Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozładowarka do akumulatorów li ion.

RAF96 25 Lip 2019 09:52 4110 15
  • Dzień dobry.
    Chciałbym przedstawić prototyp urządzenia, który niedawno wykonałem.
    Jest to rozładowarka, która posiada regulację napięcia do którego maksymalnie zostanie rozładowany akumulator (w moim przypadku pakiet 3s li-ion)
    Aby włączyć rozładowanie należy wcisnąć przyciski chwilowe NO oraz NC następnie puścić przycisk NC następnie przycisk NO. Żarówka będzie świecić, a gdy napięcie na akumulatorze spadnie układ się sam wyłączy.
    Wszystko jak na razie działa. W projekcie użyłem układu LM350 z braku odpowiedniego tranzystora J-FET.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    RAF96
    Poziom 6  
    Specjalizuje się w: ładowarki do akumulatorków
    RAF96 napisał 34 postów o ocenie 18, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Syców. Jest z nami od 2019 roku.
    noel200
    Poziom 25  
    Kiedyś zbudowałem sobie pakiet li-ion, który chciałem przetestować i tym testerem to rozładowywałby się chyba ze dwa tygodnie :P
    Czekam na wersję o większej mocy z radiatorem zamiast deski.
    RAF96
    Poziom 6  
    Jeśli chciałbyś szybciej rozładowywać, to możesz zamiast żarówki 12V5W dać halogenowa 20 watowa, albo inne obciążenie. Nie ma znaczenia co dasz, ten przekażnik to załączy, a jak napięcie spadnie na pakiecie to się wyłączy i w ogóle prądu nie będzie już pobierać, nawet kilku miliamperów.
    zygfryd1991
    Poziom 2  
    Cześć,

Z reguły rzadko tu zaglądam, ale post wyskoczył mi w proponowanych w przeglądarce.

Swego czasu zmajstrowałem trzykanałowy tester ogniw 18650 mierzący pojemność i rezystancję wewnętrzną. Rozładowanie trwa 1-3h w zależności od pojemności w przypadku zastosowanych przeze mnie rezystorów. Jeżeli nie przeszkadza Wam angielski, możecie się zainspirować ;)

Tester ma dwa tryby: rozładowanie do zadanego napięcia (przydatne np. do składowania ogniw) lub test pojemności - także do zadanego napięcia, definiowanego w menu.

https://www.instructables.com/id/3-X-18650-Battery-Capacity-Tester/
    zygfryd1991
    Poziom 2  
    Są to IRLZ44N. Sam nie jestem specjalistą w temacie - raczej początkującym hobbystą :)

Projekt jest wynikiem potrzeby chwili i zapotrzebowaniem na ogniwa do latarek / powerbanku. Wiem, że wyszedł trochę overkill, ale zadanie spełnia.

Wzorowałem się na projekcie pana Krzysztofa, który opisał dokładnie dokładnie swój tester na blogu:

https://arduinowpraktyce.blogspot.com/2018/02...omment=1537008186145&m=1#c4591227802585799699

Pozdrawiam
    kowal011
    Poziom 18  
    Tranzystor do deski :D Po co rozładowywać li-ion? Jedyny sens to pomiar pojemności przy CC na komparatorze i mosfecie z obciążeniem rezystancyjnym. Żarówka (mocniejsza) może wyzwolić zabezpieczenie w pakiecie.
    RAF96
    Poziom 6  
    Cytat:
    Po co rozładowywać li-ion?
    Może po to aby zobaczyć czy zmniejszyła się ich pojemność po czasie, mierząc czas świecenia żarowki.

Dzisiaj pomyślałem, ze można by ten układ wlozyc do lampki LED używanej np. na balkonie, pod wiatą. (tam gdzie konstuujecie swoje układy elektroniczne) i jak zapomnimy wyłączyć to lampka się sama wyłączy przed całkowitym rozładowaniem akumulatorka. Dzięki temu nie uszkodzimy akumulatora li ion.

Dodałem też kondensator 2200uF 25V w miejsce gdzie była dioda Zenera 3,3V, pozwala to na załączenie układu z użyciem tylko 1 przycisku chwilowego. Tutaj widać jak to działa:

Link
    domel1
    Poziom 12  
    Owszem jest to bardzo fajne ale ...zawsze musi być jakieś ale ... do mierzenia pojemności wiesz mierząc czas świecenia żarówki i i jej prąd to jest bardzo niedokładny pomiar , ponieważ zgodnie z prawem Ohma jak się zmienia napięcie np maleje , to się zmienia również prąd , dlatego najlepsze są mierniki mikroprocesorowe które mierzą ci co minute albo szybciej prąd rozładowania przeliczają i od razu podają wynik .Znaczy wiesz jak będziesz mierzył duże pakiety ileś S i ileś P to owszem na oko jakiś tam pomiar będzie ale możesz się pomylić o 1-3 Ah a to dużo , a w przypadku pojedyńczych 18650 to już wogóle kiepsko.Ja zrobiłem sobie avt 5500 fajnie działa ale tez nie działa w nim napięcie odcięcia przy 18650 np 2,5 V , trzeba ręcznie pilnować.
    kowal011
    Poziom 18  
    RAF96 napisał:
    Cytat:
    Po co rozładowywać li-ion?
    Może po to aby zobaczyć czy zmniejszyła się ich pojemność po czasie, mierząc czas świecenia żarowki.

A co ja napisałem?:D
    kowal011 napisał:
    Po co rozładowywać li-ion? Jedyny sens to pomiar pojemności

Dodano po 3 [minuty]:

+ @domel1 Stały (regulowany) prąd uzyskasz na układzie z mojego pierwszego postu. Kwestia zabezpieczenia przed rozładowaniem.
    domel1
    Poziom 12  
    kowal 011 racja racja czy w tym projekcie rozładowanie realizuje sie za pomoca rezystora mocy ? tranzystor tam tylko załącza ten rezystor ? o fajnie jest kod podany może sobie zrobię ten układ :)
    i widzę ze jest w mAh czyli precyzyjny .Kiedyś rozwaliłem pare starych baterii od laptopa i mierzyłem ich pojemność tez do powerbanku to strasznie zużyte dosłownie 220 mAh miały ,do takich rzeczy trzeba właśnie precyzyjnych mierników.Ciekawe czy dało by sie tam powiekszyć zakres napięcia do np 70 V , byłby fajny wskażnik mocy np do pojazdu elektrycznego.Jak kod jest podany to realizacja programowa napięcia odcięcia nie powinna być trudna :) W avt 5500 niby jest podany kod żródłowy ale to jest C dla mnie za ciężki , co innego arduiniak :)
    o_Tadeusz
    Poziom 15  
    domel1 napisał:
    W avt 5500 niby jest podany kod żródłowy ale to jest C dla mnie za ciężki , co innego arduiniak :)

A arduinak to w jakim języku jest?
    domel1
    Poziom 12  
    No ale arduiniak łatwiejszy :) bardziej ludzki :) jak by nie był łatwy to by ludzie robili w C albo by wcale nie robili
    o_Tadeusz
    Poziom 15  
    domel1 napisał:
    No ale arduiniak łatwiejszy :)

ok.

domel1 napisał:
    bardziej ludzki :)

ok

domel1 napisał:
    ak by nie był łatwy to by ludzie robili w C albo by wcale nie robili

To arduiniak w czym jest jak nie w C++? Albo raczej używany w C?
    fotomh-s
    Poziom 20  
    Arduino oczywiście jest bazowane na C. Można powiedzieć że to takie uniwersalne środowisko C dla MCU celowane w amatorów elektroników.
    Co do wygody to zaletami są spore zasoby jeśli chodzi o biblioteki i bardzo szerokie wsparcie MCU różnych architektur oraz producentów. Znaczenie ma także duża społeczność.
    o_Tadeusz
    Poziom 15  
    fotomh-s napisał:
    Co do wygody to zaletami są spore zasoby jeśli chodzi o biblioteki

W Elektronice Dla Wszystkich, w kursie Arduino można poczytać jak te biblioteki są napisane. Szału nie ma.

Dodano po 2 [minuty]:

Co do
    domel1 napisał:
    W avt 5500 niby jest podany kod żródłowy ale to jest C

to arduino skompiluje kod w C. Daj jakiś kod dla AVT pisany w AVR-GCC, oczywiście z wymaganymi plikami to spróbuję skompilować w arduino.