Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtr do oddychania dla piaskarza

dzikagwiazda 10 Sty 2013 22:14 25041 37
  • #1 10 Sty 2013 22:14
    dzikagwiazda
    Poziom 12  

Witam.

Filtr do oddychania dla piaskarza to dość istotny element wyposażenia chroniący zdrowie.
    Postanowiłem zbudować taki filtr we własnym zakresie.

Założenia:

1. Ma to być filtr tani, z jak najtańszą jego eksploatacją.
    2. Ma niczym nie ustępować w funkcjonalności filtrowi profesjonalnemu markowej firmy.

Koszt:

Kupione:

-Rura Ø 159, flansze cięcie - 90zł
    -Rura Ø120 (złom) -10zł
    -Odwadniacz, filtr z szybkozłączkami - 160zł
    - Filtr półmaski A2 2szt, filtr półmaski przeciwpyłowy - 60zł
    -Wkład filtra do oddychania CPF 20 - 220zł
    -Nyple, rurka zaworek końcówka węża, śruby - ok. 30zł

Z zaplecza domowego:

-Stojak kolumny głośnikowej;
    -Farba;
    -Sylikon;
    -Klej;
    -Plastikowy wentylator silnika elektrycznego;
    -Sprężyna;
    -Dętka.

Postęp prac:

Filtr do oddychania dla piaskarza Filtr do oddychania dla piaskarza

Moim zamiarem było zbudować filtr, w którym wykorzystałem zasadę działania filtra cyklonowego, w tym celu wlot powietrza umieściłem z boku tak, by wpadające powietrze wpadało w zawirowanie, poprzez które wytrącą się niepożądane cząstki, których nie wyłapie odwadniacz frontowy.

Wewnętrzną rurę odmierzyłem tak, by była o 5 cm krótsza od obudowy całego filtra, dzięki temu wirujące powietrze pomiędzy ściankami ma możliwość wcisnąć się od spodu do wkładu filtra.

Do dna przyspawałem rurkę, na którą nałożyłem sprężynę, po czym na sprężynę tą nałożyłem wentylator silnika, który stanowi ażurową podkładkę wkładu filtra.
    Zadaniem sprężyny ma być dociśnięcie zespołu filtrów do uszczelek.

Na dole umieściłem zawór spustowy kondensatu.
    Po przyspawaniu flansz i dna zabrałem się za przyspawanie nóg.

Filtr do oddychania dla piaskarza Filtr do oddychania dla piaskarza Filtr do oddychania dla piaskarza Filtr do oddychania dla piaskarza

Nogi obudowy filtra wykonałem ze starej podstawy kolumny głośnikowej.

Wkład filtra zbudowałem z filtra CPŁ20 oraz dwóch filtrów półmaski A2 i filtra półmaski przeciwpyłowego.
    Ponieważ filtr CPF20 ma nacięcie, zakleiłem je klejem silikonowym na gorąco, wyciąłem z dętki uszczelki, połączyłem w całość i skleiłem wzmocnioną taśmą samoprzylepną.

Filtr do oddychania dla piaskarza Filtr do oddychania dla piaskarza Filtr do oddychania dla piaskarza

Po pomalowaniu zarówno obudowy filtra, jak i pokrywy wyciąłem dwie uszczelki z dętki, przykleiłem je silikonem do pokrywy i całość skręciłem.

Filtr do oddychania dla piaskarza Filtr do oddychania dla piaskarza Filtr do oddychania dla piaskarza

Efekt końcowy:

Do przetestowania potrzeba będzie więcej czasu, więc wiele dziś nie powiem.
    Celem moim było obniżenie kosztów eksploatacji, dlatego filtr główny poprzedziłem tanimi filtrami półmaski, które będzie można wymienić częściej niż filtr cpf20, przez co - ufam - przedłuży się jego żywotność.
    Na froncie zamontowałem odwadniacz, który myślę, że dodatkowo odciąży same filtry.
    Powyżej pokrywy zamontowałem regulator ciśnienia wraz z małym filterkiem, który pozwoli mi na kontrolowanie, czy wkłady filtrów spełniają swoje zadanie.
    Urządzenie jest bardzo stabilne, nie sposób je łatwo przewrócić. Minusem jest, że sporo waży, a wygląd zewnętrzny pozostawiam Waszej ocenie.
    Pozdrawiam.
    Darek

Filtr do oddychania dla piaskarza Filtr do oddychania dla piaskarza Filtr do oddychania dla piaskarza Filtr do oddychania dla piaskarza

• Fibaro
  • #2 11 Sty 2013 00:41
    Sheut
    Poziom 8  

"Coś" pcha powietrze do filtra czy musimy przeciągać je płucami?
    Jeśli tak to co?

• #3 11 Sty 2013 01:36
    przem27
    Poziom 29  

Podłączony kompresor przecież:)

• #4 11 Sty 2013 02:25
    2134684
    Usunięty  
  • #5 11 Sty 2013 11:06
    bialy20
    Poziom 19  

Co z zanieczyszczeniami biologicznymi, typu grzyby, bakterie w wilgotnym środowisku? Nie wiem czy jest to brane pod uwagę, czy istnieje sposób na sterylizację takich urządzeń? Może ktoś zna rozwiązania profesjonalne? Czy też wystarczy filtracja zanieczyszczeń mechanicznych i oparów olejowych?

• #6 11 Sty 2013 11:12
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.

Zasilanie filtra z kompresora nie jest chyba dobrym rozwiązaniem.
    U mnie w pracy powietrze podawane do maski jest z kompresora.
    Odwadniacz robi swoje i po dłuższej pracy w takich warunkach wysychają spojówki oczu.

• #7 11 Sty 2013 11:48
    dzikagwiazda
    Poziom 12  

bialy20 napisał:
    Co z zanieczyszczeniami biologicznymi, typu grzyby, bakterie w wilgotnym środowisku? Nie wiem czy jest to brane pod uwagę, czy istnieje sposób na sterylizację takich urządzeń? Może ktoś zna rozwiązania profesjonalne? Czy też wystarczy filtracja zanieczyszczeń mechanicznych i oparów olejowych?

Filtr dla piaskarza nie jest filtrem dla chorego który jest wrażliwy na bakterie grzyby etc.
    Chodzi o to by pobierane powietrze przez kompresor było oczyszczone z zanieczyszczeń jakie powstają przy samej pracy kompresora w szczególności cząstki oleju.
    Sterylizacja??- alkohol! nie za dużo ,bo po pijaku piaskowanie nie wyjdzie :D (żart oczywiście)
    Jeśli ktoś miał by potrzebę oczyszczać powietrze z innych niepożądanych zanieczyszczeń, zamieszczam tabele kolorów filtrów z ich przeznaczeniem

Jeżeli chodzi o rozwiązania profesjonalne :

http://www.sklep.viskor.pl/pl/p/Filtr-powietr...dechowego-CPF-80-CLEMCO-czterostanowiskowy/87
    grala1 napisał:
    Zasilanie filtra z kompresora nie jest chyba dobrym rozwiązaniem.
    U mnie w pracy powietrze podawane do maski jest z kompresora.
    Odwadniacz robi swoje i po dłuższej pracy w takich warunkach wysychają spojówki oczu.

Praca piaskarza do lekkich nie należy

paol2 napisał:
    wylot powietrza do oddychania jest skierowany na szybkę wizjera zapobiega to parowaniu szybki i to skutecznie, co prawda przy piaskowaniu przez 8 godzin z kilkuminutowymi przerwami oczy mogą trochę boleć ale idzie się przyzwyczaić.

z tematu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2438104.html
    Darek

• Fibaro
  • #8 11 Sty 2013 13:37
    Sheut
    Poziom 8  

@dzikagwiazda
    Chcesz mi powiedzieć, że nie przeszkadza Ci wdychanie rozkładających się grzybów, oparów oleju. Widocznie nie pracowałeś jeszcze w pomieszczeniu/ sprzęcie gdzie wysychają Ci spojówki i drogi oddechowe...

Alkoholem to możesz PCB myć z kalafonii, a nie dezynfekować filtry i sprzęt poboczny.

Odnoszę wrażenie, że praca z suchym, zanieczyszczonym powietrzem może okazać się dużo gorsza niż praca w pyle+zwykła maska 3M za 40zł.

• #9 11 Sty 2013 14:04
    dzikagwiazda
    Poziom 12  

Alkohol to był żart , czytaj uważnie i ze zrozumieniem, grzyby rzecz szkodliwa ale kompresor pobiera powietrze to samo którym oddychasz w miejscu gdzie pracujesz nie piaskując.Jeśli są tam grzyby cały dzień chodzisz w masce, czy raczej postarasz się o stanowisko pracy gdzie grzybów nie ma?
    Filtr który zbudowałem ma oczyszczać powietrze przede-wszystkim z oparów oleju,
    Praca w suchym ale czystym powietrzu tak! właśnie do tego to służy!!
    Suche powietrze nie jest sprzyjające ale lepsze to niż oddychanie oparami oleju, dodam że filtr oczyszcza również z gazów i oparów organicznych.
    Zwykła maska 3M ma inne przeznaczenie, hełm dla piaskarza jak i jego filtr ma przeznaczenie do piaskowania i nic tego nie zastąpi choćbyś bardzo tego chciał.
    Pozdrawiam
    Darek

• #10 11 Sty 2013 14:57
    2134684
    Usunięty  
  • #11 11 Sty 2013 17:29
    drak
    Poziom 19  

Wygląda profesjonalnie, można było by pokusić się o ogrzewanie czy chłodzenie powietrza oraz może nawilżacz ultradźwiękowy jeśli suche powietrze przeszkadza.
    Ogrzewanie/chłodzenie zrobił bym na większym module Peltiera może kilku.

Tak z ciekawości, dlaczego w piaskowaniu nie stosuje się wentylatora promieniowego oddalonego od miejsca zapylenia, bądź zainstalowanego w innym pomieszczeniu ?

• #12 11 Sty 2013 18:00
    2134684
    Usunięty  
  • #13 11 Sty 2013 19:29
    drak
    Poziom 19  

Rzeczywiście CCT jest to dobre rozwiązanie jednak ciekawe jak z kontrolą temperatury. Peltier nie jest fantastyką moduł za 30 zł odprowadza 50 wat ciepła. Wystarczyło by dodać radiator komputerowy z obu stron przez jedną stronę puścić powietrze tłoczone na drugą dać nadmuch z wiatraczka. Zaletą jest precyzyjne sterowanie temperaturą. Jeśli dodać by w hełmie czujnik temperatury oraz wilgotności np. sht11. Można było by pokusić się o precyzyjne sterowanie warunkami w hełmie.

Promieniowy, ponieważ dają większe ciśnienie i można by go postawić dalej oraz użyć cieńszej rurki.

• #14 11 Sty 2013 23:50
    2134684
    Usunięty  
  • #15 12 Sty 2013 00:16
    dzikagwiazda
    Poziom 12  

Forum fajna sprawa , można się poradzić, można nabyć wiedzy ,ale można również prowadzić dyskusje prowadząca do niczego.
    Forum ELEKTRODA to forum głównie o sprawach elektronicznych i nie dziwi mnie fakt że większość jego użytkowników chciała by w takim hełmie do piaskowania zamontować klimatyzację sterowaną procesorem itd. etc.
    Życie jednak to nie sama elektronika a piaskowanie to nie praca która steruje się dżojstikiem .
    Dla zobrazowania meritum sprawy proszę obejrzeć ,jak wygląda prawdziwe piaskowanie ,jakie jest jego środowisko itd.

Link

pozdro
    Darek

• Fibaro
  • #18 12 Sty 2013 14:15
    j570
    Poziom 12  

A czy nie lepiej jest stosować kompresor bezolejowy? Układ się wtedy znakomicie upraszcza.

• #20 12 Sty 2013 15:30
    2134684
    Usunięty  
  • #21 12 Sty 2013 17:52
    harnasx
    Poziom 22  

Trochę wyśmialiście kolegę który pisał o grzybach - moim zdaniem niesłusznie
    Nie wiem czy do końca o to mu chodziło ALE jak ta konstrukcja jak i wkłady filtrów są zabezpieczone przed rozwojem wszelkiego paskudztwa - mam na myśli czas nie podczas samej pracy (przynajmniej na samym początku) ale po pierwszym użyciu - pozostawienie tej konstrukcji w takim stanie po zakończonej pracy moim zdaniem będzie "wylęgarnią" mikrobów - no chyba że rozbieramy filtr wyciągamy wkłady suszymy czy wymianiamy i trzymamy w cieple.

• #22 12 Sty 2013 18:37
    kkknc
    Poziom 41  

O jakim oleju panowie mówią? Typowa sprężarka śrubowa wyrzuca z siebie 1-2mg oleju na każdy 1m3 max dopuszczalna wartość to 5mg/m3. po drodze są odwadniacze i chłodnice, w których więzi się znaczną część tego oleju. Więc piaskarz nie ma po całym dniu pracy zaolejonej głowy, powietrze dostarczane od tyłu do hełmu, więc włosy są dodatkowym filtrem. Przypominam, że sprężarka daje tyle oleju w sprężonym powietrzu natomiast do hełmu nie podajesz ciśnienia 8bar tylko mniej, więc po rozprężeniu powietrza ilość molekuł oleju w tej objętości maleje, bo to przy mniejszym ciśnieniu powietrze zwiększa swoją objętość. A człowiek zużywa od 65l litrów powietrza na godzinę, więc panowie policzcie ile tego oleju może się nawdychać Latem powietrze do oddychania dodatkowo chłodzi się klimatyzatorami. Zimą podgrzewa w wymiennikach ciepła lub spalinami. Duże sprężarki do piaskowania mają to zabudowane w sobie. Sprężarka śrubowa ( inne też) ma na wejściu filtr, który oczyszcza powietrze mechanicznie, te drobiazgi, które zostają osiadają w oleju i są wychwytywane przez filtry oleju sprężarki. A na wyjściu jest jeszcze filtr separatora, więc mechanicznie powietrzu nie da się nic zarzucić. Jest pod tym względem znacznie lepsze od tego, czym oddychamy. Grzybki dobre sobie, Przede wszystkim to nie rosną w oleju. Prześledźcie drogę powietrza w sprężarce i filtrowanie mechaniczne, o którym pisałem i powiedzcie skąd tam grzyby? Jak byś tam stał to byś się więcej tych grzybów nawdychał patrząc na pracę piaskarzy z bezpiecznej odległości niż oni przez sprężarkę.

• #23 12 Sty 2013 22:20
    ccompany
    Poziom 15  

Przepływ powietrza przez hełm to nawet 300-400 litrów na minutę.
    Dodatkowo weź pod uwagę, że ilość oleju o której mówisz dotyczy sprężarek nowych i nie zużytych.
    Co z kompresorami które mają za sobą ze 20 tys. motogodzin? Co ze sprężarkami tłokowymi?
    Filtr jest nieoceniony w tej pracy. Co więcej ten tu przedstawiony jest wykonany fachowo i z wielką starannością, tylko pogratulować:)

Co do dmuchaw i dodatkowych sprężarek- w tym przypadku ważna jest prostota, każdy dodatkowy wąż plączący się pod nogami to problem.
    Przez potknięcie o coś takiego miałem rozszarpane ramię, kiedy wypuściłem z rąk "kichę", a używałem nie za wielkiej jak na piaskowanie sprężarki bo raptem Kaesera M43, który pompuje 4200 litrów na minute.
    Praca jest ciężka i nic poza hełmem z filtrem nie daje szans na normalne oddychanie.

Pozdrawiam:)

• #24 13 Sty 2013 00:00
    Tom1988p
    Poziom 16  

Cytat:
    Moim zamiarem było zbudować filtr, w którym wykorzystałem zasadę działania filtra cyklonowego,
    Jednak wydaje mi się, że ta funkcja będzie mało sprawna. Za wolny przepływ powietrza. Można by zastosować przy wlocie jakąś zwężkę (lub reduktor na zasilaniu filtra) aby wymusić różnicę ciśnień. Strumień był by wtedy "wstrzykiwany" z większą prędkością.

Koledzy rozpisujecie się o słuszności zasilania filtru sprężarką którą wykorzystujemy do piaskowania, jednak firmy stosują takie rozwiązania, ktoś jednak wymyślił taki filtr do takich warunków, a ktoś inny zatwierdził, że nadają się do takiego stosowania.

Autor wykonał obudowę dodając dodatkowe filtry, co osobiście oceniam na bardzo dobre i estetyczne wykonanie. Sądząc po tym, że jest to wykonane własnoręcznie to nie będzie wykorzystywanie codziennie po 8 godzin pracy przy czyszczeniu wielkich powierzchni.

• #25 13 Sty 2013 01:02
    j570
    Poziom 12  

Kolego tomo1885
    Po pierwsze nie bardzo masz pojęcie o kompresorach bezolejowych. Doczytaj na necie i nie kombinuj.
    Po drugie, sugerowałem zastosowanie oddzielnego kompresora bezolejowego tylko do oddychania. Nie za bardzo wierzę w możliwość 100% usunięcia cząstek oraz oparów oleju przez filtry. Pomnożone to przez miesiące lub lata oddychania nie wróżą dobrego zdrowia. Gdybym coś takiego miał robić dla siebie to bym wybrał rozwiązanie które zaproponowałem. Może i drogie ale dużo zdrowsze. Ponieważ zajmuję się respiratorami wiem co piszę.

• #26 13 Sty 2013 01:58
    2134684
    Usunięty  
  • #27 13 Sty 2013 08:33
    kkknc
    Poziom 41  

ccompany napisał:
    .
    Dodatkowo weź pod uwagę, że ilość oleju o której mówisz dotyczy sprężarek nowych i nie zużytych. Co z kompresorami które mają za sobą ze 20 tys. motogodzin?

Stara czy nowa śrubowa generuje tyle samo oleju. Patrz zasada działania takiej sprężarki.
    ccompany napisał:
    .
    Co ze sprężarkami tłokowymi?

Należy ją naprawić! Bo powietrza do piaskowania nie filtrujesz i ten olej trafia na powierzchnię piaskowaną obniżając jakość usługi, a ty chcesz niesłusznie wziąć za to te same pieniądze
    ccompany napisał:
    .
    Co więcej ten tu przedstawiony jest wykonany fachowo i z wielką starannością, tylko pogratulować:)

A tu się z kolegą zgadzam.
    ccompany napisał:
    .
    Co do dmuchaw i dodatkowych sprężarek- w tym przypadku ważna jest prostota, każdy dodatkowy wąż plączący się pod nogami to problem.

Taaaaa. To tylko dodatkowe urządzenie, a nie wąż, bo ten masz przy chełmie zawsze, bo mieć musisz.
    ccompany napisał:
    .
    Przez potknięcie o coś takiego miałem rozszarpane ramię, kiedy wypuściłem z rąk "kichę", a używałem nie za wielkiej jak na piaskowanie sprężarki bo raptem Kaesera M43, który pompuje 4200 litrów na minute.

Głupota, nonszalanctwo, nieprzygotowane do pracy. Czyli w wielkim skrócie BHP. Przestrzegaj tych trzech liter a ty i inni będą cali.

• #28 13 Sty 2013 10:31
    ccompany
    Poziom 15  

Każda sprężarka w okresie między naprawami zwiększa ilość wydalanego oleju- czy to ze względu na spadek skuteczności separacji, czy zużycie pierścieni.
    Zanim przyjdzie czas na naprawę ilość podawanego oleju może się kilkukrotnie zwiększyć.

Dla samego piaskowania ta ilość oleju ma niewielkie znaczenie i usuwa ją podstawowy odwadniacz i odolejacz.
    Za to dla zdrowia oleje i cząstki metali ze sprężarki znaczenie mają duże, stąd dodatkowy filtr. Filtr na tyle skuteczny, że nie ma potrzeby użytkowania dodatkowych sprężarek, dmuchaw i innych urządzeń, które podnoszą koszty, w zamian nie dając lepszego efektu końcowego.

Wąż będzie po prostu większy, co znacznie utrudni pracę. Po kilku godzinach z hełmem na głowie, kiedy często wąż ciągnie w dół, kark boli niemiłosiernie.
    Mówię to z praktyki, nie z teoretycznego rozważania.

Nie głupota, tylko wypadek. Kiedykolwiek piaskowałeś? Nie!- widać to od razu.
    Pracując w pomieszczeniu, mimo filtracji, jest duże zapylenie, słaba widoczność, piaskujesz jakiś przedmiot, okrążasz go, wąż w najmniej oczekiwanym momencie zaczepia o paletę na której stoi przedmiot, a jak Ty o niego zaczepisz, to leżysz. Co stanie się z wężem roboczym? Być może właśnie nadszarnie Ci kombinezon i skórę.

Od tego czasu powstało u nas ramię obrotowe pod sufitem, identyczne jak do lancy na myjniach samoobsługowych, wąż zwisał z sufitu, nie plątał się pod nogami, hełm mniej ciążył i praca była o wiele wygodniejsza.
    To też praktyka, a nie snucie teorii, że BHP to lek na całe zło- pomaga, ale mimo tego wypadki się zdarzają. Tyle.

• #29 13 Sty 2013 11:03
    j570
    Poziom 12  

Kolego tomo1885
    Tradycyjnie nie za bardzo wiesz co piszesz. Po pierwsze, przeczytaj ze zrozumieniem co napisałem. Jak nie rozumiesz to się zapytaj a nie dyskredytuj.

Ne pewno rozwiązanie z dodatkowym kompresorem bezolejowym ( tu człowiek rozumny domyśli się że mówimy o urządzeniach tłokowych czy turbinach) będzie raczej rozwiązaniem stacjonarnym. Ja zakładam że ma to być urządzenie rodzaju "Zrób to sam".
    Więc minimalnym kosztem osiągnąć najlepsze efekty. Jak ktoś może kupić za przysłowiowe grosze taki kompresor ( nie jest to problem) to ma rozwiązanie. Proszę to traktować jako jedno z rozwiązań problemu.

Co jakości powietrza i wspomnianych wcześniej grzybów i drobnoustrojów to wyrosną one wszędzie tam gdzie będzie wilgoć i brak dezynfekcji czy sterylizacji. Z kolei suche powietrze w dłuższym czasie może oddychającego narazić na problemy z drogami oddechowymi.

• #30 13 Sty 2013 12:27
    dzikagwiazda
    Poziom 12  

Tom1988p napisał:
    Cytat:
    Moim zamiarem było zbudować filtr, w którym wykorzystałem zasadę działania filtra cyklonowego,
    Jednak wydaje mi się, że ta funkcja będzie mało sprawna. Za wolny przepływ powietrza. Można by zastosować przy wlocie jakąś zwężkę (lub reduktor na zasilaniu filtra) aby wymusić różnicę ciśnień.

Tom1988 , myślałem o tym , i właśnie niektóre oryginalne filtry mają przed wlotem do obudowy reduktor a w opisie piszą:
    CYTAT
    Sprężone powietrze (z kompresora) wchodzi do filtra jednym z dwóch wlotów powietrza (przy filtrze CPF-20 zamontowano przed wlotem powietrza regulator ciśnienia). Rozprężanie w komorze zewnętrznej powoduje kondensację pary wodnej i w konsekwencji usunięcie wilgoci z powietrza. Następnie powietrze jest kierowane do wymiennego wkładu filtrującego, który jest skonstruowany z wielu różnych materiałów filtrujących m.in. w jego skład wchodzi węgiel aktywny. Ciśnienie powietrza docierającego do kasku reguluje się za pomocą manometru i regulatora ciśnienia. Koniec cytatu.

Przetestuję, zobaczę, jeśli moje rozwiązanie nie spełni zadania nic straconego, wtedy pomyślę o przeróbce wlotu powietrza do filtra.
    Dziękuje że zwróciłeś na to uwagę.
    Dziękuję wszystkim zainteresowanym
    Pozdrawiam
    Darek

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson