Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełącznik oświetlenia IR

goreckidiy 12 Lut 2018 11:06 5568 32
  • Przełącznik oświetlenia IR

Wczoraj wczesnym rankiem (tj. niedziela) tak sobie leżałem oglądając TV i pomyślałem, że przydałoby się zaświecić światło w pokoju, ale strasznie nie chciało mi się wstawać… Tak powstał pomysł na oświetlenie sypialni sterowane pilotem IR. ;)

Niby to nic specjalnego i da się kupić nawet żarówki, które posiadają taką opcję, ale moje rozwiązanie ma plusy, których nie znajdzie się w komercyjnych rozwiązaniach. ;)

- Cena
    – Płytka mieści się do głębszej puszki podtynkowej typowej dla wyłącznika czy też gniazdka.
    – Posiada dwa niezależne kanały i w moim przypadku steruje dwoma żyrandolami.
    – Można zaprogramować dowolne przyciski na pilocie, który pracuje w standardzie RC5.
    – Pamięć ostatniego stanu (przydatne podczas zaniku napięcia).
    – Watchdog 2s czuwający nad poprawną pracą programu.
    – Układ jest tak czuły, że nie trzeba wcale celować pilotem w przełącznik (chyba że odbiornik wpadnie do puszki tak jak w moim przypadku, co widać na filmie ;) )

Niestety z racji tego, że był to szybki spontaniczny projekt, nie powstał do niego nawet schemat – wszystko robiłem i pisałem na bieżąco. Zasada działania układziku jest dziecinnie prosta i postaram się pokrótce ją wyjaśnić… Układ zasilany jest bezpośrednio z sieci 230V. Na swoim pokładzie posiada przetwornicę „Hi-Link”, która na wyjściu daje stałe napięcie 5V. Zasila ona mikroprocesor Atmega8 w wersji SMD, dwa przekaźniki S-3, oraz odbiornik podczerwieni (jakiś TSOP – można użyć dowolnego z tej serii). Przekaźniki sterowane są z mikrokontrolera poprzez dwa tranzystory N-P-N, również w wersji SMD, a ich cewki zostały zabezpieczone diodami Schottky'ego.

Jak nauczyć kodów?

Na płytce PCB znajduje się mikroprzełącznik. Po jego wciśnięciu, na jedną sekundę zaświeci się dioda. Naciskamy dwukrotnie* na pilocie przycisk, który będzie odpowiadał za pierwszy kanał. Każdorazowe odebranie kodu sygnalizowane jest błyśnięciem diody. Po zapamiętaniu pierwszego przycisku, dioda znów zapali się na 1s, po czym w ten sam sposób należy nauczyć urządzenie drugiego kanału (kolejny przycisk). Po zakończeniu procesu nauki dioda znów zaświeci się na 1s, po czym urządzenie powróci do normalnej pracy.

[*Większość pilotów nadających w standardzie RC5 wysyła dwa różne kody tym samym przyciskiem. Dlatego podczas przeprowadzania nauki trzeba nacisnąć dwa razy każdy z przycisków, i w efekcie do pamięci eeprom zapisywane są 2 kody komendy oraz dwa kody adresów(4 bajty)]
    Proces uczenia można powtarzać w nieskończoność – zapamiętane kody zostaną nadpisane nowymi.

Wykonanie i montaż:

Całość składa się z elementów THT (przewlekanych) oraz kilku podzespołów SMD, co umożliwiło realizację projektu na jednostronnym laminacie. Do gotowej płytki w pierwszej kolejności należy przylutować zworki, gdyż później nie będzie to już możliwe. W kolejnych etapach elementy przewlekane, a na samym końcu SMD. Urządzenie posiada tak mało elementów, że jego montaż nie powinien nikomu przyprawić kłopotu. Myślę że nawet mniej zaawansowane osoby bez problemu powinny sobie poradzić.

Przełącznik oświetlenia IRPrzełącznik oświetlenia IRPrzełącznik oświetlenia IRPrzełącznik oświetlenia IR

Programowanie:

Na płytce PCB zostały wyprowadzone wyjścia goldpin do ISP. Należy podłączyć programator ISP zgodnie z opisem, a następnie zaprogramować układ. Fusebity ustawione oryginalnie.

Lista podzespołów:

Układy Scalone:
    1x TSOP 1736, TSOP 4836 lub podobne
    1x Atmega8 (SMD TQFP32)
    Tranzystory:
    2x BC848 (SMD)
    Rezystory:
    2x 1k (SMD 1206)
    1x 470R (SMD 1206)
    1x 220R (SMD 1206)
    Diody:
    2x dioda Schotky’ego SMD 1206 (dowolna)
    1x LED 3mm
    Pozostałe:
    1x Laminat o wymiarach około 50x55mm
    1x Przetwornica Hi-Link HLK-PM01 100-240V / 5V 600mA
    1x mikroswitch
    2x przekaźnik S3-5 (10A/240VAC, cewka 5V)
    2x podwójne gniazda śrubowe ARK
    5x goldpin

UWAGA! W urządzeniu występują napięcia groźne dla życia lub zdrowia! Zachowaj szczególną ostrożność podczas montażu, testów i eksploatacji urządzenia!!!

Schemat podłączenia do instalacji oświetleniowej:

Kod Bascom (w załączniku źródło, oraz skompilowany hex):

Kod: Bascom
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Efekt końcowy:

Link

Nowa wersja układu

Wyżej przedstawione schematy, źródła i materiały nie są już aktualne.
    Zaktualizowaną, nową wersję można znaleźć w załączniku: „Przełącznik schodowy IR.rar” .Stary załącznik usunąłem, ponieważ nowa wersja urządzenia również może pracować ze zwykłym przełącznikiem, chodź to bez sensu.

Zgodnie z zapowiedzią, stworzyłem nową wersję układu sugerując się cennymi uwagami kolegi „Adversus" (dzięki!). Niestety nie mam zdjęć aktualnego układu, bo w moim obecnym egzemplarzu po prostu przeciąłem ścieżki, i dolutowałem dodatkowe przewody od spodu. Nowa płytka nie wiele się zmieniła – dołożyłem tylko jedno złącze ARK umożliwiające podłączenie z wyłącznikiem schodowym i zmieniłem jej kształt na okrągły. Dodam jeszcze że zamiast złącz ARK X2 i X3 lepiej jest dolutować kilku centymetrowe przewody - łatwiej się podłącza.

Zmiany:

- Układ działa jako wyłącznik schodowy, dzięki czemu można załączać i wyłączać światło niezależnie, za pomocą pilota i przełącznika schodowego na ścianie.

- Można zaświecić i zgasić światło tradycyjną metodą w przypadku awarii urządzenia.

- Trzeci przycisk pilota, który służy do zresetowania (wyłączenia) obydwóch przekaźników.

- Powstał schemat. Trochę byle jaki, ale rysowałem go na komputerze w którym nie miałem innego programu ;) Najważniejsze że odwzorowuje faktyczny układ.

Zapis ostatniego stanu do eeprom pozostał, bo o ile wcześniej był gwoździem do trumny projektu, to w przypadku wyłącznika schodowego to naprawdę przydatna opcja, którą każdy doceni podczas zaniku napięcia.

Filmik przedstawiający proces uczenia przycisków pilota:

Link

Pozdrawiam, i dziękuję za cenne uwagi,
    Łukasz Górecki

Fajne!
  • #2 12 Lut 2018 12:53
    xamrex
    Poziom 28  

No a co jeśli fizycznie przełączysz włącznik?

Rozumiem, że potem nie możesz wyłączyć go z pilota?

• #4 12 Lut 2018 14:25
    xamrex
    Poziom 28  

No okej, a co jeśli przełącznik jest załączony.

Masz możliwość zgaszenia światła pilotem?

• #5 12 Lut 2018 14:33
    goreckidiy
    Poziom 10  

xamrex napisał:
    Masz możliwość zgaszenia światła pilotem?

Kolego sympatyczny, odpowiedź masz wyżej, a założenia projektu były takie jak wynika z głównego postu:

goreckidiy napisał:
    leżałem oglądając TV i pomyślałem, że przydałoby się zaświecić światło w pokoju, ale strasznie nie chciało mi się wstawać…

Jasno wynika że było zgaszone, i chciałem je zaświecić ;)
    To trochę jak lampka nocna...

Naucz się czytać ze zrozumieniem! :D
    Jest też zamieszczony schemat podłączenia, z którego jasno wynika jak to działa...

• #7 12 Lut 2018 16:52
    aklosek
    Poziom 12  

Niech autor tego projektu mi powie, skąd w puszce z podwójnym wyłącznikiem żyrandola
    wziął przewód zerowy N ??, zwykle (w starych instalacjach) jest tylko przewód fazowy L i dwa przewody odchodzące do żyrandola, tak jak kolega zamieścił na rysunku linią przerywaną schemat wyłącznika oświetlenia.

• #8 12 Lut 2018 17:03
    goreckidiy
    Poziom 10  

Seba_smd napisał:
    "Przetwornica Hi-Link HLK-PM01 100-240V / 5V 600mA"
    Sprawdzałeś ją przez dłuższy czas dział dobrze nie ma z nią problemów?

Działa mi dopiero jedną dobę ;) Nigdy wcześniej nie miałem z nią do czynienia, a że jakiś czas temu zakupiłem 4 sztuki, to użyłem. Nie mam pojęcia jak wypadnie na dłuższą metę. To chyba Chińszczyzna, ale pewny nie jestem.

aklosek napisał:
    skąd w puszce z podwójnym wyłącznikiem żyrandola
    wziął przewód zerowy N ??

Mam nową instalację elektryczną, i zrobiłem ją tak by nie robić dodatkowych puszek łączeniowych w ścianach. W każdej puszce z wyłącznikiem mam L, N, i uziom, i z niej idzie przewód do lampy.

• #9 12 Lut 2018 18:08
    aklosek
    Poziom 12  

Aha, no to jasna sprawa, tyle że dla większości, (którzy mają stare instalacje) nieprzydatna.

• #10 12 Lut 2018 18:12
    goreckidiy
    Poziom 10  

Jak się montuje domofon, to też albo się ma do niego instalację, albo trzeba ją dopiero zrobić ;)

Czasami da się coś pokombinować, i dociągnąć z zewnątrz N bez rozkopywania ściany.

• #11 12 Lut 2018 19:11
    adversus
    Poziom 18  

To i ja dorzucę swoje 5 groszy :)
    Układ w założeniu fajny, i nawet przydatny dla leniuchów :) ale podłączenie przekaźników równolegle z przełącznikiem to kompletne nieporozumienie, bo jak zapalisz pilotem to tylko pilotem zgasisz i na odwrót, jak zapalisz wyłącznikiem to tylko wyłącznikiem zgasisz (kompletna porażka). Kolego a co jak zawieruszy się pilot lub bateria się wyczerpie? Działanie układu niestety kompletnie nie przemyślane i jest pójściem po najmniejszej linii oporu.
    Wystarczyło by dać przełącznik podwójny schodowy i odpowiednio spiąć zwłaszcza że masz przekaźniki ze stykiem przełączającym. Wtedy idea by była zachowana wraz z pełna użytecznością. A tak to projekt taki se, że tak powiem dupy nie urywa :) To samo można było zrobić na Tiny 13 czy Tiny 25 (Mega8 to przerost formy, ale pewnie autor akurat taki a nie inny procesor miał) i układ by miał taką samą funkcjonalność, a nawet dwa wejścia procesora wykorzystać by można pod przyciski chwilowe (dzwonkowe) co tez by rozwiązało problem praktyczności układu (chce zobaczyć minę żony - jeśli jest - gdy wieczorem światło będzie zapalone i padnie bateria... widok bezcenny, bo panie kochany jak zgasić...

Inną sprawa jest to że kolega co jakiś czas prezentując tu (bo nie tylko tu je prezentuje żeby nie było) swoje projekty to co któryś projekt konsekwentnie unika tematu schematu, zawsze jest te same wytłumaczenie.... schemat jest w głowie. Kolego ostrzegasz że układ jest niebezpieczny bo zasilany z sieci, a nie dajesz najważniejszej w tym przypadku rzeczy jaką jest schemat. Weź do serca sobie że prezentowane przez ciebie na forum układy mogą próbować konstruować młodzi niedoświadczeni (początkujący) elektronicy... Dla nich taki schemat to podstawa budowy jakiegokolwiek urządzenia.

• #12 12 Lut 2018 19:19
    metalMANiu
    Poziom 16  

Możesz tym samym pilotem obsługiwać TV i oświetlenie? Jedno drugiemu nie przeszkadza?
    Fajny projekt.
    Pozdrawiam

• #13 12 Lut 2018 19:29
    goreckidiy
    Poziom 10  

adversus napisał:
    podłączenie przekaźników równolegle z przełącznikiem to kompletne nieporozumienie, bo jak zapalisz pilotem to tylko pilotem zgasisz i na odwrót, jak zapalisz wyłącznikiem to tylko wyłącznikiem zgasisz (kompletna porażka)

Projekt był szybki, ale faktycznie średnio trafiony. Zapisem ostatniego stanu do eeprom, dobiłem gwóźdź do trumny, bo z jednej strony fajne, a z drugiej co jak pilot się zgubi albo przestanie działać, a lampa będzie się świeciła, to już tak zostanie ;) – trzeba odłączyć układ. Muszę zrobić tak jak mówisz, czyli wyłącznik schodowy. Parę dni musi to jakoś przeżyć, ale wydaje mi się że sama koncepcja nie najgorsza, bo na razie się sprawdza, i spełnia swoje zadanie.

Co do schematu… faktycznie często ich brakuje, chodź ostatnio staram się je dołączać jak pewnie zauważyłeś. Tym razem faktycznie był to projekt spontaniczny, bo rano wymyślony a w południe już działał. Jak wprowadzę zaproponowane przez Ciebie modyfikację, obiecuję że schemat powstanie ;)

metalMANiu napisał:
    Możesz tym samym pilotem obsługiwać TV i oświetlenie?

Niestety używam innego pilota, ponieważ odbiornik pracuje w standardzie RC5, a pilot telewizora w RC6.

• #14 12 Lut 2018 19:39
    xury
    Poziom 38  

Jak już zatrudniłeś do tego zadania Atmegę to może pójść nieco dalej i zrezygnować z pilota i podpiąć do tego jakiś EasyVR? Ja bym tam wolał powiedzieć" niech się dzieje światłość"
    Szok u znajomych gwarantowany :P

• #15 12 Lut 2018 19:47
    Zubiik
    Poziom 11  

aklosek napisał:
    Aha, no to jasna sprawa, tyle że dla większości, (którzy mają stare instalacje) nieprzydatna.
    wtedy ten układ montujesz w puszce pod sufitem

Dodano po 3 [minuty]:

goreckidiy napisał:
    Projekt był szybki, ale faktycznie średnio trafiony. Zapisem ostatniego stanu do eeprom, dobiłem gwóźdź do trumny, bo z jednej strony fajne, a z drugiej co jak pilot się zgubi albo przestanie działać, a lampa będzie się świeciła, to już tak zostanie ;) – trzeba odłączyć układ. Muszę zrobić tak jak mówisz, czyli wyłącznik schodowy. Parę dni musi to jakoś przeżyć, ale wydaje mi się że sama koncepcja nie najgorsza, bo na razie się sprawdza, i spełnia swoje zadanie.
    zamiast podwójnego wyłącznika daj dzwonkowy na jedną nogę uP i kawałek kodu do przełączania lampy

• #16 12 Lut 2018 19:47
    goreckidiy
    Poziom 10  

Zgodnie z pomysłem kolegi Adversus, zmodyfikowałem płytkę tak, by można było ją połączyć z wyłącznikiem schodowym, i zamieszczam ją w załączniku.
    Dodatkowo koniecznie trzeba wywalić zapis ostatniego stanu do eeprom!
    Jak zrobię gotową poprawioną wersję (ze schematem) to wrzucę w głównym poscie.

Zubiik napisał:
    zamiast podwójnego wyłącznika daj dzwonkowy na jedną nogę uP i kawałek kodu do przełączania lampy

Wolę rozwiązanie z przełącznikiem schodowym. W razie czego jak mój układ zawiedzie, zawsze będe miał możliwość zaświecenia światła schodowcem.

• #17 12 Lut 2018 20:13
    adversus
    Poziom 18  

goreckidiy napisał:
    Zgodnie z pomysłem kolegi Adversus, zmodyfikowałem płytkę tak, by można było ją połączyć z wyłącznikiem schodowym, i zamieszczam ją w załączniku.
    Dodatkowo koniecznie trzeba wywalić zapis ostatniego stanu do eeprom!
    Jak zrobię gotową poprawioną wersję (ze schematem) to wrzucę w głównym poscie.

Zubiik napisał:

Wolę rozwiązanie z przełącznikiem schodowym. W razie czego jak mój układ zawiedzie, zawsze będe miał możliwość zaświecenia światła schodowcem.

No i tu mnie kolega zaskoczył bardzo pozytywnie, duży plus !!!!! Bo wziął sobie do serca konstruktywna krytykę i dokonał poprawek... Brawo, i jeszcze raz brawo :)

• #18 12 Lut 2018 21:52
    failedmission
    Poziom 11  

Marzy mi się coś takiego żeby światło się gasiło pilotem albo komórką bez wstawania z łóżka :D

• #20 13 Lut 2018 10:57
    rabbit2
    Poziom 19  

Zamiast przekaźników dał bym triaki. Zyskał byś trochę miejsca . wyłączniki podłączył bym pod atmege i programowo załatwił sprawę. Zapis ostatniego stanu jak najbardziej zasłużył na usunięcie 😀. Bo np . włączysz światło , stan zapiszę się do epp, i nagle brakuje prądu a Ty wyjść musisz z chałupy na cały dzien. Wychodzisz , prąd powraca , światło święci kradnąc monety z portfela.😉. Robiłem coś takiego (patrz opis w moim profilu) , tyle że u mnie zamiast pstrykaczy był dotyk 😀. Dodatkowo ja dałem wyłączenie świateł po upływie chyba 2 godzin. Na wszelki wypadek gdybym zostawił oswiecone to zgasna . Pilot przypisalem na stałe bo mój tv nie gada po RC5 tylko Sony SIRC. Używam przycisków których nie używa się do sterowania tv , tzn dwa przyciski (kolorowe) do strowania tvtextem , więc przy używaniu tv nie włączam przypadkiem światła . Pozdrawiam

• #21 13 Lut 2018 14:48
    goreckidiy
    Poziom 10  

rabbit2 napisał:
    wyłączniki podłączył bym pod atmege i programowo załatwił sprawę

A co w przypadku gdy twój układ nie zadziała choćby z powodu uszkodzenia przez burzę ?
    Obok włącznika musiał byś powiesić latarkę ;P

Dlatego rozwiązanie ze zwykłym wyłącznikiem schodowym jest lepsze, bo zadziała zawsze nawet jak układ się spali ;)
    Jeśli chodzi o triaki.. no można, ale nie trzeba bo układ z przekaźnikami mieści się bez problemu w klasycznej puszce podtynkowej.

• #22 13 Lut 2018 15:10
    rabbit2
    Poziom 19  

Cytat:
    Jeśli chodzi o triaki.. no można, ale nie trzeba

.. no chyba żebyś chciał dodać np jakieś ściemnianie pwm .Odrobinę mniejsze zużycie prądu .
    Cytat:
    Dlatego rozwiązanie ze zwykłym wyłącznikiem schodowym jest lepSZe,
    jest lepsze , krzyżowo podłączysz i jak najbardziej .
    Cytat:
    A co w przypadku gdy twój układ nie zadziała choćby z powodu uszkodzenia przez burzę ? Obok włącznika musiał byś powiesić latarkę ;P

... bez przesady, zakładając z góry że się coś popsuje musisz w całym domu porozkładać latarki bo nigdy nic nie wiadomo , braknie prądu i ciemno to widzę :).

• #24 13 Lut 2018 21:20
    wniedzie
    Poziom 13  

Chciałbym zwrócić uwagę na takie oto moduły http://sonoff.itead.cc/en/
    zakupiłem u Chińczyka moduły Basic za ok. 22 PLN/sztukę.
    Można korzystać z wbudowanego firmware (z wykorzystaniem chmury producenta) lub wgrać inny firmware, np. espeasy lub espurna.
    Po zamontowaniu go przy żyrandolu mam taką sytuację: wyłączenie przycisku wyłącza światło a włączenie przycisku włącza światło (moduł ustawiony na włączenie obwodu po starcie). Przy włączonym przycisku można wyłączać i włączać światło zdalnie. Idealnie nie jest ale jako tako.
    Temat załatwiłby lepiej moduł Touch (włącznik ścienny z modułem radiowym) ale również wymaga ciągłego zasilania. Przy instalacji dwuobwodowej (do włącznika podwójnego) jeden przewód można w puszce na górze "przekrosować" na fazę.

• #25 14 Lut 2018 07:16
    goreckidiy
    Poziom 10  

Też jest wyjście.
    Ja wolę jak układ mi działa tak jak chcę, a nie tak jak chciał producent :P

A przekrosować Neutralny chyba ;) - mogłem źle zrozumieć koncepcję ;)

Teraz poszukuję jakiegoś zgrabnego pilota nadającego w RC5.
    Czy ktoś zna jakiś taki niewielki najlepiej kilkuprzyciskowy model pilota ?

• #26 14 Lut 2018 09:21
    wniedzie
    Poziom 13  

goreckidiy napisał:
    A przekrosować Neutralny chyba - mogłem źle zrozumieć koncepcję

Tak, oczywiście chodziło o neutralny.

goreckidiy napisał:
    Ja wolę jak układ mi działa tak jak chcę, a nie tak jak chciał producent

Ja też, dlatego polecam wgranie innego, otwartego softu.

goreckidiy napisał:

Sonoff ma też w ofercie jakąś bramkę IR<-->Wifi ale nie testowałem.

• #27 14 Lut 2018 09:59
    adversus
    Poziom 18  

goreckidiy napisał:
    Też jest wyjście.
    Ja wolę jak układ mi działa tak jak chcę, a nie tak jak chciał producent :P

A przekrosować Neutralny chyba ;) - mogłem źle zrozumieć koncepcję ;)

Czy ktoś zna jakiś taki niewielki najlepiej kilkuprzyciskowy model pilota ?

A po co Ci jakiś zgrabny pilot na RC5, co za problem zmienić program tak aby przełącznik można było sterować z pilota Sony (mam wrażenie że o takim pilocie wspominałeś)? Wg mnie wystarczy poszukać w necie lub nawet tu na forum przykładów do Bascoma, tu pierwszy lepszy przykład właśnie idealny dla Autora Link, Link,
    a tu już właściwie gotowiec Link
    W zasadzie tylko zaadaptować do swoich potrzeb, bo ogólnie to jest to dość łatwe do zaimplementowania w tym przełączniku, a sterowanie z jednego pilota TV i światła (przez jakieś nieznaczące klawisze na pilocie od TV).... bezcenne :)

• #28 14 Lut 2018 11:45
    goreckidiy
    Poziom 10  

Ale trafiłeś!

Od rana właśnie przeszukuję internet, bo chcę sterować lampami pilotem od dekodera Evobox cyfrowego Polsatu ;) Nie mogę sobie poradzić....
    Zaraz przyjrzę się linką które podesłałeś.

Chciał bym zmienić program tak, by można było sobie zakodować dowolny pilot niezależnie od standardu. Kombinuję tak, żeby odczytać całą sekwencję, i później porównywać ją z zapisaną w eeprom ale coś mi nie wychodzi.

chyba założę osobny temat...

• #29 15 Lut 2018 20:58
    mdziewie
    Poziom 18  

xury napisał:
    Jak już zatrudniłeś do tego zadania Atmegę to może pójść nieco dalej i zrezygnować z pilota i podpiąć do tego jakiś EasyVR? Ja bym tam wolał powiedzieć" niech się dzieje światłość"
    Szok u znajomych gwarantowany :P

Dzień dobry,
    Będąc jeszcze studentem, popełniłem coś takiego w akademiku;) Wprawdzie nie było tam EasyVR ani Atmegi, a jedynie wzmacniacz mikrofonowy i komparator - ale i tak wszystkim gościom wciskaliśmy, że siedzi w tym procesor sygnałowy.
    Aby zgasić czy zapalić światło, wystarczyło głośno wypowiedzieć jednosylabowe słowo (zgadnijcie, jakie). A jak się za głośno puściło muzykę, no to...

A projekt Kolegi podobuje mi się, szczególnie po poprawkach, i plusuję niniejszym.

• #30 16 Lut 2018 16:57
    goreckidiy
    Poziom 10  

Jutro będzie aktualizacja programu dzięki czemu będzie można używać pilota ze standardem dowolnym ;) dziękuję za opinię.

Dodano po 19 [godziny] 21 [minuty]:

Witam,
    Miała być aktualizacja, jednak z pracy nowego programu nie jestem zadowolony, i na chwilę obecną do póki nie znajdę czasu pozostanę przy RC5 – niestety…

Zamieszczam źródło programu, który działa, ale ma kilka mankamentów, które najlepiej samemu zobaczyć. Wsadu nie zamieszczam, bo wydaje mi się że to bez sensu. Gdyby komuś udało się dopracować, lub napisać własny działający program, prosiłbym o umieszczenie w tym temacie.

Kod: Bascom
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod