Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panel zdalny do odczytu temperatur

pier 02 Maj 2014 18:26 16203 27
  • Panel zdalny do odczytu temperatur
    Witam.

Urządzenie które pokażę powstało w tym sezonie grzewczym. Sprawdziło się znakomicie.

Jest to bezprzewodowy panel do odczytu temperatur:
    -na kotle c.o.
    -w zasobniku c.w.u.
    -zewnętrznej
    -wewnętrznej

Dodatkowo pokazuje stan zaworu c.w.u., stan pompki c.o. i zapalone światło w kotłowni :D (często zdarza się że ktoś zapomni wyłączyć).

Komunikacja ze sterownikiem w kotłowni odbywa się po bluetooth za pośrednictwem BTM222. Komunikacja na tych modułach nie jest tania ale za to bardzo prosto ją zrealizować. Za anteny robią kawałki przewodów 31mm.
    Zasięg w moim przypadku mógłby być lepszy ale z mojej winy (niewiedzy) źle zaprojektowałem płytkę odbiornika i pod anteną zrobiłem pole masy.

Temperatury prezentowane są na wyświetlaczu graficznym typu COG ze sterownikiem ST7565R. Wyświetlacz pracuje w negatywie co z białym podświetlaniem bardzo dobrze wygląda i wyświetlacz jest świetnie czytelny nawet z większej odległości.
    Całością steruje atmega328.
    Zasilanie to pryzmatyczny akumulator Li-ion coś koło 3Ah który idealnie wpasował się w obudowę. Wysokosprawna przetwornica step-down MCP1603 wytwarza napięcie 3.3V którym zasilana jest całość.
    Akumulator ładowany jest scalakiem MCP73831 z ładowarki (zasilacza) od smartfona.
    Procesor czuwa nad napięciem akumulatora i kiedy dochodzi ono do ok 3,5V urządzenie zostaje wyłączone. Wiem że akumulatory li-ion można rozładować poniżej 3V ale w tym przypadku musi być tak jak jest ponieważ poniżej 3,5V brak jest stabilizacji napięcia, napięcie odniesienia pływa i procesor nie może zmierzyć już napięcia akumulatora.
    Nie pamiętam poboru prądu ale urządzenie po naładowaniu pracuje około dwa tygodnie.
    Na płytce wsadziłem jeszcze modulik z akcelerometrem który na razie służy tylko do wyłączenia urządzenia po odwróceniu wyświetlaczem do dołu.

Obudowa jest aluminiowa zakupiona gdzieś w Chinach za 6$.

Zapraszam do obejrzenia urządzenia.

Panel zdalny do odczytu temperatur Panel zdalny do odczytu temperatur Panel zdalny do odczytu temperatur Panel zdalny do odczytu temperatur Panel zdalny do odczytu temperatur Panel zdalny do odczytu temperatur

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    pier
    Poziom 23  
    pier napisał 1603 postów o ocenie 1438, pomógł 15 razy. Mieszka w mieście Biłgoraj. Jest z nami od 2006 roku.
  • flexghzflexghz
    Szopler
    Poziom 21  
    ATMega328 ma własne napięcie odniesienia ADC 1.1V, więc nie wiem co koledze pływa. Sama ATMega może być zasilana napięciem od 1.8V bo przecież 4MHz zegara wystarczą w zupełności, a nawet jak nie to od 2.7V można 10MHz zapodać.
  • flexghzflexghz
    maniakhv
    Poziom 11  
    Nie ma się czego doczepić :D
    Mam pytanie odnośnie płytki. Mianowicie czy została ona wytrawiona, czy wyfrezowana na cnc ??
    tangofox
    Poziom 14  
    Albo bardzo dobrze wykonany termotrasfer , albo foto-chemicznie.
    Jak metoda fotochemiczna to miałbym pytanie do autora : jakie środki chemiczne zostały użyte i jakie były parametry "procesu".
    rafcio1300
    Poziom 11  
    witam, mając taki moduł bt w urządzeniu nadawczym można by się pokusić o napisanie aplikacji na androida co by wykluczyło konieczność tworzenia takiego wyświetlacza dedykowanego, ale w tym przypadku chyba właśnie o to chodziło aby było zawsze na widoku. Sterownik główny jest w kotłowni a jak jest rozwiązany pomiar temp na zewnątrz budynku? czujka na długim kablu czy może też jakiś bezprzewodowy modulik?
    _sebs_
    Poziom 11  
    Fajny projekt.

Pytanie - w jaki sposób mierzysz temperaturę na:
    -na kotle c.o.
    -w zasobniku c.w.u.

Czy jest to po prostu czujnik/sensor przyczepiony do rury czy coś bardziej wyrafinowanego?
    pier
    Poziom 23  
    Szopler napisał:

ATMega328 ma własne napięcie odniesienia ADC 1.1V, więc nie wiem co koledze pływa. Sama ATMega może być zasilana napięciem od 1.8V bo przecież 4MHz zegara wystarczą w zupełności, a nawet jak nie to od 2.7V można 10MHz zapodać.

Wstyd się przyznać ale chyba to przeoczyłem.

maniakhv napisał:

Mam pytanie odnośnie płytki. Mianowicie czy została ona wytrawiona, czy wyfrezowana na cnc ??

Zwykły termotransfer odbijany na laminatorze. Po prostu udał się.

drucik57 napisał:

Nawet całkiem fajne.Zastanawia mnie tylko czy kolega podzieli się softem i płytka czy jak to nieliczni ,tylko szpanujemy i chwalimy się co ja nie zrobiłem a wy nie dacie radę.Widzę coraz więcej takich wątków być może ktoś by sobie też taki chciał zrobić
    ale nie umie pisać programów i jest za cienki ale od czegoś chciał by zacząć.
    Jakoś kiedyś elektroda wyglądała inaczej .Ale to już historia,teraz szpan i kasa się liczy.
    Pozdrawiam

Nie ma problemu jeśli ktoś chce zbudować takie urządzenie mogę udostępnić co trzeba. Mogę nawet pomóc napisać program dla urządzenia nadawczego.

rafcio1300 napisał:

witam, mając taki moduł bt w urządzeniu nadawczym można by się pokusić o napisanie aplikacji na androida co by wykluczyło konieczność tworzenia takiego wyświetlacza dedykowanego, ale w tym przypadku chyba właśnie o to chodziło aby było zawsze na widoku. Sterownik główny jest w kotłowni a jak jest rozwiązany pomiar temp na zewnątrz budynku? czujka na długim kablu czy może też jakiś bezprzewodowy modulik?

Można by odbierać dane w telefonie ale nie taki był zamiar. Zresztą napisanie apki na androida to już trochę trudniejsze zadanie.
    Na zewnątrz mierzę temperaturę zwykłym DS-em na przewodzie.

_sebs_ napisał:

Fajny projekt.

Pytanie - w jaki sposób mierzysz temperaturę na:
    -na kotle c.o.
    -w zasobniku c.w.u.

Czy jest to po prostu czujnik/sensor przyczepiony do rury czy coś bardziej wyrafinowanego?

Jest jak Piszesz. Czujnik przyczepiony do rury i drugi pod warstwą izolacyjną na zasobniku cwu.
    A jaki znasz "bardziej wyrafinowany" sposób?

szymon122 napisał:

Na prawdę świetny wyświetlacz. Ile kosztował i jak się z nim komunikujesz?
    Nie rozumiem trochę sensu stosowania bluetooth, zrozumiałbym gdybyś się łączył z telefonem ale tutaj wystarczyłyby np. moduły MX-05V (4.20zł za parę)

Wyświetlacz kosztował coś koło 30zł. Interfejs szeregowy który wymaga 5 lini od procesora.
    Tak jak napisałem wcześniej, wiem że są tańsze sposoby komunikacji bezprzewodowej ale nie są tak proste w realizacji jak ten na BTM22. Zresztą walał mi się jeden moduł i chciałem go wykorzystać.
    Pawel2420
    Poziom 30  
    rafcio1300 napisał:

Jeśli ktoś zamierza coś podobnego budować to proponuję stosować nowsze moduły Bluetooth z obsługą trybu 4.0. Na rynku pojawia się coraz więcej gotowych stosunkowo tanich różnego rodzaju bezprzewodowych czujników z BT 4.0. Zasilane są one małą zegarkową baterią wystarczającą na wiele miesięcy ciągłej pracy. Dane z tych sensorów można odbierać zarówno we własnych urządzeniach jak i na tablecie czy smatfonie.
    _sebs_
    Poziom 11  
    _sebs_ napisał:
    pier napisał:

Jest jak Piszesz. Czujnik przyczepiony do rury i drugi pod warstwą izolacyjną na zasobniku cwu.

Wydaje się, że nie mam bardziej wyrafinowanego sposobu, po prostu stoję przed podobnym "wyzwaniem" stąd to pytanie.
    Generalnie, to chyba nie ma innej możliwości niż:
    - pomiar pośredni (tak jak u Ciebie przez rurę)
    - bezpośredni danego czynnika (np. z użyciem termistora)
    - lub korzystając z dobrodziejstw kotła (jakiegos jego interfejsu), jeżeli takowy udostępnia
    Maxikas
    Poziom 11  
    A ja mam pytanie co do programowej obsługi wyświetlacza. Korzystałeś z jakiś gotowych bibliotek czy pisałeś samemu ?
    slawek55
    Poziom 23  
    A tą bibliotekę można zdobyć? Może ktoś kojarzy taką ale w C?
    Nathir
    Poziom 14  
    Super robota
    Gdyby bardziej rozpracować sterownik CO (wszystkie, które widziałem bazowały na AVRach) to można by pokusić się o odczyt z tego samego czujnika co sterownik, a co ważniejsze można by zdalnie zadawać temperaturę.

Z tym, że to moje luźne gdybania. Jakoś wielce by to funkcjonalności nie zwiększyło, a tak łatwo to też się nie da.

@slawek55
    W google. Przykładowy link
    http://gembcior.pl/index.php/wyswietlacz-graficzny-st7565r-avr-cz-1/
    Patryk L

Poziom 16  
    Witam ! Naprawdę świetny projekt. Obecnie również zajmuje się obsługą takiego wyświetlacza. Jak tworzyłeś grafikę na wyświetlaczu ? Jako pliki bgf ?

Pozdrawiam Patryk_L
    MarekS6
    Poziom 15  
    baaardzo fajny projekt. Możesz dokładnie napisać jaki to model wyświetlacza i jaka biblioteka w bascomie? Jak to widziałem to byłem pewny że pisałeś wszystko w C bo nie spodziewałem się takiego efektu po bascomie, w którym sam piszę :-)

Może wrzucisz coś więcej na temat tego projektu? Np schemat, kod itp? Dopiero uczę się pisania programów w bascomie, i często analizuję gotowe kody :-)
    pier
    Poziom 23  
    Grafikę przygotowuję za pomocą programu "microlcd". Robię nim bitmapę a później w bascomowy converter do grafiki aby zrobić plik .bgf

Biblioteka do tego wyświetlacza jest w bascomie "glcdEADOGM128x6.lbx"

Dokładny model wyświetlacza to: LCD-AG-C128064CF-DIW W/KK-E6 PBF

Widzę że jest zainteresowanie a więc wrzucam źródła, schemat i płytkę.
    Freddy
    Poziom 43  
    dp-mion7 napisał:
    Wspaniały projekt. Mam pytanie: co to za akcelerometr i jak się komunikuje z prockiem (przez 1wire)?

Przecież podano na schemacie typ MMA7361, a DS jest ogólnie dostępny !
    szczupx
    Poziom 19  
    _sebs_ napisał:
    _sebs_ napisał:
    pier napisał:

Wydaje się, że nie mam bardziej wyrafinowanego sposobu, po prostu stoję przed podobnym "wyzwaniem" stąd to pytanie.

Najlepszym technicznie rozwiązaniem, jest zastosowanie czujnika zamontowanego w specjalnej osłonie termometrycznej wspawanej lub wkręconej w rurę. Wtedy pomiar jest precyzyjny i szybki. Jednakże w warunkach domowych w zupełności wystarcza czujnik przylgowy, o ile jest porządnie zainstalowany.
    kuba2509
    Poziom 13  
    Witam
    Dzięki za pliki do zbudowania twojego projektu (jestem bardzo zainteresowany), wydaje mi się że jednak brakuje schematu i pliku do procesora części nadawczej
    chyba że ja czegoś nie rozumię.

Pozdrawiam Kuba
    dylan1
    Poziom 19  
    jaki był koszt całkowity tego projektu ?
    mozesz zrobić więcej takich paneli do zdalnego odczytu ?
    kuba2509
    Poziom 13  
    Witam
    Kolego Pier mógłbyś napisać coś o module nadawczym?
    Pozdrawiam Kuba 2509.
    pier
    Poziom 23  
    Witam.
    Jak ktoś słusznie zauważył panel może działać jedynie z częścią nadawczą co zresztą napisałem na początku.
    Aby był komplet muszę zamieścić osobny temat ze sterownikiem c.o. w którym to znajduje się część nadawcza.
    Komunikację między sterownikiem a panelem należy traktować jakby były one połączone kablem RS232. Trzeba tylko odpowiednio skonfigurować BTM-y.
    Ale o tym już nie piszę bo jest tego trochę w sieci.

Narazie muszę opanować tańsze moduły do komunikacji bo cena BTM222 jest zabójcza.
    Jeśli Ktoś chce taki panel to możemy porozmawiać na PW.
    Pawel2420
    Poziom 30  
    pier napisał:
    Narazie muszę opanować tańsze moduły do komunikacji bo cena BTM222 jest zabójcza.

Zobacz coś takiego: http://i-node.pl/inode-care-sensor-3/
    Jest to gotowy czujnik z interfejsem Bluetooth 4.0, z własnym zasilaniem, obudową, archiwizacją pomiarów itd. Kosztuje detalicznie poniżej 100zł.
    pier
    Poziom 23  
    E tam absolutnie nie do tego i duuużo droższe rozwiazanie. Przecież do niego potrzeba jeszcze odbiornik bluetooth!
    Ja celuje w NRF24L01. Na ebay-ju ze sporymi antenami jeden moduł za 5$.
    Na naszym portalu te moduły są nawet po 5.5zł :D
    pasorzytek
    Poziom 16  
    pier napisał:
    najgorszy możliwy sposób mierzenia temperatury w zasobniku. zdajesz sobie sprawę że tam jest między ściankami próżnia która bardzo ładnie zmienia Ci odczyty temperatury?

Już lepiej zrobić to za pomocą wkręcenia w wolny otwór w zbiorniku http://www.tanie-grzanie.net/images/products/...a-czujnika-temperatury-do-sterownika.6631.jpg i w to wsadzasz czujnik temperatury za pomocą pasty termo-przewodzącej
    elektronik19
    Poziom 11  
    Witam,
    gdzie kolega kupił MCP1603?