Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Winda projektora i sterowanie Arduino

lukas6873 14 Wrz 2018 22:51 3012 15
  • Winda projektora i sterowanie Arduino

Witam!

Przy okazji remontu salonu wpadłem na pomysł, by w suficie podwieszanym (a dokładniej w opasce dekoracyjnej pod oświetlenie LED) schować projektor oraz ekran do projektora. Jeden przycisk uruchamiający projektor miał zamieniać pozornie zwykły salon w salę kinową...

Konstrukcja bazuje na prowadnicach szufladowych 15cm z pełnym wysuwem. Prowadnice muszą być zamontowane równolegle względem siebie we wszystkich płaszczyznach. Konstrukcja z profili do stelaży GK nie ułatwia ich kalibracji. Myślę, że łatwiej byłoby z konstrukcją drewnianą.

Silnik obraca gwintowanym prętem, na który nawijane są dwie linki z lewej i prawej strony. Miejsce nawijania linek zabezpieczyłem taśmą zbrojoną. Linki biegną przez bloczki a następnie są przyczepione do ruchomej części windy za pomocą opasek zaciskowych. Opaskami można w łatwy sposób regulować odchylenie lewo-prawo. Ponadto są to najsłabsze elementy, więc w razie wciągnięcia linek dalej niż przewidziano, opaski się zerwą bez szkody dla konstrukcji.

Sterowanie manualne windą realizowane jest na przełączniku szyb samochodowych bezpośrednio na obwodzie silnika. Dzięki czemu w razie problemów z automatyką jest możliwość podniesienia lub opuszczenia windy ręcznie. Krańcówka górna w pozycji (NC), zamyka obwód silnika, gdy winda nie osiągnęła górnej pozycji. W przeciwnym razie obwód jest otwarty i silnik nie może pracować w tym kierunku. Krańcówka jest poruszana przez kawałek wyprofilowanej sklejki, za pomocą której można wyregulować górną pozycję windy. Dolna pozycja windy jest zawsze ta sama - wszystkie prowadnice maksymalnie wysunięte i luźne linki. Skutkiem tego włączony projektor zawsze znajduje się w identycznej pozycji.

Winda projektora i sterowanie ArduinoWinda projektora i sterowanie Arduino

Sterowanie automatyczne jest realizowane na dwóch przekaźnikach sterowanych z mikrokontrolera. Gdy projektor zostaje uruchomiony, na wyjściu 12V trigger pojawia się napięcie. Po zbiciu rezystorami do ~5V trafia do Arduino. Sygnał z krańcówki, gdy winda nie osiągnęła górnej pozycji (NO) jest przekazywany do mikrokontrolera (zwarcie do masy). W momencie zmiany stanu projektora, na określony czas załączany jest jeden bądź drugi przekaźnik. Jeżeli z jakichś powodów Arduino uruchamia się, w momencie, gdy winda nie osiągnęła górnej pozycji, a projektor jest włączony winda nie zostanie opuszczona. Arduino również steruje ekranem projekcyjnym.

Winda projektora i sterowanie ArduinoWinda projektora i sterowanie ArduinoWinda projektora i sterowanie Arduino

Winda póki co nie sprawia żadnych problemów. Planuję też dodać bezpiecznik 12V 2A, który w teorii powinien się przepalić w momencie zbyt dużego obciążenia silnika. Opcjonalnie można by dodać dolną krańcówkę gdzieś na elemencie ruchomym windy.

Link

Kosztorys:

160,98 zł
    prowadnice szufladowe, dwie pary, 15cm, pełen wysów
    30,00 zł
    sklejka, profil UD30, pchełki, pręt gwintowany, lina, bloczki, śrubki, nakrętki, podkładki (kwota przybliżona)
    25,65 zł
    zasilacz z zapasem mocy 80W 12V DC 6,67A
    29,00 zł
    silnik wycieraczek Hyundai Getz przód (silnik bez dodatkowej przekładni powodującej ruch osi raz w jedną, raz w drugą stronę)
    10,00 zł
    uniwersalny przełącznik szyb samochodowych
    1,70 zł
    krańcówka
    36,90 zł
    arduino mega (można użyć o połowę tańszego UNO)
    9,00 zł
    moduł 2 przekaźników 5V
    2,90 zł
    płytka uniwersalna
    5,00 zł
    tranzystory, rezystory, piny, przewody (kwota przybliżona)
    47,53 zł
    koszty transportu
    358,66 zł
    suma

Fajne!
  • #2 15 Wrz 2018 01:06
    szczodros
    Poziom 18  

Jako silniczek mogłeś wykorzystać taki również od szyb elektrycznych, np taki Oplowski jak zauważyłem (Tigra, Vectra B) uczy się skrajnych pozycji więc sam się wyłącza w momencie skrajnych położeń (uczy bo w przypadku zatrzymania przed końcem przeszkodą np ręką otwiera szybę), masz też wtedy gotowe przełożenie

• #4 15 Wrz 2018 07:18
    rs6000
    Poziom 27  
  • #5 15 Wrz 2018 08:45
    lukas6873
    Poziom 7  

Dziękuję za miłe słowa.

szczodros napisał:
    Jako silniczek mogłeś wykorzystać taki również od szyb elektrycznych (...)

Brałem tą opcję pod uwagę, ale nie miałem pomysłu jak to zmieścić w 15 cm wysokości sufitu. Z napędów mógłby się jeszcze sprawdzić siłownik elektryczny (napęd bramy).

kacpo1 napisał:
    Jak to wygląda z kablami podłączonymi do projektora? Nie zahaczają o tylną płytę przy spuszczaniu projektora?

Trochę na patencie, wszystkie kable umocowałem do jednej z nóżek projektora ;)

Winda projektora i sterowanie ArduinoWinda projektora i sterowanie Arduino

• #6 15 Wrz 2018 23:12
    adversus
    Poziom 24  

Pytanie czy masz awaryjny patent na otwarcie gdy uszkodzi się silnik? Pytam, bo miałem taki przypadek u klienta i była straszna lipa aby dostać się aby to naprawić.

• #7 16 Wrz 2018 00:41
    Ture11
    Poziom 34  

lukas6873 napisał:
    36,90 zł arduino mega (można użyć o połowę tańszego UNO)

Płytki Arduino (klony) mają jedną wadę... Wbudowany stabilizator AMS1117-5.0. Gdy zasilanie idzie z Vin (np. 12 V), wystarczy na ułamek sekundy zewrzeć +5 V z GND na takiej płytce, by stabilizator wybuchł - podając jednocześnie na +5 V pełne napięcie zasilacza DC (12 V). Powtarzalność 100%.

Projekt bardzo fajny, ale prawdę mówiąc, bałbym się do mikrokontrolera podłączyć przewody bez żadnej optoizolacji - kilka przepięć od wyłącznika światła czy pobliskie strzały pioruna - i mikrokontroler wisi. Mam tu na stole projekt sterowania oświetleniem LED na 12 V, podłączone przewody mają może łącznie 6 metrów - łapią wszystko, co tylko się przytrafi, a efekty ciekawe - a to mikrokontroler zawieszony, a to działa w spowolnieniu (serio - gdyby mi ktoś powiedział, że zwykłą ATmega8 może działać w "SlowMotion" (aż do resetu) po zwykłej indukcji przepięcia w kablu czujnika - nie uwierzyłbym mu - a jednak!).

Czy w kodzie programu dla Arduino włączony jest Watchdog?

• #8 16 Wrz 2018 10:52
    prosiak_wej
    Poziom 26  

Ture11 napisał:
    stabilizator AMS1117-3.3V
    Ture11 napisał:
    stabilizator wybuchł - podając jednocześnie na +5 V pełne napięcie zasilacza DC (12 V)

W jaki sposób stabilizator 3,3V generuje 5V?

Wracając do tematu:
    Silniki od wycieraczek to całkiem dobre źródło energii mechanicznej. Są wydajne, śmiesznie tanie, mają różne przekładnie... U Kolegi rozwiązanie jest tak proste, że aż genialne :)

• #9 16 Wrz 2018 11:25
    adi84_84
    Poziom 13  

Nie lepiej to zrobić np. na esp8266 i napisać prostą aplikację na telefon ?

• #10 16 Wrz 2018 12:18
    prosiak_wej
    Poziom 26  

Domyślam się, że proponujesz sterowanie przez telefon, z poziomu apki? Z tego, co widzę, to autor uruchamia windę za pomocą projektora, gdy zostaje włączony to automatycznie wyjeżdża. Moim zdaniem rozwiązanie prostsze, aczkolwiek Arduino jest tu trochę na wyrost :)

• #11 16 Wrz 2018 14:32
    Ture11
    Poziom 34  

prosiak_wej napisał:
    Ture11 napisał:
    stabilizator AMS1117-3.3V
    Ture11 napisał:
    stabilizator wybuchł - podając jednocześnie na +5 V pełne napięcie zasilacza DC (12 V)

W jaki sposób stabilizator 3,3V generuje 5V?

A, i złapał mnie Kolega na rutynie :D Oczywiście, chodziło o AMS1117-5.0 :D

• #12 17 Wrz 2018 07:55
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Witam. Projekt super pożyteczny, jednak mam jedno zastrzeżenie. A mianowicie nie zbyt trafny wybór napędu gdyż jak kolega wyżej wspomniał, w przypadku awarii napędu dostanie się do projektora wiąże się z wycinaniem płyt. Rozwiązaniem byłby napęd z szyberdachu gdyż większość takich napędów ma awaryjny ręczny napęd za pomocą klucza imbusowego i dodatkowy plus że od razu posiada bęben z linką.
    Ten ekran z napędem kolega kupił czy też dobudowany DIY ? A jak ma się sprawa z kurzeniem się projektora w suficie ? Co do przewodów to zawsze można kupić tzw spiro przewody lub samemu je wykonać.

• #13 17 Wrz 2018 09:47
    lukas6873
    Poziom 7  

Ture11 napisał:
    Płytki Arduino (klony) mają jedną wadę... Wbudowany stabilizator AMS1117-5.0.

Wcześniej był oryginał, ale mi padł stabilizator i UART, docelowo pewnie tam wróci. Dziękuję za cenne rady, będę obserwował działanie, i w razie czego pomyślę nad optoizolacją. Poczytam też o Watchdogu, bo na ten moment nie mam zielonego pojęcia o czym mowa.

adi84_84 napisał:
    Nie lepiej to zrobić np. na esp8266 i napisać prostą aplikację na telefon ?

Głównie zależało na sterowaniu włączając i wyłączając projektor, oczywiście można to zrobić na ESP8232, ale Arduino u mnie również steruje oświetleniem mieszkania, a do tego potrzebowałem wielu wyprowadzeń.

adversus napisał:
    Pytanie czy masz awaryjny patent na otwarcie gdy uszkodzi się silnik?

cooltygrysek napisał:
    jak kolega wyżej wspomniał, w przypadku awarii napędu dostanie się do projektora wiąże się z wycinaniem płyt.

Front opaski z GK jest zdejmowany. Na jednym zdjęciu z wyeksponowana elektroniką nie ma tego frontu. Silnik wraz z wałem jest z przodu, więc nie ma problemu z jego ręcznym przekręceniem. Wymiana silnika również wchodzi w grę.

cooltygrysek napisał:
    Ten ekran z napędem kolega kupił czy też dobudowany DIY ? A jak ma się sprawa z kurzeniem się projektora w suficie ?

Ekran kupiony. Teoretycznie kurz nie powinien być problemem, bo w suficie nie ma ruchu powietrza. Projektor się wysuwa od razu po włączeniu, a chowa dopiero po schłodzeniu, gdy wentylator chłodzący lampę już nie pracuje. Stąd też wybór zasilaczy 12V z chłodzeniem pasywnym.

• #14 17 Wrz 2018 22:15
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

lukas6873 napisał:
    Teoretycznie kurz nie powinien być problemem, bo w suficie nie ma ruchu powietrza.

Kolega troszkę poczeka to i kurz się znajdzie a cyrkulacja zawsze jest konwekcyjna od różnic temperatur sufit podwieszany -strop.

• #15 17 Wrz 2018 22:47
    kozak 22
    Poziom 13  

Co to za uchwyty do mocowania pcb z przekaźnikami na szynę ?

• #16 18 Wrz 2018 07:56
    lukas6873
    Poziom 7  

kozak 22 napisał:
    Co to za uchwyty do mocowania pcb z przekaźnikami na szynę ?

WM-35, znalezione w lokalnej hurtowni elektrycznej + mniejsza śrubka i trochę gorącego kleju.