Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cyfrowy termostat W1209 - opis i recenzja

grala1 24 Lut 2018 19:39 4839 22
  • Witam wszystkich po raz kolejny.
    Dzisiaj postaram się Wam opisać bardzo tani chiński cyfrowy termostat W1209.

Na zakup tego termostatu trzeba przeznaczyć na Aliexpress ok. $1,30 wraz z wysyłką. Ceny na polskich portalach aukcyjnych z wysyłką zaczynają się od ok. 14zł.
    Urządzenie jest sprzedawane w komplecie wraz z czujnikiem temperatury.

Czasem przy zakupie termostatu mamy do wyboru kolor wyświetlacza, możliwe do wyboru są: zielony, czerwony, niebieski.
    Mamy również możliwość zakupu dodatkowych elementów do tego urządzenia - możemy zakupić transparentną bezbarwną obudowę za ok. $0,8 wraz z przesyłką lub np. jeżeli uznamy, że nasz czujnik ma zbyt krótki przewód (w zestawie długość przewodu czujnika to 0,5m) lub będzie on uszkodzony, to mamy do wyboru czujniki z przewodami o długościach: 0,5m, 1m, 2m.

Parametry:
    - napięcie zasilania: 12VDC;
    - minimalny pobór prądu ok 18mA, maksymalny ok 66mA;
    - zakres regulacji temperatury: -50 do 110°C;
    - rozdzielczość pomiaru; 0,1°C;
    - regulowana histereza: 0,1-30°C;
    - rozdzielczość wyświetlania temperatury 0,1°C w zakresie -9.9°C - 99.9°C, pozostały zakres 1°C;
    - rozdzielczość nastawy temperatury 0,1°C w zakresie -9.9°C - 99.9°C 0,1°C, w pozostałym zakresie rozdzielczość jest taka sama. lecz wyświetlacz nie wyświetla wartości dziesiętnych;
    - częstotliwość odświeżania pomiaru temperatury: 0.5s;
    - obciążalność styków przekaźnika: w zależności od wlutowanego przekaźnika - u mnie to 20A przy 14VDC i 20A przy 125VAC;
    - wymiary: 40x49x16mm - wymiary mogą się różnić w zależności od zastosowanego przekaźnika.

Nasz badany termostat zbudowany jest na mikrokotrolerze STM8S003F3. Ponadto na płytce PCB możemy znaleźć 3 przyciski opisane jako "SET", "+" i "-" służące do zmiany ustawień, stabilizator 5V, 3-cyfrowy, siedmiosegmentowy wyświetlacz, gniazdo czujnika temperatury, diodę LED służącą do wizualizacji załączenia przekaźnika, przekaźnik oraz 4-pinowe złącze śrubowe, do którego doprowadzamy zasilanie 12VDC (+12V, GND) i gdzie mamy wyprowadzony styk roboczy przekaźnika (K0, K1).

W obwodzie zasilania mamy diodę D1 pracującą tam jako zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem zasilania.

Po podaniu zasilania wyświetlacz wskazuje nam aktualną temperaturę z czujnika (jako czujnik pracuje tutaj termistor NTC 10k, 0,5%). W przypadku braku odczytu temperatury z czujnika na wyświetlaczu zostanie wyświetlone "888".
    Zmiany nastawy temperatury, do której będzie dążył nasz termostat dokonujemy przez krótkie naciśnięcie guzika "SET". Od tej chwili wyświetlana wartość zaczyna migać i za pomocą przycisków "+" i "-" możemy ją zmieniać. Po dokonaniu zmiany musimy ponownie wcisnąć przycisk "SET", po czym wyświetlacz przejdzie do wyświetlania aktualnej temperatury.
    Przytrzymując przez 3 s przycisk "SET", wchodzimy w menu, gdzie dostęp do 8 różnych parametrów:
    - P0 - zmiana tryby pracy: grzanie (H) lub chłodzenie (C) - nastawa fabryczna - C;
    - P1 - ustawienie histerezy: 0,1 - 30°C - nastawa fabryczna: 2,0;
    - P2 - górny limit nastawy: -50 - 110°C - nastawa fabryczna: 110;
    - P3 - dolny limit nastawy: -50 - 110°C - nastawa fabryczna: -50;
    - P4 - korekcja pomiary temperatury: -7 - 7°C - nastawa fabryczna: 0;
    - P5 - opóźnienie załączenia przekaźnika: 0 - 600sek - nastawa fabryczna: 0;
    - P6 - ?????: ON - OFF; nastawa fabryczna: OFF;
    - P7 - alarm po przekroczeniu temperatury: OFF - 0 - 110°C - nastawa fabryczna: 50;
    - P8 - reset parametrów i nastawy: C - H - nastawa fabryczna: C

Nie udało mi się zauważyć jakichkolwiek zmian po przestawieniu parametru P6. Opisy, które zamieszczają sprzedawcy nie pasują do mojej wersji termostatu, choć zarówno mój termostat, jak i opisy sprzedawców mają tę samą nazwę. Prawdopodobnie można spotkać się także z inną wersją oprogramowania.
    Ustawienie wartości C w parametrze P8 wprowadza wszędzie ustawienia fabryczne. Tego samego można dokonać podając zasilanie do urządzenia z jednoczesnym przyciśnięciem przycisków "+" i "-".
    Poruszając się po menu, jeżeli chcemy zmienić jakąś opcję, to możemy naciskać kilka razy guziki "+" lub "-" lub gdy chcemy znacznie zmienić wartość, a nie chcemy klikać kilkadziesiąt razy, to możemy przytrzymać jeden z tych guzików dłużej, co spowoduje automatycznie zmianę tej wartości.
    Wyjścia z menu dokonujemy przez dłuższe naciśnięcie przycisku "SET" lub wystarczy pozostawić wybrany parametr na 10 sekund i wtedy urządzenie automatycznie wyjdzie z menu wracając do wyświetlania odczytu temperatury (urządzenie wyjdzie automatycznie z menu tylko, jeżeli wyświetlany będzie parametr np P6, a nie jego wartość).
    Termostat pamięta nastawy po odłączeniu go od źródła zasilania. Jeżeli np. zmienimy nastawę temperatury, wejdziemy do menu, zmienimy parametr P1 i P2, wyjdziemy z menu, wejdziemy raz jeszcze do menu i zmienimy parametr P4, ale nie wyjdziemy z menu i odłączymy zasilanie, to parametr P4 nie zostanie zapamiętany, a nastawa i parametry P1 i P2 będą zapamiętane.

Zmiana trybu pracy. Jeżeli ustawimy parametr P0 na C, nastawę na 30°C, P1 na 2°C, to przekaźnik zostanie załączony, gdy temperatura na czujniku będzie miała 32°C a wyłączy się gdy temperatura będzie miała 28°C.
    Jeżeli ustawimy parametr P0 na H, nastawę na 30°C, P1 na 2°C to przekaźnik zostanie załączony gdy temperatura na czujniku będzie miała 28°C a wyłączy się gdy temperatura będzie miała 30°C.

Rozdzielczość wszystkich nastaw jest z dokładnością do 0,1°C, ale urządzenie zachowuje się tak, jakby program był napisany na 4-cyfrowy wyświetlacz - tzn. w przedziale nastaw -9.9°C do 99.9°C jedno naciśnięcie przycisku zmienia nastawę o 0,1 ale poza tym zakresem, jeżeli chcemy zmienić np. wartość 105 na 106, to musimy przycisnąć przycisk aż 10 razy, gdyż jedno naciśnięcie zmienia nastawę o 0,1.

Jeżeli zmierzona temperatura przekroczy wartość zdeklarowana w parametrze P7, to na wyświetlaczu pojawi na nam się "---".

W przypadku braku odczytu z czujnika pomiarowego stan przekaźnika zostanie bez zmian - tzn. jeżeli np. odłączymy czujnik, kiedy przekaźnik był włączony, to przekaźnik pozostanie w tym stanie dopóki z powrotem nie podłączymy czujnika.

Na wyświetlaczu możemy się jeszcze spotkać z takimi znakami jak "LLL" oraz "HHH". Może do tego dojść, jeżeli temperatura na czujniku osiągnie -50°C lub ponad 110°C, ewentualnie jeżeli w parametrach P2 i P3 zmienimy limity, a aktualna temperatura będzie mieściła się poza tymi ustawieniami.

Poniżej schemat opisywanego termostatu.

Termostat jest dość tani i jak widać ma trochę możliwości ustawień.
    Możemy go wykorzystać np. przy utrzymywaniu temperatury roztworu przy wytrawianiu płytek PCB lub np. w akwarystyce.

W kolejnym opisie postaram się przedstawić termostat W1219 z dwoma wyświetlaczami siedmiosegmentowymi.
    Tutaj link do artykułu.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17076082#17076082

Aktualizacja
    Jako że wcześniej na forum dodałem opis kolejnego termostatu - XH-W1219 to postanowiłem porównać dokładność pomiaru temperatury między tymi wersjami termostatów. Jako odniesienia użyłem termometru zbudowanego na procesorze AVR i czujniku firmy Dallas DS18B20.
    Poniżej przedstawiam kilka pomiarów:

DS18B20W1209W1219
    87,293,187,0
    85,090,884,7
    82,387,282,3
    75,779,975,7
    65,067,765,0
    56,057,956,1
    49,650,849,7
    40,841,540,8
    28,328,528,4
    17,117,117,0

Jak widać termostat W1209 przy wyższych temperaturach zaczyna nam oszukiwać – zawyżać pomiary i nic nam nie da tutaj zmiana parametru P4 gdyż po jego zmianie zacznie mam się rozjeżdżać pomiar niższych temperatur.
    Pomyślałem sobie że przecież te termostaty to chińskie zabawki za parę złotych więc może to wina użytego termistora jak czujnika temperatury – jakaś jego nieliniowość lub niedokładność wykonania. Jako że oba termostaty wykorzystują dokładnie ten sam typ termistora jako czujnika postanowiłem zamienić sondy pomiarowe pomiędzy termostatami i dokonać pomiaru raz jeszcze by się przekonać czy to wina termistora.
    Wyniki pomiarów po dokonaniu zamiany sond pomiarowych:

DS18B20W1209W1219
    84,390,084,5
    75,679,975,5
    63,866,663,8
    51,352,851,3
    45,646,745,7
    40,441,240,4
    31,832,231,9
    19,819,719,7
    16,916,916,9

Po wykonaniu tych pomiarów widać że jednak nie jest to wina termistora a jednak przeliczenia pomiarów na temperaturę przez oprogramowanie w termostacie W1209.

Fajne!
  • Relpol
  • #2 24 Lut 2018 21:49
    REMUR.
    Poziom 20  

- P6 - funkcja alarmu, powoduje iż po osiągnięciu temperatury alarmowej ustawionej uprzednio w termostacie, funkcja - P7, wyświetlacz zacznie wskazywać „---„, przekaźnik zostanie odłączony i termostat przestanie działać aż do momentu gdy temperatura spadnie poniżej temperatury alarmowej.
    W moim egzemplarzy tej funkcja również nie można wyłączyć, mimo ustawienia ON lub OFF, alarm zawsze pozostaje włączony. Aby zrezygnować z alarmu temperaturę w parametrze P7 ustawiłem na max.

• #3 24 Lut 2018 22:07
    lelum0
    Poziom 16  

Akurat wczoraj zamówiłem z ciekawości ten układ, bo nie wierzyłem, że za tę cenę można dostać coś sensownie działającego.
    Będę w przyszłości potrzebował termostatu różnicowego, spotkał się ktoś z czymś takim na aliexpressie?

• #4 25 Lut 2018 00:02
    prosiak_wej
    Poziom 26  

Termostat zamówiłem, przyda się :)
    Przy okazji chwyciłem taki woltomierz panelowy:
    Cyfrowy termostat W1209 - opis i recenzjaALIEXPRESS

• #5 25 Lut 2018 08:30
    liroy123
    Poziom 9  

Witam, ten moduł termostatu u mnie podpięty na "chwilę" przepracował ponad 2 lata podpięty 24h na dobę non stop do sieci. Sterował działaniem pompy CO i nie miałem z nim żadnego problemu. Pewnie by robił to nadal ale w końcu doczekał się pełnoprawnego zamiennika :D

• Relpol
  • #6 25 Lut 2018 09:20
    adrian18
    Poziom 11  

Ja bym potrzebował termostatu co wyłączał by urządzenie do 0,1 stopnia tak jak ustawie 70,2 to ma się wyłączyć przy takiej temperaturze anie 0,1 wcześniej czy 0,3 póżniej.Nie wiem czy ten termostat sie nadaje ale raczej nie ..Jeżeli ktoś zna taki termostat niech poda link

• #7 25 Lut 2018 09:45
    andrzej55
    Poziom 35  

Kolego adrian18 do dokładniejszego sterowania stosujemy regulatory PID z lepszej jakości czujnikiem np. Pt100.

• #9 25 Lut 2018 12:00
    HUGO
    Poziom 15  

Witam

Fajnie że pojawiają się takie recenzje , przydatne informacje dla przyszłych kupujących tak trzymać :-)

pozdrawiam

Andrzej

• #10 25 Lut 2018 12:39
    wodzu12240
    Poziom 12  

Kolego Strumien Swiadomosći możesz coś więcej opisać o tych podgrzewaczach cieczy ? Bo myślę że nie tylko ja byłbym zainteresowany ? Z góry dziękuję :)

• #11 25 Lut 2018 12:45
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

wodzu12240 napisał:
    Bo myślę że nie tylko ja byłbym zainteresowany ?

Zwykłe 3 lub 4 świece żarowe w obudowie, z Focusa , Peugeot Citroen Renault HDI , volvo.
    Kupujesz to do tego 2 przekaźniki i sterujesz z tego termostatu.
    Ja to montuje ku szybszemu nagrzewniu LPG.
    Mointaż przed reduktorem LPG na wężu.
    Do 3 świec starcza 90A alternatora, do 4świec 110-120A, ja mam we wszystkich swoich autach.
    Montuje także grzałki 230V , i webasta suche i mokre oraz opiekacze PTC.

• #12 25 Lut 2018 13:58
    siewcu
    Poziom 33  

Jak myślisz, dało by radę użyć go do pomiaru temperatury wody razem ze sterowaniem grzałką? Pisałeś o obciążeniu do 125 V, czy przekaźnik i konstrukcja urządzenia umożliwi zastosowanie przekaźnika z obciążeniem do 10 lub 20 A przy 230 VAC? Chodzi mi o małe urządzonko, wkładane do np garnka z termometrem obok grzałki, które będzie kontrolować temperaturę wody w naczyniu ;)

• #13 25 Lut 2018 14:14
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.

Tranzystor który steruje tym przekaźnikiem u mnie na płytce to S8050, możemy pociągnąć na nim do 500mA. Przekaźnik który jest u mnie bierze ok 50mA.
    Nie stoi nic na przeszkodzie by dać tam większy przekaźnik byle by tylko prąd jego cewki był mniejszy niż 500mA.
    Musisz dobrać przekaźnik pod grzałkę jakiej będziesz używał tak by napiecie cewki bylo 12V, prąd do 500mA a obciążenie styku przekaźnika było większe niż prąd grzałki.

• #14 26 Lut 2018 19:10
    vodiczka
    Poziom 43  

adrian18 napisał:
    ...tak jak ustawie 70,2 to ma się wyłączyć przy takiej temperaturze a nie 0,1 wcześniej czy 0,3 póżniej. Nie wiem czy ten termostat sie nadaje ale raczej nie
    Według opisu nadaje się. Na podstawie jego ceny, wątpię. :)

• #15 26 Lut 2018 23:43
    prosiak_wej
    Poziom 26  

A z ciekawości - w jakim zastosowaniu potrzebna aż taka dokładność? Przecież nawet kwarce nie są aż tak wrażliwe (chyba?).

• #16 27 Lut 2018 11:27
    3099750
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 28 Lut 2018 09:54
    Jawi_P
    Poziom 33  

adrian18 napisał:
    Ja bym potrzebował termostatu co wyłączał by urządzenie do 0,1 stopnia tak jak ustawie 70,2 to ma się wyłączyć przy takiej temperaturze anie 0,1 wcześniej czy 0,3 póżniej.Nie wiem czy ten termostat sie nadaje ale raczej nie ..Jeżeli ktoś zna taki termostat niech poda link

To jesteś skazany raczej na porażkę.
    Bo kupić możesz, ale mnie ciekawi jak chcesz zweryfikować to co kupiłeś :)
    Wbrew pozorom, pomiar temperatury w szerokim zakresie i dokładny pomiar to nie jest trywialna rzecz.

• #18 04 Mar 2018 11:24
    helazbyś
    Poziom 12  

Kolego grala1 piszesz ,,Po podaniu zasilania wyświetlacz wskazuje nam aktualną temperaturę z czujnika (jako czujnik pracuje tutaj termistor NTC 10k, 0,5%). W przypadku braku odczytu temperatury z czujnika na wyświetlaczu zostanie wyświetlone "888" ,''
    Czy mogę ten termostat użyć jako termometru temperatury zewnętrznej? Gdy będzie na zewnątrz mróz co będzie na wyświetlaczu ? Znak ,,-'' i pełne stopnie C ?
    Pozdrawiam.

• #19 04 Mar 2018 11:45
    REMUR.
    Poziom 20  

@helazbyś termostat wyświetla -0.1÷-9.9 czyli z dokładnością do 0.1°C, natomiast poniżej wyświetla -10÷-50 czyli z dokładnością do 1°C.
    Bez wątpienia można go użyć do pomiaru temperatury zewnętrznej.

• #20 04 Mar 2018 23:03
    robspeed
    Poziom 11  

Witam w moim termostacie W1209 nie działał na początku micro switch SET a do tego przekaźnik nie obciążony grzal się...
    Nawet na gwarancji nie kalkulowalo się go odsyłać...
    Na szczęście podmianka i działa
    Widać radosną z twurczosc Chińczyków za 12PLN

• #21 05 Mar 2018 00:05
    prosiak_wej
    Poziom 26  

Tak a'propos radosnej twórczości... Kolega niedawno kupił sterownik ładowania akumulatora z panela słonecznego, taki do łódki. Próbne podłączenia i bezpieczniki szły jak szalone. Po otwarciu takie lapsusy:

Cyfrowy termostat W1209 - opis i recenzja Cyfrowy termostat W1209 - opis i recenzja Cyfrowy termostat W1209 - opis i recenzja Cyfrowy termostat W1209 - opis i recenzja Cyfrowy termostat W1209 - opis i recenzja Cyfrowy termostat W1209 - opis i recenzja Cyfrowy termostat W1209 - opis i recenzja Cyfrowy termostat W1209 - opis i recenzja Cyfrowy termostat W1209 - opis i recenzja

Tak, te podkładki tez były "nieizolacyjne". Gdzieś w ofercie była chyba nawet mowa o potencjometrach do kalibracji. Z dużych padów zostały zdjęte komisyjnie bezluty bezołowiowe i położone orderynaryjne ciężkie spoiwo.

• #22 06 Mar 2018 23:25
    robspeed
    Poziom 11  

Chińczyk uczył się lutować albo kończył pracę po 20h nie przerwanej pracy w akordzie na taśmie produkcyjnej...
    Transformatorówka w rękę i po temacie, przynajmniej ja tak bym to naprawiał takie duże pola lutownicze
    Drogi był ten sterownik ładowania akumulatora z panela słonecznego???
    Pozdrawiam

• #23 07 Mar 2018 15:47
    prosiak_wej
    Poziom 26  

Przecież tego nie reklamowaliśmy - "Z dużych padów zostały zdjęte komisyjnie bezluty bezołowiowe i położone orderynaryjne ciężkie spoiwo."

Kolega kupował na polskim All, bo zależało mu na czasie. dyby nie to, kupiłby na chińskim All taniej, a poprawki pewnie takie same trzeba by było robić. Ile dał - nie pamiętam, ale chyba coś około stu złotych pieniążków.