Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Estradowa klasa D z Chin - eksperyment

katakrowa 23 Kwi 2017 23:37 23418 38
 • Estradowa klasa D z Chin - eksperyment

  Witam. Przedstawiam wzmacniacz zbudowany jedynie z ciekawości w celach eksperymentalnych. Kierowała mną chcę porównania klasy D z innymi rozwiązaniami.

  Estradowa klasa D z Chin - eksperyment Estradowa klasa D z Chin - eksperyment Estradowa klasa D z Chin - eksperyment Estradowa klasa D z Chin - eksperyment Estradowa klasa D z Chin - eksperyment Estradowa klasa D z Chin - eksperyment Estradowa klasa D z Chin - eksperyment Estradowa klasa D z Chin - eksperyment

  Parametry techniczne:
  - Zastosowany transformator to 2x50V 500W => symetryczne +/- 71V
  - Kondensatory filtrujące 4x10 000uF / 100V
  - Końcówki mocy made in China : 2x"L30D 850W Digital Mono Amplifier Board IRS2092 IRFB4227"

  Pomiary mocy:
  - dla obciążenia 1 x 8Ω => 46,8V => 275W
  - dla obciążenia 2 x 8Ω => 44,9V => 252W
  - dla obciążenia 1 x 4,7Ω => 46,0V => 450W
  - dla obciążenia 2 x 4,7Ω => 40,8V => 348W
  - dla obciążenia 1 x 4Ω => 45,0V => 500W
  - dla obciążenia 1 x 2,2Ω => 41,0V => 840W

  Wrażenia z pierwszych odsłuchów:
  Słuchałem jedynie na kolumnach estradowych więc nie bardzo jest co wiele pisać ... Gra głośno i nie grzeje się. Wysokie tony dzwonią i są ostre / raczej nieprzyjemne. Środek i niskie tony są OK. Zobaczymy jeszcze jak sprawi się podczas prawdziwej próby z gitarą basową.

  Uwagi:
  - Zasilenie końcówek z transformatora 2x55V => symetryczne około +/- 80V niestety nie zakończyło się sukcesem. Końcówki bardzo się grzały i uruchamiał się jakiś mechanizm zabezpieczeń, który wyłączał jedną z nich nawet przy małym wysterowaniu.

  - Na oscylogramach widać "szeroką" sinusoidę na górnym kanale. To efekt przenoszenia się fali "nośnej" - efekt uboczny pracy wzmacniacza w klasie D. Sygnał o częstotliwości rzędu 100Khz niestety przenosi się do kolumn w postaci bardzo cichego i piskliwego bzyczenia - coś jak stare świetlówki (pewnie jakieś harmoniczne). Wprawdzie aby to usłyszeć to trzeba przyłożyć ucho do głośnika, jednak nie da się ukryć, że całkowitej ciszy nie ma. Podczas odtwarzania muzyki jest to całkowicie niesłyszalne. Poziom sygnału to około 2V RMS (~1W ) to nie mało więc pewnie nietoperze mieszkające w pobliżu nie są szczęśliwe :-)

  Cena:
  - Transformator : 140 PLN
  - Końcówki mocy : 250 PLN
  - Obudowa uzywana : 75 PLN
  - Zasilacz ( kondensatory, płytka, mostek ) : 130 PLN
  - SoftStart : 25 PLN
  - Szybkie załączanie + drugi zasilacz : 50 PLN
  - Gniazda jack : 12 PLN
  - Gniazda głośnikowe : 8 PLN
  - Wskaźnik wysterowania : 30 PLN

  Łącznie : 720 PLN

  I jeszcze wskaźnik wysterowania:


  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
 • Sklep HeluKabel
 • #2 23 Kwi 2017 23:59
  szymon122
  Poziom 37  

  Robiłeś testy obciążenia tylko jednego kanału aby zobaczyć ile można wyciągnąć z jednej końcówki?
  Trochę mały transformator na dwie takie końcówki.
  Ile waży całość?
  Do jakiej temperatury nagrzewają się tranzystory i cewka?

 • Sklep HeluKabel
 • #3 24 Kwi 2017 10:49
  krisRaba
  Poziom 25  

  Hmm, może pytanie nie do końca w temacie prezentowanego wzmacniacza lecz bardziej ogólne, ale pewnie zajrzy tu wielu speców audio i sam autor pewnie wie - czy w temacie wzmacniacza określa się wzmocnienie w dB? Chodzi mi głównie o to, że np. w przypadku miksera, czy innych "przelotowych" urządzeń 0dB oznacza z tego co się orientuję przejście sygnału na takim samym poziomie, czyli nie tłumimy i nie podbijamy. A czy wzmacniacz ma jakiś swój "naturalny punkt", takie 0dB? Czy wszystko pomiędzy ciszą, a brakiem przesterowania jest dla niego "naturalne"? :)

  A w kwestii "szerokiego" sinusa, to nie da się usunąć tej składowej dodatkowym filtrem na wyjściu?

 • #4 24 Kwi 2017 11:29
  katakrowa
  Poziom 18  

  szymon122 napisał:
  Robiłeś testy obciążenia tylko jednego kanału aby zobaczyć ile można wyciągnąć z jednej końcówki?
  Trochę mały transformator na dwie takie końcówki.
  Ile waży całość?
  Do jakiej temperatury nagrzewają się tranzystory i cewka?


  Przy obciążeniu jednego kanału przy 8R i 4R7 wychodzi niemal identycznie. Niestety nie mam obciążenia 2Ohm żeby zobaczyć co więcej można wycisnać. 500W i spore kondensatory w zasilaczu na 2x240W 4Ohm to mało ? Wg mnie ok. Gorzej może być przy większym obciążeniu jednak takowego nie planuję używać.
  Co do temperatury po około 3 minutach pełnego wysterowania radiatory może miały 35 - 40 stopni. Cewka cieplejsza ale wciąż nie gorąca. Jak robiłem testy z transformatorem 2x55V było niepokojąco gorąco - dlatego zmniejszyłem napięcie - teraz nawet wentylator zdaje się być zbędny. Waga około 11kg trafo + gruba metalow obudowa. Tutaj świetnie byłoby zastosować zasilacz impulsowy i mniej pancerną obudowę wtedy rzeczywiście może być dużo poniżej 5kg.

  krisRaba napisał:
  Czy wszystko pomiędzy ciszą, a brakiem przesterowania jest dla niego "naturalne"?

  Dziwne pytanie ;-) Szczególnie w kontekście końcówki mocy, w której nie stosuje się potencjometra głosności. Nie wiem o co do końca Ci chodzi ale myślę, że odpowiedzią na twoje pytanie jest wskaźnik wysterowania - możesz go tak wysterować aż dojdzie do czerwonej diody.

 • #5 24 Kwi 2017 11:48
  krisRaba
  Poziom 25  

  No właśnie w tej konstrukcji nie ma potencjometrów, stąd pisałem, że to konkretne pytanie jest bardziej ogólne. Używałem końcówek, gdzie są potencjometry oraz kombinuję coś ze scalakiem w klasie D, gdzie również jest potencjometr wzmocnienia. I teraz nie wiem, czy mam dać go na max i regulować sygnałem wejściowym, czy zostawić pełny zakres sygnału wejściowego, a skręcić to wzmocnienie ;) Bo ogólnie jak wszystko jest na max, to ucho niezbyt jest zadowolone.. zastosowany głośnik chyba też ;)

 • #6 24 Kwi 2017 11:52
  katakrowa
  Poziom 18  

  krisRaba napisał:
  I teraz nie wiem, czy mam dać go na max i regulować sygnałem wejściowym


  Zdecydowanie jeśli nie wyciągasz go na obudowę to zostaw na MAX. Od tego masz mikser żeby regulować głośność. Ważnym wyjaśnieniem dla Ciebie jest to, że pozycja potencjometru nie odzwierciedla wprost mocy oddawanej przez wzmacniacz. Wszystko zależy od siły sygnału wejściowego.

 • #8 24 Kwi 2017 12:14
  KJ
  Poziom 31  

  Brak potencjometrów głośności nie świadczy o "estradowości" sprzętu a raczej o małym doświadczeniu autora w tym temacie - bez urazy oczywiście ;) . Pokrętła takie we wszystkich końcówkach estradowych z jakimi miałem styczność występują i są bardzo istotne. Twojej końcówki nie da się "zakręcić" więc nietrudno sobie wyobrazić sytuację w której dołączasz/odłączasz kabel sygnałowy gdziekolwiek w torze audio i uszkadzasz coś w głośnikach ;) Przy mocach rzędu dziesiątek kW taka sytuacja jest jeszcze bardziej niepożądana stad zwykle cały system włącza się przy zakręconych pokrętłach we wzmacniaczach ;). Skoro estradowy to warto było się pokusić o wejścia symetryczne i wyjścia jakimiś bardziej estradowymi gniazdami np. typu speakon - nie koniecznie zamiast ale obok "zwykłych". Poza tym konstrukcja fajna - klasa D pokazuje swoja potęgę w takich końcówkach zwłaszcza w połączeniu z zasilaczem impulsowym. 500W trafo na te dwie końcówki powinno w zupełności wystarczyć - to jest klasa D więc myślę że można liczyć na 90% sprawności, do tego sygnał audio nie jest sinusoidą 1kHz ;). Przy klasie AB czy nawet H mógł by być problem z brakiem mocy i to spory.

 • #9 24 Kwi 2017 13:28
  Freddy
  Poziom 43  

  katakrowa napisał:
  500W i spore kondensatory w zasilaczu na 2x240W 4Ohm to mało ? Wg mnie ok.
  To stanowczo za mało.
  Cytat:
  Power: 300W 8R (+ -75V),
  600W 4R (+ -75V),
  1000W 2R (+ -75V)

  Licząc, że będziesz pracował na 8Ω i sprawność rzędu 80%, to stanowczo za mało.

 • #10 24 Kwi 2017 16:56
  CMS
  Administator HydePark
 • #12 24 Kwi 2017 19:35
  Tremolo
  Poziom 43  

  Wg mnie pusto się wydaje w środku. Radiatory można było umieścić na zewnątrz i dać więcej napięcia w mniejszej obudowie + Potencjometry. Jak ich nie ma i coś ustawiasz na estradzie, to można dać powiedzmy na 2/10 i sobie po cichu słuchać, Jak coś bedzie sprzęgać, przebijać to głośniki przeżyją (najlepszy byłby limiter) i crossover (4x ten sam układ końcówek).

 • #13 24 Kwi 2017 19:38
  katakrowa
  Poziom 18  

  Freddy napisał:
  Licząc, że będziesz pracował na 8Ω i sprawność rzędu 80%, to stanowczo za mało.


  Ja nie zastosowałem zasilania +/-75V i piszę wyżej dlaczego. A przy zastosowanym napięciu widać wyraźnie na oscylogramach, że dla 8Ohm jest zapasu z DUUUŻĄ górką. Przy 4Ohm rzeczywiście może brakować.
  Co do samej sprawności to z oscylogramu 2x 4R7 także wynika, że jest ona wyższa niż 80% i skoro wzmacniacz oddaje 2x235W => około 95% - co rzeczywiście wydaje się dużo - może sam transformator choć oznaczony jako 500W ma nieco więcej ale nie wiem jak to sprawdzić.
  Co do opisów na płytce 300W 8Ohm ... Może przy teoretycznym zasilaniu 80V.

  Tremolo napisał:
  Wg mnie pusto się wydaje w środku. Radiatory można było umieścić na zewnątrz i dać więcej napięcia w mniejszej obudowie + Potencjometry.


  No pusto - ale co miałem tam jeszcze włożyć ? Co do większego napięcia zasilania pisałem, że jest problem bo wzmacniacz "zaczyna szaleć" i niestety nie tylko z powodu grzania się radiatorów. Bardzo grzeją się także kondensatory a tego problemu raczej nie rozwiąże wyciągnięcie radiatora na zewnątrz ( zakładając, że w ogóle konstrukcyjnie jest to możliwe ). Przy pełnym wysterowaniu na wyższym napięciu także doskonale słychać jak zaczynają grać cewki na wyjściu.

 • #14 25 Kwi 2017 00:29
  elektryku5
  Poziom 37  

  katakrowa napisał:
  Sygnał o częstotliwości rzędu 100Khz niestety przenosi się do kolumn w postaci bardzo cichego i piskliwego bzyczenia


  Gdyby ta końcówka pracowała na 100kHz, to nadałaby się raczej do suba, chyba że masz na myśli zakłócenia z sieci energetycznej, wtedy może być to objaw źle poprowadzonej masy.


  O wyciąganiu radiatorów raczej nie ma co myśleć, długość ścieżek do mosfetów jest krytyczna.


  Przy wyższym napięciu owszem są problemy, przydałoby się zmierzyć prąd spoczynkowy i ewentualnie skorygować deadtime, ponadto wyższe napięcie oznacza większe straty również w dławiku, u mnie w okolicach 70-80V izolacja już zaczynała zmieniać kolor (no ale dławik był troszkę "za mały").

 • #15 25 Kwi 2017 07:33
  Freddy
  Poziom 43  

  katakrowa napisał:
  przy zastosowanym napięciu widać wyraźnie na oscylogramach, że dla 8Ohm jest zapasu z DUUUŻĄ górką.
  Skoro tak uważasz ...
  elektryku5 napisał:
  pracowała na 100kHz, to nadałaby się raczej do suba
  Nie pomyliło Ci się coś?

 • #16 25 Kwi 2017 08:00
  elektryku5
  Poziom 37  

  Zobacz sobie dokumentację np iraudamp9, z którego to autor tych modułów zapewne "czerpał inspirację", znajdziesz tam:

  Code:
  Self-Oscillating Frequency 300kHz

 • #17 25 Kwi 2017 09:25
  1646083
  Użytkownik usunął konto  
 • #18 25 Kwi 2017 14:35
  Q-mac
  Poziom 23  

  Widzę, że żaden kolega nie zauważył-jaką sondą kolega badał wzmacniacz ? Bo ta dostarczona z tym oscyloskopem ma jedynie dzielnik 10x, a sam oscyloskop zakres do 5V. W związku z tym maksymalny mierzony zakres to 100Vpp. Przejście w prostokąt jest idealne, co widać. W związku z tym moc wzmacniacza będzie zapewne wyższa (przynajmniej na 8R). Chyba że kolega użył jakiegoś dodatkowego dzielnika, ale wątpie. Co do transformatora, to że ma moc 500VA, nie oznacza że odda tyle i ani ciut więcej. Odda dużo więcej (przez jakiś czas). Wyliczanie mocy na podstawie sprawności i mocy transformatora to jakiś absurd powtarzany na elektrodzie od lat.

 • #20 25 Kwi 2017 15:05
  Q-mac
  Poziom 23  

  Niestety mam taki oscyloskop i jestem tego pewien. Zreszta juz na oscylogramach widać-amplituda dla 8R i 4,7R jest identyczna. Sinusoida obcięta tylko od góry i to idealnie, a sam autor mówi że przy obciążeniu jednego kanału moc jest niemal identyczna. Jaki wniosek ?

 • #22 25 Kwi 2017 21:23
  katakrowa
  Poziom 18  

  Freddy napisał:
  przy zastosowanym napięciu widać wyraźnie na oscylogramach, że dla 8Ohm jest zapasu z DUUUŻĄ górką.
  Skoro tak uważasz ...


  Być może jest jakiś błąd w moim rozumowaniu ale skoro wzmacniacz przy obciążeniu 8Ohm oddaje 140W na kanał i przy tym napięciu raczej więcej nie wyciśniemy a w przypadku obciązenia 5Ohm oddaje ponad 200W na kanał to znaczy, że dla 8Ohm mam jeszcze około 100W zapasu ...
  Jak inaczej to interpretować ?


  Q-mac napisał:
  Niestety mam taki oscyloskop i jestem tego pewien. Zreszta juz na oscylogramach widać-amplituda dla 8R i 4,7R jest identyczna. Sinusoida obcięta tylko od góry i to idealnie, a sam autor mówi że przy obciążeniu jednego kanału moc jest niemal identyczna. Jaki wniosek ?


  Nie pomyślałem, w sumie gdybym wcześniej pomyślał nad tym co jest napisane na zrzucie z oscyloskopu to wartość Max 48,6V też powinna mi coś sugerować.
  To "równe" odcięcie też mnie nieco niepokoiło i chyab rzeczywiście jest tak jak kolega sugeruje, że to jest "granica możliwości" oscyloskopu a nie rzeczywistego pomiaru. Dobrze myslę ?

  Strumien swiadomosci swia napisał:
  A jaki problem obciąć 100kHz na wyjściu dławik i kondensator.


  Ten dławik i kondensator już są.

 • #23 25 Kwi 2017 21:35
  1646083
  Użytkownik usunął konto  
 • #24 25 Kwi 2017 21:40
  katakrowa
  Poziom 18  

  Zmodyfikowałem nieco stanowisko pomiarowe. W sondę szeregowo wpiąłem rezystory o R=10MΩ. Zakres pomiarów rzeczywiście się zwiększył - już sinusoidy nie ucina przy tym samym napięciu. Niestety w tym układzie to co pokazuje oscyloskop już mija się z prawdą. Na szczęście mam miernik z opcją TRUE RMS :-) Pozwoliło to obserwować na oscyloskopie moment ucinania wierzchołków sinusoidy a z miernika odczytywać wartość napięcia RMS.

  Wyniki są następujące :

  - dla obciążenia 1 x 8Ω => 46,8V => 275W
  - dla obciążenia 2 x 8Ω => 44,9V => 252W
  - dla obciążenia 1 x 4,7Ω => 46,0V => 450W
  - dla obciążenia 2 x 4,7Ω => 40,8V => 348W
  - dla obciążenia 1 x 4Ω => 45,0V => 500W
  - dla obciążenia 1 x 2,2Ω => 41,0V => 840W

  Estradowa klasa D z Chin - eksperyment Estradowa klasa D z Chin - eksperyment Estradowa klasa D z Chin - eksperyment Estradowa klasa D z Chin - eksperyment Estradowa klasa D z Chin - eksperyment Estradowa klasa D z Chin - eksperyment

 • #25 25 Kwi 2017 22:52
  Q-mac
  Poziom 23  

  Jak już to jakiś dzielnik z dwóch takich samych rezystorów. Moc określisz mniej więcej. Tylko nie dawaj bardzo dużych wartości. Co do transformatora, to pewnie z pomiarów wyjdzie Ci "absurdalne" 300-350W dla 4R i wtedy rzeczywiście będzie mocno przeciążone, choć nie wykluczone że w sygnale muzycznym na górkach wytrzyma. Dla 8R jest w zupełności OK.

  Najciekawsze będzie to, że ta magiczna sprawność wg. niektórych sięgnie ponad 100% i pewnie zwalą to na niewłaściwy pomiar ;)

  Edit:
  Widzę, że jest nawet nieco lepiej niż myślałem. Ale z tym rezystorem 10M to dałeś popalić..

 • #26 25 Kwi 2017 22:55
  katakrowa
  Poziom 18  

  Q-mac napisał:
  Najciekawsze będzie to, że ta magiczna sprawność wg. niektórych sięgnie ponad 100% i pewnie zwalą to na niewłaściwy pomiar


  No właśnie dla 2,2 Ohm wychodzi 850W a sinusiody nie ucina ... Dziwne i nie rozumiem o co chodzi.

 • #27 25 Kwi 2017 23:16
  Q-mac
  Poziom 23  

  Nie wiem jak twój miernik radzi sobie z taką częstotliwością przebiegu, niemniej moc specjalnie nie dziwi. Dodam więcej że uzyskana moc we wzmacniaczu klasy AB byłaby niewiele niższa i to głównie ze względu na napięcie nasycenia. Ale na forum nie będe tłumaczył zjawiska. Paru kolegów i to bardziej doświadczonych ode mnie próbowało i w rezultacie... przestali się tu wypowiadać. Ja zainteresowałem się wątkiem tylko dlatego, że mam taką końcówke w szufladzie i jakoś nie mam weny jej przetestować ;)

 • #28 25 Kwi 2017 23:22
  1646083
  Użytkownik usunął konto  
 • #29 25 Kwi 2017 23:29
  katakrowa
  Poziom 18  

  Q-mac napisał:
  Nie wiem jak twój miernik radzi sobie z taką częstotliwością przebiegu,


  Robiłem jeden test na 1khz i było bardzo podobnie pozostałe testy robiłem na 100Hz bo generator wtedy sensownego sinusa rysuje, którego da się odczytać na oscyloskopie. Powyżej 1KHz robią się "schodki" - niestety zarówno oscyloskop jak i generator budżetowe ale w sumie poza prostymi pomiarami RMS i a cyfrówce podglądem rs232 do niczego innego go nie używam.

  Porównywałem też RMS z oscyloskopem na zwykłej sondzie i wartości były równe ( z dokładnością +/- 1V )

  Podsumowując dzięki za zwrócenie uwagi na limity oscyloskopu. Człowiek sam by się pewnie nie zorientował zbyt szybko :-)

  Dodano po 5 [minuty]:

  dominator8 napisał:
  Po przekroczeniu prądów znamionowych rdzeń wchodzi w nasycenie, pojawiają się odkształcenia prądu, a na rezystancji uzwojeń wydziela się ciepło proporcjonalne do kwadratu prądu (straty I^2*R). Uzyskasz z transformatora większą moc tylko kosztem gwałtownego wzrostu temperatury oraz pojawi się znaczne THD prądu pobieranego z sieci.


  Czyli rozumiem, że nie ma nic dziwnego w tym, że wzmacniacz oddaje więcej mocy niż "nominalna" transformatora jednak efektem ubocznym są :
  - zniekształcenia
  - zapewne mocno skrócony żywot transformatora spowodowany przegrzaniem
  ?

  Rodzi się też pytanie skoro przy obciążeniu 2 x 8Ω => 44,9V mamy 2x 252W co daje łącznie 502W. W sprawność końcówki ponad 100% nie wierzymy więc jaki zapas mocy należało by przewidzieć w tego typu wzmacniaczu aby było bezpiecznie i służył długie lata ( zakładając, że ma grać z kolumnami 8Ω )?
  Przy klasie D 10% ?
  W AB więcej niż 10 %?
  Jest do tego jakaś reguła ?

 • #30 25 Kwi 2017 23:38
  1646083
  Użytkownik usunął konto