Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Prosz, dodaj wyj徠ek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Ma造 wzmacniacz na biurko - wersja poprawiona

tytka 30 Pa 2015 18:35 25746 23
  • Ma造 wzmacniacz na biurko - wersja poprawiona
    Dwa lata temu przedstawi貫m tu m鎩 projekt - ma造 wzmacniacz audio na biurko ( https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2447438.html ).
    Teraz powsta豉 wersja poprawiona, kt鏎a przede wszystkim mia豉 wyeliminowa kilka denerwuj帷ych mnie ju przypad這軼i pierwszej wersji:
    - szumy wnoszone przez LM1035, wynikaj帷e z zasilania go niskim napi璚iem (8V);
    - stuki w g這郾ikach przy w陰czaniu i wy陰czaniu urz康zenia;
    - brak wyj軼ia s逝chawkowego.
    Dodatkowo wymy郵i貫m sobie, 瞠 je郵i to ma by wzmacniacz do komputera, to przyda si te wej軼ie cyfrowe z interfejsem USB.

Wykonana modyfikacja uwzgl璠nia eliminacj mankament闚 poprzedniej wersji.

Wyb鏎 g堯wnych podzespo堯w:
    (Niekt鏎e takie jak w pierwszej wersji, w ko鎍u to pewna modyfikacja)
    Tak jak w poprzedniej wersji:
    -TDA2050 – ma貫 gabaryty, du篡 zakres napi耩 zasilaj帷ych, mo瞠 pracowa z obci捫eniem od 4Ω, przyzwoicie brzmi帷y;
    -TS40/93 – wystarczaj帷y z racji, 瞠 nie ma tu pe軟ego wykorzystania mocy uk豉d闚 TDA2050;
    Nowe elementy:
    -TDA7318 (SMD) – selektor + wszystkie potrzebne regulacje, dobrze pracuje przy zasilaniu 8V;
    -PCM2705 – ma造 DAC z interfejsem USB;
    -LM4562 (SMD) – do wykonania filtra dolnoprzepustowego dla subwoofera;
    -ATmega8 (SMD) - sterowanie TDA7318 + sterowania wizualizacj nastaw.

Konstrukcja elektroniczna:
    Sygna z wej軼ia USB trafia do uk豉du PCM2705, w kt鏎ym sygna cyfrowy podlega przemianie w analogowy. Dalej z wyj軼ia PCM-a sygna podawany jest do TDA7318, do kt鏎ego trafia tak瞠 sygna z wej嗆 CINCH. Tam dochodzi do procesu selekcji wej嗆 i regulacji g這郾o軼i, barwy d德i瘯u i r闚nowagi kana堯w. Dalej sygna trafia na ko鎍闚ki mocy kana逝 lewego i prawego (zrealizowanych na uk豉dach TDA2050), a ponadto sygna造 te s sumowane i poddawane filtracji w dolnoprzepustowym filtrze aktywnym (zrealizowanym na uk豉dzie LM4562). Cz瘰totliwo嗆 odci璚ia zosta豉 wybrana na oko這 150Hz. Z wyj軼ia filtra sygna trafia do trzeciej ko鎍闚ki mocy zrealizowanej tak瞠 na TDA2050.

Dodatkowo urz康zenie wyposa穎ne zosta這 w prosty uk豉d op騧nionego za陰czenia g這郾ik闚 i zabezpieczaj帷y przed sk豉dow sta陰 na wyj軼iach g這郾ikowych. Od陰cza on tak瞠 sygna od g這郾ik闚 po pod陰czeniu s逝chawek.
    Z racji, 瞠 TDA7318 wymaga sterowania cyfrowego z linii I2C, trzeba by這 wykorzysta do tego celu mikrokontroler. Zastosowa貫m tu ATmega8, kt鏐go dodatkowym zadaniem jest sterowanie wska幡ikiem nastaw. My郵a貫m przez chwil o zastosowaniu do tego celu wy鈍ietlacza alfanumerycznego, jednak po przemy郵eniu zrezygnowa貫m z tego pomys逝 na rzecz wska幡ika zrealizowanego na diodach LED; linijki LEDowej wok馧 ga趾i impulsatora i dodatkowo kilku LED-闚 do wska幡ika wej軼ia i wskaza rodzaju nastaw.
    Tak jak wcze郾iej ca這嗆 zasilana jest z transformatora TS40/93, do zasilania ko鎍闚ek mocy wykorzystano 2*11V, a do zasilania reszty (TDA7318, Atmega i filtra itd) 2*7V. Nale篡 wspomnie, 瞠 ko鎍闚ki mocy zasilane s niestabilizowanym napi璚iem, natomiast ca豉 reszta stabilizowanym. Stabilizacja zrealizowana na scalonych stabilizatorach 7808 i 7908 dla uk豉d闚 regulacji i filtra oraz 7805(SMD) do zasilania mikrokontrolera.

Konstrukcja mechaniczna:
    Tym razem stan掖em przed wi瘯szym wyzwaniem, aby to wszystko „upchn望” w do嗆 niewielkiej obudowie, w tym projekcie wszystkiego jest bowiem wi璚ej ni poprzednio.
    Nie by這 to proste wyzwanie, ale po przemy郵eniu i analizie kilku opcji, i zastosowaniu w dw鏂h modu豉ch element闚 SMD, uda這 si to osi庵n望.
    Ca豉 elektronika umieszczona zosta豉 tym razem na pi璚iu p造tkach, jednej g堯wnej i czterech modu豉ch po陰czonych z ni.

-P造ta g堯wna to modyfikacja poprzedniej wersji, zosta豉 nieco przeprojektowana na potrzeb nowego projektu. Umieszczone s tu nadal prostowniki, zasilacz stabilizowany do uk豉d闚 regulacji, zasilacz niestabilizowany dla ko鎍闚ek mocy, trzy ko鎍闚ki mocy z radiatorami, bezpieczniki i w陰cznik sieciowy.

Ma造 wzmacniacz na biurko - wersja poprawiona Ma造 wzmacniacz na biurko - wersja poprawiona Ma造 wzmacniacz na biurko - wersja poprawiona

-Najmniejszy modu to tylko dwa gniazda przy陰czy wej軼iowych.

Ma造 wzmacniacz na biurko - wersja poprawiona Ma造 wzmacniacz na biurko - wersja poprawiona

-Kolejny modu to DAC na PCM2705, uk豉d selektora/regulatora z TDA7318 wraz z filtrem dolnoprzepustowym na LM4562.

Ma造 wzmacniacz na biurko - wersja poprawiona Ma造 wzmacniacz na biurko - wersja poprawiona

-Nast瘼ny modu to uk豉d op騧nionego za陰czenia i zabezpieczenia g這郾ik闚.

-Ostatni modu to p造tka sterowania umieszczona tu za p造t czo這w urz康zenia, na kt鏎ej znajduj si uk豉d mikrokontrolera z jego zasilaniem, impulsator, dwa mikrostyki oraz zestaw diod LED do zobrazowania wskaza nastaw. Jest to jedyny modu tego projektu o monta簑 dwustronnym.

Ma造 wzmacniacz na biurko - wersja poprawiona Ma造 wzmacniacz na biurko - wersja poprawiona Ma造 wzmacniacz na biurko - wersja poprawiona Ma造 wzmacniacz na biurko - wersja poprawiona Ma造 wzmacniacz na biurko - wersja poprawiona

Obudowa:
    Jest to obudowa poprzedniej wersji wzmacniacza, kt鏎a dla nowego projektu wymaga豉 przer鏏ki p造ty przedniej i tylnej.
    圭ianka tylna otrzyma豉 now nak豉dk z laminatu z wykonanymi otworami pod gniazda przy陰czeniowe. Zosta豉 ona po obr鏏ce pomalowana na czarno.
    Panel przedni otrzyma now nak豉dk z blachy aluminiowej. Zosta造 tu wykonane wszelkie potrzebne otwory, naklejone opisyi panel zosta pomalowany lakierem bezbarwnym.

Ma造 wzmacniacz na biurko - wersja poprawiona Ma造 wzmacniacz na biurko - wersja poprawiona Ma造 wzmacniacz na biurko - wersja poprawiona Ma造 wzmacniacz na biurko - wersja poprawiona Ma造 wzmacniacz na biurko - wersja poprawiona Ma造 wzmacniacz na biurko - wersja poprawiona Ma造 wzmacniacz na biurko - wersja poprawiona Ma造 wzmacniacz na biurko - wersja poprawiona Ma造 wzmacniacz na biurko - wersja poprawiona Ma造 wzmacniacz na biurko - wersja poprawiona Ma造 wzmacniacz na biurko - wersja poprawiona Ma造 wzmacniacz na biurko - wersja poprawiona

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisa podobny artyku? Wy郵ij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Metal Work Pneumatic
  • #2 30 Pa 2015 19:15
    yogi009
    Poziom 42  

Bardzo 豉dne wykonanie. Czy Autor mo瞠 uzupe軟i materia o schematy i pliki programu EDA?

• Metal Work Pneumatic
  • #3 30 Pa 2015 19:59
    slavo666
    Poziom 17  

Mo積a mie zastrze瞠nia co do wykorzystanych uk豉d闚 scalonych, ale sama konstrukcja to po prostu majstersztyk. Wszystko wykonane r璚znie praktycznie od zera, idealne rozplanowanie miejsca, sztuka konstruowania opanowana do perfekcji. Wed逝g mnie pierwsza pi徠ka najlepszych projekt闚 na Elektrodzie. Wyrazy uznania.
    Drobne pytanko, jak zosta wykonany opis na panelu przednim?

• #4 30 Pa 2015 20:22
    brofran
    Poziom 37  

Po postawieniu na meblach go軼ie nie rozr騜ni, czy to kupione w markowym sklepie, czy samor鏏ka. Niejeden sklepowy wzmacniacz nie dor闚na tej konstrukcji. Brawa dla autora!

• #5 30 Pa 2015 21:10
    misiekpb
    Poziom 19  

Kolego, mo瞠sz napisa co na temat przedniego panelu. Jak wykona貫 napisy i gdzie kupi貫 blach alu? By豉 docinana na wymiar na zam闚ienie czy samodzielnie?
    Pozdrawiam.

• #6 31 Pa 2015 08:21
    Freddy
    Poziom 43  

misiekpb napisa:
    Kolego, mo瞠sz napisa co na temat przedniego panelu. Jak wykona貫 napisy i gdzie kupi貫 blach alu? By豉 docinana na wymiar na zam闚ienie czy samodzielnie?
    Pozdrawiam.
    Poczytaj o wszystkich szczeg馧ach w poprzedniej wersji - link autor poda w po軼ie.

• #7 31 Pa 2015 15:47
    398216 Usuni皻y
    Poziom 43  

Pe貫n profesjonalizm.
    Mam tylko pytanie odno郾ie uk豉du regulatora TDA7318. Kiedy "bawi貫m si" nim i ca趾owicie mi nie odpowiada豉 jej funkcjonalno嗆 - regulacje skokowe poziomu barwy, wzmocnienia da這 si odczu (jako schodki zmian parametr闚) a i sama korekcja r闚nie mi nie odpowiada豉.
    Napisz prosz jakie Ty masz wra瞠nia odno郾ie tej kostki (by mo瞠 w moim wypadku problemem by豉 sama aplikacja i dob鏎 element闚 korekcji).

• #8 31 Pa 2015 16:56
    misiekpb
    Poziom 19  

Freddy napisa:
    misiekpb napisa:
    Pozdrawiam.
    Poczytaj o wszystkich szczeg馧ach w poprzedniej wersji - link autor poda w po軼ie.

Niestety tam nie ma odpowiedzi na moje pytanie. Ponawiam wi璚 i tym razem prosz o odpowied autora. Pozdrawiam.

• #9 31 Pa 2015 16:58
    paciek74
    Poziom 12  

Wykonanie jedno z 豉dniejszych na elektrodzie w ostatnim czasie. Mam pytanie czy trafo ze wzgl璠u na blisk lokalizacje przy ko鎍闚kach mocy nie zak堯ca ich pracy, czy nie s逝cha tzw. "brumu"?

• #10 31 Pa 2015 17:52
    perfi
    Poziom 13  

Bardzo fajny projekt. Wiesz mo瞠 jakiej grubo軼i jest blacha z kt鏎ej zrobiono jest obudowa i przedni przedni panel z aluminium?

• #11 31 Pa 2015 19:55
    tytka
    Poziom 16  

Wielkie dzi瘯i za wszelkie wyrazy uznania.

yogi009 napisa:
    Bardzo 豉dne wykonanie. Czy Autor mo瞠 uzupe軟i materia o schematy i pliki programu EDA?

Chyba za bardzo si spieszy貫m i nie doda貫m pliku ze schematem. Teraz naprawiam moje przeoczenie. Mam nadziej 瞠 schemat b璠zie czytelny, wyodr瑿nione s tam wszystkie modu造.

slavo666 napisa:
    Mo積a mie zastrze瞠nia co do wykorzystanych uk豉d闚 scalonych...

Pewnie 瞠 mo積a, m鎩 wyb鏎 by akurat taki, bo wszystko to mia貫m w swoich zasobach. Poza tym nie chcia貫m robi dodatkowych koszt闚, gdy wszystko co wystarczy by這 na wyci庵ni璚ie r瘯i.

398216 Usuni皻y napisa:
    Mam tylko pytanie odno郾ie uk豉du regulatora TDA7318. Kiedy "bawi貫m si" nim i ca趾owicie mi nie odpowiada豉 jej funkcjonalno嗆 - regulacje skokowe poziomu barwy, wzmocnienia da這 si odczu (jako schodki zmian parametr闚) a i sama korekcja r闚nie mi nie odpowiada豉...

Ja ju kilka razy u篡wa貫m tego uk豉du, kiedy mia貫m nawet radio samochodowe pewnej znanej i renomowanej firmy, w kt鏎ym on "siedzia" i nigdy nie mia貫m takich odczu.
    Przy regulacji g這郾o軼i i r闚nowagi skoki 1.25 dB nie s a takie du瞠, przy regulacji barwy s wi瘯sze bo 2 dB, ale jest to jak najbardziej do przyj璚ia. (Nawiasem m闚i帷 ja w swoim projekcie regulacje barwy programowo ograniczy貫m z pe軟ej +- 14 dB, do +- 10 dB)

paciek74 napisa:
    Mam pytanie czy trafo ze wzgl璠u na blisk lokalizacje przy ko鎍闚kach mocy nie zak堯ca ich pracy, czy nie s逝cha tzw. "brumu"?

Nie, nie ma tego problemu

misiekpb napisa:

perfi napisa:
    Wiesz mo瞠 jakiej grubo軼i jest blacha z kt鏎ej zrobiono jest obudowa i przedni przedni panel z aluminium?

Wszelkie prace przy dostosowaniu obudowy do projektu wykona貫m sam, w豉snymi r瘯oma.

Blacha by豉 docinana i obrabiana samodzielnie (w zasadzie r璚znie).
    Napisy jak w poprzednich moich projektach, to nadruk na transparentnej foli do nadruku na "laserze", powycinane i przyklejone we w豉軼iwych miejscach, p騧niej polakierowane z ca陰 czo堯wk lakierem bezbarwnym. W sumie nie jest to idealny spos鏏, ale 豉two go wykona w warunkach domowych. (Mog z do鈍iadczenie doda, 瞠 folia foli nie r闚na.)

Blach aluminiow kupi mi szwagier, gdzie w jakim sk豉dzie z art. metalowymi w υdzi , jako skrawek (resztka) arkusza. Jest to blacha o grubo軼i 2 mm.

Reszta obudowy, je郵i to wa積e, wykonana jest z blachy stalowej o grubo軼i 0,8 mm

• #12 04 Lis 2015 07:07
    P.bugdol
    Poziom 10  

Gratuluje 鈍ietnego wykonania, nie jeden "profesjonalny" konstruktor wzmacniaczy dla audiofili m鏬豚y si ukry, a mi si przypomnia niedawno wspominany i zachwalany ekskluzywny polski wzmacniacz, kt鏎ego jako嗆 wykonania nie mog豉 si w najmniejszym stopniu r闚na z Twoim :)

• #13 10 Lis 2015 19:53
    dgajew
    Poziom 18  

Przeka幡iki w wersji jak na zdj璚iu prawdopodobnie b璠 sprawia problemy przy cichym s逝chaniu muzyki (kiepskie styki), sugeruj wymian na jakie markowe.

• #14 12 Lis 2015 18:16
    tytka
    Poziom 16  

dgajew napisa:
    Przeka幡iki w wersji jak na zdj璚iu prawdopodobnie b璠 sprawia problemy przy cichym s逝chaniu muzyki (kiepskie styki), sugeruj wymian na jakie markowe.

Wiem, mam 鈍iadomo嗆 co to za przeka幡iki, te mia貫m pewne w徠pliwo軼i, czy je zastosowa. Ale wykonane pr鏏y wypad造 pomy郵nie i przynajmniej puki co s one we wzmacniaczu. Je郵i zaczn szwankowa zostan wymienione na inne.
    W fazie tworzenia projektu bazowa貫m na tych elementach kt鏎e aktualnie mia貫m w zasobach, a o tych gabarytach, co by這 tu wa積e mia貫m tylko te przeka幡iki.

• #15 20 Lis 2015 01:16
    kulamario
    Poziom 22  

Bardzo 豉dne wykonanie musz pochwali a i sam projekt tez bardzo ciekawy sam si przymierza貫m do wykonania czego podobnego ale jako nie ma ch璚i
    Powiedz mi czy program do TDA sam pisa貫 i w jakim j瞛yku?
    Czemu wybra貫 akurat TDA7318 ? Czemu nie u篡貫 np PGA2311 ta kostka jest jako軼iowo du穎 lepsza od TDA bardzo mi si podoba ze da貫 DAC ale czemu nie da貫 jakiego radia ? np TEA5767
    Czy mo積a liczyc na komplet dokumentacji plus wsad do procka?

• #16 20 Lis 2015 11:03
    398216 Usuni皻y
    Poziom 43  

kulamario napisa:
    Czemu nie u篡貫 np PGA2311

Por闚nywa貫 mo磧iwo軼i TDA7318 z tym proponowanym PGA?

No to masz odpowied.

• #17 20 Lis 2015 11:20
    kulamario
    Poziom 22  

Zale篡 co masz na my郵i?jesli tylko to ze ma ustawienia Bas,Sopran,字ednie i selekcje kana堯w to ok
    Bo mam i TDA7318 , TDA7439 , TDA7313 no i tak瞠 PGA2311
    Jako嗆 d德i瘯u z PGA2311 bije na g這w wszystkie te kostki z rodziny TDA

• #18 20 Lis 2015 11:28
    398216 Usuni皻y
    Poziom 43  

kulamario napisa:
    Zale篡 co masz na my郵i?
    Dok豉dnie to co napisa貫m. W TDA masz od razu wszystko - regulacj wzmocnienia, barwy i balansu. Zaledwie kilka element闚 dodatkowych. Na PGA te mo積a to zrobi, ale nie na jednej ko軼i a i ilo嗆 dodatkowych element闚 znacznie wi瘯sza.
    kulamario napisa:
    ako嗆 d德i瘯u z PGA2311 bije na g這w wszystkie te kostki z rodziny TDA
    Wiem, i te nie podoba mi si jako嗆 TDA - zreszt ju o tym pisa貫m wcze郾iej.

• #19 24 Lis 2015 23:35
    tytka
    Poziom 16  

kulamario napisa:

...Powiedz mi czy program do TDA sam pisa貫 i w jakim j瞛yku?
    Czemu wybra貫 akurat TDA7318 ? Czemu nie u篡貫 np PGA2311 ta kostka jest jako軼iowo du穎 lepsza od TDA bardzo mi si podoba ze da貫 DAC ale czemu nie da貫 jakiego radia ? np TEA5767...

Program pisa貫m sam, w BASCOM-AVR. Urz康zenie do嗆 proste, wi璚 program nie zajmuje nawet po這wy pami璚i M8.
    Jak ju wspomnia貫m programowo ograniczy貫m regulacje barwy do +/- 10dB. Taki zakres mi wystarcza i z racji ilo軼i LED-闚 wok馧 ga趾i jest idealny (11 LED-闚, a krok regulacji barwy w TDA to 2dB). Wi璚ej LED-闚 nie mog貫m tu zastosowa, bo brak這 port闚 w M8, a nie chcia貫m dok豉da innych uk豉d闚 celem zwielokrotnienia port闚, a i wymiana kontrolera na wi瘯szy, przy tak prostym urz康zeniu by豉 by przerostem formy nad tre軼i.

Dlaczego TDA? Poniewa akurat le瘸 w szufladzie, oferowa w bardzo prosty spos鏏 wszystkie potrzebne regulacje i selektor przy niewielkiej ilo軼i element闚. Wreszcie poniewa jest to tylko ma造 wzmacniacz na biurku, kt鏎y powsta g堯wnie po to, by umili chwile sp璠zone przy "kompie", a do tego nadawa si idealnie. Do lepszych ods逝ch闚 mam co lepszego ( no i te powstaje inny wi瘯szy projekt).

A DAC z USB by tu wr璚z niezb璠ny.

Radia nie ma, bo og鏊nie ma這 s逝cham radia i nie czu貫m potrzeby posiadanie go w tym urz康zeniu. Ale gdyby trzeba by這, to wy鈍ietlacz na front i jaki modu, cho熲y OM5610, kt鏎y le篡 w szufladzie te bym pewnie zmie軼i.

• #20 08 Maj 2016 21:42
    Wymiatacz
    Poziom 14  

Tytka pomy郵 o wykonaniu napis闚 termotransferem

• #21 09 Maj 2016 23:07
    tytka
    Poziom 16  

Wymiatacz napisa:
    Tytka pomy郵 o wykonaniu napis闚 termotransferem

Ale gdzie?
    Na p造tkach; czasami robi, ale og鏊nie nie jest mi to potrzebne (zabiera tylko dodatkowo czas).
    Na obudowach alu; raczej ci篹ko jest to dobrze wykona.

• #22 10 Maj 2016 09:58
    cipry
    Poziom 1  

Tytka,can you help me please with atmel program ? Cipriman(malpa)yahoo.com is my e-mail .

• #23 10 Maj 2016 22:13
    Wymiatacz
    Poziom 14  

tytka napisa:

Ale gdzie?

Chodzi這 mi oczywi軼ie o przedni panel, ale jak uwa瘸sz 瞠 nie jest to istotne to ok.

• #24 11 Maj 2016 13:09
    tytka
    Poziom 16  

Wymiatacz napisa:
    tytka napisa:

Ale gdzie?

Chodzi這 mi oczywi軼ie o przedni panel, ale jak uwa瘸sz 瞠 nie jest to istotne to ok.

Oj, czytajmy ze zrozumieniem.
    Napisa貫m dok豉dnie to, cyt:
    "Ale gdzie?
    Na p造tkach; czasami robi, ale og鏊nie nie jest mi to potrzebne (zabiera tylko dodatkowo czas).
    Na obudowach alu; raczej ci篹ko jest to dobrze wykona."

Czyli rozwijaj帷 temat, 瞠 na p造tkach (PCB) nie jest to dla mnie istotne, cho czasami to robi (bo przyzna trzeba, 瞠 p造tki wygl康aj w闚czas bardziej profesjonalnie).
    Natomiast o przednim panelu (obudowie aluminiowej) napisa貫m, 瞠 ci篹ko to wykona z zadowalaj帷ym mnie efektem. Przynajmniej w przeprowadzonych przeze mnie pr鏏ach tak by這. Ale jak popracuj nad tym i b璠zie to lepiej wychodzi這 (na akceptowalnym mnie poziomie), to nie wykluczam stosowania takiej techniki.

Mo瞠 masz jakie wskaz闚ki, aby to na aluminiowym panelu wykona naprawd dobrze. Mile widziane dobre rady i wskaz闚ki, bo naprawd w moich pr鏏ach nie wysz這 to wystarczaj帷o dobrze. Nie jest to tak proste jak na laminacie.

Szukaj w 5mln produkt闚