Witam wszystkich
Chciałem zaprezentować postępy jakie udało mi się poczynić z konstrukcją kosiarki autonomicznej. Projekt robiony hobbystycznie i raczej dla zabawy i własnej satysfakcji. Oto co wyszło.
Mechanika:
Powstała z profili aluminiowych dostępnych w marketach budowlanych. Profile zostały pocięte i poskładane w solidną i sztywną ramę. Białe płyty to spienione PVC stosowane w reklamie. Daje się łatwo ciąć oraz obrabiać (po podgrzaniu można formować własne kształty), np uchwyt pod LCD czy czujniki. Silniki są razem z przekłądniami. Do tego dokupiłem piasty i odpowiednie koła w botlandzie. Tylne kółko to zwykłe kółko wleczone (do dostania w budowlanym).
Elektronika:
Wykorzystałem Arduino 256, do tego trzy sonary HC-SR04, wyświetlacz graficzny 132x64, driver na L298. Zasilanie z lipo 3S.
Moduł arduino robi za hardware, soft pisałem w C, więc i bootloader arduino wgrany w ATmege256 usunąłem (fuse bity).
CPU obrabia dane z 3 sonarów w czasie rzeczywistym i w odpowiedni sposób steruje dwoma silnikami. Oczywiście na LCD są wyświetlane wszystkie niezbędne dane. Na dzień dzisiejszy robocik z sukcesem podejmuje decyzję i omija przeszkody.
Wieczorem postaram się wrzucić więcej fotek LCD oraz film z jazdy.
Rozbudowa:
W tym momencie poszukuje inspiracji dotyczącej "narzędzia wykonawczego". Jako że w przyszłości robot ma kosić (przynajmniej takie jest założenie) trawę, musi mieć czymś ją kosić. Ja myślałem o silniku bezszczotkowym (modelarskim) i do tego żyłka. Albo może jakieś mini nożyce. Może coś zaproponujecie. Myślę aby było to na zasadzie demontowalnego modułu, tak aby zmienić mu koszenie w funkcje odkurzania - jakieś szczotki jak w roombie.
W przyszłości dodam może Wifi lub Bluetooth (to już mam opanowane) aby np. wykaszać napisy lub obrazki...
A teraz galeria:
pozdrawiam
kamil
Chciałem zaprezentować postępy jakie udało mi się poczynić z konstrukcją kosiarki autonomicznej. Projekt robiony hobbystycznie i raczej dla zabawy i własnej satysfakcji. Oto co wyszło.
Mechanika:
Powstała z profili aluminiowych dostępnych w marketach budowlanych. Profile zostały pocięte i poskładane w solidną i sztywną ramę. Białe płyty to spienione PVC stosowane w reklamie. Daje się łatwo ciąć oraz obrabiać (po podgrzaniu można formować własne kształty), np uchwyt pod LCD czy czujniki. Silniki są razem z przekłądniami. Do tego dokupiłem piasty i odpowiednie koła w botlandzie. Tylne kółko to zwykłe kółko wleczone (do dostania w budowlanym).
Elektronika:
Wykorzystałem Arduino 256, do tego trzy sonary HC-SR04, wyświetlacz graficzny 132x64, driver na L298. Zasilanie z lipo 3S.
Moduł arduino robi za hardware, soft pisałem w C, więc i bootloader arduino wgrany w ATmege256 usunąłem (fuse bity).
CPU obrabia dane z 3 sonarów w czasie rzeczywistym i w odpowiedni sposób steruje dwoma silnikami. Oczywiście na LCD są wyświetlane wszystkie niezbędne dane. Na dzień dzisiejszy robocik z sukcesem podejmuje decyzję i omija przeszkody.
Wieczorem postaram się wrzucić więcej fotek LCD oraz film z jazdy.
Rozbudowa:
W tym momencie poszukuje inspiracji dotyczącej "narzędzia wykonawczego". Jako że w przyszłości robot ma kosić (przynajmniej takie jest założenie) trawę, musi mieć czymś ją kosić. Ja myślałem o silniku bezszczotkowym (modelarskim) i do tego żyłka. Albo może jakieś mini nożyce. Może coś zaproponujecie. Myślę aby było to na zasadzie demontowalnego modułu, tak aby zmienić mu koszenie w funkcje odkurzania - jakieś szczotki jak w roombie.
W przyszłości dodam może Wifi lub Bluetooth (to już mam opanowane) aby np. wykaszać napisy lub obrazki...
A teraz galeria:
pozdrawiam
kamil
Fajne? Ranking DIY