
Witajcie,
W ramach kontynuacji procesu ratowania lampek Nixie od zapomnienia, do serii zegarów electroNIXclock dołącza kolejny - tym razem pod lampy LC513 lub odpowiednik (np. Z560M).
Konstrukcja jest bliźniaczo podobna do Waszego ulubieńca - 4xLC516 ( https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11799500#11799500 ). Biała płytka PCB jest zamknięta między dwoma deskami z dębu, a dookoła przeźroczysta pleksa. Proponujemy dwa warianty kolorystyczne: ciemna, bejcowana bejca pod lampy czerwone, i jasny wosk pod lampki przeźroczyste (chociaż można śmiało eksperymtować z innymi kombinacjami).






Zegar jest trochę mniejszy od poprzednika - każdy wymiar jest o około 10mm mniejszy. Dzięki temu, moim skromnym zdaniem, nowy zegar ma jeszcze lepsze proporcje.
Pod względem elektronicznym zegar bardziej przypomina naszego malucha na USB (4xZ573USB https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13013035#13013035 ). Przetwornica z powielaczem napięcia świetnie się sprawdza i dzięki niskonapięciowemu tranzystorowi ma lepszą sprawność. W tym wypadku zasilanie to zasilacz wtyczkowy 12V. Korzystając z okazji nowego projektu pcb, wprowadziliśmy w życie pomysł jednego z forumowiczów i zegar został wyposażony w odbiornik podczerwieni i ma możliwość sterowania pilotem :turn-l:.


Niestety bez małego faux pas się nie obyło i omyłkowo odbiornik podczerwieni został podłączony pod zasilanie z superkondensatora, przez co w momencie zaniku napięcia sieciowego dosyć szybko go rozładowuje. Pobór prądu przez odbiornik to 1mA, to bardzo dużo jak na 1F pojemności kondensatora. Suma sumarum czas podtrzymania z wlutowanym odbiornikiem to skromna godzina, a bez wlutowanego tak jak poprzednicy około 8 godzin. Wpadkę postaramy się naprawić przy kolejnej rewizji płytki.
Co do pilota, to przeniesiona została na niego cała klawiatura klawiatura trzy przyciskowa (SET, +, -). Z jego poziomu są dostępne wszystkie funkcje: od nastawy zegara/budzika, po funkcje serwisowe i wygaszanie lamp. Ot taki bajer.
Pilot jeszcze jest w trakcie prac, o postępach będziemy informowali w tym wątku.
Transmisja odbywa się na ok 38kHz i na jej potrzeby został stworzony "autorski" protokół. Ramka składa się z 8 bitów, 3 najmłodsze bity to stan klawiszy, 5 starszych to sekwencja 10101. Docelowo chcemy zmieścić płytkę pilota w estetycznej drewnianej odbudówce.
Jak zwykle wszystkie komponenty najpierw powstały jako modele 3d, aby zminimalizować ryzyko błędów w docelowym układzie. Potem prototyp na zielonej płytce, dopiero jak wszystko było ok to zamówiliśmy białe płyteczki.







Softwarowo, oprócz dodania obsługi pilota, trochę uporządkowaliśmy soft - w końcu cyfry mrugają w momencie nastawiania godziny

Ale najważniejsze jest to, że wreszcie udało zaimplementować się CROSS FADE. Chodzi o płynne przenikanie zmieniających się cyfr. W przypadku nixie jest to bardzo chwytliwy efekt wizualny. Trochę to trwało, bo przy multipleksowaniu nie jest to zadanie trywialne. W przypadku zegarów bez sekundnika, aby mieć możliwość podziwiana przejścia cross fade częściej niż co minutę, wprowadzona została możliwość czasowego wyświetlania sekundnika - wystarczy przytrzymać przycisk minus. Poniżej filmik z działania pilota i funkcji cross fade, jeszcze za czasów prototypu. Wyświetlacz delikatnie pulsuje, ale jest to wina migawki kamery. W rzeczywistości obraz jest stabilny:
https://www.youtube.com/watch?v=w0uMpD-o9gE
Dodaję też link na YT, w razie problemów z odtwarzaczem elektrody.
W załaczniku standardowo schemat, wzory płytek do "prasowania", model 3d zegara. Stopniowo będziemy uzupełniać dokumentacje o instrukcje, itp.
Cool? Ranking DIY