Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

MESTEK DM100 finezja projektantów

wegi1 18 Feb 2020 13:13 6144 33
  • Posiadając miernik Victor VC70 nieco się nim rozczarowałem. Niby wszystko fajnie full automat, komunikacja USB, jednak przełączenie zarówno zakresów oraz rodzaju pomiaru jest w nim dość powolne, jak i sam pomiar. Ponadto niewystarczająca dla mnie okazała się rozdzielczość pomiaru, w szczególności w zakresie małych prądów.

Przeglądając oferty tanich mierników moją uwagę przykuł MESTEK DM100.
    Szczerze mówiąc nie potrafię dojść kto kogo tu rebranduje (nie wspominając o analogii MESTEK vs MASTECH), czy jest to RICHMETER, czy MESTEK, czy ZOTEK, ZEAST itd. Nie jest to zbyt istotne, po prostu czysta ciekawość czyj to projekt.

Istotne jest to, że już nie wybrałem automatu, chociaż istnieje taka wersja DM100C o ile dobrze pamiętam.

Dla przykładu poniższe zdjęcia dotyczą moich MESTEK DM100 oraz ANENG AN870

Ciekawostka w najniższym zakresie pomiarowym AN870 posiada 4 miejsca po przecinku, DM100 oferuje 3.
    Z zewnątrz AN870 pod tym względem prezentuje się lepiej, jednak warto zajrzeć "pod maskę".

Nieco zawiodłem się, że DM100 nie ma już normalnego scalaka tylko tą "bulpę", chociaż i tak bym go nie wymieniał, czy w razie czego próbował naprawiać, więc wielkiej różnicy nie ma. To co mnie zadziwiło, to ilość nagromadzonych na płycie elementów, gdzie samych rezystorów jest ponad setka ! Na płycie są także jeszcze inne układy scalone, sensory itd.
    Wszystko to dowodzi, że DM100 nie jest very low costową wersją multimetru i producent pozwolił projektantom wykazać się inwencją.
    Nawiasem wspomnę tylko, że w dowolnych firmach gdzie projektanci usiłują wdrożyć urządzenie rozmowa z ich "liczykrupami" rozpoczyna się od pytań i zaleceń w stylu:

"Po co tyle rezystorów ?"
    "Po co tyle elementów ?"
    "Należy zmniejszyć ilość elementów co najmniej o... X procent..."

Tak właśnie działają w tych firmach działy wdrożeń czy inwestycji, kierując się nie możliwościami czy jakością urządzenia, tylko ich "niby ekonomią".

Dla moich potrzeb i założeń, z czym wielu może się nie zgodzić, miernik ma mierzyć jak najlepiej I, U oraz R. Cała reszta dodatkowych "gwizdków i dzwonków" jest dla mnie zbędna. Do pomiaru ESR, pojemności czy indukcyjności używam urządzeń specjalnie do tego przeznaczonych, jak i zgodnie ze starą prawdą jeżeli jest coś "do wszystkiego" to jest to do niczego.
    Nie będę opisywał tutaj tych wszystkich dodatkowych bajerów jak NCV, czy zakresów pomiarowych, każdy może to odnaleźć w ofertach tego miernika. Nie zamierzam także zachwalać, czy negować tego, bądź innych mierników. Każdy może sam ocenić wartość tego co chce nabyć.
    Mogę dodać, że miernik spełnił moje oczekiwania w zakresie szybkości pomiaru oraz określenia upływności kondensatorów elektrolitycznych.
    W porównaniu do uCURRENT zawyżał upływ prądu z kondensatora o 10 nano amper. Z kolei ja sam nie mam pewności, czy ów uCURRENT o te 10 nano amper pomiaru nie zaniżał.

Całość traktuję jako ciekawostkę w zakresie pomysłu i wykonania uniwersalnego multimetru, a poniższe "rezystorowe kółko" po prostu mnie powaliło z nóg.

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    wegi1
    Level 11  
    wegi1 wrote 29 posts with rating 24, helped 0 times. Been with us since 2004 year.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    piotr_go
    DIY electronics designer

To wygląda na enkoder pozycji pokrętła i nie ma nic wspólnego z pomiarem.
    Pinów w mikrokontrolerze zabrakło i odczytują za pomocą ADC.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    prosiak_wej
    Level 36  
    Mnie rozbawił scalak HOKHTK ze znanym logo :)

krisRaba
    Level 31  
    Jeśli masz na myśli HOLTEKa, to nie jest ich logo, choć jest na nie stylizowane. HOLTEK ma zakończenie kresek w innym kierunku ;)
    TechEkspert
    Editor
    Co to za element RT2 między dwoma czerwonymi terminalami?
    (wygląda trochę jak czujnik wilgotności)
    krisRaba
    Level 31  
    Ja bym obstawiał jakiś precyzyjny rezystor pomiarowy. Zauważ że to akurat między wejściami prądowymi...

Dodano po 3 [minuty]:

Bo nie widać typowej "bramki piłkarskiej" jak w innych miernikach, nawet tym drugim z zieloną PCB...
    prosiak_wej
    Level 36  
    @krisRaba Drobna zmiana graficzna, różnica jednej literki i już pierwowzór może naskoczyć. Taki Panasonix czy Thompsonic ;)
    wegi1
    Level 11  
    TechEkspert wrote:
    Co to za element RT2 między dwoma czerwonymi terminalami?

RT2 - strzelam że to jakiś czujnik włożenia sondy pomiarowej. Jak jest włożona w gniazdo mikro amperów, lub amperów a przełącznik na voltach czy innym zakresie prądu, to wyje i wyświetla napis "LEAD"

piotr_go wrote:
    To wygląda na enkoder pozycji pokrętła i nie ma nic wspólnego z pomiarem.
    Pinów w mikrokontrolerze zabrakło i odczytują za pomocą ADC.

Jedna zagadka z kółkiem rezystorów rozwiązana, ciekawe co robią tam też te wszystkie scalaki, których nie ma w aneng'u.
    krisRaba
    Level 31  
    Już chciałem napisać, że dożyliśmy czasów gdy Chińczyk podrabia Chińczyka, ale sprawdziłem, że HOLTEK to Tajwan ;)

PS. Właśnie zauważyłem rezystor R60 opisany R005, czyli 0.005 om i to pewnie on będzie zamiast bramki piłkarskiej.. To już sam nie wiem co to te RT2 ;) Może dla zakresu mA?
    prosiak_wej
    Level 36  
    wegi1 wrote:
    RT2 - strzelam że to jakiś czujnik włożenia sondy pomiarowej.

Niekoniecznie. Zauważ, że gniazda sond pomiarowych są dwusekcyjne. Po włożeniu banana obie połówki się zwierają, dając informację do mikroklocka, gdzie został włożony.
    krisRaba
    Level 31  
    prosiak_wej wrote:
    Niekoniecznie. Zauważ, że gniazda sond pomiarowych są dwusekcyjne. Po włożeniu banana obie połówki się zwierają, dając informację do mikroklocka, gdzie został włożony.

Teraz się temu przyjrzałem i faktycznie budowa gniazda zapewnia, że bez włożonej sondy blaszki się nie zewrą. Widać też odejścia, które to sprawdzają. Pewnie wrzuca co jakiś czas pull-up i sprawdza, czy mu się zwiera przez shunt i bezpiecznik do masy :)

Swoją drogą na ten RT2 patrzyłem na tym bardziej szczegółowym zdjęciu, gdzie dość słabo go widać, natomiast na tym zdjęciu całości dopiero widać jaki to śmieszny twór... ;)
    Janusz_kk
    Level 31  
    krisRaba wrote:
    Już chciałem napisać, że dożyliśmy czasów gdy Chińczyk podrabia Chińczyka,

Popatrzyłem na banggood i tam Mestek ma trochę tych mierników i wygląda na całkiem dużą firmę robiącą różne mierniki.
    Ten DM100 tyłka nie urywa, 160zł za w sumie dość zwykły miernik to trochę dużo, nawet ten licznik do 10 000 niewiele to ratuje bo dokładność ma na poziomie 1-1,5%.
    wegi1
    Level 11  
    Mestek czy Richmeter RM102 i jeszcze jakieś inne już nie wiadomo kto kogo podrabia. Za 160 brymena 328 rebrandowanego na EEVBLOG też nie da rady. W grudniu kupwałem go za 140 w mestek official store na aliex. W styczniu trochę się zdziwiłem jak przez 2 tygodnie na wyprzedaży noworocznej był w putin store za bodaj 90. Nie wspomnę że VC70 za którego kilka lat temu dałem 260 ma gorszą rozdzielczość i dokładność: 2 miejsca po przecinku miliamperów - DM100 to samo ale dla mikroamperów - to jednak 3 rzędy wielkości. Mistrzostwo świata to nie jest, ale w tej cenie raczej większych odkryć nie będzie.

Co do RT2 przypominam sobie że joesmith na YT zabawiający się testowaniem i rozwalaniem multimetrów uderzeniem prądowo-napięciowym, wspominał o podobnej części jako czujniku włożenia sondy (mogę źle pamiętać ale chyba tak było). Testował też (przepalał) boczniki - taki 005 przy 10A nie przekroczy 50 stopni (o ile pamiętam). Trochę też zjechał 121GW ($350) miernicze dziecko Dave Jones'a, że źle mierzy niektóre rzeczy, słaby projekt pokrętła które się wyrabiało po 50k cykli i że sprzedał mu 2 mierniki w nowym zamówieniu ze starych zapasów z niedoróbkami... Także niemożliwym bo zbyt kosztownym byłoby ustalenie procedur kalbrowania tego miernika w laboratoriach w przyszłości - czyli te $350 pomimo całej estymy eev też nie musi być trafionym wydatkiem. Ja skromnie utopiłem 140 złotych :) No i... naprawdę frapująco wygląda te kilkanaście dodatkowych scalaków i... dual core :D
    krisRaba
    Level 31  
    Jakie dual core? :-P Mówisz o tym podrobionym Holteku? To kontroler wyświetlacza jest ;-)
    ^ToM^
    Level 39  
    Jak dla mnie te multimetr nie ma sensu, gdyż ma ręczną zmianę zakresów. Nie wiem właściwie po co takie nadal się produkuje. Może dla celów edukacyjnych ma to sens. Natomiast jeżeli chodzi o zastosowanie praktyczne, to jest to zupełnie niewygodne rozwiązanie. Taki AN870 jest pod względem ergonomii jest 10x lepszy, choć znacznie tańszy!
    krisRaba
    Level 31  
    Czasami się przydaje ręczna zmiana, chyba że ktoś zrobi to naprawdę dobrze. Mam kieszonkowego UNI-T z automatycznym zakresem i czasami wkurza mnie, że jak wartość jest na pograniczu, to się buja kropką, czyli zmienia zakres w te i nazad, a wartości nie wyświetli :-P
    To oczywiście jest jakiś bug, że np. nie ma histetezy przy zmianie, albo ma taką różnicę wskazań po zmianie zakresu, że postanawia wrócić, a tam jak mierzy to znów, że niby zakres można dać dokładniejszy.. No ale finalnie porażka ;-)

A co do miernika z tematu, to według opisu ma pomiar temperatury, a nie widzę go na pokrętle ani gdzie wpiąć czujnik..
    ^ToM^
    Level 39  
    krisRaba wrote:
    Czasami się przydaje ręczna zmiana.....

Stąd w większości automatów jest przycisk Range i można sobie w każdej chwili na stałe zafiksować dowolny z zakresów. Aneng ma przycisk Range więc można sobie także ręcznie - jak zachodzi taka potrzeba. Jednak zwykle 99% czasu spędza taki miernik w trybie Auto.
    wegi1
    Level 11  
    ^ToM^ wrote:
    choć znacznie tańszy!

MESTEK DM100 finezja projektantów MESTEK DM100 finezja projektantów

Mówimy o tanich miernikach AN870 $29 DM100(C) $35 razem z wysyłką. DM100C ma pozycje autozakresów jak ktoś woli - mnie akurat znudził VC70 swoją powolnością i kiepskim zakresem pomiaru.

AN870 też mi się spodobał, dlatego kupiłem, natomiast widać co ma DM100, lub to czego nie ma AN870 przy różnicy $6. Z grubsza zaznaczyłem.

Przy pomiarze niskich prądów AN870, jak i AN8008 zawyżał wartość nie o 10, ale o kilkadziesiąt nanoamperów. AN870 ma 4 tranzystoryy, eeprom, źródło napięcia i diodę. W porównaniu do mesteka, anaeng jest ubogą, low cost wersją miernika. Za samo umiejscowienie w nim PTC joe smith dałby dyskwalifikację. Lubię AN870 i DM100C, chociaż w tym wypadku pomiaru małych prądów aneng wypada przy mesteku jak wskaźnik.
    ^ToM^
    Level 39  
    Fakt! Nie zauważyłem wersji "C", która ma Auto i Manual. To b.ciekawe - przyznam rozwiązanie - choć nie wiem w sumie po co.
    Może dla tego, że początkujący jak zobaczą ile on ma zakresów to może wybiorą DM100, bo skoro ma tyle pozycji pokrętło to znaczy że na pewno ma większe możliwości niż Aneng. :)
    ^ToM^
    Level 39  
    szeryf3 wrote:
    Gro ludzi patrzy na ilość funkcji w przełączniku podzakresów.
    Im więcej tym lepiej.

Więc to chyba jest ta przesłanka, którą kieruje się wytwórca tego urządzenia, gdyż innego wytłumaczenia nie potrafię znaleźć. :)
    wegi1
    Level 11  
    ^ToM^ wrote:
    Więc to chyba jest ta przesłanka, którą kieruje się wytwórca tego urządzenia, gdyż innego wytłumaczenia nie potrafię znaleźć.

Mogłem wybrać wersję C, ale jak mówiłem po VC70 miałem powyżej uszu automatu.

Dual core za 50 złotych :-) Chyba wirus korona, bo zdaje się samoloty z aliexpress nie latają (?)
    Pełnowymiarowy bezpiecznik.
    MESTEK DM100 finezja projektantów MESTEK DM100 finezja projektantów MESTEK DM100 finezja projektantów MESTEK DM100 finezja projektantów
    ^ToM^
    Level 39  
    wegi1 wrote:

Dual core za 50 złotych :-) Chyba wirus korona, bo zdaje się samoloty z aliexpress nie latają (?)
    Pełnowymiarowy bezpiecznik.

No już taniej się chyba nie da a za to jest w defaulcie automat a i ręcznie też można. :)
    Janusz_kk
    Level 31  
    DM90A, liczy do 6000, za 57zł, wg mnie bardziej opłacalny.
    pl.aliexpress.com/item/33035477359.html
    krisRaba
    Level 31  
    piotr_go wrote:
    A myślałem że nic mnie nie zaskoczy

No jak się zastanowić, to nie takie głupie :D Ciekawe, czy przy okazji jest apka do logowania po BT.
    ^ToM^
    Level 39  
    piotr_go wrote:
    A myślałem że nic mnie nie zaskoczy :)

Haha, to jest chyba żart prima aprilisowy, choć do kwietnia jeszcze trochę.
    Janusz_kk
    Level 31  
    Trochę drogi ten 'żart'
    pl.aliexpress.com/item/4000483105684.html
    ^ToM^
    Level 39  
    Janusz_kk wrote:
    Trochę drogi ten 'żart'
    pl.aliexpress.com/item/4000483105684.html

Jak na żart to dokładność 0,05% całkiem jest imponująca. W zasadzie to robi wszystko prócz "lodów kakałowch" :D
    Bo jest prócz miernika radio, głośnik BT, zegar, budzik, tajmer, termometr i cholera wie co jeszcze.