Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lutownica IR do małych elementów smd i bga.

Stani12 28 Aug 2018 13:55 13386 48
e-mierniki
  • Lutownica IR do małych elementów smd i bga.
    Lutownica do lutowania małych elementów bga. Przewaga oczywista nad hot-air bo nie dmucha gorącym powietrzem na element i nie "zdmuchuje" elementu.
    Wykorzystana gotowa "rączka", kupiona na wiadomym portalu za 65$.
    Pozostałe elementy do kupienia u nas.
    Ja zrobiłem z wodotryskiem ale można zrobić wersję uboższą.
    W mojej jest pomiar napięcia i prądu w każdym momencie.
    Można ustawić ograniczenie prądowe.
    Regulacja mocy z wyskalowanym wskaźnikiem w %.
    Kontynuacja pracy wentylatora chłodzącego lampę po wyłączeniu lampy IR (ustawiane do 10min.)
    Zdjęcie poglądowe wnętrza wykonane jeszcze przed zmontowaniem całości. Połączenia widoczne to połączenia tylko do próby działania lampy IR.
    Sprawuje się doskonale.
    Lutownica IR do małych elementów smd i bga.Lutownica IR do małych elementów smd i bga.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Stani12
    Level 28  
    Has specialization in: elektronika
    Stani12 wrote 988 posts with rating 77, helped 134 times. Been with us since 2014 year.
  • e-mierniki
    Stani12
    Level 28  
    Ponieważ zasilanie lutownicy robiłem "z głowy" nie mam na chwilę obecną schematu.
    Przygotuję go i zamieszczę w wersji najprostszej t.j. z zasilaczem 10A 120W jako "przetwornicy" i sterowaniem z wykorzystaniem regulatora mocy oraz timerem z przekaźnikiem do zasilania wentylatora po wyłączeniu lampy IR.
    Nawiasem mówiąc idea jest tak prosta, że schemat jest niezbyt potrzebny.
    Zastosowanie gotowych podzespołów upraszcza do połączeń płytek w układzie Zasilacz-regulator mocy-lampaIR.
    Jedynym dodatkowym rozwiązaniem jest timer, który trzeba odpowiednio połączyć z wyłącznikiem I/II (przełącznikiem) lampy.
  • e-mierniki
    RitterX
    Level 39  
    Warto pamiętać, że oko ludzkie nie jest w stanie dokonywać akomodacji, kurczyć w tym przypadku źrenicy gdy rośnie poziom promieniowania IRed. Jest nieczułe na ten zakres fal. Dlatego najzdrowiej jest używać osłoniętego promiennika tak by do oczu trafiało jedynie promieniowanie odbite a nie to z promiennika. Dlatego lutowanie odkrytą żarówką halogenową dużej mocy uważam za średnio udany pomysł. Efekt lśnienia gdy pomimo odwrócenia wzroku albo zamknięcia powiek "widzimy" plamę źródła światła oznacza, że do siatkówki dotarło za dużo promieniowania świetlnego. Gotowe promienniki są pod tym względem dużo lepsze jak niezbyt przemyślane DIY skupiające się jedynie na efekcie, w tym przypadku lutowania.
    Stani12
    Level 28  
    Widziałem te "lutownice".
    RitterX ma rację. Pomimo osłony i tak pracuję w okularach. Przy tych z filmików szybko straci się wzrok.
    electro
    Level 18  
    RitterX wrote:
    Warto pamiętać, że oko ludzkie nie jest w stanie dokonywać akomodacji, kurczyć w tym przypadku źrenicy gdy rośnie poziom promieniowania IRed. Jest nieczułe na ten zakres fal.

To jest akurat oczywiste ze oko nie reaguje akomodacją na coś czego nie rejestruje. Pomijam fakt że promienniki żarowe zawsze promieniują szerzej niż IR. Pytanie czy podczerwień jest szkodliwa? Wydaje mi się że jest szkodliwa ale tylko „termicznie” czyli można sie poparzyć przy zbyt dużym natężeniu, ale to na szczęście przy odpowiedniej energi IR czujemy całym ciałem jako ciepło, problemem są lasery gdzie wiązka jest na tyle wąska że jej nie czuć nie będąc w ognisku. A teoretycznie już nie wielka moc może np. zaszkodzić oku przez punktowe poparzenie.
    Stani12
    Level 28  
    Nie mam takiego filmu ale mam doswiadczenie przy lutowaniu małych elementów w laptopach i Iphonach i wiem jak się zachowują w szczególności przy wlutowywaniu.
    Mark II
    Level 21  
    Długotrwała ekspozycja oka na podczerwień grozi zaćmą.
    Stani12
    Level 28  
    Lutowanie elementów trwa ok.1min.
    RitterX
    Level 39  
    Spawacze, którzy używają spawarek tlenowo-acetylenowych mają przyciemniane okulary z uchylnym filterem. To nie jest filtr kategorii jaki byłby konieczny przy spawaniu łukowym gdzie energia emitowana jest znacznie wyższa i bardziej niebezpieczna dla wzroku. Tym nie mniej jest i wyciągajmy wnioski.
    Siatkówkę można poparzyć nie tylko laserem. Choć w przypadku lasera trawa to krótko czyli efekt jest dosyć szybko zauważalny. W przypadku IRed tak nie jest, to efekt powolny ale nieubłagany. "Efekt Lśnienia" to jest najlepsza probierz tego, że siatkówka dostała za dużą dawkę energii. To nie jest to samo co patrzenie na ognisko gdyż jest wyższa temperatura barwowa a to przekłada się na energię fali. Patrzenie na Słońce w bezchmurny dzień z całą pewnością nie jest zdrowe.
    Nie jestem przeciwnikiem własnych konstrukcji bo w końcu te "profesjonalne" także kiedyś były "amatorskie" w fazie prototypu. To co robimy, róbmy mądrze. Promiennik IRed blisko oczu, emitujący wiązkę bezpośrednio to nie jest to samo co praca z wiązką odbitą czyli taką, która gro energii wytraciła.
    Dlatego pomysł Kolegi autora projektu jest jak najbardziej zasadny. Zastosował "profesjonalny" osłonięty emiter IRed i to ma sens. Gdyby go wykonał sam i ten spełniał powyższe wymaganie to także byłoby to jak najbardziej w porządku.
    Stani12
    Level 28  
    Nie twierdzę, że "odkryłem Amerykę". Chodziło mi o to, żeby pokazać jak tanio można zrobić urządzenie przydatne wszystkim naprawiającym sprzęt w którym są małe elementy BGA i smd.
    Malkontentów nic nie wnoszących zawsze się spotka.
    VaM VampirE
    Level 21  
    Dawno temu też widziałem pomysł z używaniem lampy halogenowej z odbłyśnikiem, takiej do oświetlania np. podwórka, jako podgrzewacza przy odzyskiwaniu układów.

Znajomy kładł płytkę na lampę, włączał po chwili tylko lekko dmuchnął hot-air'em i części ściągał bardzo ładnie.
    Stani12
    Level 28  
    A jak wlutowywał układy bga o wymiarach 2,5mmx2,5mm ?. Dmuchnięcie hotairem bez trzymania pensetą zdmuchnie go.
    ufolek
    Level 12  
    RitterX wrote:
    Warto pamiętać, że oko ludzkie nie jest w stanie dokonywać akomodacji, kurczyć w tym przypadku źrenicy gdy rośnie poziom promieniowania IRed. Jest nieczułe na ten zakres fal.

To się nazywa adaptacja. Akomodacja odpowiada za ostre widzenienie.
    Stani12
    Level 28  
    Proszę o zamknięcie tematu bo zszedł na inne tory.
    Koledzy, którzy są naprawdę zainteresowani budową tej lutownicy proszę zgłaszać na PW. Podam linki gdzie kupiłem podzespoły.
    Wawrzyniec
    Level 37  
    O! Same tajemnice. I krytyka nie pasuje. A może wreszcie pokażesz schemat. I co to za lampa.
    karel21
    Level 27  
    Uchwyt z lampą prawdopodobnie jest od YX865D .
    Stani12
    Level 28  
    Wawrzyniec wrote:
    O! Same tajemnice. I krytyka nie pasuje. A może wreszcie pokażesz schemat. I co to za lampa.

Żadna tajemnica, tylko nie chcę być posądzony o robienie reklamy.
    O schemacie pisałem i w zasadzie jeśli ktokolwiek ma chociaż trochę pojęcia o elektronice to mu nie trzeba schematu.
    Karel21 ma racje tylko trudno było znaleźć w sprzedaży samą lampę.
    Mishot
    Level 24  
    Stani12 wrote:
    Wawrzyniec wrote:

Żadna tajemnica, tylko nie chcę być posądzony o robienie reklamy.
    O schemacie pisałem i w zasadzie jeśli ktokolwiek ma chociaż trochę pojęcia o elektronice to mu nie trzeba schematu.
    Karel21 ma racje tylko trudno było znaleźć w sprzedaży samą lampę.

Ja to widzę tak:
    Nie pokażesz schematu, bo po co, skoro to proste?
    Nie napiszesz co to za lampa, bo reklama...
    Nawet nie napisałeś z czego to zbudowałeś(pomijam lampę):
    Quote:
    pozostałe elementy do kupienia u nas

Wychodzi na to, że chciałeś trochę atencji(a my tacy źli, że się czepiamy).

Przepraszam moderatorów.
    RitterX
    Level 39  
    Jest kilka rodzajów promienników:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1966484-60.html
    albo oparty o o żarówkę halogenową z odbłyśnikiem IRed wykonanym z napylonego złota OSRAM 64635 HLX:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1630779-120.html#8767401
    lub coś bardzo podobnego jak w stacji T-835 Puhui .
    Skoro Autor nie przedstawił szczegółów to znaczy, że na takich zasadach postanowił udostępnić informacje o swoim projekcie i tyle. Nie twórzmy ciężkiej atmosfery z tego powodu, że nie opisał w drobiazgach całości.
    Stani12
    Level 28  
    Jakby ktoś naprawdę chciał wiedzieć to przyjrzał by się zdjęciom lub napisał na PW tak jak to niektórzy zrobili.
    Dla tych co jednak się czepiają i widzę, że się nie odczepią.
    Lampa:
    https://pl.aliexpress.com/item/Replace-infrar...450.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.6e525c0fHDKJ4X
    Regulator mocy:
    https://pl.aliexpress.com/item/DC-6-30-v-12-v...516.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.15485c0fnxuVJ1
    Zamiast zasilacza jaki zastosowałem (trafo z olx + płytka zasilacza jakiegoś wzmacniacza kit AVT-1505) alternatywą jest zasilacz/przetwornica 12V/120W:
    https://pl.aliexpress.com/item/Power-Supply-l...9a93-4c15-9898-2e660c7230de&priceBeautifyAB=0
    Wyłącznik czasowy (timer z przekaźnikiem) AR151:
    https://allegro.pl/ar151-wylacznik-czasowy-z-...DBkMGUwYzk1MGMyNDQ1ODFjYmU5OTQzNTIyODAyODY%3D
    Gniazdo:
    https://allegro.pl/gniazdo-mikrofonowe-nc-cb-...TZiYTFmYjk1YWIxNGU5NTMwMGE2Njk2NGE4NzZlNmI%3D
    Obudowa - taka, żeby zmieścił sie zasilacz.
    Wyłącznik sieciowy I/0.
    Wyłącznik sieciowy I/II.
    Gniazdo zasilacza komputerowego.
    Jako wodotrysk jest moduł amperomierza i woltomierza - kit AVT-2857. Można go pominąć.

Kolego Mishot. Atencji (szacunku) trochę by się przydało, jeśli wiesz co to znaczy. Pokazałem w tym dziale, że można zrobić profesjonalną lutownicę tanim kosztem. Prosiłem zainteresowanych, żeby ewentualnie zgłosili zapytanie na PW, jeśli mieli by taką wolę. Tym co się zgłosili odpisywałem. Niektórzy woleli pisać posty (prawdopodobnie, żeby nabić sobie punkty) niż napisać wiadomość na PW.
    Zamieściłem zdjęcia na których widać wszystko, włącznie z opisami typu zastosowanych płytek (modułów). Widocznie Ciebie nie interesował projekt lecz chęć "szukania dziury w całym".

Dodano po 8 [minuty]:

Zapomniałem dodać, że jest to ok. połowy kosztów zakupu całej stacji YX865D.
    Mishot
    Level 24  
    Kol. @Stani12 zobaczy Regulamin działu DIY, albo jak inni opisują swoje konstrukcje.
    Zostawię cytat:
    Quote:
    1. Opis, powinien zawierać:
    - wstęp/założenia; czyli jakie były przyczyny powstania danej konstrukcji i do czego ma służyć,
    - opis konstrukcji, porady odnośnie wykonania oraz opis problemów napotkanych podczas wykonywania konstrukcji,
    - opis załączników (mile widziane schematy, kody źródłowe),
    - podsumowanie tj. opis wrażeń związanych z eksploatacją urządzenia oraz kosztorys lub przynajmniej szacowaną sumę poniesionych kosztów,

Z mojej strony - koniec OT.
    Stani12
    Level 28  
    Dołączam schemat blokowy. Schematy ideowe dołączane są do podzespołów.Lutownica IR do małych elementów smd i bga.
    Wawrzyniec
    Level 37  
    Stani12 wrote:
    Schematy ideowe dołączane są do podzespołów.
    Podsumowując: Jak chcę zobaczyć schemat to sobie muszę kupić moduły. Wspaniałe DIY. I niesamowicie dobrze opisane. Brawo dla autora. Gdyby wszystkie konstrukcje były tak opisane nie byłoby co przeglądać.
    cooltygrysek
    Conditionally unlocked
    Stani12 wrote:
    Przewaga oczywista nad hot-air bo nie dmucha gorącym powietrzem na element i nie "zdmuchuje" elementu.

Troszkę się wtrącę ale dmuchałem już na różne sposoby i różnymi urządzeniami i jakoś nie zdarzyło mi się jakiegoś nawet najmniejszego elementu zdmuchnąć. Nie wiem o co biega z tym dmuchaniem i gdzie tu leży problem ale widocznie nawet " dmuchać trza umieć " no chyba ze ktoś stosuje dysze typu tornado to nawet sam diabeł nie pomoże :-)
    Ale tak na poważnie, niektórym się wydaje że im więcej przepływu powietrza tym lepiej ale są w błędzie. Ważna jest temperatura a nie wydajność przepływu powietrza.

Stani12 wrote:
    A jak wlutowywał układy bga o wymiarach 2,5mmx2,5mm ?. Dmuchnięcie hotairem bez trzymania pensetą zdmuchnie go.

A kto koledze każe dmuchać na biegu turbo ? Proszę nauczyć się podstawowej zasady każdego elektronika. A mianowicie " cierpliwości " . Wszyscy młodzi myślą że zbudują lub zakupią Turbo HotAir którym wystarczy dmuchnąć sekundę czy dwie i element można ściągnąć a potem się dziwią że obok jakiegoś elementu brakuje ? Litości, proszę sobie najpierw poczytać o prawidłowych procedurach wymiany elementów SMD czy BGA. A co do pęsety to używa się jej tylko do podniesienia lub ustawienia elementu na padach.

Stani12 wrote:

Bez przesady gdyż po to tu jesteśmy by krytykować, pomóc i czegoś nauczyć a widać ze kolega na porażkę się godzi, zamiast czoła stawić ech młodzi. Natomiast koledzy prawidłowo rozumują zagrożenia wynikłe ze stosowania takich wynalazków, gdyż :

Mark II wrote:

I nie tylko zaćmą, dlatego też takich wynalazków nawet fabrycznych nie używam. Nie wspominając o stacjach Jovy. Osobiście uważam ten projekt za ciekawy jednak szkodliwy gdyż jest niebezpieczny dla oczu.

Stani12 wrote:

Gwoli ścisłości gdyż koledzy się nie czepiają lecz troszkę rozumu do głowy młodym wlewają :-) Jeśli kolega zamieścił swój " wynalazek " to powinien on zawierać stosowne schematy, opisy budowy czy konstrukcji a nie jak kolega w opisie :

Stani12 wrote:

Co mnie dziwi i wręcz zaskakuje ? Czyżby wodotrysk ?

Stani12 wrote:

Zastanawiam się, ograniczenie prądowe ? Do lampy ? Po kiego czorta to komu ?

Wawrzyniec wrote:
    Podsumowując: Jak chcę zobaczyć schemat to sobie muszę kupić moduły. Wspaniałe DIY. I niesamowicie dobrze opisane. Brawo dla autora. Gdyby wszystkie konstrukcje były tak opisane nie byłoby co przeglądać.

He he dobre ale niestety dobrze odzwierciedla stan rzeczy.

Dodano po 15 [minuty]:

Stani12 wrote:
    Nie mam takiego filmu ale mam doswiadczenie przy lutowaniu małych elementów w laptopach i Iphonach i wiem jak się zachowują w szczególności przy wlutowywaniu.

Widać że kolega ma niewielkie doświadczenie i blade pojęcie o wymianie takich elementów skoro odpadają od dmuchania. Najważniejszym urządzeniem do takich prac jest precheater. A po co on ? A no po to by wymiana przebiegała szybciej i sprawniej lecz najważniejszą sprawą jest zapobieganie termicznej deformacji płyty PCB. Trzeba pamiętać że to z reguły płyty wielowarstwowe i przy wymianie elementów bez precheatera łatwo można uszkodzić ścieżki, metalizację czy grafitowe połączenia pomiędzy warstwowe a takie też spotykam ostatnio coraz częściej.
    Stani12
    Level 28  
    Wawrzyniec wrote:
    Stani12 wrote:
    Schematy ideowe dołączane są do podzespołów.

Nie trzeba kupować modułów. Wystarczy google. Schematy są prezentowane w internecie.

Dodano po 30 [minuty]:

cooltygrysek wrote:
    Stani12 wrote:
    Przewaga oczywista nad hot-air bo nie dmucha gorącym powietrzem na element i nie "zdmuchuje" elementu.

Troszkę się wtrącę ale dmuchałem już na różne sposoby i różnymi urządzeniami i jakoś nie zdarzyło mi się jakiegoś nawet najmniejszego elementu zdmuchnąć. Nie wiem o co biega z tym dmuchaniem i gdzie tu leży problem ale widocznie nawet " dmuchać trza umieć " no chyba ze ktoś stosuje dysze typu tornado to nawet sam diabeł nie pomoże :-)
    Ale tak na poważnie, niektórym się wydaje że im więcej przepływu powietrza tym lepiej ale są w błędzie. Ważna jest temperatura a nie wydajność przepływu powietrza.

Stani12 wrote:

A kto koledze każe dmuchać na biegu turbo ? Proszę nauczyć się podstawowej zasady każdego elektronika. A mianowicie " cierpliwości " . Wszyscy młodzi myślą że zbudują lub zakupią Turbo HotAir którym wystarczy dmuchnąć sekundę czy dwie i element można ściągnąć a potem się dziwią że obok jakiegoś elementu brakuje ? Litości, proszę sobie najpierw poczytać o prawidłowych procedurach wymiany elementów SMD czy BGA. A co do pęsety to używa się jej tylko do podniesienia lub ustawienia elementu na padach.

Stani12 wrote:

Bez przesady gdyż po to tu jesteśmy by krytykować, pomóc i czegoś nauczyć a widać ze kolega na porażkę się godzi, zamiast czoła stawić ech młodzi. Natomiast koledzy prawidłowo rozumują zagrożenia wynikłe ze stosowania takich wynalazków, gdyż :

Mark II wrote:

I nie tylko zaćmą, dlatego też takich wynalazków nawet fabrycznych nie używam. Nie wspominając o stacjach Jovy. Osobiście uważam ten projekt za ciekawy jednak szkodliwy gdyż jest niebezpieczny dla oczu.

Stani12 wrote:

Gwoli ścisłości gdyż koledzy się nie czepiają lecz troszkę rozumu do głowy młodym wlewają :-) Jeśli kolega zamieścił swój " wynalazek " to powinien on zawierać stosowne schematy, opisy budowy czy konstrukcji a nie jak kolega w opisie :

Stani12 wrote:

Co mnie dziwi i wręcz zaskakuje ? Czyżby wodotrysk ?

Stani12 wrote:

Zastanawiam się, ograniczenie prądowe ? Do lampy ? Po kiego czorta to komu ?

Wawrzyniec wrote:

He he dobre ale niestety dobrze odzwierciedla stan rzeczy.

Dodano po 15 [minuty]:

Stani12 wrote:

Widać że kolega ma niewielkie doświadczenie i blade pojęcie o wymianie takich elementów skoro odpadają od dmuchania. Najważniejszym urządzeniem do takich prac jest precheater. A po co on ? A no po to by wymiana przebiegała szybciej i sprawniej lecz najważniejszą sprawą jest zapobieganie termicznej deformacji płyty PCB. Trzeba pamiętać że to z reguły płyty wielowarstwowe i przy wymianie elementów bez precheatera łatwo można uszkodzić ścieżki, metalizację czy grafitowe połączenia pomiędzy warstwowe a takie też spotykam ostatnio coraz częściej.

1. Nie wiem jakie urządzenia kolega naprawia i czy ma doświadczenie w naprawie nowych laptopów oraz telefonów komórkowych. W tych urządzeniach elementy postawione na topnik już przy bardzo małym nadmuchu zmieniają swoją pozycję, którą ustawiam przy pomocy kamery:
    Nie znaczy to, że nie lutowałem do tej pory. Lutowałem poniższą stacją. Użytkownicy stacji hotair w których sprężarka znajduje się w stacji, na pewno spotkali się z momentem, kiedy grzanie wyłączało się w trakcie rozpływu spoiwa co spowodowane było zadziałaniem zabezpieczenia temperaturowego "kolby". Powód: mały nadmuch przy małej średnicy dyszy. Właśnie te doświadczenia skłoniły mnie do szukania czegoś lepszego.
    2. Stacją lutuję już od momentu, kiedy tylko weszły na nasz rynek. Co do cierpliwości to myslę, że mam. Przez 65 lat życia nauczyłem się być cierpliwym.
    3. Stosowanie okularów eliminuje w znacznym stopniu zagrożenie. Opalanie na słońcu myślę, że jest bardziej szkodliwe ale nie będę z tym polemizował.
    4. Zdjęcia i uzupełnienie w kolejnych postach dla nawet początkującego elektronika nie będa stanowić problemu z budową.
    5 i 6. "Wodotrysk" to właśnie płytka z AVT. Zamontowałem bo po prostu miałem. Pisałem już, że jest zbędna. Chyba kolega nie doczytał.
    7. Już pisałem wyżej. Schematy modułów można ściągnąć z internetu. Wystarczy wpisać hasło w Google.
    8. Preheatera używam od momentu kiedy kupiłem stację hotair. Później go zmodyfikowałem i zrobiłem stację do dużych układów BGA.

Dodano po 1 [godziny] 10 [minuty]:

Chciałbym również dodać, że teraz mam porównanie komfortu lutowania lampą IR oraz stacją hotair. Bezwzględnie wygrywa lampa IR.