Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moduł radia TEA5767 od NXP - V1

grala1 04 Kwi 2018 18:40 4683 15
  • Witam wszystkich po raz kolejny.
    Jako że odwiedził mnie listonosz z długo i niecierpliwie wyczekiwaną żółtą kopertą, to postaram się dzisiaj opisać Wam tutaj pokrótce gadżet, który to był w środku - moduł cyfrowego radia FM zrobiony na układzie TEA5767 firmy NXP. Moduł ten to …. powiedziałbym, że to kompletne radio, choć by wydobyć z niego dźwięk, potrzebne będzie kilka dodatkowych elementów.

Wymiary tego modułu to 11x11x2mm – czyli dosłownie maleństwo, uważajcie, żeby go nie zgubić podczas zabawy z nim. :)
    Ceny za moduł zaczynają się od $0,72 wraz z przesyłką na Aliexpress, na Allegro trzeba zapałacie wraz z przesyłką ok. 12zł, choć można znaleźć i oferty kilkukrotnie droższe - nie wiem, czym różnią się one od tych tańszych.
    Ja swój „odbiornik” zakupiłem z Chin i nie było z nim żadnych problemów – „ruszył od pierwszego strzała”.
    Dzięki temu maleństwu możemy odbierać fale radiowe w stereo w zakresie od 87,5MHz do 108MHz.
    Napięcie zasilania to 2,5V do 5VDC. Pobór prądu po ustawieniu stacji radiowej to ok. 13mA przy zasilaniu modułu z 5V.
    Poniżej rysunek z wyprowadzeniami naszego układu.

1 – SDA
    2 – SCL
    3 – BUS MODE
    4 – WRITE/WRITE
    5 – VCC
    6 – GND
    7 – Wyjście audio kanał lewy
    8 – Wyjście audio kanał lewy
    9 – MPXO
    10 – antena

Moduł ten jest sterowany za pomocą komunikacji I2C, więc potrzebny nam będzie jakiś mikroprocesor, by ustawić nasza ulubiona stację. Ponadto wyjście audio jest na tyle słabe, że nie „uciągnie” nawet słuchawek, więc potrzebny będzie wzmacniacz. Ja użyłem małego taniego gotowego wzmacniacza w klasie D opartego o układ PAM8610 - napisałem małego, ale porównując go do modułu radia, to nie można powiedzieć, że jest mały. Potrzebować jeszcze będziemy dwóch rezystorów (ja użyłem 10k, można też dać 4,7k) do podciągnięcia linii komunikacyjnych SDA i SCL do plusa - w zasadzie to wszystko co potrzeba nie licząc źródła zasilania, kilku przewodów i jakiegoś głośniczka.

Poniżej rysunek, jak to ma wyglądać.

BUS MODE zwieramy do masy, by działała komunikacja poprzez I2C.
    Jako że moduł jest naprawdę mały, a jego raster nie jest standardowy tylko 2mm, więc trzeba było sobie jakoś poradzić, no i wyszła taka „hybryda” jak na zaprezentowanych zdjęciach poniżej. :)

Chodzi tu o przetestowanie modułu, a nie o walory estetyczne, więc wybaczcie – zrobiłem to na McaGyver`a i ważne, że działa, następnym razem postaram się bardziej, by prócz uszy i oczy mogły się nacieszyć. ;)
    Do sterowania radyjka użyłem zestawu uruchomieniowego ZL2AVR, choć wystarczy tu płytka stykowa i jakiś mikroprocesor, który będzie wysyłał kilka bajtów za pomocą I2C – np. AVR czy PIC lub popularne Arduino.
    Ok, wiemy już jak podłączyć nasz moduł, więc przejdźmy do opisu, jak rozkazać radiu „grać” wybraną przez nas częstotliwość.
    Musimy wysłać do naszego radia 5 bajtów, a przed tym wysłać jeszcze adres naszego odbiornika radiowego.
    Oczywiście z pomocą przychodzi dokumentacja.
    Adres naszego radia wedle dokumentacji to: 110 000b
    Moduł może działać w dwóch różnych trybach pracy – zapisu i odczytu, co należy podać w adresie.
    0 - tryb zapisu
    1 - tryb odczytu
    Stąd też będziemy używać adresu &B1100 0000 (w zapisie dwójkowym lub &HC0 w zapisie szesnastkowym), gdyż wybieramy tryb zapisu.
    Fragment dokumentacji dla opisu adresu:

Dalej należy wysłać 5 bajtów, których opis znajdziemy w dokumentacji.
    W pierwszych dwóch bajtach podajemy częstotliwość naszej radiostacji - PLL, jest to 14 bitów.
    Fragment dokumentacji dla opisu pierwszych dwóch bajtów dla pracy w trybie zapisu:

PLL możemy wyliczyć ze wzoru:

gdzie RMF to częstotliwość naszej stacji w MHz.
    Weźcie pod uwagę że w mianowniku mamy częstotliwość kwarcu, który jest w tym module. Przy użyciu samego układu TEA5767 można zastosować tam inny kwarc, ale trzeba jego wartość wziąć pod uwagę w tym wzorze oraz wziąć go pod uwagę w ustawieniach dla bajtu czwartego i piątego - chodzi o bity XTAL w bajcie czwartym oraz PLLREF w bajcie piątym.
    Np. dla częstotliwości stacji 98MHz i kwarcu 32,768kHz, który jest zastosowany w tym module ze wzoru wyjdzie nam 11990,3564453125, z czego jako PLL przyjmujemy część całkowitą tej liczby czyli PLL=11990, co daje nam w zapisie binarnym 10111011010110.
    Bajt pierwszy w tym przypadku to: MUTE SM PLL13-PLL8, gdzie bit MUTE ustawiamy na 0 a bit SM też na 0, co daje nam kompletny bajt w formie &B00101110.
    Drugi bajt to PLL7-PLL0, czyli &B11010110
    Kolejne bajty to ustawienia, których nie będę tutaj opisywał – mamy je opisane w dokumentacji.
    Fragment dokumentacji dla opisu kolejnych trzech bajtów dla pracy w trybie zapisu:

Ja wysyłam tutaj &B00010000 jako bajt 3
    &B00010000 jako bajt 4
    &B00000000 jako bit 5

Czyli by wydobyć dźwięk naszej wybranej stacji radiowej (przykład 98MHz), wysyłamy kolejno:
    &B11000000 lub &HC0 – zapis dwójkowy lub szesnastkowy
    &B00101110 lub &H2E
    &B11010110 lub &HD6
    &B00010000 lub &H10
    &B00010000 lub &H10
    &B00000000 lub &H0

Na początku mojej zabawy wysyłałem do modułu te dane co 100ms - proponuję tego nie robić, gdyż wprowadza to pewne zakłócenia w pracy radia. Powoduje to przerwanie dźwięku na ułamek sekundy - tak jakby na pilocie od TV co chwilę naciskać guzik od wyboru tego samego kanału.

Poniżej kod napisany w Basomie dla ATmega8 do obsługi tego radia. Zajmuje on ok. 25% pamięci, po zrezygnowaniu z wyliczania przez program bajtów, a wpisaniu ich na stałe możemy zejść do 6% pamięci, ale nie wiem, czy uda się to odpalić na ATtiny13 z powodu braku sprzętowego I2C.

Kod: vbnet
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Dla mniej wtajemniczonych wyjaśnię może, skąd się wzięła w kodzie poniższa część, bo pisałem o wysłaniu adresu i pięciu bajtów, a widać, że wysyłam tylko adres i trzy bajty.

Kod: vbnet
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Jako że ustawienia dla każdej stacji w trzech ostatnich bajtach są identyczne, więc te bajty wpisane w program są na stałe. Pierwsze dwa zmieniają się w zależności od wybranej częstotliwości i żeby tego nie robić samemu - żeby uprościć sobie, to program jest tak napisany, że wystarczy mu wpisać wybraną częstotliwość w zmienną PLL, a ten sam sobie wyliczy pierwsze dwa bajty do wysłania. Chcąc wpisać swoje częstotliwości do programu, wpisujemy częstotliwość w MHz w zmienną PLL, a program sam wyliczy sobie dwa pierwsze bajty.

Przy uruchomieniu tego małego radyjka obyło się bez kłopotów – z głośnika wydobył się dźwięk zaraz po wgraniu programu do procesora i naciśnięciu guzika. Największym problemem w tym wszystkim było tylko polutowanie tej „hybrydy”, ale myślę, że nie będzie to problemem, by z użyciem Google znaleźć bibliotekę np. w Eaglu pod to maleństwo.

Jak widać ze zdjęć - użyłem jako anteny kawałka drutu długości ok. 10cm i jak można usłyszeć na załączonych nagraniach - radio gra dość dobrze
    Radio posiada funkcję automatycznego szukania stacji z możliwością ustawienia jej czułości - 3 stopnie czułości. Nie miałem zbytnio czasu, by ją dokładnie przetestować. Myślę, że pomocny byłby tutaj odczyt aktualnej częstotliwości z radia, gdyż podczas automatycznego szukania radio zatrzymywało się na czymś, co uważało za stację radiową, a ja nie byłem w stanie uzyskać informacji, jaka to częstotliwość, przez co błądziłem po omacku w gąszczu rożnego rodzaju szumów i ciszy, gdzie czasem udało się natrafić na stacje, ale nie zająć jej częstotliwości.
    Być może ktoś podzieli się tutaj wiedzą na temat odczytu informacji z tego modułu - mi nie udało się uzyskać żadnych informacji z modułu w trybie odczytu, być może robię to niepoprawnie.

W załącznikach dokumentacja do opisywanego modułu radia oraz dwa nagrania dźwięku, jaki to wytwarza to radyjko by można było samemu ocenić czy można się spodziewać czegoś miłego po module za niespełna dolara, czy raczej można się tylko rozczarować, jak to zazwyczaj bywa w przypadku chińskich gadżetów.

Mam nadzieję, że ten opis zachęci Was do zabawy z tym modułem radia i opisywaniu tutaj swoich zmagań z nim i osiągnięć, co pozwoli rozwinąć ten temat i pomóc innym przy poznawaniu tego maleństwa.

Poniżej link do kolejnej części opisującej moduł TEA5767
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17161950#17161950

Fajne!
  • Sklep HeluKabel
  • #2 04 Kwi 2018 20:14
    Zuliczek
    Poziom 16  

Witam, z nagrań ciężko cokolwiek więcej wywnioskować o jakości odbieranego sygnału, natomiast jakie są "odczucia" z odsłuchu??

• #3 04 Kwi 2018 20:28
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.

Nie jestem audiofilem ani fanem słuchania muzyki by inni też musieli jej słuchać ale dla mnie gra to w miarę dobrze.
    Na tym wzmacniaczu i głośniczku nie ma rewelacji bo to głośnik bez jakiejkolwiek obudowy wyjęty z walkie-talkie ale podłączając słuchawki gra to naprawę dobrze jak na moje ucho.
    Podłączając do wejścia audio w aucie nie widzę różnicy między dźwiękiem z tego modułu a z fabrycznego radia ale jak już wspomniałem nie jestem audiofilem.
    Myślę że warto wydać niespełna dolara na ten moduł.

• Sklep HeluKabel
  • #4 04 Kwi 2018 20:30
    Zuliczek
    Poziom 16  

Tak jak wspomniałeś, nie ma problemów z jakością odbieranego sygnału nawet przy 10cm drutu w aucie??

• #5 04 Kwi 2018 20:44
    piterek-23
    Poziom 32  

Od jakiegoś czasu szukałem jakiegoś małego modułu radia, a tu nie tylko małe a nawet mikrus. Do tego kod w BASCOM. Jednym słowem, mam wszystko co szukałem :)
    Dzięki wielkie za mega fajny opis :)

• #6 05 Kwi 2018 07:56
    Ibuprom
    Poziom 25  

Wiele marketowych radyjek ma moduł FM na tej kostce. O ile lokalny nadajnik toto złapie, to można zapomnieć o czystym odbiorze np podczas trasy gdzie nadajniki są oddalone o kilkadziesiąt km. Stacjonarnie się nada, do auta absolutnie jeśli cenimy swoje nerwy.

• #7 05 Kwi 2018 17:59
    djbpm
    Poziom 21  

No sorry, że się doczepie, ale już myślałem, że jakiś fajny moduł do DAB+, a tu zwykły analogowy FM... czyli moduł radia analogowego a nie cyfrowego. Cyfrowe tutaj to jest sterowanie i to wszystko.

• #8 05 Kwi 2018 19:19
    pawel1968
    Poziom 11  

Podzielę się swoimi doświadczeniami z użyciem tego typu modułów.
    Zacząłem od tego TDA 5767. W moim miejscu odbioru jest fatalnie. Moduł odbierał prawidłowo do ok. 95 MHz.
    Dalej już nie radził sobie.
    Następnie na stół trafił RDA 5807. Sytuacja podobna, nawet może trochę gorsza czułość.
    Lokalne stacje odbierał prawidłowo nawet z RDS.
    Kolejny moduł jaki poszedł do testów to słynny SI 4703 od Sillicon Labs.
    No i wielkie zaskoczenie. Jakość tego układu bije na głowę poprzedników.
    Na 70 cm antenie odbiera wszystkie stacje bez jakichkolwiek szumów, zniekształceń.
    Na nim właśnie zakończyłem budowę swojego małego amplitunera.
    Polecam więc Wam z czystym sumieniem ten układ mimo, że jest trochę droższy u przyjaciół, ale za to nadrabia jakością.

• #9 06 Kwi 2018 01:37
    george2002

Poziom 19  

pawel1968 napisał:
    Podzielę się swoimi doświadczeniami z użyciem tego typu modułów.
    Zacząłem od tego TDA 5767. W moim miejscu odbioru jest fatalnie. Moduł odbierał prawidłowo do ok. 95 MHz.
    Dalej już nie radził sobie.
    Następnie na stół trafił RDA 5807. Sytuacja podobna, nawet może trochę gorsza czułość.
    Lokalne stacje odbierał prawidłowo nawet z RDS.
    Kolejny moduł jaki poszedł do testów to słynny SI 4703 od Sillicon Labs.
    No i wielkie zaskoczenie. Jakość tego układu bije na głowę poprzedników.
    Na 70 cm antenie odbiera wszystkie stacje bez jakichkolwiek szumów, zniekształceń.
    Na nim właśnie zakończyłem budowę swojego małego amplitunera.
    Polecam więc Wam z czystym sumieniem ten układ mimo, że jest trochę droższy u przyjaciół, ale za to nadrabia jakością.

Potwierdzam, ja już z 5 lat z SI4703 korzystam, ba wtedy kosztował ~50zł a odbierał bdb na 5cm kabelku, warto wspomnieć że ma RDS :)

• #10 06 Kwi 2018 20:15
    lechoo
    Poziom 39  

Dla porównania - tak gra podobny moduł z układem RDA5807M, gdzie oprócz scalaka jest tylko kwarc zegarkowy 32kHz i kondensatorki blokujące zasilanie:

Link

Nagrania dźwięku dokonałem przez wejście liniowe komputera, zaś za antenę posłużył kawałek drutu. Można przyczepić się do słabej separacji kanałów - być może TEA5767 radzi sobie z tym lepiej, bo jest bardziej "analogowy"...

• #13 07 Kwi 2018 20:47
    Ture11
    Poziom 34  

Bardzo fajny był moduł z układem Quintic QN8025, od dłuższego czasu jednak nie mogę go namierzyć (w zasadzie jest tylko na Aliexpressie, sporo podrożał). Jakość audio była całkiem dobra, czułość również zaskakująca, ale raczej nie piszmy tu o drucie 10cm.

• #14 09 Kwi 2018 15:59
    gulson
    Administrator Systemowy

arturavs napisał:

Raport:

Cytat:
    Moduly faktycznie moze bardziej ciekawe ale co ten post wnosi do tematu? Autor postu chyba nie rozumie o czym jest ten temat. Temat tyczy sie odbiornika radiowego dla normalengo pasma a ten pokazuje tutaj nadajnik-odbiornik dla pasma amatorskiego. Na tym radia nikt nie poslucha. Nie ma to nic wspolnego z tematem.

• #15 10 Kwi 2018 09:55
    arturavs
    Poziom 38  

Nie wiem, jak się odnieść do raportu. Kol. grala1 zaprezentował moduł, i pokazał w jaki sposób można go szybko uruchomić.

Czy moja wzmianka o innych podobnego typu modułach, komuś zaszkodziła? Stwierdziłem fakt.
    Po za tym jest jeszcze wiele innych modułów. Tak, że na jednym nie ma co się skupiać.

• #16 10 Kwi 2018 18:08
    jarux
    Poziom 2  

Panowie w związku z tematem mam do was pytanie.
    Dłubie sobie powoli odtwarzacz do auta w miejsce fabrycznej navi i myślałem nad użyciem TEA5767 jako odbiornika FM w połączeniu z fabryczną anteną ale może macie jakieś lepsze propozycje najlepiej z sterowaniem Po I2C?