Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja fotowoltaiczna w mieszkaniu na blokach

margas4542 13 Lis 2014 15:47 36000 67
  • Jestem elektronikiem hobbystą i raczkującym programistą. W moim mieszkaniu własnościowym w bloku w trakcie remontu wykonałem instalację elektryczną w nietypowy sposób;
    -wszystkie gniazdka 230V mają swój kabelek aż do tablicy;
    -wszystkie wyłączniki mają swój kabelek aż do tablicy;
    -wszystkie lampy mają swój kabelek aż do tablicy.

Tablica jest częścią wspólną, gdzie są zabezpieczenia i poszczególne elementy łączone są w obwody niskonapięciowe i wysokonapięciowe.
    Za oknem zamontowałem ogniwo 120W podłączone do regulatora STECA poprzez separator diodowy zapewniający separację z zasilaczem buforowym.
    Dostarczona energia jest kumulowana w dwóch akumulatorach 2 x 26Ah przeznaczonych do pracy cyklicznej.
    Dodatkowym elementem jest mikroprocesorowy sterownik na ATMEGA 32 spełniający następujące funkcje;
    -monitorowanie napięcia ogniwa i akumulatorów;
    -pomiar prądu dostarczanego, ładowania/rozładowania, poboru przez instalację;
    -automatycznie, jeżeli jest taka konieczność załącza/wyłącza zasilacz buforowy;
    -posiada 4-kanałowy zegar sterujący obwodami 230V umożliwiający zaprogramowanie osobno trybu pracy dla dni roboczych i wolnych;
    -umożliwia ręczne sterowanie poszczególnymi obwodami;
    -umożliwia odroczenie czasu wyłączenia poszczególnych obwodów do 6 godzin.
    Całe oświetlenie zrealizowano na żarówkach 12V firmy FOCOS i taśmach LED, które w łazience i przedpokoju mają wydzielone kilka LED-ek podłączonych do czujnika zmierzchowego.

Kilka zdjęć z realizacji tego projektu:

Instalacja fotowoltaiczna w mieszkaniu na blokach Instalacja fotowoltaiczna w mieszkaniu na blokach Instalacja fotowoltaiczna w mieszkaniu na blokach Instalacja fotowoltaiczna w mieszkaniu na blokach Instalacja fotowoltaiczna w mieszkaniu na blokach

Instalacja fotowoltaiczna w mieszkaniu na blokach Instalacja fotowoltaiczna w mieszkaniu na blokach Instalacja fotowoltaiczna w mieszkaniu na blokach Instalacja fotowoltaiczna w mieszkaniu na blokach

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    margas4542
    Poziom 16  
    Specjalizuje się w: elektronika
    margas4542 napisał 340 postów o ocenie 79, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście mikołów. Jest z nami od 2009 roku.
  • OptexOptex
    bobo
    Poziom 29  
    Proszę pokazać zdjęcia, jak wygląda wnętrze pomieszczeń oświetlone w ten sposób (w nocy, nie w dzień). Na mnie z tego co widzę, robi wrażenie że, to wygląda jak oświetlenie awaryjne.
    Pozdrówka.
    mkpl
    Poziom 37  
    No i bardzo fajnie wyszło. Jasności świecenia nie oceniam bo każdy ma swoje preferencje a do typowego bytowania przesiadywania i tv jest ok (do czytania, robótek czy czegoś innego lipa).

Pytania mam trzy:

Co na to sąsiedzi? Jak reagują na panel za oknem? Bo z tym bywa różnie (miałem antenę typu 10m drutu za oknem to jedni tracili sygnał sat inni mieli problem z Wifi itp...).

Ile trwa naładowanie akumulatora w totalnie deszczowy dzień i ile w typowo słoneczny.

Jak długo świeci Twoje oświetlenie na pełnej mocy tylko z baterii. Pomiar z 100% naładowaną baterią aż do zadziałania RGR (rozłącznik granicznego rozładowania akumulatora).

Dlaczego masz lewitujący wyświetlacz? Przykręć go... lub przyklej plastikowe dystanse i przykręć
  • OptexOptex
    margas4542
    Poziom 16  
    Akumulator przy korzystaniu z LED daje na ponad 10 godzin zasilania >> załączone LED-y kuchnia 0,4A, pokój 3A, przedpokój 0,8 i łazienka 0.3A razem 4,5A. Przy FOCOSACH jest mniej bo jedna bierze 1,3-1,4A x 6 = max 8,4A ale nie załącza się wszystkiego więc po uśrednieniu te czasy się znacznie wydłużają. Przy tym oświetleniu -FOCOSY- spokojnie można przyszywać guziki do koszuli a przy LED-ach czytanie książki nie jest problemem. Barwa światła biała ciepła czego na zdjęciach tak nie widać. Panel za oknem nikomu nie przeszkadza a węcz wzbudził ciekawość co to takiego. Spółdzielnia też nie robiła problemów bo nie uszkodziłem elewacji budynku a ogniwo jest na tyle lekkie że "wisi" na dwu wyprofilowanych po niego aluminiowych kątownikach przykręconych do ściany wnęki okiennej.
    piterek-23
    Poziom 32  
    margas4542 napisał:
    tablica jest częścią wspólna gdzie są zabezpieczenia i poszczególne elementy łączone są w obwody niskonapięciowe i wysokonapięciowe.

Pochwal się widokiem swojej tablicy.
    margas4542
    Poziom 16  
    Obwody automatyki będą jeszcze modyfikowane i będą "ładniej" wyglądać.
    Tablice są trzy - zabezpieczenia obwodów 230V - tablica oświetlenia 12V - górna i tablica obwodów gniazd 230V - dolna.
    Instalacja fotowoltaiczna w mieszkaniu na blokach Instalacja fotowoltaiczna w mieszkaniu na blokach
    xtreme69
    Poziom 13  
    Wykonanie na wysokim poziomie, jaki był koszt wykonania tej instalacji?
    Przydało by się te tablice jakoś obudować aby nie było widać tych kabli :D . Od czego są te 2 wiszące przewody w jednej z tablic ?
    P.s. popraw pisownię w pierwszym poście bo się moderator dopatrzy :p
    arturjakis
    Poziom 17  
    A jak wygląda sprawa z wiatrami w twojej okolicy? Patrząc na mocowanie panela i jego powierzchnie obawiam się że jakby mocno zawiało to mogło by go wyrwać.
    xtreme69
    Poziom 13  
    konrad123456 napisał:
    Na zdjęciu widać ze tablice są umieszczone w szafce .

Gdzie kolega widzi szafkę ? Tam tylko widać wnękę zrobioną z kilku formatek z drewna lub materiału pochodnego, nie widać natomiast żadnych zawiasów jak i drzwiczek co by przypominało szafkę.
    margas4542
    Poziom 16  
    Całość będzie zamknięta i niewidoczna stolarz już robi odpowiednia odbudowę z drzwiczkami :).
    Panel jest zawieszony solidnie wytrzymał już trzy lata :) .. prawdopodobnie za jakiś czas dokupię drugi i zwiększę pojemność aku.
    Koszt instalacji - kabla jak na takie mieszkanie poszło sporo 160mb ale kupiłem tanio 1,5mm2 i to z izolacją na 700V bo wszystkie idą przez prawie całe mieszkanie kanałem 40x60. Ktoś powie że za mały przekrój bo powinno być 2.5mm2 ale tu jest jedno gniazdko na przewód dla obwodów nisko prądowych bo obwody płyty kuchennej i gniazdka w łazience są 2,5mm2.
    Zabezpieczeń jest może dużo ale bez przesady - trzy różniówki po jednej na pomieszczenie na których "wisi" kilka e-sek zabezpieczających grupy gniazd np; 3 z lewej pokoju 3 z prawej pokoju.
    Przerobiłem też jedno gniazdko podłączyłem 12V poprzez stabilizator do gniazdka USB i mogę ładować moją komórkę i inne tego typu gadżety.
    miras
    Poziom 15  
    Gratuluję włożonego wysiłku. Niestety taka instalacja z finansowego punktu widzenia jest porażką. Pomijając stosunek kosztów do osiągniętego efektu. Aby uzyskać 54 W mocy używasz 120 W fotoogniwa i dwu akumulatorów. Sprawność fotoogniwa w takim ustawieniu (i na naszej szerokości geograficznej) nie zapewni ci wystarczającej ilości energii na doładowanie akumulatorów. Dobre akumulatory są drogie a kiepskie za rok (góra 2 lata) wyrzucisz. Całość instalacji zwróci się (w wersji optymistycznej) po 10 latach (maksymalny zysk to około 300 zł rocznie przy świeceniu 24 na dobę), ale zakładając spadek wydajności fotoogniwa i konieczność wymiany akumulatorów - niestety nigdy. Czyli pozostaje wyłącznie satysfakcja po ciężkiej pracy. Pomijając estetykę wykonania szaf radzę ci dobrze opisać wszystkie sygnały i przewody (nie zakładasz oznaczników na kable bo wszystko wiesz i pamiętasz (dziś) za rok nie będziesz miał pojęcia dokąd idzie ten czy tamten kabe i dlaczego coś się załącza (lub co gorsze nie załącza). Wiem jaki jest zachwyt nad walorami inteligentnych budynków i ile problemów spotyka ich użytkowników jeśli czegoś na pewnym etapie nie dopilnowali lub zlekceważyli.
    lukiiiii
    Poziom 27  
    Ile prądu daje ogniwo w dni jak jest mleko na niebie a ile w słoneczne?
    margas4542
    Poziom 16  
    Opłacalność na pewno jest dyskusyjna i na pewno okres spłacania się nie jest mały ja zainwestowałem w ogniwo - sterownik i akumulatory 800zł.
    Musiałem zrobić remont więc i tak miałem koszta więc nieco dołożyłem do instalacji ale zyskuje nie tylko na oświetleniu ale i również na wyłączaniu z podtrzymania zbędnych urządzeń -sterownik na ATMEDZE- gdy ich nie potrzebuję np: w nocy i gdy jestem w pracy telewizor i sprzęt audio wyłączam z podtrzymania o 23:00 a załączam o 16:00 co daje 15 godzin. Parę kilowatogodzin na czterech sterowanych obwodach się nazbiera a i żywotność sprzęty się zwiększa.
    Wszystkie obwody są opisane oznacznikami i poparte schematami ideowymi bo jak kopnę w kalendarz to elektryk dostanie zawalu jak będzie coś musiał naprawić .
    djkomprez
    Poziom 21  
    Możesz dać namiary skąd dorwałeś te żarówki na 12V ?
    Widywałem OSRAM-y też na 12V i w teorii miały brać 1,2A dla 11W
    SylwekK
    Poziom 31  
    No fajnie to wyszło. Nie docenią takiego rozwiązania Ci, którzy nie dodoświadczyli awarii w dostawie prądu siedząc przy świeczkach w nocy. Moja instalacja awaryjna (opis na elektrodzie) ma przetwornicę sinus i w razie zaniku mam tylko krótką przerwę zanim znowu stanie się światłość. Rozumiem, że uzasadnieniem użycia niskiego napięcia u Ciebie był remont i pociągnięcie nowych kabli ;) ?
    NeoX
    Poziom 15  
    Czy kolega mógłby udostępnić schematy i kod sterownika?
    Zaciekawił mnie :)
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.
    Jestem ciekaw jak spadną koszty za energię elektryczną.
    Liczyłeś po jakim czasie się to zwróci - chodzi mi tylko o koszt panela, sterownika, akumulatorów a nie przewodów, remontu.
    Skąd wziąłeś przewód PE w mieszkaniu?
    To nowy blok czy stare budownictwo?
    blur
    Poziom 22  
    Dokładnie tak jak pisze kolega, taki system nigdy się nie zwróci. Posiadam podobne rozwiązanie, po części dla zabawy ale i jako oświetlenie awaryjne, można to docenić mieszkając w małej miejscowości gdzie co jakiś czas wyłączają zasilanie. Instalacja fotowoltaiczna zmienia też nasze myślenie na temat energii odnawialnej i jej oszczędzania. Polecam dla zabawy każdemu elektronikowi. Może już niedługo doczekamy czasów kiedy za produkcję zielonej energii dostaniemy większe pieniądze niż za kupowaną.
    margas4542
    Poziom 16  
    Z przewodem PE nie było problemu bo spółdzielnia wymieniła cały ciąg zasilania więc tylko podłączyć się wystarczyło.
    Co do zużycia energii z sieci to spadło o 35% ale w to wchodzi oświetlenie LED i wyłączanie z podtrzymania zegarem zbędnych urządzeń gdy nie są mi potrzebne.
    Co do "frajdy" to faktycznie jest je trochę i satysfakcja zę projekt "ożył" i funkcjonuje zgodnie z założeniami.
    Ktoś prosił o schemat sterownika więc go wstawiam razem ze schematem całej instalacji - wszystko w pliku *.zip . Co do kodu programu - przepraszam ale tego nie sprzedam ani nie nie udostępnię.
    neutralizator
    Poziom 19  
    Świetna rzecz... Frajda liczy się z pewnością znacznie więcej niż kalku7lacja ekonomiczna. Ja mam u siebie od trzech lat zapiętą malutką instalację fotowoltaiczną na swoim blaszaku i cieszę się "darmowym" światłem w blaszaku gdzie przedtem trzeba było zapierdzielać non stop z latarką bo inaczej nic nie było widać. Moja instalka jest porściutka bo to akumulator kwasowy z samochodu 74Ah, ogniwo fotowoltaiczne "campingowe" o jakiejś małej mocy (1,6W) podpięte bezpośrednio do aku i jako oświetlenie sznurek ledów 300 sztuk rozpięty w garażu i całość pracuje bez problemów od trzech lat.
    W tym wątku widzę że malkontenci też się odzywali i proponuję się ich głosami nie przejmować bo oni zawsze będą widzilei jedynie ciemne strony.
    margas4542
    Poziom 16  
    W kwestii zapytania żarówki 12V FOCOS .. trzeba poszperać po stronach oferujących systemy fotowoltaiczne na pewno znajdziesz coś dla siebie ... co do taśm LED to zalecam zwrócić uwagę na napięcie pracy bo większość jest "dopasowana" do oferowanych w sprzedaży zasilaczy impulsowych i taka taśma w instalacji gdzie napięcie waha się w granicach 11V do 14V nie poświęci długo bo diody nie wytrzymają prądu płynącego poprzez rezystory na maksa dobrane pod napięcie stabilizowane 12V. Moje LED-y nie są zalane w silikonie co pozwala odprowadzić nadmiar ciepła zarówno z diod jak i rezystorów i jak na razie od trzech lat ani jedna nie padła a kupione z metra w hipermarkecie już są w śmietniku.

Dodano po 5 [minuty]:

Jak najbardziej ... robiłem koledze system fotowoltaiczny w do garażu - jeden focos aku 80Ah i niewielkie ogniwo 40W elektronikę skleciłem z paru elementów i działa ku dozgonnemu zadowoleniu kolegi a zwłaszcza jego żony bo światłość trawa.
    lukiiiii
    Poziom 27  
    margas4542 napisał:
    ... elektronikę skleciłem z paru elementów...

Można więcej szczegółów? Rozumiem, że chodzi o jakiś układ chronicy przed za wysokim napięciem.
    margas4542
    Poziom 16  
    W taśmach LED rezystory są tak dobrane by przy 12V dawały maksimum światła czyli automatycznie leci przez nie maksymalny dopuszczalny prąd. Jeżeli napięcie ulegnie zwiększeniu to prąd też jest większy i zarówno rezystor bardziej się grzeje jak LED "leci" na większym prądzie niż powinien i długo nie pociągnie. Ja mam taśmy bez silikonowej powłoki kupione ponad cztery lata temu jak pokpiwano ze mnie że LED-ami chcę chałupę oświetlać ....
    azibik
    Poziom 32  
    A jaki problem zrobić stabilizator napięcia na 11,6V.Znikomy spadek jasności,a trwałość rośnie.
    margas4542
    Poziom 16  
    Ano właśnie ciekawe jaki stabilizator kolega by zastosował mając zasilanie "pływające" w granicach 11V do 15V bo takie napięcia występują przy ładowaniu i rozładowywaniu akumulatora. Jedynym rozwiązaniem była by przetwornica a nie stabilizator utrzymująca 11,6V na wyjściu przy zasilaniu od 11V do 15V.
    azibik
    Poziom 32  
    Stabilizator low drop.Nie dopuści do przekroczenia napięcia.A przy takich niskich napięciach zastosowałbym akumulatory 6V,łączone równolegle przy niskim napięciu z panela.Poza tym przy tak niskim napięciu nie ładuje się akumulatorów,tylko wykorzystuje energię na bieżąco.Świadczy to też o niedobraniu panela i akumulatorów,może ładować 6V a potem przetwornica na 12V.

Dodano po 38 [sekundy]:

Stabilizator LM 2941
    Hetii
    Poziom 15  
    Witam serdecznie.

Temat ciekawy i sam niejednokrotnie zastanawiałem się nad realizacją inteligentnego domu.

W twojej instalacji poszedłeś po prostej linii i każdy odbiornik na swoje źródło w szafie sterującej.
    Spotkałem się kiedyś z opinią, że nie jest to fajne ze względu ekonomicznego oraz z powodu zwiększonego pola elektromagnetycznego.

Z drugiej strony gdyby chcieć mieć sterowanie zintegrowane w gniazdka to wówczas i tak dochodzi nam przetwornica zasilania + uC + układ wykonawczy.

Do tego dochodzi magistrala np CAN/RS485 (2 żyły) ewentualnie radio.

Są jeszcze modemy gadające po sieci energetycznej ale tutaj znów pojawia się problem generowania śmieci oraz przeważnie takie układy z peryferiami nie są małe.

Co się tyczy zasilania ledów to polecam ot takie proste źródło prądowe:
    (dwa pierwsze układy to modemy 220v na TDA5051AT)
    azibik
    Poziom 32  
    Żródło fajne,ale spadek napięcia na rezystorze wyklucza zastosowanie.Poza tym paski Led mają moduły po 3 i rezystory,co wyklucza zastosowanie żródła prądowego.Zasilanie napięciowe.
    margas4542
    Poziom 16  
    Układ źródła prądowego owszem ale trzeba uwzględnić ile LED-ek się podłączy bo u mnie na suficie na 1mb jest około 20 "trójek" i około 800mA prądu razy cztery to ponad 3A. Sposób ułożenia kabli energetycznych ma znaczenie i owszem ale u mnie wszystkie idą przez całe mieszkanie w kanale z którego "odgałęziają" się do gniazd 230 , wyłączników i lamp. Dodatkowo na końcach obwodów 12v założyłem rdzenie EMC. Rozwiązanie z modułem wykonawczym pod gniazdkiem rozpatrywałem wykorzystując w nim ATINY z programowym wyjściem "pseudo radiowym" o małej mocy wykorzystującym do komunikacji z Atmegą jako centralą przewody jak antenę. tego projektu jednak nie ukończyłem.