Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak oszczędnie ogrzewać mieszkanie?

robalek12 24 Paź 2012 14:07 250104 1099
    robin102
    Poziom 14  
    Brencik napisał:
    Ale środek zabezpieczający co?

No instalecję CO :)
    Zadzwonił do mnie wczoraj hydraulik który będzie jutro uruchamiał ogrzewanie, że za 300 zł :) może zalać inhibitor dobrej firmy. Powiedziałem, że startujemy bezzzzzz :)
    Zloty60 napisał:

Ostatni rok podsumowuję jakieś około 1300 m3 (w tym CWU i gotowanie), w domu 22,5 (ma być ciepło i tyle) ,w tym roku zobaczymy. :)

Jaka kubatura budynku, jaka powierzchnia całkowita. Tak dla orientacji dopytuje.

ps.
    przyjechali dziś do mnie z gazowni montować gazomierz, ale gazomierza zapomnieli ! takie maleństwo niezauważalne, wiec podygali jeszcze raz 30 km
    jak z dachem na stadionie :D
  • Relpol przekaźniki
    Zloty60
    Poziom 21  
    Kubatuta jakieś 700m3 (nie pamiętam dokładnie) ,powierzchnia jakieś 100m2 + garaż 25m2 ale tam nie grzeję (tylko jak mrozy powyżej -15).

Z tym gazomierzem to nie mów hop. :)
    U mnie był inny "paradoks" .Gazomierz w linni ogrodzenia, rura do licznika położona wcześniej, instalacja zalicznikowa też zrobiona wcześniej. No i przychodzi co do czego czyli przyjeżdzają zakładać licznik a tu zonk okazuje się ,że w skrzynce jest taka blacha montażowa ustalająca do tych kolanek przyłączeniowych i reduktora .Okazało się ,że rura z gazem (dochodząca) jest za wysoko (nie w linii z tymi kolankami) jakieś 2 cm i się nie da zainstalować licznika bo nie pasuje. I co ? Telefon do wykonawcy odcinka (do licznika) że za wysoko "wkopał" rurę ,nie dostosował się do wysokości zaznaczonej przez instalatorów odcinka zalicznikowego (zaznaczonej kreseczką - markerem czarnym) .jeden odbija piłkę do drugiego ,winnego brak. Oczywiście jeden i drugi może to poprawić ale ze ~ 300 zł. Powiedziałem ,że "o nie" . Sam odkopałem trochę rurę dochodzącą i podkopałem ją by w momencie instalowania reduktora można było sobie ją dać niżej lub wyżej +/- 5 cm ,i zasypałem ją dopiero jak licznik założyli. (Zakładacz licznika lekko zdziwiony był ale nic nie mówił).
    Brencik
    Poziom 26  
    Dlatego jak nic nie robilem poki gazownia nie wystawila krocca.
    PS. Nie mam l w Mozilli, w Windzie jest alt+shift nie przelacza w Mozilli.
    robin102
    Poziom 14  
    Panowie , cz y w takim małym domku jak mój 120 metrów użytkowej, 162 całkowitej jest sens dawać pompkę cyrkulacyjną w obieg wody ciepłej do mycia z elektronicznym timerem nią startującym. Mam piec jedno funkcyjny wiec woda gorąca w zasobniku zawsze te 100l.
    Druga sprawa człowiek od CO namawia mnie na jakiś termoregulator, czyli czujnik przenośny który gdzieś tam sobie postawię na górze i na nim ustawiam np 22 stopnie i on będzie załączał i wyłączał piec. Na całym dole mam podłogówkę wodną. Czy tu jest jakaś praktyczna oszczędność ciepła, czyli gazu, czy może podobny efekt uzyskam regulując sobie temp na głowicach przy kaloryferach. 325 zł na ten radiowy wynalazek trochę mi szkoda. Używa ktoś z Was czegoś takiego ?
    Z góry dziękuje za poradę.
  • Relpol przekaźniki
    GanzConrad
    Poziom 22  
    Pompę cyrkulacyjną możesz podłączyć pod światło w łazience/kuchni. Efekt będzie taki sam, a spora oszczędność. Sens jej instalowania zależy od odległości łazienki/kuchni od pieca.
    Mam radiowy sterownik pieca (jakiś Auraton TX, nie pamiętam ile kosztował) - bardzo praktyczne urządzenie. głowice sterują temperaturą w pokojach, a coś musi jeszcze włączać/wyłączać piec. Różnica w cenie pomiędzy przewodowym i bezprzewodowym nie jest wielka, więc można zakupić. Będziesz miał możliwość sterowania piecem z różnych pokoi (pokoju dziecka lub sypialni itp..) oprócz tego sprawdza się jako termometr przy kalibrowaniu całości ogrzewania.
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  
    Regulator pokojowy spełnia swoją funkcję (jeśli chodzi o komfort cieplny i oszczędzanie energii) wyłącznie wtedy gdy :
    1) Jest zamontowany w pomieszczeniu które najszybciej traci ciepło ;
    2) W pomieszczeniu tym regulacja temperatury odbywa się tylko tym regulatorem a nie np też głowicą termostatyczną .
    robin102
    Poziom 14  
    GanzConrad napisał:

Mam radiowy sterownik pieca (jakiś Auraton TX, nie pamiętam ile kosztował) - bardzo praktyczne urządzenie. głowice sterują temperaturą w pokojach, a coś musi jeszcze włączać/wyłączać piec.

Właśnie na taki mnie namawia fachman od CO, czyli na
    http://sklep.letorex.com.pl/auraton-2005-tx-plus-bezprzewodowy-regulator-pokojowy-p-154.html
    tak podpytam jako lajkonik :) po co wyłączać i włączać piec, czy piec kondensacyjny nie powinien pracować na okrągło ?
    sterownik na odbiorniku chyba pompą steruje ?
    może się mylę
    Brencik
    Poziom 26  
    Teoretycznie powinien ale nie w praktyce nie da się tak ustawić go aby cały czas temperatura w pomieszczeniu -ach była stała. Przeważnie chodzi ładnych parę godzin, potem osiągana jest temperatura znamionowa nastawiona na regulatorze (u mnie nastawiam 21, kocioł grzeje do 21,6 potem wyłącza grzanie i włącza ponownie jak temp. spadnie do 20,9). Oczywiście tak dobieram krzywą grzewczą że zimą chodzi przez większą część doby. Teraz tylko kilka godzin dziennie więc krzywą mam zwiększona do 1,3 kiedy to zimą mam nastawiona 1.
    majeranek86
    Poziom 12  
    Witam Was, podepnę się do tematu.

To mój pierwszy sezon z kotłem gazowym. Mam Dietrich MCRII 24T 1-funkcyjny, a do tego sterownik pokojowy Salus 91FL. Nie mam czujnika zewnętrznego pogodowego. Powierzchnia do ogrzania to ok. 180 m2, grzejniki przeliczone w stosunku do kubatury z głowicami Ferro GT10. Podłogówka w wiatrołapie, dwóch łazienkach i części kuchennej. Budynek to bliźniak, zlepiony ścianą północną. Budynek był przez 3 lata nieużytkowany, dopiero ja otynkowałem go od środka w lutym, wykończyłem, a zamieszkany jest od lipca, więc mury zdążyły wystygnąć. Kocioł uruchomiłem 4 dni temu do CO, wcześniej tylko grzanie wody. Sterownik jest umieszczony w przedpokoju, tam moim zdaniem mu najlepiej. Zakres komfort ustawiłem na 20 stopni w godz. 3-6 rano, a potem 18-23, a tryb eco na 18.6 stopnia w pozostałych godzinach. Dom trzyma ciepło dość dobrze. Spalania gazu jeszcze nie znam, ale chciałbym od początku mieć jakąś orientację, żeby w razie co później korygować.

Proszę, powiedzcie mi, jakie nastawy zrobić na kotle, żeby nie zasysał zbyt wiele gazu, a żeby nie męczył się w ogrzewaniu. Chodzi mi o to, co sam mogę przestawić. Serwisant przy rozruchu ustawił mi temperaturę zasilania , czyli P1, na 55 stopni i powiedział, że to optymalna sprawa. Natomiast po przejrzeniu różnych for, przestawiłem na 45 stopni. Czy dobrze, czy jest jakaś zasada, żebym odpowiednio dopasował temperaturę zasilania do temperatury zewnętrznej i żeby pracowała kondensacja.

Pozdrawiam.
    Brencik
    Poziom 26  
    45 stopni dobra nastawa ale na teraz, tj temp. zewnętrzna 0-10st. W mrozy -20 będziesz musiał mieć coś koło 60st.
    Lepiej zastosować pogodówkę i nie trzeba będzie kręcić co chwila temperaturą zasilania.
    majeranek86
    Poziom 12  
    Dzięki za info, o to mi chodziło. Tylko kwestia jest taka, jak zmniejszyłem do 45 to strasznie wolno nagrzewa kaloryfery. Te 0,4 stopnia to osiągam w przeciągu 40-50 minut. Co o tym myślicie?
    Brencik
    Poziom 26  
    To normalne, u mnie o 1.5 stopnia nagrzewa kilka godzin. Dlatego teraz podwyższam krzywą.
    Co innego zima, wtedy kocioł chodzi praktycznie non stop i temp. w pomieszczeniach jest praktycznie stała.
    majeranek86
    Poziom 12  
    Dzieny wielkie za info, chyba zastosuje tą pogodówkę, bo jestem cierpliwy, ale do czasu :) Pozdrawiam i oby się sypały małe rachunki :)
    Brencik
    Poziom 26  
    Powinieneś zmieścić się spokojnie w 2000m3 gazu (albo i mniej) na sezon.
    robin102
    Poziom 14  
    Piec uruchomiony, ogrzewanie podłogowe chodzi, kaloryfery grzeją. Na wyjściu z pieca woda ma 50 stopni, na powrocie dziś ledwo 30 chyba, ale nie o tym.
    Dowiedziałem się dziś od instalatora CO, że niby z powodu iż na dole jest sama podłogówka to sterownik sterował mi będzie tylko na górze czyli kaloryferami i odbiornik wyłączał będzie pompę, a nie kocioł. Instalator mówi , że tak zrobił bo tak lepiej aby kocioł cały czas pracował, podłogówka pracowała non stop, a na niej regulację robię manualnie zaworem na zasilaniu podłogówki, zawór ze skalą wiec pewnie idzie to ogarnąć.
    Nie podoba mi się, że ten sterownik bezprzewodowy Auroton nie będzie wyłączał pieca, a tylko pompę goniącą ciepła wodę w obwód górny grzejnikowy. Gość mówi, że nie może wyłączać pieca bo wtedy też temperatura na podłogówce będzie spadać od razu.
    Piec będzie mi kotłował gaz 24 godziny na dobę ? nie no nie podoba mi się to, albo nie kumkam całkiem zagadnienia

edytka z dzisiaj
    O DŻIZAS !
    równo 24 godziny pracy pieca 35 metrów sześciennych gazu poszło :( to nie może być prawda :(
    na dworze ledwo 0
    Brencik
    Poziom 26  
    robin102 napisał:
    Na wyjściu z pieca woda ma 50 stopni, na powrocie dziś ledwo 30 chyba

U mnie różnica jest około 10stopni albo i mniej.
    robin102
    Poziom 14  
    Temperatura na powrocie to chyba zależna od tego ile ciepła z całej instalacji CO odbierze budynek. Mój wychłodzony na max więc i ta temperatura na powrocie niska. Nie mam też żadnych drzwi na górze, nie mam też drzwi łączących cześć mieszkalną z garażem w którym jest chłodno mimo, że grzejnik spory grzeje. Będą drzwi to da się jakoś tym ciepłem sterować-kierować. Zmniejszyłem temp do 15 w dzień i 12 w nocy bo tam jeszcze nie mieszkamy. W następnym tygodniu postawię osuszacz wiec będzie dobrze, musi być :) max 10 metrów na dobę :)
    początkujaca123
    Poziom 2  
    podepte sie do tematu gdyż nie moge znaleść informacji na temat ustawiania temperatury na piecu de dietrich. jaką najlepiej ustawić temperaturę ma piecu żeby jak najmniej piec pobierał gazu? i jaka powinna być temperatura wody? dodam ze nie mamy sterownika pokojowego.

Proszę poprawić błędy pisowni.
    3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    mod - mirrzo
    saskia
    Poziom 38  
    początkujaca123 napisał:
    podepte sie do tematu gdyż nie moge znaleść informacji na temat ustawiania temperatury na piecu de dietrich. jaką najlepiej ustawić temperaturę ma piecu żeby jak najmniej piec pobierał gazu? i jaka powinna być temperatura wody? dodam ze nie mamy sterownika pokojowego.

Nawet nie mysl o tym aby kociol pobieral jak najmniej gazu. On musi pobrac tyle ile trzeba w twoich warunkach, do wytworzenia odpowiedniej ilosci ciepla.
    Pomysl o tym, aby jak najmniej gazu marnowal i aby to cieplo ktore juz wytworzyl tez nie bylo marnowane.
    Nie da sie zjesc ciastko i jednoczesnie zachowac je na pozniej. :-)
    Brencik
    Poziom 26  
    Może kolega ma regulator kuchenny!
    Swoja drogą nie wyobrażam sobie funkcjonowania instalacji c.o. bez regulatora, choćby pokojowego (najlepiej pogodowego).
    robin102
    Poziom 14  
    U mnie nie ma regulatora podłogowego, a 70 % powierzchni domu to ogrzewanie podłogowe. Tak mnie wykonawca załatwił :(
    Kręcę zaworem od podłogówki i chyba zaczynam go już ogarniać.
    Temperatura na zasilaniu z MCR ll 24 mam 60 stopni, a na powrocie 50 stopni.
    Panowie zmniejszyć temp na wyjściu z pieca ? na ile ?

ps
    W drugą dobę grzania domu zeszło już tylko 20 metrów gazu :)
    saskia
    Poziom 38  
    1) nie powinienes krecic niczym podczas rozgrzewania mieszkania!
    2)po rozgrzaniu mieszkania mozna podregulowac temperatury pomieszczen.
    3)mozna teraz zajac sie regulacja:podlogowki, grzejnikow, i kryzowaniem.
    4)teraz mozna zabrac sie za ustawianie parametrow kotla, aby byl oszczedniejszy.
    5) cieszyc sie cieplem i oszczednosciami. :-)

Ale to wszystko to mozna robic dopiero po zainstalowaniu odpowiedniego do naszych indywidualnych warunkow kotla, oraz odpowiedniego, spelniajacego wymagane indywidualne warunki systemu CO, wykonanego we wlasciwy (profesjonalny) sposob. :-( :-)
    robin102
    Poziom 14  
    saskia napisał:
    naszych indywidualnych warunkow kotla, oraz odpowiedniego, spelniajacego wymagane indywidualne warunki systemu CO, wykonanego we wlasciwy (profesjonalny) sposob. :-( :-)

Kociołek mam podobno dobrze dopasowany do małego domku. Instalacje robił jeden z lepszych fachowców w mieście ;) Grzejniki lekko przewymiarowane pod piec kondensacyjny. Podłogówka z regulacją ręczną bo podobno tak mam być, bo taniej tak zrobić i łatwiej sterować - słowa instalatora
    wojtek_r95
    Poziom 11  
    Witam,

ruszam z moim pierwszym sezonem grzewczym na gazie, budynek nowy zamieszkany na wiosnę tego roku - pustak 44Si Wienerberger (bez ocieplenia), okna 3-szybowe oknoplast, powierzchnia ok 150m2. Piec termet ecocondens 25 plus + zasobnik 120L + sterownik Auraton 2005 RX TX Plus + czujnik pogodowy; poniżej spostrzeżenia i zapytania:
    1. Zużycie latem dla potrzeby cwu + kuchenka około 40m3/miesiąc przy nastawie na zasobniku 43oC. Ostatnio spotkałem się z opinią, że lepiej by wodę grzać na max (60oC) bo w trakcie poboru mieszamy ciepłą wodę z zimną co daje efekt mniejszego poboru gorącej wody, co o tym sądzicie?
    2. Nie wiem tak do końca jaką krzywą mam ustawić, instalator zaproponował poziom 3 (instrukcja str.8), z racji by efekt kondensacji (oszczędności) był jak największy to obniżam to na 2 to na 1 - za ostanie dni miałem średnio zużycie około 10m3/dobe za wszystko.
    Temperatury to: komfort 21, eco 20; godziny: 5-8 komfort, 8-17 eco, 17-00 komfort, 00 - 5 eco.
    3. Ogrzewanie głownie na grzejnikach płytowych KERMI, podłogówka to wiatrołap, wc, kuchnia, łazienka, pralnia. Sama podłogówka nie ma osobnego sterowania, grzeje w momencie gdy sterownik da sygnał grzej a pompa podłogówki pracuje non stop.

Co sądzicie o tym wszystkim i ewentualnie jakieś porady-uwagi by zaoszczędzić na zużyciu ;)

Pozdrawiam
    robin102
    Poziom 14  
    wojtek_r95 napisał:
    .... za ostanie dni miałem średnio zużycie około 10m3/dobe za wszystko.
    Cholercia, ale mnie zazdrość zżera ;) pogratulować koledze takiego wyniku na nowym domu. Ja na swoim nowym domku podobnej wielkości dobijam do 18-20 m na dobę. Jestem dobity normalnie :(
    10 metrów to wydaje się wynik bdb zwłaszcza, że kolega ma dom nie docieplony jak zrozumiałem.
    wojtek_r95
    Poziom 11  
    Witam,

budynek nieocieplony bo z założenia ma nie być ocieplany - technologia muru jednowarstwowego + zaprawa termoizolacyjna. Jakoś wynik 10m3/dobe mnie nie satysfakcjonuje bo w skali miesiąca daje 300m3 = 670zł/mc a to juz nie jest mało, a co będzie jak temp. spadnie do np. -10 - -15oC? Na przyszłą zimę planowany jest montaż kominka z płaszczem ale tą będzie trzeba jakoś przetrwać.
    robin102
    Poziom 14  
    Ja walczę o zmniejszenie zużycia gazu i jestem chyba coraz bliżej wyniku 13-15 metrów na dobę, ale niestety przy tych ostatnich ustawieniach i temperaturze dodatniej na dworze kocioł załącza mi się co 10 minut na dosłownie 1 minutę. Wszystko to tylko na podłogówce. Grzejnikowy obwód nie chodzi- nie włączony. Absolutnie nie wiem co tu robić, może puścić ciepłą wodę w grzejniki ?