Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz kopia Rotel RA-820

Owen27 23 Jan 2021 20:02 11463 31
IGE-XAO
 • Wzmacniacz kopia Rotel RA-820

  Witam, zainspirowany konstrukcjami prezentowanymi na forum postanowiłem zbudować własny wzmacniacz, projekt jest mocno oparty o
  Wzmacniacz Mosfet 2x50W ze sterownikiem na atTiny i pilotem którego sercem jest końcówka mocy kopia Rotel RA-820.
  Schemat całości nie jest tak czytelny jak bym chciał ale można się rozeznać co z czym jest połączone.

  Wzmacniacz kopia Rotel RA-820

  Końcówka mocy
  Kopia ROTEL RA-820 czyli "hajend dla ubogich" na tranzystorach BD911/BD912 i tu muszę wspomnieć o moich problemach z tą konstrukcją. Udało mi się dwa razy spalić tranzystory mocy, raz ustawiając prąd spoczynkowy, a drugi raz podłączając źródło sygnału przy włączonym wzmacniaczu, co nie było najmądrzejsze. Odniosłem wrażenie, że układ jest bardzo wrażliwy na złe traktowanie, według front247 przyczyną tych problemów mogą być kiepskiej jakości tranzystory.

  Wzmacniacz kopia Rotel RA-820


  Zasilacz
  Sterownik i przedwzmacniacza jest zasilany z małego transformatorka 2x9V 10VA, który jest włączony cały czas. Napięcie jest stabilizowane na +/-5VA do zasilania potencjometru cyfrowego i układu przedwzmacniacza, dodatkowo przez dławik na +5VD do zasilania części cyfrowej i przekaźników. Niestety zbagatelizowałem moc tracona na tym stabilizatorze i musiałem umieścić go na osobnym radiatorze poza płytką. Przekaźniki pobierają 300mA co przy 9V odkładanych na stabilizatorze daje 2,7W, lepiej było by zasilać przekaźniki z 12V wtedy przy stabilizacji traciło by się tylko 0,26W

  Do zasilania końcówek mocy zastosowany został transformator 2x27V 120VA wraz z dwoma parami kondensatorów 10000uF. Przekaźnik K1 włącza zasilanie, a K2 zwiera rezystory soft startu, oba przekaźniki są sterowane przez uC.

  Płytka była projektowana tak aby można było ją zamontować pionowo jak w projekcie kolegi katakrowa, ostatecznie jednak nie miałem pomysłu jak to zrobić nie wykorzystując drewna.

  Wzmacniacz kopia Rotel RA-820 Wzmacniacz kopia Rotel RA-820


  Przedwzmacniacz
  Płytka z selektorem wejść, potencjometrem cyfrowym i modułami radiowymi umożliwia przełączanie pomiędzy czterema źródłami sygnału, AUX 1, AUX 2, Bluetooth i radio. Bluetooth zrealizowany na module XS3868 jest włączany dopiero po wybraniu go jako źródło, przyciskami prawo/lewo można przeskakiwać między utworami. Próbowałem zmienić nazwę i hasło przy pomocy uC niestety bezskutecznie. OVC3860 jest fajnym i tanim modułem, którego bez większych problemów można wykorzystywać jako samodzielny moduł lub przy pomocy komend AT zmieniać piosenki, głośność itp. ale zmiana tak podstawowej rzeczy jak nazwa wymaga sporo zachodu, nie rozumiem czemu nie można było tego zrobić z poziomu komend AT. Z ciekawości sprawdziłem ile daję zewnętrzna antena, bez anteny RSSI -90, z anteną RSSI -55 przy odległości 1m. Radio FM na module TEA5767, częstotliwość zmienia się przyciskami prawo/lewo. Potencjometr cyfrowy CS3310 z przedwzmacniaczem i zestawem filtrów jest wzięty z projektu kolegi katakrowa, zmieniłem tylko wzmacniacz na NE5532. W programie nie wykorzystuje sekcji wzmacniającej scalaka.

  Wspólną masą dla części cyfrowej i analogowej jest wylewką na górnej warstwie PCB; nie byłem pewien czy to dobry pomysł zwłaszcza, że brak miejsca nie pozwolił mi na rozmieszczenie poszczególnych modułów w optymalny sposób, jednak całość działa bardzo dobrze, nie słychać żadnych zakłóceń z części cyfrowej.

  Wzmacniacz kopia Rotel RA-820 Wzmacniacz kopia Rotel RA-820 Wzmacniacz kopia Rotel RA-820 Wzmacniacz kopia Rotel RA-820 Wzmacniacz kopia Rotel RA-820


  Zabezpieczenie głośników
  Zabezpieczenie przed składową stałą połączone z selektorem wyjść głośnikowych, bezpośrednio do płytki wkręcane są złącza bananowe. Niestety czasami złącza głośników nie stykają, brakuje tutaj kontr nakrętek, powinno to być zrobione tak jak na rysunku.

  Wzmacniacz kopia Rotel RA-820 Wzmacniacz kopia Rotel RA-820 Wzmacniacz kopia Rotel RA-820 Wzmacniacz kopia Rotel RA-820


  Sterownik
  Sterownik oparty jest na mikrokontrolerze STM32F100C8T6B, oczywiście nie ma potrzeby użycia procesora 32 bitowego, wybrałem go żeby nabrać doświadczenia z STM'ami. W planach było zdalne sterowanie na modułach NRF24L01 do, którego nigdy nie doszło. Niebieski wyświetlacz OLED 16x2 prezentuje się bardzo ładnie, po dwóch latach nie zauważyłem żadnych wypalonych pikseli więc też na plus. Ustawienie głośności i selektora we/wy jest przechowywane w wbudowanej pamięci ulotnej podtrzymywanej baterią 2032 co wykluczyło potrzebę wykrycia zaniku zasilania. Na płytce jest straszne druciarstwo, działa ale wygląda obrzydliwie, następnym razem zleciłbym to płytkarni.

  Wzmacniacz kopia Rotel RA-820 Wzmacniacz kopia Rotel RA-820 Wzmacniacz kopia Rotel RA-820 Wzmacniacz kopia Rotel RA-820


  Obudowa
  T-268, było ciaśniej niż się spodziewałem, transformator musiałem umieścić nad płytą zasilacza, nigdzie indziej nie było miejsca. Zaletą obudowy na pewno jest jej szerokość, przy 260mm mieści się do wąskich szafek. Przyciski i gałka potencjometru są wydrukowane z PLA, razem z niebieskim OLED'em ładnie kontrastują z czernią obudowy.

  Wzmacniacz kopia Rotel RA-820 Wzmacniacz kopia Rotel RA-820 Wzmacniacz kopia Rotel RA-820 Wzmacniacz kopia Rotel RA-820


  Podsumowanie
  Wzmacniacz działa bez większych problemów już dwa lata, czasami program się zawiesi i tu przydaję się wyłącznik z tyłu :D. Z ogólniejszych uwag, wyjścia procesora nie są zabezpieczone nawet rezystorami, a taśmy sygnałowe biegną koło przewodów zasilających i wyjściowych końcówek mocy, dziwne, że procesor jeszcze żyję. Warto też dodać koraliki ferrytowe na zasilaniu µC i modułów na płytce przedwzmacniacza. BT po pewnym czasie bez sparowanego urządzenia przechodzi w jakiś stan uśpienia z, którego nie można go wybudzić wyłącznikiem ani selektorem wejść, trzeba użyć wyłącznika głównego. Możliwe, że odłączanie zasilania tranzystorkiem rozwiązało by sprawę, nie wiem, nie sprawdzałem.
  Po przeprowadzce zaczął cicho buczeć, chyba nie podoba mu się nowe lokum :)

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Owen27
  Level 11  
  Offline 
  Owen27 wrote 36 posts with rating 16, helped 0 times. Live in city Gliwice. Been with us since 2008 year.
 • IGE-XAO
 • #4
  Baskhaal
  Level 17  
  1. Radiatory końcówki mocy 'siedzą w obudowie' mając zablokowany przepływ powietrza między żebrami (góra i dół), jakie temperatury osiągają przy 50 i 100% mocy po pięciu minutach?
  2. Panel frontowy aż bije w oczy, ten niebieski ...ugh... no ale ok, nie każdemu musi smakować.
 • #5
  necavi
  Level 18  
  Quote:
  Przyciski i gałka potencjometru są wydrukowane z PLA

  Tylko te napisy zagłębione w nich po czasie zbiorą brud i będzie problem z czyszczeniem. Dodatkowo w połączeniu z naklejką całość wygląda "warsztatowo", ale mam ten sam problem, obudowy to zwykle niekochane dzieci elektroników amatorów :wink:
 • #6
  katakrowa
  Level 22  
  Owen27 wrote:
  czasami program się zawiesi i tu przydaję się wyłącznik z tyłu

  Gratuluję wytrwałości. Co do powyższego, długie połączenia sygnałowe/sterujące pomiędzy płytkami tworzą podatność układu do zwieszania się np.: podczas pracy przekaźników.
  Impulsy wysokiego napięcia poprowadzone wprost na piny procesora są problematyczne. Dobrym kierunkiem jest zastosowanie transoptorów. Dobrze rozumiem, jak bardzo nie chce się tego robić gdy już jesteśmy blisko celu bo choć już dobrze znam ten problem, to kolejną płytkę, którą ostatnio zaprojektowałem, w te zabezpieczenia nie wyposażyłem :-) Cóż, widać lenistwo jest silniejsze od rozsądku i doświadczenia.

  Super, że wrzuciłeś kody źródłowe.
 • IGE-XAO
 • #7
  rosomak19
  Level 22  
  Hmm, 120 VA i soft start? Można, czemu nie, ale w tym przypadku niepotrzebny układ do tak małej mocy.
 • #8
  tytka
  Level 20  
  Owen27 wrote:
  (...)na tranzystorach BD911/BD912 i tu muszę wspomnieć o moich problemach z tą konstrukcją. Udało mi się dwa razy spalić tranzystory mocy, raz ustawiając prąd spoczynkowy, a drugi raz podłączając źródło sygnału przy włączonym wzmacniaczu, co nie było najmądrzejsze.

  No, ja bym się nie porwał na kopiowanie Rotela na tych tranzystorach. Raz, że moim zdaniem w ogóle się do tego nie nadają, a dwa, że często podrabiane.
  Ja robiłem kopie nieco innego Rotela, bo końcówki RB-06 (Link), na lepszych tranzystorach i kompletnie żadnych problemów nie miałem. Ze swoich końcówek jestem bardzo zadowolony.

  Mam pewne pytania:
  - Z tego co kojarzę, to XS3868 , ma masę wyjściową na innym potencjale, co masa zasilania; a odnoszę wrażenie, że u Ciebie są one połączone razem. Jak to jest?
  - Czemu taki "potężny" procesor? Ten układ nie potrzebował takiego.

  rosomak19 wrote:
  ale w tym przypadku niepotrzebny układ, do tak małej mocy

  Też tak uważam.

  Owen27 wrote:
  BT po pewnym czasie bez sparowanego urządzenia przechodzi w jakiś stan uśpienia z, którego nie można go wybudzić

  Te moduły niestety tak mają.

  Owen27 wrote:
  Wzmacniacz działa bez większych problemów już dwa lata, czasami program się zawiesi i tu przydaję się wyłącznik z tyłu. (...)
  Po przeprowadzce zaczął cicho buczeć, chyba nie podoba mu się nowe lokum

  To świadczy o błędach i niedoróbkach.

  Co to za pomysł z takimi cewkami dolutowanymi na rezystorach w kompensacji reaktancyjnego charakteru obciążenia?
 • #9
  rosomak19
  Level 22  
  Może autor wybaczy, że zaśmiecam temat, ale mam takie pytanie, bo właśnie sam kończę budować końcówkę mocy i mam problem z buczeniem od trafa. Trafo mam toroidalne 1.5 kVA zwykłe sieciowe, czy zamiana na wersję audio coś poprawi w tym temacie? Uprzedzam, że na pewno jest to wina trafa, bo tak sieje polem, że wystarczy wyrzucić poza obudowę i cisza. Jak jest w środku, wystarczy zbliżyć przewody od zasilacza i buczą, już nie mam innej możliwości ich prowadzenia.
 • #11
  Owen27
  Level 11  
  Pod radiatorami i na górnej powierzchni są otwory wentylacyjne.
  Szczeliny w przyciskach można zalać farbą tylko nie wiem jaką.
  Nie wiem czy transoptory są konieczne, filtr RC powinien wystarczyć.

  XS3868 ma połączone masy, nie wiedziałem, że mają inny potencjał. W głośniku przenośnym musiałem połączyć AGND modułu i wzmacniacza bez zwierania do GND bo miałem duże zakłócenia ale tutaj działa dobrze. Soft start pewnie nie potrzebny. Użyłem takiego procesora żeby się trochę zaznajomić z STM'ami, Atmega by wystarczyła. Cewki łatwiej było kupić niż nawijać samemu.
 • #12
  tytka
  Level 20  
  Owen27 wrote:
  czy transoptory są konieczne

  Nie są, jednak to zdecydowanie dobra opcja.

  Owen27 wrote:
  XS3868 (...), nie wiedziałem, że mają inny potencjał.

  Cóż, zawsze przed użyciem komponentu warto zajrzeć w jego dokumentację.

  A przy okazji zadowolony jesteś z tego modułu BT?
  Pytam, bo ja mam z nim nie najlepsze doświadczenia. W chwilach ciszy, niestety nie generuje ciszy, tylko pewne zakłócenia, przypominające nieco ładowanie programu z taśmy do ZX Spectrum, tylko tu jest to cichsze.

  Owen27 wrote:
  Cewki łatwiej było kupić niż nawijać samemu.

  Wykonanie cewki powietrznej, takiej jakiej tam się używa nie jest wielce problematyczne. A przy okazji, jaką wartość prądu wytrzyma Twoja cewka?

  Ogólnie jak patrzę na Twoją konstrukcję, to odnoszę wrażenie, że skupiłeś się na tym co zbyteczne (soft start, nadmiarowy procesor), a brakło ambicji na tor audio, który zszedł na plan drugi (namiastki tranzystorów, cewek itp.). A przy tym nazywasz to szumnie "Wzmacniacz kopia Rotel RA-820". Powiedz szczerze, czy zadałeś sobie choć trochę trudu, by sprawdziłeś jak ten wspomniany Rotel wygląda w środku? Widziałeś jak jest zbudowany?
 • #13
  Ibuprom
  Level 26  
  rosomak19 wrote:
  Może autor wybaczy, że zaśmiecam temat, ale mam takie pytanie, bo właśnie sam kończę budować końcówkę mocy i mam problem z buczeniem od trafa. Trafo mam toroidalne 1.5 kVA zwykłe sieciowe, czy zamiana na wersję audio coś poprawi w tym temacie? Uprzedzam, że na pewno jest to wina trafa, bo tak sieje polem, że wystarczy wyrzucić poza obudowę i cisza. Jak jest w środku, wystarczy zbliżyć przewody od zasilacza i buczą, już nie mam innej możliwości ich prowadzenia.

  Żadne ekrany z blachy, bo to nie pomoże. Miałem już takie pomysły i dostawałem takie sprzęty z prośbą o ratunek, bo wszystko niby dobrze a buczy. Jeśli to nie ewidentny problem z masą a trafo jest blisko elektroniki, to przekręć trafo wokół własnej osi do momentu aż przestanie buczeć :) To tak proste, a sam wpadłem na to przez przypadek i jak dotąd sprawdziło się kilkukrotnie.
 • #14
  rosomak19
  Level 22  
  Niestety nic to nie daje, można nim obracać dookoła.
 • #15
  conisl
  Level 11  
  Witam,

  Myślę, że wina za spalenie się końcówki mocy nie leży po stronie tranzystorów. Może coś nie tak być ze schematem. Przy podłączaniu źródła sygnału przy włączonym zasilaniu też nie powinno nic złego się wydarzyć.

  Duży plus za końcówkę mocy na elementach dyskretnych. Trochę dziwi mnie dobór jasno niebieskiego koloru na przyciski i pokrętło siły głosu, ale wiadomo, kwestia gustu.

  Pozdrawiam
 • #16
  Ibuprom
  Level 26  
  Niedawno naprawiałem 30-letni wzmacniacz gitarowy na tranzystorach BD911/912. Przez wiele lat działał bezproblemowo. Później usterka za usterką - wciąż wymieniane były BD-ki i chodziło do pierwszego przesterowania spowodowanego, np, przyłaczaniem sygnału wejściowego na niewyciszonym wejściu. Nie była to kwestia wzbudzania, nieprawidłowego zasilania, złego prądu spoczynkowego czy podobnych historii. Wymieniłem tranzystory na parę komplementarną stosowaną typowo w audio i po problemie. Szybciej upali bezpiecznik niż tranzystor.
  Tak że całkiem możliwe, że problem jest w samych tranzystorach końcowych.
 • #17
  tytka
  Level 20  
  conisl wrote:
  Może coś nie tak być ze schematem.

  Kolega sobie raczy żartować?
  Do schematu końcówki Rotela, który był wzorcem, nie ma co się czepiać, bo to sprawdzona konstrukcja. No chyba, że kolega autor źle przerysował schemat, albo wniósł jakieś swoje poprawki.

  Ibuprom wrote:
  Wymieniłem tranzystory na parę komplementarną stosowaną typowo w audio i po problemie.

  Słowa godne uwagi!
  Poprawcie mnie jeśli się mylę: ale czy w nocie BD911/BD912 nie jest podane, że są one zalecane do stabilizatorów liniowych i układów załączających. Niestety nie ma tam nic o zastosowaniach audio.
  Nie zabrania to oczywiście nikomu, aby stosować je we wzmacniaczach audio. Oczywiście wzmacniacz na nich zagra, ale jak? Z moich doświadczeń wynika, że nie za fajnie, dlatego je odradzam.

  Tak dla informacji, w Rotelu RA-820, tranzystory końcowe to para 2SD896/2SB776. Proponuję porównać je z zastosowanymi tu BD.
  Wzmacniacz kopia Rotel RA-820

  Ponawiam pytanie do kolegi autora. Jakie są Twoje wrażenia z użytkowania modułu BT - XS3868?
 • #18
  Ibuprom
  Level 26  
  Ja bym skłaniał się bardziej ku opinii, że trudno teraz znaleźć oryginalne BD911/BD912. Jako że są to tranzystory ogólnego przeznaczenia, to i mogą być tak oznaczane różne "śmieci", byle się obudowa zgadzała. W końcu oryginalny wzmacniacz pracował wiele lat na tej parze i te tranzystory raczej nie były oszczędzane w tym wzmacniaczu.
 • #19
  tytka
  Level 20  
  Tak, obecne BD911/BD912, to zupełnie co innego niż kiedyś.
  Ale mimo wszystko, pamiętam z doświadczeń sprzed lat, że wzmacniacz z nimi nie był zbyt muzykalny, a zmiana na inne (sugerowane do audio) dawała poprawę brzmienia.

  Tak czy inaczej "podziwiam" osoby, które zabierają się za robienie kopii czegoś dobrego, ale nie zadają sobie trudu aby zgromadzić godne tego komponenty (zbliżone do tych z oryginału).
 • #20
  rosomak19
  Level 22  
  Dokładnie, kiedyś naprawiałem jakiś wzmacniacz Unitry, zamówiłem te BD-ki, wymieniłem sterujące, wszystko cacy, włączyłem sprawdziłem, nawet gra, ale gdy tylko zwiększyłem trochę głośność - buuummm. Potem wymieniłem na inne tranzystory i był spokój. Ale do czego zmierzam, za namową kolegi z tego forum, rozłamałem kupiony tranzystor i stary oryginalny. To co ukazało się moim oczom, śmiech na sali, teraz wiedziałem czemu po lekkim przekręceniu gałki głośności spaliły się. Różnica w wielkości struktury tranzystora była ogromna!
 • #21
  conisl
  Level 11  
  tytka wrote:
  conisl napisał:
  Może coś nie tak być ze schematem.

  Kolega sobie raczy żartować?
  Do schematu końcówki Rotela, który był wzorcem nie ma co się czepiać, bo to sprawdzona konstrukcja. No chyba, że kolega autor źle przerysował schemat, albo wniósł jakieś swoje poprawki.

  Coś takiego właśnie miałem na myśli. Nie wierzę, że Autor tego projektu zastosował dokładnie takie tranzystory, jak na schemacie. Może jakiś zamiennik miał inne parametry, może jakiś błąd i nieszczęście (w tym przypadku spalone tranzystory) gotowe. Kiedyś zajmowałem się hobbystycznie tranzystorowymi końcówkami mocy i nigdy nie spaliłem tranzystorów.

  Pozdrawiam
 • #22
  Owen27
  Level 11  
  tytka wrote:
  Ponawiam pytanie do kolegi autora. Jakie są Twoje wrażenia z użytkowania modułu BT - XS3868?

  Podobne, szumi kiedy powinno być cicho i czasem słychać cyfrowe zakłócenia.

  Tranzystory z ciekawości kiedyś wymienię, TIP35/36 powinien być ok.
 • #23
  Ibuprom
  Level 26  
  Dlaczego nie dasz tranzystorów do tego przeznaczonych? Np. 2SA1943/2SC5200 - na all... 11 zł za parę. Ja co prawda używam wylutów ze starych sprzętów aby mieć pewność co do ich oryginalności, ale i nowe nie powinny być koszmarnie niskiej jakości.
 • #24
  MUGOL 2
  Level 13  
  Do kolegi Owen27:
  Czy kolega sprawdził oscyloskopem, czy na wyjściu (bez podłączonego sygnału na wejściu) są niepożądane oscylacje?
  Czy kolega sam projektował druk końcówki mocy?
  Pobieżnie patrząc na druk, jest tu jeden poważny błąd. Połączona jest masa sygnałowa (elementy R604,C604 i C606) z masą toru zasilania. Bacząc na to, że na wyjściu nie ma dwójnika RC (filtra dolnoprzepustowego) co pewien czas wzmacniacz będzie zachowywał się czasami jak generator.
  Proponuję utworzyć osobną masę dla tych trzech powyższych elementów i połączyć oddzielnym przewodem (możliwie grubym) z masą jak najbliżej kondensatorów C905 i C906.

  Można też zrobić inaczej - masa elementów R604,C604 I C606 może być połączona z masą modułu regulatora barwy, natomiast masa z pozostałymi elementami w końcówce (R612,R614,R624,C608,C615,C616) jako oddzielna i połączona możliwie grubym przewodem między C905 I C906.
 • #25
  tytka
  Level 20  
  Kolego MUGOL 2, autor zdaje się wykonał płytki według opisu z podanego przez niego linku, więc nie on jest bezpośrednim sprawcą połączenia tych mas. A zdaje się, że jego doświadczenie jest zbyt małe, aby to wyłapać.

  Myślę, że można by ewentualnie, spróbować zrobić punkt masy sygnałowej, przyłączyć do niego R604, C604, C606, oraz masę przedwzmacniacza. A następnie ten punk połączyć z masą zasilania przez rezystor 10 Ω.

  Owen27 wrote:
  Podobne, szumi kiedy powinno być cicho i czasem słychać cyfrowe zakłócenia

  Co potwierdza moje doświadczenia. Kiedyś kupiłem taki moduł, tak tylko dla sprawdzenia, co to jest warte, niestety szybko rzuciłem go w kąt. Zdziwiło mnie jak zobaczyłem coś takiego w Twojej konstrukcji.
  Proponuję wymienić go np. na taki:
  Wzmacniacz kopia Rotel RA-820

  Owen27 wrote:
  Tranzystory z ciekawości kiedyś wymienię, TIP35/36 powinien być ok.

  Dlaczego płytkę wykonałeś pod tranzystory w obudowie TO220? To ogranicza pole manewru, bo większość dobrych tranzystorów jest oferowana w obudowach o większym rozstawie wyprowadzeń - TO3P, TO247.
 • #26
  padus
  Level 11  
  Czy autor pochwali się jak zamontował przyciski do tej obudowy?
  Wzmacniacz kopia Rotel RA-820
  Z przodu nic nie widać, czyli śruby nie przechodzą. Czy mocowanie elektroniki jest na śrubach do niebieskich wydrukowanych plastików, które są przyklejone do blachy? Jeżeli tak, to jakim klejem? No chyba, że jakieś lutowanie.
  Będę wdzięczny za wskazówki, ponieważ płyty czołowe DIY to zawsze trudna sprawa.
 • #27
  Ibuprom
  Level 26  
  Owen27 wrote:
  tytka wrote:
  Ponawiam pytanie do kolegi autora. Jakie są Twoje wrażenia z użytkowania modułu BT - XS3868?

  Podobne, szumi kiedy powinno być cicho i czasem słychać cyfrowe zakłócenia.

  Jak to z chińskimi płytkami bywa, zaoszczędzono tam na wszystkim co tylko możliwe. ZaLink wynika że trzeba dodać mały kondensator i szumy znikają. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby poprawić fabrykę jeśli chodzi o pozostałe kondensatory. I powinno być cicho. Po prostu trudno uwierzyć, że na rynek zostały wypuszczone scalaki z takimi wadami - to musiał być ewidentny problem projektowy.
 • #28
  Owen27
  Level 11  
  Dziękuję za uwagi, jak znajdę czas to będę testował.
  pawel_aa który zaprojektował płytkę, twierdzi że wzmacniacz może działać na TO220, przerobiłem trochę płytkę żeby nie rozginać nóg tranzystorów, przy zmianie na TO247 będzie to problem.
  padus wrote:
  Czy mocowanie elektroniki jest na śrubach do niebieskich wydrukowanych plastików, które są przyklejone do blachy? Jeżeli tak, to jakim klejem?

  Dokładnie tak, przyklejone kropelką.
 • #30
  tytka
  Level 20  
  Ibuprom wrote:
  Za Link wynika że trzeba dodać mały kondensator i szumy znikają.

  Odnalazłem swój moduł i sprawdziłem to. Niestety, pomaga to tyle, co umarłemu kadzidło (a sprawdzałem także z innymi pojemnościami). Ten moduł, to porażka.

  Owen27 wrote:
  pawel_aa który zaprojektował płytkę, twierdzi że wzmacniacz może działać na TO220, przerobiłem trochę płytkę żeby nie rozginać nóg tranzystorów, przy zmianie na TO247 będzie to problem.

  To, że "może działać", to nie znaczy, że to najlepsza opcja. Trzeba było wykonać płytkę, pod obydwa rozstawy, miałbyś uniwersalną i łatwo było zmienić tranzystory.