Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik pompy cyrkulacyjnej CWU

03 Cze 2019 17:09 4215 16
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Użytkownik usunął konto napisał 0 postów o ocenie 0, pomógł 0 razy. Jest z nami od 1978 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    paluszasty
    Poziom 24  
    Estetyczne wykonanie.

Ja bym dał warystor za bezpiecznikiem.
    Zaskakuje brak kondensatorów przy kwarcu. Co prawda ten kwarc jest prawdopodobnie zbędny.
    Dziwi mnie też brak złącza ISP, ale to mogę zrzucić na to ze pewnie ciężko było by to ogarnąć na jednej warstwie PCB.
    Karol966
    Poziom 30  
    paluszasty napisał:
    Dziwi mnie też brak złącza ISP, ale to mogę zrzucić na to ze pewnie ciężko było by to ogarnąć na jednej warstwie PCB.

Zapewne procek z seri m8/16/328 a te mają piny ISP ładnie obok siebie, zaraz obok zasilanie - raczej to nie argument, że było ciężko. Dużo gorsze rzeczy się ogarnia na 1 warstwie.

Złącza ARK zdecydowanie lepiej robić w jednym rzędzie by nie wyglądały jak wyglądają...
  • Computer ControlsComputer Controls
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    paluszasty
    Poziom 24  
    PablitoX - ciekawe ile ten biedny uC takich operacji przeżyje.
    Nie jest oczywiście to duży błąd bo pewnie docelowo nie będzie to programowanie nie wiadomo jak wiele razy. ma działać i tyle.
    Arduino niby wygodne, ale za parę groszy można mieć programator np taki:
    https://sklep.avt.pl/avt5388.html
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Slawek K.
    Poziom 32  
    paluszasty napisał:
    PablitoX - ciekawe ile ten biedny uC takich operacji przeżyje.
    Nie jest oczywiście to duży błąd bo pewnie docelowo nie będzie to programowanie nie wiadomo jak wiele razy. ma działać i tyle.
    Arduino niby wygodne, ale za parę groszy można mieć programator np taki:
    https://sklep.avt.pl/avt5388.html

A pomyśleć, że wystarczy zwykły USBasp za 10 zł ... ;)

A co do sterownika, bardzo estetyczne wykonanie, duży plusik dla kolegi autora :)

Pozdr
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    cefaloid
    Poziom 32  
    Obudowa jak w sprzęcie z fabryki. Plus za konstrukcję.

Jedyne czego może brakować to okresowe odpalanie pompy przy dłuższych przestojach (np na 20sek). Firmowe sterowniki to mają aby zapobiec zablokowaniu wirnika kamieniem. Ale jak takich przestojów nie ma to ok.

A tak, to elegancja.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Grzech
    Poziom 17  
    Pomysł super jak i wykonanie.
    O jakim piecu piszesz? Jeżeli na paliwa stałe to nie bardzo rozumiem celu, w jakim to zamontowałeś ;)
    Pytanie - kiedy piec wygasa? Zazwyczaj gdy zanika prąd - wówczas i pompa CO nie pracuje (chyba, że masz UPS-a). Ewentualnie w celu przeczyszczenia pieca, ale wówczas również się go wyłącza i CO stoi ale to też nie trwa zbyt długo.
    PablitoX
    Poziom 7  
    Grzech napisał:
    Pomysł super jak i wykonanie.
    O jakim piecu piszesz? Jeżeli na paliwa stałe to nie bardzo rozumiem celu, w jakim to zamontowałeś ;)
    Pytanie - kiedy piec wygasa? Zazwyczaj gdy zanika prąd - wówczas i pompa CO nie pracuje (chyba, że masz UPS-a). Ewentualnie w celu przeczyszczenia pieca, ale wówczas również się go wyłącza i CO stoi ale to też nie trwa zbyt długo.

Na paliwo stałe
    Generalnie chodziło o to, że po nagrzaniu wody w bojlerze do np. 45 st. i wygaśnięciu opału w nocy, pompa CO chodziła sobie nadal razem z pompą CWU aż do minimalnej zadanej, czyli np 28 st. Grzejnikom to nie przeszkadzało, po prostu było stopniowo coraz chłodniej w domu, ale przy okazji pompowało także tą nagrzaną wodę (te 45 st.) z bojlera z powrotem do coraz zimniejszego pieca. Nowy sterownik ma zatrzymywać pompę CWU po osiągnięciu najwyższej możliwej temp.
    Jeśli coś niejasno opisałem, to pytaj