logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Robot- mechaniczne ramię

adamusx 11 Mar 2006 02:20 75555 120
  • #61 3437297
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  
    Posty: 2261
    Pomógł: 37
    Ocena: 308
    Hm.... w moim robocie są takie. Nie wiem jaki prąd będzie przez nie przepływał ale wydaje mi się ze coś takiego jak ja mam wystarczy.
    Załączniki:
    • Robot- mechaniczne ramię Kopia IMGP0283.jpg (102.74 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #62 3437648
    wynalazca6
    Poziom 12  
    Posty: 39
    Mi to jest potrzebne do prawie takiego samego ramienia do sterowania silnikami tylko że ja niechce żeby to sie samo sterowało tylko żebym ja tym sterował własnie za pomocą wyłąćzników a ściśle mówiąć micro switchy . Czyli przekazniki potrzebne są na 12V . Gdzie coś takiego dostać i ile za to zapłaciłeś :?::?::?::?:

    Dodano po 1 [godziny] 7 [minuty]:

    To tak ma byc podłączone :?::?::?::?::?::?::?::?:
    Załączniki:
    • Robot- mechaniczne ramię grty.JPG (23.22 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #63 3438096
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  
    Posty: 2261
    Pomógł: 37
    Ocena: 308
    No coś takiego.
    Ja kupiłem na wolumenie (warszawa) za jakieś 4zł za sztukę. Nie jest to tanie niestety.
    Możesz zamiast przekaźników dać tranzystory, ale sam byś musiał sobie je znaleźć pod względem parametrów.
  • #64 3438638
    wynalazca6
    Poziom 12  
    Posty: 39
    Dobra ok bede myslał nad tym . Jeszcze mam jedno pytanie odnośnie jak zrobić żeby silnik miał mniejsze obroty bo teraz za szybko sie on porusza i mam problemy znim . :?::?::?::?::?::?:
  • #66 3442113
    wynalazca6
    Poziom 12  
    Posty: 39
    No dobra a jaki ten opornik mam dac jak go dobrać . :?::?::?:
  • #67 3442344
    daniel93
    Poziom 29  
    Posty: 1673
    Pomógł: 30
    Ocena: 93
    Opornik - hehehe
    Steruj go z PWM...
  • #68 3460153
    holcer
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 861
    Pomógł: 50
    Ocena: 19
    Świetne!!! Jestem pełen podziwu dla twórcy. Zawsze mnie to fascynowało, ale się nigdy nie zabrałem. Skąd w ogóle wziąłeś "pomysł" - projekt części dla samego chwytaka? Zaprojektowałeś własne, czy po prostu gdzieś zobaczyłeś? Pozdrawiam i raz jeszcze gratuluję!
  • #69 3460773
    holcer
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 861
    Pomógł: 50
    Ocena: 19
    Kiedyś w EdW coś było o tym. Jakiś jeden artykuł, ale oni to mieli na zasadzie serw ciągnących za linki dla każdego palca.
  • #70 3468916
    wynalazca6
    Poziom 12  
    Posty: 39
    A jak zrobić zasilanie tych silnikow od wycieraczek ????Czym je zasilać ??
    :?::?::?::?::?::?::?::?::?:
  • #71 3469492
    KKostuHH
    Poziom 11  
    Posty: 10
    Ocena: 2
    Jestem pełen podziwu dla autora projektu który został świetnie wykonany. mam pytanko:czy da rade zrobić takie coś [lub popodobnego] bez mikrokontrolerów?
    PS. niestety niemam i nieumiem tego cholerstwa programować. ;]
  • #72 3469649
    holcer
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 861
    Pomógł: 50
    Ocena: 19
    KKostuHH http://www.r2d2.faith.pl/ masz tu pełen opis ramienia na silnikach krokowych. 0 programowania. wystarczy podłączyć do komputera i ściągnąć z tej strony soft do sterowania. Poczytaj, bo warto!!!
  • #73 3469690
    KKostuHH
    Poziom 11  
    Posty: 10
    Ocena: 2
    Serdeczne dzieki ;] A czy można użyć czegoś innego zamiast silników krokowych?
    Pozdrawiam
  • #74 3469789
    holcer
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 861
    Pomógł: 50
    Ocena: 19
    Ten projekt jest dla krokowych, ale w czym one Ci przeszkadzają? Wg. mnie są dużo dokładniejsze niż "zwykłe" i łatwiej nimi uzyskać "powtarzalność" ruchów. Obejrzyj sobie tamte filmiki - pokazują mw. zakres ruchów - jest taki sam jak w przypadku zwykłych silników, może są trochę wolniejsze, ale to szczegół ;).

    Dodano po 2 [minuty]:

    krokowe do takich konstrukcji są chyba najlepsze, no może ie lepsze np. od siłowników, ale to już droższa zabawa ;). Krokowe się nie zużywają tak łatwo jak "szczotkowce" :D

    Dodano po 29 [minuty]:

    pytanie do kolegi adamusx - skąd wziąłeś tą "nakrętkę" z otworami na śruby do przyczepienia, która przesuwa się po tej gwintowanej prowadnicy zamykając i otwierając uścisk chwytaka??
  • #75 3470017
    wynalazca6
    Poziom 12  
    Posty: 39
    Ja bym polecił zrobić lepiej ramie robota na silnikach od wycieraczek a nie na silnikach krokowych bo silniki od wycieraczek chyba są silniejsze i prościej jet zrobić takie ramie a jeżeli robić coś takiego z silnikami krokowymi . Zamiast sterowania przez mikroprocesor możesz sobie zrobić własne steriowanie na zasadzie wyłączników . ja właśnie cos takiego robie już ramie mam na 90% sprawne tylko wystraczy przyspawac mi główne ramie do silnkia bo na śrobie to mi sie to odkręca po kiklu ruchach . A na sterowaniu to dopiero będe myślał ale napewni nie będe robił takiego sterowania jak wyżej tylko sam będe sobie tym ramieniem sterował . Jak mi sie uda załatwic aparat to zamieszcze zdjęcia robota .:D:D:D:D:D
  • #76 3471778
    holcer
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 861
    Pomógł: 50
    Ocena: 19
    do adamusx MÓGŁBYŚ WRZUCIĆ JESZCZE JAKIEŚ FILMIKI ? :D

    do wynalazca6 z taką różnicą, że sterując silnikami z wycieraczek za pomocą przycisków nie zaprogramujesz ruchów, a program ze strony, którą wcześniej podałem daje taką możliwość - możesz w nieskończoność powtarzać ten sam ruch bez najmniejszej różnicy.
  • #78 3498471
    wynalazca6
    Poziom 12  
    Posty: 39
    A z czego zasilić 4 silnik od wycieraczek ??????? Może mi ktoś dać jakiś schemat jak zbudować taki zasilacz ??????? Może użytkownik adamusx zamieścił by schemat swojego zasilacza :?::?::?::?::?::?::?::?::?::?::?::D:D
  • #79 3508253
    kfh13
    Poziom 14  
    Posty: 161
    Pomógł: 4
    Ocena: 4
    Cytat:
    silniczki krokowe nadadzą się do poruszania ramieniem


    Mam nadzieje iż rozumiesz "magie" r2d2 ?? Ten manipulator ledwo co pokonuje siłę grawitacji i swoją wagę. Nadadzą się jeśli będziesz przestrzegał pewnych zasad r2d2 czyli:
    -duże przełożenia
    -sprężyny do "odciążania" silników
    -lekka konstrukcja
    Tym manipulatorem podniesiesz najwyżej paczkę zapałek.

    Cytat:
    A z czego zasilić 4 silnik od wycieraczek ??????? Może mi ktoś dać jakiś schemat jak zbudować taki zasilacz ??????? Może użytkownik adamusx zamieścił by schemat swojego zasilacza


    Ładnie, chcesz zrobić manipulator a nie wiesz jak się zasilacz buduje ? Jest wielce prawdopodobne że te silniki nie są bezpośrednio zasilane a przez mostki H. Zasilacz=transformator(trafo)+mostek prostowniczy+kondensatory(opcja)....nic bardziej prepozycyjnego nie potrzebujesz.
  • #80 3510925
    wynalazca6
    Poziom 12  
    Posty: 39
    A mógłbyś jakis chemat przesłać :?::?::?::?::?::?:tego zasilacza ?? Bo ja to miałem zasilac z zasilacza komputerowego ale jaby był jakiś inny pomysł to bym go użył :D:D
  • #81 3513336
    kfh13
    Poziom 14  
    Posty: 161
    Pomógł: 4
    Ocena: 4
    Cytat:
    A mógłbyś jakis chemat przesłać QuestionQuestionQuestionQuestionQuestionConfused:tego zasilacza ?? Bo ja to miałem zasilac z zasilacza komputerowego ale jaby był jakiś inny pomysł to bym go użył Very HappyVery Happy


    Czyli jesteś gorzej niż zielony, skoro zasilacza nie potrafisz złożyć. Lepiej odpuść sobie bo możesz się uszkodzić. I NIE wszystko da się rozwiązać schematem.
  • #82 3515787
    wynalazca6
    Poziom 12  
    Posty: 39
    taki zielony to znowu nie jestem :!::!:Ale niewiem jaki by był dobry zasilacz do zasilenia takich silników ??? może masz jakis schemat ?????:?::?: Jaki transformator by był dobry :?::?:
  • #83 3528019
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #84 3532902
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #85 3551259
    holcer
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 861
    Pomógł: 50
    Ocena: 19
    Cytat:
    Na Allegro znalazłem układ i program do sterowania ramieniem z komputera.
    Tylko ramie musi być na serwomechanizmach. http://allegro.pl/item161109755_serwokontroler_sterowanie_serwami_z_komputera.html

    A tu jest gotowe ramie. Tylko za wysoka cena. http://allegro.pl/item161108568_robot_manipulator_edukacyjny_arm1.html

    Zobaczcie filmik. po prostu doskonałe.


    To wszystko jest "ściągnięte" z www.lunxmotion.com - cała strona o takich małych robocikach i w ogóle, tylko, że oni głównie wykożystuja to ,że serwa są "silne" i robią właściwie uniwersalne moduły. Każdy robot to po prostu ta sama płyta główna, z 15 serw i inna kombinacja części. Ale i tak strona warta uwagi, bo jak ktoś ma pieniądze na coś takiego, to może sobie kupić za 100zł taki sterownik, pare serw (w oszczędnej wersji ok 6) a profile zrobić samemu :D . Pozdrawiam


    Przepraszam za błąd. Chodziło mi o http://www.lynxmotion.com/ . Warto zobaczyć szczególnie zakładkę "video". Robi wrażenie
  • #86 3552825
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #87 3555073
    wynalazca6
    Poziom 12  
    Posty: 39
    Jak zmniejszyć obroty silnika :?::?::?::?::?::?::?: Chodzi mi oto żeby silnik troche wolniej chodził :?::?: Czekam na odpowiedz
  • #88 3556157
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #89 3565609
    wynalazca6
    Poziom 12  
    Posty: 39
    Ale jak :?::?: mógłbys przesłac jakiś link albo schemat:?::?::?:

Podsumowanie tematu

✨ Przedstawiono konstrukcję manipulatora robota o 3 stopniach swobody, wykonanego niskokosztowo (około 100 zł) z wykorzystaniem silników prądu stałego pochodzących z mechanizmów wycieraczek samochodowych (m.in. VW Golf, Fiat Uno) oraz jednego silnika z drukarki do sterowania chwytakiem. Silniki te posiadają wbudowane przekładnie ślimakowe o dużym przełożeniu i momencie obrotowym, co umożliwia podnoszenie przedmiotów do 0,5-1 kg. Do pomiaru pozycji ramion zastosowano enkodery inkrementalne kupione na Allegro (~10 zł/szt.) oraz mikrostyki krańcowe do ustalania pozycji zerowej przy włączaniu zasilania. Pozycja jest ustalana przez zliczanie impulsów z enkoderów i bazowanie na mikrostykach, co pozwala na precyzyjne zatrzymanie ramienia z błędem około 1-2 mm przy niskich prędkościach. Sterowanie silnikami realizowane jest za pomocą układów mostka H i PWM, z możliwością regulacji prędkości i kierunku obrotów. Dyskutowano zalety i wady silników prądu stałego z przekładniami ślimakowymi w porównaniu do silników krokowych, podkreślając wyższą moc i trwałość silników ze szczotkami oraz ich zastosowanie w profesjonalnych robotach przemysłowych (np. Staubli, Kuka). Poruszono kwestie zasilania (zasilacz AT/ATX PC), sterowania manualnego i komputerowego (z wykorzystaniem mikrokontrolerów AVR, ARM, MAX232), a także konstrukcji mechanicznej z wykorzystaniem elementów z odzysku (metalowe ramiona z mechanizmów wycieraczek, przekładnie ślimakowe, elementy z CD-ROM, gitarowe stroiki). Wskazano na możliwość rozbudowy o dodatkowe stopnie swobody (np. nadgarstek) oraz zastosowanie czujników siły chwytaka poprzez pomiar prądu silnika. Użytkownicy dzielili się schematami układów sterujących, regulatorów PWM, oraz sposobami podłączania silników do zasilania 12V z możliwością zmiany kierunku obrotów za pomocą przekaźników lub tranzystorów. Poruszono także temat stabilizacji pozycji ramienia i problemów z luzami mechanicznymi. Autor planuje dalszy rozwój projektu, w tym implementację regulatorów PID i komunikację z PC.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA