Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz analogowo-cyfrowy GHA 217 by Slawek K.

Slawek K. 19 Apr 2020 13:11 24189 125
Tespol
    User removed account
    Level 1  
  • Tespol
    Janusz_kk
    Level 34  
    acctr wrote:
    W konsekwencji 723 jest w układzie, ale jego obecność wygląda na sztuczną i wymuszoną.

Wreszcie głos rozsądku, 723 to staroć nie warty uwagi, jedyna jego zaleta czyli dobre nap odniesienia jest tu w ogóle nie wykorzystana.
    I tak jak kolega napisał byle wzm operacyjny lepiej by sie spisał w tym miejscu.

acctr wrote:
    Poza tym jeszcze jedna uwaga - co robi 150mA dioda 1N4148 w miejscu D6?

Chyba za bezpiecznik :)

Nadal nie wiem po co jest tranzystor T3, co autor miał na myśli?
  • Tespol
    Slawek K.
    Level 35  
    acctr wrote:
    iestety, układ 723 posiada wiele ograniczeń, przez które tak na prawdę jest mniej elastyczny niż mogłoby się to wydawać.
    Próba zrobienia regulacji napięcia od zera albo regulacji prądu potencjometrem kończy się dołożeniem kilku obwodów, które coś tam poprawiają, niwelują, itp.
    W konsekwencji 723 jest w układzie, ale jego obecność wygląda na sztuczną i wymuszoną.

Tak samo jest w zaprezentowanym zasilaczu. Wielki atut układu 723 - źródło napięcia odniesienia jest odłączone i pozostaje niewykorzystane.
    Wychodzi na to, że tylko wzmacniacz błędu pełni jakąś funkcję w zasilaczu. A można było w jego miejsce dać np LM358, który przynajmniej może pracować z napięciami wejściowymi od 0V.
    I nie potrzebny byłby wtedy dziwny układ z transoptorem i napięcie -5V.

Każdy ma swoje zdanie, ja je szanuje. Chcesz, zrób na lm358, Twój wybór ;)

Janusz_kk wrote:
    Wreszcie głos rozsądku, 723 to staroć nie warty uwagi, jedyna jego zaleta czyli dobre nap odniesienia jest tu w ogóle nie wykorzystana.
    I tak jak kolega napisał byle wzm operacyjny lepiej by sie spisał w tym miejscu.

To Twój głos rozsądku, pamiętaj o tym ;)

Janusz_kk wrote:
    Nadal nie wiem po co tranzystor T3, co autor miał na myśli?

Pisałem już dwukrotnie.

Janusz_kk wrote:
    acctr napisał:
    Poza tym jeszcze jedna uwaga - co robi 150mA dioda 1N4148 w miejscu D6?

Chyba za bezpiecznik

A jak kolega myśli, czemu ta dioda ma służyć ?

Pozdr
    Janusz_kk
    Level 34  
    Slawek K. wrote:
    To Twój głos rozsądku, pamiętaj o tym

Nie tylko mój, 723 nie ma żadnej zalety w tym układzie a same wady, małe wzmocnienie, o pssr juz nie wspomnę, byle wzm ma o kilka długości lepsze parametry. To ze tak wybrałeś nie o znacza że to jedyny i słuszny wybór.
    Slawek K.
    Level 35  
    Janusz_kk wrote:
    Slawek K. wrote:
    To Twój głos rozsądku, pamiętaj o tym

Nie tylko mój, 723 nie ma żadnej zalety w tym układzie a same wady, małe wzmocnienie, o pssr juz nie wspomnę, byle wzm ma o kilka długości lepsze parametry. To ze tak wybrałeś nie o znacza że to jedyny i słuszny wybór.

Masz rację ;)

Pozdr
    Slawek K.
    Level 35  
    Pomyłka na schemacie faktycznie, ma być SB5100 lub podobna ;)
    Dzięki za zauważenie, zaraz poprawie schemat. Poleciały punkty do kolegi @kazkla ;)

Pozdr
    User removed account
    Level 1  
    Piotrek1970
    Level 18  
    Bardzo fajna konstrukcja, ale nurtuje mnie jedno pytanie: skoro masz wyświetlaną informację o przebiegu U/I to czy nie myślałeś o logowaniu na kartę SD tych wartości, do późniejszych analiz?

Piotrek
    Slawek K.
    Level 35  
    Mam to w głowie, ale troszkę inaczej to planuje, esp8266 i program na PC, w zasadzie już mam gotowy, i tam zapis do pliku oraz prezentacja danych w bardziej rozbudowany sposób ;)

Pozdr
    micro
    Level 19  
    Wyświetlacz robi wrażenie :) .
    Warto poprawić małą literówkę w opisie, aby młodzieży dobrze się układała wiedza :)
    "...transoptor w obwodzie bramki tranzystora sterującego tranzystorami mocy"
    pawelr98
    Level 39  
    Też mam sterowany cyfrowo 723.

Tylko ja użyłem -2.5V na linii ujemnej, stabilizowane TL431.
    723 wymaga napięcia na wejściach wzmacniacza w zakresie 2-8V.

I generalnie lepiej jest, żeby napięcia nie przekraczały górnej granicy.
    Mniejsza wartość napięcia ujemnego ułatwia spełnienie tegoż warunku bo mamy większy zapas.

Dodatkowo ja mam pompę ładunkową do ujemnego napięcia skopiowaną z electronics lab.
    Dwie diody, dwa kondensatory i sprawa załatwiona.
    Działa z tego samego pojedynczego uzwojenia.

I jeszcze zapytam, czy testował kolega zachowanie się zasilacza podczas pracy na ograniczonym prądzie ?
    Tj. jak wygląda przebieg wyjściowy napięcia w tym trybie pracy.

Robiąc pracę inżynierską gdzie zastosowałem 723 testowałem naprawdę różne topologie sterowania prądem w 723 i to często nie wychodzi tak ładnie jak by się chciało.

U kolegi widzę 220nF na pinie CMP, podczas gdy w katalogach zwykle widuje się 500pF lub 1nF.
    Czy testował kolega jak zachowuje się zasilacz dla tak dużej pojemności kompensującej ?
    User removed account
    Level 1  
    Slawek K.
    Level 35  
    micro wrote:
    Wyświetlacz robi wrażenie :) .
    Warto poprawić małą literówkę w opisie, aby młodzieży dobrze się układała wiedza :)
    "...transoptor w obwodzie bramki tranzystora sterującego tranzystorami mocy"

Oczywiście masz rację, winno być "bazy" ;)
    Poleciały punkciki dla Ciebie.

Pozdr
    abant
    Level 11  
    Awyrdonyt wrote:
    Dwie diody i dwa kondensatory to do tej pory był powielacz, a precyzyjniej podwajacz napięcia. Teraz ktoś to nazwał pompą ładunkową?! Jeśli taki bałagan panuje w słownictwie technicznym, to nie ma co się dziwić, że język potoczny przypomina rynsztok.

Podwajacz napięcia jest rodzajem powielacza, powielacz jest rodzajem pompy ładunkowej.
    Kwadrat jest rodzajem prostokąta, prostokąt rodzjem czworokąta.

W matematyce też jest bałagan?

Ten którego się czepiasz napisał, że uzyskuje tymi elementami napięcie ujemne.
    Więc nie powiela, ani nie podwaja napięcia.
    To twoja wypowiedż wprowadza bałagan.
    pawelr98
    Level 39  
    Awyrdonyt wrote:
    Dwie diody i dwa kondensatory to do tej pory był powielacz, a precyzyjniej podwajacz napięcia. Teraz ktoś to nazwał pompą ładunkową?! Jeśli taki bałagan panuje w słownictwie technicznym, to nie ma co się dziwić, że język potoczny przypomina rynsztok.

Zależy jak to podłączyć i gdzie zastosować.

Przebieg napięcia wskazuje na pompę ładunkową bo w zasadzie napięcie "wędruje" tylko w jednym kierunku. Osiąga maksimum sinusa ale dolna połówka jest obcinana do zaledwie -0.7V. Celem tego układu nie jest także powielenie napięcia a jego odwrócenie. Napięcie przy braku obciążenia osiąga mniej więcej ten poziom szczytu sinusoidy. Może sobie kolega zrobić symulację komputerową.

Układem pompy jest D5,D6,C2,C3.

Mój promotor jak i recenzent nie mieli żadnych obiekcji jeśli chodzi o nazwanie tego pompą ładunkową.

Ale autor zastosował ICL7660 i to jego decyzja. Ja tylko opisałem swoją metodę używającą 50Hz oraz podstawowe elementy.

Natomiast najbardziej chciałbym zobaczyć jak wygląda napięcie wyjściowe biorąc pod uwagę 220nF na pinie CMP.
    O ile dobrze pamiętam z eksperymentów to zbyt duża pojemność powoduje słabiutką odpowiedź na szybkie zmiany obciążenia lub nawet wolne oscylacje.
    Slawek K.
    Level 35  
    W wolnej chwili wrzuce oscylogramy, niestety nie mam elektronicznego sztucznego obciążenia więc mogę to zrobić tylko na rezystorach jako obciążenie.

Pozdr
    User removed account
    Level 1  
    kuba2509
    Level 14  
    Witam
    Pobrałem plik GHA217 i przy próbie uruchomienia w Nexton Editor pyta o hasło. Myślałem ze skoro plik jest za punkty to będzie otwarty.
    pawelcb33
    Level 24  
    Brawo, kawał dobrej roboty. Aż miło popatrzeć na takie projekty.
    U my frendów taki LCD to koszt ok. 100zl, czy do zaprogramowania takiego wyświetlacza potrzeba czegoś zewnętrznego ?

Wrzuciłbyś pliki Gerbera ?
    Slawek K.
    Level 35  
    Wrzucę gerbery wieczorem, hasło rctruck.pl

Pozdr

Dodano po 2 [minuty]:

pawelcb33 wrote:
    Brawo, kawał dobrej roboty. Aż miło popatrzeć na takie projekty.
    U my frendów taki LCD to koszt ok. 100zl, czy do zaprogramowania takiego wyświetlacza potrzeba czegoś zewnętrznego ?

Wrzuciłbyś pliki Gerbera ?

Można wrzucić plik *.hmi na kartę i włożyć do LCD, podczas startu załaduje, albo wrzucić poprzez HMI Editor, do pobrania ze strony Nextiona https://nextion.tech/nextion-editor/

Dodano po 1 [godziny] 17 [minuty]:

Gerbery.

Zasilacz D..V18.rar Download (83.19 kB)Points: 4 for user

Pozdr
    gkalfail
    Level 8  
    Bardzo fajny projekt. Tez myślę nad zaprojektowaniem swojego zasilacza od zera (od jakiś 5 lat :D ) o mniej więcej takich samych funkcjonalnościach jak tenże z tymże chciałbym dodać jeszcze tryb CC. Z tego powodu "namiętnie" przeglądam wszystkie schematy DIY. Do tej pory wykluczałem pomiar prądu w powrocie (low side - na "masie"). Projekt ten zainspirował mnie jednak do przemyślenia tego założenia - bo wydaje mi się, że z dwóch powodów dla których wykluczyłem takie rozwiązanie jeden da się obejść a drugi w ogóle nie jest prawdziwy.

Pierwszy powód to "problem z napięciem wyjściowym zależnym od prądu obciążenia". Poprawcie mnie jeżeli się mylę ale w tym zasilaczu ten problem również występuje. O co mi chodzi: analizując schemat napięcie referencyjne jest wytwarzane względem masy - natomiast napięcie na zaciskach wyjściowych jest pomniejszone o napięcie odkładające się na rezystorze do pomiaru prądu. Z tego co widzę ma on 0.1 Ohma co przy 5A daje 500mV różnicy miedzy nastawą a napięciem na wyjściu. Nie musi to być duży problem bo pewnie jest to porównywalne ze spadkami na kablach+złączach od zasilacza do układu zasilanego.

Drugi, który raczej nie jest prawdziwy (ale chciałbym usłyszeć waszą opinie) był następujący: Wydawało mi się, że może wystąpić sytuacja gdy nie cały prąd, który wypływa przez dodani zacisk wróci ujemnymi zaciskiem - np część prądu może odpłynąć przez urządzenie badane - np kablem USB do komputera albo coś podobnego. Wydaje się to prawdą w przypadku "nie izolowanego" zasilacza i całkowicie nie możliwe w przypadku izolowanego zasilacza (czyli tego który jest przedstawiony).

Fajnie byłoby usłyszeć, szczególnie od autora :) co sądzi o tych "wadach".
    Slawek K.
    Level 35  
    Tak, pomiar pradu w dolnej gałęzi ma niestety tą wadę ;)
    W moim zasilaczu, wartość napięcia wyjściowego jest korygowana o spadek napięcia na rezystorze pomiarowym. czytaj powiększana przez DAC o wartość prądu / 10 (rezystor 0R1).

Pozdr
    Karol966
    Level 30  
    LA72 wrote:
    Slawek K. wrote:
    LA72 wrote:
    Szkoda, że użyłeś toroida.
    Mógłbyś zrobić przełączenie uzwojeń i podwajać prąd lub napięcie.

Mam przełączanie uzwojeń, to jest 2x12V, chyba, że coś innego miałeś na myśli ;)

Przy toroidzie możesz tylko łączyć napięcia.
    Przy transformatorze tradycyjnym możesz mieć możliwość łączenia prądów.

Ja u siebie zastosowałem przełączanie transformatora.
    Raz masz 2xV/1xI innym razem 1xV/2xI.

Czasami się zastanawiam co w przypadku połączenia równoległego obu uzwojeń o nieco innych parametrach? Będzie cały czas płynął jakiś niewielki prąd "wyrównawczy"? Dalej idąc, straty/ciepło... Nie wiem na ile dokładnie takie same są parametry obu uzwojeń. Zapewne sytuacja wygląda lepiej przy transformatorach toroidalnych (gdy oba uzwojenia są nawinięte za jednym razem).

Dodano po 1 [minuty]:

PS. Fajny zasilacz, serio serio :)

PS2. Trochę te odstępy/ spacje za kropkami/ przecinkami psują wygląd ale pewnie bez nich było gorzej?
    pawelr98
    Level 39  
    Sterowanie po "górnej" gałęzi też jest możliwe.

Z tym że raczej wtedy mówimy o skokowej regulacji stosując sterowanie odizolowanym galwanicznie CD4051.

Wzmacniacze różnicowe w moich testach wykazywały się wysoką niestabilnością.

A jeśli zasilacz nie ma być cyfrowy to nic nie stoi na przeszkodzie używania potencjometru.
    Grunt w tym, aby sterować po stronie emitera aby uniknąć prądu zerowego kolektor baza.
    Ja w swojej wersji tak mam, regulacja 1.25A-6A.

A bardzo fajne rezultaty daje tranzystor germanowy w układzie kontroli prądu.
    Takie coś zastosowałem w pracy inżynierskiej. Do załączenia ograniczenia prądu trzeba było całe 55mV.
    W porównaniu do wewnętrznego 650mV różnica kolosalna.
    Do uzyskania 2A musiałem połączyć cztery sztuki 0.1R równolegle. Spadek żaden.

A co do korygowania, nie ma z tego powodu kolega niestabilności ?
    badworm
    Level 18  
    Projekt wygląda całkiem ciekawie, mam dwa pytania odnośnie niego:
    - jaką funkcję ma pełnić bezpiecznik na wyjściu, skoro zasilacz realizuje funkcję ograniczenia prądowego? Przyznaję, że nigdy do tej pory nie spotkałem się z bezpiecznikiem w zasilaczu laboratoryjnym w takim miejscu.
    - czy sprawdzałeś jak ten zasilacz zachowuje się pod skokowym obciążeniem?
    Slawek K.
    Level 35  
    Bezpiecznik wraz z diodą stanowi zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem biegunów wyjścia zasilacza do jakiegoś źródła prądu, np. akumulatora. Dioda robi zwarcie i pali bezpiecznik.
    Co do testów pod dynamicznym obciążeniem, pisałem wyżej, zrobię testy i wrzucę wynik.

Pozdr

Dodano po 27 [minuty]:

Nowa wersja firmware po poprawkach w pierwszym poście.
    Dariusz Goliński
    Level 22  
    Ad. Karol966
    Masz sporo racji ale w większości transformatorów toroidalnych nie nawija się uzwojeń wtórnych razem. ( Ja takiej maszyny nie widziałem ).
    A na pewno ten który autor zastosował. Natomiast drugie i więcej uzwojenie jest bardziej powtarzalne niż w klasycznym transformatorze o uzwojeniu na karkasie.