Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty tester tranzystorów NPN

md37 24 Lis 2017 14:38 3861 25
  • #1 24 Lis 2017 14:38
    md37
    Poziom 9  

Witam. W tym poście chciałbym przedstawić mój tester tranzystorów:

Konstrukcja jest oparta na multiwibratorze. Po prostu zamiast jednego z tranzystorów użyłem złączki 4-pin.
    Zamiast rezystorów ograniczających bazę użyłem jednego potencjometru. Drugi potencjometr steruje jasnością.
    Oto mój tester w działaniu:

Schemat konstrukcji:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Megger
  • #2 24 Lis 2017 15:22
    Marian B
    Poziom 35  

md37 napisał:
    Zamiast rezystorów ograniczających bazę użyłem jednego potencjometru.

A nie pomyśłał Kolega co się stanie z tranzystorami zarówno Q1 jak i tym badanym w skrajnych połozeniach potencjometru? Bazy tych tranzystorów w skrajnych położeniach potencjometru dostaną pełne napięcie zasilające bez żadnego ograniczenia i może być po nich. Liczyć na dużą rezystancję wewnętrzną baterii niema co. Moim zdaniem po obu "końcach" potencjometru powinny być dodatkowe rezystory, albo jeden w ślizgaczu.

Jak w tym układzie wygląda zbadanie tranzystora typu PNP?

• #3 24 Lis 2017 16:22
    SylwekK
    Poziom 29  

Gdy mamy dostępną całą gamę najróżniejszych tranzystorów dziwnym wydaje się robienie próbnika tylko na ten jeden konkretny npn. W podstawówce zrobiłem próbnik, który służył mi przez ponad 20 lat (i nadal go mam) aż zrobiłem sobie cyfrowy tester opisywany tu na elektrodzie.
    Ten prosty próbnik sprawdza npn, pnp i tranzystory polowe.
    Wygrzebałm schemat. Może Ci się przyda. Aha, cewka na jakimś małym rdzeniu ferrytowym może być. Czym więcej zwoi tym niższy dźwięk. Piszczy TYLKO kiedy tranzystor sprawny.

• #4 24 Lis 2017 18:01
    PIOTR111
    Poziom 16  

Witam
    Kolego sylwekK
    jak zamieszczasz schemat to niech będzie czytelny
    Pozdrawiam
    PIOTR

• Megger
  • #5 24 Lis 2017 18:48
    SylwekK
    Poziom 29  
  • #6 24 Lis 2017 18:53
    es2
    Poziom 16  

Jeszcze trochę a zobaczę tu baterię i diodę jako uniwersalny tester LED. Czego to ludzie nie zrobią dla gadżetu za 15 zł.

• #7 24 Lis 2017 20:35
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Zapoprzednie zgłoszenie autora do konkursu to był schemat testera tranzystorów NPN z dwóch rezystorów, diody LED i baterii. Poprzedni był schematem tego testera tylko bez potencjometru. Tym razem autor nawet ten układ złożył, więc jest to jakiś postęp. Może w następnym temacie autor przedstawi układ dla tranzystorów NPN i PNP?

• #8 24 Lis 2017 20:50
    es2
    Poziom 16  

Urgon napisał:
    AVE...

Zapoprzednie zgłoszenie autora do konkursu to był schemat testera tranzystorów NPN z dwóch rezystorów, diody LED i baterii. Poprzedni był schematem tego testera tylko bez potencjometru. Tym razem autor nawet ten układ złożył, więc jest to jakiś postęp. Może w następnym temacie autor przedstawi układ dla tranzystorów NPN i PNP?

Mam pomysł. Uniwersalny tester led z bateri o dużej rezystancji wewnętrznej. Następnie kolejny "ulepszony" z rezystorem (zabezpieczenie" :-)

• #9 24 Lis 2017 22:45
    Jawi_P
    Poziom 33  

Jednym słowem, nauczka na przyszłość, by dopracować regulamin konkursowy. ;)

es2 napisał:
    Czego to ludzie nie zrobią dla gadżetu za 15 zł.

To nie jest tak. Dla jakiegoś ucznia np. gimnazjum, taki gadżet to już coś, druga sprawa, otrzymanie go z elektrody też ma jakąś dodaną wartość.

• #13 26 Lis 2017 00:10
    yogi009
    Poziom 42  

No..., poziom działu DIY leci coraz szybciej ;-) Strach pomyśleć, że ktoś się może na tym wzorować.

• #14 26 Lis 2017 01:08
    lukashb
    Poziom 39  

Nie wiem czy moderatorzy mają tu pensję czy są pro bono aczkolwiek raportuję już od wczoraj, i ciągle komunikat, że już został zgłoszony post... co jest do cholery??! czy ktoś zrobi tu porządek? zamknąć temat bo użyj szukaj to od razu, ale dać jasne zasady czy oczyścić dział z takich bubli, na które powyżej są dowody w postaci postu, to już cisza... woda w ustach u każdego.... Dobranoc. Oczekuję zdecydowanej reakcji - tak jak mówiłem, Panie Gulson proszę bacznie obserwować co się dzieje tu.

• #16 26 Lis 2017 12:40
    es2
    Poziom 16  

yogi009 napisał:
    No..., poziom działu DIY leci coraz szybciej ;-) Strach pomyśleć, że ktoś się może na tym wzorować.

Faktycznie, tendencja silnie spadkowa. Myślę, że nie było by takich bubli, gdyby nie gadżety Elektrody. Może admin wyciągnie wnioski i na przyszłość reguły będą inne, bo teraz ok 30% to chłam.

• #17 26 Lis 2017 14:12
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Doprawdy nie wiem jak można przejść obojętnie mimo takich tematów jak ten. A jest ich coraz więcej 0 nie tylko w DiY, ale wszędzie! Po co są w ogóle regulaminy, skoro nikt ich nie przestrzega? Temat o podłączeniu ledów pod zasilanie - i dziwi się Kolega czemu ma takie zjawiska jak gaśnięcie diody gdy podłączy ją równolegle do dwóch innych połączonych w szereg, czemu mostek robi się gorący... Gdzie indziej kolejny Użytkownik ma kłopot z posługiwaniem się miernikiem uniwersalnym, inny nie umie czytać schematu, poprawnie zmierzyć napięć...
    Jeśłi tak ma wyglądać forum, o którym słyszałem, ze jest największym polskim forum TECHNICZNYM, o WYSOKIM POZIOMIE, to coś mi się tu nie zgadza; albo mam złe informacje, albo ktoś ma jakiś interes CELOWO zaniżając poziom dopuszczając do powstawania (i pozostawienia) tego typu tematów.
    A co do "testera"... Jeśłi złożenie jednego z najprostszych układów generatora astabilnego ma być układem do sprawdzania tranzystorów, to do czego jest w takim razie miernik uniwersalny? Przecież KAŻDY kto ma chęć bawienia się w elektronika na stanie MUSI mieć miernik uniwersalny - ja w każdym razie nie widzę innej możliwości - przecież nawet budując taki układ jak w temacie musi mieć możliwość sprawdzenia czy się nie pomylił w montażu, czy bateria jest sprawna... A jak już ma miernik to czemu nie sprawdzi tranzystora omomierzem? Bo w tym układzie przecież nawet bety nie zmierzy, a miernikiem tak...
    Autor zbudował "prototyp" pół roku temu ( A raczej skopiował bezmyślnie schemat znaleziony w sieci, zresztą po kilku nieudanych próbach, bo bez pomocy ze strony innych użytkowników by tego nawet nie zrobił) - a teraz nagle ni stąd ni zowąd uznał, że poziom jego konstrukcji jest odpowiedni do działu DiY i chwali się przed całym światem jaki to on zdolny...A w sieci są tysiące jak nie setki tysięcy takich układów - ja rozumiem radość z (wreszcie) uruchomionego migacza, ale chyba są jakieś granice?

• #20 26 Lis 2017 14:59
    Jawi_P
    Poziom 33  

es2 napisał:
    Myślę, że nie było by takich bubli, gdyby nie gadżety Elektrody.

yogi009 napisał:
    No..., poziom działu DIY leci coraz szybciej ;-) Strach pomyśleć, że ktoś się może na tym wzorować.

Wszystkiemu winien regulamin konkursu. To obligatoryjne otrzymanie gadżetu za samo zgłoszenie to nonsens.
    Organizator nie przewidział projektów typu tester tranzystora, tester led.
    Ja uważam, że zgłaszanie takich projektów jest trochę też ryzykowne dla samych zglaszajacych.
    Taki projekt będzie się ciągnął za ogonem na forum, nawet jak nabierze user doświadczenia, to nie jeden zareaguje na jego krytykę wytykając mu co sam pisał.
    Ale trzeba spojrzeć też z innej strony, jak dział DIY ożył ;)
    A tych klika plew przecież można byłoby się pozbyć jednym zapisem w regulaminie konkursu.
    Będzie nauczka na przyszlosć :)

• #21 26 Lis 2017 15:10
    es2
    Poziom 16  

Jawi_P napisał:
    A tych klika plew przecież można byłoby się pozbyć jednym zapisem w regulaminie konkursu.

Tak, ale zmieniać regulamin w trakcie trwania konkursu?
    W Biedronce, zrobili jakies durne zabawki, za jakies ma punkty. W poprzedniej edycji zabrakło musieli doprodukować. W tej co teraz sie kończy jas już zapisa "albo do wyczerpania zapasów". Następnym razem Elektroda pewnie tez da podobny zapis (np "liczba gadżetów ograniczona", czy "regulamin może uledż zmianie w czasie trwania konkursu").

• #22 26 Lis 2017 15:37
    Freddy
    Poziom 43  

Regulamin i temat konkursu mówią wyraźnie "... Zaprezentuj własne urządzenie pomiarowe".

1. To jest tester, więc nie powinien się tutaj znaleźć.
    2. Niektórzy napisali w tym temacie nawet po kilka postów, ale żaden z tych postów nic do dyskusji na temat funkcjonowania, czy też poprawienia prezentowanego urządzenia.

Proszę więc pokażcie mi post w tym temacie, który nie podchodzi pod choćby jeden z n/w punktów regulaminu 3.1.11, 3.1.13, 3.1.14.

Uprzedzam następne posty - ten mój post podlega :)
    Najbardziej krzyczącego i urągającego w i na dział DIY proszę o pokazanie choćby jednej rzeczowej konstrukcji.

• #23 26 Lis 2017 16:03
    es2
    Poziom 16  

Freddy napisał:
    Proszę więc pokażcie mi post w tym temacie, który nie podchodzi pod choćby jeden z n/w punktów regulaminu 3.1.11, 3.1.13, 3.1.14.

Kiedyśto nawet czytałem ale regulamin, jak przepisy za PRL (teraz zresztą też a nawet bardziej beszczelnie) jest stosowany kiedy jest wygodny. Zależnie od wypowiadającego się i od moderatora, stosowanie regulaminu może byc bardzo rózne, od ignorowania go do bana.

• #24 26 Lis 2017 21:11
    gulson
    Administrator Systemowy

lukashb napisał:
    To ja zgłosiłem dwa projekty, a dostałem jeden gadżet (choć mowa była, że za każdy dostajemy nagrodę) a tutaj kolega zwija już kolejny sprzęcior :( Panie Adminie! Panie Gulson! jak to jest !!

Za każdą prezentację jest gadżet, ale maksymalnie dwa, bo tyle po prostu mam różnych płytek :) Chyba, że mogą się powtarzać dla autora konstrukcji.

Przeniosłem do DIY Początkujący.

Autor jak się zgłosi po gadżet to go otrzyma, bo nie założyłem wyjątków, ale niestety prezentować na głównej tego DIY nie mogę. Serce mi nie pozwala.

• #25 26 Lis 2017 21:19
    es2
    Poziom 16  

gulson napisał:
    utor jak się zgłosi po gadżet to go otrzyma, bo nie założyłem wyjątków, ale

Jak ma honor, to sie nie zgłosi, ale co teraz to słowo znaczy?
    Polityka na tym forum nie jest mile widziana, więc kilku milionów przykładów nie mogę dołączyć.

• #26 13 Gru 2017 15:38
    22053
    Użytkownik usunął konto