Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Android Eagle PCB Assistant - przeglądarka plików Eagle

etet 03 Cze 2017 14:30 9570 83
  • Android Eagle PCB Assistant - przeglądarka plików Eagle
    Witam. Chciałbym zaprezentować projekt wspomagający moją zabawę z elektroniką. Jest to aplikacja tabletowa na systemy android, która ma mi pomagać przy montażu prototypów urządzeń. Do tej pory posiłkowałem się wydrukami płytek i schematów. Ostatnio jednak składałem troszkę większe urządzenie niż zwykle i takie rozwiązanie bardzo mnie zmęczyło. Być może jest to akceptowalne kiedy płytka ma ładne opisy a dodatkowo składamy od razu całość, ja jednak dysponuje płytkami w wykonaniu domowym a urządzenie składam i uruchamiam blokami.

Wpadłem wtedy na pomysł, że zamiast wydruków na kartkach mógłbym użyć tabletu (tradycyjny komputer nie wchodzi w grę ze względu na mocno ograniczone miejsce na biurku). Takiej aplikacji oczywiście nie znalazłem. Dostępny jest jedynie program EagleViewer na którym oparłem swoją wersję.

Żeby już nie zanudzać przedstawię to co chciałem uzyskać:
    - możliwość otwarcia równocześnie pliku płytki i schematu (aplikacji Eagle bo osobiście tylko tej używam)
    - wygodny podgląd jednego i drugiego w różnych układach, skalowanie, przesuwanie, obracanie, odwracanie strony w przypadku płytki (widok na top, widok na botom)
    - szukanie elementu po nazwie z możliwością wskazania równocześnie na schemacie i płytce gdzie ten element się znajduje
    - możliwość wybrania elementu ze schematu i pokazania go na płytce - oraz oczywiście w drugą stronę

oraz (wyłącznie w planach)

- wyszukiwanie ścieżek tak jak wyszukuje się elementy
    - pokazywanie połączeń zaznaczonego elementu z innymi elementami

Projekt jest teraz na etapie wersji alpha. Pewnie jak większość moich projektów skończy się na działającej prowizorce i nie będzie chciało mi się więcej nic robić. Nie testowałem go jeszcze jakoś szczególnie w akcji. Pobawiłem się i wydaje mi się, że to jest to czego oczekiwałem.

Zaprezentuję teraz kilka zrzutów z emulatora w Android Studio:

Ekran główny:
    Android Eagle PCB Assistant - przeglądarka plików Eagle Android Eagle PCB Assistant - przeglądarka plików Eagle

Zródło plików:

Podgląd plików na dropboxie:
    Android Eagle PCB Assistant - przeglądarka plików Eagle Android Eagle PCB Assistant - przeglądarka plików Eagle

Przed otwarciem i wczytywanie pliku:

Tryby podglądu:

Ukrywanie zbędnych warstw:

Wyszukiwanie elementów, zaznaczanie:
    Android Eagle PCB Assistant - przeglądarka plików Eagle Android Eagle PCB Assistant - przeglądarka plików Eagle Android Eagle PCB Assistant - przeglądarka plików Eagle

I to by było na razie na tyle. Dziękuje za uwagę.

Fajne!
  • #2 03 Cze 2017 19:46
    matti0010
    Poziom 11  

Świetny pomysł, ma ogromny potencjał. Zaznaczanie elementów wykonałeś poprzez ramkę, może warto zmienić kolor z czerwonego na inny (czerwonego jest tam już sporo)? Ewentualnie może warto taki element podświetlić (nie wiem czy ciężko byłoby to zmienić, ale na pewno pomogłoby).

Chętnie sam skorzystam z tej aplikacji i ją przetestuje przy okazji robienia jakiejś PCB :)

• #3 03 Cze 2017 20:33
    etet
    Poziom 14  

Ta ramka jest całkiem widoczna bo "pulsuje" (powiększa się i pomniejsza). Próbowałem innych rozwiązań i wszystkie do tej pory okazały się gorsze. Ale ogólnie to jeden z wielu szczegółów, które pewnie jeszcze nie raz zmienię.

• #4 04 Cze 2017 16:15
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

@etet Eagle Viever to narzędzie-porażka do wyłudzania pieniędzy. Ty widzę stworzyłeś coś czego szukałem długo długo.
    Czy udostępnisz poszczególne wersje?

• #6 04 Cze 2017 17:09
    etet
    Poziom 14  

Ja tam nie uważam, że EagleViewer to porażka. To aplikacja o dosyć ograniczonym możliwościach ale chyba robi to do czego została stworzona. Chętnie bym kupił wersję pro za te 8,50 gdyby się dało zapłacić paypalem. Tak to byłem niestety skazany na demo.

A co do udostępniania to nie wiem. Chciałbym na początek znaleźć jakiegoś betatestera. Aplikacja jest strasznie zabugowana i nie chcę się narażać na falę krytyki.

• #7 04 Cze 2017 17:18
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

Ja jakieś 3 lata temu kupiłem pełną wersję, i niestety mocno się zawiodłem. Równie dobrze mogę otwierać na komórce obrazy w grafice wektorowej. W moim przypadku użyteczność byłaby taka sama jak EV.
    Po to są betatesty, by błędy poznajdować. Na tym Forum znajdziesz całą falę testerów. Swoją drogą trochę to smutne że sporo wielkich firm zamiast wydać gotową grę, woli wydać coś a"la wersję alfa, a potem pobieraj milion łatek i patchy. Ciebie to oczywiście nie dotyczy - w Twoim przypadku pozwoli to na dużo szybsze dokończenie programu.
    Jak bardzo wzorowałeś się na EV? Pytam, bo kwestie prawne i takie sprawy... może być niewesoło.

• #8 05 Cze 2017 04:18
    sundayman
    Poziom 24  

no fajnie, że kolega podlinkował na pl.misc.elektronika.
    Tylko po co w sumie, skoro nie udostępnione do sprawdzenia nawet ?

• #11 05 Cze 2017 14:23
    sundayman
    Poziom 24  

Cytat:
    Przecież napisałem: zapraszam do zapoznania się z OPISEM.

Oczywiście, że doczytałem. Pytam, do czego przyda mi się ten opis ?
    Bo gdyby można to sprawdzić, choćby w jakiejś demowej wersji to rozumiem.
    Ale tak to - po co ? Oklasków kolega oczekuje ? :)
    Też mam kilka rozmaitych programów, ale jeżeli nie mam zamiaru ich rozdawać albo sprzedawać, bo opisywanie ich imo nie ma żadnego sensu.

Co do meritum - pomysł dobry. Kiedyś bardzo by mi się przydało.
    Dziś to już jednak mam przed nosem 2 monitory, więc nie ma problemu z podglądem.
    No ale - może w jakichś przypadkach nadal byłoby to przydatne, tam gdzie akurat PC pod ręką nie ma, a trzeba pogrzebać w urządzeniu.

• #12 08 Cze 2017 10:21
    etet
    Poziom 14  

Witam. Ze względu na bardzo nikłe zainteresowanie nie będę udostępniał tego publicznie. Musiałbym włożyć jeszcze trochę pracy żeby nie musieć się aż tak za to wstydzić, a w tej sytuacji średnio mi się chce. Jeżeli jednak ktoś chce taką niedorobioną wersje to niech pisze na priv.

• #13 08 Cze 2017 10:26
    matti0010
    Poziom 11  

etet napisał:
    Witam. Ze względu na bardzo nikłe zainteresowanie nie będę udostępniał tego publicznie. Musiałbym włożyć jeszcze trochę pracy żeby nie musieć się aż tak za to wstydzić, a w tej sytuacji średnio mi się chce. Jeżeli jednak ktoś chce taką niedorobioną wersje to niech pisze na priv.

Nie nazwałbym tego "nikłym zainteresowaniem".

• #14 08 Cze 2017 10:42
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

@etet zrobiłeś najpopularniejszy program do tworzenia obwodów w wersji na androida, i możliwe że zrobiłeś to lepiej niż producent oryginału. I uważasz, że zainteresowanie jest nikłe?

• #15 08 Cze 2017 11:23
    LA72
    Poziom 39  

Projekt jest bardzo ciekawy.
    Z chęcią wypróbowałbym oprogramowanie.
    Na chwilę obecną wolę zdalnie przeglądać projekty Eagle niż korzystać z obecnej wersji Eagle Viewer.

Chyba niesłusznie wnioskujesz o małym zainteresowaniu. Zobacz na dopisek "pozytywne oceny".

• #16 08 Cze 2017 12:21
    etet
    Poziom 14  

Kraniec_Internetów napisał:
    @etet zrobiłeś najpopularniejszy program do tworzenia obwodów w wersji na androida, i możliwe że zrobiłeś to lepiej niż producent oryginału. I uważasz, że zainteresowanie jest nikłe?

Program do tworzenia obwodów? No chyba nie do końca.

• #17 08 Cze 2017 12:36
    Smołki
    Poziom 12  

Ja też jak wielu innych używam EV w pełnej wersji i jako tako to działa, ale cuda to nie są. Jeśli Twój program działałby dobrze i posiadał wszystkie opisane funkcje bardzo chętnie bym się przesiadł na niego. Nawet chętnie bym za niego zapłacił jeśli cena byłaby podobna do EV. Więc tego zainteresowania bym tak szybko nie oceniał.

• #18 08 Cze 2017 12:38
    etet
    Poziom 14  

LA72 napisał:
    Na chwilę obecną wolę zdalnie przeglądać projekty Eagle niż korzystać z obecnej wersji Eagle Viewer.

Dla mnie EagleViewer jest nieprzydatny bo to jednak tylko maksymalnie prymitywna przeglądarka plików. Co z tego, że jest
    dosłownie o krok od tego o co mi chodziło, skoro autor nie ma zamiaru nic dodawać ani poprawiać. Moja wersja natomiast
    jest zabugowana i ma wiele niedociągnięć (pierwsze doświadczenia z androidem i javą) ale za to mam jakiekolwiek
    możliwości rozbudowy. Ale w tej postaci pewnie też by się skończyło na "wolę zdalnie przeglądać projekty Eagle".

LA72 napisał:

Chyba niesłusznie wnioskujesz o małym zainteresowaniu. Zobacz na dopisek "pozytywne oceny".

O pozytywnych ocenach mam podobne zdanie jak o walce ze światowym głodem przez lajki na facebooku. Bez znaczenia. Zainteresowanie
    to pytania, komentarze, konstruktywna krytyka.

• #19 08 Cze 2017 12:47
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

etet napisał:
    Zainteresowanie
    to pytania, komentarze, konstruktywna krytyka.

O co mamy pytać? Co komentować i krytykować, skoro programu na oczy nie widzieliśmy?
    Skoro i tak go nie udostępnisz, bo chcesz na nim w przyszłosci zarobić to to napisz, a nie zasłaniasz sie strachem przed krytyką.
    Nawet jeżeli samo otwarcie plików eagla, to i tak pobijesz wersje darmową EV.

• #21 08 Cze 2017 15:48
    Freddy
    Poziom 43  

@etet zrobiłeś najpopularniejszy program do tworzenia obwodów w wersji na androida
    Gdzie tu masz program do tworzenia? To przeglądarka plików jedynie.
    LA72 napisał:
    Projekt jest bardzo ciekawy.
    Jak na razie, to projekt jest i tyle.
    Dopóki nie będzie możliwości jego przetestowania, choćby wersji demo to ... projekt jest i nic więcej

• #22 08 Cze 2017 16:05
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

@Freddy wiem, wiem. Zły dobór słów. Mimo to i tak w mojej ocenie ma duże szanse konkurować z EV.

• #23 08 Cze 2017 16:07
    Freddy
    Poziom 43  

@Freddy wiem, wiem. Zły dobór słów. Mimo to i tak w mojej ocenie ma duże szanse konkurować z EV.
    Pod warunkiem, że będzie i będzie działać :P. Na razie widzimy tylko obrazki.
    Przeglądarka plików Eagle jest w sklepie Google od dawna i to działająca.

• #24 08 Cze 2017 16:57
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

Wiem. Najgorzej wydane 8 złotych w życiu

• #25 08 Cze 2017 17:00
    Freddy
    Poziom 43  

Wiem. Najgorzej wydane 8 złotych w życiu
    Nie wiem, ja nie używam Eagle. Natomiast znam opinie osób używających i nie narzekają tak :).

• #26 08 Cze 2017 17:10
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

O ile sam program niby wszystko co trzeba chociaż mi brakuje paru opcji, to sam interfejs jest traficzny.

Dodano po 1 [minuty]:

@etet przedstawiłeś screeny z emulatora. A jak ma się program na docelowych urządzeniach z androidem? Instalator istnieje?

• #27 12 Cze 2017 08:55
    etet
    Poziom 14  

Witam. Nie wiem co masz na myśli pisząc o interfejsie. Ładny nie jest i pewnie nie będzie bo mi na tym nie zależy. Wygodny też nie jest ale nad tym pewnie popracuje.

Po co jakiś instalator? Jest apk i sie instaluje. Trzeba umożliwić instalacje z nieznanych źródeł.

Mam dwa tablety na których to testuje. Stary samsung galaxy tab 2 p3100 (7 cali, android 4.1) i jakiś chiński teclast na intelu z androidem 5.1. Te 7 cali to stanowczo za mało. Na 10 jest lepiej chociaż w tym widoku pół na pół jest mało miejsca. Myślę jak przełączać te widoki między schematem i płytką żeby był szybki dostęp a zarazem w miarę możliwości widok fullscreen.

Im dłużej się tym bawię tym więcej błędów widzę. A to się wypiepszy w najmniej oczekiwanym momencie, a to opisy elementów wyświetlają się w złym miejscu. Daleka droga jeszcze.

• #28 17 Cze 2017 23:56
    mrtip
    Poziom 13  

Witam

Można też na iPhone albo lepiej iPada nabyć za 24 złote "copper-for-ios"
    Ewentualnie za 120 zł na MacOS "copper-for-mac"
    Eagle jest dość mocno doceniony na wszystkich platformach.

Nabyłem apkę "coper" i mogę powiedzieć, że jest dość solidna.

• #29 18 Cze 2017 01:23
    rosak
    Poziom 20  

mrtip napisał:
    A nie prościej kupić iPhone albo lepiej iPada i nabyć za 24 złote "copper-for-ios"

Nie wiem o czym mówisz ale leży mi w szufladzie zbędny 6S. Dziś chciałem go użyć jako kamera. Niestety, bez karty SIM nie da się go włączyć więc raczej nie, nie prościej. W sumie mógłbym przełożyć na chwilę SIM ze swojego telefonu ale nie, iPhone zakłada simlock na pierwszą użytą sieć, więc moja karta nie zadziała. Generalnie "Apple" nie idzie w parze z "prościej".

• #30 18 Cze 2017 06:49
    etet
    Poziom 14  

Cytat:
    A nie prościej kupić iPhone albo lepiej iPada i nabyć za 24 złote "copper-for-ios"
    Ewentualnie za 120 zł na MacOS "copper-for-mac"

A ten iPhone albo lepiej iPad za ile?

Cytat:
    Choć nie mam tych apek to nie mniej jednak Eagle jest dość mocno doceniony na wszystkich platformach.

Czyli nawet nie wiadomo czy te aplikacje robią to o co mi chodziło? Nie, nie lepiej.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME