Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mulie-function Shidle, czyli Shield multifunkcyjny do Arduino made in China

CMS 08 Mar 2018 19:46 3573 5
  • Witam Was drodzy elektrodowicze.

Dostałem dzisiaj nowy chiński gadżet.

Zacznijmy od tego, że w temacie "jest literówka", przynajmniej na pierwszy rzut oka. Niestety, tytuł wątku, jest jak najbardziej poprawny.

Jest to najwyraźniej chińska podróbka "zerżnięta na chama" z jakiegoś markowego produktu.

Wykonanie stoi na bardzo wysokim poziomie. Gdyby umyć dokładnie płytkę z resztek topnika i ukryć jakoś te "literówki" na laminacie, to z powodzeniem mogłoby toto uchodzić za produkt całkowicie markowy.

Jako, że od dłuższego czasu (naprawdę dłuższego, bo zaraz minie rok) zabieram się za naukę programowania układów opartych na Arduino (a to wszystko dzięki Elektrodzie, od której dostałem swoje pierwsze Arduino Nano, bo sam nie mogłem się jakoś zebrać w sobie, żeby coś kupić).

Zacząłem sobie robić zbiór elementów/gadżetów, które mogą mi się przydać w nauce programowania.

Dzisiaj otrzymałem od mojego ulubionego listonosza, bardzo ciekawego shielda, pasującego rozstawem pinów do Arduino UNO.

Tak jak mówiłem, dopiero się uczę i to bardzo powolutku, bo zwyczajnie nie mam czasu. Z tego też powodu nie podam wam, żadnych gotowych programów umożliwiających uzyskanie jakiegoś efektu na shieldzie. Jednak, przy odrobinie inwencji, można znaleźć jakieś gotowe w sieci. Ale chyba nie o to jednak chodzi...

Opiszę po prostu tą płytkę, a co z nią zrobicie, to już sprawa Waszej wyobraźni.

Na początek jak zwykle kilka fotek:

Mulie-function Shidle, czyli Shield multifunkcyjny do Arduino made in China Mulie-function Shidle, czyli Shield multifunkcyjny do Arduino made in China Mulie-function Shidle, czyli Shield multifunkcyjny do Arduino made in China

Mulie-function Shidle, czyli Shield multifunkcyjny do Arduino made in China Mulie-function Shidle, czyli Shield multifunkcyjny do Arduino made in China Mulie-function Shidle, czyli Shield multifunkcyjny do Arduino made in China

Z punktu widzenia początkującego użytkownika Arduino, ta płytka to naprawdę potężny kombajn, który może początkowo przytłoczyć nowicjusza swoimi możliwościami (mnie przytłoczył :)).

Przejdźmy zatem do możliwości, jakie oferuje nam przedstawiony shield.
    Płytka, zaczynając od dołu, wyposażona jest w:

- trzy przyciski typu microswitch, w pełni konfigurowalne przez użytkownika.
    - gniazdo do połączenia czterech serwomechanizmów.
    - zworkę J2, załączającą zasilanie przycisków.
    - liniowy potencjometr wieloobrotowy 10kΩ.
    - sześciopinowe złącze do podłączenia czujników DS18, LM35, lub odbiornika podczerwieni.
    - zworkę J1, podciągającą zasilanie dla czujnika DS18.
    - buzzer.
    - cztery diody LED (do dyspozycji użytkownika).
    - czterocyfrowy wyświetlacz siedmiosegmentowy (właściwie to ośmiosegmentowy, bo każda cyfra posiada kropkę)
    - dwa rejestry przesuwne 74HC575, które zna chyba każdy, nawet początkujący Arduinowiec.
    - złącze do podłączenia modułu Bluetooth.
    - przycisk reset.

I to tyle, albo AŻ tyle.
    Biorąc pod uwagę cenę shielda, oscylującą w granicach 7PLN, uważam, że każdy, kto zaczyna zabawę z Arduino, powinien się zaopatrzyć w taką płyteczkę.

Na koniec jeszcze kilka zdjęć tego chińskiego ustrojstwa.

Mulie-function Shidle, czyli Shield multifunkcyjny do Arduino made in China Mulie-function Shidle, czyli Shield multifunkcyjny do Arduino made in China ] Mulie-function Shidle, czyli Shield multifunkcyjny do Arduino made in China

Zdjęcia "makro" robione telefonem. Nie mogłem złapać ostrości, więc robiłem przez lupę jubilerską. Efekt jest taki, że to co ma być czytelne, jest czytelne. Natomiast elementy w tle są powyginane.

Czekam na Wasze pomysły. Jestem ciekaw, kto wymyśli najciekawsze zastosowanie dla tej płytki.
    To jest jeden z tych moich artykułów, w których spodziewam się naprawdę żywej dyskusji popartej kodami programów prezentującymi, co się komu udało wycisnąć z tej płytki.

Pozdrawiam.
    CMS

Fajne! Ranking DIY
  • Mitronik
  • #2 08 Mar 2018 22:08
    LA72
    Poziom 39  

Jest to bardzo ciekawa pozycja z ChRL nie tylko dla celów edukacyjnych.
    Sam nabyłem dwie takie płytki dla części.
    Za cenę zaledwie 6zł dostajemy:
    - wyświetlacz 7seg 4dig (3641BH),
    - 2x 74HC595D,
    - buzzer, potencjometr, przyciski, diody, goldpiny.

• Mitronik
  • #3 08 Mar 2018 22:41
    CMS
    Administator HydePark

LA72 napisał:
    Sam nabyłem dwie takie płytki dla części.

No fakt, za same te graty trzeba by u nas zapłacić tyle co za kilka takich modułów.

• #4 09 Mar 2018 00:23
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 20 Mar 2018 09:01
    keseszel
    Poziom 26  

Jak długo czekałeś na przesyłkę? W jaki sposób płacisz? Czy miałeś już jakieś wtopy z tymi zakupami? Biorąc pod uwagę płytkę- mi przydałby się gadżet monitorujący temperaturę w kodówce i zamrażarce. Nigdy nie wiem czy przypadkiem termostat w lodówce nie zaczął świrować ;-) Wyświetlałby mierzoną temperaturę, alarmowałby kiedy jest nie tak. Oczywiście z tym alarmem trzeba przemysleć- otwieram lodówkę więc temperatura rośnie.. Czyli alarm się włącza.. Więc nie halo. Ale jak drzwi otwarte to jest info, że ma być spoko. Dopiero jak drzwi dłużej otwarte to powinien krzyczec . Zdarzyło mi się kilka razy, że nie domknąłem drzwi od zamrażarki.. ;-)

• #6 20 Mar 2018 10:31
    CMS
    Administator HydePark

keseszel napisał:
    Jak długo czekałeś na przesyłkę?

Nie pamiętam, zawsze czekam na kilka przesyłek, na czas dostawy zwracam uwagę gdy coś przyjdzie naprawdę szybko.

keseszel napisał:
    W jaki sposób płacisz?

Kredytówką, lub PayU.

keseszel napisał:
    Czy miałeś już jakieś wtopy z tymi zakupami?

Na kilkaset zamówień miałem trzy czy cztery sytuacje problematyczne. Za każdym razem, odzyskałem pieniądze, lub dostałem nowy towar. Tylko przy pierwszej "wpadce" byłem stratny na 0,67$, bo nie wiedziałem jeszcze jak to wszystko działa i zbyt późno zareagowałem.
    Na Aliexpress zdecydowanie łatwiej i szybciej można rozwiązać problem niż na Allegro, ba, na tym drugim serwisie, często możemy zostać bez towaru, bez pieniędzy i z szarganymi nerwami, a program ochrony kupujących to jawna kpina.

Jeśli chodzi o pomysł z lodówką, to otwarcie drzwi, to tylko jeden z problemów. Zwróć uwagę, że wstawiając np. garnek z zupą o temperaturze dwudziestu paru stopni znacznie zaburzasz równowagę termiczną w lodówce, to samo gdy na przykład przełożysz kawał mięsa z zamrażalnika do lodówki aby powoli się rozmroził. Tu byłyby potrzebne skomplikowane algorytmy, a cały projekt to przerost formy nad treścią.