Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Załączanie transformatorów triakiem - #37 edu elektroda.pl

TechEkspert 22 Mar 2020 19:55 7932 60
lampy.pl
  • W odcinku praktyczne eksperymenty z załączaniem transformatorów z wykorzystaniem triaka. Sprawdzamy prąd udarowy podczas załączania transformatora w zależności od momentu zapłonu triaka (w zerze i w szczycie sinusoidy napięcia), sprawdzamy działanie gasika RC.
    Materiał powstał dzięki komentarzom pod filmem o triakach i tyrystorach, oraz dyskusji w temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3667795.html a także umieszczonym tam materiałach np. https://www.relpol.pl/content/download/37247/517211/file/techpol.pdf

Cool? Ranking DIY
    About Author
    TechEkspert
    Editor
    W moich materiałach znajdziecie testy i prezentacje sprzętu elektronicznego, modułów, sprzętu pomiarowego, eksperymenty. Interesuje mnie elektronika cyfrowa, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, transmisje cyfrowe przewodowe i bezprzewodowe, kryptografia, IT a szczególnie LAN/WAN i systemy przechowywania i przetwarzania danych.
    Has specialization in: elektronika, mikrokontrolery, rozwiązania it
    TechEkspert wrote 3989 posts with rating 3330, helped 12 times. Been with us since 2014 year.
  • lampy.pl
    User removed account
    Level 1  
    zgierzman
    Level 30  
    acctr wrote:
    związane ze specyficzną charakterystyką rdzenia, np. wybijanie korków w instalacji.

Nie wydaje mi się, żeby "wybijanie korków" było szczególnie charakterystyczne dla trafo toroidalnych. Zdarzało mię widzieć takie zjawisko także dla transformatorów z rdzeniem EI. Wszystko zależy od wielkości (mocy) transformatora.
    User removed account
    Level 1  
    TechEkspert
    Editor
    acctr wrote:
    Szkoda że nie przetestowałeś toroida o większej mocy, np 200VA. Oprócz przesunięcia przebiegów prądu i napięcia można zaobserwować zjawiska związane ze specyficzną charakterystyką rdzenia, np. wybijanie korków w instalacji.

Czy dla transformatora toroidalnego kształt prądu będzie inny, czy tylko zjawisko będzie silniejsze w porównaniu do EI tej samej mocy?
  • lampy.pl
    joon
    Level 13  
    Czy autor mógłby przeprowadzić jeszcze test z obciążonym transformatorem w 100% oraz ze zwartym wyjściem?
    User removed account
    Level 1  
    zgierzman
    Level 30  
    Widać to na filmie, nawet na tytułowym screenie. Czas 2:11. Wrzucam printscreen.
    Przebieg prądu bardzo podobny do wykresu który przedstawiłeś, choć różnica w wysokości pierwszej szpilki i kolejnej jest zdecydowanie większa niż na Fig. 2...

Udar prądowy w momencie włączenia jest wyraźnie widoczny, tyle, że szybciej znika niż w przykładzie książkowym.

acctr wrote:
    Myślę, że w warunkach laboratoryjnych można też zauważyć podobne zachowanie transformatora EI, ale pod warunkiem, że ponowne włączenie uzwojenia pierwotnego nastąpi szybko.

Niech się @TechEkspert wypowie jak szybko włączał :-)

EDIT:
    Swoją drogą, gratuluję sinusoidy :-D
    U mnie w domu jest jeszcze gorsza, ale obserwując wykres widzę, kiedy winda rusza, a kiedy się zatrzymuje. Czad.
    To tyle, jeśli chodzi o ścisk d..y Zakładów Energetycznych odnośnie jakości energii. Zawracają gitarę, wytwórcom energii każą mierzyć harmoniczne, współczynnik mocy, nie wydadzą pozwolenia jeśli coś im się nie spodoba. A odbiorcom dostarczają krzywy trójkąt, albo trapez, a nie sinusoidę. :-D
    User removed account
    Level 1  
    jack63
    Level 43  
    Ciekawy może też być wpływ obciążenia (wielkość i rodzaj ) na wielkość i ilość piku(ów).
    zgierzman wrote:
    Swoją drogą, gratuluję sinusoidy
    U mnie w domu jest jeszcze gorsza, ale obserwując wykres widzę, kiedy winda rusza, a kiedy się zatrzymuje. Czad.
    To tyle, jeśli chodzi o ścisk d..y Zakładów Energetycznych odnośnie jakości energii. Zawracają gitarę, wytwórcom energii każą mierzyć harmoniczne, współczynnik mocy, nie wydadzą pozwolenia jeśli coś im się nie spodoba. A odbiorcom dostarczają krzywy trójkąt, albo trapez, a nie sinusoidę.

To zupełnie osobny temat. Choć równie ciekawy.
    Z wielu względów. Tylko naiwni i niedouczeni sądzą, że w sieci energetycznej mamy sinusoidę napięcia. O prądzie to już lepiej nie wspominać, bo sinusoidy ciężko się doszukać gdy TDH ma wartość kilkadziesiąt procent. Dlatego posługiwanie się pojęciem tzw mocy biernej i płacenie za nią, jest kpiną.
    Z resztą sami, nieświadomie, używakąc współczesnych urządzeń, do takiej sytuacji doprowadzamy.
    Może już czas przyznać rację Edisonowi i wrócić do prądu stałego?
    zgierzman
    Level 30  
    jack63 wrote:
    Może już czas przyznać rację Edisonowi i wrócić do prądu stałego?

Biorąc pod uwagę, że w domowych urządzeniach królują zasilacze impulsowe, a w przemyśle coraz więcej silników jest zasilanych przez falowniki, to chyba jedyna droga. Urządzenia końcowe mogłyby być tańsze bez prostowników i wysokonapięciowych kondensatorów. Ale szybko to się nie ziści, bo kto zapłaci za wymianę tanich i wydajnych transformatorów WN/SN i SN/NN na drogie i zawodne konwertery DC/DC wielkich mocy? :-) No chyba, żeby za trafo SN/NN dać ogromny mostek Graetza, a potem trochę kondensatorów i liczyć, że pojemność i indukcyjność linii zasilających DC załatwi resztę filtrowania :-)

Sorry za off-topic :-D
    Jacekser
    Level 22  
    Dorabiałem kiedyś trafo 3-fazowe z 400VAC na 200AC złożone z 3 traf toroidalnych.Faktycznie ,wyzwalały zabezpieczenia nadprądowe przy załączaniu.Musieliśmy zmienić charakterystyki na D ,a w jednej z maszyn(większa moc) musiałem załączać rezystory szeregowo z uzwojeniem pierwotnym zwierane krótko po załączeniu i to dopiero pomogło .
    Jacekser
    Level 22  
    Jakieś 300W jak pamiętam ,a w pojedyńczym urzadzeniu 1,2KW-tam zastosowałem rezystory.Były to japońskie maszyny dziewiarskie.
    Jacekser
    Level 22  
    Problem był przy załączaniu. Potem to i na 1A pewnie działało (bez pracy maszyny), ale nie sprawdzałem tego. Było to ok. 20 lat temu.
    TechEkspert
    Editor
    joon wrote:
    Czy autor mógłby przeprowadzić jeszcze test z obciążonym transformatorem w 100% oraz ze zwartym wyjściem?

Dobry pomysł, z pomiaru zwartego transformatora raczej zrezygnuję, ale porównanie startu transformatora EI i toroidalnego w pracy jałowej i z obciążeniem postaram się wykonać w wolnej chwili i umieszczę zrzuty z oscyloskopu.

@zgierzman czy szybko załączałem? transformator pracował kilkadziesiąt sekund zanim zrobiłem zrzut na oscyloskopie, sprawdziłem parametry, ustawiłem kursory. Następnie wyłączenie, kilkanaście sekund przerwy na ustawienie momentu wyzwalania i kolejna próba.
    zgierzman
    Level 30  
    TechEkspert wrote:
    @zgierzman czy szybko załączałem? transformator pracował kilkadziesiąt sekund zanim zrobiłem zrzut na oscyloskopie, sprawdziłem parametry, ustawiłem kursory. Następnie wyłączenie, kilkanaście sekund przerwy na ustawienie momentu wyzwalania i kolejna próba.

To jest właściwie odpowiedź dla @acctr , bo to w jego wypowiedzi padło:

acctr wrote:
    Myślę, że w warunkach laboratoryjnych można też zauważyć podobne zachowanie transformatora EI, ale pod warunkiem, że ponowne włączenie uzwojenia pierwotnego nastąpi szybko.

Nie wiem, czy kilkanaście sekund przerwy przed ponownym włączeniem to jest szybko, czy nie. Ja powiedziałbym, że to nie jest szybko, a podobne przebiegi jak przedstawione dla rdzenia toroidalnego da się łatwo zauważyć :-D

TechEkspert wrote:
    porównanie startu transformatora EI i toroidalnego w pracy jałowej i z obciążeniem postaram się wykonać w wolnej chwili

Mam nadzieję, że uda Ci się znaleźć trafo o podobnej mocy, toroid 5 VA i EI 50 VA (lub odwrotnie) to nie będą godni siebie przeciwnicy...
    TechEkspert
    Editor
    Relpol ma dość ciekawe przekaźniki SSR opisane w tym PDF,
    -włączane w zerze
    -włączane w maksimum
    -włączane dowolnie
    -sterujące fazowo w zależności od napięcia na wejściu

DC próbowało także zagościć do serwerowni aby zasilać sprzęt napięciem DC z centralnego zespołu zasilaczy i akumulatorowego podtrzymania napięcia.
    W rozwiązaniach telekomunikacyjnych zwykle można spotkać siłownię DC -48V, która zawiera jednocześnie akumulatory podtrzymujące zasilanie przy braku napięcia sieciowego.
    Jacekser
    Level 22  
    W realu często spotykam realizację załączania wspominaną w tej aplikacji metodą hybrydową-przekaźnik SSR i stycznik.Pierwszy załącza SSR-z reguły w zerze ,potem zwierany jest stycznikiem.Wyłączenie w odwrotnej kolejności.
    TechEkspert
    Editor
    Cześć,
    porównałem transformator EI i toroidalny oba ~80VA,
    nie zauważyłem dużego wpływu pracy jałowej i pracy z odbiornikiem 30-40W.
    Toroidalny zgodnie z przewidywaniami startuje z silniejszym impulsem.
    Dodatkowo załączanie toroidalnego w max. niweluje impuls, ale efekt jest słabiej widoczny niż w przypadku EI.

EI:

Toroidalny:

Jacekser
    Level 22  
    Dlaczego impulsy prądowe są TYLKO dodatnie(jednostronne)?Mierzone to jest po prostowniku? Widoczne jest to zwłaszcza dla toroida --why?
    User removed account
    Level 1  
    User removed account
    Level 1  
    TechEkspert
    Editor
    Transformatory załączałem w zerze napięcia sieci oraz w maksimum napięcia sieci.

Gdy transformator pracował z obciążeniem to na jego wyjściu podłączony był rezystor.

Przy pracy z odbiornikiem widoczny jest prąd przemienny na uzwojeniu pierwotnym, natomiast skala jest taka że ciężko to zauważyć na tle prądu udarowego.

Użyty transformator toroidalny załącza się bardzo ciężko, czasami słyszalny jest efekt akustyczny lub mignięcie żarówki na tym samym obwodzie.
    TechEkspert
    Editor
    Wyciągnąłem jeszcze trafo toroidalne 100VA dedykowane do oświetlenia halogenowego 12V aby sprawdzić jak skaluje się efekt.
    Poniżej załączenie w zerze i w max, na wyjściu transformatora rezystor 4.7Ω.

zero:
    max:
    TechEkspert
    Editor
    Transformatora z mikrofalówki nie posiadam, ale jeżeli taki posiadacie to chętnie zobaczę jakie wyniki osiągniecie.

Zastanawiam się dlaczego niektóre transformatory EI mają wykonany spaw łączący blaszki, ten transformator z rdzeniem EI na filmie posiada właśnie takie przespawanie na rdzeniu.