Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nocna lampka z efektami WS2812b hetm4n

hetm4n 28 Mar 2019 23:39 4911 44
  • Nocna lampka z efektami WS2812b hetm4n

Witam! Chciałbym przedstawić nocną lampkę z 20 efektami. Pomysł został podpatrzony z podobnych lampek przedstawianych na zagranicznych forach.
    Lampka zbudowana jest z podstawy wykonanej z wałka aluminiowego o średnicy 100mm x 40mm w której wyfrezowany został otwór na elektronikę. Zastosowane diody to taśma Led WS2812b 74led/m. Łącznie jest 294 diody LED pociętych na 21 pasków po 14 diod i przyklejonych do stalowej rury o średnicy 60mm i wysokiej na 270mm. Całość sterowana jest z układu Teensy 3.1. Lampka posiada 2 przyciski jeden do przełączania efektów , drugi do przełączania w tryb wygaszenia. Zasilanie zrealizowane na zasilaczu impulsowym 5V 20A. Na koniec przykryłem diody szklanym szronionym kloszem. Najciekawszym efektem jak dla mnie jest efekt ognia. W programie który nie jest mojego autorstwa można zmienić ilość diod, ilość linii poziomych, ilość diod w 1 linii.

Kosztorys:
    Teensy 3.1 70zł
    4m taśmy Led ws2812b 74/m 109zł
    zasilacz 5V 20A 45zł *
    klosz 100x270 mm 30zł
    Pozostałe elementy wykonane z odpadów.

Program:
    torchv..rar Download (40.91 kB)

Schemat:
    Nocna lampka z efektami WS2812b hetm4n
    Zdjęcia:
    Nocna lampka z efektami WS2812b hetm4n Nocna lampka z efektami WS2812b hetm4n Nocna lampka z efektami WS2812b hetm4n Nocna lampka z efektami WS2812b hetm4n Nocna lampka z efektami WS2812b hetm4n Nocna lampka z efektami WS2812b hetm4n Nocna lampka z efektami WS2812b hetm4n Nocna lampka z efektami WS2812b hetm4n Nocna lampka z efektami WS2812b hetm4n Nocna lampka z efektami WS2812b hetm4n Nocna lampka z efektami WS2812b hetm4n Nocna lampka z efektami WS2812b hetm4n Nocna lampka z efektami WS2812b hetm4n Nocna lampka z efektami WS2812b hetm4n Nocna lampka z efektami WS2812b hetm4n Nocna lampka z efektami WS2812b hetm4n Nocna lampka z efektami WS2812b hetm4n Nocna lampka z efektami WS2812b hetm4n

Film:

Link

Na filmie efekt wyglada całkiem inaczej niż w rzeczywistosci, tzn kamera przejaskrawia kolory intensywnie świecące.

***Aktualizacja***
    Do tennsy można podpiąć odbiornik IR np TSOP1736 do pinu 12. Kod obsługuje standardowy pilot LED 44 przyciski i 2 inne opisane są w kodzie źródłowym, można modyfikować kody do innego pilota. Lampka zyskuje dodatkowo wtedy możliwość regulacji jasności oraz tryb automatyczny i wiele innych.

Dodatkowo mozna w programie ograniczyć jasność świecenia koloru białego i efektu ognia ( najwięcej pobierają prądu) o 50%, dzięki temu maksymalny pobór spadnie do 4.8A, możemy wtedy podłączyć mniejszy zasilacz.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • PCBway
    arturavs
    Poziom 40  
    Bardzo ładne efekty. Po prostu super. Tylko ten pobór prądu.... 16A?
  • PCBway
    hetm4n
    Poziom 20  
    Tam wkradł mi się błąd, 20A, 1m paska 74 diod pobiera 22W w pełnym wysterowaniu. 4 m jest podłączone. Mamy 88W + potrzebny zapas 10%.
    Zmierzyłem prąd pobierany z sieci 230V na białym kolorze - 57W, efekt pochodni 10W, efekt ognia 20-30W.
    Malus_2016
    Poziom 7  
    Do autora:
    Może warto pomyśleć o przepustach na przewody w aluminiowej podstawie. Ostre krawędzie po wierceniu i frezowaniu są dosyć ostre. Moim zdaniem połączenia lutowane w postawie można zrobić bezpieczniej i estetyczniej.
    Pozdrawiam
    grzgol
    Poziom 10  
    Dzień Dobry !

A możesz podpowiedzieć, gdzie kupić taki klosz ?
    hetm4n
    Poziom 20  
    grzgol napisał:
    Dzień Dobry !

A możesz podpowiedzieć, gdzie kupić taki klosz ?

W sklepie z oświetleniem, na portalu allegro też jest taki sam co ja użyłem.

Przepusty nie są potrzebne, otwory są zfazowane, przewody w mocnej izolacji, poza tym są nieruchome, więc nie mają się jak przetrzeć, takie jest moje spostrzeżenie.
    hemisys
    Poziom 13  
    Jaki jest koszt materiałowy?
    szeryf3
    Poziom 17  
    Faktycznie efekt ognia jest super.
    Ogółem lampka wyszła bardzo efektowna.
    Marcin2239
    Poziom 3  
    Spróbuje ze zwykłą taśmą 5m z allegro koszt 50 zł , nie będzie efektu ognia ale i tak fajny pomysł z tą lampą.
    LChucki
    Poziom 29  
    szeryf3 napisał:
    Faktycznie efekt ognia jest super.

Tyle, że to nie jest zasługa autora wątku.

hetm4n napisał:
    Najciekawszym efektem jak dla mnie jest efekt ognia. W programie który nie jest mojego autorstw

Z mojego punktu widzenia to plagiat. Wziął gotowca i użył. W forum "mechanicznym" ok ale to forum, raczej, elektroniczne.
    rockykon
    Poziom 12  
    Mi się podoba, nawet jak to kopia a nie autorskie rozwiązanie.
    Czy jest jakiś konkretny powód stosowania takie procesora ? Teensy 3.1
    Dużo większe były by możliwości jak by był popularny procek + możliwość wysyłania komend np po mqtt.
    hetm4n
    Poziom 20  
    LChucki napisał:
    Jawi_P napisał:
    Pobór prądu trochę dla mnie dyskwalifikuje takie rozwiązanie. T

Autor poczytał jakieś katalogi i tak napisał. Realnie, takiego poboru prądu prawie nigdy nie będzie.

Dane producenta, które nie zawsze są takie jaka jest rzeczywistość, po za tym jak tam wcześniej napisałem pomierzyłem max pobór oraz dla jednego prostego efektu więc nie widze problemu :)

LChucki napisał:

Z mojego punktu widzenia to plagiat. Wziął gotowca i użył. W forum "mechanicznym" ok ale to forum, raczej, elektroniczne.

Nie zgadzam się. Większość projektów w tym dziale to kopie innych projektów lub zlepienie kilku układów, które dawno temu wielcy inżynierowie policzyli i zaprojektowali. Pozatym sama nazwa DIY świadczy o wykonaniu rzeczy własnymi rękoma:) Jak by tak miało być jak kolega pisze to trzeba zmienić nazwę na "DIY 100% własne konstrukcje 0 plagiatu!". Moja kopia czyjegoś projektu (skopiowany program i przystosowany w 2 liniach do większej ilości diod niż oryginalny projekt, oraz nieco inna konstrukcja całości niż w oryginale) ma zachęcić kogoś do "skopiowania" własnymi rękoma bo tego w sklepie nie kupi, a przy okazji czegoś się nauczy :) Oprócz roboty ślusarskiej jest też sporo roboty związanej z lutownicą i komputerem. Sumarycznie otrzymujemy urządzenie " elektroniczne" w obudowie. Fakt, że prostota wykonania jest dziecinnie prosta dla fachowca, ale początkujący , w chwili nieuwagi i braku skupienia może utopić sporą część gotówki upalając układ teensy lub taśmę LED.

Marcin2239 napisał:
    Spróbuje ze zwykłą taśmą 5m z allegro koszt 50 zł , nie będzie efektu ognia ale i tak fajny pomysł z tą lampą.

Nie będzie tak fajnego efektu jak na diodach WS2812b, otrzymasz jedynie wielokolorową jednolitą w całości ciekawą lampkę :)

rockykon napisał:
    Mi się podoba, nawet jak to kopia a nie autorskie rozwiązanie.
    Czy jest jakiś konkretny powód stosowania takie procesora ? Teensy 3.1
    Dużo większe były by możliwości jak by był popularny procek + możliwość wysyłania komend np po mqtt.

Podobno autor miał ten układ pod ręką i miał więcej pamięci, oraz większe taktowanie od popularnych układów opartych o avr.
    W kodzie jest też obsługa pilota (czy działa nie wiem nie sprawdzałem), oraz granie jakiejś melodyjki.
    T-play
    Poziom 14  
    Przy efekcie ognia chyba transmisja na ledach siada, widać pojedyncze mignięcia na niebiesko, chyba, że to algorytm generuje, ale wyglądają jak by trwały jedną ramkę animacji.
    LChucki
    Poziom 29  
    T-play napisał:
    Przy efekcie ognia chyba transmisja na ledach siada, widać pojedyncze mignięcia na niebiesko

W programie znajdziesz
    Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

więc nie ma się co dziwić, że są jakieś anomalia jak kod robi coś więcej niż tylko wyświetlanie na LED. Oczywiście im więcej led tym większy problem i tym częściej będzie występował.
    krisRaba
    Poziom 27  
    LChucki napisał:
    więc nie ma się co dziwić, że są jakieś anomalia jak kod robi coś więcej niż tylko wyświetlanie na LED. Oczywiście im więcej led tym większy problem i tym częściej będzie występował.

Chyba że masz to ogarnięte w hardware :]
    Ale większość implementacji jest programowa lub protezo-sprzętowa ;), czyli niby sprzętowa, ale masz mnóstwo dodatkowego narzutu programowego.
    LChucki
    Poziom 29  
    krisRaba napisał:
    Chyba że masz to ogarnięte w hardware :]

Wystarczy UART albo SPI. I2C w AVR nie da rady.

krisRaba napisał:
    Ale większość implementacji jest programowa lub protezo-sprzętowa ;), czyli niby sprzętowa, ale masz mnóstwo dodatkowego narzutu programowego.

Te dodatkowe to 100% zajętości CPU.
    krisRaba
    Poziom 27  
    LChucki napisał:
    Wystarczy UART albo SPI. I2C w AVR nie da rady.

Tylko większość implementacji, która je stosuje ma u podstawy kombinowanie typu konwersja 1 bit danych źródłowych na 3 bit wysyłanego bajtu itp. Stąd potem ten narzut 100% CPU, bo nie dość, że trzeba policzyć efekt, który chcemy wyświetlić, to jeszcze konwersje, czasem jeszcze brak DMA, więc karmienie UARTa czy SPI.. Spoko, jak mamy procek-armatę tylko do tego.. :P
    Robiłem rozpoznanie tego co jest dostępne zanim zrobiłem swoją implementację na STM32F303 i większość zarzyna proca przy większej ilości LEDów. Dlatego do swoich ok. 400 LED wyrzeźbiłem to od podstaw i transmisja działa w pełni sprzętowo :] Liczę tylko efekt, po czym "wyślij ramkę" i pa ;) MCU steruje przy okazji silnikiem DC i BLDC oraz kilkoma innymi rzeczami :D
    LChucki
    Poziom 29  
    krisRaba napisał:
    Dlatego do swoich ok. 400 LED wyrzeźbiłem to od podstaw i transmisja działa w pełni sprzętowo

Jest kilka rozwiązań na ARM i Xmega, było też wspomagane sprzętem w postaci kilku bramek NAND mulipleksujących sygnał ze sprzętowych multiwibratorów (timerów w trybie multiwibratorta) uC.

krisRaba napisał:
    potem ten narzut 100% CPU, bo nie dość, że trzeba policzyć efekt, który chcemy wyświetlić, to jeszcze konwersje

Jak RAM jest dużo, to poświęca się 8 bajtów na jeden LED i konwersji nie trzeba robić w locie.

krisRaba napisał:
    czasem jeszcze brak DMA

Wtedy AVR będzie zajęty w jakiś 80..90%. Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na RAM, jedyną megą jaka można użyć jest 1284.
    krisRaba
    Poziom 27  
    LChucki napisał:
    Jest kilka rozwiązań na ARM i Xmega, było też wspomagane sprzętem w postaci kilku bramek NAND mulipleksujących sygnał ze sprzętowych multiwibratorów (timerów w trybie multiwibratorta) uC.

Ja mam bez elementów zewnętrznych, tylko zasoby MCU :) I nie jest to rozwiązanie ani tmf (bo było specyficzne dla XMEGA z racji łączenia funkcji alternatywnych na pinie), ani bodajże piotr_go (czy piotrva?) na ARM, gdzie z kolei użyto dwupinowego portu jako life-hack ;)
    LChucki
    Poziom 29  
    krisRaba napisał:
    Ja mam bez elementów zewnętrznych, tylko zasoby MCU

Pochwal się. Niekoniecznie kodami źródłowymi ale ideą działania.

Zawsze staram się mieć RAM pod dostatkiem ale różnie bywa, teraz widzę, że muszę podnieść poprzeczkę z 20kB do 32, 48 albo i 64. Dodatkowa bramka to też nie problem bo zawsze daję bufor dla WS281x. Ciekawi mnie jednak jak rozwiązałeś problem (kiedyś chciałem to zrobić na FPGA).
    krisRaba
    Poziom 27  
    W sumie za dużo nie mogę napisać, bo to projekt komercyjny, za który ktoś wyłożył niemałe pieniądze. Ale podpowiedzieć mogę, że zamiast łączenia funkcji alternatywnych jak w Xmega, w F303 (nie kojarzę czy w innych też, bo dotąd mnie to nie interesowało) timer ma możliwość robienia na wyjściu OR lub AND swoich dwóch kanałów ;-) No i wiadomo, zmyślne połączenie TIM, SPI i DMA, by wszystko zapętlić jak trzeba. Na zewnątrz są 2 połączenia funkcji, bo tylko wewnętrzne nie wystarczyły. Ale nie ma lajf-hacka z dwupinowym portem - tylko zwykłe funkcje wspomnianych peryferiali :-)
    hetm4n
    Poziom 20  
    T-play napisał:
    Przy efekcie ognia chyba transmisja na ledach siada, widać pojedyncze mignięcia na niebiesko, chyba, że to algorytm generuje, ale wyglądają jak by trwały jedną ramkę animacji.

To tak ma raczej być , efekt tzw komet w ognisku, kto palił ten wie o co biega, na filmiku wygląda, że niebieskie (przejaskrawione), w rzeczywistości są to białe mignięcia unoszące się co jakiś czas.
    hetm4n
    Poziom 20  
    Dzisiaj natchneła mnie chęć zmierzenia temperatury jaka wytwarza sie na stalowej rurze. Przy efektach gdzie mało diod się zapala, temperatura jest w normie, ok 25 stopni. Gdy włacze efekty gdzie świeci wiecej diod, temperatura rosnie do 55 stopni. Przetestowałem zwykłe diody RGB na rurze a aluminiowej 60/3 x 270 mm owiniętej w koło, właczone wszystkie kolory uzyskujac biały. Temperatura aluminiowej rury wynosiła ponad 90 stopni. Pytanie, w jaki sposób zbić ta temperaturę? Myślałem aby zainstalować wewnątrz rury wentylatorek pracujący na takich obrotach by był niesłyszalny. W projekcie na ktorym się wzorowałem była użyta rura z tworzywa
    krisRaba
    Poziom 27  
    Pytanie, czy faktycznie będziesz używał tego w taki sposób. Najlepiej sprawdź, gdy masz załączone standardowe efekty przez dłuższy czas. Zauważ, że kolory są miksem kanałów RGB i zwykle, gdy jakiegoś kanału jest więcej, to innych mniej.. Chyba że chcesz faktycznie świecić białym, czyli wszystkie kanały na 100%. Inna rzecz, że ten biały jest dość kiepski, do takich celów lepsze są paski RGBW

Jeżeli oryginał był na rurze z tworzywa, to tym bardziej chłodzenie było kiepskie, co sugeruje, że używany był sporadycznie (wyłączany zanim rura się stopiła ;) ), albo właśnie do efektów, gdzie nie pompuje się max mocy.

Możesz zamontować w podstawie wentylator sterowany temperaturą - np. czujnik NTC klejony do rury. Gdy jest chłodna, to może chodzić bardzo wolno lub wcale, gdy się nagrzeje, to wkręci się na obroty.
    Tylko oczywiście w podstawie muszą być otwory, którymi powietrze będzie zasysane.

Dodano po 8 [minuty]:

Co do rury w środku - czy będzie z takiego, czy innego materiału - ilość ciepła do odprowadzenia się nie zmienia. Zależnie od wymuszonego obiegu powietrza, powierzchni wymiany ciepła, objętości itp. zmienia się sprawność, z jaką się to dzieje, stąd mała powierzchnia, cienkościenna rura itp., to szybciej się zagotuje...
    Rura jako taka nie jest najlepszym kształtem dla radiatora, bo ma ograniczoną powierzchnie oddawania ciepła - tutaj głównie do wewnątrz, bo na zewnątrz ma źródło ciepła, które ma rozproszyć.
    Wymuszony przepływ powietrza pomoże, ale i tak nie ma ożebrowania zwiększającego efektywną powierzchnię radiatora.
    hetm4n
    Poziom 20  
    Ja niewiem czy czasem lepiej by było odizolować ledy by nie oddawaly ciepła na rurę, wiadomo, że aluminium lepiej przewodzi ciepło, ale w tym wypadku niema jak jego oddać i tak jakby sie gromadzi. NA rurze stalowej mogę normalnie złapać w dłoń cała rurę z ledami, można trzymać i nieparzy, natomiast na aluminiowej złapac sie nie da. Temperaturę mierzyłem bezdotykowym termometrem, od środka rury oraz samych diod. Temperatura bezpośrednio na diodzie 37 stopni. Fachowcem w dziedzinie chłodzenia niejestem a mam 4szt do zrobienia znajomym którzy chcieli na rurze aluminiowej i jest teraz problem.
    krisRaba
    Poziom 27  
    Izolować trochę bez sensu, bo to ciepło i tak trzeba gdzieś oddać. Nigdzie ono nie zniknie. Ewentualnie po dłuższym czasie coś się stopi, chyba że LEDy mają zabezpieczenie i się wyłączą.
    Jeżeli na stalowej jest OK, to może wytłumacz czemu tak musi zostać i już? ;)