Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Winda projektora i sterowanie Arduino

lukas6873 14 Wrz 2018 22:51 9018 41
 • Winda projektora i sterowanie Arduino

  Witam!

  Przy okazji remontu salonu wpadłem na pomysł, by w suficie podwieszanym (a dokładniej w opasce dekoracyjnej pod oświetlenie LED) schować projektor oraz ekran do projektora. Jeden przycisk uruchamiający projektor miał zamieniać pozornie zwykły salon w salę kinową...

  Konstrukcja bazuje na prowadnicach szufladowych 15cm z pełnym wysuwem. Prowadnice muszą być zamontowane równolegle względem siebie we wszystkich płaszczyznach. Konstrukcja z profili do stelaży GK nie ułatwia ich kalibracji. Myślę, że łatwiej byłoby z konstrukcją drewnianą.

  Winda projektora i sterowanie Arduino

  Silnik obraca gwintowanym prętem, na który nawijane są dwie linki z lewej i prawej strony. Miejsce nawijania linek zabezpieczyłem taśmą zbrojoną. Linki biegną przez bloczki a następnie są przyczepione do ruchomej części windy za pomocą opasek zaciskowych. Opaskami można w łatwy sposób regulować odchylenie lewo-prawo. Ponadto są to najsłabsze elementy, więc w razie wciągnięcia linek dalej niż przewidziano, opaski się zerwą bez szkody dla konstrukcji.

  Winda projektora i sterowanie Arduino

  Sterowanie manualne windą realizowane jest na przełączniku szyb samochodowych bezpośrednio na obwodzie silnika. Dzięki czemu w razie problemów z automatyką jest możliwość podniesienia lub opuszczenia windy ręcznie. Krańcówka górna w pozycji (NC), zamyka obwód silnika, gdy winda nie osiągnęła górnej pozycji. W przeciwnym razie obwód jest otwarty i silnik nie może pracować w tym kierunku. Krańcówka jest poruszana przez kawałek wyprofilowanej sklejki, za pomocą której można wyregulować górną pozycję windy. Dolna pozycja windy jest zawsze ta sama - wszystkie prowadnice maksymalnie wysunięte i luźne linki. Skutkiem tego włączony projektor zawsze znajduje się w identycznej pozycji.

  Winda projektora i sterowanie ArduinoWinda projektora i sterowanie Arduino

  Sterowanie automatyczne jest realizowane na dwóch przekaźnikach sterowanych z mikrokontrolera. Gdy projektor zostaje uruchomiony, na wyjściu 12V trigger pojawia się napięcie. Po zbiciu rezystorami do ~5V trafia do Arduino. Sygnał z krańcówki, gdy winda nie osiągnęła górnej pozycji (NO) jest przekazywany do mikrokontrolera (zwarcie do masy). W momencie zmiany stanu projektora, na określony czas załączany jest jeden bądź drugi przekaźnik. Jeżeli z jakichś powodów Arduino uruchamia się, w momencie, gdy winda nie osiągnęła górnej pozycji, a projektor jest włączony winda nie zostanie opuszczona. Arduino również steruje ekranem projekcyjnym.

  Winda projektora i sterowanie ArduinoWinda projektora i sterowanie ArduinoWinda projektora i sterowanie Arduino

  Winda póki co nie sprawia żadnych problemów. Planuję też dodać bezpiecznik 12V 2A, który w teorii powinien się przepalić w momencie zbyt dużego obciążenia silnika. Opcjonalnie można by dodać dolną krańcówkę gdzieś na elemencie ruchomym windy.


  Link


  Kosztorys:

  160,98 zł
  prowadnice szufladowe, dwie pary, 15cm, pełen wysów
  30,00 zł
  sklejka, profil UD30, pchełki, pręt gwintowany, lina, bloczki, śrubki, nakrętki, podkładki (kwota przybliżona)
  25,65 zł
  zasilacz z zapasem mocy 80W 12V DC 6,67A
  29,00 zł
  silnik wycieraczek Hyundai Getz przód (silnik bez dodatkowej przekładni powodującej ruch osi raz w jedną, raz w drugą stronę)
  10,00 zł
  uniwersalny przełącznik szyb samochodowych
  1,70 zł
  krańcówka
  36,90 zł
  arduino mega (można użyć o połowę tańszego UNO)
  9,00 zł
  moduł 2 przekaźników 5V
  2,90 zł
  płytka uniwersalna
  5,00 zł
  tranzystory, rezystory, piny, przewody (kwota przybliżona)
  47,53 zł
  koszty transportu
  358,66 zł
  suma

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  lukas6873
  Poziom 8  
  Offline 
  lukas6873 napisał 21 postów o ocenie 29, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2012 roku.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • #2
  szczodros
  Poziom 18  
  Jako silniczek mogłeś wykorzystać taki również od szyb elektrycznych, np taki Oplowski jak zauważyłem (Tigra, Vectra B) uczy się skrajnych pozycji więc sam się wyłącza w momencie skrajnych położeń (uczy bo w przypadku zatrzymania przed końcem przeszkodą np ręką otwiera szybę), masz też wtedy gotowe przełożenie
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • #5
  lukas6873
  Poziom 8  
  Dziękuję za miłe słowa.

  szczodros napisał:
  Jako silniczek mogłeś wykorzystać taki również od szyb elektrycznych (...)

  Brałem tą opcję pod uwagę, ale nie miałem pomysłu jak to zmieścić w 15 cm wysokości sufitu. Z napędów mógłby się jeszcze sprawdzić siłownik elektryczny (napęd bramy).

  kacpo1 napisał:
  Jak to wygląda z kablami podłączonymi do projektora? Nie zahaczają o tylną płytę przy spuszczaniu projektora?

  Trochę na patencie, wszystkie kable umocowałem do jednej z nóżek projektora ;)

  Winda projektora i sterowanie ArduinoWinda projektora i sterowanie Arduino
 • #6
  adversus
  Poziom 29  
  Pytanie czy masz awaryjny patent na otwarcie gdy uszkodzi się silnik? Pytam, bo miałem taki przypadek u klienta i była straszna lipa aby dostać się aby to naprawić.
 • #7
  Ture11
  Poziom 36  
  lukas6873 napisał:
  36,90 zł arduino mega (można użyć o połowę tańszego UNO)

  Płytki Arduino (klony) mają jedną wadę... Wbudowany stabilizator AMS1117-5.0. Gdy zasilanie idzie z Vin (np. 12 V), wystarczy na ułamek sekundy zewrzeć +5 V z GND na takiej płytce, by stabilizator wybuchł - podając jednocześnie na +5 V pełne napięcie zasilacza DC (12 V). Powtarzalność 100%.

  Projekt bardzo fajny, ale prawdę mówiąc, bałbym się do mikrokontrolera podłączyć przewody bez żadnej optoizolacji - kilka przepięć od wyłącznika światła czy pobliskie strzały pioruna - i mikrokontroler wisi. Mam tu na stole projekt sterowania oświetleniem LED na 12 V, podłączone przewody mają może łącznie 6 metrów - łapią wszystko, co tylko się przytrafi, a efekty ciekawe - a to mikrokontroler zawieszony, a to działa w spowolnieniu (serio - gdyby mi ktoś powiedział, że zwykłą ATmega8 może działać w "SlowMotion" (aż do resetu) po zwykłej indukcji przepięcia w kablu czujnika - nie uwierzyłbym mu - a jednak!).

  Czy w kodzie programu dla Arduino włączony jest Watchdog?
 • #8
  prosiak_wej
  Poziom 32  
  Ture11 napisał:
  stabilizator AMS1117-3.3V
  Ture11 napisał:
  stabilizator wybuchł - podając jednocześnie na +5 V pełne napięcie zasilacza DC (12 V)


  W jaki sposób stabilizator 3,3V generuje 5V?

  Wracając do tematu:
  Silniki od wycieraczek to całkiem dobre źródło energii mechanicznej. Są wydajne, śmiesznie tanie, mają różne przekładnie... U Kolegi rozwiązanie jest tak proste, że aż genialne :)
 • #9
  adi84_84
  Poziom 13  
  Nie lepiej to zrobić np. na esp8266 i napisać prostą aplikację na telefon ?
 • #10
  prosiak_wej
  Poziom 32  
  Domyślam się, że proponujesz sterowanie przez telefon, z poziomu apki? Z tego, co widzę, to autor uruchamia windę za pomocą projektora, gdy zostaje włączony to automatycznie wyjeżdża. Moim zdaniem rozwiązanie prostsze, aczkolwiek Arduino jest tu trochę na wyrost :)
 • #11
  Ture11
  Poziom 36  
  prosiak_wej napisał:
  Ture11 napisał:
  stabilizator AMS1117-3.3V
  Ture11 napisał:
  stabilizator wybuchł - podając jednocześnie na +5 V pełne napięcie zasilacza DC (12 V)

  W jaki sposób stabilizator 3,3V generuje 5V?


  A, i złapał mnie Kolega na rutynie :D Oczywiście, chodziło o AMS1117-5.0 :D
 • #12
  cooltygrysek
  Warunkowo odblokowany
  Witam. Projekt super pożyteczny, jednak mam jedno zastrzeżenie. A mianowicie nie zbyt trafny wybór napędu gdyż jak kolega wyżej wspomniał, w przypadku awarii napędu dostanie się do projektora wiąże się z wycinaniem płyt. Rozwiązaniem byłby napęd z szyberdachu gdyż większość takich napędów ma awaryjny ręczny napęd za pomocą klucza imbusowego i dodatkowy plus że od razu posiada bęben z linką.
  Ten ekran z napędem kolega kupił czy też dobudowany DIY ? A jak ma się sprawa z kurzeniem się projektora w suficie ? Co do przewodów to zawsze można kupić tzw spiro przewody lub samemu je wykonać.
 • #13
  lukas6873
  Poziom 8  
  Ture11 napisał:
  Płytki Arduino (klony) mają jedną wadę... Wbudowany stabilizator AMS1117-5.0.

  Wcześniej był oryginał, ale mi padł stabilizator i UART, docelowo pewnie tam wróci. Dziękuję za cenne rady, będę obserwował działanie, i w razie czego pomyślę nad optoizolacją. Poczytam też o Watchdogu, bo na ten moment nie mam zielonego pojęcia o czym mowa.

  adi84_84 napisał:
  Nie lepiej to zrobić np. na esp8266 i napisać prostą aplikację na telefon ?

  Głównie zależało na sterowaniu włączając i wyłączając projektor, oczywiście można to zrobić na ESP8232, ale Arduino u mnie również steruje oświetleniem mieszkania, a do tego potrzebowałem wielu wyprowadzeń.

  adversus napisał:
  Pytanie czy masz awaryjny patent na otwarcie gdy uszkodzi się silnik?

  cooltygrysek napisał:
  jak kolega wyżej wspomniał, w przypadku awarii napędu dostanie się do projektora wiąże się z wycinaniem płyt.

  Front opaski z GK jest zdejmowany. Na jednym zdjęciu z wyeksponowana elektroniką nie ma tego frontu. Silnik wraz z wałem jest z przodu, więc nie ma problemu z jego ręcznym przekręceniem. Wymiana silnika również wchodzi w grę.

  cooltygrysek napisał:
  Ten ekran z napędem kolega kupił czy też dobudowany DIY ? A jak ma się sprawa z kurzeniem się projektora w suficie ?

  Ekran kupiony. Teoretycznie kurz nie powinien być problemem, bo w suficie nie ma ruchu powietrza. Projektor się wysuwa od razu po włączeniu, a chowa dopiero po schłodzeniu, gdy wentylator chłodzący lampę już nie pracuje. Stąd też wybór zasilaczy 12V z chłodzeniem pasywnym.
 • #14
  cooltygrysek
  Warunkowo odblokowany
  lukas6873 napisał:
  Teoretycznie kurz nie powinien być problemem, bo w suficie nie ma ruchu powietrza.


  Kolega troszkę poczeka to i kurz się znajdzie a cyrkulacja zawsze jest konwekcyjna od różnic temperatur sufit podwieszany -strop.
 • #15
  kozak 22
  Poziom 13  
  Co to za uchwyty do mocowania pcb z przekaźnikami na szynę ?
 • #16
  lukas6873
  Poziom 8  
  kozak 22 napisał:
  Co to za uchwyty do mocowania pcb z przekaźnikami na szynę ?

  WM-35, znalezione w lokalnej hurtowni elektrycznej + mniejsza śrubka i trochę gorącego kleju.
 • #17
  Krzysztof Kamienski
  Poziom 43  
  lukas6873 napisał:
  sterowanie Arduino

  Pomysl niezly - wykonanie koszmarne. Poza tym mikrokontroler w tej konstrukcji potrzebny jest jak fontanna do zegarka. Zamiast silnika nawijajacego sznurki, można było zastosować niewielką śrubę trapezowa rodem z CNC w układzie podnośnika nożycowego.
  szczodros napisał:
  Jako silniczek mogłeś wykorzystać taki również od szyb elektrycznych, np taki Oplowski jak zauważyłem (Tigra, Vectra B) uczy się skrajnych pozycji więc sam się wyłącza w momencie skrajnych położeń (uczy bo w przypadku zatrzymania przed końcem przeszkodą np ręką otwiera szybę), masz też wtedy gotowe przełożenie
  To nie silnik się ,,uczy" a sterownik szyb :D
  lukas6873 napisał:
  Z napędów mógłby się jeszcze sprawdzić siłownik elektryczny (napęd bramy).
  Ewentualnie wciągarka jednotonowa, :| nie przesadzasz koleżko ?
  Na koniec dodam, gwoli porofesjonalizmu, że grosze kosztują ,,gąsiennice" do kabli prowadzonych do ruchomych elementów maszyn.
 • #18
  cooltygrysek
  Warunkowo odblokowany
  Krzysztof Kamienski napisał:
  Pomysl niezly - wykonanie koszmarne.


  Może niech kolega nie przesadza to dział DIY a nie fabryka. Wszak każdy orze jak może. Nie raz fabryczne konstrukcje okazują się gorsze.

  Krzysztof Kamienski napisał:
  Zamiast silnika nawijajacego sznurki, można było zastosować niewielką śrubę trapezowa rodem z CNC w układzie podnośnika nożycowego.


  Owszem można zastosować nawet lewarek z samochodowy a nawet hydrauliczny, tylko pytanie po co ? Gdyż nie wiadomo czy by się taki podnośnik nożycowy zmieścił ? Tak jest prosto chociaż te sznurki też mi troszkę nie pasują. Ja już bym zrobił na linkach. Natomiast kolega ma rację co do gąsienicowych prowadnic kablowych i tu bym się zgodził gdyż kable w takich prowadnicach nie przełamują się szybko.
 • #19
  Euzebiusz23091998
  Poziom 15  
  Gdzie kolega kupił tak krótkie (i w zasadzie wyjątkowo drogie) prowadnice do szuflad?
 • #20
  nanab
  Poziom 27  
  Moim zdaniem to mocna przesada wciskać do czegoś takiego taki drogi i mocny komputer, równie dobrze (a właściwie to lepiej, bo bardzej odporne na awarię i zakłócenia) pracowałoby to w oparciu o dwie krańcówki, dwa przekaźniki, dwie diody i tranzystor(opcjonalnie, jeśli wyjście rem z projektora nie uciągnie dwóch przekaźników).
  Również silnik wycieraczek jest tu mocno na wyrost jeśli projektor waży mniej niż 40kg, ale rozumiem że akurat taki był za darmo pod ręką.
  Trytytki w formie bezpieczników... Myślę że pękłyby jako ostatnie :D Trzeba bardzo dużej siły żeby taką zerwać.
  Ręczne kręcenie silnikiem wycieraczek w awaryjnej sytuacji-nawet bez hamulca ciężko, a przy zwartych wyprowadzeniach potrzeba ok 10Nm żeby chociaz powoli nim kręcić.
 • #21
  cooltygrysek
  Warunkowo odblokowany
  nanab napisał:
  Trytytki w formie bezpieczników... Myślę że pękłyby jako ostatnie :D Trzeba bardzo dużej siły żeby taką zerwać.


  Kolega nie słyszał chyba o starzeniu się tworzywa a te akurat odporne na wiele czynników raczej nie są. Ja na dłużą metę do trytytek mam ograniczone zaufanie.

  nanab napisał:
  Ręczne kręcenie silnikiem wycieraczek w awaryjnej sytuacji-nawet bez hamulca ciężko


  O ile wogóle albo jeśli zębatka przekładni ślimakowej nie pęknie lub zębów nie straci :-) Dużo zależy od kąta przekładni ślimakowej.
 • #22
  nanab
  Poziom 27  
  Ani tam wysokiej temperatury, ani UV, ani chemii agresywnej, tak szybko się nie zestarzeje :D
 • #23
  .:KoSik:.
  Poziom 18  
  nanab napisał:
  Moim zdaniem to mocna przesada wciskać do czegoś takiego taki drogi i mocny komputer, równie dobrze (a właściwie to lepiej, bo bardzej odporne na awarię i zakłócenia) pracowałoby to w oparciu o dwie krańcówki, dwa przekaźniki, dwie diody i tranzystor(opcjonalnie, jeśli wyjście rem z projektora nie uciągnie dwóch przekaźników).

  Może zawsze to wywalić i postawić projektor na stole... ale to chyba dział DIY? Niestety przy takich analogowych rozwiązaniach ciężko steruje się pilotem czy bluetoothem :P

  Ture11 napisał:
  bałbym się do mikrokontrolera podłączyć przewody bez żadnej optoizolacji

  Nie bardzo rozumiem... Jakie przewody masz na myśli?

  cooltygrysek napisał:
  Rozwiązaniem byłby napęd z szyberdachu

  Niestety do przeniesienia tego napędu stosuje się sprężynę, nie linkę, a ona musi mieć specjalną prowadnicę więc to nie zda egzaminu.


  Moim zdaniem w tym wypadku najlepiej byłoby zastosować jakiś mechanizm zwalniający przekładnię.
  Bardzo fajny projekt. Estetycznie wykonany i na pewno daje mnóstwo frajdy. Oby tak dalej. Pozdrawiam :D
 • #24
  nanab
  Poziom 27  
  .:KoSik:. napisał:

  Może zawsze to wywalić i postawić projektor na stole... ale to chyba dział DIY? Niestety przy takich analogowych rozwiązaniach ciężko steruje się pilotem czy bluetoothem

  Projektor położony na stole nie wysuwa się z sufitu. Tutaj też nie ma sterowania pilotem ani bt, więc funkcjonalność bez komputera byłaby identyczna.
 • #25
  Slawek K.
  Poziom 33  
  O jakim komputerze piszecie ? :D przeciez to zwykłe arduino za kilka $ ;) paradoksalnie wyjdzie taniej niz analogowy uklad o ktorym mowa kilka postow wyzej, i prościej ;)

  Kazdy ma swoj gust i swoje preferencje, wiec narzucanie ich jako najlepsze i jedynie sluszne rozwiazanie jest bez sensu. Ile glow tyle pomyslow i kazdy moze zrobic po swojemu, tylko oprocz kolegi autora watku nikt z krytykujacych nie pokazał swojego rozwiazania, bo jak sie domyslam, nigdy takiej windy nie zbudował ;)

  Pozdr
 • #26
  nanab
  Poziom 27  
  rs6000 napisał:
  O jakim komputerze piszecie ? przeciez to zwykłe arduino za kilka $ paradoksalnie wyjdzie taniej niz analogowy uklad o ktorym mowa kilka postow wyzej, i prościej

  A arduino co niby ma na płytce, do czego się tam pisze program, nie komputer? :D I w jaki sposób adruino+reszta urządzenia miałoby wyjść taniej i prościej niż sama reszta? Dwa przekaźniki, krańcówki, dwie diody-wszystko jest użyte, dochodzi tylko tranzystor i rezystorek o łącznej wartości 15 groszy i to tylko w wypadku kiedy wyjście rem projektora nie pociągnie przekaźników, jak ma wydajność tych kilkuset mA, to nawet tego nie trzeba.
  Coś takiego powinno w zupełności wystarczyć(nie mam eagle pod ręką, więc nabazgrałem w paincie):
  Winda projektora i sterowanie Arduino
 • #27
  Slawek K.
  Poziom 33  
  Ale chyba nie doczytales mojego posta, kolega umie programowac to napisal prosty kod, chcial dac arduino to dal, jest z tym jakiś problem ? ;) to czemu udowadniasz wyzszosc Twojego rozwiazania ? A moze koledze nie chodzilo o niski koszt bo to nie jest zawsze najwazniejsze ? ;)
  Tak do tego podejdź ;)

  Pozdr
 • #28
  nanab
  Poziom 27  
  Nie bronię, tylko stwierdzam fakt, że można identyczną funkcjonalność i wiekszą niezawodność osiągnąć dużo prostszym sposobem :)
  Niski koszt i prostota zawsze są atutem jak dostajemy identyczny efekt.
 • #29
  .:KoSik:.
  Poziom 18  
  U mnie w domu zalega więcej mikroprocesorów niż przekaźników i wyłączników krańcowych więc jeśli wziąć pod uwagę koszt jednostkowy to na pewno taniej by mnie wyniosło zrobienie takiego projektu na jakimś uc ;)

  Porządny przekaźnik potrafi kosztować dużo więcej niż uc+mosfet, a jeśli zabezpieczymy odpowiednio układ będzie pracował tak samo niezawodnie. Dodatkowo rozbudowa nie będzie problemowa i będzie generować mniejsze koszty.

  Możemy gdybać tu godzinami, a i tak przecież chodzi tutaj o walory naukowe i dobra zabawę, a nie produkowanie urządzenia do masowej produkcji gdzie liczy się każdy grosz
 • #30
  nanab
  Poziom 27  
  .:KoSik:. napisał:
  U mnie w domu zalega więcej mikroprocesorów niż przekaźników i wyłączników krańcowych więc jeśli wziąć pod uwagę koszt jednostkowy to na pewno taniej by mnie wyniosło zrobienie takiego projektu na jakimś uc

  Tylko że (tak jak powtarzam od paru postów) komputer nie wyklucza przekaźników i krańcówek :D W tym projekcie nadal są użyte. Jedynie w moim schemacie krańcówka powinna być nieco większa(50gr droższa) przez zastosowanie dużo za dużego silnika, ale można przenieść je przed przekaźniki(dodanie jednego tranzystora i rezystora) i problem znika. Niezawodność z avr zawsze będzie niższa, nie bez powodu nie używa się ich np. w sprzęcie wojskowym.