Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Licencja Pulsonix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FrescoLogic FL2000 USB Display Driver - kolejny monitor VGA podłączony na USB?

p.kaczmarek2 20 Kwi 2019 10:51 3087 22
  • FrescoLogic FL2000 USB Display Driver - kolejny monitor VGA podłączony na USB?
    Wstęp
    Przetestuję tutaj FrescoLogic FL2000 USB Display Drive, czyli konwerter USB <-> VGA, który w teorii ma umożliwiać podłączenie dodatkowego monitora do laptopa w momencie gdy już wszystkie wyjścia VGA/HDMI są zajęte. Dodatkowy monitor ma umożliwiać rozszerzenie pulpitu na jego ekranie, czyli to nie może być tylko zwykły "splitter VGA". Ale czy sprawdzi się w praktyce? Zobaczymy.

Testy w praktyce
    Konwerter zakupiłem na portalu Aliexpress za jakieś 8$, dokładnie na tej ofercie:
    Sprzedawca chwali, że całość wspiera standard USB 3.0 i oferuje rozdzielczość 1080p.
    Opis przedmiotu wg. sprzedawcy:
    W opisie oferty wyszczególnione jest tak jakby był tam osobno "adapter" i "kabel", ale tak naprawdę adapter i kabel stanowią jedną całość.

Paczka przyszła dość szybko, po około 10 dniach dostałem powiadomienie SMS o jej nadaniu z polski, a niedługo potem do drzwi zapukał kurier Pocztex. Odebranie przesyłki wymagało podpisu, a stan śledzenia online od razu się zmienił na "delivered", więc nie ma możliwości by zakup się zagubił. Tak wyglądał tracking paczki na stronie Aliexpress po odebraniu:
    Ciekawostka: Na tym trackingu paczki jest widoczne "Delivery failed", ale to w żadnym razie nie oznacza, że była nieudana próba doręczenia. Takie coś pojawia się często jak zamawiam na Aliexpress prawie w tym samym momencie co status "Accepted by Last Mile Carrier" (czyli przejęcie paczki przez Pocztexa) i musi być wynikiem jakiegoś błędu.

Całość była zapakowana bezpiecznie w folii bąbelkowej.
    W folii była płytka oraz sam konwerter:
    FrescoLogic FL2000 USB Display Driver - kolejny monitor VGA podłączony na USB? FrescoLogic FL2000 USB Display Driver - kolejny monitor VGA podłączony na USB? FrescoLogic FL2000 USB Display Driver - kolejny monitor VGA podłączony na USB?
    Konwerter sprawdziłem na laptopie marki Acer z serii Aspire E15 i systemie Windows 7. Mój laptop posiada jednocześnie wyjście VGA i HDMI, i oba te wyjścia mam już w użyciu. Tak, z reguły korzystam do tego laptopa z dwóch dodatkowych monitorów, a przejściówkę kupiłem by móc podłączyć trzeci zewnętrzny monitor.
    Zacząłem od instalacji sterowników z załączonej płytki:
    Na płytce znajduje się tylko jeden plik instalacyjny - FL2000-2.0.32505.0.exe.
    W razie czego zamieszczam go też tutaj jako załącznik:
    FL2000-2.0...2505.0.exe Download (7.46 MB)Punkty: 1 dla użytkownika
    Wszystko poszło bez problemów. Chwilę potem podłączyłem monitor VGA do konwertera... no i proszę, od razu był widoczny w ustawieniach ekranu! Po odpowiednim skonfigurowaniu w 'Change the appearance of your displays' uzyskałem taki efekt:
    Na screenie widoczne są 4 ekrany.
    - główny ekran laptopa
    - monitor zewnętrzny podłączony do laptopa poprzez VGA
    - monitor zewnętrzny podłączony do laptopa poprzez HDMI
    - monitor zewnętrzny podłączony do laptopa poprzez konwerter USB to VGA FrescoLogic FL2000

Wszystkie monitory (oraz konwerter USB to VGA) są widoczne również w "Devices and Printers":
    A tu VID i PID urządzenia:
    W ten sposób wszystko udało się uruchomić i obraz wyświetlał się poprawnie na wszystkich 4 ekranach. Różnica pomiędzy monitorami podłączonymi poprzez VGA/HDMI i monitorem podłączonym przez konwerter USB od FrescoLogic nie była nawet zauważalna.

Końcowy werdykt
    Z konwertera FrescoLogic FL2000 USB Display Driver jestem jak najbardziej zadowolony. Jego instalacja na Windows 7 przebiegła bez problemów. Początkowo obawiałem się, że USB 'nie da rady' przesyłać wystarczająco szybko sygnału video, ale przy rozdzielczości 1024x768 nie czuć 'klatkowania' ani opóźnień. Dzięki temu konwerterowi mogę mieć podłączone do jednego laptopa jednocześnie trzy monitory zewnętrzne (wszystkie w trybie 'rozszerzenia pulpitu')!
    PS: Jeśli będzie dostateczne zainteresowanie, to mogę zamówić kolejną sztukę konwertera FL2000 i spróbować dołączyć do mojego laptopa jeszcze kolejny monitor.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Licencja Pulsonix
    atari_robbo
    Poziom 21  
    Fajnie że chciało Ci się zrobić taki opis ale jest on trochę bezsensowny pod Windows 7 - ten system ma już prawie 10 lat i mało kto go używa (już nie wspominając że 7 nie ruszy na nowych komputerach).
    prosiak_wej
    Poziom 26  
    Nigdy bym się nie spodziewał, że przez USB może być transmitowany obraz, pulpit. Jak to się ma w przypadku 1920x1080 przy odtwarzaniu wideo o tej rozdzielczości?
  • Licencja Pulsonix
    arturavs
    Poziom 40  
    atari_robbo napisał:
    ten system ma już prawie 10 lat

Co ma piernik do wiatraka? Nie każdy(podejrzewam że większość) goni w poszukiwaniu coraz nowszego systemu i sprzętu. Komputer przede wszystkim ma robić to czego od niego oczekuje użytkownik, nie co chcą firmy żeby użytkownik kupił.
    Ciekawy gadżet( bo w sumie nie jest to pełnoprawna karta graficzna), jak się sprawuje przy np. oglądaniu filmów HD?
    prosiak_wej
    Poziom 26  
    Aha... Skoro USB, to ciekawe jakie jest zużycie CPU podczas 'transmisji' wideo 1920x1080. Czasem nie prędkość transmisji, a jej niezawodność, ciągłość, obciążenie CPU... Z tego powodu nadal korzystam z konwertera ADVC na FireWire zamiast na USB.
    Sareph
    Poziom 20  
    atari_robbo napisał:
    mało kto go używa

http://gs.statcounter.com/os-version-market-share/windows/desktop/worldwide - no, tylko 1/3 komputerów. :D

atari_robbo napisał:
    (już nie wspominając że 7 nie ruszy na nowych komputerach)

Na intelu może, ale AMD wydało sterowniki dla W7 do Ryzenów.
    LChucki
    Poziom 29  
    atari_robbo napisał:
    ale jest on trochę bezsensowny pod Windows 7 - ten system ma już prawie 10 lat i mało kto go używa

Fakt, nie używam 7, staram się przejść na Linux. Puki co, używam (najczęściej) XP i z konieczności, dość często Win10. Win10 to porażka i on przekonuje mnie powoli do Linux. Niestety, część softu jest pisana tylko pod Win (spisek?, kasa?).
    szymon122
    Poziom 37  
    @p.kaczmarek2 Masz możliwość przetestować to pod androidem poprzez OTG? Ciekaw jestem czy to działa, teoretycznie jest wspierane.
    chemik_16
    Poziom 24  
    jak już z chin to lepiej kupić te usb3.0 na hdmi, co prawda obsługują tylko te telewizyjne rozdzielczości do 1080p, takiego 1024 juz nie ogarną.

a co do tych, allegro jest pełne tego typu przelotek które działają P&P na systemowych sterownikach, sam używałem DELTACO usb 2.0 USB-DVI2 kupione bodaj po 5zł. Ten konwerter ma nawet własne 32MB ramu ;)
    Fimek
    Poziom 12  
    Mam tę przelotkę.
    Zalety:
    1)Nie stwierdziłem spowolnienia systemu po dołączenie konwertera (laptop Lenovo y580)
    2)dziala na moim monitorze 1280x1024 przy 32 bitowej glębii koloru.
    3) wg. filmów na YouTube można multiplikowac ekrany niemal w nieskończoność (oczywiście korzystając z większej liczby przelotek)

Wady:
    1)przy powtórnym podłączeniu urządzenia do portu - wykrywa tylko usb 2.0, co oznacza u mnie 16 bitową głębię koloru. Trzeba zrestartowac komputer i jest ok. Jednak to bardzo irytuje, ponieważ zwykle usypiam komputer i go nie wyłączam.
    2)latencja wynosi około 100ms. W przypadku oglądania filmu jest to na granicy akceptacji. Projektowanie płytki w Altium Designer wymaga przyzwyczajenia. Pisanie dokumentów natomiast - bez problemu.

Podsumowując:
    Opis do bani - nie zawiera podstawowych informacji. Przelotka daje rade za te 50 zł, acz bez szału. Można dołączyć do pc trzeci monitor i wyświetlać na nim pdf albo youtube w tle. Ale raczej nic ponadto.
    Pozdrawiam
    chemik_16
    Poziom 24  
    Latencja w tego typu przelotkach nie jest stała, aktualizowane są tylko zmiany w obrazie. Przy filmach mogą to być setki ms a przy samym kursorze/tekście pojedyńcze ms. dobrze to widać gdy mamy jedno okno na 2 monitorach.
    Fimek
    Poziom 12  
    Cześć,

Ten adapter, to po prostu konwerter C/A z dostępem DMA do pamięci. Obszar RAM jest cyklicznie wysyłany po USB do konwertera, a ten go buforuje i zamienia na sygnał analogowy VGA. Moja przelotka (taka sama jak ta z artykułu) raczej nie optymalizuje strumienia danych i u mnie opóźnienie wydaje się być stałe. Objawia się to tym, że jak ruszam myszą po nieruchomym ekranie, to kursor ma opóźnienie z grubsza takie same, jak wtedy, gdy wyświetlany jest dynamicznie zmieniający się obraz.

Za pomocą tego konwertera sporo można zrobić. Widziałem gdzieś projekt modulatora FM, który nie wymagał żadnego dodatkowego sprzętu - modulacja odbywała się software'owo. Do tego dekoder TV i mamy całkowicie software'ową radiostację :)

Pozdrawiam
    prosiak_wej
    Poziom 26  
    A nie byłaby to dobra baza do 'ożenienia' małych (2...7") wyświetlaczy ze sterowaniem RGB do jakiegoś programu informacyjnego? Coś jak LCDSmartie + VFD 2x40, ale bardziej zaawansowanego, graficznego, z rozdzielczościami natywnymi dla tych małych wyświetlaczy.
    chemik_16
    Poziom 24  
    jakby ktoś chciał pooglądać nagie fotki fresco z hdmi i displaylinka - bo akurat je wykopałem z szuflady :)
    DL ma 128Mb ram (czyli jednak 16MB a nie 32)
    https://www.datasheetarchive.com/pdf/download...5228c0f95c4bcc922f&type=P&term=N2DS12Q16BT-5T
    oraz ciekawy układ, z tego co widze ma support dla androida, musze to sprawdzić ;) (edit, haha - działa ;) po uruchomieniu displaylink presenter streamuje ekran z telefonu \o/ )
    https://www.displaylink.com/integrated-chipsets/dl-1x5
    do tego LVDS output - można podłączyć matryce od laptopa. Ciekawe czy to właśnie to dostępne złącze na laminacie ...

FrescoLogic FL2000 USB Display Driver - kolejny monitor VGA podłączony na USB? FrescoLogic FL2000 USB Display Driver - kolejny monitor VGA podłączony na USB? FrescoLogic FL2000 USB Display Driver - kolejny monitor VGA podłączony na USB? FrescoLogic FL2000 USB Display Driver - kolejny monitor VGA podłączony na USB? FrescoLogic FL2000 USB Display Driver - kolejny monitor VGA podłączony na USB? FrescoLogic FL2000 USB Display Driver - kolejny monitor VGA podłączony na USB?
    chemik_16
    Poziom 24  
    w robocie takich używamy z lapkami della, zasadniczo usb-c zawiera w sobie piny z HDMI. Czy Asrockowi chciało się łączyć te piny - nie wiem, pytanie do nich.
    postronny82
    Poziom 2  
    atari_robbo napisał:
    Fajnie że chciało Ci się zrobić taki opis ale jest on trochę bezsensowny pod Windows 7 - ten system ma już prawie 10 lat i mało kto go używa (już nie wspominając że 7 nie ruszy na nowych komputerach).

nie wiem stary skad masz takie info ale w pracy mam koma z tamtego roku 2x12 core ( 24 rdzenie ) 64 GB ramu i win 7 śmiga lepiej niż 10 gdzie zdażająsie doś często fucki
    dprzyb
    Poziom 10  
    Zapewne chodziło o to, że procki Intela od 7 generacji wzwyż nie mają oficjalnych sterowników do Win7
    p.kaczmarek2
    Poziom 23  
    Odnosząc się do krytyki:
    - użyłem Windows 7 bo taki miałem pod ręką, Windows 10 w trakcie pisania artykułu nie był dla mnie dostępny
    - nie odczułem "opóźnień video" na tej przejściówce, ale przyznam, że nie testowałem jej pod kątem oglądania filmów akcji czy tam grania w gry komputerowe, więc mogłem nie zauważyć opóźnienia rzędu ułamków sekundy - dla mnie to nie problem.
    - całość daje radę przesyłać sygnał video dostatecznie szybko dzięki USB 3.0, po podłączeniu do USB 2.0 też działa ale ogranicza rozdzielczość do (o ile dobrze pamiętam) 800x600

A teraz mała aktualizacja.
    Przetestowałem na Windows 10 i urządzenie działa bez problemu - wystarczy zainstalować sterowniki z pierwszego postu.
    Zrzuty ekranu po podłączeniu przelotki bez instalowania sterowników:
    FrescoLogic FL2000 USB Display Driver - kolejny monitor VGA podłączony na USB? FrescoLogic FL2000 USB Display Driver - kolejny monitor VGA podłączony na USB? FrescoLogic FL2000 USB Display Driver - kolejny monitor VGA podłączony na USB?
    Po instalacji sterowników:
    Wraz z drugim monitorem w ustawieniach:
    Czyli tak, FrescoLogic FL2000 USB Display Driver działa na Windows 10, a dokładniej na Windows 10 Home, bez żadnych problemów instaluje się sterownik i wszystko uruchamia.

PS:
    Fimek napisał:

Wady:
    1)przy powtórnym podłączeniu urządzenia do portu - wykrywa tylko usb 2.0, co oznacza u mnie 16 bitową głębię koloru. Trzeba zrestartowac komputer i jest ok.

A tego nie jestem w stanie zreprodukować na żadnej z maszyn (Ani Windows 7 ani Windows 10). Zresztą USB 2.0 oznaczałoby nie tylko 16 bitową głębie koloru, ale też bardzo, bardzo małą rozdzielczość...