Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik częstotliwości do 50MHz na LCD

pustan 12 Lut 2012 20:46 17362 23
  • Miernik częstotliwości do 50MHz na LCD

Witam.
    Moja następna konstrukcja pomiarowa to miernik częstotliwości bardzo czuły, na ogólnodostępnych częściach i podzespołach. Łatwy w uruchomieniu z małym "ale", nie należy używać kondensatora dostrojczego z trzema końcówkami. W moim przypadku po zastosowaniu z dwoma końcówkami miernik ruszył. Druga sprawa to kwarc. Miałem takie, co nie chciały się wzbudzić. Dobrze mieć ich kilka na próbę. Tranzystor Q1 zastosowałem BF256B. Tu uwaga: trzeba go obrócić o 180° względem tego, co na oryginalnej płytce. Obudowy nie będzie. Trzymany w ręce w czasie pomiarów ich nie zakłóca. Mój koszt to 0 zł. Części mam pod dostatkiem z odzysku i na tym bazuję.Przy zasilaniu 9V z baterii pobiera 20mA prądu. Do tej baterii ten miernik został przystosowany. Miernik zrobiony ze strony http://www.sixca.com/eng/articles/fc50/index.html
    Jest tam wsad do procesora, rysunek płytki drukowanej i cały opis. Jak zwykle parę zdjęć oraz gotowy załącznik do wydruków do termotransferu.

Miernik częstotliwości do 50MHz na LCD Miernik częstotliwości do 50MHz na LCD Miernik częstotliwości do 50MHz na LCD Miernik częstotliwości do 50MHz na LCD Miernik częstotliwości do 50MHz na LCD
    Miernik częstotliwości do 50MHz na LCD Miernik częstotliwości do 50MHz na LCD Miernik częstotliwości do 50MHz na LCD Miernik częstotliwości do 50MHz na LCD Miernik częstotliwości do 50MHz na LCD
    Miernik częstotliwości do 50MHz na LCD

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    pustan
    Poziom 18  
    Specjalizuje się w: elementy i pozespoły lotnicze.
    pustan napisał 478 postów o ocenie 1590, pomógł 14 razy. Mieszka w mieście Bielsko-Biała. Jest z nami od 2005 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    mkpl
    Poziom 37  
    Lechito napisał:
    Na pierwszy rzut oka wydaje się być ok.
    Da się go używać do przestrajania odbiorników radiowych??

Nie nada bo ma pasmo tylko do 50MHz. Ja ostatnio zrobiłem taki który nadaje się głównie do serwisu i przestrajania odbiorników AM i FM ale zastanawiam się czy wrzucić bo tu panuje moda na "nic odkrywczego"

Co do prezentowanego miernika fajna forma dobra robota podoba mi się ;D
    androot
    VIP Zasłużony dla elektroda
    mkpl napisał:
    Nie nada bo ma pasmo tylko do 50MHz. Ja ostatnio zrobiłem taki który nadaje się głównie do serwisu i przestrajania odbiorników AM i FM ale zastanawiam się czy wrzucić bo tu panuje moda na "nic odkrywczego"

Zaprezentuj ten "odkrywczy" miernik. Na czym go zrobiłeś?
  • Computer ControlsComputer Controls
    januszc
    Poziom 15  
    A dlaczego kondensator z trzema końcówkami jest gorszy niż z dwoma?
    Pewnie chodzi o jego pojemność a nie ilość nóg.
    Skoro zauważyłeś również, że są problemy ze wzbudzaniem różnych kwarców to może źle ustawiłeś typ kwarcu w konfiguracji przy programowaniu PIC'a?
    maniek1818
    Poziom 22  
    bruno4 napisał:

Naprawdę ciekawe układy. W miejscowym sklepie za rogiem znalazłem prescaler za 8zł. Czy taki miernik już będzie odpowiedni do strojenia radioodbiorników :?: Jak jest z jego czułością :?:
    mkpl
    Poziom 37  
    androot napisał:
    mkpl napisał:

Zaprezentuj ten "odkrywczy" miernik. Na czym go zrobiłeś?

a standardowo LC7265 + preskaler na LB3500. Wiem stary scalak nic odkrywczego ale do swoich zastosowań jest ok i jest tani
    androot
    VIP Zasłużony dla elektroda
    No może nie odkrywczy, ale nie wykorzystuje µC. Szkoda tylko, że 4 cyfry.

Wracając do tematu, to lepiej zastosować generator 4MHz zamiast rezonatora, dokładność pomiaru będzie wyższa.

januszc napisał:
    A dlaczego kondensator z trzema końcówkami jest gorszy niż z dwoma?
    Pewnie chodzi o jego pojemność a nie ilość nóg.
    Skoro zauważyłeś również, że są problemy ze wzbudzaniem różnych kwarców to może źle ustawiłeś typ kwarcu w konfiguracji przy programowaniu PIC'a?

Bardziej prawdopodobne, że Autor źle go wlutował i zwarł jedno wyprowadzenie kwarcu do masy.
    bobo
    Poziom 28  
    Patrząc na oryginalne PCB i w jaki sposób został narysowany trymer jakoś nie dziwi że układ nie ruszył. Trymer jest najzwyczajniej w świecie zwarty. Autor postu powielił układ bez zastanowienia.
    Pozdrówka
    krzysztofh
    Poziom 29  
    Miernik mi się podoba, głównie z uwagi na jego kompaktowy charakter. Tylko, że określenie miernik jest nieco na wyrost. Bardziej służy jako wskaźnik, gdyż jego dokładność pozostawia wiele do życzenia.
    Dokładność częstościomierza zależy głównie od wzorca częstotliwości, a tu trudno mówić o dużej dokładności i stabilności tego wzorca, szczególnie, że miernik będzie trzymany w ręku.
    Zakładając jego dokładność na poziomie 30ppm, co i tak chyba jest sporo na wyrost, przy pomiarze częstotliwości 4.00025 MHz, jak na jednym ze zdjęć faktyczna mierzona częstotliwość może zawierać się pomiędzy 3,99965 i 4,00085 MHz. Zatem należałoby odrzucić ostatnie dwie cyfry bo one są w granicach błędu i częstotliwość należałoby pokazywać z dokładnością do 1kHz (przy pomiarach częstotliwości tego rzędu).
    tplewa
    Poziom 38  
    krzysztofh napisał:
    Miernik mi się podoba, głównie z uwagi na jego kompaktowy charakter. Tylko, że określenie miernik jest nieco na wyrost. Bardziej służy jako wskaźnik, gdyż jego dokładność pozostawia wiele do życzenia.

Mysle ze troche przesadzasz ;) Bo niedługo zaczniemy mowic o sprzecie laboratoryjnym i kalibracjach co rok :). Nie wiadomo moze dal kwarc 50ppm moze 30ppm, a moze 10 lub 5ppm :) Owszem najlepiej bylo wpakowac np. generator 2.5ppm :) Tylko czy nie popadamy w jakas paranoje przy tego typu sprzecie.

Jak by tak podchodzic to 90% (a moze i wiecej) multimetrow uzywanych przez ludzi na elektrodzie nie mozna nazwac miernikami ;)

Nalezy sie raczej zastanowic jaka dokladnosc potrzebuje przecietny amator.
    krzysztofh
    Poziom 29  
    Jeżeli to ma być miernik to chyba nie przesadzam.
    Waśnie jestem na etapie konstruowania częstościomierza w oparciu o wzorzec 1ppm, którego otrzymanie kosztowało mnie ściąganie towaru z Niemiec, ale było warto. Nie wiem kiedy koniec, bo jeszcze nie przetestowałem wzmacniaczy wejściowych i nie ma gotowej obudowy, ale na pewno pojawi się na Elektrodzie.
    Poza tym konstrukcja takich mierników nie jest specjalnie skomplikowana i nie chciałbym aby moja wypowiedź zabrzmiała snobistycznie.
    Prezentowany częstościomierz jak już wspomniałem jest fajny ale nie może służyć do dokładnych pomiarów częstotliwości.
    Trzeba sobie tylko odpowiedzieć na pytanie do czego nam ma posłużyć to co budujemy lub kupujemy. Jeżeli zamierzamy zbudować dobry częstościomierz to należy zapomnieć o popularnych kwarcach w projektach mikroprocesorowych, często prezentowanych tutaj, lub w oparciu o wewnętrzny oscylator mikroprocesora.
    tplewa
    Poziom 38  
    Tak ale jak pisalem nalezy sobie odpowiedziec jakiej klasy dokladnosci potrzebujemy, fajnie masz 1ppm :) ale ile bedzie po roku pracy ? Bedziesz to co rok oddawal do kalibracji czy pogodzisz sie ze z roku na rok twoj sprzet staje sie wskaznikiem ;)

Zakup oscylatora 10ppm to nie problem i jest on tani (nie odbiega cenowo od popularnych 50 czy 30ppm), generator 2.5ppm to kwota moze z 30zl :) W Omigu swojego czasu zamawialem kwarce 5ppm i byly one tez w wmiare rozsadnej cenie... Pytanie tylko czy wszystkim jest to potrzebne :)

IMHO taki miernik spokojnie wystarczy do wiekszosci amatorskich prac... Natomiast jak ktos chce dobrej dokladnosci to inwestuje sie w sprzet profesjonalny...

Sam swojego czasu pracowalem na mierniku zbudowanym na TTL-ach, kwarcu w mekach zdobytym bo takie byly czasy i rosyjskim preskalerze. Powstalo dzieki niemu kupe konstrukcji dzialajacych w pasmie 3.5 i 2m... jakos prymitywizm i prostota oraz kiepska dokladnosc nie stanowila wiekszego problemu.
    ciapciok
    Poziom 20  
    Przy pomiarze małych częstotliwościach, miernik wyświetla chociaż jedno miejsce po przecinku?
    krzysztofh
    Poziom 29  
    tplewa napisał:
    Tak ale jak pisalem nalezy sobie odpowiedziec jakiej klasy dokladnosci potrzebujemy, fajnie masz 1ppm :) ale ile bedzie po roku pracy ? Bedziesz to co rok oddawal do kalibracji czy pogodzisz sie ze z roku na rok twoj sprzet staje sie wskaznikiem ;)

Zakup oscylatora 10ppm to nie problem i jest on tani (nie odbiega cenowo od popularnych 50 czy 30ppm), generator 2.5ppm to kwota moze z 30zl :) W Omigu swojego czasu zamawialem kwarce 5ppm i byly one tez w wmiare rozsadnej cenie... Pytanie tylko czy wszystkim jest to potrzebne :)

IMHO taki miernik spokojnie wystarczy do wiekszosci amatorskich prac... Natomiast jak ktos chce dobrej dokladnosci to inwestuje sie w sprzet profesjonalny...

Sam swojego czasu pracowalem na mierniku zbudowanym na TTL-ach, kwarcu w mekach zdobytym bo takie byly czasy i rosyjskim preskalerze. Powstalo dzieki niemu kupe konstrukcji dzialajacych w pasmie 3.5 i 2m... jakos prymitywizm i prostota oraz kiepska dokladnosc nie stanowila wiekszego problemu.

Zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości. Każdy robi to co mu pasuje lub potrzebuje do pracy. Akurat wspomniane TTL - ki , których wielu nie chce stosować w dobie mikroprocesorów są akurat do tych celów optymalnym rozwiązaniem. Tyle, że płytki są nieco bardziej skomplikowane, ale to nie problem jak ktoś lubi projektowanie.
    mario832
    Poziom 17  
    Chyba nie bardzo wypalił pomysł z zasilaniem bateryjnym. Na każdej z fotek widać zasilacz zewnętrzny.

Do odbiornika radiowego by się nadał ,tylko trzeba by mu dodać prescaler i uwzględnić to w programie.
    pustan
    Poziom 18  
    Wypalił,wypalił kolego :D,miałem pod ręką tylko jedną baterię 9V i to jest powód.Zasilałem nią ten mały generator a do miernika częstotliwości podłączyłem zasilanie zewnętrzne.Pobór prądu przez
    F-miarkę to 20mA.
    mkpl
    Poziom 37  
    mario832 napisał:
    Chyba nie bardzo wypalił pomysł z zasilaniem bateryjnym. Na każdej z fotek widać zasilacz zewnętrzny.

Do odbiornika radiowego by się nadał ,tylko trzeba by mu dodać prescaler i uwzględnić to w programie.

Aby móc uwzględnić to w programie trzeba mieć źródło a nie plik wsadu HEX więc pomysł odpada.

Chyba, żeby zastosować preskaler przez 100
    pustan
    Poziom 18  
    Mam jeszcze jeden bardzo mały miernik częstotliwości do 1GHz na warsztacie,ale sprawa stoi z powodu chwilowego braku preskalera SAB 6456 w obudowie SMD.Jak będzie gotowy to go tu puszczę.
    krzysztofh
    Poziom 29  
    pustan napisał:
    Mam jeszcze jeden bardzo mały miernik częstotliwości do 1GHz na warsztacie,ale sprawa stoi z powodu chwilowego braku preskalera SAB 6456 w obudowie SMD.Jak będzie gotowy to go tu puszczę.

Fajny prescaler, ale jako smd faktycznie trudno zdobyć. Sam go zastosowałem ale niestety nie smd, a szkoda.
    Kabelek
    Poziom 14  
    Lechito napisał:
    Na pierwszy rzut oka wydaje się być ok.
    Da się go używać do przestrajania odbiorników radiowych??

Jeżeli szukasz jakiegoś miernika do przestrajania, to zainteresuj się tym:

http://hem.passagen.se/communication/freq_c.html

Wyświetlacz można zastąpić zwykłymi małymi wyświetlaczami LED, a prescaler na inny z takim samym podziałem
    Pozdrawiam
    Tarnus
    Poziom 20  
    bruno4 napisał:

Jaki jest sens budowy licznika częstotliwości z tak dużym zakresem od dołu gdzie generator lokalny zrobiony jest na jakimś tam rezonatorze kwarcowym.
    Jeśli już, to konieczny jest jakiś TCXO, inaczej mniej znaczace cyfry będą wskazywać sobie "coś tam"

Marek