Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naświetlarka UVC 8W 253,7nm

acctr 04 Kwi 2019 17:55 2811 29
  • Naświetlarka UVC 8W 253,7nm

Od początku zabawy z elektroniką stosuję programowane w układzie mikrokontrolery z pamięcią flash. Nie miałem natomiast potrzeby stosowania reprogramowalnych układów z okienkiem kwarcowym. Mimo, że w obecnych czasach kojarzą się one raczej z pewną minioną epoką elektroniki, postanowiłem, że zaprojektuję i zbuduję przynajmniej jeden układ, wykorzystując "klasyczne" podejście. Bodźcem do tego stał się zakup uniwersalnego programatora TL-866, za pomocą którego mogę programować pamięci EPROM oraz mikrokontrolery z rodziny '51.
    Ponieważ w swoich elektronicznych zbiorach posiadam sporo różnych układów zpamięcią EPROM UV, do kompletu brakowało mi tylko kasownika. Są co prawda gotowe i do tego tanie kasowniki na aliexpress, jednak są brzydkie i nie przekonały mnie do siebie. Dlatego postanowiłem wykonać go samodzielnie.
    Naświetlarka UVC 8W 253,7nm Naświetlarka UVC 8W 253,7nm

Wybór padł na świetlówkę Philips przeznaczoną do zastosowań bakteriobójczych (są też podobne firmy OSRAM ale wybrałem Philipsa bo ma napis Made in Poland).

Długość fali emitowanego przez nią światła wynosi 253,7nm. Można tutaj zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku doboru świetlówki do kasowania układów ważniejszym parametrem jest długość fali emitowanego promieniowania niż jej moc. Dlatego do kasowania nie mogą się sprawdzić np. diody LED emitujące zbyt "miękki" ultrafiolet UV-A.

Przykładowo według dokumentacji układów 27Cxxx wymagana długość fali wynosi 400nm, tak samo w przypadku 87C51 Intela. Natomiast dla MC1468705 długość wynosi 2537Å, czyli dokładnie tyle co światło wybranej świetlówki. Przypadek? Nie sądze.
    W dokumentacji podawany jest również wymagana dawka promieniowania, która może wynosić np. 15 Ws/cm2.
    Biorąc pod uwagę zasadę działania kasowania pamięci EPROM, krótsza fala posiada większą energię i lepsze właściwości jonizacji izolatora SiO2 w komórkach pamięci. Krótko mówiąc, świetlówka o takich parametrach do tego typu zastosowania nadaje się znakomicie.
    Do wyboru są różne wersje mocowe tej świetlówki, ja wybrałem 8W jako kompromis między emitowanym strumieniem a rozmiarem fizycznym.

Ponieważ jest to specyficzna konstrukcja nie było mowy o kupnie gotowej obudowy. Oczywiście można pójść na skróty i wykonać proste pudełko bez denka nakładając je na kasowane układy.
    Świetlówkę postanowiłem umieścić w metalowej obudowie wyposażonej w szufladkę, podobnie jak profesjonalne kasowniki dostępne niegdyś w handlu.
    Najbardziej istotne elementy urządzenia, które musiałem przemyśleć to oprawa dla świetlówki oraz szuflada.
    Oprawę świetlówki wykonałem z jednego kawałka blachy. Formatkę blachy zagiąłem wzdłuż w dwóch miejscach pod kątem prostym oraz wykonałem wzmocnienia po bokach, zabezpieczające przed wygięciami i drganiami.

Szufladę wykonałem również z blachy. Wyciętą formatkę wygiąłem w ten sposób, że otrzymałem pudełko o głębokości 15mm. Przymocowałem następnie do ślizgów meblowych lutując i klejąc na całej długości, unikając wierceń w materiale szuflady.

Szuflada posiada zatrzask magnetyczny, dzięki czemu następuje mocne jej domknięcie i uszczelnienie szparki między czołem szuflady a obudową.

Panel przedni posiada otwór prostokątny dobrze dopasowany do pojemnika szuflady oraz wyłącznik i neonówkę.

Na panelu tylnym umieściłem gniazdo IEC do podłączenia sieciowego przewodu zasilającego. Gniazdo jest przykręcone do elementu wzmocnienia działającego przeciw sile powstałej podczas wtykania kabla zasilającego.

Jeśli chodzi o blacharkę, na uwagę zasługuje sposób mocowania większości śrub.
    W blaszce najpierw naznaczałem punktakiem miejsce wiercenia i wierciłem otwór 1,5mm. Następnie poszerzałem otwór wybijakiem 3mm. Otwór na krawędziach wyginał i w tym miejscu materiał robił się wystarczająco gruby aby można było wykonać gwintowanie rozmiaru M4.

Świetlówka pracuje w klasycznym układzie z dławikiem i statecznikiem. Jest to proste, skuteczne i bezpieczne dla świetlówki rozwiązanie.
    Ważną kwestią było bezpieczeństwo w korzystaniu z lampy, a konkretnie uszczelnienie wszelkich szpar między elementami obudowy i niedopuszczenie do przedostania się na zewnątrz żadnego fotonu. Do uszczelnienia wykorzystałem czarną taśmę materiałową oraz taśmę do uszczelniania drzwi i okien. Testy skuteczności uszczelnienia świetlnego przeprowadziłem w całkowitej ciemności z wykorzystaniem normalnej świetlówki z luminoforem.
    Naświetlarka UVC 8W 253,7nm Naświetlarka UVC 8W 253,7nm Naświetlarka UVC 8W 253,7nm

Obudowę pomalowałem najpierw podkładem epoksydowym i na to lakierem młotkowym w sprayu Baufix. Niestety, mimo zastosowania podkładu, podobnie jak z obudową wcześni zaprezentowanego trafa separującego, zauważyłem problem z łatwym naruszaniem powierzchni lakierowanej nawet przy delikatnym zadrapaniu.

Wieczko wyposażone jest w rączkę blaszaną przymocowaną czterema nitami. Rączkę wykonałem z tego samego materiału co reszta. Jest całkiem wygodna, niczym w starych blaszanych piekarnikach :)
    Nóżki wykonane ze sklejki z naklejonym silikonowym spodem są przykręcone do podstawy.

Planuję dodać napisy na wieko i na panele w kolorze białym ale jeszcze nie wiem jakiej technologii użyję.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    acctr
    Poziom 15  
    Specjalizuje się w: blacharka, stolarka
    acctr napisał 226 postów o ocenie 184, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2008 roku.
  • Sklep HeluKabel
    PCmaniak22
    Poziom 16  
    acctr napisał:
    ale wybrałem Philipsa bo ma napis Made in Poland).

Szanuję :)
    dprzyb
    Poziom 10  
    Też na to zwróciłem uwagę w tekście i mimowolnie się uśmiechnąłem :D

Co do samej konstrukcji to jest fajna i przemyślana.
    Tylko duży nakład pracy a może się okazać, że użyjesz jej tylko kilka razy...
    ArturAVS
    Moderator - Na Wesoło HydePark
    Z racji tego, że zalega mi cały karton różnych EPROMÓW i mam plan na wykorzystanie. Zadam kilka pytań;
    1. Ile kosztowała świetlówka?
    2. Jaki czas jest potrzebny do skasowania standardowej pamięci EPROM 27C16, C64, C128 itp.?
  • Sklep HeluKabel
    Hetii
    Poziom 15  
    Fajny projekt tylko zastanawia mnie dlaczego tak długą lampę wybrałeś.
    Na Aliexpress idzie dostać taką lampkę:

Jest sprzedawana w wersji zasilanej 12v i 220v, długość fali ~254nm.
    Sam niedługo planuje wykonać kasowarkę jako uzupełnienie programatora który buduję i z chęcią przetestuję jak ów lampa się sprawuje ;)

P.S.
    W jednym z komentarzy ktoś zastosował wspomnianą lampę do kasowania epromów.
    Jako źródło prądowe zaproponował poniższy schemat:
    Prąd ustawiony na 210mA, zasilanie od 12v do 24v.
    Q1 powinien być na radiatorze.
    Czas naświetlania do pełnego wykasowania ok 33m.
    Jeżeli lampa jest zasilana napięciem stałym, warto sprawdzić doświadczalnie polaryzację, bo podobno w zależności od podłączenia uzyskuje się lepszy efekt.

Lampę można także zasilić z 220V~ poprzez kondensator 4.7uF/400V,
    belfegor1988
    Poziom 17  
    Witam, ja może nie na temat naświetlarki ale lakieru baufix. To pewnie te spraye z lidla, troche go stosowałem i powiem że ładny kolor i fakturka. A co do rysowania sie powierzchni po może dwóch tygodniach w cieple sie utwardza. I wtedy jest całkiem fajny lakier i całkiem niedrogi. Pozdrawiam.
    hajy
    Poziom 20  
    Witam

Promieniowanie UVC jest bardzo szkodliwe dla oczu, na twoim miejscu dodałbym wyłącznik który uniemożliwia włączenie lampy jak szuflad nie jest do końca wsunięta.

Pozdrawiam Romek
    zipzap
    Poziom 15  
    Długa lampa pozwala na jednoczesne kasowanie wielu układów. Taka punktowa już niekoniecznie. Zauważ, że struktura jest umieszczona w połowie wysokości obudowy, więc odsunięcie układu od osi świecenia lampy może powodować, że nie cała struktura zostanie oświetlona i układ skasuje się częściowo.
    tplewa
    Poziom 38  
    arturavs napisał:
    Z racji tego, że zalega mi cały karton różnych EPROMÓW i mam plan na wykorzystanie. Zadam kilka pytań;
    2. Jaki czas jest potrzebny do skasowania standardowej pamięci EPROM 27C16, C64, C128 itp.?

Z taką opcją to chyba najbardziej optymalnie kupić chiński kasownik za około 100zł ;)

Co do projektu to co tutaj można powiedzieć, chyba pogratulować można wytrwałości że się chciało coś takiego budować. Dawno temu robiłem coś takiego z wykorzystaniem lampy rtęciowej z oświetlenia ulicznego (ot zrobione z tego co w miarę łatwo szło załatwić), potem gdzieś kasownik przepadł (komuś pożyczyłem i zapomniałem komu, a ktoś jak to bywa zapomniał oddać ;) ) Obecnie kupiłem chinola i się sprawdza, zwłaszcza że obecnie to mało kiedy używam (głównie przy sprzęcie retro jakieś Kickstart-y do Amigi, kartridże do Atari/Commodore itp.).
    ArturAVS
    tplewa napisał:
    Z taką opcją to chyba najbardziej optymalnie kupić chiński kasownik za około 100zł ;)

Wolę konstrukcję własną.
    tplewa
    Poziom 38  
    arturavs napisał:
    tplewa napisał:

Wolę konstrukcję własną.

No jak ma się czas i nie zależy na cenie to dlaczego nie ;)
    ArturAVS
    Czasu mam pod dostatkiem, kwestia finansów jest dyskusyjna.
    tplewa
    Poziom 38  
    arturavs napisał:
    Czasu mam pod dostatkiem, kwestia finansów jest dyskusyjna.

No co do finansów to nie jestem taki pewny, szkoda że autor nie podał kosztów - lampa z tego co widzę około 40zł na Alledrogo ;) Ale jak się uda zrobić poniżej 74zł (bo za tyle można mieć z chin) no to ok :)
    ArturAVS
    Swoją drogą ciekawe dlaczego jest taka różnica cenowa między świetlówkami UV-A i UV-C?
    C powinny być chyba tańsze, wszak nie zawierają luminoforu i skraca to proces produkcji.
    tplewa
    Poziom 38  
    arturavs napisał:
    Swoją drogą ciekawe dlaczego jest taka różnica cenowa między świetlówkami UV-A i UV-C?
    C powinny być chyba tańsze, wszak nie zawierają luminoforu i skraca to proces produkcji.

Bardziej bym upatrywał tej różnicy w zastosowaniu danego produktu bo to często stanowi o cenie produktów tzw. specjalistycznych, a nie koszt produkcji...
    mdm150
    Poziom 26  
    Pomysł niezły, jak wyżej wspomniano, warto dołożyć układ czasowy. Ja bym zamiast tego paskudnego układu zapłonowego wpakowałbym porządny evg, który byłby o niebo lepszym rozwiązaniem niż ten prymitywny zawodny układ ze starterem.... . :)
    acctr
    Poziom 15  
    arturavs napisał:

Świetlówkę kupiłem na allegro jakieś półtora roku temu w cenie 22,61zł a czas kasowania 27C256 to jakieś 15min.
    Podsumowanie kosztów wygląda mniej więcej tak:
    - dławik: 9,50
    - gniazdo, wyłącznik: 6
    - przewód Dy: 3
    - starter, gniazda świetlówki, startera: 5
    - pozostałe rzeczy miałem na stanie
    - suma razem z wysyłkami: 60zł

Co do dodatkowych "ficzerów", rzeczywiście można było dorobić timer oraz wyłącznik krańcowy bezpieczeństwa (proszę tutaj zauważyć, że dodałem "zatrzask" magnetyczny, który poprawia bezpieczeństwo i mocno domyka szufladkę). Jednakże na początku założyłem, że skupie się bardziej na podstawowej funkcjonalności. Dodatkowe funkcje to więcej komplikacji i ryzyko, że zabraknie mi chęci żeby dokończyć projekt :)
    Podobnie było ze sposobem zasilania świetlówki - postawiłem na prosty układ bezpieczny dla świetlówki. Z elektronicznymi zapłonnikami mam niestety złe doświadczenia i wiem jak bardzo świetlówki nie lubią tego typu wynalazków. Jedyne warte rozważenia to zapłonniki z "ciepłym startem".

Hetii napisał:
    Fajny projekt tylko zastanawia mnie dlaczego tak długą lampę wybrałeś.
    Na Aliexpress idzie dostać taką lampkę:

Kiedy planowałem budowę na aliexpress szukałem raczej diod LED na pasmo UV, na tą lampkę chyba nawet nie zwróciłem uwagi. To rzeczywiście ciekawa alternatywa, zwłaszcza że kosztuje niewiele i łatwo ją zasilić. Taka mała dygresja w nawiązaniu do schematu źródła prądowego, który podałeś - układ ten można uprościć i zastosować LM317 z szeregowym rezystorem około 6 omów (1,25V / 0,21A = 5,95 om).
    Świetlówka liniowa ma tutaj taką zaletę, że promienie na całej jej długości są prostopadłe do kasowanych układów, co zauważył kol. @zipzap.

Ta kasowarka nie była mi pilnie potrzebna, w przeciwnym wypadku od razu poszłoby zamówienie do Chin :) był to raczej projekt na boku, którego realizacja dała mi sporo satysfakcji.
    tplewa
    Poziom 38  
    acctr napisał:

Ta kasowarka nie była mi pilnie potrzebna, w przeciwnym wypadku od razu poszłoby zamówienie do Chin :) był to raczej projekt na boku, którego realizacja dała mi sporo satysfakcji.

No i obecnie to chyba jedyny sens bawienia się samemu, w dodatku bardziej jak ktoś lubi zabawę z "mechaniką" bo wykonanie obudowy itd. itp. jest w takim czymś najbardziej pracochłonne... reszta to w zasadzie podłączenie kilku kabelków.

A co do timera to zawsze można podpiąć pod jakiś gotowy wyłącznik czasowy kupiony w markecie lub chinach, ewentualnie zrobić jakiś bardzo prosty układ czasowy (nie potrzeba tutaj wielkiej dokładności więc i nawet kwarcu itp. nie ma sensu dawać) ;)

Natomiast co do zapotrzebowania na taki układ to powiem tak mimo że używam czasem eprom-ów to kasownik używam niezbyt często. Czasem skasuję kilka sztuk i na 1/2 roku albo więcej jest spokój ;)
    acctr
    Poziom 15  
    arturavs napisał:

Różnica w cenie jest może spowodowana innym rodzajem szkła? Tuba UVC musi być ze szkła kwarcowego żeby przepuszczała wysokoenergetyczne fotony.
    yogi009
    Poziom 42  
    Bardzo przyzwoita konstrukcja, jak człowiek robi dla siebie, od razu mamy dbałość o jakość wykonania. I o to chodzi!
    siewcu
    Poziom 34  
    Do pełni szczęścia poza timerem i zabezpieczeniem otwartej szuflady brakuje chyba tylko "kieszonki", żeby nie ustawić EPROMu za daleko od zasięgu światła. Z taką funkcjonalnością spotkałem się w fabrycznej kasowarce - podwójne dno, dwa rowki na nóżki i gotowe ;)
    Alpha
    Poziom 20  
    acctr napisał:
    proszę tutaj zauważyć, że dodałem "zatrzask" magnetyczny, który poprawia bezpieczeństwo i mocno domyka szufladkę

Hmm... Tak sobie myślę, że to domykanie silnym magnesem nie do końca jest wygodne, bo przy otwieraniu pewnie ciężko odkleić szufladkę i wyciągnąć zawartość kasowarki. Bardziej podobał by mi się elektromagnes, który puszczał by po skończonym kasowaniu i wyłączeniu świetlówki.
    tplewa
    Poziom 38  
    Alpha napisał:
    acctr napisał:
    proszę tutaj zauważyć, że dodałem "zatrzask" magnetyczny, który poprawia bezpieczeństwo i mocno domyka szufladkę

Hmm... Tak sobie myślę, że to domykanie silnym magnesem nie do końca jest wygodne, bo przy otwieraniu pewnie ciężko odkleić szufladkę i wyciągnąć zawartość kasowarki. Bardziej podobał by mi się elektromagnes, który puszczał by po skończonym kasowaniu i wyłączeniu świetlówki.

Tak prawdę mówiąc to ja się zastanawiam czy to jest potrzebne gdy budujemy sprzęt dla siebie i jesteśmy świadomi jak tego używać. To nie jest reaktor atomowy że nagle po otwarciu połowa miasta padnie ;) Owszem można ale ja bym się bardziej skupił faktycznie na czymś co się przydaje czyli np. timer :)
    LChucki
    Poziom 30  
    acctr napisał:
    Co do dodatkowych "ficzerów", rzeczywiście można było dorobić timer oraz wyłącznik krańcowy bezpieczeństwa (proszę tutaj zauważyć, że dodałem "zatrzask" magnetyczny, który poprawia bezpieczeństwo i mocno domyka szufladkę). Jednakże na początku założyłem, że skupie się bardziej na podstawowej funkcjonalności.

Masz juz podstawową funkcjonalność to dodaj na początek timer bo bez tego, to jak setki projektów generatorów DDS na układach od AD, które prawie niczemu nie służą bo nie mają obwodów wyjściowych albo jak projekty mierników częstotliwości bez obwodów wejściowych.
    acctr
    Poziom 15  
    Alpha napisał:
    domykanie silnym magnesem nie do końca jest wygodne, bo przy otwieraniu pewnie ciężko odkleić szufladkę i wyciągnąć zawartość kasowarki

Charakterystyka otwierania jest bardziej łagodna od domykania szufladki. Gąbki uszczelniające dobrze tłumią kłapnięcie i zapobiegają drganiom.
    Co do timera, jak będzie mi potrzebny to podłącze uniwersalny timer sieciowy z gniazdkiem.
    mdm150
    Poziom 26  
    Pisząc evg miałem na myśli "firmowe" nie chińskie noname. Z pozoru bezpieczny "starterowiec" tez potrafi ubić dość szybko świetlówkę. Zauważyłem że często też potrafią zapalać świetlówki na zimno (mowa o klasyku ze starterem).
    acctr
    Poziom 15  
    mdm150 napisał:
    Pisząc evg miałem na myśli "firmowe" nie chińskie noname. Z pozoru bezpieczny "starterowiec" tez potrafi ubić dość szybko świetlówkę. Zauważyłem że często też potrafią zapalać świetlówki na zimno (mowa o klasyku ze starterem).

Całkiem ciężko znaleźć taki elektroniczny balast z ciepłym startem dla małej świetlówki.
    Natomiast zimny start w klasycznym układzie z dławikiem i starterem może oznaczać źle dobrany dławik i starter do mocy świetlówki albo zastosowanie układu dwóch świetlówek i jednego dławika.
    mdm150
    Poziom 26  
    Takie układy robi Bag czy Vossloh Schwabe. Mam jedną sztukę tego drugiego, ładnie odpala na ciepło. Ma małe wymiary wręcz.
    Tomekob
    Poziom 14  
    Parę ładnych lat temu kasowałem również EPROM-y z okienkiem tyle, że u mnie skończyło się na prowizorycznej konstrukcji na kabelkach. Mimo skasowania kilkudziesięciu układów jakoś nie miałem motywacji do zbudowania czegoś więcej. Tak więc, wielkie gratulacje dla autora za chęci zbudowania takiego urządzenia, bo przecież można kupić gotowe w podobnej cenie. Super!

Gdyby ktoś był zainteresowany pudełkiem EPROM-ów, świetlówką 8W, proszę się odezwać na pw. Obawiam się, mimo iż elektronika to moje hobby nie znajdę już czasu i motywacji do takich zabaw. W sumie to, tego zazdroszczę autorowi :spoko: