Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz i Discolitez

Madman07 03 Lut 2007 17:12 4617 19
  • Zasilacz i DiscolitezZasilacz i Discolitez
    Witam.

Chciałem zaprezentować 2 moje pierwsze poważne konstrukcje.

Pierwszą z nich jest Discolitez - mrugające światełka w rytm muzyki sterowane z komputera. Z komputera wziąłem też zasilanie 12V, ponieważ są to lampy samochodówki, 21W 12V. Układ jest zbudowany na tranzystorach BD911 i kondensatorach 100µF. Działa świetnie, szczególnie wieczorem. Z założenia miała to być mała konstrukcja, która uprzyjemni słuchanie muzyki, i tak jest :D Są tu zastosowane 3 żarówki w oprawkach od starego kolorofonu C-23B. Na tranzystorach są małe radiatorki ręcznie robione. Panel przedni i tylny robiony w Paincie i PhotoFiltre.
    Koszty:
    -BD911 - 4 sztuki, każdy po 1zł,
    -pudełko - 6zł,
    -płytka uniwersalna - 2zł,
    -resztę miałem.

Druga konstrukcja to zasilacz regulowany, stabilizowany 2V - 30V 0.9A. Powstał z dużą pomocą elektrodowiczów. Są w nim 2 trafa, TS15\18 i TS15\31 o prawie identycznych parametrach. Zasilacz jest zbudowany na LM317T, który jest przytwierdzony na radiatorze od procka :D Jest też jedno wyjście prądu przemiennego, ok. 13V. Przed każdym wyjściem jest wyłącznik. Bezpiecznik przed trafami to 1A. Trafa są łączone równolegle, uzwojenia wtórne - szeregowo.
    Koszty:
    -pudełko - 8zł,
    -potencjometr - 5zł,
    -resztę miałem.

Czekam na opinie pozytywne. Wiem, że będą też negatywne :cry: Jak by ktoś chciał to mogę zamieścić schematy, ale są one bardzo proste.

Fajne! Ranking DIY
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
    O autorze
    Madman07
    Poziom 19  
    Specjalizuje się w: robotyka i mechatronika
    Madman07 napisał 441 postów o ocenie 48, pomógł 2 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2005 roku.
  • TermopastyTermopasty
    CMS
    Administator HydePark
    po pierwsze zlikwiduj prowizje (musisz zmniejszyc rozmiar plikow)

po drugie
    nie wydaje mi sie zeby wykozystanie komputera do zasilanie tego bylo madrym pomyslem
  • TermopastyTermopasty
    pkris74
    Poziom 12  
    Rzadko oceniam cudze prace, wiem ile trudu kosztuje zbudowanie i uruchomienie, ale tutaj się wypowiem. Discolitez, powinien mieć swoje zasilanie, a nie wzięte z komputera. A co do tego zasilacza, z przodu nie podobają mi się te zaciski, są takie gdzie można wpiąć wtyk bananowy. Dwa napięcie ustawiasz raczej pi razy oko :) aż się prosi o panel voltomierza.
    Rudolf2
    Poziom 16  
    Tu kolega CMS ma racje. Jezeli bedziesz mial zwarcie za tranzystorem moze byc nieciekawie. Obowiązkowo zmienić. Dziala bezawaryjnie do czasu... A sadzac po Twoim lutowaniu na tej plytce uniwersalnej zwarcie lub jakas awaria to moze byc kwestia czasu. A tak przy okazji to nie za duzo tej cyny na tej plytce ? i zmienil bym jeszcze wyjscie na stroboskop. Troche nieporeczne przykrecanie i odkrecania za kazdym razem. Pozdro.
    daduszeryf
    Poziom 28  
    Cześć
    Moja sugestia co do zasilacza to zmienił bym gniazda wyjściowe na bananowe
    i chyba się pomyliłeś bo z LM317 z radiatorem to można uzyskać około 1,5A podoba mi się wykonanie obudowy estetycznie.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    ma3-4ysz
    Poziom 24  
    Z gustami sie nie dyskutuje, każdy składa jak potrafi i z tego co ma pod ręką (jak dla mnie to może być).
    Ale to zasilanie z kompa, pomimo że jakiś czas działa bezawaryjnie, to niebardzi elegancki sposób. Twardziele nie lubią "bujania" 12V.
    djsimo
    Poziom 13  
    wykonanie nawet ok, tylko po co tyle zdjęć jeszcze w badziewnej jakości i źle widoczne? zrób po 3-4 zdjęcia na każdą " zabaweczkę " dobrej jakości i pokazującej to razem w kupie i będzie ok.
    Madman07
    Poziom 19  
    Cytat:
    A co do tego zasilacza, z przodu nie podobają mi się te zaciski, są takie gdzie można wpiąć wtyk bananowy. Dwa napięcie ustawiasz raczej pi razy oko Smile aż się prosi o panel voltomierza.

Taki miałem pod ręką. Ale uważam że dla mnie jako początkującego jest dobry, bynajmniej łatwo się go używa. Z założenia miała być to konstrukcja z rzeczy, które znajdę w domu, a że mam osobny miernik uniwersalny to uważam że nie potrzebny jest woltomierz(narazie).

Cytat:
    ezeli bedziesz mial zwarcie za tranzystorem moze byc nieciekawie. Obowiązkowo zmienić. Dziala bezawaryjnie do czasu... A sadzac po Twoim lutowaniu na tej plytce uniwersalnej zwarcie lub jakas awaria to moze byc kwestia czasu. A tak przy okazji to nie za duzo tej cyny na tej plytce ?

Komp kilka zwarć przypadkowych przeżył i myślę że nic się nie stanie. Cyny jest w sam raz, nic się nie przelewa na sąsiednie ścieżki, sprawdzałem miernikiem, czyściłem też między ścieżkami śrubokrętem.

Cytat:
    Moja sugestia co do zasilacza to zmienił bym gniazda wyjściowe na bananowe
    i chyba się pomyliłeś bo z LM317 z radiatorem to można uzyskać około 1,5A podoba mi się wykonanie obudowy estetycznie.

Trafa mają 0.9 A. Dzięki, starałem się.

Cytat:
    Jak dla mnie błyskotki do wzmacniaczy są nie potrzebne, może jakiejś małe podświetlenie, to ma grac, a nie świecic, od tego są Wizualizacje w Winampie ;] Jeśli już się podjąłeś tego projektu, ci powiem że nieźle to wyszło Very Happy, może faktycznie, zdało by się zmienic te zaciski na bananowe, ale i tak ważne że działa ;]

Ale jak np siedzisz z dziewczyna to umila czas spędzony razem, lepiej niż wizualizacje.

Cytat:
    Ale to zasilanie z komputera, pomimo że jakiś czas działa bezawaryjnie, to niebardzi elegancki sposób. Twardziele nie lubią "bujania" 12V.

Wiem że nie dobry, postaram się znaleźć jakieś trafo do tego.
    redart
    Poziom 23  
    Co do tej błyskotki to wszystko OK, ale zasilanie układu z PCta to już nieporozumiene. Takie 'błyskanie' prądem (przecież jak zapalisz 3 żarówy to potrzeba 5A!) nie służy zasilaczowi, że o reszcie gratów w kompie nie wspomnę. Weź to podłącz gdzieś indziej, bo niedługo nie będziesz miał z czego sterować tego discoczegoś.

Zasilacz jak zasilacz. Potrzebny do wszytkiego. Skombinuj porządne trafo to i wyciśniesz z LM'a 1,5A. Zresztą radzę zakładać LM350, niewiele droższe, a możliwości o wiele większe.

Należą ci się pochwały za wykończenie tych gratów - widać, że się przyłożyłeś do obudów. Gratuluję. Sczególnie jeśli weźmie się pod uwagę zaprezentowany tu niedawno wzmacniacz w blachach po zasilaczu atx'owym...

Obudowa: 6, flaki 4. Oby tak dalej.

I nie pstrykaj zdjęć stabilizatora w kilku rzutach, bo to nic nie wnosi (a przynajmniej nie wrzucaj ich tyle, bo zanim się przez to przebrnie to człowiek zapomina co ogląda :D)
    VIGOR_PICTURES
    Poziom 20  
    Witam,

Też mam discolitez zasilane z zasilacza ATX... Tyle, że to zasilacz ze starego kompa - nikomu niepotrzebny.

Tak jak inni radzę Ci zmienić zasilanie na coś innego niż zasilacz, który używasz w kompie. Wypadki chodzą po ludziach, będzie zwarcie,( i już nie mówiąc o utracie danych ) masz upalony zasilacz, a jak "dobrze pójdzie" to i kompa.
    Płytka:
    Powiem tylko tyle, że mi się nie podoba. Ja rozumiem, że to ma działać, a nie wyglądać - ale jakoś nie jestem pewien, czy nigdzie nic się nie stanie.

Postarałeś się w każdym razie z obudowami. Za to plus.

PS: Sugestia co do zdjęć. W dziale "Na Wesoło" już od dawna to praktykują. Zamiast wstawiać do postu zdjęć normalnie, lepiej dawać miniaturkę, i odsyłacz. Zwłaszcza jak jest dużo zdjęć.

Pozdrawiam
    Madman07
    Poziom 19  
    Cytat:
    Co do tej błyskotki to wszystko OK, ale zasilanie układu z PCta to już nieporozumiene. Takie 'błyskanie' prądem (przecież jak zapalisz 3 żarówy to potrzeba 5A!) nie służy zasilaczowi, że o reszcie gratów w kompie nie wspomnę. Weź to podłącz gdzieś indziej, bo niedługo nie będziesz miał z czego sterować tego discoczegoś.

Postaram się poszukać starych części do w\w kolorofonu, może i trafo się znajdzie :D

Cytat:
    I nie pstrykaj zdjęć stabilizatora w kilku rzutach, bo to nic nie wnosi (a przynajmniej nie wrzucaj ich tyle, bo zanim się przez to przebrnie to człowiek zapomina co ogląda Very Happy)

Ok, będę wiedział na przyszłość.

Cytat:
    Płytka:
    Powiem tylko tyle, że mi się nie podoba. Ja rozumiem, że to ma działać, a nie wyglądać - ale jakoś nie jestem pewien, czy nigdzie nic się nie stanie.

Już od kilku tygodni jest ok. Jak będę miał czas to wprowadzę poprawki.
    Kostek7
    Poziom 27  
    Czy posiadasz jeszcze wzór płytki do discolitez
    rudy89
    Poziom 11  
    Prosilbym takze, o wzor plytki do diskolitez
    MichałKob
    Poziom 20  
    Żaaartujesz. A co dla żarówki na niemal 2 A znaczy marne 100 uF. Raczej nic. Tym sposobem "pomagasz" biednym tranzyztorom, które oprócz rezystancji włókna żarówki "na zimno" muszą gratis zmierzyć się z pustym kondensatorem. Nie jest to OK wobec tranzystorów ani ATX`a.
    Moja sugestia:

Code:

komp---|>|--[===]---*----[===]----baza BD911
              1n4148  1k    |      10k
                            |
                         +  |
                            = 100uF
                            |
                            |
                            _

PZDR
    Madman07
    Poziom 19  
    wiem że jest zły. W sobotę jak tylko znajdę mam zamiar zrobić to na trafie oddzielnym i tyrystorach ze starego kolorofonu. A teraz ja mam pytanie, jakim wzorem obliczyć ilość pobieranych amperów przez żarówkę jak się ma podane jej napięcie i moc??
    CMS
    Administator HydePark
    niwsmiertelne prawo ohma

podziel moc zarowki przez jej napiecie a otrzymasz prad
    kleha
    Poziom 13  
    Może się czepiam i zaleci tu trochę wiedzą śmieszną, ale to nie Prawo Ohma :|

Prawo Ohma brzmi I = U / R ,
    U = I*R, R = U / I (jakby ktoś nie umiał przekształcić).

Wzór na moc (P = U * I) jest jego następstwem. (I = P/U, U = P/I)

Użyte symbole: I - prąd [A], U - napięcie [V], R - opór[Ω], P - moc [W].

Kolega znajdzie te podstawowe zależności w książce do fizyki dla szkoły podstawowej...

Co do konstrukcji to nie najgorsze wykonanie. Na zewnątrz ładnie, w środku - no ... obleci. Ale przecież o efekt chodzi a ten jest w 100% OK :D

Pozdrawiam