Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Winda projektora i sterowanie Arduino

lukas6873 14 Wrz 2018 22:51 3012 15
 • Winda projektora i sterowanie Arduino

  Witam!

  Przy okazji remontu salonu wpadłem na pomysł, by w suficie podwieszanym (a dokładniej w opasce dekoracyjnej pod oświetlenie LED) schować projektor oraz ekran do projektora. Jeden przycisk uruchamiający projektor miał zamieniać pozornie zwykły salon w salę kinową...

  Konstrukcja bazuje na prowadnicach szufladowych 15cm z pełnym wysuwem. Prowadnice muszą być zamontowane równolegle względem siebie we wszystkich płaszczyznach. Konstrukcja z profili do stelaży GK nie ułatwia ich kalibracji. Myślę, że łatwiej byłoby z konstrukcją drewnianą.

  Winda projektora i sterowanie Arduino

  Silnik obraca gwintowanym prętem, na który nawijane są dwie linki z lewej i prawej strony. Miejsce nawijania linek zabezpieczyłem taśmą zbrojoną. Linki biegną przez bloczki a następnie są przyczepione do ruchomej części windy za pomocą opasek zaciskowych. Opaskami można w łatwy sposób regulować odchylenie lewo-prawo. Ponadto są to najsłabsze elementy, więc w razie wciągnięcia linek dalej niż przewidziano, opaski się zerwą bez szkody dla konstrukcji.

  Winda projektora i sterowanie Arduino

  Sterowanie manualne windą realizowane jest na przełączniku szyb samochodowych bezpośrednio na obwodzie silnika. Dzięki czemu w razie problemów z automatyką jest możliwość podniesienia lub opuszczenia windy ręcznie. Krańcówka górna w pozycji (NC), zamyka obwód silnika, gdy winda nie osiągnęła górnej pozycji. W przeciwnym razie obwód jest otwarty i silnik nie może pracować w tym kierunku. Krańcówka jest poruszana przez kawałek wyprofilowanej sklejki, za pomocą której można wyregulować górną pozycję windy. Dolna pozycja windy jest zawsze ta sama - wszystkie prowadnice maksymalnie wysunięte i luźne linki. Skutkiem tego włączony projektor zawsze znajduje się w identycznej pozycji.

  Winda projektora i sterowanie ArduinoWinda projektora i sterowanie Arduino

  Sterowanie automatyczne jest realizowane na dwóch przekaźnikach sterowanych z mikrokontrolera. Gdy projektor zostaje uruchomiony, na wyjściu 12V trigger pojawia się napięcie. Po zbiciu rezystorami do ~5V trafia do Arduino. Sygnał z krańcówki, gdy winda nie osiągnęła górnej pozycji (NO) jest przekazywany do mikrokontrolera (zwarcie do masy). W momencie zmiany stanu projektora, na określony czas załączany jest jeden bądź drugi przekaźnik. Jeżeli z jakichś powodów Arduino uruchamia się, w momencie, gdy winda nie osiągnęła górnej pozycji, a projektor jest włączony winda nie zostanie opuszczona. Arduino również steruje ekranem projekcyjnym.

  Winda projektora i sterowanie ArduinoWinda projektora i sterowanie ArduinoWinda projektora i sterowanie Arduino

  Winda póki co nie sprawia żadnych problemów. Planuję też dodać bezpiecznik 12V 2A, który w teorii powinien się przepalić w momencie zbyt dużego obciążenia silnika. Opcjonalnie można by dodać dolną krańcówkę gdzieś na elemencie ruchomym windy.


  Link


  Kosztorys:

  160,98 zł
  prowadnice szufladowe, dwie pary, 15cm, pełen wysów
  30,00 zł
  sklejka, profil UD30, pchełki, pręt gwintowany, lina, bloczki, śrubki, nakrętki, podkładki (kwota przybliżona)
  25,65 zł
  zasilacz z zapasem mocy 80W 12V DC 6,67A
  29,00 zł
  silnik wycieraczek Hyundai Getz przód (silnik bez dodatkowej przekładni powodującej ruch osi raz w jedną, raz w drugą stronę)
  10,00 zł
  uniwersalny przełącznik szyb samochodowych
  1,70 zł
  krańcówka
  36,90 zł
  arduino mega (można użyć o połowę tańszego UNO)
  9,00 zł
  moduł 2 przekaźników 5V
  2,90 zł
  płytka uniwersalna
  5,00 zł
  tranzystory, rezystory, piny, przewody (kwota przybliżona)
  47,53 zł
  koszty transportu
  358,66 zł
  suma


  Fajne!
 • #2 15 Wrz 2018 01:06
  szczodros
  Poziom 18  

  Jako silniczek mogłeś wykorzystać taki również od szyb elektrycznych, np taki Oplowski jak zauważyłem (Tigra, Vectra B) uczy się skrajnych pozycji więc sam się wyłącza w momencie skrajnych położeń (uczy bo w przypadku zatrzymania przed końcem przeszkodą np ręką otwiera szybę), masz też wtedy gotowe przełożenie

 • #4 15 Wrz 2018 07:18
  rs6000
  Poziom 27  
 • #5 15 Wrz 2018 08:45
  lukas6873
  Poziom 7  

  Dziękuję za miłe słowa.

  szczodros napisał:
  Jako silniczek mogłeś wykorzystać taki również od szyb elektrycznych (...)

  Brałem tą opcję pod uwagę, ale nie miałem pomysłu jak to zmieścić w 15 cm wysokości sufitu. Z napędów mógłby się jeszcze sprawdzić siłownik elektryczny (napęd bramy).

  kacpo1 napisał:
  Jak to wygląda z kablami podłączonymi do projektora? Nie zahaczają o tylną płytę przy spuszczaniu projektora?

  Trochę na patencie, wszystkie kable umocowałem do jednej z nóżek projektora ;)

  Winda projektora i sterowanie ArduinoWinda projektora i sterowanie Arduino

 • #6 15 Wrz 2018 23:12
  adversus
  Poziom 24  

  Pytanie czy masz awaryjny patent na otwarcie gdy uszkodzi się silnik? Pytam, bo miałem taki przypadek u klienta i była straszna lipa aby dostać się aby to naprawić.

 • #7 16 Wrz 2018 00:41
  Ture11
  Poziom 34  

  lukas6873 napisał:
  36,90 zł arduino mega (można użyć o połowę tańszego UNO)

  Płytki Arduino (klony) mają jedną wadę... Wbudowany stabilizator AMS1117-5.0. Gdy zasilanie idzie z Vin (np. 12 V), wystarczy na ułamek sekundy zewrzeć +5 V z GND na takiej płytce, by stabilizator wybuchł - podając jednocześnie na +5 V pełne napięcie zasilacza DC (12 V). Powtarzalność 100%.

  Projekt bardzo fajny, ale prawdę mówiąc, bałbym się do mikrokontrolera podłączyć przewody bez żadnej optoizolacji - kilka przepięć od wyłącznika światła czy pobliskie strzały pioruna - i mikrokontroler wisi. Mam tu na stole projekt sterowania oświetleniem LED na 12 V, podłączone przewody mają może łącznie 6 metrów - łapią wszystko, co tylko się przytrafi, a efekty ciekawe - a to mikrokontroler zawieszony, a to działa w spowolnieniu (serio - gdyby mi ktoś powiedział, że zwykłą ATmega8 może działać w "SlowMotion" (aż do resetu) po zwykłej indukcji przepięcia w kablu czujnika - nie uwierzyłbym mu - a jednak!).

  Czy w kodzie programu dla Arduino włączony jest Watchdog?

 • #8 16 Wrz 2018 10:52
  prosiak_wej
  Poziom 26  

  Ture11 napisał:
  stabilizator AMS1117-3.3V
  Ture11 napisał:
  stabilizator wybuchł - podając jednocześnie na +5 V pełne napięcie zasilacza DC (12 V)


  W jaki sposób stabilizator 3,3V generuje 5V?

  Wracając do tematu:
  Silniki od wycieraczek to całkiem dobre źródło energii mechanicznej. Są wydajne, śmiesznie tanie, mają różne przekładnie... U Kolegi rozwiązanie jest tak proste, że aż genialne :)

 • #9 16 Wrz 2018 11:25
  adi84_84
  Poziom 13  

  Nie lepiej to zrobić np. na esp8266 i napisać prostą aplikację na telefon ?

 • #10 16 Wrz 2018 12:18
  prosiak_wej
  Poziom 26  

  Domyślam się, że proponujesz sterowanie przez telefon, z poziomu apki? Z tego, co widzę, to autor uruchamia windę za pomocą projektora, gdy zostaje włączony to automatycznie wyjeżdża. Moim zdaniem rozwiązanie prostsze, aczkolwiek Arduino jest tu trochę na wyrost :)

 • #11 16 Wrz 2018 14:32
  Ture11
  Poziom 34  

  prosiak_wej napisał:
  Ture11 napisał:
  stabilizator AMS1117-3.3V
  Ture11 napisał:
  stabilizator wybuchł - podając jednocześnie na +5 V pełne napięcie zasilacza DC (12 V)

  W jaki sposób stabilizator 3,3V generuje 5V?


  A, i złapał mnie Kolega na rutynie :D Oczywiście, chodziło o AMS1117-5.0 :D

 • #12 17 Wrz 2018 07:55
  cooltygrysek
  Warunkowo odblokowany

  Witam. Projekt super pożyteczny, jednak mam jedno zastrzeżenie. A mianowicie nie zbyt trafny wybór napędu gdyż jak kolega wyżej wspomniał, w przypadku awarii napędu dostanie się do projektora wiąże się z wycinaniem płyt. Rozwiązaniem byłby napęd z szyberdachu gdyż większość takich napędów ma awaryjny ręczny napęd za pomocą klucza imbusowego i dodatkowy plus że od razu posiada bęben z linką.
  Ten ekran z napędem kolega kupił czy też dobudowany DIY ? A jak ma się sprawa z kurzeniem się projektora w suficie ? Co do przewodów to zawsze można kupić tzw spiro przewody lub samemu je wykonać.

 • #13 17 Wrz 2018 09:47
  lukas6873
  Poziom 7  

  Ture11 napisał:
  Płytki Arduino (klony) mają jedną wadę... Wbudowany stabilizator AMS1117-5.0.

  Wcześniej był oryginał, ale mi padł stabilizator i UART, docelowo pewnie tam wróci. Dziękuję za cenne rady, będę obserwował działanie, i w razie czego pomyślę nad optoizolacją. Poczytam też o Watchdogu, bo na ten moment nie mam zielonego pojęcia o czym mowa.

  adi84_84 napisał:
  Nie lepiej to zrobić np. na esp8266 i napisać prostą aplikację na telefon ?

  Głównie zależało na sterowaniu włączając i wyłączając projektor, oczywiście można to zrobić na ESP8232, ale Arduino u mnie również steruje oświetleniem mieszkania, a do tego potrzebowałem wielu wyprowadzeń.

  adversus napisał:
  Pytanie czy masz awaryjny patent na otwarcie gdy uszkodzi się silnik?

  cooltygrysek napisał:
  jak kolega wyżej wspomniał, w przypadku awarii napędu dostanie się do projektora wiąże się z wycinaniem płyt.

  Front opaski z GK jest zdejmowany. Na jednym zdjęciu z wyeksponowana elektroniką nie ma tego frontu. Silnik wraz z wałem jest z przodu, więc nie ma problemu z jego ręcznym przekręceniem. Wymiana silnika również wchodzi w grę.

  cooltygrysek napisał:
  Ten ekran z napędem kolega kupił czy też dobudowany DIY ? A jak ma się sprawa z kurzeniem się projektora w suficie ?

  Ekran kupiony. Teoretycznie kurz nie powinien być problemem, bo w suficie nie ma ruchu powietrza. Projektor się wysuwa od razu po włączeniu, a chowa dopiero po schłodzeniu, gdy wentylator chłodzący lampę już nie pracuje. Stąd też wybór zasilaczy 12V z chłodzeniem pasywnym.

 • #14 17 Wrz 2018 22:15
  cooltygrysek
  Warunkowo odblokowany

  lukas6873 napisał:
  Teoretycznie kurz nie powinien być problemem, bo w suficie nie ma ruchu powietrza.


  Kolega troszkę poczeka to i kurz się znajdzie a cyrkulacja zawsze jest konwekcyjna od różnic temperatur sufit podwieszany -strop.

 • #15 17 Wrz 2018 22:47
  kozak 22
  Poziom 13  

  Co to za uchwyty do mocowania pcb z przekaźnikami na szynę ?

 • #16 18 Wrz 2018 07:56
  lukas6873
  Poziom 7  

  kozak 22 napisał:
  Co to za uchwyty do mocowania pcb z przekaźnikami na szynę ?

  WM-35, znalezione w lokalnej hurtowni elektrycznej + mniejsza śrubka i trochę gorącego kleju.