Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz lampowy 6S33S SE

luk8309 25 Paź 2012 00:29 26109 49
 • Wzmacniacz lampowy 6S33S SE


  Witam!
  Przedstawiam prosty wzmacniacz na rosyjskich diabełkach.
  Schemat zaczerpnięty ze strony:
  http://majsterlamp.w.interia.pl/strona9.html
  Podstawą całej konstrukcji jest płyta aluminiowa 4mm wraz z ceownikami i kątownikami zintegrowany w odpowiedni sposób, odpowiednio zaszpachlowane i pomalowane biała perłą.
  Pokrywy traf wykonane z blachy stalowej, uzyskały kolor czarny perłowy
  Krótki opis wnętrza i poszczególnych sekcji.

  Wzmacniacz lampowy 6S33S SE

  Sekcja przedwzmacniacza - Rezystory- Dale, Vishay, Xicon , Kondensatory- Elna Simlic, Panasonic FC, Rubycon , Jantzen audio Superior Z-Cap. Potencjometr Alps R27.

  Wzmacniacz lampowy 6S33S SE

  Zasilacz - Rezystory metalizowane Ty-Ohm RSS 10Watt. Kondensatory BC Component, Jantzen Audio Cross-Cap (odsprzegające).

  Wzmacniacz lampowy 6S33S SE

  Sekcja końcowa - Rezystory Tyco 50W, Kondensatory Panasonic Fc.

  Wzmacniacz lampowy 6S33S SE Wzmacniacz lampowy 6S33S SE

  Większość elementów od gniazd RCA do traf wyjściowych została połączona pozłacanymi drucikami dedykowane do audio o grubości 0,6 mm odpowiednio zaizolowanymi i zekranowanymi. Transformatory nawinąłem według oryginalnego schematu, a trafo wyjściowe obliczyłem i nawinąłem na 500W z zapasem. Układ został wyposażony w 45-sekundowy opóźniacz załączania zasilania anodowego własnego projektu.
  Głównym moim zadaniem było przedstawić nietypową wersję obudowy i rozmieszczenie lamp.
  Na koniec mała galeria.

  Wzmacniacz lampowy 6S33S SE Wzmacniacz lampowy 6S33S SE Wzmacniacz lampowy 6S33S SE Wzmacniacz lampowy 6S33S SE Wzmacniacz lampowy 6S33S SE Wzmacniacz lampowy 6S33S SE Wzmacniacz lampowy 6S33S SE Wzmacniacz lampowy 6S33S SE Wzmacniacz lampowy 6S33S SE Wzmacniacz lampowy 6S33S SE

  Proszę moderatorów o wyrozumiałość i nie wyrzucanie do kosza po raz kolejny mojego postu. :|


  Fajne!
 • #2 25 Paź 2012 08:50
  painlust
  Specjalista - wzmacniacze gitarowe

  Zapewne nie wiesz tak jak zresztą producenci pozłacanych kabli (choć zapewne oni wiedzą, ale wiedzą też, że takich jak ty co nie wiedzą jest na pęczki), że złoto nie jest dobrym przewodnikiem. Najlepszym jest srebro, a później miedź. Złoto jest daleko w tyle i nadaje się tylko na styki bo nie koroduje. Całość twoich wrażeń słuchowych to autosugestia adekwatna do ceny jaką wydałeś na ten wzmacniacz.

 • #3 25 Paź 2012 08:54
  Urgon
  Poziom 36  

  AVE...

  Piękny montaż, piękna obudowa, ogólnie jest pięknie. Byłbym na tak, ale...
  TO JEST AUDIOVOODOO I DŹWIĘKOWA HOMEOPATIA!
  Jeśli zamierzasz wyrzucać pieniądze na złote druty, homeopatyczne kondensatory i rezystory nawijane na udach dziewic, bo ze znaczkiem "Audio", to równie dobrze mogłeś je dać mi - mam mistyczną moc, która pozwala mi porządkować elektrony w przewodach tak, że z byle miedzianej plecionki robi się boski przewód audio. Dzięki tym pieniądzom mógłbym skończyć w końcu zasilacz warsztatowy...

 • #4 25 Paź 2012 09:19
  luk8309
  Poziom 12  

  Nie zaznaczyłem nigdzie o odsłuchu, wiec nie rozumiem tej wypowiedzi. Zbudowałem już kilka wzmacniaczy na tanich i ogólnodostępnych podzespołach i grały grają naprawdę super, słuch jako taki mam, czuję różnicę i nie wmawiam sobie że dźwięk jest adekwatny do podzespołów, zależało mi żeby wykonać coś na dobrych elementach konstrukcje bezkompromisową i tak też uczyniłem. Wiem ze większość sukcesu spoczywa na dobrze opracowanym schemacie i porządnych trafach wyjściowych. Przyznam ze ładnie jak dla mnie grała moja poprzednia konstrukcja na el34 pp, wypełniała lepiej przestrzeń.Fakt że była złożona na dobrych trafach od człowieka który robi to z pasją
  Wzmacniacz lampowy 6S33S SE
  A jeżeli chodzi o druciki to jak napisałem są one pozłacane a w środku znajduje się czysta miedz beztlenowa tak jak podaje producent.
  Pozdrawiam

 • #5 25 Paź 2012 09:26
  painlust
  Specjalista - wzmacniacze gitarowe

  Tylko, że sygnał w drucie leci po właśnie tej warstwie złota a nie w miedzi. W środku może być i drut stalowy jak to w chińskich sprzętach, a i sznurek jak w zestawie zabawkowych telefonów produkcji NRD, które sprezentował mi ojciec jak byłem dzieckiem. Jeśli ktoś twierdzi, że pozłacany lub poplatynowany drut ma lepsze właściwości od czystomiedzianego czy srebrnego jest zwykłym oszustem.

 • #6 25 Paź 2012 09:38
  pan_kotek
  Poziom 20  

  Mam parę pytań rozwiazań technicznych związanych z montażem:

  Na jakiej zasadzie trzymają się i są izolowane te kondensatory? BEZPIECZEŃSTWO !!!
  Wzmacniacz lampowy 6S33S SE

  Czy przewód się nie przetrze na tym przepuście? BEZPIECZEŃSTWO !!!
  Wzmacniacz lampowy 6S33S SE

  Te luty przynajmniej na zdjęciu nie wyglądają na trwałe. (moja subiektywna ocena)
  Wzmacniacz lampowy 6S33S SE

  Mocowanie rezystorów w ten sposób może spowodować zwarcie. BEZPIECZEŃSTWO !!!
  Wzmacniacz lampowy 6S33S SE

  W sprawach gustu się nie wypowiem, ale ogólnie całość robie pozytywne wrażenie.

  Co do stosowania złota, to złoto stosuje się na styki, elementy które często będą wkładane i wyciągane, złoto nie koroduje, nie pokrywa się tlenkami itp. Na przewody sygnałowe powinna być stosowana miedz pokryta srebrem z racji najniższej oporności srebra i powierzchniowego przepływu prądu (sygnał m.cz)

  Powyższe uwagi (mechanika) podałem mając na uwadze bezpieczeństwo użytkownika lub przyszłych użytkowników, wzmacniacz jest piękny co może zachecić kogoś do zamówienia kopii tej konstrukcji.

  Nie łapcie mnie za słówka pisząc, że dla m.cz wpływ powierzchniowego przepływu prądu jest do pominięcia, to jednak zjawisko to istnieje. Napisałem dlaczego używa się złota w elektronice i dlaczego posrebrzony przewód byłby w tym miejscu lepszy.

  Stosowanie połączeń wykonanych "pozłacanymi drucikami dedykowane do audio o grubości 0,6 mm odpowiednio zaizolowanymi i zekranowanymi" jest absolutnym przerostem formy nad treścią. Użycie takowych jest oczywiście dozwolone, bo nikt koledze tego nie zabroni. Jednak forum oglądają też młodzi początkujący elektronicy, nie chciałbym oglądać jakiejś nowej serii końcówek mocy na TDA 72** łączonych złotymi kabelkami.

 • #7 25 Paź 2012 09:46
  luk8309
  Poziom 12  

  Do zwarcia na pewno zasady bezpieczeństwa są zachowane nie dojdzie, te kondensatory trzymają się na drucie 1.5 mm(miedzianym) , wiszą swobodnie 1cm od płyty głównej.
  Panowie czepiacie się szczegółów :)

 • #8 25 Paź 2012 10:07
  .Wiśnia
  Poziom 28  

  Witam

  luk8309 nie czepiamy się szczegółów ale bezpieczeństwa.... pójdzie zwarcie na obudowę i tragedia gotowa. Pomyśl nad porządnym uziemieniu bo jakoś tu szczególnie go nie widać .Wystarczył by laminat pod obwody HV.

  Ps. wiszą swobodnie 1cm na płytą gł ... ?????!!!!!!

 • #9 25 Paź 2012 10:13
  luk8309
  Poziom 12  

  Uziemiona jest masa, kontakt obudowy z uziemieniem kończy się brumem wybrałem mniejsze zło.Na zdjęciach tego nie widać ale moim zdaniem jest wszystko ok, SEP1KV
  Wiszą sztywno nad płytą
  Zresztą całość pokryta jest kilkoma warstwami lakieru a to zapewne izolacja jest

  Urgon- zapewne na twój zasilacz warsztatowy, pomyśle nad tym to takie szczytne :) :) :)

 • #10 25 Paź 2012 10:20
  Urgon
  Poziom 36  

  AVE...

  Jeśli uziemianie obudowy kończy się brumem, to albo masz uziemienie do bani, albo konstrukcję do bani...

 • #11 25 Paź 2012 10:21
  seba70838
  Poziom 12  

  Wszyscy się czepiacie tych pozłacanych drucików - zastosował to ma i to wyłącznie jego sprawa, następnym razem (może) zastosuje miedziane.
  Jedynie to te kondechy bym przymocował...
  Obudowa elegancka, nietypowa kształtami - to ma swój urok.


  3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
  (dj-MatyAS)

 • #12 25 Paź 2012 10:25
  luk8309
  Poziom 12  

  Posrebrzane:)
  Nie ma potrzeby mocowania tych kondensatorów

 • #13 25 Paź 2012 11:08
  painlust
  Specjalista - wzmacniacze gitarowe

  No to przyczepię się jeszcze do użytych lamp. 6S33S nie są lampami audio. Poza wyglądem nie mają generalnie żadnych zalet w audio. Ktoś stworzył legendę aby zarobić. Jest nawet taki jeden co sprzedaje je z pozłacanymi nóżkami i zdjętym czy też naniesionym efektem hologramowym o którym pojęcie ma tylko on. Cała audiofilia opiera się na wciskaniu kitu naiwnym. Sam kiedyś się zastanawiałem czy nie opracować jakiejś legendy i sprzedawać telewizyjne PCF82 których mam wiadro, ale mam sumienie i po prostu bym nie mógł tak naciągać ludzi.

 • #14 25 Paź 2012 11:53
  luk8309
  Poziom 12  

  http://www.wzmacniacze.pl/6s33s.html
  ta firma w takim razie tez musi byc naiwna budując tak drogi wzmacniacz
  Kazdy wie ze ta lampa miała pierwotnie inne zastosowanie jak stabilizacji napięcia w wojskowych odrzutowcach i nie trzyma parametrów zwłaszcza pływający prąd anodowy, ale w dobrej adaptacji sprawdza sie bardzo dobrze


  3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
  (dj-MatyAS)

 • #15 25 Paź 2012 12:09
  Urgon
  Poziom 36  

  AVE...

  Wzmacniacz audiovoodoo dla klienta chorego na audiovoodoo. Ktoś to kupi prędzej czy później. Liczy się legenda. Ktoś kupował krem do smarowania scalaków i tranzystorów, który to krem dodawał im "lampowego" brzmienia. Widziałem też wzmacniacze w klasie A z regulacją głośności na fotorezystorach(ostatni krzyk mody audiovoodoo), autotransformatory nawijane srebrnym drutem (a nie pozłacanym) do regulacji głośności, a nawet specjalne nagrania i generatory do "wygrzewania" kabli i sprzętu audiovoodoo. Wszystko dla idiotów słuchających za pomocą portfela. I powiem Ci, że nie bez powodu chorzy na audiovoodoo boją się ślepych testów bardziej, niż diabeł święconej wody...

 • #16 25 Paź 2012 12:23
  vodiczka
  Poziom 42  

  painlust napisał:
  Tylko, że sygnał w drucie leci po właśnie tej warstwie złota a nie w miedzi.
  pan_kotek napisał:
  Na przewody sygnałowe powinna być stosowana miedz pokryta srebrem z racji najniższej oporności srebra i powierzchniowego przepływu prądu (sygnał m.cz)

  Czy koledzy nie pomylili sygnału m.cz z sygnałem w.cz? Czy możecie odpowiedzieć od ilu kHz prąd przepływa powierzchniowo a dokładnie powyżej jakiej częstotliwości conajmniej 50% prądu przepłynie w zewnętrznej warstwie o grubości nałożonego złota.

 • #18 25 Paź 2012 15:24
  joy_pl
  VIP Zasłużony dla elektroda

  vodiczka napisał:
  painlust napisał:
  Tylko, że sygnał w drucie leci po właśnie tej warstwie złota a nie w miedzi.
  pan_kotek napisał:
  Na przewody sygnałowe powinna być stosowana miedz pokryta srebrem z racji najniższej oporności srebra i powierzchniowego przepływu prądu (sygnał m.cz)

  Czy koledzy nie pomylili sygnału m.cz z sygnałem w.cz? Czy możecie odpowiedzieć od ilu kHz prąd przepływa powierzchniowo a dokładnie powyżej jakiej częstotliwości conajmniej 50% prądu przepłynie w zewnętrznej warstwie o grubości nałożonego złota.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7420988#7420988

 • #19 25 Paź 2012 15:46
  jankazik
  Poziom 16  

  -->luk8309
  Zrobiłeś świetny wzmacniacz, gratuluję. Malkontentami, którzy sami nie potrafią porządnie lutować bo im tylko smarkanie wychodzi się nie przejmuj, bo widać, że głoszą poglądy, których nawet nie rozumieją . Zresztą nie pierwszy raz i nie tylko na tym forum :D :D :D Wiedza o zjawisku naskórkowości to chyba II albo III klasa dawnego liceum. W kontekście tychże bzdur nie pytam już jak sprzęcik gra bo naraziłbym Cię pewnie na dalsze idiotyczne zaczepki, ale przypuszczam, że jest ok. Podoba mi się rozwiązanie mechaniczne całości i bardzo porządnie zrobiona część elektroniczna. Powodzenia.

 • #20 25 Paź 2012 16:03
  nukens
  Poziom 8  

  joy_pl napisał:
  vodiczka napisał:
  painlust napisał:
  Tylko, że sygnał w drucie leci po właśnie tej warstwie złota a nie w miedzi.
  pan_kotek napisał:
  Na przewody sygnałowe powinna być stosowana miedz pokryta srebrem z racji najniższej oporności srebra i powierzchniowego przepływu prądu (sygnał m.cz)

  Czy koledzy nie pomylili sygnału m.cz z sygnałem w.cz? Czy możecie odpowiedzieć od ilu kHz prąd przepływa powierzchniowo a dokładnie powyżej jakiej częstotliwości conajmniej 50% prądu przepłynie w zewnętrznej warstwie o grubości nałożonego złota.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7420988#7420988

  Polecam http://www.hifi.pl/slownik/naskorkowosc.php

  Edit.
  Dodam iż efekt naskórkowości w Audio niemal nie istnieje i tak jak koledzy wspominali to tylko audiovoodoo.
  Posrebrzanie czy pozłacanie może się przydać gdy drut (bez izolacji) jest narażony na działanie czynników atmosferycznych bądź substancji reagujących z miedzą.

 • #21 25 Paź 2012 16:21
  vodiczka
  Poziom 42  

  painlust i pan-kotek powinni koledze podziękować za link a ja tylko dodam że grubość złocenia/srebrzenia to zazwyczaj kilka mikronów.

 • #22 25 Paź 2012 16:21
  398216
  Usunięty  
 • #23 25 Paź 2012 16:34
  luk8309
  Poziom 12  

  dj-MatyAS - A ja się nie zgodzę z twoim zdaniem.
  Rezystory mocy dociśnięte z powodów oczywistych, aluminium chassis dobrze odprowadza ciepło. Elektrolity sa na długich wyprowadzeniach tez bez byle powodu nie chciałem ich narażać na bezpośredni kontakt z rezystorami mocy , które grzeją się niemiłosiernie :)

  Zmieszaliście mnie panowie z błotem, myślę ze to będzie mój ostatni post a mam jeszcze kilka diy w zanadrzu, ale po co mi ta publiczna kompromitacja

 • #24 25 Paź 2012 17:08
  vodiczka
  Poziom 42  

  luk8309 napisał:
  Rezystory mocy dociśnięte z powodów oczywistych, aluminium chassis dobrze odprowadza ciepło
  luk8309 napisał:
  Zmieszaliście mnie panowie z błotem, myślę ze to będzie mój ostatni post a mam jeszcze kilka diy w zanadrzu, ale po co mi ta publiczna kompromitacja

  Nie przejmuj się, jedni mieszali, drudzy chwalili. Zadałem retoryczne pytanie a nukens wykazał że ci, którzy uznali zastosowanie złoconych przewodów za szkodliwe ze względów technicznych, nie mieli racji. Co do szkodliwości dla Twojej kieszeni jednak mieli.
  Sposób chłodzenia rezystorów zastosowałeś "nowatorski" ale nie masz racji. Ryzyko przebicia duże, ewentualne szkody też.

 • #25 25 Paź 2012 17:19
  luk8309
  Poziom 12  

  Co do rezystorów to podłoże pod nie podkładki mikowe które akurat posiadam, pasta termoprzewodząca już tam się znajduje.

 • #26 25 Paź 2012 17:26
  1078231
  Usunięty  
 • #27 25 Paź 2012 17:44
  Urgon
  Poziom 36  

  AVE...

  Ten pozłacany drut jest przecież sztywny i dobrze zaizolowany - wibracje i wstrząsy na pewno nie zaszkodzą lutom...

  Osobiście gdybym robił coś lampowego, to albo na PCB, albo kupiłbym stripboard, pociął na odpowiednie paski i wlutował takie kołki czy końcówki lutownicze. A potem te paski przykręcił na kołkach dystansowych do chasis, jak to zresztą w książkach z epoki radzą...

 • #28 25 Paź 2012 17:51
  luk8309
  Poziom 12  

  Nie chciałem psuć efektu wizualnego jakimiś podstawkami, jantzeny przyklejone są odpowiednim klejem. Zapewniam kolegę ze wszystko trzyma się odpowiednio sztywno i trwale. A hydraulikiem nie jestem, no tak po prostu wyszło.

 • #29 25 Paź 2012 18:08
  badworm
  Poziom 18  

  luk8309 napisał:
  Co do rezystorów to podłoże pod nie podkładki mikowe które akurat posiadam, pasta termoprzewodząca już tam się znajduje.

  Jaki procent powierzchni rezystorów będzie się stykał z obudową? Zapewne niewielki a do tego masz problem bo z tego co widzę to są one zamontowane pod płytą górną czyli generalnie słabe jest odprowadzanie ciepła z nich. Do przebicia może dojść nie tylko między płytą górną a opornikiem ale także między opornikiem a dociskającą go blaszką, co więcej zbyt duży jej docisk połączony ze zmianami temperatury może w końcu doprowadzić do jego pęknięcia.

 • #30 25 Paź 2012 18:37
  CMS
  Moderator

  Popraw w końcu błędy, bo poleci ostrzeżenie.

  Wygląda pięknie, nie przejmuj się przesadną krytyką.
  Jedynym wg mnie błędem i to dość poważnym, jest mocowanie rezystorów.
  Wystarczy jednak użyć odpowiednich podkładek termoprzewodzących i będzie super.
  Poszukaj na allegro pod hasłem "Thermopad taśma podkładka termoprzewodząca 2,8W/mK" z tym, że w tym wypadku zalecałbym wersję 2mm, lub ewentualnie dwie warstwy.

  Pozdrawiam.
  CMS

 
Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson