Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telegazeta - cyfrowa transmisja w analogowym sygnale

TechEkspert 14 Mar 2019 19:57 4359 45
 • #1
  TechEkspert
  Redaktor
  Telegazeta - cyfrowa transmisja w analogowym sygnale
  Czy pamiętacie telegazetę? Ostatnio przez przypadek wcisnąłem przycisk TXT na pilocie i okazało się, że teletetekst nadal jest transmitowany. Można powiedzieć, że telegazeta była cyfrową transmisją przenoszoną w analogowym sygnale telewizyjnym. Telegazeta została uruchomiona w czasach telewizji analogowej i pozwalała na odbiór aktualnych informacji, prognozy pogody, programu telewizyjnego, ogłoszeń, notowań giełdowych i kursów walut, wyników losowań lotto, horoskopów i napisów dla niesłyszących.

  Na źle ustawionych odbiornikach, w górnej części ekranu czasami były widoczne migające białe bloki. To właśnie w tej niewidocznej linii wideo kolejne bloki kodowały kolejne bity kolejnych stron telegazety.
  Nie każdy odbiornik wyposażony był w dekoder teletekstu, dla niektórych modeli telewizorów dostępne były dodatkowe moduły. Widziałem też karty ISA pozwalające na odbiór telegazety w komputerze (samej telegazety, bez wideo tak jak karty telewizyjne). Strona 100 była stroną startową i niektóre stacje polskie i zagraniczne ograniczały się do emitowania strony 100 i programu telewizyjnego. Generatory znaków w dekoderach np. SAA5050 pozwalały na generowanie kolorowych tekstów ale także prostych tabel a nawet "pixelowych" grafik. Niektóre strony miały kilka podstron np. 100/1 100/2 itd. Po wpisaniu numeru strony musieliśmy poczekać na moment transmisji strony o określonym numerze.
  Obecnie dostępny jest nawet "emulator" telegazety online :)
  http://www.telegazeta.pl/telegazeta.php?page=100

  Całkiem ciekawe rozwiązanie jak na czasy gdy powstał teletext, obecnie w dobie transmisji cyfrowych ma już raczej znaczenie historyczne, a rozwiązanie jest raczej muzealne.

  Czy korzystaliście z telegazety?

  Źródło:
  http://www.telegazeta.pl/
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Teletekst
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #2
  Pan.Kropa
  Poziom 22  
  TechEkspert napisał:
  Czy korzystaliście z telegazety?
  Ja korzystałem. Pamiętam że w latach 90-tych zakładałem do telewizora Funai moduł telegazety , o ile się nie mylę produkowała go firma Elmak. Mam nawet do tej pory ten moduł który później wymontowałem na pamiątke z tego telewizora.
 • #3
  komandor64
  Poziom 25  
  Do dzisiaj pamiętam "Łączkę Telezajączka" ;).
 • #4
  DiZMar
  Poziom 43  
  Trochę modułów TXT zamontowałem Elmaku jak i Biazetu czy innych. Nie są tak zawrotne ilości jak PAL-i ale kilkadziesiąt pewnie było. Sam też korzystałem najczęściej ze stron wiadomości głównie sportowych. Nawet kiedyś dałem ogłoszenie sprzedaży samochodu.
 • #5
  nomudrek
  Poziom 33  
  Oczywiście, że korzystało się z telegazety, chociaż mój telewizor Helios 505 nie posiadał na początku telegazety to pierwszym ulepszeniem było zamontowanie zdalnego sterowania a następnie gdy trafiłem u znajomego na moduł telegazety za 5 zł. Najczęściej odwiedzałem strony 110, 125, 141, z pogodą, z numerami z losowań totolotka oraz parę innych. W czasach gdy nie miałem jeszcze internetu na programach niemieckich SAT1, 3SAT szukałem informacji co nowego się pojawiło na satelitach. Teraz w telewizji internetowej Orange telegazeta nie jest dostępna a szkoda.
 • #6
  goldi74
  Poziom 43  
  A dlaczego piszecie o telegazecie w czasie przeszłym? Przecież ona na kanałach DVB-T nadal istnieje.
 • #7
  DiZMar
  Poziom 43  
  goldi74 napisał:
  A dlaczego piszecie o telegazecie w czasie przeszłym? Przecież ona na kanałach DVB-T nadal istnieje.

  Fakt, że na części programów ona jest ale treść (objętość) strony jest nieporównywalna nawet ze smartfonem a o PC nie wspominając. Czas oczekiwania na wyświetlenie nie jest szybsza. Poruszanie się między stronami to też przeżytek. Staje się praktycznie bezużyteczna. W tamtych czasach to było naprawdę COŚ nowoczesnego i przydatnego.
 • #8
  sztajger
  Poziom 12  
  Panooowie... I panie! W rodzinie mam namiętnego totolotkarza, no i ten człowiek nie ogarnia komputerów.O smartfonie nie wspomnę :D Jedynym źródłem informacji pozostaje dla niego właśnie "telegazeta". Nie macie pojęcia jakie numery były, gdy partnerka gracza zdecydowała połączyć telewizor z dekoderem Polsatu po hdmi zamiast po scart. Z poziomu telewizora zniknął dostęp do telegazety. Najpierw musiałem nauczyć państwo, jak włączać telegazetę z poziomu dekodera. Niestety, dekoder ma jakiegoś fiksa w sofcie, co jakiś czas wywala opcję txt. Musiałem przyjść i resetować dekoder. Na szczęście zorientowałem się, że restart prądowy też spełnia zadanie :D i już nie muszę biegać resetować.
  A tak na marginesie - chyba nie zdajecie sobie sprawy ilu przeciętnych zjadaczy chleba jeszcze korzysta z telegazety. Nawet moja żona :cry: namiętnie sprawdza prognozę pogody na regionalnej TV. I nie ważne, że na smartfonie mamy trzy apki do tego celu.
 • #9
  smax17
  Poziom 21  
  Ja korzystam do dziś.TVP 1 strona 222 telegazety,wyniki ekstraklasy na żywo.Pracujesz na komputerze,żona ogląda jakiś wybitny polski serial (całe szczęście na TVP1)a na dole ekranu pasek z wynikami.Rzut okiem na ekran i uśmiech na twarzy,Legia przegrywa.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #10
  DiZMar
  Poziom 43  
  smax17 napisał:
  ...Rzut okiem na ekran i uśmiech na twarzy,Legia przegrywa.

  To dobre a ostatnio tak było.
 • #11
  MAJSTEROS
  Poziom 15  
  Jej nawet Ja sobie przypominam montaż pierwszych zdalnych sterowań w "szufladę" i programowanie tego a wszystko na podzespołach Phi-sa do tego wejście Euro z RGB i TXT ;-)
 • #12
  sanfran
  Poziom 39  
  Nie korzystałem z tego dobrodziejstwa. Jakoś nigdy nie miałem tego dekodera w TV. Czasem u rodziny to sobie przeglądałem różne strony, ale gdy pojawił się internet na stałym łączu to już nie było sensu.
  Poza tym jakość w telewizorach CRT była nieporównywalnie gorsza niż 15 calowych kineskopowych monitorów XGA (1024 x 768) (przełom wieków).
  Zdaje się mój pierwszy TV z telegazetą miałem, kiedy byłem już w zasięgu pioniera telegazety czyli CEEFAX BBC.
 • #13
  prosiak_wej
  Poziom 31  
  Mi się trafił kiedyś nawet dekoder teletekstu do Amigi, produkowany chyba przez HDP. Wpinany był do któregoś porty 500-tki, do gniazda RCA doprowadzało się sygnał wideo Composite, a program z dyskietki ładowany pod Workbenchem robił resztę.
 • #14
  sosarek

  Poziom 43  
  Korzystało się, Alarm, prognoza, program, wyniki rozgrywek sportowych...
 • #15
  Jacekser
  Poziom 19  
  Szybki rozwój nastąpił gdy ludzie zaczęli grać na giełdzie.A czy ktoś pamięta jak przez długi czas w Polsce była telegazeta tylko ze stroną 100 i mapą?(lata 80).Pracowałem wtedy w Polkolorze .W odbiorze telegazety prym wtedy(w demoludach)wiedli Węgrzy(Videoton),Problemem były znaki diakrytyczne(ą,ę...).Philips z pozostałymi producentami zmodyfikował protokół by można było transmitować znaki bez potrzeby stałego umieszczania w pamięci tych znaków(wystarczyło jak pamiętam uzupełnienie znaku o ogonek).Koszt implementacji polskich znaków w ROM TXT pierwszej generacji wtedy Philips określił na poziomie ...10tyś$ (prawie darmo !). :D
 • #17
  TechEkspert
  Redaktor
  @Pan.Kropa czy jest szansa na umieszczenie zdjęć modułu? Dzisiaj to już coś niekoniecznie oczywistego.

  @nomudrek ciekawe porównanie do internetu, wprawdzie jednokierunkowy ale było to źródło informacji "na żądanie",
  wprawdzie internet na większą skalę wystartował w Polsce także w latach 90: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3070048.html ale telegazeta była wszędzie tam gdzie odbiornik telewizyjny miał dekoder teletekstu.

  @prosiak_wej Amigi dość często generowały "plansze" w ówczesnej telewizji, ale dekoder TXT na Amigę to dla mnie coś nowego.

  @sosarek Alarm to nawet coś interaktywnego było :)

  @janusz121 RPi do wszystkiego :) czy jest gdzieś więcej informacji o tym projekcie?
 • #18
  Pan.Kropa
  Poziom 22  
  TechEkspert napisał:
  @Pan.Kropa czy jest szansa na umieszczenie zdjęć modułu? Dzisiaj to już coś nie koniecznie oczywistego.
  Na życzenie umieszczam zdjęcia. Okienko w układzie scalonym przykryłem wkrętem bo nie wiem czy światło lampy błyskowej nie skasowało by pamięci. :D Telegazeta - cyfrowa transmisja w analogowym sygnale Telegazeta - cyfrowa transmisja w analogowym sygnale
 • #19
  DEMkO
  Poziom 20  
  oj to były czasy...
  Ja ją używałem najczęściej do sprawdzenia wyników sportowych i jako sprawdzenia programu TV :)
  Pamiętam w TXT pierwsze reklamy... i jak same się zmieniały z tablicą wyników na przemian. To był wnerw...
 • #20
  TechEkspert
  Redaktor
  @Pan.Kropa dzięki za wstawienie grafiki, zestaw SAA5231 + SAA5243, polska produkcja oraz mocowanie na płytce do OTVC z aluminiową ramką dookoła płytek, z możliwością ich uchylania.
  Spory rezystor, wytracał część mocy w zasilaczu ze stabilizatorem liniowym?

  Co do kasowania EPROM błyskiem lampy, kiedyś obaliłem ten mit :) 600 błysków i nic, 3 tygodnie na słońcu owszem:
  Czy Słońce wyczyści pamięć EPROM?

  @DEMkO z teletekstu korzystały też kantory ustalając aktualne kursy walut.
 • #21
  Pan.Kropa
  Poziom 22  
  TechEkspert napisał:
  Spory rezystor, wytracał część mocy w zasilaczu ze stabilizatorem liniowym?
  No o ile pamiętam to ten rezystor się sporo nagrzewał.
 • #22
  elektronik2018
  Poziom 9  
  TechEkspert napisał:
  @Pan.Kropa czy jest szansa na umieszczenie zdjęć modułu? Dzisiaj to już coś nie koniecznie oczywistego.

  @nomudrek ciekawe porównanie do internetu, wprawdzie jednokierunkowy ale było to źródło informacji "na żądanie",
  wprawdzie internet na większą skalę wystartował w Polsce także w latach 90: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3070048.html ale telegazeta była wszędzie tam gdzie odbiornik telewizyjny miał dekoder teletekstu.

  @prosiak_wej Amigi dość często generowały "plansze" w ówczesnej telewizji, ale dekoder TXT na Amigę to dla mnie coś nowego.

  @sosarek Alarm to nawet coś interaktywnego było :)

  @janusz121 RPi do wszystkiego :) czy jest gdzieś więcej informacji o tym projekcie?  Alarm istnieje jako strona do dziś, ale uruchomić go nie potrafię :P
 • #23
  TechEkspert
  Redaktor
  A myślałem że tylko ja nie potrafię korzystać z teletekstowego Alarmu :)
  W telegazecie były też zasłonięte pola w jakichś grach/krzyżówkach, które można było odsłonić odpowiednim klawiszem na pilocie.
 • #24
  Jacekser
  Poziom 19  
  Mam Samsunga.Trochę mi zajęło by uruchomić ALARM teletekstowy.U mnie trza wybrać TXT,potem stronę 429,nacisnąć(u mnie)klawisz PRE-CH(timer dla TXT)-w dolnym wierszu pokazuje się strona 429/----,cyframi ciągiem wstawiamy godzinę i minuty.Przygaszam (u mnie) klawiszem EXIT wyświetlanie strony 429 TXT-pojawia się u góry ekranu symbol czekającej ukrytej strony.Jak dojdzie do wybranego czasu pojawia się strona alarmu.Testowałem na kanale TVP1.
 • #25
  misiek1111
  Poziom 25  
  TechEkspert napisał:
  Po wpisaniu numeru strony musieliśmy poczekać na moment transmisji strony o określonym numerze.

  Lepsiejsze TV miały dużą pamięć na strony TXT. Wszystkie strony mogły zostać zapisane do pamięci i nie trzeba było oczekiwać na załadowanie (oczywiście po tym jak się zapisały, co trochę mogło potrwać).
 • #26
  Macosmail
  Poziom 34  
  TechEkspert napisał:
  Amigi dość często generowały "plansze" w ówczesnej telewizji, ale dekoder TXT na Amigę to dla mnie coś nowego.  Było co najmniej kilka "przystawek" nawet rodzimej firmy Elsat np. ProGrab 24RT był to digitilizer czyli urządzenie do zgrywania klatek sygnału TV i z funkcją dekodowania teletekstu.
  Z ciekawości uruchomiłem sobie na szybko znalezione oprogramowanie do bezpośredniej obsługi układu SAA5246.
  Telegazeta - cyfrowa transmisja w analogowym sygnale
  Telegazeta - cyfrowa transmisja w analogowym sygnale
  Telegazeta - cyfrowa transmisja w analogowym sygnale
  Telegazeta - cyfrowa transmisja w analogowym sygnale
 • #27
  Jacekser
  Poziom 19  
  Jak dobrze pamiętam,niektóre odbiorniki telewizyjne korzystały z TXT jako generatory do tworzenia swojego menu.
 • #28
  dariuse
  Poziom 12  
  Wbrew twierdzeniom powyżej, telegazeta czy teletext ma nadal wielką przyszłość, gdyż w odróżnieniu od internetu, jest nadawany w trybie broadcasting - multicast, czyli nadajnik nadaje te same informacje do wszystkich jednocześnie.

  Właśnie robię system kamer video, nadających cyfrowo w trybie multicast, bo internet klikany jest ok, ale ilość klików idzie rocznie w miliony.
  Natomiast telewizja to live streaming na jednym kanale i da się żyć bez klikactwa.

  Miałem kontakt z telewizją osiedlową w Bielsku Białej i dostali z Węgier transmitter do telegazety
  i napisałem program do konwersji grafiki na strony telegazety i chciałem to wdrożyć w Bielsku, ale najpierw telewizory nie miały odbiornika telegazety i dlatego telegazeta nie była popularna. a potem stała się niemodna, w czasach internetu.
  I niestety dzwoniłem po latach, ale sprzedali sprzęt do nadawania teletekstu.

  Jak kto ma lub wie skąd odkupić transmitter telegazety, to będę wdzięczny (analog lub cyfra)
  to uruchomię lokalną emisję graficznej telegazety.

  (były emulatory internetowe, jak kto zna, to mogę zrobic prezentację przez internet)
  do sterowania z peceta, latopa czy tableta można dodać standardowy pilot i wygodnie przeglądać 1000 stron tekstu, grafiki, wygodnie z kanapy, na dużym ekranie, bez klawiatury.

  O ile pamiętam, był też wbudowany w transmittery telewizji cyfrowej DVB Phillipsa,
  ale nie udało mi się kupić.
 • #29
  LChucki
  Poziom 31  
  Używam TXT do sprawdzenia programu TV. Jest to szybsze niż odpalenie komputera czy nawet Tableta albo smartfona.
  Miałem digitizer do Amigi, chyba Elsatu, po PCMCIA. Wtedy dowiedziałem się, że nadanie wszystkich stron z podstronami w TVP1 trwa blisko godzinę. Teraz stron jest mniej więc jest szybciej.
  Polska to dziwny kraj i w miejscu zegara są reklamy, w konsekwencji magnetowidy głupiały przy synchronizacji czasu.
 • #30
  dariuse
  Poziom 12  
  Dzięki za odpowiedź.

  Dokładnie to, teletext jest szybki, nie trzeba czekać na załadowanie systemu, nic nie miesza dyskiem, nie ma wirusów ani antywirusów, no i w trybie brodcasting - multicast, czyli sygnał dociera do wszystkich bezpośrednio, w tym samym czasie, żadnych routerów, serwerów, wifi, modemów itd.

  Szybko przeskanowałem, kto jeszcze się bawi teletextem i znalazłem kilku ludzi

  https://github.com/peterkvt80/vbit-pi-stream/wiki

  https://teletextarchaeologist.org/software/

  https://www.raspberrypi.org/magpi/teefax/

  Chcę odkupić ten węgierski inserter teletextu ( antyk) bo testowałem ich edytor do teletextu w B.B.

  Jest emulator i archiwum stron TT w internecie, ale z opisanym opóźnieniem czasowym, a przecież całą ideą było dodanie w TV tyle pamięci, aby wszystkie strony się załądowały lokalnie i były do czytania od razu, natychmiast.

  Niestety czcionka TT jest ciężka i źle się czyta teksty.
  Może to wina bitmapy, ale można spróbować wgrać takie fonty, które będą miękkie do czytania a nie wyglądały same jak grafika ASCII.

  Jak kupię inserter TT i potestuję edytory TT to będę szukał współpracy z kablówką, aby nadawać TT jako newsy, ogłoszenia darmowe, serwisy pogodowe i co się tylko będzie dało, bo jest to nadal doskonały kanał broadcastowy.
  W porównaniu z klikanym internetem na pececie, laptopie czy smartfonie, ekran telewizora ma naprawdę bardzo duży rozmiar.

  Wielu mówi, że grafika TT to jakość gier Mario i coś w tym jest i nadal ma wielu zwolenników ;)