Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Model centrali biegowej Strowgera

AlekZ 26 Lut 2018 08:52 7512 52
  • Model centrali biegowej Strowgera
    Jest to działający model centrali wybierakowej Strowgera, w którym może być obsłużone tylko jedno połączenie w tym samym czasie.

Ostatnia centrala miejska Strowgera w Polsce została wyłączona w 2005 r. Później jeszcze pracowały małe centrale wewnętrzne. Nie wiem, czy na dzień dzisiejszy pracuje gdzieś choćby jedna taka centrala. Niesprawdzone informacje mówią, że jeszcze gdzieś na kolei dwie centrale biegowe pracują.
    Nie zmienia to faktu, że centrale wybierakowe odeszły już do historii. I właśnie te okruchy historii warto moim zdaniem zachować.

Tylko nieliczne organizacje w porę zadbały o zachowanie starych central dla potomności. Dwie czy trzy centrale wybierakowe, w tym FT100/200 zachowało Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Skierniewicach i czeka ona na uruchomienie.

http://www.psmk.org.pl/nasze-zbiory/lacznosc-kolejowa/

Być może centrala tego typu jest zachowana w Muzeum Techniki w Warszawie, ale nawet jeśli tak jest, to kurzy się ona zapewne w magazynach.

Szczęśliwym zbiegiem okoliczności, około 2 lat temu zdobyłem kilka wybieraków telefonicznych. Pomyślałem, że wprawdzie nie mam możliwości zachowania kompletnej centrali, tak z uwagi na ograniczone miejsce, jak i brak większej liczby wybieraków, wyposażenia czy stojaków, ale mogę zrobić działający model centrali na kilka numerów. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba było zgodzić się siłą rzeczy na parę bolesnych kompromisów.
    Brak maszynki sygnałowej mechanicznej wymusił konieczność zbudowania maszynki elektronicznej. Jeśli kiedyś się trafi maszynka mechaniczna, będę mógł ją podłączyć. Zasilacz na 48V także trzeba było zrobić samemu. Nie miałem dostatecznej ilości oryginalnych przekaźników, więc użyłem przekaźników serii C11 w szukaczu, a w wyposażeniu abonenckim przekaźniki, które w ogóle nie są przekaźnikami telefonicznymi.
    Bardzo dużo przy budowie tej centrali pomogli użytkownicy "Elektrody", którzy mieli do czynienia z centralami wybierakowymi w swoim życiu zawodowym. Byli to użytkownicy: Zutket, zybex, irekr.

Centrala zawiera podstawowe elementy: wyposażenie abonenckie (zespół przekaźników i liczniki rozmów), szukacz linii, wybierak grupowy, wybierak liniowy, zasilacz, maszynkę sygnałową. Z uwagi na to, że jest jeden wybierak liniowy i jeden grupowy, numery w tej centrali są w zasadzie trzycyfrowe. Dlaczego piszę, że w zasadzie? Ponieważ wybierak grupowy pracuje w niekonwencjonalnym układzie, centrala ma jeszcze numery specjalne: jeden jednocyfrowy "bezpłatny", drugi czterocyfrowy "płatny". Numer jednocyfrowy jest wprost łączony przez wybierak grupowy i służyć będzie w przyszłości jako zegarynka. Obecnie jest na nim stale podpięte radio. Zadzwonienie na ten numer nic nie "kosztuje", bowiem licznik rozmów nie zalicza tego połączenia. Numer czterocyfrowy demonstruje pracę wybieraka grupowego z tzw. absorbowaniem jednej cyfry i w razie uzyskania połączenia rozmowa jest zaliczana.
    Obecnie centrala obsługuje 8 numerów trzycyfrowych. Liczbę abonentów można oczywiście zwiększyć, stosując wybierak szukacza z większą liczbą pól i dobudowując odpowiednie wyposażenie abonenckie. Aby można było demonstrować dzwonienie do abonenta z tzw. dolnej i górnej setki (każdy bowiem wybierak liniowy może obsłużyć 200 abonentów), numery te są podłączone do różnych "setek". Która "setka" jest użyta można sprawdzić dzwonkiem probierczym. Zrezygnowałem (przynajmniej na razie) z możliwości podłączenia telefonistki międzymiastowej. W niedalekiej przyszłości dobuduję jeszcze alarm zacięcia (gdyby któryś z wybieraków się zaciął rozlegnie się dzwonek i zostanie odcięte zasilanie elektromagnesów wybieraków).

Fajne!
  • Zasilacze Ups
  • Zasilacze Ups
  • #3 26 Lut 2018 14:49
    SylwekK
    Poziom 28  

He he, u mnie to samo :) sentyment mnie ogarnął, bo też praktyki miałem na tych centralach. Nawet gdzieś jakiś wybierak się jeszcze po strychu poniewiera i licznik, które dostałem od opiekuna grupy. Już nawet nie pamiętam do czego ja to chciałem wykorzystać.

• #4 26 Lut 2018 14:54
    vayo
    Poziom 13  

Po lewej stronie widzę wybierak obrotowy. Mam w swojej kolekcji kilka sztuk tych wybieraków oryginalnie zapakowanych w woskowany papier. Fajnie, że Ci się chciało w to bawić, ale zdecydowanie za mało zdjęć. Zasilasz to z 48V, a co z prądem dzwonienia?

• #6 26 Lut 2018 18:11
    TechEkspert
    Redaktor

Tak, przydałby się film pokazujący pracę elementów centrali.

Te dwa pudła na dole to wspomniane zasilacze 48V?
    Co to za obudowy, po jakimś UPS?

Możnaby wystawić centralę na numer miejski online z kamery IP strumieniować jej pracę wraz z dźwiękiem ;) pewnie byliby chętni to testów.

• #7 26 Lut 2018 18:43
    AlekZ
    Specjalista - lampy próżniowe

TechEkspert napisał:
    Tak, przydałby się film pokazujący pracę elementów centrali.

Te dwa pudła na dole to wspomniane zasilacze 48V?
    Co to za obudowy, po jakimś UPS?

Możnaby wystawić centralę na numer miejski online z kamery IP strumieniować jej pracę wraz z dźwiękiem ;) pewnie byliby chętni to testów.

W jednym pudle jest zasilacz + i - 48V, bo potrzebne jest też napięcie dla "baterii" licznikowej. W drugim pudle jest maszynka sygnałowa. Prąd dzwonienia to niestety 50Hz, zrobione na małym transformatorku podwyższającym. Z pomocniczego napięcia 12V podwyższa na około 70V. Te pudła dostałem kiedyś w prezencie, ale nie pamiętam co w nich było.

Co do filmu, jest taki, ale z czasów, gdy centrala była jeszcze budowana i była zeskładana "na pająka":

https://www.youtube.com/watch?v=gAusfAVTZy4&t=446s

Co do wstawienia centrali w system, nie wiem jak by to miało być zrealizowane :cry: . Kiedyś były translacje.

• #8 26 Lut 2018 18:53
    TechEkspert
    Redaktor

Świetna robota, warto zachowywać historię rozwoju technologii,
    dla jednego będzie to wspomnienie, dla innych ciekawostka i ważna informacja że postęp technologii jest stopniowy, rozwiązania przychodzą i odchodzą, a to czym teraz dysponujemy jest sumą poprzednich osiągnięć i pracy wielu ludzi.

Film z YT można wstawić w tagach

Kod: text
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
    wtedy będzie osadzony w poście.

Czy rolę translacji mogłaby pełnić mała IPPBX (lub PBX) z wyposażeniem linii analogowych (wewnętrznych i miejskich) podłączonych do centrali biegowej?

Podejrzewam, że wiele takich wspomnianych sprzętów wylatuje z firm ze względu na wymianę na nowszy model (brak dostępności kart, uszkodzony port miejski itp.)

• #9 26 Lut 2018 19:41
    AlekZ

TechEkspert napisał:

Czy rolę translacji mogłaby pełnić mała IPPBX (lub PBX) z wyposażeniem linii analogowych (wewnętrznych i miejskich) podłączonych do centrali biegowej?

Podejrzewam, że wiele takich wspomnianych sprzętów wylatuje z firm ze względu na wymianę na nowszy model (brak dostępności kart, uszkodzony port miejski itp.)

Tu musiałby się wypowiedzieć ktoś bardziej obeznany w temacie telekomunikacji, ale chyba nie. Ja nie miałem do czynienia z tego typu centralkami. Jeśli dobrze zrozumiałem, to do tej centrali wybierakowej podłączyłoby centralkę PBX w miejsce linii miejskiej. W tej sytuacji taka centralka nie mogłaby chyba pełnić funkcji translacji...

Swoją drogą, gdyby ktoś miał wielokrocie od wybieraka podnosząco-obrotowego szukacza linii, to reflektuję. Szukam też schematów od centrali wiejskiej PŁA.

• #10 26 Lut 2018 19:56
    TechEkspert
    Redaktor

Racja, musiałby wypowiedzieć się ktoś z tematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3055603.html

Pomyślałem, że taka prosta centralka PBX/IPPBX ma linie wewnętrzne, które mogłyby zasymulować analogową linię miejską o dowolnym planie numeracyjnym dla centrali biegowej (napięcia, dzwonienie, wybieranie impulsowe itp).

Natomiast linie miejskie PBX/IPPBX mogły by symulować "telefon" podłączony do centrali biegowej.

Do PSTN PBX/IPPBX mógłby połączyć się po lini analogowej lub przez internet po koncie SIP (odbieranie jest chyba nawet za darmo przez jakiś czas na nowo założonym koncie, lub jakieś symboliczne opłaty miesięczne typu 1zł za numer?).

• #11 27 Lut 2018 00:01
    Zutket
    Poziom 28  

TechEkspert napisał:
    Racja, musiałby wypowiedzieć się ktoś z tematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3055603.html

Zgadza się. Faktycznie powinien być to ktoś, co przynajmniej na takich centralach pracował.
    TechEkspert napisał:
    Pomyślałem, że taka prosta centralka PBX/IPPBX ma linie wewnętrzne, które mogłyby zasymulować analogową linię miejską o dowolnym planie numeracyjnym dla centrali biegowej (napięcia, dzwonienie, wybieranie impulsowe itp).

I tu się zaczyna się rodzić problem braku translacji do współpracy. Nie da się do wyjścia wybieraka liniowego (grupowego) podłączyć bezpośrednio translacji z innej centralki.
    AlekZ napisał:
    Jest to działający model centrali wybierakowej Strowgera, w którym może być obsłużone tylko jedno połączenie w tym samym czasie.

Muszę przyznać, że całkiem ciekawie Ci to wyszło. Brakuje tylko...
    Pozdrawiam.

• #12 27 Lut 2018 00:05
    tatanka
    Poziom 20  

Chętnie kupię wybieraki.

Z tego co pamiętam, to gdy była jakaś większa firma i miała więcej kolejnych numerów miejskich wtedy podawało się jeden np 1234567890.
    Tak naprawdę był to zakres np od 1234567890 do 1234567899.
    Po wykręceniu nr centrala miejska automatycznie szukała pierwszy wolny nr z tej puli.

• #14 27 Lut 2018 08:03
    Zutket
    Poziom 28  

AlekZ napisał:
    Czyżby tych kolorowych lampek alarmów na stojaku :?:
    Nie, nie o lampki mi chodziło.
    tatanka napisał:
    Z tego co pamiętam, to gdy była jakaś większa firma i miała więcej kolejnych numerów miejskich wtedy podawało się jeden np 1234567890.
    Tak naprawdę był to zakres np od 1234567890 do 1234567899.
    Po wykręceniu nr centrala miejska automatycznie szukała pierwszy wolny nr z tej puli.
    Podany przez ciebie przykład numeracji był obsługiwany przez WLX ( oczywiście mówimy o centrali biegowej).
    AlekZ napisał:
    Ale firmy były obsługiwane przez wybieraki PBX owe a nie wybieraki liniowe normalne (WLN)
    Wszystko zależało od wielkości centrali zakładowej i sposobu współpracy. Bardzo małe firmy często były podłączane do WLXa, a czasami wręcz do WL. Duże firmy z pełnym ruchem przychodzącym włączane były bezpośrednio do pola WGII lub WGIII w zależności od numeracji centrali zakładowej i miejskiej. Podobnie ruch wychodzący z centrali zakładowej był włączany bezpośrednio do WGI z pominięciem szukaczy.

• #17 27 Lut 2018 20:26
    vayo
    Poziom 13  

TechEkspert napisał:
    Czy rolę translacji mogłaby pełnić mała IPPBX (lub PBX) z wyposażeniem linii analogowych (wewnętrznych i miejskich) podłączonych do centrali biegowej?)

Na centralach słabo się znam, ale w dobie DTMF raczej do PBX trzeba by było dorobić konwerter z DTMF na impulsy i mogło by to zadziałać. Wydaję mi się, że chyba prościej byłoby stworzyć taką przystawkę abonencką na dwie linie -pierwsza podłączona do miejskiej, a druga do centralki. Dzwonimy na miejską i połączenie jest automatycznie odbierane i w słuchawce słyszymy sygnał wołania centralki. Zapodajemy DTMF i jest to konwertowane na impulsy na drugiej linii.
    Tu by się przydała wiedza kolegi R-MIK, a raczej już [22053 Użytkownik usunął konto]

• #18 28 Lut 2018 10:06
    Zutket
    Poziom 28  

AlekZ napisał:
    Bardzo dużo przy budowie tej centrali pomogli użytkownicy "Elektrody", którzy mieli do czynienia z centralami wybierakowymi w swoim życiu zawodowym. Byli to użytkownicy: Zutket, zybex, irekr.
    Miło mi, że mogłem pomóc.
    AlekZ napisał:
    Obecnie centrala obsługuje 8 numerów trzycyfrowych. Liczbę abonentów można oczywiście zwiększyć, stosując wybierak szukacza z większą liczbą pól...
    Coś mi się tu nie zgadza. Użyty szukacz ma, jeżeli dobrze widzę, 2 x po 25 pozycji, czyli praktycznie może obsłużyć 25 wyposażeń abonenckich, a przy odpowiednim połączeniu da sobie swobodnie radę z 50-ma abonentami.
    AlekZ napisał:
    ...i dobudowując odpowiednie wyposażenie abonenckie.
    Tylko tyle trzeba zrobić, lub aż tyle, bo zdobycie oryginalnego wyposażenia abonenckiego od centrali biegowej raczej graniczy z cudem.
    AlekZ napisał:
    Czego zatem jeszcze według Ciebie brakuje?

Jeżeli ma to być symulacja działania centrali miejskiej, to warto na poziomie "8" zrobić system miasto-miasto i właśnie na tym poziomie można włączyć sygnał z jakiejś innej centrali. Może to być numer miejski. Co prawda dla takiego rozwiązania potrzebna jest "translacja wychodząca" lub przynajmniej zespół kontroli linii KL-32AB.
    vayo napisał:
    Na centralach słabo się znam
    Wprowadzanie takiego rozwiązania do symulowania działania centrali biegowej, raczej mija się z sensem.
    A tak przy okazji. Centrala telefoniczna, to nie tylko szukacze i wybieraki. To także masa różnych zespołów takich jak np. różne translacje przychodzące i wychodzące bez których żadna centrala nie mogła by działać.

• #19 28 Lut 2018 10:41
    vayo
    Poziom 13  

Zutket napisał:
    vayo napisał:
    Na centralach słabo się znam
    Wprowadzanie takiego rozwiązania do symulowania działania centrali biegowej, raczej mija się z sensem.
    A tak przy okazji. Centrala telefoniczna, to nie tylko szukacze i wybieraki. To także masa różnych zespołów takich jak np. różne translacje przychodzące i wychodzące bez których żadna centrala nie mogła by działać.

Kolego szanuję Twoją wiedzę na temat central, ale mowa była o wdzwanianiu się do tej z miasta. Nie jestem też kompletnym laikiem, bo w szkole miałem takie przedmioty jak telekomutacja i teletransmisja, więc co nieco wiem. Zaproponuj swoje rozwiązanie, jak Ty byś podłączył ją by można było się w nią wdzwonić z miasta -z chęcią dowiem się czegoś nowego.

• #20 28 Lut 2018 16:53
    AlekZ

AlekZ napisał:
    Obecnie centrala obsługuje 8 numerów trzycyfrowych. Liczbę abonentów można oczywiście zwiększyć, stosując wybierak szukacza z większą liczbą pól...
    Zutket napisał:
    Coś mi się tu nie zgadza. Użyty szukacz ma, jeżeli dobrze widzę, 2 x po 25 pozycji, czyli praktycznie może obsłużyć 25 wyposażeń abonenckich, a przy odpowiednim połączeniu da sobie swobodnie radę z 50-ma abonentami.

Tam jest teraz wybierak Siemensowski na 16 czy 17 pozycji. Ściśle rzecz ujmując teraz jest jeszcze i tak nadmiar tych pozycji względem wyposażenia abonenckiego.
    Tam jest teraz 16 przekaźników w wyposażeniu abonenckim (8 przekaźników K i 8 L). Są słabo widoczne, zrobię potem więcej zdjęć dla potomności.

AlekZ napisał:
    ...i dobudowując odpowiednie wyposażenie abonenckie.
    Zutket napisał:
    Tylko tyle trzeba zrobić, lub aż tyle, bo zdobycie oryginalnego wyposażenia abonenckiego od centrali biegowej raczej graniczy z cudem.

Jak zaznaczyłem, tam jest teraz 8 linii w pełni wyposażonych.

AlekZ napisał:
    Czego zatem jeszcze według Ciebie brakuje?
    Zutket napisał:

Jeżeli ma to być symulacja działania centrali miejskiej, to warto na poziomie "8" zrobić system miasto-miasto i właśnie na tym poziomie można włączyć sygnał z jakiejś innej centrali. Może to być numer miejski. Co prawda dla takiego rozwiązania potrzebna jest "translacja wychodząca" lub przynajmniej zespół kontroli linii KL-32AB.

Tu gorzej, bo zupełnie nie znam się na translacjach.

• #21 03 Mar 2018 09:34
    TechEkspert
    Redaktor

@vayo w wielu małych centralkach z nazwijmy to "z tej epoki" na liniach analogowych poza DTMF pozostawiono kompatybilność wsteczną z wybieraniem impulsowym, także mogłoby się okazać że konwerter nie jest potrzebny.

• #22 03 Mar 2018 15:34
    vayo
    Poziom 13  

TechEkspert napisał:
    @vayo w wielu małych centralkach z nazwijmy to "z tej epoki" na liniach analogowych poza DTMF pozostawiono kompatybilność wsteczną z wybieraniem impulsowym, także mogłoby się okazać że konwerter nie jest potrzebny.

Tak jak pisałem wcześniej -nie jestem ekspertem w dziedzinie central, ale osobiście nie spotkałem się z centralkami które przekazują "dekadę" na linie wewnętrzne. Wybieranie dekadowe na liniach wewnętrznych jak najbardziej, ale przekazanie impulsów z miasta na linie wewnętrzne, to jednak jakieś nieporozumienie. Przypominam, że sam zaproponowałeś wdzwanianie się z miasta w tą centralkę i obserwacje jej działania z kamery IP. Wg. mnie można to zrobić tylko na dwa sposoby -centralka z dwoma liniami miejskimi i funkcjonalnością wdzwaniania się z jednej linii w drugą, lub własny układ z konwerterem DTMF na wybieranie dekadowe. W obu przypadkach jest potrzebny dekoder DTMF, bo inaczej nie przekażemy zdalnie numeru wewnętrznego jaki chcemy wybrać w prezentowanej centrali.

• #23 06 Mar 2018 07:53
    Zutket
    Poziom 28  

vayo napisał:

Kolego szanuję Twoją wiedzę na temat central,
    Miło mi.
    vayo napisał:
    ale mowa była o wdzwanianiu się do tej z miasta.

To zależy jak na ten temat spojrzeć. Jeżeli to ma być model centrali abonenckiej, to jak najbardziej tak, natomiast jako "centrala miejska" to nie ma takiego pojęcia jak wdzwanianie się. Ale tu niech się wypowie autor tego tematu.
    vayo napisał:
    Zaproponuj swoje rozwiązanie, jak Ty byś podłączył ją by można było się w nią wdzwonić z miasta -z chęcią dowiem się czegoś nowego.
    Jako absolwent szkoły o kierunku telekomunikacja, powinieneś wiedzieć, że po łączu abonenckim przychodzącym nie ma możliwości przekazania informacji w systemie dekadowym. I tu Ci przyznaję rację, że jedyna możliwość przekazywania cyfr jest DTMF.
    TechEkspert napisał:
    w wielu małych centralkach z nazwijmy to "z tej epoki" na liniach analogowych poza DTMF pozostawiono kompatybilność wsteczną z wybieraniem impulsowym...
    Jak znam się na centralach elektromechanicznych " z tej epoki", a wydaje mi się, że się znam,. to o czym takim do tej pory nie słyszałem. Może Ci się pomyliło z możliwością nadawania cyfr przez translacje "miejskie" w dekadzie mimo, że abonent wybierał cyfry w DTMF. Ale to już centrale nie z tej epoki.

• #24 06 Mar 2018 18:41
    TechEkspert
    Redaktor

@Zutket chodzi mi zwyczajnie o porty analogowe linii wewnętrznych na kartach np. starych PBX Ericssona, które przyjmowały wybieranie DTMF oraz pulsowe z podłączonego aparatu. Podobnie na analogowych liniach miejskich dociągniętych np. bezpośrednio do abonenta można było wybierać DTMF lub dekadowo na starym telefonie.

• #25 07 Mar 2018 20:47
    cyruss
    Poziom 30  

Na PKP były w użyciu centrale systemu Siemensa produkcji czechosłowackiej Tesli.
    Ciut inna zasada działania, a i wybieraki mniejsze niż w Strowgerach.
    Pracowały jeszcze gdzieś do około 2005, sukcesywnie wymieniane na elektroniczne Meridiany od Kapscha z ISDN.
    Jako małe centralki (20, 30, 60 NN) pracowały bezobsługowe CK-20 (30, 60) na bazie wybieraków krzyżowych WK610.

Parametry Siemensów:
    Wyposażenie abonenckie - na dwóch przekaźnikach.
    Pierwszy stopień - wybierak wstępny 11-pozycyjny (10 wyjść na WG + 11 pozycja sygnał zajętości przy braku wolnego WG).
    Drugi stopień - pierwsza cyfra numeru -WGI.
    Ew. trzeci stopień - druga cyfra numeru - (przy centralach z czterocyfrową numeracją) - WGII.
    Ostatni stopień - druga i trzecia cyfra numeru przy numeracji trzycyfrowej, trzecia i czwarta cyfra numeru przy numeracji czterocyfrowej - WL.
    Do tego DWG (dalekosiężne WG) na które się wpadało z translacji w ruchu automatycznym międzycentralowym.
    Do tego PWG (pocztowe WG) na które wchodziła telefonistka łącząc "z miasta".
    Do tego WK (wybieraki kierunkowe, tylko w centralach węzłowych).
    Do tego zespoły specjalistyczne m. in. różne translacje (półautomaty, połączenia postacyjne, Tfn, 100 Hz, indukcyjne).

Wyjście na miasto: automat przez "0".
    Przyjście z miasta: ręczne przez awizo.
    Łącza międzycentralowe: automat, przy schemacie numeracji:
    - 7X centrale bliskie, łącza bezpośrednie na translacjach indukcyjnych;
    - 8XY centrale bliskie i dalsze, łącza przez centralę węzłową na której lądowało się po wybraniu 8, translacje po Tfn;
    - 9XY tzw. "sieć wielka" centrale dyrekcyjne w siedzibach DOKP (8 szt na cały kraj), osiągalne poprzez centralę węzłową.
    Sygnał zgłoszenia centrali dla abonentów lokalnych: pierwsza litera nazwy w kodzie Morse'a.
    Sygnał zgłoszenia centrali dla przychodzących po automacie: zapowiedź słowna nazwy.
    Numery specjalne:
    - 1111 - awizo, funkcja informacji o numerach
    - 1000 - monter dyżurny na centrali, zakończone na aparacie umożliwiającym prowadzenie jednocześnie trzech rozmów
    - 7777 - alarm, dzwoniło na awizie ale inaczej niż reszta połączeń

Numeracja kierunków mm jawna, na przykład:
    W obrębie Południowej DOKP (Kraków): centrala zwykła trzycyfrowa Przemyśl 846 lub 76, centrala węzłowa trzycyfrowa Żurawica 841 lub 71, centrala dyrekcyjna czterocyfrowa Kraków 986, centralka końcowa dwucyfrowa typu CK-20 (na jednym wybieraku krzyżowym systemu Pentaconta) np Przemyśl - Bakończyce 75.

Np dzwoniąc z Przemyśla do Żurawicy do abonenta nr 321 trzeba wybrać 841 - 321 lub 71 -321
    z Przemyśla do Bakończyc do abonenta 36: 75 - 36.
    z Przemyśla do Krakowa do abonenta 5353: 841 - 986 - 5353
    z Żurawicy do Krakowa do abonenta 5636: 986 - 5636
    z Przemyśla do Warszawy do abonenta 3456: 841 - 986 - 955 - 3456.
    Kierunki 8XY były unikalne tylko w ramach Dyrekcji, np 841 - 986 - 821 a 841 - 986 - 955 - 821 to różne miasta.
    Wydaje się skomplikowane, prawda?
    Ale za to nie było oddzielnych central międzymiastowych, funkcja ta była rozproszona po centralach węzłowych i dyrekcyjnych.
    Do tego w czasach świetności (budowane od lat 60-tych) była to jedyna sieć z automatycznym ruchem mm, nawet wojsko i milicja tego nie miały - u nich wszystko szło przez telefonistki.

Teraz żałuję że nie uratowałem od złomowania paru wybieraków...

Jako ciekawostkę podam że w Strowgerze w przemyskiej PPTiT pracowały do końca (ok. 2000, do wymiany centrali na S-12 Alcatela) wybieraki z namalowaną hitlerowską gapą. Podobno pochodziły z centrali obsługującej Hansa Franka w Krakowie...

• #26 08 Mar 2018 07:35
    Zutket
    Poziom 28  

cyruss napisał:

Do tego w czasach świetności (budowane od lat 60-tych) była to jedyna sieć z automatycznym ruchem mm, nawet wojsko i milicja tego nie miały - u nich wszystko szło przez telefonistki.
    A tu jesteś w błędzie. O ile sieć MON faktycznie była ręczna ( połączenia pomiędzy garnizonami) to sieć MSW była automatyczna. Różnica jedynie taka, że na PKP stosowano praktycznie dwa rodzaje central, to w sieci MSW można było spotkać wszelakiego rodzaju centrale. I jeszcze jedna ciekawostka. Abonent który osiągnął w ruchu dalekosiężnym daną komendę mógł swobodnie "wyjść" na miasto przeważnie wybierając cyfrę "0".
    Wracając do sieci PKP warto wspomnieć, że abonentów wewnętrznych dzielono na trzy grupy w zależności od pierwszej cyfry, i tak:
    1xx - Abonenci z możliwością dzwonienia po sieci PKP bez wyjścia na miasto.
    2xx - Abonenci z uprawnieniami do dzwonienia jedynie w obrębie własnego KATS. Z powodu zapotrzebowania na numery, abonentów z tą numeracją zmieniano uprawnienia takie jak 1xx.
    3xx - Abonenci z możliwością dzwonienia po sieci PKP i na miasto ( jak to się określało nomenklaturze PKP - na pocztę).
    I jeszcze jedna ciekawa grupa abonentów na 6. Abonenci systemu MB tak zwane łącza podstacyjne, albo jak ktoś woli - łącze towarzyskie.
    Tyle,że te informacje niewiele mają wspólnego z tematem autora.

• #28 15 Mar 2018 22:53
    Zutket
    Poziom 28  

cyruss napisał:

Numeracja kierunków mm jawna, na przykład:

Początkowo, czytając o podanej numeracji nie zwróciłem na to uwagi, ale coś mi nie dawało spokoju. Przeczytałem ponownie i...:
    cyruss napisał:
    W obrębie Południowej DOKP (Kraków): centrala zwykła trzycyfrowa Przemyśl 846 lub 76,

Otóż o ile nr KATS Przemyśl- 846 się zgadza, to już nr 76 NIE. Nr 7x nie jest nr KATS, a kierunkiem skrośnym od najbliższego KATS. Podobnie z nr Żurawicy - 841.
    cyruss napisał:
    centrala dyrekcyjna czterocyfrowa Kraków 986

Tu należy się małe sprostowanie. Numeracja abonentów KATS Kraków faktycznie była cztero-cyfrowa, natomiast Kraków jako centrala dyrekcyjna posiadała dwa numery wywoławcze, 886 numer kierunkowy w ramach własnej sieci dyrekcyjnej i 986 - numer kierunkowy dla sieci "wielkiej".
    cyruss napisał:
    z Przemyśla do Krakowa do abonenta 5353: 841 - 986 - 5353
    Otóż NIE. Abonent KATS Przemyśla chcąc uzyskać połączenie z abonentem KATS Kraków 5353 wybierał tylko nr kierunkowy 886 i 5353 o ile taki istniał.
    cyruss napisał:
    z Przemyśla do Warszawy do abonenta 3456: 841 - 986 - 955 - 3456.

I jeszcze raz NIE. Abonent KATS Przemyśl, chcąc uzyskać połączenie z abonentem Warszawy 3456, wybierał kierunek własnej centrali dyrekcyjnej 886 ( a nie 841), następnie kierunek W-wy 955 i nr końcowy 3456.
    Czasami na kierunkach szczególnie obciążonych stosowano połączenia skrośne pomiędzy centralami dyrekcyjnymi i tak np. z KATS Kraków można było zadzwonić do Lublina na dwa sposoby. Wybierając nr sieci wielkiej 959, lub nr skrośny 79. Podobnie było z W-wą- 955, lub 75. Tak więc kierunki na 7x nie zawsze były to translacje (łącza) indukcyjne. :)

• #30 18 Mar 2018 13:45
    Zutket
    Poziom 28  

AlekZ napisał:
    Zutket:Czy masz jakiś pomysł na translację?

To zależy o jaką translację Ci chodzi? W obecnych warunkach, działanie większości translacji nie da się odtworzyć, ale myślę, że typową translację jednokierunkową wychodzącą symulującą stopień M-M (miasto - miasto) da się zrobić mając do dyspozycji łącze analogowe CBa od np Orange. Jest to jedna z najprostszych translacji wychodzących systemu biegowego 32AB.