Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Panelowy miernik cyfrowy - Woltomierz/Amperomierz - made in China.

CMS 20 Mar 2018 19:21 14391 66
  • Witajcie moi drodzy koledzy i koleżanki elektrodowicze.

Dzisiaj postanowiłem wam zaprezentować tani chiński, woltomierz i amperomierz, w jednej zgrabnej obudowie panelowej. Koszt zakupu to ok. 6PLN

Zdecydowałem się na ten krok z uwagi na fakt, że w pewnym wątku na forum, wrze dyskusja na temat dokładności pomiarów tego typu mierników. Panowie, przekrzykują się argumentami, ale jakoś nikt nie sprawdził jak jest w rzeczywistości. A nawet jeśli sprawdził, to nie zaprezentował wyników.

Zacznijmy od tego co podaje producent, bo musimy mieć jakiś punkt odniesienia.
    1. Na pierwszym miejscu stoi oczywiście "wysoka jakość" :).
    2. W następnej kolejności ten - nazwijmy go umownie i na potrzeby artykułu - "multimetr" szczyci się pomiarem napięcia w zakresie 0-100V DC.
    3. Amperomierz natomiast powinien wskazywać poprawnie w zakresie 1-10A, co sprzedawca wyraźnie zaznacza i prosi aby nie wystawiać negatywnych opinii z powodu niedokładności w zakresie poniżej jednego Ampera.

Fakt, że amperomierz uaktywnia się już przy prądzie 0,01A, ale jego wskazania w zakresie do jednego Ampera nie pokrywają się z "prawdziwym" amperomierzem. Jednak w przypadku mojego egzemplarza, wskazania powyżej jednego Ampera, również nie były zbyt dokładne.

Panelowy miernik cyfrowy - Woltomierz/Amperomierz - made in China. Panelowy miernik cyfrowy - Woltomierz/Amperomierz - made in China. Panelowy miernik cyfrowy - Woltomierz/Amperomierz - made in China.
    Po kolei 200mA; 250mA i 300mA. Jak widać zakłamuje średnio o 20mA

Panelowy miernik cyfrowy - Woltomierz/Amperomierz - made in China. Panelowy miernik cyfrowy - Woltomierz/Amperomierz - made in China. Panelowy miernik cyfrowy - Woltomierz/Amperomierz - made in China.
    Teraz 500mA; 750mA i 1000mA. Widzimy, że przekłamuje już bardziej, bo w dwóch pierwszych przypadkach o 0,03A a w ostatnim już nawet 0,04A.

Jak widać przy wyższych prądach jest już lepiej, ale dalej mało dokładnie.

Tyle tylko, że to jest stan po wyjęciu z opakowania, a przecież mamy tam dwa malutkie "peerki" do REGULACJI.

Po tej czynności, okazuje się, że i w dolnych zakresach może być całkiem dokładnie

Panelowy miernik cyfrowy - Woltomierz/Amperomierz - made in China. Panelowy miernik cyfrowy - Woltomierz/Amperomierz - made in China.

Zauważyłem, że spora część użytkowników ma problemy z podłączeniem tego ustrojstwa.
    W gruncie rzeczy jest ono bardzo proste. Wystarczy zerknąć na załączony poniżej schemat.

Źródło obrazka

Woltomierz ma tą zaletę, że może być zasilany z napięcia mierzonego, jeśli nie jest ono niższe niż 4V. W przypadku gdy chcemy mierzyć niższe napięcia, należy dostarczyć zasilanie z zewnętrznego źródła, na przykład baterii 6F22 (kiepski pomysł w przypadku dwóch, nawet niewielkich wyświetlaczy LED'owych) lub zasilacza np. wtyczkowego 5-30VDC o wydajności minimum 100mA.
    Należy mieć na uwadze, że ten amperomierz działa "tylko w jedną stronę". Odwrotne podłączenie spowoduje zwarcie wyjścia układu zasilającego multimetr, w takiej sytuacji jeśli układ zasilania nie będzie zabezpieczony, to może być niewesoło...

Uważam, że za takie pieniążki, "miernik" ten warty jest uwagi. Po dziecinnie prostej "kalibracji" wyniki na wyświetlaczu mogą dokładnie pokrywać się ze wskazaniami "prawdziwego" woltomierza, (za który trzeba zapłacić co najmniej dziesięć razy tyle), i to nawet w zakresie poniżej jednego Ampera, co widać na powyższych zdjęciach.

Pozdrawiam.
    CMS

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    CMS
    Administrator of HydePark
    Zabawę z elektroniką zacząłem jeszcze zanim poszedłem do zerówki. Zaczęło się od lutowania cynowych ludzików, a zaraz potem wytrawiłem swoją pierwszą płytkę i zmontowałem nadajnik FM. Oczywiście pod czujnym okiem Taty elektronika. Zawodowo związałem się z naprawą elektroniki około roku 2000 i działam w tej branży po dziś dzień. Któregoś dnia, kilkanaście lat temu, trafiłem na portal Elektroda.pl i już tutaj zostałem, z czasem zyskując rangę moderatora, a następnie administratora, oraz pobocznie redaktora.
    Has specialization in: <SERWIS SZEROKO POJĘTY>, <NAPRAWY NIEMOŻLIWE>
    CMS wrote 6702 posts with rating 1698, helped 153 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2004 year.
  • TestoTesto
    h3c4
    Level 14  
    Warty tej kasy, ale gdzieś po pół roku wypalają się diody w segmentach.
    jousto
    Level 17  
    h3c4 wrote:
    Warty tej kasy, ale gdzieś po pół roku wypalają się diody w segmentach.

U mnie taki sam działa non-stop już ze 3 lata i jeszcze nie zauważyłem żadnej różnicy w świeceniu poszczególnych segmentów. Faktem jest że w dolnym zakresie pomiarów prądu wskazania nie są stabilne ani dokładne ale do moich zastosowań wystarczy.
    Galareta
    Level 22  
    Całkowicie padają czy tylko jasność tracą segmenty?
    mariomario
    Level 18  
    Mam ten sam miernik. Nie jest on idealny ale do "amatorskiego" zasilacza się nadaje. U mnie przykładowo:

- Gdy na wyświetlaczu widać napięcie np 4.00V to w rzeczywistości jest ok 4.18V
    - Gdy na wyświetlaczu widać napięcie np 12.0V to w rzeczywistości jest ok 11.80V

Wskazania bardzo "nieliniowe", regulacja PR'kami nie pomaga. Ale cena zakupu (1,7$ + darmowa dostawa) niweluje tę wadę :)
    viwaldi1
    Level 24  
    "Chinska elektronika" ma to do siebie, ze poszczegolne egzemplaze roznia sie bardzo od siebie. Zrobiony test, jest mniej wiecej tak wiarygodny, jak badania statystyczne w oparciu o jedna opinie ;) Sprawdzenie partii towaru tez nic nie da, bo w takiej samej obudowie moze siedziec calkiem rozna elektronika z rozna funkcjonalnoscia. I chinczyk nie poinformuje, ze cos zmienil :D
  • TestoTesto
    anet870
    Level 26  
    Mierzy napięcie ujemne? np. pomiar napięcia symetrycznego za pomocą dwóch takich mierników.
    koala106
    Level 39  
    Zamontowałem kilkanaście tego typu mierników i jest kilka typów - najbardziej dokładne są te z automatyczną zmianą zakresu - chinol swego czasu wysłał mi zamiast takich, jak opisane w artykule. Wskazania na poziomie +-2% od wzorcowego Metexa, czyli akceptowalne. Kalibracji nie robiłem PR-kami, bo nie miałem takiej potrzeby. Przy okazji sprawdzajcie kolory przewodów - bo raz dostałem zamienione i miernik w śmietnik.
    Simon12
    Level 11  
    Podeślij link do akcji na której kupiłeś.
    Pozdrawiam
    User removed account
    User removed account  
    kot mirmur
    Level 33  
    Witam forumowiczów. Właśnie kupiłem podobny miernik.Mam zamiar użyć go do pomiarów w prostowniku do ładowania akumulatorów Pb. Prostownik oparty na module RegPro-4 z firmy Design OFFICE /www.regulatorytyrystorowe.pl . Zastanawia mnie jednak jedna rzecz- przekrój przewodów pomiarowych amperomierza. Czy faktycznie wytrzymają np. 7-8 amper przez około godzinę?
    mariomario
    Level 18  
    kot mirmur wrote:
    Witam forumowiczów. Właśnie kupiłem podobny miernik.Mam zamiar użyć go do pomiarów w prostowniku do ładowania akumulatorów Pb. Prostownik oparty na module RegPro-4 z firmy Design OFFICE /www.regulatorytyrystorowe.pl . Zastanawia mnie jednak jedna rzecz- przekrój przewodów pomiarowych amperomierza. Czy faktycznie wytrzymają np. 7-8 amper przez około godzinę?

Nie wytrzymają, są cienkie jak nitki. Ja sam osobiście te przewody "wyciąłem" i dolutowałem takie o przekroju 1,5mmkw. Ponadto na tych oryginalnych "nitkach" były spore spadki napięcia, dlatego je wywaliłem.
    gimak
    Level 39  
    Ja takie mierniki wykorzystałem w prostownikach do ładowania akumulatorów. Wcześniej też, zwykłym multimetrem cyfrowym, sprawdziłem dokładność wskazań - wyniki podobnie podobne jak u autora tematu. Natomiast w porównaniu wskazań mierników analogowych z zakresem prądowym 10A i napięciowym 30V, różnice praktycznie są niezauważalne.
    CMS wrote:
    Należy mieć na uwadze, że ten amperomierz działa "tylko w jedną stronę". Odwrotne podłączenie spowoduje zwarcie wyjścia układu zasilającego multimetr, w takiej sytuacji jeśli układ zasilania nie będzie zabezpieczony, to może być niewesoło...

U mnie na cztery kupione, padł jeden (pierwszy montowany), w którym połączyłem razem masy (czarne przewody) zasilania modułu i pomiarową. Po jakiejś godzinie pojawił się dymek i wyświetlacz zgasł. Padł w nim układ obniżający napięcie do 3V. Musiało paść coś więcej, bo jak podałem napięcie 3V po tym układzie, to wyświetlacz pozostał nadal ciemny.
    Po tym zdarzeniu wyczytałem, że przy zasilaniu modułu napięciem mierzonym, masa (-) zasilania modułu powinna być wolna (niepodłączona). Nie wiem czy połączenie tych mas było powodem spalenia, czy trafiłem na felerny moduł.
    CMS
    W moim przypadku obie masy są ze sobą połączone na PCB.
    gimak
    Level 39  
    CMS wrote:
    W moim przypadku obie masy są ze sobą połączone na PCB.

Widać miałem pecha, przy następnych profilaktycznie (-) zasilania już pozostawiałem w powietrzu.
    Mikusiek48
    Level 14  
    Czy można zrobić jakiś prosty układ, który pozwoli na mierzenie napięcia i prądu ujemnego do tego miernika?
    Jeżeli ktoś ma jakieś rozwiązanie to proszę, aby się ze mną podzielił.
    Z góry dziękuję :)
    gimak
    Level 39  
    Szyszkownik Kilkujadek wrote:
    Czyli do (-) podłączamy tylko czarny od amperomierza, ten drugi cieniuteńki nie podłączamy?

Ja po uszkodzeniu jednego modułu w którym ten cienki czarny przewód połączyłem z czarnym od amperomierza i po znalezieniu tego
    https://obrazki.elektroda.pl/7983994200_1520329132.jpg
    w następnych podłączanych modułach cienki czarny przewód pozostawiałem w powietrzu.
    koala106
    Level 39  
    mariomario wrote:

Nie wytrzymają, są cienkie jak nitki. Ja sam osobiście te przewody "wyciąłem" i dolutowałem takie o przekroju 1,5mmkw. Ponadto na tych oryginalnych "nitkach" były spore spadki napięcia, dlatego je wywaliłem.

Mi w jednym sprzęcie te chińskie przewodziki przetopiły izolację przy 7 A ładowania akumulatora - najlepiej lutować grubsze bezpośrednio do płytki albo dać solidną wtyczkę z przewodem
    kot mirmur
    Level 33  
    Kolego Koala, u chinoli chyba rzadszy prąd w kabelkach płynie, dlatego takie cienkie dają-che che. Chyba zastosuję wkłady ze starych kostek połączeniowych, z blaszkami pod śrubą, z drugiej strony dokręcę przewody 2.5 kwadrat i powinno wystarczyć.
    kot mirmur
    Level 33  
    Oni z reguły są mali, mniejsze domy, samochody, buty, itd. . Małe auta nie potrzebują dużo prądu, dlatego te kable mają taki mały przekrój Cu.Che Che !!!
    1996arek
    Level 20  
    @CMS Co to za zasilacz, którym testujesz miernik? Widzę tu konstrukcję dj-MatyAS'a.
    CMS
    1996arek wrote:
    @CMS Co to za zasilacz, którym testujesz miernik? Widzę tu konstrukcję dj-MatyAS'a.

Dobrze widzisz. Dostałem go od wspomnianego użytkownika w prezencie.
    anet870
    Level 26  
    anet870 wrote:
    Mierzy napięcie ujemne?

Nie.

Jest sposób, aby mierzył napięcie ujemne?
    bestler
    Admin of DIY, Automation

Są teraz popularne od razu z przekładnikiem do pomiaru AC. Używam w warsztatowej tablicy i tu się sprawdza znakominicie.