Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Porównanie zestawów wkrętaków na małe bity.

tomybb 17 Gru 2018 02:55 4977 33
  • Dziś chciałbym zaprezentować krótkie porównanie 4 zestawów wkrętaków na małe bity

Bedą to, kolejno od lewej:
    1. Powerfix Profi z LIDLa, ok 30zł
    2. Xiaomi Mijia Wiha z Aliexpress, ok 60-80zł + opłaty celne, z Polski ok 99zł
    3. Dexter z Leroy Merlin, ok 40zł
    4. Neo 06-108, ok 60zł

I. Prezentacja:
    Wspomniane zestawy prezentują się następująco:

II. Wyposażenie

W zestawie POWERFIX znajdziemy oczywiście wkrętak, 30 bitów, są to podstawowe rozmiary: płaski, krzyżak, torx oraz imbusy. Niestety brak wśród bitów końcówek typu "U", trójkąta, także minus za to że torxy są w wersji podstawowej a nie z otworem (torx securit). Dodatkowo otrzymujemy przedłużkę elastyczną (jeszcze nigdy z niej nie korzystałem), szkło powiększające oraz obcinaczki (które raczej nadają się tylko do "lekkich" prac:). Całość umieszczona dość poręcznie w plastikowym pudełku.

W zestawie chińskiej WIHY otrzymujemy wkrętak wraz z 24 bitami. Znajdziemy tu już jednak inne rozmiary a dokładniej:Phillips (PH000 / PH00 / PH0 / PH1 / PH2),
    Hex (H1.5 / H2.0 ), Torx ( T2 / T3 / T4 / TR5 / TR6 / TR8 / TR10 / TR15),
    Płaski (1.5 / 2.0 / 3.0 / 4.0), Spanner U2.6, Tri-wing 3, Gwiazdkowy (P2 / P5), Trójkątny 2.3. Całość zapakowana w aluminiowe pudełko, bity wskakują same na wyprofilowane miejsca dzięki umieszczonym wewnątrz magnesom, wyciąga się je bardzo dobrze a mimo tego nawet przy obrocie o 180 stopni i potrząsaniu nie wypadają z pudełka (testowałem), dodatkowo całość zamykana. Całe to rozwiązanie zasługuję na najwyższą ocenę.

Dexter to zestaw w którym znajdziemy oczywiście wkrętak, przedłużke oraz 33bity, oprócz popularnych płaskich, krzyżaków, imbusów są torxy w wersji securit oraz dodatkowo jeden bit trójkątny, oraz typu U. Całość umieszczona w plastikowym pudełku, niestety bity wyjmuje i wkłada się dość ciężko.

Neo 06-108 to z kolei zestaw z dość masywnym metalowym wkrętakiem oraz 10 bitami: Torx T4, Torx T5, Torx T6, Torx T8 z otworem, Torx T10 z otworem, PH000, PH00, Triangle 2.0, Płaski SL 1.2, Torx pięciokątny 0.8, co ciekawe wszystkie bity długie. Dodatkowo jest także igła do wyciągania klapki SIM/SD telefonów, przyssawka do ekranów oraz plastikowe podważaki.

Co do jakości poszczególnych bitów, wydaje się że tutaj zaskoczenia nie ma, najlepiej wyglądają zestawy najdroższe czyli NEO i WIHA, chociaż zestawów tańszych (DEXTER i POWERFIX) nie udało mi się jakoś zajechać, pęknąć itp. (chociaż niektórym podobno bity potrafiły pęknąć po kilku latach użytkowania, informacja tylko z opini na internecie a nie z doświadczenia).
    Porównanie zestawów wkrętaków na małe bity. Porównanie zestawów wkrętaków na małe bity. Porównanie zestawów wkrętaków na małe bity.

Dodatkowo w zestawie DEXTERa występuje bit trójkątny który jest jakby wypukły na końcu, według mnie nie jest to dobre rozwiązanie, przy odkręcaniu takich śrub bit mniej wchodzi w łeb śruby, utrudnia to odkręcanie. Przykładowo w zestawie WIHY bit trójkątny jest całkowicie płaski na końcu.

III Rekojeści

Rękojeści w poszczególnych zestawach prezentują się następująco.
    W rekojeści NEO zamontowana jest także przedłużka która w razie potrzeby można łatwo wysunąć.
    Wiha i NEO metalowe, DEXTER i POWERFIX plastikowo-gumowe. W zestawie z LIDLA zauważyłem także że uchwyt na bity nie jest idealnie wycentrowany w rękojęści, może to pojedynczy przypadek, w każdym bądź razie nie miało to jakiegoś negatywnego wpływy przy operowaniem wkrętakiem, zauważyłem to dopiero przy dokładnym przyglądnięciu się.
    Waga rękojeści:
    Porównanie zestawów wkrętaków na małe bity. Porównanie zestawów wkrętaków na małe bity. Porównanie zestawów wkrętaków na małe bity. Porównanie zestawów wkrętaków na małe bity.

Największy moment dokręcania/odkręcania uzyskujemy na rękojeściach POWERFIX oraz NEO, która jednocześnie wyróżnia się zdecydowanie wagą. Co do wygody użytkowania, pracowałem dość długo (poza WIHA) każdą rękojeścią i wszystkie sprawdzają się bardzo dobrze, wszystkie mają tzw. kołpak ułatwiający wkręcanie oraz magnetyczny uchwyt. Z uwagi na gabaryty wkrętakiem NEO odkręcałem nawet mocniej przykręcone wkręty przy drobnym AGD (czyli nie tylko telefony, tablety itp.). Z uwagi na mniejszą rękojeść zestawy WIHA oraz DEXTER będą wymagać użycia nieco większej siły przy odkręcaniu, może to być jednak zaleta "nie przekręcenia" drobnych wkrętów w małych urządzeniach RTV.[/u]

IV Wady/Zalety

1. POWERFIX:
    Zalety:
    -najniższa cena
    -w zestawie także elastyczna przedłużka, lupa, obcinaczki
    -dosyć wygodna rękojeść
    Wady
    -brak bitów "specjalnych", jeśli są torxy to dlaczego zwykłe a nie securit (?)
    -zestaw można kupić tylko kilka (kilkanaście) razy w roku w LIDLu gdy jest dostępny

2. WIHA
    Zalety
    -jakość wykonania
    -genialny organizer na zestaw
    -jeśli nam się nie spieszy możemy nieco obniżyć koszt zestawu sprowadzając z chin, szukając promocji, wyprzedaży, musimy liczyć się jednak z dodatkowymi opłatami celnymi (uwaga także na podróbki które mogą się pojawić)
    Wady
    -mała metalowa rękojeść bez gumy i chropowatości może nie być tak wygodna przy niektórych wkrętach, szczególnie gdy trzeba użyć większego momentu

3.DEXTER
    Zalety
    -duża liczba bitów w zestawie
    -niska cena (z tego co kojarzę są chyba czasem dodatkowe promocję na ten zestaw w Leroy Merlin)
    Wady
    -nie zbyt dobrze przemyślany system wyciągania/wkładania bitów do pudełka
    -rękojeść mogłaby być nieco większa

4.NEO
    Zalety
    -genialne długie bity do odkręcania głębiej osadzonych wkrętów (żaden inny zestaw takich nie ma!)
    -wygodna, solidna rękojeść
    -w zestawie także akcesoria do serwisowania smarthphonów/tabletów
    -niezły patent na wyciąganie/wkładanie bitów w pudełku, jednak dostęp do tych z dalszego rzędu nieco gorszy
    Wady
    -mało rozmiarów bitów w zestawie

Fajne! Ranking DIY
  • #2 17 Gru 2018 09:14
    arturavs
    Poziom 39  

Mam kilka zestawów narzędzi Powerfix z Lidla. Za takie pieniądze warto.

• #3 17 Gru 2018 09:26
    MiroLord
    Poziom 19  

Co do NEO, to bardzo biedny zestaw. Za około 100 zł można kupić zestaw NEO 06-114 (35 końcówek, łącznie 47 elementów) lub za około 120 zł NEO 06-115 (30 końcówek wkrętakowych i 31 końcówek precyzyjnych).

Co do trwałości, to mam zestaw 7 wkrętaków Topex 39D552 kupiony w 2005 r. Są nie do zajechania, służą mi do tej pory :)

• #4 17 Gru 2018 09:57
    tomybb
    Poziom 26  

MiroLord napisał:
    Co do NEO, to bardzo biedny zestaw.

Zgadza się, najmniej bitów ale największa jego przewaga to to że bity są długie, dodatkowo oczywiście pasują do niego bity z innych zestawów, także gdyby brakowało jakiegoś rozmiaru to można sobie dopasować z innego.
    Mnie brakuje jeszcze jednej rzeczy: aby do takiego wkrętaka NEO można było zastosować także "zwykłe", większe bity - ktoś coś takiego widział? Albo przejściówka z małych bitów na duże? Czy jedynie jakaś przeróbka.

• #5 17 Gru 2018 11:24
    pawel-jwe
    Poziom 30  

Zestawy 1. i 3. są totalnie nieopłacalne, za 30-35zł kupimy już GEMBIRD TK-SD-07 który ma prawie 100 końcówek (ok 60% z nich są po dwie sztuki) - więc pod tym względem bije na głowę praktycznie każdy zestaw. Uchwyt jest cały metalowy, co też jest rzadkością w tańszych zestawach.
    Znam gościa, co używa ich w serwisie smartfonów/laptopów i bardzo sobie chwali (poza słabym magnesem w uchwycie). Osobiście też kupiłem, ale jeszcze nie przetestowałem, dotarły raptem w zeszłym tygodniu ;).

• #6 17 Gru 2018 11:44
    maniek1979
    Poziom 10  

Przydał by się jeszcze test na wytrzymałość mechaniczna uchwytu i końcówek. Mam kilukasz takich zestawów. W jednym obraca się rączka i kilka płaskich bitów wygiolem. Co z tego, że będę miał 40 końcówek jak będą z miękkiej stali.

• #7 17 Gru 2018 11:45
    Lukalago
    Poziom 26  

Używam NEO, faktycznie mały wybór bitów, ale jakość za to doskonała.

• #8 17 Gru 2018 13:55
    smiland
    Poziom 13  

Bardzo fajne porównanie. Mam pytanie czy ktoś wie gdzie można dokupić brakujące pojedyncze bity (na sztuki)?

• #10 17 Gru 2018 17:53
    E8600
    Poziom 36  

Jarzabek666 napisał:
    Biedronkowe 25zł.

Kolego jak z trwałością? Pytam bo poluję na ten zestaw?

Natomiast z tych opisanych wcześniej moim zdaniem najlepiej wygląda NEO (mam dwa wkrętaki TOX T5 i T7 właśnie z takim kolorem powłoki i są nie do zajechania). Szkoda tylko, że tak ubogi zestaw zamiast tych plastikowych otwieraków powinni dorzucić bitów w tej cenie.

• #11 17 Gru 2018 18:18
    Jarzabek666
    Poziom 27  

Ten komplet kupiłem ponad rok temu, w samochodzie nimi nie pracuje, raczej tylko dom i sprzęt elektroniczny głownie torxy i imbusy nie widzę różnicy sporej między NEO 04-227 a tym kompletem powiedział bym nawet że biedronkowe lepsze z trwałością bo w NEO już mi się końcówki pokruszyły.

Kupiłem ten komplet dlatego że tanio i sporo bitów torxy i imbusy które były mi potrzebne.

• #12 17 Gru 2018 19:42
    CodeBoy
    Poziom 20  

Jarzabek666 napisał:

Biedronkowe 25zł.

Mam ten zestaw z Biedronki, jest o dziwo bardzo solidny, już kilkanaście laptopów nim rozkręciłem i zero zjechania bitów, kupiłem go w promo chyba za 19zł na wyjeździe na chwile, a mam go już 2 rok :) Oczywiście mam też zestaw z Lidla i Xiaomi, najbardziej solidny jest ten Xiaomi nim naprawiam mój samochód zdalnie sterowany z dość mocną mechaniką i daje spokojnie radę z dość solidnymi śrubami. No ale Xiaomi mam x silniczkiem i kosztował całościowo z 60 końcówkami 108zł

• #13 17 Gru 2018 23:27
    mayones
    Poziom 10  

3.DEXTER
    Mam ten zestaw wkrętaków, sięgam po nie jak nie mogę nic dobrać.
    Zestaw wkrętaków moim zdaniem jest solidnie wykonany i jeszcze nigdy go nie ukręciłem (w sensie rączki, bo takowe przypadki się zdarzały), ani nie zniszczyłem bitów. Wadą jest faktycznie kwestia wyjmowania bitów: ciężko wychodzą, a jeszcze trudniej je ułożyć na swoje miejsce. W codziennej pracy używam wkrętaków firmy Vorel
    Tyle lat używam tego zestawu, że aż wstyd. Rączkę gumową ciężko już domyć nawet izopropanolem :-), ale działa do dziś. W ubiegłym roku kupiłem sobie podobny zestaw, ale to już nie to samo - to już nie ta sama guma, jakiś plastik bardziej bym powiedział. Ciekawy produkt w tej chwili moim zdaniem godny polecenia to:
    Zestaw narzędzi precyzyjnych Gembird TK-SD-07 108 (patrz załącznik)
    Sporo bitów i dodatkowe narzędzie do GSM i serwisów laptopów.

Pozdrawiam

• #14 18 Gru 2018 03:16
    pi00
    Poziom 7  

Ja posiadam wkrętaki precyzyjne CR-MO 30 bitów T66156 E-MARK i mogę śmiało polecić, mimo plastikowej głowiczki we wkrętaku, w którą wkłada się 4mm bity i blokuje metalową nakrętką aby się trzymały/nie wypadały. Miałem plany aby zmienić ten uchwyt na metalowy, ale jeszcze nie potrzebowałem użyć tak dużej siły aby ten fabryczny plastikowy się uszkodził. Aktualnie produkowany zestaw wygląda inaczej: https://www.emark.com.tw/product/29/32/93

• #15 18 Gru 2018 04:48
    smiland
    Poziom 13  

Kolego pi00 posiadam identyczny zestaw i po kilku latach użytkowania ta czarna gumowana rączka zaczyna się łuszczyć i lepić do palców, poza tym kilka bitów nie wytrzymało i pękły.

• #16 18 Gru 2018 08:53
    keseszel
    Poziom 26  

Zestawy kupione na Allegro. Końcówki z materiału seropodobnego. Cóż CCC. Co do lekko wypukłego trójkąta można zjechać dremelem, ale zapewne autor już wpadł na ten pomysł.

• #17 18 Gru 2018 10:43
    noel200
    Poziom 24  

Mam zestaw dextera. Żadnych śladów zużycia puki co, a używam kilka razy dziennie. Ale wyciąganie bitów to tylko szczypcami. Kto wymyślił takie mocowanie bitów to ja nie wiem.

• #18 18 Gru 2018 15:38
    ABLublin
    Specjalista - kserokopiarki

Jeden z lepszych zestawów to IFIXIT

• #19 18 Gru 2018 16:56
    tplewa
    Poziom 38  

ABLublin napisał:
    Jeden z lepszych zestawów to IFIXIT

Oj nie wiem czy jeden z lepszych... niech kolega zerknie na twardość materiału z jakiego są wykonane (ANSI 6150 inaczej stal chromowo wanadowa 50CrV4 (EN), 50HF (PN) czyli około 51-54HRC) oraz niektóre zestawy mają część elementów (bity 4mm) jeszcze z S2 Stell (około 55 - 58HRC) - następnie na cenę. Ten zestaw o ile się nie mylę to wszystkie elementy z 6150 - czyli można je skrobać lepszym scyzorykiem ;)

Znacznie tańsze Xiaomi Wiha mają 60HRC... IMHO mocno przereklamowane, chińskie z podobnego materiału można kupić sporo taniej (z S2 około 15$ na aliexpress za zestaw). Rozważałem jakiś czas temu zakup i sobie podarowałem właśnie patrząc na to że wykonane są z materiału z jakiego w zasadzie wykonywane są sporo tańsze zestawy (płaci się za napis IFIXIT - jedyny plus że nie ukrywają z jakiego materiału zrobione bo dla wielu stal 6150 może i brzmi bosko ;) )...

Na allegro ten zestaw to jakieś 300zł, a w tej okolicy cenowej to można już coś z Wiha lub Wera kupić...

• #22 20 Gru 2018 14:34
    tplewa
    Poziom 38  

tomybb napisał:
    Do zestawu na małe bity potrzebuje dokupić małe nasadki: 2 2,5 3 3,5 4 4,5 5 - oraz przejściówkę z małych bitów na większe - ktoś wie gdzie można coś takiego kupić?

Zależy ile chcesz wydać ;) tzn. jakiej firmy przykładowo czy Wiha czy Wera itp. można kupić na sztuki np. w https://www.conrad.pl/ - choć można znaleźć tańsze miejsca zakupu (ale wtedy szukasz po firmie jakiej chcesz narzędzia kupić). No-name (czyli wszelkie marketowe brandy) zapewne najłatwiej szukać w chinach na Aliexpress itp.

• #23 20 Gru 2018 21:10
    Stanley_P
    Poziom 26  

CodeBoy napisał:
    Jarzabek666 napisał:

Biedronkowe 25zł.

Mam ten zestaw z Biedronki, jest o dziwo bardzo solidny, już kilkanaście laptopów nim rozkręciłem i zero zjechania bitów, kupiłem go w promo chyba za 19zł na wyjeździe na chwile, a mam go już 2 rok :) <...>

Witam,
    Jakieś 3-4 m-ce temu nabyłem w Stonce znaczy się Biedronce wersję ulepszoną w sensie ergonomii rozmieszczenia elementów. Muszę przyznać "Ćińcik" fajnie wymyślił wykorzystanie rękojeści wkrętaka jako jednocześnie rączki pudełka. Nie trzeba za każdym razem przy składaniu zestawu wyjmować przedłużki, jest domyślnie wsunięta do rękojeści (chociaż można ją w razie potrzeby całkiem wyjąć). Dodatkowo w porównaniu do powyższego pudełko zawiera 7 bitów sześciokątnych nasadowych 2,5-5,5.
    Nie wiem jak zestaw będzie się sprawował pod względem trwałości, użyłem może kilkanaście razy do raczej mało wymagających prac. Zapłaciłem bodaj 19zł. A może (maksymalnie) 25, nie pamiętam ;)
    Porównanie zestawów wkrętaków na małe bity. Porównanie zestawów wkrętaków na małe bity. Porównanie zestawów wkrętaków na małe bity. Porównanie zestawów wkrętaków na małe bity.

• #24 20 Gru 2018 22:23
    barti10
    Poziom 12  

Ja mam dwa takie zestawy jak na zdjęciu . Starszy ma już kilka ładnych lat i ciągle jest w doskonałej kondycji ale niestety ma mały wybór bitów . Niedawno kupiłem Ifixit'a ale nie jestem zadowolony. Pomijając opakowanie i ogólne "wrażenie" to bity są bardzo niedokładnie wykonane - można to porównać tak : stare Topexa czy Toya wyglądają pod lupą jak wycięte laserem a nowe Ifixit jak wystrugane . Niestety drogie nie zawsze znaczy dobre :-( Porównanie zestawów wkrętaków na małe bity.

• #25 21 Gru 2018 05:52
    Jar-Woj
    Poziom 16  

Ja używam w swoim domowym warsztacie dwóch kompletów wkrętaków na małe bity.
    Pierwszy firmy Topex, który posiadam już przeszło 10 lat, zawiera bity
    w postaci 12 cm prętów pozwalających dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.
    Drugi zestaw marki LUX kupiony w OBI kilka lat temu.
    Końcówki bitów z zestawu Topex-u są mniej precyzyjnie spasowane do końcówek wkrętów niż bity z zestawu LUX-a, które są wykonane ze zdecydowanie większą dokładnością.
    Jeśli idzie o trwałość oba zestawy sprawują się przyzwoicie, większe ślady zużycia widać jedynie na pudełkach i plastikowych uchwytach pokręteł.
    Na bitach zasadniczo nie widać większych śladów zużycia poza drobnymi pojedynczymi ryskami na częściej używanych.

• #26 21 Gru 2018 10:11
    tplewa
    Poziom 38  

barti10 napisał:
    Niedawno kupiłem Ifixit'a ale nie jestem zadowolony. Pomijając opakowanie i ogólne "wrażenie" to bity są bardzo niedokładnie wykonane - można to porównać tak : stare Topexa czy Toya wyglądają pod lupą jak wycięte laserem a nowe Ifixit jak wystrugane . Niestety drogie nie zawsze znaczy dobre :-(

Dlatego wyżej napisałem o materiale z jakiego są wykonane, może trochę delikatnie to napisałem - ale w zasadzie mi one wyglądają na zamawiane w chinach i to z najniższej półki cenowej. Jak wspomniałem za 15$ można kupic na aliexpress zestawy z lepszego materiału i przynajmniej "na oko" (patrzac na zdjecia) lepiej wykonane... Z takiego materiału jak ifixit (chińczycy to nazywaja czasem crv) to w zasadzie nawet po kilka dolarów idzie kupić...

• #28 24 Gru 2018 23:25
    Robert B
    Poziom 43  

Właśnie dostałem pod choinkę ten zestaw :D

• #29 01 Sty 2019 13:05
    PiotrekD
    Poziom 12  

^ToM^ napisał:
    Porządnie wykonane PowerFIX'y z Lidla. Naprawdę dobra jakość za ułamek ceny innych firm. Dałem 29,99 zł.
    Ma też klucze nasadowe od 3 do 7.

Również ich używam już od pół roku i potwierdzam

• #30 06 Sty 2019 23:31
    E8600
    Poziom 36  

Jeśli ktoś jeszcze zainteresowany tym zestawem ze zdjęcia to zapraszam w czwartek na zakupy do Biedronki (koszt 19,99 zł). Ja już ustawiłem przypomnienie aby nie zapomnieć.
    http://www.biedronka.pl/index.php/pl/product,id,111492,name,wkretaki
    Mam nadzieję, że zestaw się sprawdzi szczególnie chodzi mi o torxy. :)