Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Naświetlarka UV do dwuwarstwowych płytek PCB

silelis 23 Nov 2014 18:58 12402 23
Altium Designer Computer Controls
  • Witam.

Poniżej zamieszczam moją "wariację" na temat naświetlarki do płytek PCB.

Naświetlarka UV do dwuwarstwowych płytek PCB Naświetlarka UV do dwuwarstwowych płytek PCB Naświetlarka UV do dwuwarstwowych płytek PCB Naświetlarka UV do dwuwarstwowych płytek PCB Naświetlarka UV do dwuwarstwowych płytek PCB Naświetlarka UV do dwuwarstwowych płytek PCB Naświetlarka UV do dwuwarstwowych płytek PCB

Kilka słów o urządzeniu:
    -ponieważ w chwili obecnej dość ciężko jest o skaner, obudowa została zaprojektowana i samodzielnie wykonana przeze mnie,
    -UV emitowane jest przez lampy PL-S, a zasilanie lamp pochodzi z tunelowej lampy do paznokci,
    -sterowanie mojej konstrukcji i opiera się o mikrokontroler PIC16f84a.

Urządzenie posiada również podświetlenie LED: białe do składania klisz, czerwone do pracy w ciemni.

W załączeniu przesyłam wszystkie pliki projektu:
    - obudowę w Google SketchUp,
    - schemat i płytkę PCB w Eagle,
    - firmware i kod źródłowy w CCS,
    - emulację układu sterowania + firmware (hex) w Proteus,
    - datasheet(s).

Miłej zabawy. :-)

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    silelis
    Level 11  
    silelis wrote 112 posts with rating 22, helped 0 times. Been with us since 2007 year.
  • Altium Designer Computer Controls
    MasMas
    Level 16  
    A zasilanie świetlówek jak zrobione? Na elektronice z lampy do paznokci, na elektronice ze świetlówek kompaktowych czy jakoś autorsko?

A szyba skąd?
    silelis
    Level 11  
    Zasilanie PLS'ów jak również i PLS'y pochodzi z lampy tunelowej do paznokci.

W chwili obecnej są zamontowane tylko 4 lampy, ale konstrukcja przewiduje maksymalnie 12 lamp i zastanawiam się jak "po taniości" załatwić zasilanie do dodatkowych 8 lamp.
    Przychodzi mi do głowy rozebranie świetlówek (żarówek kompaktowych).

Ale gdyby ktoś miał jakiś ciekawszy patent to z chęcią się z nim zapoznam.
    Urgon
    Editor
    AVE...

Zarówno same świetlówki, jak i oprawy do nich oraz stateczniki możesz kupić na alledrogo po taniości. W cenie jednej lampy tunelowej do paznokci będziesz miał komplet ośmiu świetlówek.
  • Altium Designer Computer Controls
    xtreme69
    Level 13  
    Pokaż jakieś fotki środka jak i PCB
    silelis
    Level 11  
    Na razie testowałem naświetlanie małych płytek, które użyłem do skonstruowania sterowania i całkiem całkiem to wychodzi (tylko wtedy czas mierzyłem stoperem).

Jeśli chodzi o środek to jest jedno zdjęcie to ze zdjętą pokrywą na której znajduje się sterowanie.

@Urgon
    Szukałem stateczników i innego badziewia typu oprawy, ale nic konkretnego nie znalazłem, a sprzedawcy też za bardzo nie wiedza co mają. Dasz radę mi coś podpowiedzieć, bo jak szukam pod hasłem G23 to nie mam wyników wyszukiwania, a rozbieranie drugiej lampy do paznokci jest mocno bez sensu.
    MasMas
    Level 16  
    @Urgon Możesz sprecyzować jak się takie stateczniki nazywają? Jak to znaleźć na allegro, bo nie widziałem nic "po taniości", co by wyszło jakoś taniej niż rozebranie bardzo taniej lampy energooszczędnej z hipermarketu.

A co do oprawek, to na allegro nie ma G23... Ale w internecie da się znaleźć.
    Urgon
    Editor
    AVE...

Przykładowe wyszukiwanie na alledrogo:
    http://allegro.pl/listing/listing.php?order=d...k&search_scope=category-5317&bmatch=s0-o-1106
    Starczy kupić statecznik na 2x18W by zasilić cztery lampy, to koszt około 10 złotych plus wysyłka. Dwa stateczniki to będzie niecałe 20PLN. Resztę kupić można w jakimś lepszym sklepie z oświetleniem.
    silelis
    Level 11  
    Aha czyli te stateczniki od T8 będą działać z G23 (oczywiście bez konieczności użycia zewnętrznego startera).

I tutaj jeszcze jedno pytanie ile maksymalnie świetlówek mogę użyć w szerego? Dwie czy tyle aby ich sumaryczna moc była mniejsza równa mocy statecznika?
    paw89
    Level 11  
    Rozumiem, że do naświetlania stosujesz POSITIV?, a jak dobrałeś odległość świetlówek od płytki?
    silelis
    Level 11  
    @paw89

Do naświetlania używam negatywowej folii UV (taka niebieska na metry na Allegrosz). Jest wygodniejsza i w przeciwieństwie do POSITIVE nie trzeba jej suszyć.

Jeśli chodzi o odległość lamp od laminatu to w mojej ocenie na etapie konstrukcji nie odgrywa ona większego znaczenia (dopuki nie osiągniesz odległości brzegowych- za małej/za dużej), bo wchodzi tu w grę prawo Luxa, co w tym przypadku przekłada się na: "im większy strumień tym krótszy czas naświetlania, a im mniejszy strumień tym dłuższy czas naświetlania", a czas dobrałem empirycznie metodą prób i błędów.
    krzysztofh
    Level 29  
    W tej konstrukcji zabrakło chyba szyby na pokrywie.
    Aby precyzyjnie naświetlić pcb trzeba płytkę dobrze docisnąć, aby folia z wydrukiem dobrze przylegała do miedzi.
    Chyba, że źle oceniłem obudowę i tej szyby nie widać, to sorry.
    Jeżeli jej rzeczywiście nie ma, to jak z kolei dociskasz pcb do do dolnej szyby?
    Samo położenie płytki na szybie to za mało.
    Zrobiłem dwa takie urządzenia w obudowach od skanera i wiem o czym mówię.
    Wykorzystując skaner jako bazę masz szybę z właściwego szkła, ale ograniczeniem jest to, że trzeba pcb dwustronne naświetlać dwa razy, tyle że przy czasach rzędu 1,5 minuty to nie jest specjalny problem.
    Na plus w tej konstrukcji jest pomysł z oświetleniem do składania folii, o tym nie pomyślałem budując swoje naświetlarki.
    I jeszcze słowo o odległości lamp UV. Obudowa skanera jest fajna bo prawie gotowa, tylko zamontować świetlówki, ale typowe starsze skanery (te nowe w ogóle się nie nadają - za płaskie) pozwalają na odsunięcie lamp UV na kilka cm, co nie jest optymalną odległością, z uwagi na zjawisko paralaksy. Należałoby stosować odległość ponad 10 cm aby poprawić jakość ścieżek poniżej 15 milsów.
    silelis
    Level 11  
    Szyba dociskająca kliszę leży na szybie "dolnej" z ujęć na zdjęciach po prostu jej nie widać. Nie montowałem jej na górnej klapie, aby zapewnić kompatybilność docisku z różnej grubości laminatami.

W moim przypadku odległość płaszczyzny symetrii lampy do szyby to około 54 mm. Aby zniwelować efekt paralaksy zamiast luster dałem folię, która w większym stopniu rozprasza światło (mam nadzieję że to rozwiązanie zda egzamin). A jeżeli będzie za mało to konstrukcja przewiduje wrzucenie po 4 dodatkowe lampy PLS (na górze i dole), ale została tak przemyślana aby w celu zapewnienia równomiernego strumienia światła i te skrajne wystarczyły (czyli po 4 lampy na górę/dół).

Oświetlenie białe i czerwone dodałem po krótkiej praktyce z poprzednim urządzeniem do naświetlania, bo na szybie okiennej nie zawsze mam odpowiednio silne światło (zwłaszcza w sezonie jesień-zima), a w łazience na braile'a praktycznie nic się nie dało zrobić stąd te czerwone światło.,

Jeśli chodzi o pomysł dwustronnego naświetlania to nie wynikał on z czasu tylko z faktu, iż przy przewracaniu zestawu laminat-klisza zawsze może nastąpić przesunięcie filmu, czego chciałem uniknąć.
    PROFOLIO
    Level 14  
    Konstrukcja prosta i dość praktyczna, ale w kwestii paralaksy warto wziąć pod uwagę inne rozwiązania, stosowanie folii owszem powoduje większe rozproszenie i dystrybucję światła ale i jednocześnie generuje dodatkowe problemy. Promienie światła są bardziej chaotyczne i padają przez maskę na powierzchnię emulsji światłoczułej pod większymi kątami, powodując poprzez efekt paralaksy niekorzystne zjawisko podświetlania ścieżek, no i niestety spadek rozdzielczości.
    Samo zwiększenie odległości kliszy od odbłyśnika niewiele tu pomoże, mądrym posunięciem (poza zwiększeniem odległości pomiędzy lampą a powierzchnią płytki) jest zastosowanie czegoś na wzór plastra miodu pokrytego materiałem, który nie odbija światła, i przez to "obcina" promienie świetlne emitowane pod zbyt dużym kątem. (W zasadzie wystarczy do tego tekturowa kratka pomalowana na czarno matowym lakierem)

Taką koncepcję przedstawiono na tej stronie:
    http://www.thinktink.com/stack/volumes/voliii/equipment/uvlamp/uvlamp.htm
    a zwłaszcza
    http://www.thinktink.com/stack/volumes/voliii/equipment/uvlamp/uvlamp04.htm

Warto się takiej konstrukcji przyjrzeć, a by sama maszyna była bardziej kompaktowa popracować samodzielnie nad optymalnymi odległościami.
    silelis
    Level 11  
    Pragnę się tutaj nie zgodzić i powołać na istnienie efekt dyfrakcji w myśl którego każdy element na krawędzi przeszkody staje się punktowym źródłem fali. Dodatkowo przy malej wysokości naświetlarki, jak ma to miejsce u mnie "kratka" pochłania część promieni UV, ale aby to sprawdzić należałoby przeprowadzić dokładniejsze testy.

W celu zmniejszenia efektu paralaksy można przecież drukować kliszę w taki sposób, aby toner był od strony laminatu i po dociśnięciu szkłem przylegał do niego.
    PROFOLIO
    Level 14  
    silelis wrote:

Pragnę się tutaj nie zgodzić i powołać na istnienie efekt dyfrakcji w myśl którego każdy element na krawędzi przeszkody staje się punktowym źródłem fali. Dodatkowo przy malej wysokości naświetlarki, jak ma to miejsce u mnie "kratka" pochłania część promieni UV, ale aby to sprawdzić należałoby przeprowadzić dokładniejsze testy.

W celu zmniejszenia efektu paralaksy można przecież drukować kliszę w taki sposób, aby toner był od strony laminatu i po dociśnięciu szkłem przylegał do niego.

Efekt dyfrakcji oczywiście występuje ale jest on raczej pomijalnie mały, klisze faktycznie się tak drukuje i przykłada do warstwy światłoczułej tak by zminimalizować efekt paralaksy, ale zastosowanie tej kratki, redukuje efekt podświetlania emulsji tak jakby od boku zaciemnionego obszaru na kliszy, w końcu sama emulsja światłoczula jest niemalże transparentna dla promieni UV (bez wzgledu na to czy jest to rezyst do trawienia w formie folii, czy soldermaska w folii czy soldermaska sitodrukowa, czy positiv) w końcu ta transparentność umożliwia właściwą ekspozycję i polimeryzację emulsji w całej jej grubości aż do podłoża.

Freddy wrote:

Ciekawie piszesz, powiedz o swoich rewelacjach wszystkim firmom, które wykonują płytki, tak prototypy, jak i produkcje wielkoseryjne.
    Używają do tego właśnie m.in. naświetlonych klisz.

Nie wiem o co Ci chodzi w Twojej wypowiedzi, bo o ile mi wiadomo ja tu nie podważam w żaden sposób stosowania maski do naświetlania drukowanej na folii, sam tej metody używam stosując naświetlarkę zbudowaną z solarium do twarzy i skanera.

Pisząc w swojej wypowiedzi o folii

PROFOLIO wrote:

...stosowanie folii owszem powoduje większe rozproszenie i dystrybucję światła ale i jednocześnie generuje dodatkowe problemy.

nie miałem absolutnie na myśli przeźroczystej folii maski do naświetlania a pogniecioną aluminiową folie pełniącą rolę odbłyśnika, który wprowadza dodatkowy chaos w promieniach odbijanych świetlnych i potęguje efekt paralaksy.
    krzysztofh
    Level 29  
    Z tą kratką wydaje się być dobrym pomysłem, ale zwróćcie uwagę na odległość lamp od powierzchni roboczej, która przekracza 30cm, co przy DIY naświetlarce w obudowie skanera jest nie do wykonania.
    Może ktoś z Was ma zawodowo do czynienia z produkcją pcb i wie jak są wykonane profesjonalne maszyny do tego celu i mógłby rzucić nieco światła w przedmiotowej sprawie (nie koniecznie UV) :D
    MasMas
    Level 16  
    @Urgon A te stateczniki są naprawdę wszystkim co potrzebuję do zasilenia tych świetlówek z lamp do utwardzania paznokci?
    Nie potrzeba żadnych balastów, starterów itp?

Wystarczy kupić takie 2x18 to połączyć równolegle 2 żarówki? W ogóle takie stateczniki mają wyprowadzenie na 2 czy 4 kabelki? (bo te żarówki z lamp mają 2 kabelki - kondensator jest w środku).

Na tym samym portalu znalazłem żarówki energooszczędne 15W, 6 sztuk wychodzi za 23,34 zł, więc jakieś 1,5zł drożej niż statecznik i chyba takie kupie na części, bo wiem, że ten sposób działa przynajmniej...
    Freddy
    Level 43  
    silelis :arrow: Może zastanów się nad dodaniem dodatkowej świetlówki, bądź czegoś rozpraszającego, jak w podświetleniu matryc. Obecnie równomierność oświetlenia jest kiepska.
    silelis
    Level 11  
    @Freddy

Zgadzam się z Tobą i na poziomie konstrukcji przygotowałem się na to dzięki czemu naświetlarka jest przygotowana na "upgrade", ale w chwili obecnej go nie potrzebuję, bo naświetlam małe płytki.

BTW:

1) Czy PLS'y jestem w stanie zasilić elektroniką z dowolnej świetlówki energooszczędnej (po jej rozebraniu oczywiście), czy musi być to specjalny model?
    2) Czy lepiej się nie bawić i użyć stateczników?
    3) Czy jeżeli mam statecznik 36W lub 2x18W to mogę do niego podłączyć 4x9W czy tak to nie wyda?
    kozak_sc
    Level 23  
    Ja używałem swego czasu naświetlarki na świetlówkach z lampy "paznokcowej". Działało, ale lampy pochodziły z bardzo starej naświetlarki (wtedy może jeszcze robili coś co działało), postanowiłem więc wymienić zużyte świetlówki na nowe. Zamówiłem 8 sztuk z czego 6 nie działało na dzień dobry, ale w mojej naświetlarce było 4 to zamontowałem te sprawne i jakie było moje zdziwienie gdy okazało się że na tych starych zużytych świetlówkach działało to dużo lepiej niż na nowych ! Ostatecznie zainwestowałem w świetlówki rurowe chyba 9W renomowanej firmy (chyba Philips) i dopiero wtedy zobaczyłem jaki jest potencjał tej metody robienia płytek ! Płytki mogę naświetlać znacznie krócej przez co nie prześwietla dużych pół miedzi i dodatkowo można stosować cieńsze ścieżki i mniejsze odstępy. Na lampach"paznokciowych" 12 mils o było wszystko teraz spokojnie mogę robić 6mils z odstępem 10mils i wychodzi idealnie. Reasumując nie polecam stosowania świetlówek paznokciowych, lepiej zapłacić i kupić zwykłe rurowe dobrej firmy.
    wind_energy
    Level 14  
    Koszt po wykonaniu naświetlarki ze skanera + lampy z wysyłką wyszedł mnie 92,5zł.
    Skaner uszkodzony 10zł + przesyłka 18zł kurier.
    "LAMPA OWADOBÓJCZA 40 m2" (dwie świetlówki z pełnym okablowaniem, statecznikiem i 2 szt starterów) nowe 64,5zł z wysyłką.
    Naświetlarka do sit tampodruku. Czas wykonania 40 minut. W przyszłości dorzucę timer. Aby zwiększyć pole naświetlania o kolejne 2 lampy to koszt dodatkowy tylko 64,5zł i kolejne jakieś 20 minut pracy :)
    Pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

Dodam że świetlówki są rurowe o mocy 6W każda chyba Philipsa.