Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rozładowarka do akumulatorów li ion.

RAF96 25 Jul 2019 09:52 6813 17
Testo
 • Dzień dobry.
  Chciałbym przedstawić prototyp urządzenia, który niedawno wykonałem.
  Jest to rozładowarka, która posiada regulację napięcia do którego maksymalnie zostanie rozładowany akumulator (w moim przypadku pakiet 3s li-ion)
  Rozładowarka do akumulatorów li ion.
  Rozładowarka do akumulatorów li ion.
  Aby włączyć rozładowanie należy wcisnąć przyciski chwilowe NO oraz NC następnie puścić przycisk NC następnie przycisk NO. Żarówka będzie świecić, a gdy napięcie na akumulatorze spadnie układ się sam wyłączy.
  Wszystko jak na razie działa. W projekcie użyłem układu LM350 z braku odpowiedniego tranzystora J-FET.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  RAF96
  Level 9  
  Offline 
  Has specialization in: ładowarki do akumulatorków
  RAF96 wrote 73 posts with rating 40, helped 3 times. Live in city Syców. Been with us since 2019 year.
 • Testo
 • #2
  noel200
  Level 25  
  Kiedyś zbudowałem sobie pakiet li-ion, który chciałem przetestować i tym testerem to rozładowywałby się chyba ze dwa tygodnie :P
  Czekam na wersję o większej mocy z radiatorem zamiast deski.
 • #3
  RAF96
  Level 9  
  Jeśli chciałbyś szybciej rozładowywać, to możesz zamiast żarówki 12V5W dać halogenowa 20 watowa, albo inne obciążenie. Nie ma znaczenia co dasz, ten przekażnik to załączy, a jak napięcie spadnie na pakiecie to się wyłączy i w ogóle prądu nie będzie już pobierać, nawet kilku miliamperów.
 • Testo
 • #4
  zygfryd1991
  Level 8  
  Cześć,

  Z reguły rzadko tu zaglądam, ale post wyskoczył mi w proponowanych w przeglądarce.

  Swego czasu zmajstrowałem trzykanałowy tester ogniw 18650 mierzący pojemność i rezystancję wewnętrzną. Rozładowanie trwa 1-3h w zależności od pojemności w przypadku zastosowanych przeze mnie rezystorów. Jeżeli nie przeszkadza Wam angielski, możecie się zainspirować ;)

  Tester ma dwa tryby: rozładowanie do zadanego napięcia (przydatne np. do składowania ogniw) lub test pojemności - także do zadanego napięcia, definiowanego w menu.

  https://www.instructables.com/id/3-X-18650-Battery-Capacity-Tester/
 • #5
  RAF96
  Level 9  
  Fajny projekt, akurat ja się nie znam na programowaniu, ale dostrzegam możliwości. Interesuje mnie za to, jakie tranzystory załączają te duże rezystory? Czy jest to mosfet IRF3205 ?
 • #6
  zygfryd1991
  Level 8  
  Są to IRLZ44N. Sam nie jestem specjalistą w temacie - raczej początkującym hobbystą :)

  Projekt jest wynikiem potrzeby chwili i zapotrzebowaniem na ogniwa do latarek / powerbanku. Wiem, że wyszedł trochę overkill, ale zadanie spełnia.

  Wzorowałem się na projekcie pana Krzysztofa, który opisał dokładnie dokładnie swój tester na blogu:

  https://arduinowpraktyce.blogspot.com/2018/02...omment=1537008186145&m=1#c4591227802585799699


  Pozdrawiam
 • #7
  kowal011
  Level 21  
  Tranzystor do deski :D Po co rozładowywać li-ion? Jedyny sens to pomiar pojemności przy CC na komparatorze i mosfecie z obciążeniem rezystancyjnym. Żarówka (mocniejsza) może wyzwolić zabezpieczenie w pakiecie.
 • #8
  RAF96
  Level 9  
  Quote:
  Po co rozładowywać li-ion?
  Może po to aby zobaczyć czy zmniejszyła się ich pojemność po czasie, mierząc czas świecenia żarowki.

  Dzisiaj pomyślałem, ze można by ten układ wlozyc do lampki LED używanej np. na balkonie, pod wiatą. (tam gdzie konstuujecie swoje układy elektroniczne) i jak zapomnimy wyłączyć to lampka się sama wyłączy przed całkowitym rozładowaniem akumulatorka. Dzięki temu nie uszkodzimy akumulatora li ion.

  Dodałem też kondensator 2200uF 25V w miejsce gdzie była dioda Zenera 3,3V, pozwala to na załączenie układu z użyciem tylko 1 przycisku chwilowego. Tutaj widać jak to działa:
 • #9
  domel1
  Level 12  
  Owszem jest to bardzo fajne ale ...zawsze musi być jakieś ale ... do mierzenia pojemności wiesz mierząc czas świecenia żarówki i i jej prąd to jest bardzo niedokładny pomiar , ponieważ zgodnie z prawem Ohma jak się zmienia napięcie np maleje , to się zmienia również prąd , dlatego najlepsze są mierniki mikroprocesorowe które mierzą ci co minute albo szybciej prąd rozładowania przeliczają i od razu podają wynik .Znaczy wiesz jak będziesz mierzył duże pakiety ileś S i ileś P to owszem na oko jakiś tam pomiar będzie ale możesz się pomylić o 1-3 Ah a to dużo , a w przypadku pojedyńczych 18650 to już wogóle kiepsko.Ja zrobiłem sobie avt 5500 fajnie działa ale tez nie działa w nim napięcie odcięcia przy 18650 np 2,5 V , trzeba ręcznie pilnować.
 • #10
  kowal011
  Level 21  
  RAF96 wrote:
  Cytat:
  Po co rozładowywać li-ion?
  Może po to aby zobaczyć czy zmniejszyła się ich pojemność po czasie, mierząc czas świecenia żarowki.


  A co ja napisałem?:D
  kowal011 wrote:
  Po co rozładowywać li-ion? Jedyny sens to pomiar pojemności


  Dodano po 3 [minuty]:

  + @domel1 Stały (regulowany) prąd uzyskasz na układzie z mojego pierwszego postu. Kwestia zabezpieczenia przed rozładowaniem.
 • #11
  domel1
  Level 12  
  kowal 011 racja racja czy w tym projekcie rozładowanie realizuje sie za pomoca rezystora mocy ? tranzystor tam tylko załącza ten rezystor ? o fajnie jest kod podany może sobie zrobię ten układ :)
  i widzę ze jest w mAh czyli precyzyjny .Kiedyś rozwaliłem pare starych baterii od laptopa i mierzyłem ich pojemność tez do powerbanku to strasznie zużyte dosłownie 220 mAh miały ,do takich rzeczy trzeba właśnie precyzyjnych mierników.Ciekawe czy dało by sie tam powiekszyć zakres napięcia do np 70 V , byłby fajny wskażnik mocy np do pojazdu elektrycznego.Jak kod jest podany to realizacja programowa napięcia odcięcia nie powinna być trudna :) W avt 5500 niby jest podany kod żródłowy ale to jest C dla mnie za ciężki , co innego arduiniak :)
 • #12
  User removed account
  Level 1  
 • #13
  domel1
  Level 12  
  No ale arduiniak łatwiejszy :) bardziej ludzki :) jak by nie był łatwy to by ludzie robili w C albo by wcale nie robili
 • #14
  User removed account
  Level 1  
 • #15
  fotomh-s
  Level 23  
  Arduino oczywiście jest bazowane na C. Można powiedzieć że to takie uniwersalne środowisko C dla MCU celowane w amatorów elektroników.
  Co do wygody to zaletami są spore zasoby jeśli chodzi o biblioteki i bardzo szerokie wsparcie MCU różnych architektur oraz producentów. Znaczenie ma także duża społeczność.
 • #16
  User removed account
  Level 1  
 • #18
  zygfryd1991
  Level 8  
  O kurka, bardzo dawno mnie tu nie było. Wg mnie tester mierzy dość dokładnie - w markowych 18650 wyniki są bardzo zbliżone do nominału. Co do rezystancji wewnętrznej - tu może być ciut większy błąd, ale poglądowo jak najbardziej się sprawdza - ogniwa o wyższej zmierzonej rezystancji faktycznie bardziej się grzeją pod obciążeniem.

  W trakcie pomiaru pojemności, aktualny prąd rozładowania jest liczony na bieżąco na podstawie zmieniającego się napięcia, mierzonego na analogowych wejściach arduino, ścieżki na PCB są sporo przewymiarowane, więc znaczących spadków napięć raczej nie ma.