Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stroboskop typu kogut

żarówka rtęciowa 03 Sep 2007 15:31 14920 21
Testo
  • Stroboskop typu kogut

Witam.

Przedstawiam tutaj swoje następne dzieło. Jest nim stroboskop dyskotekowy typu kogut. Stroboskop ten sam projektowałem od podstaw.
    Stroboskop ten zbudowany jest na popularnym palniku do lamp błyskowych IFK120, który zasilany jest napięciem ponad 600V z niesymetrycznego podwajacza napięcia. Kondensator główny 7,5uF 500V AC pochodzi od pralki, zaś drugi kondensator powielacza jest typu Unitra Telpod KH2 2uF 630V. Palnik wyzwalany jest z elektronicznego generatora zbudowanego na tranzystorach BC237Bx2 oraz tyrystorze BT151, generator zasilany jest z klasycznego zasilacza beztransformatorowego. Cały stroboskop został zmontowany na płycie podstawowej po starej antenie szerokopasmowej i umieszczony został w obudowie lampy ostrzegawczej koguta strażackiego. Ze względów bezpieczeństwa stroboskop ten jest uziemiony.

Kosztorys:

Palnik, transformator Heimann, tyrystor, przewód, wtyczka, kostka, tranzystory, diody Zenera, PCB uniwersalna kosztowały ok. 40zł.

Stroboskop typu kogut

Stroboskop typu kogut

Stroboskop typu kogut

Stroboskop typu kogut

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    żarówka rtęciowa
    Level 37  
    żarówka rtęciowa wrote 3612 posts with rating 263, helped 351 times. Live in city Pelplin. Been with us since 2005 year.
  • Testo
    daro9925
    Level 13  
    Witam
    Super projekt i fajne wykonanie. Extra się prezentuje w tym kogucie, ale na dyskoteki [ takie większe ] raczej się nie nadaje. Czy układ i palnik nie przegrzewają się?? Czym jest to chłodzone bo ja nie widze żadnego wentylatora ani otworów wentylacyjnych.
    pozdro
  • Testo
    żarówka rtęciowa
    Level 37  
    :arrow:daro9925

W tym stroboskopie nic się nie grzeje oprócz palnika.

:arrow:Magister_123

Stroboskop nie ma na razie żadnej regulacji, ale wkrótce się to zmieni.
    ciapciok
    Level 20  
    Ile prądu pobiera ten układ ?

Gdzie można zakupić taki kogut ?

Pozdrawiam
    dowodca_armii
    Level 30  
    Wykonanie nie jest zbyt piekne czy ladne ale swoje zadanie spelnia w 100%. Prosimy o schemacik i filmik z pracy ukladu. Na jaka sale to starcza ? Nie Wiesz moze ile pozyje ten palnik tzn, czy pojemnosc ktora sastoswales nie jest zbyt duza ?

ciapciok wrote:

Pozdrawiam

Taki kogut mozna kupic w hipermarketach na dziale motoryzacyjnym lub na stacjii paliw.

Pozdrawiam.
    żarówka rtęciowa
    Level 37  
    Nie mierzyłem poboru mocy.

Taki kogut o oznaczeniu LBO można kupić w sieci, ale koloru pomarańczowego, ja dostałem sam klosz od taty.
    mariuz
    Level 31  
    CZasem na wyprzedażach typu Wszystko po 5zł w Aucham można spotkać za około 20zł "kogut" ostrzegawczy niebieski
    beetroot
    Level 17  
    dowodca_armii wrote:
    Wykonanie nie jest zbyt piekne czy ladne ale swoje zadanie spelnia w 100%. Prosimy o schemacik i filmik z pracy ukladu. Na jaka sale to starcza ? Nie Wiesz moze ile pozyje ten palnik tzn, czy pojemnosc ktora sastoswales nie jest zbyt duza ?

ciapciok wrote:

Pozdrawiam

Taki kogut mozna kupic w hipermarketach na dziale motoryzacyjnym lub na stacjii paliw.

Pozdrawiam.

Witam. Wykonanie bardzo swoiskie dla mnie piekne to lubie i z czesci z odzysku .I dokladnie niebieskie kokuty w ostatnich latach zniknely z marketowych pulek dla czego wiadomo.A takiego jak ma zarówka rteciowa to nigdzie nie kupisz w jego kogucie zmiescimy te dwa marketowe .Pozdrawiam

Porządnego Polaka uprasza się o korzystanie z przycisku "Pisownia" przed wysłaniem postu. Błędy ortograficzne nie będą tolerowane.
    Proszę w swoich wypowiedziach używać polskich znaków diakrytycznych - ą, ę, ś, ł itd.
    [_P_]
    jogaczew
    Level 16  
    Projekt ok jest sie czym pochwalić to nie zwykła lampka ze złomu tylko ile wytrzyma?
    Tomas20
    Level 14  
    Jak dla mnie fajny projekt, powiedz jeszcze jak się sprawuje układ w praktyce, jak grzeje, jak długo pracował itp. daj jeszcze schemacik i filmik.
    miszal
    Level 19  
    nononno :)
    dołączam sie do prośby o filmik i schemacik :)
    skowron1
    Level 14  
    Jak dla mnie bomba... Sam kiedyś chciałem sobie coś takiego skleić
    plyszczarz86
    Level 11  
    beetroot wrote:
    I dokladnie niebieskie kokuty w ostatnich latach zniknely z marketowych pulek

otatnio widziałem podobnego koguta (czerwony/niebieski/pomaranczowy) w sklepie "nie dla idiotów" tylko tamte miały jakis taki cieniutki plastik i niewiem czy po jakims czasie nie zaczeły by cie przytapiac. Poszukaj na alledrogo.pl
    :arrow: Do autora: nie rób regulacji częstotliwości migania tylko zsynchronizuj to z muzyką(najlepiej z mikrofonem), bedzie lepszy efekt.
    Pomysł generalnie fajny(przynajmniej nie kolejne "włożyłem niebieskie diody do wzmaka unitry-jak wam sie podoba").
    Pozdrawiam
    Pączek
    arek59
    Level 29  
    Ja też mam podobne takie dwie sztuki. W środku znajdują się dwa palniki ikf120 na każdy strobol. Efekt zarombisty. Dwa strobole nadają się najbardziej na średnią sale gimnastyczną lub remize. Tylko mam inny schemat i dużo łatwiejszy i tańszy (nie polecam zestawu j35 lub podobne) tylko trzeba dobrze ztunigować. Jako kondziory wyjołem z zasilacza od komputera i inne, a w sklepie palniki, diaki i triaki BT136. Koszt to 40zł na dwa stroboskopy dwupalnikowe. W moich stroboskopach nic się prawie nie grzeje za wyjątkiem palnika i żarówki które po dwóch godzinach pracy są sporo ciepłe ale nie parzy i ręką można palnik trzymać. Te dwa stroboskopy typu kogut mają po jednym małym wentylatorku o średnicy 5 cm i są umieszczone pod spodem na podstawce.. Mam łącznie 5 stroboskopów dwupalnikowych i przez 2 lata chodzą bez awaryjnie. Chętnie poradzę w rozwiązywaniu problemów i innych na temat stroboskopu.

Porządnego Polaka uprasza się o korzystanie z przycisku "Pisownia" przed wysłaniem postu. Błędy ortograficzne nie będą tolerowane.
    [_P_]
    Tomasso
    Level 16  
    Potrzebuje takiego schematu stroboskopu ale żeby był zasilany z 24 V DC.
    arek59
    Level 29  
    To trzeba zrobić przetwornice napięcia. Do mojego stroboskopu wystarczy też 110V AC. Stroboskop zostaje bez zmian a na wejście zasilania trzeba dać przetwornice. Przetwornica jest prosta. Wystarczy transformator ze 20 - 30W o napięciu 2 * 20 - 25V, układ cmos 4047 i 2 * buz11 + z 5 drobnych elementów. Mam kilka schematów wersji stroboskopów z przetwornicami i innymi tuning. Czy mam podać schemat tej przetwornicy z stroboskopem? Pilnie bo zastrzegam sobie prawa autorskie. Mam kilka schematów różniących się: kosztem, mocą, długo trwałością pracy i inne lub wersje uniwersalne. Prosił by wybrać jedną z tych.
    Tomasso
    Level 16  
    Tak, ja chce to wykorzystac do samochodu strażackiego.
    :D
    arek59
    Level 29  
    Mam tu schemat przetwornicy do stroboskopu. Jest on na 12V, a samochód strażacki ma instalacje chyba 24V. Jest bardzo prosta i tania, koszt jaki wyniesie to ok 25zł, chyba że z demontarzu wpadnie to będzie taniej czyli sama elektronika 10 zł bez trafa. Buzy11 nie potrzebują radiatora do mocy 50W. Przetwornica jest wielkości małego pudełka od masła. Można układem zasilacz większą liczbe stroboskopów po dołożeniu radiatorków na buzy11 i zwiększenie mocy bezpiecznika. Moja przetwornica w kombajnie zasila 2 stroboskopy czyli koguty i ma moc 50W. Ja bym proponował zastosować stroboskop mojego projektu która najlepiej pasuje do przetwornicy. Proszę napisać ile ma zasilać stroboskopów ta przetwornica i jakiej pojemnośći są kondensatory w stroboskopie. Wszystkie prawa autorskie zastrzegam do produkcji masowej i rozpowszechnianie jej. Projekt jest mojego autorstwa.:idea::D:| Jak więcej informacji to pisać.
    rewddd
    Level 10  
    a można dostać jakiś filmik z działania tego cudeńka??
    żarówka rtęciowa
    Level 37  
    Stroboskop jest wyzwalany zewnętrznie za pomocą zwykłego wskaźnika wysterowania na diodach elektroluminescencyjnych, który zbudowałem znacznie wcześniej. Do ostatniej diody tego wskaźnika jest podłączone wyzwalanie zewnętrzne stroboskopu.

Zamieszczam schemat stroboskopu.

Uwaga! wysokie napięcie w układzie.

Stroboskop typu kogut

Dodałem też zdjęcie fragmentu generatora, w którym jest umieszczony transoptor.

Stroboskop typu kogut

Poniżej filmik ukazujący działanie stroboskopu w rytm muzyki (10 sekund).
    Attachments:
    DamianRTV
    Level 27  
    Troszeczkę odgrzeję temacik -

Potrzebuję właśnie taki oryginalny schemat takiego koguta policyjnego ale nie na "kręciołka" z żarówką tylko na "palnik" stroboskopu. Albo schemacik tych lampek stoboskopowych co na ulicy w nocy używają malarze pasów.
    ( tam natomiast jest taka rureczka stroboskop, i na jakimś układzie - zamazane specjalnie- patent - myślę że jest to NE555.)

A konstrukcja pomysłowa - nie jak inni np. robią spawarkę w pudle po butach - no idiotyczny pomysł - 100% bezpieczeństwa.
    Ale odbiegam od tematu.
    W kloszach niebieskich jest efekt niż w pomarańczowych.