Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełącznik oświetlenia IR

12 Lut 2018 11:06 6846 32
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto napisał 0 postów o ocenie 0, pomógł 0 razy. Jest z nami od 1978 roku.
  • Relpol przekaźniki
    xamrex
    Poziom 28  
    No a co jeśli fizycznie przełączysz włącznik?

Rozumiem, że potem nie możesz wyłączyć go z pilota?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    xamrex
    Poziom 28  
    No okej, a co jeśli przełącznik jest załączony.

Masz możliwość zgaszenia światła pilotem?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki
    aklosek
    Poziom 12  
    Niech autor tego projektu mi powie, skąd w puszce z podwójnym wyłącznikiem żyrandola
    wziął przewód zerowy N ??, zwykle (w starych instalacjach) jest tylko przewód fazowy L i dwa przewody odchodzące do żyrandola, tak jak kolega zamieścił na rysunku linią przerywaną schemat wyłącznika oświetlenia.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    aklosek
    Poziom 12  
    Aha, no to jasna sprawa, tyle że dla większości, (którzy mają stare instalacje) nieprzydatna.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    adversus
    Poziom 27  
    To i ja dorzucę swoje 5 groszy :)
    Układ w założeniu fajny, i nawet przydatny dla leniuchów :) ale podłączenie przekaźników równolegle z przełącznikiem to kompletne nieporozumienie, bo jak zapalisz pilotem to tylko pilotem zgasisz i na odwrót, jak zapalisz wyłącznikiem to tylko wyłącznikiem zgasisz (kompletna porażka). Kolego a co jak zawieruszy się pilot lub bateria się wyczerpie? Działanie układu niestety kompletnie nie przemyślane i jest pójściem po najmniejszej linii oporu.
    Wystarczyło by dać przełącznik podwójny schodowy i odpowiednio spiąć zwłaszcza że masz przekaźniki ze stykiem przełączającym. Wtedy idea by była zachowana wraz z pełna użytecznością. A tak to projekt taki se, że tak powiem dupy nie urywa :) To samo można było zrobić na Tiny 13 czy Tiny 25 (Mega8 to przerost formy, ale pewnie autor akurat taki a nie inny procesor miał) i układ by miał taką samą funkcjonalność, a nawet dwa wejścia procesora wykorzystać by można pod przyciski chwilowe (dzwonkowe) co tez by rozwiązało problem praktyczności układu (chce zobaczyć minę żony - jeśli jest - gdy wieczorem światło będzie zapalone i padnie bateria... widok bezcenny, bo panie kochany jak zgasić...

Inną sprawa jest to że kolega co jakiś czas prezentując tu (bo nie tylko tu je prezentuje żeby nie było) swoje projekty to co któryś projekt konsekwentnie unika tematu schematu, zawsze jest te same wytłumaczenie.... schemat jest w głowie. Kolego ostrzegasz że układ jest niebezpieczny bo zasilany z sieci, a nie dajesz najważniejszej w tym przypadku rzeczy jaką jest schemat. Weź do serca sobie że prezentowane przez ciebie na forum układy mogą próbować konstruować młodzi niedoświadczeni (początkujący) elektronicy... Dla nich taki schemat to podstawa budowy jakiegokolwiek urządzenia.
    metalMANiu
    Poziom 16  
    Możesz tym samym pilotem obsługiwać TV i oświetlenie? Jedno drugiemu nie przeszkadza?
    Fajny projekt.
    Pozdrawiam
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Zubiik
    Poziom 12  
    aklosek napisał:
    Aha, no to jasna sprawa, tyle że dla większości, (którzy mają stare instalacje) nieprzydatna.
    wtedy ten układ montujesz w puszce pod sufitem

Dodano po 3 [minuty]:

goreckidiy napisał:
    Projekt był szybki, ale faktycznie średnio trafiony. Zapisem ostatniego stanu do eeprom, dobiłem gwóźdź do trumny, bo z jednej strony fajne, a z drugiej co jak pilot się zgubi albo przestanie działać, a lampa będzie się świeciła, to już tak zostanie ;) – trzeba odłączyć układ. Muszę zrobić tak jak mówisz, czyli wyłącznik schodowy. Parę dni musi to jakoś przeżyć, ale wydaje mi się że sama koncepcja nie najgorsza, bo na razie się sprawdza, i spełnia swoje zadanie.
    zamiast podwójnego wyłącznika daj dzwonkowy na jedną nogę uP i kawałek kodu do przełączania lampy
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    adversus
    Poziom 27  
    goreckidiy napisał:
    Zgodnie z pomysłem kolegi Adversus, zmodyfikowałem płytkę tak, by można było ją połączyć z wyłącznikiem schodowym, i zamieszczam ją w załączniku.
    Dodatkowo koniecznie trzeba wywalić zapis ostatniego stanu do eeprom!
    Jak zrobię gotową poprawioną wersję (ze schematem) to wrzucę w głównym poscie.

Zubiik napisał:
    zamiast podwójnego wyłącznika daj dzwonkowy na jedną nogę uP i kawałek kodu do przełączania lampy

Wolę rozwiązanie z przełącznikiem schodowym. W razie czego jak mój układ zawiedzie, zawsze będe miał możliwość zaświecenia światła schodowcem.

No i tu mnie kolega zaskoczył bardzo pozytywnie, duży plus !!!!! Bo wziął sobie do serca konstruktywna krytykę i dokonał poprawek... Brawo, i jeszcze raz brawo :)
    failedmission
    Poziom 11  
    Marzy mi się coś takiego żeby światło się gasiło pilotem albo komórką bez wstawania z łóżka :D
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    rabbit2
    Poziom 19  
    Zamiast przekaźników dał bym triaki. Zyskał byś trochę miejsca . wyłączniki podłączył bym pod atmege i programowo załatwił sprawę. Zapis ostatniego stanu jak najbardziej zasłużył na usunięcie 😀. Bo np . włączysz światło , stan zapiszę się do epp, i nagle brakuje prądu a Ty wyjść musisz z chałupy na cały dzien. Wychodzisz , prąd powraca , światło święci kradnąc monety z portfela.😉. Robiłem coś takiego (patrz opis w moim profilu) , tyle że u mnie zamiast pstrykaczy był dotyk 😀. Dodatkowo ja dałem wyłączenie świateł po upływie chyba 2 godzin. Na wszelki wypadek gdybym zostawił oswiecone to zgasna . Pilot przypisalem na stałe bo mój tv nie gada po RC5 tylko Sony SIRC. Używam przycisków których nie używa się do sterowania tv , tzn dwa przyciski (kolorowe) do strowania tvtextem , więc przy używaniu tv nie włączam przypadkiem światła . Pozdrawiam
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    rabbit2
    Poziom 19  
    Cytat:
    Jeśli chodzi o triaki.. no można, ale nie trzeba

.. no chyba żebyś chciał dodać np jakieś ściemnianie pwm .Odrobinę mniejsze zużycie prądu .
    Cytat:
    Dlatego rozwiązanie ze zwykłym wyłącznikiem schodowym jest lepSZe,
    jest lepsze , krzyżowo podłączysz i jak najbardziej .
    Cytat:
    A co w przypadku gdy twój układ nie zadziała choćby z powodu uszkodzenia przez burzę ? Obok włącznika musiał byś powiesić latarkę ;P

... bez przesady, zakładając z góry że się coś popsuje musisz w całym domu porozkładać latarki bo nigdy nic nie wiadomo , braknie prądu i ciemno to widzę :).
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    wniedzie
    Poziom 13  
    Chciałbym zwrócić uwagę na takie oto moduły http://sonoff.itead.cc/en/
    zakupiłem u Chińczyka moduły Basic za ok. 22 PLN/sztukę.
    Można korzystać z wbudowanego firmware (z wykorzystaniem chmury producenta) lub wgrać inny firmware, np. espeasy lub espurna.
    Po zamontowaniu go przy żyrandolu mam taką sytuację: wyłączenie przycisku wyłącza światło a włączenie przycisku włącza światło (moduł ustawiony na włączenie obwodu po starcie). Przy włączonym przycisku można wyłączać i włączać światło zdalnie. Idealnie nie jest ale jako tako.
    Temat załatwiłby lepiej moduł Touch (włącznik ścienny z modułem radiowym) ale również wymaga ciągłego zasilania. Przy instalacji dwuobwodowej (do włącznika podwójnego) jeden przewód można w puszce na górze "przekrosować" na fazę.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    wniedzie
    Poziom 13  
    goreckidiy napisał:
    A przekrosować Neutralny chyba - mogłem źle zrozumieć koncepcję

Tak, oczywiście chodziło o neutralny.

goreckidiy napisał:
    Ja wolę jak układ mi działa tak jak chcę, a nie tak jak chciał producent

Ja też, dlatego polecam wgranie innego, otwartego softu.

goreckidiy napisał:
    Teraz poszukuję jakiegoś zgrabnego pilota nadającego w RC5.

Sonoff ma też w ofercie jakąś bramkę IR<-->Wifi ale nie testowałem.
    adversus
    Poziom 27  
    goreckidiy napisał:
    Też jest wyjście.
    Ja wolę jak układ mi działa tak jak chcę, a nie tak jak chciał producent :P

A przekrosować Neutralny chyba ;) - mogłem źle zrozumieć koncepcję ;)

Teraz poszukuję jakiegoś zgrabnego pilota nadającego w RC5.
    Czy ktoś zna jakiś taki niewielki najlepiej kilkuprzyciskowy model pilota ?

A po co Ci jakiś zgrabny pilot na RC5, co za problem zmienić program tak aby przełącznik można było sterować z pilota Sony (mam wrażenie że o takim pilocie wspominałeś)? Wg mnie wystarczy poszukać w necie lub nawet tu na forum przykładów do Bascoma, tu pierwszy lepszy przykład właśnie idealny dla Autora Link, Link,
    a tu już właściwie gotowiec Link
    W zasadzie tylko zaadaptować do swoich potrzeb, bo ogólnie to jest to dość łatwe do zaimplementowania w tym przełączniku, a sterowanie z jednego pilota TV i światła (przez jakieś nieznaczące klawisze na pilocie od TV).... bezcenne :)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    mdziewie
    Poziom 18  
    xury napisał:
    Jak już zatrudniłeś do tego zadania Atmegę to może pójść nieco dalej i zrezygnować z pilota i podpiąć do tego jakiś EasyVR? Ja bym tam wolał powiedzieć" niech się dzieje światłość"
    Szok u znajomych gwarantowany :P

Dzień dobry,
    Będąc jeszcze studentem, popełniłem coś takiego w akademiku;) Wprawdzie nie było tam EasyVR ani Atmegi, a jedynie wzmacniacz mikrofonowy i komparator - ale i tak wszystkim gościom wciskaliśmy, że siedzi w tym procesor sygnałowy.
    Aby zgasić czy zapalić światło, wystarczyło głośno wypowiedzieć jednosylabowe słowo (zgadnijcie, jakie). A jak się za głośno puściło muzykę, no to...

A projekt Kolegi podobuje mi się, szczególnie po poprawkach, i plusuję niniejszym.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto