Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PACHMET G600 Mikroskop z LCD 4,3" - made in china - Test / Recenzja / Opis

CMS 15 Lis 2018 21:59 3882 25
  • Dzisiaj zaprezentuję wam bardzo ciekawy mikroskop wyposażony we własny ekran LCD (bo na OLED'a, ani nawet IPS to raczej nie wygląda). Urządzenie dostałem do przetestowania, od jednego z naszych forumowych kolegów - @Bestler bardzo Ci dziękuję, i przepraszam, że "popsułem"...
    Ale do rzeczy.

Mikroskop można nabyć u naszych przyjaciół ze wschodu, w cenie 31$ - 41$, zależnie od wersji statywu. Ja dostałem z plastikowym i ku mojemu zaskoczeniu działa toto całkiem nieźle, ale gdy będę zamawiał dla siebie, to wybiorę wersję ze statywem metalowym.
    Zwróćcie uwagę, że w tym wypadku wysyłka nie jest darmowa.

Jak zwykle, zdjęcie z aukcji Aliexpress, to co przeczytamy w opisie aukcji, to jedyne co wiem o tym urządzeniu. Nie widnieje na nim ani nazwa producenta, ani model produktu.

Nie wiem od czego mam zacząć, bo tym razem testy nie przebiegły do końca po mojej myśli. Miałem już ułożony w głowie, zarys artykułu, ale coś się stało i to sprawiło, że cały plan wywrócił mi się do góry nogami.
    Ale zacznijmy od początku... Albo tym razem lepiej od końca. Jak zapewne przeczytaliście na wstępie, podziękowałem Bestlerowi, za wypożyczenie sprzętu, jak i jednocześnie go przeprosiłem, bo "zepsułem" mu mikroskop, a właściwie, to sam się zepsuł, co prawdopodobnie i tak by się stało.

Gdy byłem w trakcie sesji zdjęciowej samego mikroskopu jak i zdjęć, nim wykonywanych, urządzenie dwukrotnie mi się zawiesiło. Za pierwszym razem wystarczyło przytrzymać przycisk On/Off, za drugim, konieczne już było wciśniecie przycisku reset na tyle obudowy.
    Po zakończeniu sesji, podłączyłem mikrosko do komputera, celem zgrania zdjęć, co udało się osiągnąć bez żadnych komplikacji. Niestety po odłączeniu mikroskopu od portu USB, przestał on reagować - kolejna "zwiecha". Od tamtej pory, można go tylko "włączyć" i będzie stał na ekranie powitalnym. Wyłączyć tym samym przyciskiem się już nie da, można tylko wcisnąć reset, co spowoduje wyłączenie. Zapomniałbym, nadal można mieć dostęp do danych po podłączeniu do komputera.

PACHMET G600 Mikroskop z LCD 4,3" - made in china - Test / Recenzja / Opis PACHMET G600 Mikroskop z LCD 4,3" - made in china - Test / Recenzja / Opis

Jutro będzie u mnie kolega @Artur k. ze swoim mikroskopem (identycznym) i odczytamy z niego zawartość 25Q80, celem wgrania jej, do mikroskopu Bestlera, aby (mam nadzieję) go ożywić. Jeśli tak się stanie, to nie omieszkam podzielić się z Wami pozyskanym wsadem.
    To tyle tytułem wstępu i wyjaśnienia.

Nadeszła zatem pora na artykuł właściwy, a powiem, że mikroskop zrobił na mnie duże wrażenie. Za niewiele ponad 150 polskich złotych (przy dzisiejszym kursie dolara) możemy mieć urządzenie, które naprawdę ułatwi nam pracę.

Zacznijmy od, "powiedzmy to" danych technicznych.
    Parametry urządzenia deklarowane przez sprzedawcę:
    1. Pixel: HD 3,6MP (cokolwiek to znaczy).
    2. Display: 4:3 inches HD OLED display. (Jak dla mnie to jest zwykły TFT o nieznanej rozdzielczości, ale z pewnością dalekiej od FullHD, co rozumiem przez 1920x1080).
    3. Magnificaion: 1-600X continuos magnification system.
    4: Object distance: 15mm - infinity (Depend on the different distance).

Mała przerwa na kilka fotek, żeby Was nie zanudzać.
    PACHMET G600 Mikroskop z LCD 4,3" - made in china - Test / Recenzja / Opis PACHMET G600 Mikroskop z LCD 4,3" - made in china - Test / Recenzja / Opis PACHMET G600 Mikroskop z LCD 4,3" - made in china - Test / Recenzja / Opis

I jeszcze z innej strony.
    PACHMET G600 Mikroskop z LCD 4,3" - made in china - Test / Recenzja / Opis PACHMET G600 Mikroskop z LCD 4,3" - made in china - Test / Recenzja / Opis PACHMET G600 Mikroskop z LCD 4,3" - made in china - Test / Recenzja / Opis

Ale co nam po zdjęciach mikroskopu, myślę, ze wolicie zdjęcia wykonane za jego pomocą.
    No to macie :)
    PACHMET G600 Mikroskop z LCD 4,3" - made in china - Test / Recenzja / Opis PACHMET G600 Mikroskop z LCD 4,3" - made in china - Test / Recenzja / Opis PACHMET G600 Mikroskop z LCD 4,3" - made in china - Test / Recenzja / Opis PACHMET G600 Mikroskop z LCD 4,3" - made in china - Test / Recenzja / Opis
    Pierwsze dwa zdjęcia przedstawiają widok na ekranie LCD, a kolejne dwa to już zdjęcia wykonane mikroskopem. Jest to moneta jednogroszowa przy największym powiększeniu jakie udało mi się uzyskać.
    Jak widać, ekran wbudowany w mikroskop z pewnością nie posiada rozdzielczości 1920x1080p. Ba nie ma nawet 720p. Niemniej jednak jest wystarczająco czytelny by bez problemu zobaczyć to co nas interesuje.

Jak nie wierzycie, to myślę, że kilka kolejnych zdjęć, szybko rozwieje Wasze wątpliwości.
    PACHMET G600 Mikroskop z LCD 4,3" - made in china - Test / Recenzja / Opis PACHMET G600 Mikroskop z LCD 4,3" - made in china - Test / Recenzja / Opis PACHMET G600 Mikroskop z LCD 4,3" - made in china - Test / Recenzja / Opis PACHMET G600 Mikroskop z LCD 4,3" - made in china - Test / Recenzja / Opis

Jak widać na powyższych zdjęciach, mamy mnóstwo miejsca pod obiektywem i bez problemów możemy operować czy to lutownicą, czy Hot Airem.

Mikroskop posiada funkcję robienia zdjęć w rozdzielczości 5MP. Wystarczy wcisnąć przycisk "OK" po wcześniejszym wybraniu trybu robienia zdjęć. No ale przecież w tym momencie na bank stracimy ostrość i to w najlepszym wypadku. Bo przeważnie przy naciskaniu dowolnego przycisku, czy nawet dotyku mikroskopu, przesuwa nam się cały kadr. Producent rozwiązał ten problem bardzo sprytnie, bo zdjęcie jest wykonywane dopiero po kilku sekundach, gdy urządzenie się ustabilizuje (przestanie drgać).
    Powyżej kilka zdjęć zrobionych w "rozsądnym powiększeniu".
    Zobaczmy zatem co uda się "wycisnąć" na największym jakie udało mi się uzyskać.

U góry, "mini konkurs" za STOpkt.
    Na zdjęciu jest mikrodruk z banknotu. Pytanie brzmi jaki to nominał? :D

Jak widać potrafi całkiem sporo.

I na koniec "tabliczka testowa", którą otrzymałem z poprzednim mikroskopem.(to akurat robione "z ręki" z odległości około 50cm. Gdybym miał do czego przyczepić mikroskop, to zdjęcie byłoby w 100% ostre.

A tu już z bliska.

Jak widać na powyższych zdjęciach, mimo niewielkiego ekranu 4,3", można całkiem sporo zobaczyć.
    Plastikowy statyw przegubowy, mocowany na przyssawkę z bardzo miękkiej i lepkiej gumy silikonowej, daje się przyczepić nawet do mocno chropowatych powierzchni i trzyma bardzo mocno. Jak się zabrudzi, to bez problemu można go umyć i przywrócić "pełną chwytność". Muszę powiedzieć że nie jest taki zły jak mi się wydawało. Dla siebie jednak zamówiłbym wersję z metalowym statywem.

Na uwagę zasługuj tez fakt, że mamy polskie menu, a w nim kilka ciekawych funkcji, a w śród nich jedna mnie zaskoczyła. Można sobie zmienić częstotliwość podświetlenia. Mamy do wyboru 50Hz lub 60Hz. Chodzi o wyeliminowanie migotania na obrazie.

Pozwoliłem sobie tez rozebrać mikroskop, bo coś szwankowało pokrętło od ustawiania ostrości/zoomu. Ciekawiło mnie też jakiego typu i pojemności baterię znajdę w środku. Po rozebraniu okazało się, że konstrukcja "regulatora" obiektywu jest taka, a nie inna, i na szybko ulepszyć się jej nie da.
    Nie odczytałem tez pojemności baterii, bo nie chciałem zrywać tej pięknej żółtej naklejki (wszak, sprzęt nie jest mój). Widać jednak, że ogniwo jest niewiele większe od 103450 (które można pozyskać z baterii laptopowych i maja pojemność 1800-2000mAh, więc oryginalną baterię, bez problemu można zastąpić).

Podsumowując.
    Moim zdanie, jako wieloletniego pracownika serwisu elektroniki, ten mały i tani mikroskop, może być naprawdę przydatnym urządzeniem skutecznie wspomagającym oko serwisanta. Jeśli do tego weźmiemy pod uwagę cenę tego narzędzia (bo z pewnością jest to coś więcej niż zabawka), to nie pozostaje mi nic innego jak szczerze polecić wam ten mikroskopik. Ja jestem prawie zdecydowany na zakup. Ale mam pewne obawy co do tego zawieszania i w końcu "padnięcia". Oby nam się udał jutro przeszczep. Jak będę miał zapasowy wsad i kilka zaprogramowanych scalaków na podorędziu, to takie "pady" mi nie straszne.

Pozwolę sobie jeszcze załączyć, trzy zdjęcia z aukcji (myślę, że majfriend, się nie obrazi).

Tymczasem dziękuję za lekturę i do przeczytania.
    Mam nadzieję, że uda mi się teraz, znaleźć dla Was trochę więcej czasu, bo przyznacie za pewnie, że ostatnio się opuściłem z pisaniem.

Ps.
    Pewnie zastanawiacie się, skąd wiem, że "siedzi tam pamięć" 25Q80, skoro nie zerwałem naklejki.
    Już śpieszę, z odpowiedzią, otóż, po awarii, ponownie rozebrałem mikroskop, zerwałem naklejkę i sprawdziłem co jest w środku. Przy okazji udało mi się odczytać deklarowaną pojemność baterii, wynoszącą 2500mAh, co przy jej rozmiarach wydaje się całkiem prawdopodobne.

Pozdrawiam.
    CMS

EDIT 16.11.2018:

Kolega Artur k., zgodnie z obietnicą, odwiedził mnie dzisiaj ze swoim mikroskopem. Jako, że nie miałem na stanie pamięci 25Q80, postanowiliśmy zacząć zabawę zaczęliśmy od próby odczytu z uszkodzonego z mikroskopu Bestlera próba przeprowadzona programatorem Artura, nie wiedzieć czemu się nie powiodła, ani za pomocą klipsa, ani po wylutowaniu scalaka. I nie dlatego, że coś było nie tak z mikroskopem / pamięcią, bo ta sama próba przeprowadzona na sprawnym urządzeniu, również się nie powiodła. Podłączyłem zatem swój programator, wpiąłem "podejrzaną" pamięć i odczytałem jej zawartość. "Scalak" był czysty.

Podłączyłem zatem klipsa, do pamięci na płytce Arturowego mikroskopu i zgrałem wsad.

Postanowiliśmy spróbować zaprogramować tą pusta pamięć z wylutu. Niestety próba się nie powiodła. Jako, ze nie miałem pod ręką układu 25Q80, to użyłem 25Q32 w troszkę większej obudowie, ale spokojnie się zmieścił na miejsce poprzedniego. Wgrałem wsad, weryfikacja przeszła prawidłowo. Wlutowałem pamięć, pospinałem wszystkie taśmy i przylutowałem baterię...

PACHMET G600 Mikroskop z LCD 4,3" - made in china - Test / Recenzja / Opis PACHMET G600 Mikroskop z LCD 4,3" - made in china - Test / Recenzja / Opis

Teraz chwila prawdy :D, odpalamy...
    No i niestety mamy ten sam efekt, czyli mikroskop "wisi" na ekranie powitalnym. :(

Kolejna próba, to odczyt nowej pamięci, wynik tak, jak poprzednio - scalak czysty.

Kolejna próba zaprogramowania, nie powiodła się, wygląda na to, ze kolejny scalaczek padł. Obawiam się, że naprawa tego może być niemożliwa.
    Właśnie w tej chwili się dowiedziałem, od Bestlera, że mikroskop jest na chińskiej gwarancji, więc prawdopodobnie otrzyma nową sztukę. Czyli wychodzi na to, że niepotrzebnie się bawiłem :).
    Dam Wam znać jak się to skończy.
    Tymczasem, skoro już mam zgrany wsad, to dodaję go Wam w formie załącznika, a nuż się komuś przyda.

Fajne! Ranking DIY
  • #2 16 Lis 2018 07:26
    MAREK MRK
    Poziom 18  

Mikroskop całkiem ciekawy, tylko jak z trwałością jego. Czy to akurat wadliwy egzemplarz który przy testach się uszkodził, czy może każdy ma taką wadę (np. źle zaprojektowane zasilania albo brak kondensatorów na płycie bo i z takim czymś się spotkałem) i to tylko kwestia czasu kiedy "wysiądzie".
    A co do konkursu :D to po kolorze strzelam że będzie to 50PLN.

• #3 16 Lis 2018 09:13
    CMS
    Administator HydePark
  • #4 16 Lis 2018 09:17
    Borygo123
    Poziom 19  

Wygląda to na przerobiony rejestrator samochodowy. Mam bardzo podobny. Menu jeśli chodzi o wygląd jest dokładnie takie samo. Stąd też ten uchwyt na przyssawce. A co do banknotu to obstawiałbym 100pln. Z tych z mojej kieszeni tylko on ma zielonkawe litery których fragmenty widać. Ten wzorek jest na wszystkich banknotach i chociaż kolorystycznie bardziej pasuje do 50, ale jest to bardzo podobny kolor (zwłaszcza w tak dużym powiększeniu).

O widzę już poprawną odpowiedź.

• #5 16 Lis 2018 11:31
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 33  

@CMS fajny test. Mam pytanie i proszę, abyś nie potraktował go jako "czepianie się", ale...
    W czym ten mikroskop jest lepszy od lupy? :-D
    Tak z doświadczenia jak byś mógł go porównać? Jest wygodniej?

• #6 16 Lis 2018 11:50
    CMS
    Administator HydePark

Nie mam lupy o tak dużym powiększeniu, więc nie mam z czym porównać. Problem z lupą, polega na tym, że obraz zmienia się, zależnie od kata patrzenia i odległości oko lupa. Tutaj taki problem nie występuje.

• #7 16 Lis 2018 13:16
    ptero
    Poziom 13  

Witam.
    @CMS z jakiej wysokości są robione te zdjęcia, jest dużo miejsca na lutownicę?

• #8 16 Lis 2018 14:15
    wasyl32
    Poziom 18  

Witam

CMS napisał:
    Nie mam lupy o tak dużym powiększeniu, więc nie mam z czym porównać. Problem z lupą, polega na tym, że obraz zmienia się, zależnie od kata patrzenia i odległości oko lupa. Tutaj taki problem nie występuje.

Dokładnie. Dodam jeszcze, że przy lupie ciągłe odwracaniu wzroku i ponowne skupianie się na punkcie powoduje "męczenie" wzroku (przynajmniej ja tak mam, co przy dłuższych zabawach prowadzi do bólu głowy - nie wiem czy ze względu na to, że mam wadę wzroku czy jest to naturalne).

• #9 16 Lis 2018 17:02
    CMS
    Administator HydePark

wasyl32 napisał:
    odwracaniu wzroku i ponowne skupianie się na punkcie powoduje "męczenie" wzroku (przynajmniej ja tak mam,

Ja wady nie mam, a tez mi się oczy męczą przy pracy z lupą.

Dodano po 2 [godziny] 31 [minuty]:

Dodałem trochę treści na końcu pierwszego posta.

• #10 16 Lis 2018 18:30
    tplewa
    Poziom 38  

Tak z ciekawości pytanko duże jest opóźnienie ? No i może przy okazji rozbierania zerkaliście na jakim układzie jest ta kamerka zrealizowana (może coś od HiSilicon ?)

wasyl32 napisał:

Dokładnie. Dodam jeszcze, że przy lupie ciągłe odwracaniu wzroku i ponowne skupianie się na punkcie powoduje "męczenie" wzroku (przynajmniej ja tak mam, co przy dłuższych zabawach prowadzi do bólu głowy - nie wiem czy ze względu na to, że mam wadę wzroku czy jest to naturalne).

Bo lupa nie nadaje się do pracy pod nią, ot można używać aby zobaczyć czy nie ma na PCB jakiś zwarć itp.

Jak chce się pracować (lutować itp.) to najlepiej mikroskop stereoskopowy i tutaj nie ma zamiennika (niestety trzeba trochę wydać). Od biedy mogą być takie elektroniczne mikroskopy jak mają małe opóźnienie ale i tak mniej wygodnie się pod czymś takim pracuje bo nie ma się wyczucia odległości.

• #11 16 Lis 2018 18:45
    zipzap
    Poziom 15  

Czy kolega Artur k. mógłby wykonać swoim mikroskopem i zamieścić kilka zdjęć struktury krzemowej układu scalonego w największym powiększeniu, np. pamięci eprom? Jestem bardzo ciekawy jak ten sprzęt sobie z tym poradzi.

I pytanie: Czy ten mikroskop rzeczywiście robi zdjęcia 5MP, czy też raczej jest to mniejsza rozdzielczość zwielokrotniona do 5MP? Ja np. mam mikroskop usb, który miał niby mieć aparat 2MP, a zdjęcia zapisuje 640x480.

• #12 16 Lis 2018 20:51
    grawastar1986
    Poziom 11  

Mam taki mikroskop ponad rok. Nigdy nie podłączałem go do komputera i po tym artykule już nie podłączę :) W moich amatorskich warunkach jest użyteczny. Ekran na pewno nie jest oled ani full hd. To zwykły TFT o rozdzielczości 800x600.

• #13 16 Lis 2018 21:27
    Top Gun
    Poziom 20  

Ja sobie taki zamówiłem z aluminiowym statywem właśnie po to aby lepiej oglądać płytki i mieć obie ręce do lutowania a nie jedną ręką trzymać lupę i kombinować jak coś fajnie polutować.

• #14 16 Lis 2018 22:41
    slavo666
    Poziom 17  

Jeśli szanujecie swoje pieniądze, to kupcie sobie chociaż TPL ICD 20x BINO za 180zł. Jest prostopadły, ma małe pole widzenia, ale jest stereoskopowy i da się pod nim lutować po przerobieniu statywu oraz oglądać bardzo małe połączenia z jakością na poziomie kosmosu w porównaniu do tego chińskiego szmelcu, skleconego z przestarzałego wideorejestratora samochodowego.
    Porządny mikroskop stereoskopowy dla elektronika kosztuje 2-3 tys. zł i nie przeskoczy tego żaden Chińczyk swoimi zabawkami z ekranem LCD i kosmicznym powiększeniem do niczego nieprzydatnym.
    Niestety, ale akurat w tym temacie nie ma półśrodków.

• #15 17 Lis 2018 07:51
    Top Gun
    Poziom 20  

Wiesz - nie wszystkich stać na takich sprzęt i w sumie nie każdy go potrzebuje. Ten tani chińczyk dla amatora zapewne w większości przypadków wystarczy.

• #16 17 Lis 2018 09:16
    slavo666
    Poziom 17  

Jeśli ktoś ma mało pieniędzy i systematycznie kupuje chiński chłam, to tym sposobem nigdy nie będzie go stać na porządny sprzęt.
    (Zdjęcia z Bino robione z ręki telefonem, dlatego średnia ostrość, powiększenie 20x, jak wyżej wspomniałem 180zł, czyli odrobinę drożej).
    Te druciki do micro usb były lutowane pod tym mikroskopem bez żadnych problemów.

• #17 17 Lis 2018 17:36
    tplewa
    Poziom 38  

@slavo666

W zasadzie większość z mikroskopów jakie są w zasięgu amatorów to china... ale nie o to chodzi ;)

Powiedzmy sobie tak ten mikroskop jest ok do szybkiej inspekcji czy właśnie wykonania jakiś zdjęć (jak nie padnie ;) ) i to w zasadzie tyle. Pytałem tutaj jak jest z opóźnieniem bo to też istotne jak ktoś chce lutować pod takim mikroskopem z LCD, ale nikt nie dał odpowiedzi...

Faktycznie jeśli chodzi o montaż elektroniczny i inne prace np. mechaniczne (grawerowanie itp.) nic nie zastąpi mikroskopu stereoskopowego.

Tutaj z cenami jest różnie z chin można ściągnąć trzy okularowy z kamerą itd. za około 3 tyś zł. (z wszystkimi opłatami), ale można też w PL kupić sprzęt w okolicach 1000zł np. mikroskop występujący pod nazwami (różniący się oświetleniem i dostarczaną w komplecie optyką) Amscope SE400, Bresser BIORIT ICD CS 20x, Delta Optical Discovery L, Optek MST C-2D do tego dokupić lepszy oświetlacz w chinach (rozwiązania np. jak tutaj https://www.thingiverse.com/thing:2502570 ) i już jest coś sensownego. Ewentualnie właśnie kupić jakiś inny tańszy i dorobić sensowny uchwyt...

• #19 17 Lis 2018 20:19
    slavo666
    Poziom 17  

Zgadza się, że większość jeśli nie wszystkie ogólnodostępne w Polsce mikroskopy są z Chin, nawet te za 3k :) Jak się im dobrze zapłaci, to potrafią cuda.

Być może komuś ten gadżet się przyda. Może ktoś ogląda sobie monety, znaczki albo coś w tym stylu, nie neguję.
    Natomiast jeśli chodzi o pracę przy elektronice i lutowanie oraz inspekcję małych połączeń (czyli elementy w obudowach 0603 i mniejsze, scalaki TQFP itd.) taki gadżet przegrywa z dobrą lupą 10x jeśli chodzi o szczegółowość obrazu, co jest podstawą w weryfikowaniu połączenia i wykrywaniu zwarć. Wystarczy, że płytka jest brudna lub element zalany topnikiem i nie widać nic prócz rozmazanych refleksów światła na zdjęciu i ziarna (tragiczna interpolacja), a co dopiero na tym małym wyświetlaczu o niskiej rozdzielczości.
    Do tego dochodzą kwestie optyki, czyli jeden obiektyw - brak przestrzennego obrazu oraz niska głębia ostrości.

Urządzenie daje pozorne wrażenie przydatności, bo jest samodzielne i nie wymaga podłączenia do komputera. No i standardowo w tego typu konstrukcjach - podane jest ogromne powiększenie, które w praktyce nie ma zastosowania.

Też kiedyś szukałem i bawiłem się w samodzielne robienie takiego "mikroskopu" do lutowania z różnymi skutkami. Aż spojrzałem przez profesjonalny sprzęt i zrozumiałem, że ta walka nie ma sensu i po prostu trzeba opróżnić sakiewkę na dobrą optykę.
    Mając 200-300zł można kombinować z kamerą internetową full hd i obiektywem lub RPi Zero z wyjściem HDMI. Będzie to dużo lepsze rozwiązanie od tego w temacie.
    Szczegóły poniżej:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3158611.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3333972.html

• #20 20 Lis 2018 22:57
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Wielokrotnie wywołany do odpowiedzi witam serdecznie wszystkich sympatyków kolegi redaktora @CMS ;)

Śpieszę donieść, że "mikroskop" zabawkę, na szczęście udało mi się naprawić i wszystko dobrze się skończyło ;)

Co do mojej oceny, to mogę śmiało, napisać, że jak za 100zł urządzenie jest rewelacyjne, nie tylko do oglądania znaczków pocztowych, ale i do elektroniki także. Opóźnienie jest zauważalne, ale jest na tyle niewielkie, że bez problemu da się przy nim pracować z lutownicą.

Mam kilka tego typu urządzeń min, kamerkę ręczną na usb, i jeszcze dwa inne mikroskopy, ale ten opisany w niniejszym artykule jest zdecydowanie najlepszy i naprawdę godny polecenia - oczywiście cały czas pamiętając, że jest wartość to tylko 100zł.

Co do porównania z lubą - na co dzień, ze względu na kucający już wzrok używam lupy 10x i w 99% przypadków wystarcza. Tego akurat opisywanego tutaj urządzenia używam najczęściej do inspekcji, ze względu na dość duże powiększenie, np. do oglądania świeżo przylutowanego procesowa 128 pin na mm2 lub coś w tym stylu ;) Także, wg mnie jest coś więcej niż zabawka, jeśli ktoś ma bardzo ograniczony budżet, to warto.

• #21 21 Lis 2018 08:54
    Top Gun
    Poziom 20  

bestler napisał:
    Śpieszę donieść, że "mikroskop" zabawkę, na szczęście udało mi się naprawić i wszystko dobrze się skończyło ;)

Zdradzisz nam co było uszkodzone? :)

• #22 21 Lis 2018 14:56
    tplewa
    Poziom 38  

bestler napisał:

Co do porównania z lubą - na co dzień, ze względu na kucający już wzrok używam lupy 10x i w 99% przypadków wystarcza.

Ja powiem inaczej ;) ja tak samo młody człowiek już nie jest i wzrok nie ten, ale właśnie tutaj lepiej zainwestować w nawet najprostszy mikroskop stereoskopowy - ja sobie powiedziałem tak oczy ważniejsze niż te kilka tysięcy... no ale każdy tam robi po swojemu ;)

BTW mikroskop zamówiłem z ciekawości ;) fakt w knajpie można czasem więcej wydać ;)

• #23 25 Lis 2018 22:09
    aglange
    Poziom 10  

Podobny egzemplarz mam u siebie od kilku dni. Jak na tę cenę jest bardzo dobry.
    Wygodny w użyciu. Zakupiłem go ponieważ ręczne lupy (i tzw.trzecia ręka z lupą) oraz Lupa w lampie warsztatowej przestają wystarczać i to nie tylko na problem starzenia wzroku :) ale przy niektórych pracach staja się mało wygodne.

Wiadomo, że nad gustami i przyzwyczajeniami się nie dyskutuje.
    Natomiast dla amatora polecam a jeżeli ktoś ma więcej kasy i ambicji to może sobie zakupić nawet mikroskop atomowy jeżeli ma taki kaprys :)

Co do pracy w warsztacie elektronika gdzie kilka godzin dziennie musi pracować z powiększeniami to warto zainwestować w lepsze urządzenie co nie wyklucza zakupu opisanego w tym temacie i używanie w pracy...

Co do usterki, w moim egzemplarzu nie występują wspomniane problemy.

• #24 26 Lis 2018 16:24
    tplewa
    Poziom 38  

@aglange

Wiesz to jest zależy do czego używamy. Jak wspomniałem jak występuje opóźnienie to może być problem. Do tego brak widzenia przestrzennego utrudnia operowanie narzędziami przy takim sprzęcie. Zapewne przy większych elementach to nie przeszkadza ale jak schodzimy do 0402 i mniejszych to już to może być problematyczne. Zresztą jak wspomniałem sam zamówiłem z ciekawości i zobaczę w praktyce co to jest warte, a zawsze do czegoś może się taka bzdura przydać - ot choć by w piwnicy do wyszukiwania części na jakiś starych płytach ;) W sumie w planie jeszcze dorobienie na drukarce 3D uchwytu do statywu od czujnika zegarowego, jak w jednym teście tych mikroskopów ;)

Inna sprawa jak wspomniane zostało mikroskop nie musi być drogi, można coś taniej wykombinować. Patrząc na ceny np. sam statyw do głowicy jest drogi i to są koszty około 300$ (w tym sporo przesyłka bo swoje to waży). Jak się rozważy osobny zakup głowicy i wykonanie statywu samemu z ceną można już mocno zjechać (np. nie każdemu potrzebna głowica trzy torowa itd.).

• #25 13 Gru 2018 12:35
    CMS
    Administator HydePark

Mimo iż status mojej wysyłka na chwilę obecną wygląda tak:

To właśnie otrzymałem swój mikroskop. (nie wiem jak działa to całe cło. Drugi raz w życiu zdarzyło aby paczka trafiła na cło, poprzednio do UC, trafiła opaska fit, dla mojej kobiety. Wtedy była nawet informacja, że przesyłka została oclona, ale nic nie dopłacałem.

Wracając do tematu, mikroskop występuje z kilkoma wersjami statywu.
    Miałem do czynienia z plastikowymi i jakoś do mnie nie przemawiały, wybrałem więc wersje metalową i to był strzał w dziesiątkę.

Zdecydowanie polecam metalowa wersję statywu.

• #26 13 Gru 2018 14:11
    tplewa
    Poziom 38  

@CMS

Normalka czasami przelatują tak przesyłki przez urząd celny i nic się nie dzieje tzn. nie idzie do oclenia. Też się zastanawiałem nad tym statywem ale w sumie zamówiłem wersję z przystawką i docelowo ewentualnie będę używał z uchwytem do czujnika zegarowego (patent z filmiku na YT porównującego takie elektroniczne mikroskopy).

Ot coś takiego:

Zapewne będzie trzeba jeszcze zrobić jakiś uchwyt na drukarce 3D i będzie komplet...

Niestety mój mikroskop jak na razie utknął gdzieś w chinach i czeka na wysłanie do PL...