Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bardzo tani Mini Multimetr DT83B - Test / Recenzja / Opis

CMS 23 Lis 2018 19:24 4263 36
  • Dojechał do mnie zamówiony przez Gulsona do testów, mały chiński mierniczek DT83B. Gadżet "wyniuchał" kolega Szyszkownik Kilkujadek w temacie poświęconym gadżetom za punkty, z naszego elektrodowego sklepiku.

Kamil od razu zareagował

gulson napisał:
    Dzięki za ciekawą propozycję, najpierw zamówię sztukę, CMS przetestuje i zobaczymy, co to jest warte :)

I po 17 dniach dostałem przesyłkę z multimetrem. Gdy listonosz wręczył mi paczkę, spodziewałem się czegoś innego, bo jej gabaryty nie bardzo pasowały do multimetru, nawet "kieszonkowego".
    Po rozpakowaniu przesyłki, na mojej twarzy zagościł uśmiech małego dziecka...
    Jakie słodziak pomyślałem. Nic z tego, że na oko mało funkcjonalny, ale bez problemu zmieściłby się w portmonetce mojej połówki. To zdecydowanie najmniejszy multimetrzyk z jakim miałem do czynienia w swoim życiu.
    Ale żeby nie zanudzać, przejdźmy do konkretów. Na początek standardowo, screenshoot z aukcji.

Gadżet (a może coś więcej, to się okaże po testach) kosztuje kilkanaście złotych. W dniu zakupu, kosztował trzynaście polskich złotóweczek, bez kilku groszy. Oczywiście wysyłka darmowa.

Przejdźmy zatem do prezentacji zawartości przesyłki. Nie ma się co spodziewać dodatkowych akcesoriów, bo mierniczek po prostu nie posiada żadnych gniazd, a kabelki pomiarowe (bo na miano przewodów raczej nie zasługują) są wyprowadzone bezpośrednio z obudowy. Jestem pewien, że bardzo szybko odmówią posłuszeństwa i będzie trzeba je skracać, co z kolei wpłynie na poprawnie ich ułożenie po owinięciu wokół multimetru. Nie ma tez co liczyć na jakiś pokrowiec, czy choćby woreczek.

Bardzo tani Mini Multimetr DT83B - Test / Recenzja / Opis Bardzo tani Mini Multimetr DT83B - Test / Recenzja / Opis Bardzo tani Mini Multimetr DT83B - Test / Recenzja / Opis

W zestawie znajdziemy również ulotkę, która jest "pleckami" opakowania

Oraz kartę z parametrami tego ustrojstwa:

No cóż, jak widać, nie powala, zwłaszcza w zakresie mierzonego prądu. Przypominam jednak, e mamy do czynienia z maleństwem za prawie trzynaście złotych.

Miernik ba bardzo nietypowe jak na ten typ urządzeń zasilanie, jest to bowiem dwunasto woltowa bateryjka, jaka możemy spotkać w samochodowych pilotach od alarmów, czy sterowania centralnym zamkiem.

Zajrzyjmy zatem do środka...
    Bardzo tani Mini Multimetr DT83B - Test / Recenzja / Opis Bardzo tani Mini Multimetr DT83B - Test / Recenzja / Opis

Jak widać, poza "czarną kropą" i dosłownie kilkoma elementami, nie znajdziemy tam zupełnie nic interesującego.
    Bardzo tani Mini Multimetr DT83B - Test / Recenzja / Opis Bardzo tani Mini Multimetr DT83B - Test / Recenzja / Opis

Nie pozostało nic innego, jak wykonać kilka testów porównawczych i zobaczyć, jak wyniki mają się do wskazań miernika którego używam najczęściej.
    Zacznijmy od pomiaru napięcia sieci:
    Tutaj jak widać, nie ma się do czego przyczepić.

Czas na kilka pomiarów standardowych napiec z DC, z jakimi na co dzień mamy do czynienia:
    Powyżej napięcie ustawione na zasilaczu na 1,8V.

Tutaj mamy 3,3V.

Teraz 5V.

Następnie 9V.

Znane i lubiane, a zarazem jedno z najpopularniejszych napięć, czyli 12V.

Troszkę mniej popularne 18V.

I na koniec, znowu jedno z popularnych napięć, czyli 24V.

Przejdźmy zatem do pomiarów rezystancji.
    Rezystor 100Ω.

Rezystor 22Ω.

Rezystor 560Ω.

Rezystor 1kΩ

Rezystor 4,7kΩ.

Rezystor 10kΩ.

Rezystor 100kΩ.

Rezystor 1MΩ.

Nie widziałem potrzeby robić więcej testów, bo widać, że wyniki są w miarę dokładne.

Multimetr posiada także test diodowy / ciągłości obwodu. Tutaj należy się duży plus, bo "piszczyk" działa znacznie szybciej niż w mierniku UNI-T'a.

Pozostał nam jeszcze test pomiaru prądu. Tutaj niestety pojawił się taki problem, że testy robiłem dosłownie 5 minut przed wyjściem z firmy i w ostatniej chwili spaliłem bezpiecznik w swoim multimetrze. Miałem wybór, albo rozkręcić miernik i wymienić bezpiecznik, albo zrobić dla was zdjęcia testowanego gadżetu. Dla tego właśnie w tym teście, to nie multimetr, a amperomierz w zasilaczu, posłużył za porównanie.
    Z poprzednich moich artykułów, powinniście wiedzieć, że wskazania amperomierza na zasilaczu, pokrywały się z dwoma innymi miernikami. Tutaj niestety nie jest już tak pięknie.

No to zaczynamy:
    Na powyższym zdjęciu zasilacz ma wszystkie potencjometry skręcone na lewą skrajna pozycję. Mimo tego multimetr wskazuje przepływ prądu.
    Na kolejnych zdjęciach, również nie jest zbyt dobrze.

Mierniczek zdecydowanie zawyża pomiar.

Tutaj znowu widać, że pomiar na mini multimetrze jest sporo zawyżony.

I po raz kolejny. Najwyraźniej, ten "miernik" ma jakiś problem z pomiarem prądu.

No i znowu...

Czas na podsumowanie.
    Uważam, że, ten mierniczek ze względu na swoje bardzo małe gabaryty i co za tym idzie możliwość noszenia w kieszeni (dosłownie), z pewnością zostałby bardzo ciepło przyjęty w naszym sklepiku. Dokładność pomiarów jest na zadowalającym poziomie, ale zastrzeżenia budzi pomiar prądu.
    Obawiam się jednak, że głównym powodem do narzekań okażą się "przewody pomiarowe". Jak już wspomniałem, są one bardzo cieniutkie, do tego są zwijane wokół obudowy (sam pomysł jest bardzo dobry, ale nie przy takiej jakości przewodach), daje głowę, że po mniej niż 100 rozwinięciach / zwinięciu ich, kabelki zaczną zawodzić.
    Na koniec jeszcze jedno zdjęcie ukazujące rozmiary tego maleństwa.

Dajcie znać w komentarzach, czy chcielibyście zobaczyć w sklepiku ten mini mierniczek.

Pozdrawiam.
    CMS

EDIT 26.11.2018 10:55

Po raz kolejny okazuje się, że jak się człowiek śpieszy, to się diabeł cieszy, a i niektórzy użytkownicy mają świetną okazję żeby się "troszkę po czepiać". Tym razem całkiem słusznie jak się okazało.
    Tak jak mówiłem testy robiłem na ostatnią chwile, bo chciałem coś dla Was napisać przed weekendem.

Niniejszym zamieszczam sprostowanie pomiarów prądu. Okazuje się, że wyniki są jak najbardziej akceptowalne.

Bardzo tani Mini Multimetr DT83B - Test / Recenzja / Opis Bardzo tani Mini Multimetr DT83B - Test / Recenzja / Opis Bardzo tani Mini Multimetr DT83B - Test / Recenzja / Opis
    Test wyglądał w taki sposób, że każdy multimetr po kolei był podłączany w szereg z zasilaczem i rezystorem. Za każdym razem najpierw podłączałem "żółty" i według jego wskazań ustawiałem ustawiałem pożądaną wartość prądu.

Zmieniamy rezystor, bo zabrakło napięcia.
    Na powyższych zdjęciach znów mi zabrakło napięcia, dla tego nie dojechałem do pełnych 150mA.

Kolejny raz zmieniamy rezystor, aby zbliżyć się do granicy możliwości mini mierniczka. I faktycznie, od razu po przekroczeniu 200mA, za wyświetlaczu pojawia się 1.

Na koniec jeszcze wszystkie trzy spięte w szereg. Przed tym zabiegiem prąd ustawiłem za pomocą żółtego multimetru 100mA.

W takiej sytuacji, nie pozostaje mi nic innego jak zwrócić honor bohaterowi naszego testu, a Was przeprosić za wprowadzenie w błąd.
    Po ponownych testach i "świeżym" spojrzeniu na ten miernik, stwierdzam, że jak za te pieniądze, to można się tylko do jakości przewodów doczepić.

Fajne! Ranking DIY
  • Sklep HeluKabel
  • #2 23 Lis 2018 21:26
    pipałosia
    Poziom 25  

Myślę że fajna pierdoła, wiedząc o niedokładności w pomiarze prądu można sobie darować te pomiary. Fajnie że reszta jest OK. Swoją drogą ciekaw jestem czy w każdym takim mierniku jest podobnie z pomiarem prądu i na jak długo wystarczy bateria. Jako mały dodatkowy pewnie się przyda a większość z nas zapewne posiada już jakiś multimetr, tak że ja jestem za tym żeby to maleństwo było w sklepiku.

• #3 23 Lis 2018 21:40
    CMS
    Administator HydePark

pipałosia napisał:
    wiedząc o nie dokładności w pomiarze prądu można sobie darować te pomiary.

Skąd miałem wiedzieć o tej niedokładności, zanim zrobiłem testy?

• #4 23 Lis 2018 21:46
    sosarek

Poziom 43  

pipałosia napisał:
    wiedząc o nie dokładności w pomiarze prądu można sobie darować te pomiary.

Jakiś czas temu nabyłem stację pogodową z zewnętrznym czujnikiem na przewodzie - powyżej 15 stopni na zewnątrz na wyświetlaczu miałem radosne HI, poniżej 10 LOW - w szereg na jednej żyle zapinałem rezystory 1,1kOHm porównując to z inną stacją i termometrem rtęciowym - przy 5,5k zaczęła wskazywać poprawnie - ot taki urok i kalibracja sprzętów od naszych "skośnych" braci.

• #6 23 Lis 2018 22:14
    sosarek

Poziom 43  

@pawelr98 Tylko że każdy musiałby taką przeprowadzać indywidualnie bo nie wiadomo na jaką partię trafi. ;)

• Sklep HeluKabel
  • #7 23 Lis 2018 23:37
    E8600
    Poziom 35  

Niewątpliwą zaletą jest rozmiar natomiast wadą bateria 12V. Niestety ale pomiar prądu praktycznie nie istnieje - mimo iż malutki zakres to jeszcze zawyża. W mojej ocenie pomiar prądu 10 A to minimum. Nawet takie najtańsze po 10 zł mają pomiar do 10A.

• #8 24 Lis 2018 00:21
    diantus
    Poziom 28  

CMS napisał:
    "przewody pomiarowe". Jak już wspomniałem, są one bardzo cieniutkie

Mam zastrzeżenia do przewodów pomiarowych pod względem bezpieczeństwa użytkowania przy pomiarach powyżej 24V.

• #9 24 Lis 2018 09:25
    noel200
    Poziom 24  

Testy kompletnie bez sensu. Co kłamie? badziewny multimetr, drugi badziewny multimetr, czy badziewny zasilacz?
    Kiedyś jak kupiłem Aneng 8008, a miałem już unit UT58D i właśnie DT830B to wziąłem wszystkie trzy do firmy gdzie pracuję. Mamy tak picotest z aktualnym świadectwem wzorcowania, który pokazuje na zakresie 0-10V 4 miejsca po przecinku i mam co do niego pewność, że pokazuje dobrze to okazało się, że najdokładniej (do 0.01V) pokazuje aneng, później DT-830B, a unit na końcu.
    Przypuszczam, że tu może być tak samo. Zasilacz oczywiście pokazuje bzdury i ten unit też może być mniej dokładny od tego maleństwa za 13zł.
    Ale to trzeba sprawdzić na czymś pewnym.

• #10 24 Lis 2018 10:00
    gulson
    Administrator Systemowy

Zgadzam się z tym, że pomiary powinny być zrobione przy porównaniu z urządzeniem wzorcowym lub nawet wysłany do laboratorium NDN. Jednak proszę pamiętać, że mówimy o mierniku (a może lepsze określenie wskaźniku?) za 13zł. Wystarczy, że coś mierzy, albo raczej wskazuje. Jego główną zaletą są wymiary i w zasadzie na tym zalety się kończą.

Możliwe, że powinniśmy uruchomić testy drogich multimetrów, gdzie głównym kryterium będzie dokładność. Skoro producent danego urządzenia deklaruje niewielkie błędy pomiaru i za to się płaci (często niemało) to powinniśmy to sprawdzić (jakieś propozycje?). Wtedy takie urządzenia będą badane głównie pod tym kątem. Tutaj kryterium było inne i w zasadzie CMS mógł zakończyć testy przy dwóch skrajnych pomiarach.

@CMS jak będziesz miał dostęp do działającego multimetru prośba o wykonanie z dwóch testów pomiaru prądu i edycję artykułu. Nie wiem czy ten w zasilaczu nie wskazuje kompletnych głupot :) Sprawdzisz też pomiar napięcia w gniazdku? Czy się boisz? :) W sumie nie dziwię się...

Zastanawiam się czy miernik powinien się znaleźć w sklepiku, co proponował użytkownik, nie chcę iść w stronę "badziewskich" gadżetów. Chciałbym, aby użytkownicy byli dumni z tego co dostali i aby służyło jak najdłużej. Właśnie po to są testy naszego CMS, aby takie rzeczy eliminować. Dlatego proszę mi wybaczyć, ale odpuszczam to "coś".

• #11 24 Lis 2018 10:04
    noel200
    Poziom 24  

Nie no oczywiście, że w tym przypadku wysyłanie miernika za 13 zł do laboratorium to głupota, bo nawet jak wskazuje dobrze, to za tydzień już może mu się to zmienić. Ja tylko opisałem swoje doświadczenia, bo do dobrego wzorcowanego multimetru mam dostęp za darmo od ręki.
    Chodziło mi o to jak można się zdziwić, że takie małe tanie urządzonko tak jest dokładne.

• #12 24 Lis 2018 10:07
    gulson
    Administrator Systemowy

Jeśli masz dostęp do wzorca i jakiś miernik wywołał u Ciebie uśmiech na twarzy przy relacji cena-jakość, zamieść krótką recenzję, zgłoś się do mnie po gadżety od elektrody albo nawet Elektroda może za to zapłacić.

• #13 24 Lis 2018 10:25
    CMS
    Administator HydePark

noel200 napisał:
    badziewny multimetr, drugi badziewny multimetr,

Przypominam, że ten badziewny miernik już niejednokrotnie występował w artykułach i zwykle wyniki pomiarów były zbliżone.

gulson napisał:
    @CMS jak będziesz miał dostęp do działającego multimetru prośba o wykonanie z dwóch testów pomiaru prądu i edycję artykułu. Nie wiem czy ten w zasilaczu nie wskazuje kompletnych głupot :)

Sprawdzę to w poniedziałek, być może się rozkalibrował, ale przypominam, że przy testach np. sztucznego obciążenia, wyniki się pokrywały z multimetrem.

gulson napisał:
    Sprawdzisz też pomiar napięcia w gniazdku? Czy się boisz? :) W sumie nie dziwię się...

Bałem się, ale od tego testu zacząłem, to na wypadek, gdybym napisał cały artykuł, a potem zginął tragicznie przed publikacją, szkoda by wtedy było mojego czasu :D.

noel200 napisał:
    Chodziło mi o to jak można się zdziwić, że takie małe tanie urządzonko tak jest dokładne.

Zdziwił to bym się gdyby było dokładne :).

gulson napisał:
    w zasadzie CMS mógł zakończyć testy przy dwóch skrajnych pomiarach.

Wyniki były całkiem niezłe, aż dotarłem do pomiarów prądu. Tutaj też zresztą tragedii nie ma, wszak rozbieżności nie wynoszą przecież 50%.

W poniedziałek, dam znać jak się mają wskazania w porównaniu z innym multimetrem.

Dodano po 1 [minuty]:

noel200 napisał:
    bo do dobrego wzorcowanego multimetru mam dostęp za darmo od ręki.

No ja niestety nie mam takiego komfortu, więc używam tego co mam.

• #14 24 Lis 2018 12:01
    smyk55
    Poziom 20  

gulson napisał:
    Jednak proszę pamiętać, że mówimy o mierniku (a może lepsze określenie wskaźniku?) za 13zł. Wystarczy, że coś mierzy, albo raczej wskazuje. Jego główną zaletą są wymiary i w zasadzie na tym zalety się kończą.
    Jak takie coś pisze Administrator Systemowy to jest tragedia. Co to znaczy - Wystarczy, że coś mierzy (nie ważne co mierzy ważne, że mierzy). "Jego główną zaletą są wymiary" świetne podsumowanie w połączeniu z poprzednim wnioskiem ... brawo :).
    pawelr98 napisał:
    Jakimś tam rozwiązaniem może być korekta bocznika w multimetrze.
    Zaczynają się porady w stylu jak poprawić konstruktora bez rzetelnego sprawdzenia czy przyrząd trzyma parametry zgodnie ze specyfikacją.
    diantus napisał:
    Mam zastrzeżenia do przewodów pomiarowych pod względem bezpieczeństwa użytkowania przy pomiarach powyżej 24V.
    Ocena na odległość (żona do męża dzwoni z pytaniem czy dobrze doprawiła potrawę, odpowiada - za mało soli reszta jest ok) Nic dodać nic ująć.
    CMS napisał:
    Na powyższym zdjęciu zasilacz ma wszystkie potencjometry skręcone na lewą skrajna pozycję. Mimo tego multimetr wskazuje przepływ prądu.
    Na kolejnych zdjęciach, również nie jest zbyt dobrze.
    To pisze Administrator HydePark - jemu można wybaczyć. HydePark tam jest na wesoło można gadać co się chce i dlatego nie dziwi mnie jakość testu miernika. Na jakiej podstawie stwierdzenie, że tam nie płynie prąd?
    noel200 napisał:
    Testy kompletnie bez sensu.
    Święta prawda test do bani.
    Test do powtórki z zachowaniem podstawowych zasad przy sprawdzaniu takich przyrządów. Tym bardziej, ze mierniczek ma znaleźć się jako gadżet na elektroda.pl

Dodano po 3 [minuty]:

CMS napisał:
    Wyniki były całkiem niezłe, aż dotarłem do pomiarów prądu.
    Nadal twierdzisz, ze miernik źle mierzy prąd? Ja uważam pomiary prądu ma prawidłowe.

Dodano po 14 [minuty]:

gulson napisał:
    Jeśli masz dostęp do wzorca i jakiś miernik wywołał u Ciebie uśmiech na twarzy przy relacji cena-jakość, zamieść krótką recenzję, zgłoś się do mnie po gadżety od elektrody albo nawet Elektroda może za to zapłacić.
    Podeślijcie mi ten mierniczek wykonam profesjonalnie test - zrobię to za freee :)

• #15 24 Lis 2018 12:43
    paluszasty
    Poziom 23  

Cześć.

Jasne że taki miernik to zabawka.

Ale czasem w tych najtańszych miernikach jest potencjometr i można go troszkę skalibrować przynajmniej na zakresie napięciowym. Ja tak ojcu "skalibrowałem" marketowca (takiego jak ppkazuje E8600) względem Brymen 857. Przed ta "kalibracją" błąd był rzędu 8-10% po takiej zabiegu rzędu 1-2%. Nawet sprawdzałem to z ciekawości po roku i dalej się zgadzało...Trzeba tylko pamiętać że taka kalibracja jest wykonywana tylko na jednym zakresie i może popsuć inne. Ale w moim (ojca) wypadku poprawiła wszystkie, widać bocznik/posobnik był w miarę ok, tylko kalibracja "napięcia wzorcowego" była kiepska.

Jeśli administratorowi zależy to mógł bym przeprowadzić test kilku mirników. Nie mam laboratorium z super sprzętem. Ale dysponuje półrocznym Fluke289 który ma certyfikat wzorcowania. Dodatkowo mam zasilacz Rigol DPA832a który może posłużyć jako regulowane źródło napięciowe/prądowe tętnienia są niewielkie więc jest to w miarę rozsądne rozwiązanie. Przynajmniej dla mierników 3.5 cyfry powinno być ok i nie wzbudzać śmiechu. Jak by się uprzeć to mam też źródło napięcia odniesienia ca.10V zrobione na LM399 i reztsorach z dryftem 5ppm/C (vishay ptf56).

To co jest bardzo ciekawe to też porównanie wskazań napięcia AC dla rożnych częstotliwości i kształtów. To łatwo zrobić mając generator funkcyjny (i oscyloskop w celu sprawdzenie czy amplituda generatora nei pływa w funkcji częstości, ale to zgrubne oszacowanie przez rozdzielczość oscyloskopu). Robiłem takie testy porównując Fluke 289, Brymena 857, innego Brymena kolegi. We wszystkich przypadkach częstotliwość graniczna była większa niż deklarowana przez producenta. Oczywiście ten pomiar jest mnie dokładny ze względu na to że jednak generator funkcyjny/oscyloskop nie są precyzyjnymi źródłami napięcia AC.

• #16 24 Lis 2018 13:46
    smyk55
    Poziom 20  

paluszasty napisał:
    Jasne że taki miernik to zabawka.
    Nie musi być zabawką. Ja na podobnych miernikach mogłem polegać ze 100% powodzeniem. Pytanie - do czego tej klasy miernika użyjemy.

• #17 24 Lis 2018 14:00
    paluszasty
    Poziom 23  

Jak wspomniałem miernik "tej klasy" który ma mój ojciec miał błąd rzędu 10% to wg mnie całkowicie go przekreślało. Ten tutaj zdaje się nie jest taki zły (bo mało prawdopodobne żeby wszystkie 3 urządzenia miały bardzo podobny błąd). Ale przy tego typu sprzęcie to wszystko będzie zależeć od szczęścia.

• #18 24 Lis 2018 17:11
    amator2000
    Poziom 20  

Brakuje podświetlenia i testu baterii 1,5 V - bo widzę, że test 9 V jest. No i ta jakość przewodów, które zapewne są najgorszym chłamem
    :D

Czy on będzie kosztował 13 pln z baterią, czy bateria = dopłata :?:

• #19 24 Lis 2018 20:16
    Nargo
    Poziom 18  

Mam DT831B+ i przewody wytrzymały dwa może trzy miesiące.
    Jako mały miernik na pierwszy strzał sprawdza się w teczce idealnie, używany przy diagnostyce kotłów CO, prąd jonizacji, test ciągłości, napięcie na płycie, kontrola termistorów. Dokładność rzędu 10-15% w zupełności wystarcza do pracy w małe to i lekkie jak trzeba cały kram na 4 piętro targać.

• #20 24 Lis 2018 20:42
    amator2000
    Poziom 20  

Nargo napisał:
    małe to i lekkie jak trzeba cały kram na 4 piętro targać

Obecnie prawie wszystkie multimetry Made in China w cenie do 30 usd są małe i lekkie - czasy "cegieł" typu V-640 odeszły na szczęście do lamusa.

No ale z drugiej strony zamiast 13 pln za zabawkę dla ucznia 1 klasy technikum to lepiej dołożyć parę dolarów i kupić ANENG`a.

• #21 24 Lis 2018 20:51
    Nargo
    Poziom 18  

Zamiast dokładać parę dolarów wolę kupić 2szt. na zapas. Wystarczy podczas odpalania kotła miernik zostawić bez opieki na budowie to dziwnym trafem wyrastają nóżki i odchodzi w niepamięć (dwa unity).
    A jako zabawki go nie traktuje tylko jako pełnowartościowe narzędzie pracy.

• #22 24 Lis 2018 22:25
    smyk55
    Poziom 20  

amator2000 napisał:
    czasy "cegieł" typu V-640 odeszły na szczęście do lamusa.
    Co najciekawsze te "cegły" są dzisiaj poszukiwane.

• #23 26 Lis 2018 11:17
    CMS
    Administator HydePark
  • #24 26 Lis 2018 12:12
    E8600
    Poziom 35  

Aktualizacja dużo zmienia. Ciekawe czy sondy pomiarowe są rozbieralne? Można by same przewody wymienić. Przydał by się test pomiaru dużych prądów przez rezystor bo 200 mA to malutko.

• #25 26 Lis 2018 14:49
    amator2000
    Poziom 20  

Jeśli zaletą tego miernika ma być niska wartość i tym samym "niewrażliwość" na kradzież - to powinien być zasilany 2xAA, a nie znacznie droższej A-23.

• #26 26 Lis 2018 15:00
    CMS
    Administator HydePark

Baterie kupuję w Soltroniku, bo mam pod nosem bateria AA/AAA Varta Industrial (wg mnie lepsze od Duracell) to koszt 1,5PLN za sztukę. Koszt 12V baterii tej samej firmy wynosi 4PLN. Pomijam kwestie pojemności. pytanie jek długo mierniczek działa na takiej bateryjce.

• #27 26 Lis 2018 15:06
    amator2000
    Poziom 20  

CMS napisał:
    Baterie kupuję w Soltroniku, bo mam pod nosem ...

do wyliczeń brałbym średnie ceny marketowe, gdzie A-23 jest 3-4 razy droższa niż nonamy AA

• #28 26 Lis 2018 16:55
    smyk55
    Poziom 20  

CMS napisał:
    Dodałem w pierwszym poście. świeże testy z pomiarów prądu.
    Tak jak pisałem miernik dobrze mierzy. Całkiem sympatyczny mierniczek. Jak widzę to nadal ciągnie Ciebie by robić pomiary po swojemu a nie tak jak w książkach pisze. :)

• #29 26 Lis 2018 17:17
    CMS
    Administator HydePark

smyk55 napisał:
    Jak widzę to nadal ciągnie Ciebie by robić pomiary po swojemu

Bo ja taki mały buntownik jestem.

smyk55 napisał:
    po swojemu a nie tak jak w książkach pisze.

Napisz proszę, jak byś chciał żebym to zrobił, to w miarę możliwości postaram się to uczynić.
    Jak widzisz, staram si spełniać prośby użytkowników, o ile czas i możliwości pozwalają.

• #30 04 Gru 2018 08:22
    romarcin
    Poziom 10  

Jak na tak specjalistyczny portal jak elektroda, to poziom tych wszystkich "testów" multimetrów jest ŻENUJĄCY! Porównuje się jedno "badziewie" z innym "badziewiem", wynik tych "testów" to: o dziwo ?!, oba "coś" wskazują ! Jaki jest sens takich porównań ?!
    Wszystkie te multimetry są z aliexpress, czy tak trudno zainwestować w jakieś źródło napięcia wzorcowego również dostępne na tym portalu!? na przykład na AD584 czy LM399 za 15 do 23 $?! i za parę złotych kupić kilka rezystorów o dokładności chociaż 0,1 % ( na portalu aukcyjnym pojawiają się nieraz rezystory 0,01% w dobrej cenie).