Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Hotair
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Super oświetlenie lutownicy

mxkomfort 06 Sty 2018 03:50 11460 57
  • Super oświetlenie lutownicy
    Co prawda można zakupić podświetlenie LED w soczewce do lutownicy, jednak postanowiłem zrobić coś znacznie jaśniejszego. Teraz lutowanie to przyjemność. W oprawie z gwintem po żarówce znajduje się mostek prostowniczy (można wymontować z uszkodzonej "żarówki" LED (jest tego pełno np. w koszach w Biedronce za darmo) i kondensator między + i - (zapobiega miganiu). Jak największa pojemność, przy napięciu nie mniej niż podaje lutownica i odpowiednich wymiarach. Przykładowe przedstawione fotki są dla lutownicy 6V (po 3 diody szeregowo, 3 łańcuchy).

Super oświetlenie lutownicySuper oświetlenie lutownicySuper oświetlenie lutownicySuper oświetlenie lutownicySuper oświetlenie lutownicy

Fajne!
  • HotAir
  • #2 06 Sty 2018 09:41
    mxkomfort
    Poziom 10  

Tak takiej, choć nie ma przeciwskazań aby dorobić taką przystawkę do kolbowej, korzystając z zasilania tej lutownicy. Występują już LEDY SMD w identycznych obudowach na 12V,24V,48V, myślę inne też.

• #3 06 Sty 2018 10:11
    onepiotr
    Poziom 24  

R-MIK napisał:
    25 lat takiej w ręku nie miałem (rynien nie lutuję).

Jeśli takiej nie używasz to znaczy, że temat nie jest dla ciebie. Po co się w tej sprawie wypowiadasz. R-MIK, zobacz ile Twoich postów ląduje w koszu. Nie jeździj po ludziach dla zabawy. Nie każdy ma taką wiedzę jak ty i robi takie statki kosmiczne jak Twoje. Dla jednych poprawne zlutowanie dwóch kabli jest osiągnięciem takim jak dla kogoś innego .. zrobienie np. oscyloskopu z telefonu.

Użytkownicy transformatorówek często narzekają na słabe podświetlenie w tych lutownicach .. używanych często w niezbyt sprzyjających okolicznościach przyrody (np. leżąc pod samochodem). Sam przerabiałem swoją na LEDy i to był dobry pomysł ;)

• HotAir
  • #4 06 Sty 2018 10:13
    goldi74
    Poziom 43  

R-MIK napisał:
    mxkomfort napisał:
    Tak takiej,

25 lat takiej w ręku nie miałem (rynien nie lutuję).

Na szczęście są inni którzy używają lutownic transformatorowych.

P. S. Rynien taką lutownicą nie da się polutować.

• #5 06 Sty 2018 10:16
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 06 Sty 2018 10:22
    karolark
    Poziom 40  

R-MIK napisał:
    Po prostu transforatorowa do elektroniki w dzisiejszych czasach się nie nadaje (SMD) a do grzałkowej ciężko takie podświetlenie zamontować.

Nie w każdej elektronice jest SMD, poza tym dość ciężko lutowac transformatorówką rynny, ogólnie prosty układ ale przydatny .
    Oświetlenie dodatkowe zawsze cenne :D

• #7 06 Sty 2018 10:26
    RAMA
    Poziom 11  

Do grzałkowej lutownicy bardzo dobrze nadaje się dobra czołówka na operatorze ;-)

• #8 06 Sty 2018 10:29
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 06 Sty 2018 10:40
    adversus
    Poziom 17  

R-MIK napisał:
    Po prostu transforatorowa do elektroniki w dzisiejszych czasach się nie nadaje (SMD) a do kolbowej ciężko takie podświetlenie zamontować.

bzdury waść piszesz... owszem do montażu smd to może i się nie nadaje, ale są jeszcze w użyciu układy z elementami przewlekanymi, a czasem jak się ma wprawę to i można wylutować coś szybko właśnie z smd (tylko potrzebna jest właśnie wprawa by nie popalić ścieżek) , bo nie każdy ma preheater...

I jeszcze taki mały offtop, świetnie że kolega R-mik się wszędzie udziela i służy radą ale jak ktoś wcześniej zauważył warto by czasem się zastanowić zanim się coś napisze - taka mała sugestia i to nic osobistego - ale jałowe posty naprawdę nic nie wnoszą do tematów poza zaśmiecaniem ich.

No i sprawa jakości pisania, kolego R-mik może by tak popracować nad polskimi znakami, bo ciężko się czasem czyta jak brakuje "ą, ę, ć, ś" a w Twoich postach to już nagminnie, sam często zgłaszam i poprawiam ortografie w Twoich postach bo mnie rażą, sorki :)

• #10 06 Sty 2018 11:03
    edwas
    Poziom 2  

Witam,
    Transformatorówkę kupiłem kiedyś wysyłkowo w łodzi, jakieś 35 lat temu. Mając stację lutowniczą nadal jej używam, (chociażby do zlutowania kabelków ). To samo zrobiłem kilka lat temu.
    Super pomysł!

• #11 06 Sty 2018 11:59
    RAMA
    Poziom 11  

R-MIK napisał:
    RAMA napisał:
    Do grzałkowej lutownicy bardzo dobrze nadaje się dobra czołówka na operatorze ;-)

Jak się pracuje 10 minut tak, jak 10 godzin to już nie bardzo.

R-MIK, kilka godzin da radę. Więcej i wśród konstrukcji, oswietlenie ląduje wtedy na kasku. Zresztą nie jest to przecież jedyne źródło światła więc nie musi być ogromna i ciężka.
    10 godzin samego lutowania to już chyba tylko w obozie pracy ;-). Z ciekawości zapytam co tak długo robisz z lutownica grzałkową?

mxkomfort, nie jest za jasno z takim światłem? Czasami za mocne oświetlenie mocno daje mi po oczach przy niektórych elementach a tu jest blisko pola pracy.

• #12 06 Sty 2018 12:24
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 06 Sty 2018 13:41
    bsw
    Poziom 15  

Zaletą transformatorówki jest błyskawiczna gotowość do pracy. Nie wszyscy lutują elektronikę - często trzeba polutować kable np. w aucie - i do tego jest idealna. Natomiast wadą oryginalnego podświetlenia jest to że gaśnie po zwolnieniu przycisku grzania. Przy tej przeróbce, dzięki kondensatorowi za mostkiem, ta niedogodność jest rozwiązana.

• #14 06 Sty 2018 14:12
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 06 Sty 2018 14:35
    piotr_go
    Poziom 27  

R-MIK napisał:
    Mit. Metcal w kilka sekund jest gotowy do pracy ale.... stacja to "tylko" 1500..1800zł, groty "już od" 120zł.

Te z grotami T12 też w ~5s się nagrzewają. Stacja koło 200zł. Groty 10...20zł.

• #16 06 Sty 2018 16:25
    kiniu_13
    Poziom 10  

Autor pomysłu mxkomfort zaproponował przydatny gadżet, który spełnia swoje zadanie. Jak ktoś nie chce, to niech go nie stosuje. Po co te dywagacje.

• #17 06 Sty 2018 17:01
    wieswas
    Poziom 32  

Przeróbka prosta, choć mało odkrywcza.Dobrym pomysłem jest kondensator podtrzymujący świecenie po wyłączeniu lutownicy oraz wykorzystanie oprawki po starej żaróweczce. Mam tylko wątpliwości, czy kondensator SMD utrzyma zasilanie kilku diod przez kilkanaście sekund. Oryginalna żarówka gaśnie natychmiast i utrudnia obserwację zastygającego lutu. Łatwo wówczas poruszyć lutowane elementy.

• #18 06 Sty 2018 17:12
    Karaczan
    Poziom 39  

Też mam tak przerobioną transformatorówkę :D
    Ja zastosowałem jeszcze mikro mostek Gretza bo irytowało mnie mruganie a kondensator nie eliminował tego całkowicie. A jakiś wrażliwy na migotanie jestem.
    Pracujące elementy WN też słyszę, np włączony kineskop lub TV plazmowy :crazyeyes:

Choć ostatnio używam czołówki z biedronki podczas lutowania. Szczególnie przy pracach precyzyjnych. Często nawet w miejscach dobrze oświetlonych czołówka przydaje się niesamowicie ;)

Teraz poszukuję dobrych LEDów o temp 4000K by przerobić czołówkę. Jakoś do pracy najbardziej mi takie światło pasuje...

• #19 06 Sty 2018 23:42
    jalop
    Poziom 22  

A mnie wczoraj przydała się transformatorówka, gdy musiałem u klientki polutować uszkodzony przewód, a jeden dołożyć. Wszystko zależy od aktualnej potrzeby.

Niech się kolega R-MIK wypowiada jak najczęściej, jego rady mogą być cenne, a to, że posiada ogromną wiedzę jest jego atutem.

Oświetlenie fajne, podoba mi się, pewnie bym kupił, bo czasu nie ma na zrobienie.

• #20 06 Sty 2018 23:50
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 07 Sty 2018 00:00
    piotr_go
    Poziom 27  

R-MIK napisał:
    Nie znalazłem grotów minifala, są takie?

Jest (BCM2 ?), tylko pewnie musiał byś kupić od jakiegoś zaufanego dystrybutora bo z bangood dostałem zwykły :(

R-MIK napisał:
    Łatwo wymienić grot czy trzeba inwestować w dwie rączki?

Zależy od rączki, zwykle są przykręcane, ale mają też wyciągane.

• #22 07 Sty 2018 02:03
    tomiok
    Poziom 33  

R-MIK napisał:

Są oznaczenie zwykle BCM -różne rozmiary BCM2 BCM3.
    To samo da się zrobić ściętym stożkiem bez wgłębienia (BC) jak w minifali.
    W Polsce kupisz te groty w firmie Reball.pl
    Najlepiej zadzwonić, i dopytać się o szczegóły, nie wszystko wystawiają w sklepie na bieżąco, a posiadają większość grotów typu T12 oraz T13.

R-MIK napisał:

Łatwo wymienić grot czy trzeba inwestować w dwie rączki?

Bardzo łatwo. :-)

Model T12 posiada wiele typów grota, przykłady:
    https://www.hakko.com/english/tip_selection/series_t12.html

R-MIK napisał:
    ... Zależy od rączki, zwykle są przykręcane, ale mają też wyciągane.

Groty T12 po prostu się wyciąga.

• #23 07 Sty 2018 03:33
    Piterson01
    Poziom 5  

Każdy ma z was ma rację więc nie wiem o ca ta spina wg. do SMD stacja lutownicza najlepsza. Do kabli zwłaszcza grubych transformatorowa Jak najbardziej. I oczywiście transformatorówek używa się często w trudnych sytuacjach dla tego dobre oświetlenie jest kluczowe a nawet może robić za latarkę bo to na spust jest badziewne i rozpraszające podczas pracy. (przynajmniej moim zdaniem).

• #24 07 Sty 2018 04:03
    rosak
    Poziom 22  

piotr_go napisał:
    R-MIK napisał:
    Mit. Metcal w kilka sekund jest gotowy do pracy ale.... stacja to "tylko" 1500..1800zł, groty "już od" 120zł.

Te z grotami T12 też w ~5s się nagrzewają. Stacja koło 200zł. Groty 10...20zł.

Ja używam T12/T15 z chińską kolbą na 12-24V za 40zł, nagrzewa się w 5 sekund.

R-MIK napisał:

Popatrz tutaj:
    https://youtu.be/5uiroWBkdFY

Facet używa CF3, ja na amazon.com kupiłem z Japonii orginalny BCF2, lutowanie TQFP144 itp tym grotem to bajka.

https://www.amazon.com/gp/aw/d/B004K0I8QE/ref=oh_aui_i_sh_post_o0_img?ie=UTF8&psc=1

• #25 07 Sty 2018 04:21
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  
  • #26 07 Sty 2018 13:42
    volt1
    Poziom 25  

Nic nie zastąpi dobrej stacji lutowniczej w dzisiejszej elektronice. Ale jak ktoś próbował dość prostej czynności, takiej jak zlutowanie dwóch przewodów, ale na zewnątrz przy niskiej temperaturze, lub gdy wieje wiatr, to doceniłby transformatorówkę.

• #27 07 Sty 2018 13:48
    Karaczan
    Poziom 39  

Lutownicami lutuje się nie tylko elektronikę.
    Rynny np... ;)
    Dla elektryka samochodowego nie ma nic lepszego niż zwarciówka. Żeby tylko jeszcze groty nie przepalały się akurat przy ostatnim lucie ;)
    Stalowe są do niczego, miedziane padają szybko, posrebrzane ostatnio trudno zdobyć, do tego się cenią.

Kolbą też niby można, choć grubsze przewody wymagają cierpliwości. No i gorącej kolby nie ma za bardzo gdzie odłożyć w aucie podczas pracy!

• #28 07 Sty 2018 14:47
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #30 08 Sty 2018 03:42
    tplewa
    Poziom 37  

R-MIK napisał:
    Po prostu transformatorowa do elektroniki w dzisiejszych czasach się nie nadaje (SMD) a do kolbowej ciężko takie podświetlenie zamontować.

A tam się nie nadaje...

Super oświetlenie lutownicy

...używam i jednej i drugiej. Przydaje się do grubszych pracy typu jakieś ekrany itp.

Z drugiej strony SMD to nie przeszkoda - polutuje transformatorowa i TQFP144 - kwestia wprawy. Choć to raczej sztuka dla sztuki bo nie jest lekka i łapa boli na dłuższą metę ;) ot lepsze od siłowni.

Choć kiedyś nie było wyjścia i człowiek tylko taką lutował, fakt SMD nie było powszechne wtedy... ale nigdy się nie roztopiła od dłuższej pracy (a lutowało się sporo). Jak widać i transformatorowa trzeba się nauczyć lutować :P

Natomiast odnośnie minifali to używam takiego grotu Wellera (do kolby LR21ESD) i nie mam jakichkolwiek problemów z niedolutowaniem. Też zapewne kwestia wprawy i używanego topnika (tutaj akurat nie oszczędzam na jakości).

Natomiast do termokurczek albo opalarka, albo chiński hot-air PT852 (prawdę mówiąc do tego chyba najlepiej się nadaje ;) )

R-MIK napisał:

Jak się pracuje 10 minut tak, jak 10 godzin to już nie bardzo.

R-MIK napisał:
    Większy projekt lutuje się kilka dni.

Weź ty chłopie zainwestuj w piecyk i jakiś półautomat do układania SMD. Szablon/Pasta i lecisz :) Robisz sporo tych projektów, a widać pracujesz trochę jak w średniowieczu ;)

----------

Natomiast co do projektu to co tutaj powiedzieć, jak się sprawdza w praktyce to jest OK :)