logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

STRUMYK – Hi-Fi streamer na Raspberry Pi 4 + IQaudIO DAC Pro

Pltin74 15 Lis 2025 00:23 7590 66

TL;DR

  • Powstał streamer Hi-Fi STRUMYK oparty na Raspberry Pi 4 i karcie IQaudIO DAC Pro do odtwarzania muzyki z domowego NAS.
  • System Volumio obsługuje aplikację mobilną oraz 5-calowy dotykowy wyświetlacz OSOYOO podłączony przez DSI.
  • Na tylnym panelu znalazły się dwie pary wyjść RCA z przełączaniem, gniazdo RJ45, wyłącznik zasilania i złącze USB-C.
  • Urządzenie odtwarza materiał audio w jakości 16–24 bit, a obudowę wydrukowano na drukarce Bambu Lab P1S.
Wygenerowane przez model językowy.
📢 Słuchaj (AI):
  • #31 21752875
    cinepi
    Poziom 17  
    Posty: 162
    Pomógł: 17
    Ocena: 46
    Obudowa rzeczywiście do lekkiego dopracowania, ale i tak podziwiam za złożenie wszystkiego do kupy tak żeby działało. Przy dzisiejszym poziomie skomplikowania wszystkiego, oraz niskim poziomie wszelkich dokumentacji i instrukcji, poskładanie urządzenia z "klocków" wcale nie jest tak łatwe jak się wydaje. PS. Aż dziw że jeszcze nikt nie napisał że zasilacz z czarnej listy:)
  • #32 21752886
    Jawi_P
    Poziom 36  
    Posty: 3232
    Pomógł: 259
    Ocena: 706
    _ACeK_ napisał:
    khoam napisał:
    ...Zawsze to jakaś rozrywka


    👏 😊 💯 ⚠️
    🧐 Taki już jest ten świat jedni robia coś pro bono inni za 💰 albo licza na szczodrość "Pomogłem? Kup mi kawę"

    @_ACeK_
    _ACeK_ napisał:
    Da się rozjaśnić

    🙃 Odkąd pamiętam to zawsze jak zrobiłem jakąś płytkę, miałem problem z obudową Moja pierwsza obudowa, jaką zrobiłem, to była do interfejsu magnetowidu Atari 😇 Zrobiona z okrągłego pudełka po paście do mycia rąk 😛 wygląda okropnie ale spełnia swoje funkcje

    😎 Był kiedyś taki gość co do pudełka powsadzał kilka wynalazków i opatentował to jako radio ✅

    Nie obraź się, ale czy mógłbyś ograniczyć wstawianie tylu emotek w treściach które publikujesz? Może ja tylko tak mam, ale nie da się tego czytać, gdzie się natknę na Twój post to większość jego treści odpuszczam :(
    Sorki, ale przypomina mi się pewna książeczka "Mam 6 lat" ;)
  • #33 21752948
    Pltin74
    Poziom 8  
    Posty: 143
    Ocena: 132
    >>21752116 bardzo dziękuje :)

    >>21752128 prosze bardzo, oto zdjęcia urządzenia z każdej możliwej strony (chyba) :p

    Czarne urządzenie z ekranem z przodu i napisem STRUMYK na górnej części obudowy.
    Czarna obudowa z pomarańczowym panelem i napisem „STRUMYK” na górze
    Czarna plastikowa obudowa z przełącznikami, gniazdami i napisem SYRNYX na górze
    Czarne prostokątne urządzenie z ekranem i czterema stożkowymi nóżkami u góry
    Płytka Raspberry Pi i ekran OSOYOO w pomarańczowej obudowie z podłączonymi kablami
    >>21752572 To czarne co użytkownik zaznaczył to jest kreska zrobiona przez marker. na 2 zdjeciu widać mój włos (mam nadzieje, ze nikt mnie przez to nie namierzy), a co do tych rzeczy wokół śrub to faktycznie jest to błąd druku, ale zapewniam, że całość obudowy nie posiada żadnych pęknieć. dobrze, że to wyszło bo nie dodałem, ze wersja którą pokazuje, jest moją wersją, na której testowałem wiele rozwiązań, które w finalnej wersji zostały poprawione, dlatego widać wiele "niedociągnięć". Dla mnie osobiście ważniejszy jest wygląd zewnętrzny, który w moim produkcie, jest prosty, minimalistyczny, i klarowny :)
    acctr napisał:
    W obecnej postaci obudowę równie dobrze mogłeś wykonać z tektury, pomalować kredkami na pomarańczowo z "designerskim" logo, faktura byłaby lepsza a obudowa zyskała bo "hand made".

    widze, że niektórzy naprawdę kultywują stereotypową elektrode
    >>21752574 i taką opinie bardzo lubie i szanuje. wyrażasz swoje zdanie, nie atakując tylko merytorycznie pisząc co jest nie tak. Dziękuje za plusik!>>21752769 stworzyłem instrukcje, która również wymagała ode mnie wiele pracy, dlatego postanowiłem ją umieścic w wersji płatnej. Co do feedbacku, jak narazie nie dostałem żadnych wiadomości od osób które kupiły produkt, ale tak jasne, jezeli coś będzie do poprawy, osoby które kupiły wersje 1.0 dostaną pliki za free.
    >>21752833 Dziękuje za opinie. PS. również nie jestem zainteresowany

    Dodano po 4 [minuty]:

    >>21752875 chętnie się zapoznam z twoją opinią, co jest do doszlifowania i mówie tu serio, jak chcesz to przedstaw co tam widzisz nie tak ;D
  • #34 21752954
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #35 21752959
    Mobali
    Poziom 43  
    Posty: 11927
    Pomógł: 1343
    Ocena: 3837
    Nepto napisał:
    Zastanawiałeś się może nad tym, czy dałoby się jakoś uniknąć tych łbów śrub na panelu przednim?
    acctr napisał:
    Jednak szczerze pisząc, obudowa, którą zaprezentowałeś jest prosta, ale nie jest wspaniała - okropna faktura druku 3d i brak jakichkolwiek wzmocnień konstrukcji, jakieś pęknięcia wokół mocowań, śruby bez nakrętek, powyginane ścianki.

    Pęknięć nie zauważyłem. W środku obudowa ma być przede wszystkim funkcjonalna. I jest, więc reszta to już tylko sztuka dla sztuki. Ze wzmocnieniami też nie przesadzajmy, bo od stania na blacie biurka to się raczej nie rozpadnie. Estetyka? Kolorystyka? Faktura...? Przecież to kwestie wybitnie subiektywne. Jednemu podoba się tak, a komuś innemu nie. Te śruby z przodu są na przykład charakterystyczne dla pewnego stylu. Mam nawet wrażenie, że teraz większość niewielkich obudów azjatyckich i urządzeń w nich upakowanych wykonuje się w takim standardzie. Mnie to nie do końca to przekonuje, podobnie jak współczesne stylizacje na retro. No ale innych chyba tak, skoro się sprzedaje?

    Jeśli coś jest DIY to przecież wykonuje się własny projekt celując głównie w indywidualne gusta i potrzeby. A jeśli ktoś chce mieć całkiem inaczej i "ładniej", to niech sobie tak zrobi. Ale po co edukować autora projektu w kwestii co ma stać w jego własnym domu i jak ma wyglądać na jego własnym stole? Jeśli chodzi o mnie, to ta skrzynka wcale mnie nie drażni i bez problemu mogłaby stać sobie także u mnie. Zresztą wcale nie odbiega od "firmowych" produktów, a chińszczyznę z różnych aliekspresów przebija chociażby oryginalnością i indywidualnością. Sądzę też, że z powodzeniem można zaproponować wszystkim chętnym taki zestaw. I wcale nie napiszę, że nie jestem zainteresowany (jak ktoś wyżej). Jeśli samodzielne złożenie kosztowałoby mnie sporo więcej, lub zwyczajnie nie miałbym czasu na taką zabawię... To czemu nie?

    Nie odnoszę się personalnie do nikogo, ale wyczuwalne tu krytykowanie faktu, że nie prawdziwe DIY ale "składak z klocków" jest dzisiaj chyba zupełnie nie na miejscu. Przecież to właśnie próba budowania od podstaw mikrokomputera byłaby kompletnym absurdem. Szczególnie, że cała koncepcja Raspberry (i innych otwartych "jednopłytkowców") została wymyślona właśnie jako wsparcie dla tego typu własnych projektów. Zresztą idąc dalej tą drogą... Czy autor powinien zająć się także hodowaniem mikrokryształów krzemu tylko po to, żeby kiedyś w pełni samodzielnie zrealizować sobie jakiś projekt? Przecież nawet budując zwykły klasyczny wzmacniacz audio także w istocie składa się go z gotowych elementów wyprodukowanych przez innych. Niestety, wraz z postępem skali integracji oraz cyfryzacją elektroniki, w naszym DIY będzie coraz mniej "pławienia się w chlorku" i zabawy z Lutolą w ręce, a coraz więcej takich gotowych "kloców", programatorów i algorytmów. Czy się to komuś podoba, czy też nie, to się dzieje. Ale pewnie na zawsze pozostanie jedno - potrzeba, własna koncepcja i realizacja pomysłu. Pozostanie pewnie krytykanctwo, zwykle największe od tych, którym nawet budować z klocków się już nie chce ;-)
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #36 21752968
    Pltin74
    Poziom 8  
    Posty: 143
    Ocena: 132
    >>21752954 a to się akurat bardzo ciesze, bo śmiech to zdrowie! a co do tego pytania o ten nowoczesny styl, czy ja w którymś momencie wyrażałem w jakiś sposób poczucie wyższości i lepszości? to nie ja zaszufladkowałem społeczność reddita jako "jakichś tam", wiec serio, po co bajkopisarzyć ;D
  • #37 21752975
    gulson
    Administrator Systemowy
    Posty: 29374
    Pomógł: 148
    Ocena: 6058
    @Pltin74
    Duży plus przede wszystkim za to, że nie skończyło się (jak u mnie) na malinie w powietrzu, tylko powstało kompletne, używalne urządzenie. Obudowę zawsze można dopieścić. Ale najważniejsze, że Ci się chce i miałeś odwagę zaprezentować i się nie obrażasz na uwagi (niektóre uwagi są po prostu trollujące). Trzymam kciuki za kolejne wersje i kolejne projekty. Jak znajdziesz chwilę wyślij mi nr Paczkomatu.

    @khoam
    Forma, w której to piszesz, miejscami wygląda bardziej na docinki niż na konstruktywną krytykę. Takie wypowiedzi nie wnoszą nic technicznego do dyskusji, za to skutecznie zniechęcają autora i innych do pokazywania czegokolwiek. Przez takie komentarze to jest dokładnie to, co ludzie opisują jako "stereotypowa elektroda"
  • #38 21752981
    Pltin74
    Poziom 8  
    Posty: 143
    Ocena: 132
    >>21752959 Mam bardzo podobne podejcie, uważam, że to co robie może się komuś nie podobać i każdy ma do tego prawo. Uważam również, że podpowiedzi i "ale" są potrzebne do tego, żeby coś udoskonalić. dziękuje za ten komentarz, plusik poleciał.

    Dodano po 8 [minuty]:

    >>21752975 Bardzo dziękuje za miłe słowa, wystawianie się na krytyke i nawet "trollowanie" pomaga nabyć odporność oraz wzmocnić charakter :)
  • #39 21753023
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #40 21753095
    acctr
    Poziom 39  
    Posty: 4554
    Pomógł: 389
    Ocena: 2021
    Mobali napisał:
    Estetyka? Kolorystyka? Faktura...? Przecież to kwestie wybitnie subiektywne

    Taka cecha druku 3D, że przedmioty posiadają fakturę marnej jakości. I to nie wpływa tylko na estetykę ale i na stronę użytkową bo powierzchnia łatwo zbiera brud i kurz, który ciężko usunąć.
    Mobali napisał:
    W środku obudowa ma być przede wszystkim funkcjonalna. I jest, więc reszta to już tylko sztuka dla sztuki.

    Wyjaśnij gdzie widzisz tą funkcjonalność oprócz pokaźnej kubatury, którą spełnia pudełko podobnych rozmiarów.
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #41 21753132
    _ACeK_
    Poziom 15  
    Posty: 164
    Pomógł: 6
    Ocena: 194
    Jawi_P napisał:
    Nie obraź się,


    😊 Bez obrazy ja mam 17 lat (po raz któryś), a nie 6 :wink: Emoji to mój sposób dodania treści do posta, zwłaszcza że spisaniem nigdy mi nie było po drodze :(

    Jawi_P napisał:
    Może ja tylko tak mam, ale nie da się tego czytać,


    Sorry że swobodnie podchodzę do życia, a nie na serio jakby od tego zależało przetrwanie świata, dziś jesteś, jutro Cię już nie ma Carpe diem :smile:

    👀 Atmosfera trochę zrobiła się napięta dla rozluźnienia i pośmiania się z moich obudów daję dwa zdjęcia 😎

    Plastikowy pojemnik i różowa mydelniczka przerobione na urządzenia elektroniczne

    Ręcznie wykonany zasilacz w różowym pudełku z transformatorami i przewodami

    :idea: W takiej jak ta niebieska schowałem interface, za to mydelniczka robiła za zasilacz, gniazdko osemka zabezpieczona szmacianą izolacją nasiąkniętą smołą, takie były technologie pod koniec lat 80-tych :razz:
  • #42 21753177
    oshii
    Poziom 26  
    Posty: 794
    Pomógł: 84
    Ocena: 259
    Mobali napisał:
    Ze wzmocnieniami też nie przesadzajmy, bo od stania na blacie biurka to się raczej nie rozpadnie.

    Jeśli coś robisz wyłącznie dla siebie - pełna zgoda. Jeśli (płatnie) udostępniasz innym, którzy jak mniemam ufają że projekt przeszedł etap prototypu, a jednak potem górna pokrywa wykrzywia się w lekki banan, to imho warto się pochylić nad tematem głębiej.

    @Pltin74 Dzięki za dodatkowe foty. Zakładam, że tylny panel w wersji końcowej przeprojektowałeś, bo tak strice z punktu widzenia estetycznego wzajemny układ wejść/wyjść/przełączników pozostawia trochę do życzenia.

    1. Podłączanie zasilania bezpośrednio do pinów GPIO nie jest polecaną praktyką; omijasz w ten sposób caly układ wejściowy zasilania i negocjację napięć/mocy.
    Jakiego zasilacza używasz? Z tego co widzę 5V i GND idzie bezpośrednio z gniazda. Ponieważ omijasz usb-c samego raspberry, większość zasilaczy, może z wyjątkiem tego oficjalnego nie pozwoli na przepływ wystarczająco dużego prądu, żeby zasilić samą malinę, nie mówiąc już o karcie rozszerzeń i ekranie.
    2. Jesteś zadowolony z użytego ekranu? Z doświadczenia, takie ekraniki mają b.słabą czerń i b.słabe kąty widzenia, m.in. dlatego osobiście wykluczyłbym je na starcie, bo przy kameralnym oświetleniu, patrząc z boku wyglądają po prostu źle.
    3. Upewniałeś się, że końcówki RJ-45 dobrze wchodzą, nawet jeśli przewód ma dodatkowe osłonki? Bo wydaje mi się, że mocniej ogumowany wtyk może nie chcieć się wpiąc, więc albo musiałoby tam być zagłębienie z zewnątrz, albo ubrany materiał wewnątrz i płycej osadzone dzieki temu gniazdo.

    acctr napisał:
    Taka cecha druku 3D, że przedmioty posiadają fakturę marnej jakości. I to nie wpływa tylko na estetykę ale i na stronę użytkową bo powierzchnia łatwo zbiera brud i kurz, który ciężko usunąć.

    Na druku 3D się nie znam, ale chyba wiele zmienia:
    - użyty plastik
    - nastawy wydruku
    Choć wiadomo, że gładkości a nawet połysku plastiku z wtryskarki nie da się osiągnąć, a już na pewno nie amatorskimi drukarkami.
  • #43 21753212
    bsw
    Poziom 22  
    Posty: 694
    Pomógł: 5
    Ocena: 729
    Mam taką refleksję na temat elektrody i diy.
    Autor pospinał kilka gotowych modułów, zainstalował gotowe distro, wsadził to do obudowy która się sama wydrukowała i voile - jest diy. I jeszcze można na tym zarobić - ale absolutnie nie wolno krytykować bo to mowa nienawiści jest...

    15 lat temu na tym samym forum pojawił się dość podobny projekt:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1795424.html
    Podobny ale dużo bardziej pracochłonny. Po pierwsze dobór elementów, po drugie instalacja i konfiguracja softu i w końcu sama obudowa wykonana ślusarsko z blachy. Ale tamten projekt na skutek krytyki został wyrzucony z DIY - bo za mało elektroniczny...
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #44 21753244
    gulson
    Administrator Systemowy
    Posty: 29374
    Pomógł: 148
    Ocena: 6058
    1. Jest to link do 15 letniego tematu. Tak, kiedyś to były czasy, teraz nie ma czasów.
    2. Nie da się ukryć, że poziom DIY 15 lat temu był większy. Z jednej strony zmieniły się narzędzia: mamy druk 3D, gotowe moduły, gotowe distro. To naturalne, że współczesne DIY częściej polega na integracji klocków, projektowaniu obudowy.
    Ale ogólnie był wyższy poziom wszędzie, na przykład w nauce, teraz wystarczy "pomalować krasnala". Kolejny etap, to będzie, "AI pomaluj mi krasnala".
    3. Nie da się ukryć, że przez ciągłe krytykowanie w stylu "widzę, że jesteś zadowolony z swojej konstrukcji, ale może wyjaśnisz z czego" dochodzi do zniechęcenia prezentowania czegokolwiek. W zasadzie dział DIY do zamknięcia.
    4. Jest różnica między merytoryczną krytyką a ciągłym "wbijaniu szpilek". To nie pomaga ani autorowi, ani jakości dyskusji.
  • #45 21753257
    bsw
    Poziom 22  
    Posty: 694
    Pomógł: 5
    Ocena: 729
    Odkąd dostałem bana i reprymendę już nie śmiem tutaj niczego krytykować.
    A to co napisałem to refleksja - jak to świat się przez te 15 lat (ro)zmienił...
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #46 21753324
    Jawi_P
    Poziom 36  
    Posty: 3232
    Pomógł: 259
    Ocena: 706
    _ACeK_ napisał:
    Bez obrazy ja mam 17 lat (po raz któryś), a nie 6 Emoji to mój sposób dodania treści do posta, zwłaszcza że spisaniem nigdy mi nie było po drodze

    Ale ja mam poczucie humoru, spoko. I serio nie pisałem tego złośliwie, tylko zauważam fakt, że takie formy się czyta trudno. Jeżeli nie bardzo zleży CI żeby CIę czytać to cóż.. . Zauważ, że tu większość ma średnią 3 x Twój wiek i jak już ktoś zauważy emotkę to najpierw musi rozkminić co oznacza :)
  • #47 21753358
    tytka
    Poziom 23  
    Posty: 760
    Pomógł: 8
    Ocena: 1836
    Pltin74 napisał:
    Nie jest to nic niesamowitego

    Zdroworozsądkowa samokrytyka, bardzo mi się ona spodobała.
    Bo faktycznie projekt nie jest niczym szczególnym, taki raczej z tych szybkich i bardzo prostych.
    Szkoda, że nie próbowałeś wzbogacić projektu o własną inwencję (poza obudową).

    Pltin74 napisał:
    ... ale co ciekawe na Reddicie projekt został bardzo pozytywnie przyjęty, i jest to mój pierwszy produkt, który można zakupić na moim patreonie

    No cóż, w takim razie gratuluję koledze.
    A ja jakoś wciąż nie mam odwagi swoich "produktów" wystawić na sprzedaż :(

    ...


    Może niebawem pochwalę się moim Volumio-Playerem, do którego podszedłem po swojemu. Inaczej niż kolego w tym temacie.
  • #48 21753397
    efi222
    Poziom 22  
    Posty: 765
    Pomógł: 12
    Ocena: 1204
    oshii napisał:
    Choć wiadomo, że gładkości a nawet połysku plastiku z wtryskarki nie da się osiągnąć, a już na pewno nie amatorskimi

    Jak wydrukujesz bryłę na szybie, to masz połysk fortepianowy. Przynajmniej z tej strony. :)
    Patrząc całościowo - przynajmniej w moim odczuciu, wydruki 3D wymagają dodatkowej obróbki. Wydruk prosto ze stołu drukarki jest po prostu brzydki.
  • #49 21753418
    maestro16s
    Poziom 11  
    Posty: 21
    Pomógł: 1
    Ocena: 7
    Nawet ciekawa kostka. Zapytam z ciekawości - to całe Volumio ma wsparcie youtube music?
  • #51 21753709
    cinepi
    Poziom 17  
    Posty: 162
    Pomógł: 17
    Ocena: 46
    Pltin74 napisał:
    >>21752875 chętnie się zapoznam z twoją opinią, co jest do doszlifowania i mówie tu serio, jak chcesz to przedstaw co tam widzisz nie tak ;D

    W sumie to chyba tyko do estetyki wkrętów można by się przyczepić - przedniej jeszcze ujdą, choć mogłyby mieć łeb soczewkowy lub być poczernione. Tylne - najlepiej w takim samym stylu jak przednie, ewentualnie przynajmniej sfazowane otwory, żeby schować te 4 wkręty mocujące tylną ścianę. Reszta jak najbardziej OK.
  • #52 21753736
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #53 21753771
    acctr
    Poziom 39  
    Posty: 4554
    Pomógł: 389
    Ocena: 2021
    oshii napisał:
    Na druku 3D się nie znam, ale chyba wiele zmienia:
    - użyty plastik
    - nastawy wydruku

    Niestety, niewiele to zmieni, porowatość wynika z techniki druku 3d. Rekompensuje to możliwość realizacji najbardziej fantazyjnych konstrukcji, czego tutaj niestety nie widać. Jak na obecne możliwości dostępu do wiedzy i otwartych projektów, wydrukowanie prostopadłościanu nie jest wyczynem budzącym zachwyt.

    Na nowych zdjęciach widać spód, gdzie nie wystają żadne śruby - to już zasługuje na pochwałę (chociaż nie widać czy płytka z Raspberry Pi jest przykręcona do słupków czy nie). Tylny panel natomiast mógłby posiadać fazowane otwory, żeby kryły w całości stożkowe łby śrub.
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #54 21754159
    Pltin74
    Poziom 8  
    Posty: 143
    Ocena: 132
    >>21753023 ;D Dużo zdrowia życze
    acctr napisał:
    Taka cecha druku 3D, że przedmioty posiadają fakturę marnej jakości. I to nie wpływa tylko na estetykę ale i na stronę użytkową bo powierzchnia łatwo zbiera brud i kurz, który ciężko usunąć.
    Mobali napisał:

    czyli mam rozumieć, że jeżeli ktoś uważa, że faktura druku 3d jest ładna a nawet ją lubi to znaczy, że trzeba go do Kobierzyna wysłać? ;d
    acctr napisał:
    Wyjaśnij gdzie widzisz tą funkcjonalność oprócz pokaźnej kubatury, którą spełnia pudełko podobnych rozmiarów.

    No tak, po co kupować kosiarke do trawy, jak można ją kosić za pomocą nożyczek, przecież spełnia to tę samą funkcje
    oshii napisał:
    Jeśli coś robisz wyłącznie dla siebie - pełna zgoda. Jeśli (płatnie) udostępniasz innym, którzy jak mniemam ufają że projekt przeszedł etap prototypu, a jednak potem górna pokrywa wykrzywia się w lekki banan, to imho warto się pochylić nad tematem głębiej.

    u mnie ten problem został rozwiązany, wystarczyło lekko wyprostować druk i jest prosto. Zdjęcie, które umieściłem w poscie głownym było zrobione dawno temu, gdy jeszcze góra była z PLA (materiał o niskiej rezystancji termicznej), który koniec końców się "stopił", dlatego też w instrukcji jest napisane, że lepszym wyborem jest PETG
    oshii napisał:
    Zakładam, że tylny panel w wersji końcowej przeprojektowałeś, bo tak strice z punktu widzenia estetycznego wzajemny układ wejść/wyjść/przełączników pozostawia trochę do życzenia.

    zostało tak jak jest ;)
    oshii napisał:
    1. Podłączanie zasilania bezpośrednio do pinów GPIO nie jest polecaną praktyką; omijasz w ten sposób caly układ wejściowy zasilania i negocjację napięć/mocy.
    Jakiego zasilacza używasz? Z tego co widzę 5V i GND idzie bezpośrednio z gniazda. Ponieważ omijasz usb-c samego raspberry, większość zasilaczy, może z wyjątkiem tego oficjalnego nie pozwoli na przepływ wystarczająco dużego prądu, żeby zasilić samą malinę, nie mówiąc już o karcie rozszerzeń i ekranie.

    ok dzieki za spostrzeżenie! nie miałem o tym pojęcia. zasilacz 5V/2A z botlandu. Twoim zdaniem jak inaczej podłączyć zasilanie?
    oshii napisał:
    2. Jesteś zadowolony z użytego ekranu? Z doświadczenia, takie ekraniki mają b.słabą czerń i b.słabe kąty widzenia, m.in. dlatego osobiście wykluczyłbym je na starcie, bo przy kameralnym oświetleniu, patrząc z boku wyglądają po prostu źle.

    Tak jestem! patrze na niego zazwyczaj na niego na wprost, więc nie przeszkadzają mi słabe kąty (jeżeli takie istnieją)
    oshii napisał:
    3. Upewniałeś się, że końcówki RJ-45 dobrze wchodzą, nawet jeśli przewód ma dodatkowe osłonki? Bo wydaje mi się, że mocniej ogumowany wtyk może nie chcieć się wpiąc, więc albo musiałoby tam być zagłębienie z zewnątrz, albo ubrany materiał wewnątrz i płycej osadzone dzieki temu gniazdo.

    Tak, wszystko wchodzi jak powinno :)
    bsw napisał:
    Autor pospinał kilka gotowych modułów, zainstalował gotowe distro, wsadził to do obudowy która się sama wydrukowała i voile - jest diy. I jeszcze można na tym zarobić - ale absolutnie nie wolno krytykować bo to mowa nienawiści jest...

    W którym momencie ktokolwiek wspomniał o mowie nienawiści? :D bajkopisarstwo i nadinterpretacja widze jest cechą wspólną, osób, które tęsknią za starą "dobrą" elektrodą ;)
    tytka napisał:
    Szkoda, że nie próbowałeś wzbogacić projektu o własną inwencję (poza obudową).

    tak zgadza się, był to projekt, który miał być zastąpiony czymś "bogatszym", ale niespodziewanie dostał tyle pozytywnych opinii, że odechciało mi się robić coś "droższego". Jest to tania obudowa, którą możesz sobie wydrukować sam, sam ją złożyć i cieszyć się, ze coś co sam złożyłeś, spełnia określoną funkcje :)
    tytka napisał:
    A ja jakoś wciąż nie mam odwagi swoich "produktów" wystawić na sprzedaż

    ja też się bałem ale sie przemogłem, i dostałem z tego profity. ale nie dziwie się, jak sie naczyta "najprawdziwszych i najważniejszych" opinii staroelektrodziarzy to sie odniechciewa ;D
    efi222 napisał:
    Wydruk prosto ze stołu drukarki jest po prostu brzydki.

    twoim zdaniem, mi się osobiście podoba. ale każdy ma swój styl i swój gust ;)
    cinepi napisał:
    W sumie to chyba tyko do estetyki wkrętów można by się przyczepić - przedniej jeszcze ujdą, choć mogłyby mieć łeb soczewkowy lub być poczernione. Tylne - najlepiej w takim samym stylu jak przednie, ewentualnie przynajmniej sfazowane otwory, żeby schować te 4 wkręty mocujące tylną ścianę. Reszta jak najbardziej OK.

    Dzięki bardzo, specjalnie dałem sruby imbusowe wystające bo po prostu podobają mi się. Z tyłu też takie będą, ale obecnie nie ma ich "na stanie" :)
    khoam napisał:
    Proponuję, aby w przypadku publikacji DIY pytania mogła zadawać tylko AI. W trybie "Friendly". To pozwoli na nienaruszanie strefy komfortu autora DIY.

    Jak już tak tutaj proponujecie i sypiecie dobrymi radami to ja mam też dla was propozycje: Zróbcie sobie forum/grupe na facebooku (whatsappie) czy czat grupowy na messengerze nazywający się "śruby rzymskie z elektrody" (kmwtw ;D) gdzie jedną z aktywności będzie marudzenie jakie to wszystko teraz jest i ze kiedyś było lepiej, a teraz jest gorzy, a druga - już ostatnia aktywność - to będzie ustalanie nowych reguł i definicji słów i zwrotów, takich tylko wam pasujących :S
  • #55 21754207
    tytka
    Poziom 23  
    Posty: 760
    Pomógł: 8
    Ocena: 1836
    Pltin74 napisał:
    tak zgadza się, był to projekt, który miał być zastąpiony czymś "bogatszym", ale niespodziewanie dostał tyle pozytywnych opinii, że odechciało mi się robić coś "droższego".

    W moim odczuciu, to tymi słowami kiepsko się podsumowałeś. Kilka wątpliwych laików i od razu ambicje spadły :( W sumie smutne to. A można było powalczyć dalej.

    Pltin74 napisał:
    ja też się bałem (...) ale nie dziwie się, jak sie naczyta "najprawdziwszych i najważniejszych" opinii staroelektrodziarzy to sie odniechciewa ;D

    U mnie nie chodzi o strach przed opiniami innych, tego się najmniej boję. Za duży na to jestem :) U mnie problem tkwi w czymś innym.
  • #56 21754209
    Pltin74
    Poziom 8  
    Posty: 143
    Ocena: 132
    tytka napisał:
    W moim odczuciu, to tymi słowami kiepsko się podsumowałeś. Kilka wątpliwych laików i od razu ambicje spadły W sumie smutne to. A można było powalczyć dalej.

    nie o to chodzi, po prostu mam wiele innych otwartych projektów, które nie są "klockami". Nie chodzi o lajki, no ale, myślcie sobie co chcecie, ja tam wiem lepiej czy jestem ambitny czy nie :p
  • #57 21754292
    oshii
    Poziom 26  
    Posty: 794
    Pomógł: 84
    Ocena: 259
    Pltin74 napisał:
    ok dzieki za spostrzeżenie! nie miałem o tym pojęcia. zasilacz 5V/2A z botlandu. Twoim zdaniem jak inaczej podłączyć zasilanie?

    Najbezpieczniej byłoby podłączyć się przedłużką usb-c bezpośrednio do wejścia raspberry. Domyślnie usb dostarcza max. 500-900 mA, dopiero po negocjacji limit jest zwiększany np do 3A. Tak więc w zależności z jakiego zasilacza skorzysta końcowy użytkownik, może się zdziwić, bo urządzenie w ogóle się nie uruchomi. 500 mA to stanowczo za malo dla maliny + karty + wyświetlacza, żeby działało.
    Chyba, że się mylę, to mnie ktoś tu pewnie poprawi.
  • #58 21754295
    Pltin74
    Poziom 8  
    Posty: 143
    Ocena: 132
    >>21754292 Zmierze dzisiaj pobór prądu jaki malina bierze, z tych pinów, DZIĘKUJE!
  • #59 21754632
    tytka
    Poziom 23  
    Posty: 760
    Pomógł: 8
    Ocena: 1836
    oshii napisał:
    Najbezpieczniej byłoby podłączyć się przedłużką usb-c bezpośrednio do wejścia raspberry.


    Jeśli używa się zewnętrznego zasilacza z USB-C to zdecydowanie tak.
    Natomiast jeśliby użyć wbudowanej (pewnej) przetwornicy o wydajności prądowej 3A lub lepiej więcej, to spokojnie można "malinę" zasilać za pośrednictwem kołków w listwie GPIO.
    Ja w swoich projektach rpi zasilam z wbudowanych zasilaczy (5/6A) przez GPIO i nie mam z tym żadnych problemów.
  • #60 21755388
    jz2004
    Poziom 4  
    Posty: 12
    jeszcze tylko dodać zwrotnicę dsp 6 kanałów, końcówki i fajne głośniki
📢 Słuchaj (AI):

Podsumowanie tematu

✨ Projekt obudowy do Raspberry Pi 4 z kartą IQaudIO DAC Pro służy jako streamer Hi-Fi do odtwarzania muzyki z domowego serwera NAS w jakości 16–24 bit, wykorzystując system Volumio. Urządzenie wyposażone jest w 5-calowy dotykowy ekran OSOYOO podłączony przez DSI oraz tylne złącza: dwie pary wyjść RCA z przełącznikiem, gniazdo RJ45, wyłącznik zasilania i USB-C do zasilania. Obudowa została wydrukowana na drukarce 3D Bambu Lab P1S, jednak w dyskusji zwrócono uwagę na niedociągnięcia takie jak faktura druku, brak wzmocnień konstrukcji, wygięcia i estetykę mocowań śrub. Zasugerowano poprawę sztywności i estetyki, a także udostępnienie instrukcji montażu i plików STL, co mogłoby ułatwić reprodukcję projektu. Poruszono kwestie zasilania – obecne podłączenie zasilacza 5V/2A z Botlandu bezpośrednio do pinów GPIO może być niewystarczające i niezalecane, lepszym rozwiązaniem jest zasilanie przez USB-C z odpowiednią negocjacją prądu. Dyskusja podkreśliła, że współczesne DIY często polega na integracji gotowych modułów i projektowaniu obudów, a krytyka powinna być konstruktywna. W kontekście jakości dźwięku IQaudIO DAC Pro oparty jest na przetworniku Burr Brown PCM5242 32-bit/384 kHz, umożliwiając odtwarzanie do 24-bit/192 kHz. Projekt spotkał się z mieszanymi opiniami dotyczącymi estetyki i funkcjonalności, ale doceniono fakt stworzenia kompletnego, działającego urządzenia.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA