzis przeczytalem Wasze uwagi i wprowadzilem do opisu drobne uzupelnienia.
    Ale mysle, ze przydatne byly by opinie wyrazone przez posiadaczy inwerterow solarnych SMA w ktorych ten uklad zastosowali i sie sprawdzil.
    Ja otrzymalem juz pierwsza taka informacje, ze uklad dziala poprawnie w inwerterze solarnym SMA model Sunny Boy SB 5000TL MS.

Opis ma swoj link w tematacie o instalach PV:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17937277#17937277

A ten link ponizej zwiazany z inwerterami solarnymi SMA
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17937300#17937300

Pozdrawiam.
    Futek2
    ACCel
    Poziom 17  
    Ten temat raczej powinien się nazywać "Adapter Wifi-serial TTL na ESP8266".

Jeżeli szukacie dobrego softu do takiego celu to polecam ESP-Link. Konfigurowany przez przeglądarkę.

Jeżeli chcecie coś więcej to ESP-Easy, który oprócz serial portu, obsługuje mnóstwo różnych czujników oraz publikuje dane po MQTT i HTTP.
    weryfany
    Poziom 24  
    Popieram kolegę z wcześniejszych postów, WIFI do ..SMA .. mi też nic to nie mówiło aż po oczytaniu postu odwiedziłem google.

Śmiem twierdzić że poziom elektrody pnie się coraz wyżej bo jest tylko do dedykowanego grona użytkowników Ci co chcą to po słowach kluczowych znajdą.
    Czyli dla niewtajemniczonych zmarnowany czas na dochodzenie o co chodzi i do czego to.
    Ja zmarnowałem swój czas nad czytaniem tego.
    Są równi i równiejsi ?
    Jarzabek666
    Poziom 28  
    A mi to się skojarzyło ze spawarką inwertorowa metoda MMA myślałem ze jakiś zdalny odczyt ustawień parametrów....

Ale to tylko błędny temat bo kto też wie że są spawarki SMA??
    zielony_gajowy
    Poziom 14  
    weryfany napisał:
    Popieram kolegę z wcześniejszych postów, WIFI do ..SMA .. mi też nic to nie mówiło aż po oczytaniu postu odwiedziłem google.

Śmiem twierdzić że poziom elektrody pnie się coraz wyżej bo jest tylko do dedykowanego grona użytkowników Ci co chcą to po słowach kluczowych znajdą.
    Czyli dla niewtajemniczonych zmarnowany czas na dochodzenie o co chodzi i do czego to.
    Ja zmarnowałem swój czas nad czytaniem tego.
    Są równi i równiejsi ?

Spokojnie.
    Różni ludzie ludzie maja różną percepcje/skojarzenia/doświadczenie itd. - odsyłam do psychoanalityków. ;) .
    Nie zmarnowałeś Swojego czasu, gdyż przeczytałeś sporo materiału i nawet, jeśli Ci pozostał 1% zdobytej wiedzy w pamięci - to i tak jesteś do przodu :D .
    Merytorycznie nie odnoszę się do projektu, gdyż chwilowo nie mam czasu, ale jestem bardzo zainteresowany łącznością przez WiFi.
    W szczególności, urządzeń posiadających złącza (RS232, RS485, LPT, LAN) oraz "firmowe złącza WiFi".
    W drugiej szczególności, mam zamiar zastąpić firmową złączkę WiFi - moimi "patenami", czyli, eliminuję obcych i wprowadzam swoje (wirusy, trojany, szpiegi, itd.).
    Jak to robią Wszyscy na świecie.
    nadolinek
    Poziom 10  
    Super pomysł i rozwiązanie