Czy wolisz polską wersję strony elektroda?
Nie, dziękuję Przekieruj mnie tamWeryfikacja stanu technicznego instalacji elektrycznych zgodnie z wymaganiami norm serii PN-HD 60364 oraz IEC 61557 wymaga stosowania precyzyjnych i wielofunkcyjnych przyrządów pomiarowych. W tym kontekście mierniki instalacji...
Jak wyróżnić się na rynku i pokazać klientom swoje doświadczenie? Coraz więcej instalatorów wykorzystuje do tego internetowe portfolio. Właśnie taką funkcję pełni profil w serwisie Elektrobohater. Społeczność Elektrobohater...
Witam! Po długich poszukiwaniach w Internecie zdecydowałem się zapytać tutaj. Szukam kompletnego zestawu "Easy TCP/IP" firmy MCS Electronics (razem z IIM7000A i CD-ROMem). Będę wdzięczny za jakąkolwiek odpowiedź ze strony użytkowników forum. Pozdrawiam Wojciech B.
Masteq 23 Lut 2005 14:37 [Czytaj dalej]
Witam wszystkich. Mam pytanie odnośnie tematowego bezpiecznika. Po pierwsze czy w przypadku gdy znajdzie się na lini z b16 to wywali pierwszy, a po drugie to gdzie mogę go znaleźć bo w normalnych sklepach nie ma takiego iwęc moze ktoś wie gdzie jest w necie?? Z góry dzieki.
Anonymous 23 Lut 2005 08:08 Witam odpowiedź masz tu: słowo można zastąpił bym słowem trzeba Podane opcje przez wszystkich są najtańsze i nie ma co kombinować dalej. [Czytaj dalej]
Obecnie jest wymaganie aby wszystkie części metalowe w łazience jak wanna kran itp łączyć z przewodem PE. Ale czy to jest w rzeczywistości bezpieczne? Przecież instalacje wodne są prowadzone rurkami plastikowymi a więc np. wanna jest odizolowana od sieci elektrycznej. Jest co prawda...
waldekel 22 Lut 2005 20:55 Jeżeli ktokolwiek pragnie suszyć włosy w wannie to jest głupcem lub samobójcą niezależnie od tego czy ma instalacje elektryczną super dobrze zrobioną czy też nie. Wyłącznik różnicowoprądowy powinien w takim przypadku zadziałać. Piszę powinien . [Czytaj dalej]
Witam. Potrzebuje Waszej pomocy w projekcie ochrony przeciwprzepieciowej dla budynku mieszkalnego. Chodzi o to ze mam stworzyc taki projekcik i nie bardzo wiem jak sie do tego zabrac. Mam stworzyc go od podstaw dla wyimaginowanego obiektu. Wymyslilem sobie ze obiekt zasilany jest...
waldekel 22 Lut 2005 19:57 Jeżeli nie żal pieniędzy na różnicówki to osobiście wydzieliłbym osobny obwód dla kuchni. 1 łazienki 2 kuchna 3 pokoje + oświetlenie 3 obwodu 3faz na łazienkę jeżeli jest tam pralka to troche za mało dałbym 16A [Czytaj dalej]
Witam! Wyczaiłem coś takiego: Czy ktoś już wykorzystywał coś takiego do jakiejś pracy, czy to tylko zabawka? Sprzedawana jest na Allegro. Pozdrawiam, Jakub
Jakub Wędrowycz 21 Lut 2005 16:48 Wniosek z tego, że nikt. Temat uważam za zamknięty. Pozdrawiam, Jakub [Czytaj dalej]
Posiadam silnik 1,1 kw uzwojenie połączone w trójkąt. Może ktoś wie jaki powinien być kondensator rozruchowy aby można było ten silnik podłączyć na 220v
POL02 20 Lut 2005 21:30 Witam. Ten temat był wielokrotnie omawiany tu. Zobacz. [Czytaj dalej]
Witam-mam pytanie czy kupował ktoś z was coś w ?Można im zaufać-bo ceny mają niezwykle interesujące? Wcześniej kupowałem między innymi w tam maja droższą dostawę. Dzięki za pomoc!
Grysik 18 Lut 2005 16:13 Nie miałem z nimi żednych problemów. Praktycznie nie ma co porównywać do jabela i ne. W AVT jak zamówiłem mikserek to nawet gałki na suwak dostałem. I nigdy nie miałem większych problemów z uruchomieniem ich ukladów (jakość elementów jest dobra). PS Ale jakość trochę kosztuje. [Czytaj dalej]
Chcę zabezpieczyć różnicówką silnik 3-fazowy 1 kW i dwa piece po 2,4 kW. Jaki dobrać prąd różnicowy i charakterystykę różnicówki? PozdrA
kursant 16 Lut 2005 22:23 No i sam sobie zaprzeczasz - prawda? Wiadomo że charakterystyki B, C, D dotyczą wyłącznika nadmiarowego dla różnego rodzaju rozruchu silników, a dla różnicówki przeciwporażeniowej określa się prąd 10 lub 30 mA, mogą być różnicówki ale nie przeciwporażeniowe o prądzie np. 500 mA. Pomimo... [Czytaj dalej]
witam, zwracam sie do użytkowników multimetrów z prosbą o pomoc przy wyborze multimetra. Wiadomo, że dokładnośc jest w takim mierniku najważniejsz i za to sie płaci, ale inne właściwości uzytkowe też się liczą (automatyczna zmiana zakresów, możliwość podłączenia do PC). Chcę kupić...
Mario65 16 Lut 2005 18:17 Witam! W pracy mamy kilka roznych multimetrow rowniez M-3860M. Akurat ten model nie jest za bardzo udany, co prawda "wypasiony na max" ale za to potwornie wolny i ma kupe bajerow, z ktorych sie praktycz nie nie kozysta. Za najbardziej udany uwazam FLUKE 179 ale cena zabija i brak... [Czytaj dalej]
Witam wszystkich. Mam problem z miernikiem do mierzenia impedancji pętli zwarciowej. Czy nadaje się on do mierzenia pętli zwarciowej w układzie TT? I czy równierz nadaje się do oceny skuteczności ochrony w układzie TT.
lisos 14 Lut 2005 19:56 wszystko pisze w instrukcji obsługi, jeśli nie masz poszukaj w necie, napewno są, jeśli niemorzesz odpowiem że można ocenić skuteczność uziemienia w układzie TT podobnie jak w innych układach pozdro [Czytaj dalej]
slychać tylko jak jest cicho, wyprodukowana przez firme ELGO, rozkręciłem-mechanicznie w porządku mam listwy innego producenta są ciche czy da sie to jakoś wyeliminować? pozdro
kleki 14 Lut 2005 18:39 Zamaluj dławik(i) lakierem nitro. Poczekaj ok. dobę (żeby dobrze stwardniał). Później ew. Podkej do płytki poxipolem. 95% przypadków pomaga. pozdro [Czytaj dalej]
Mam problem z miernikiem przy pomiarze rezystancji izolacji miernik cały czas wykrywa napięcie na przewodzie 2V i blokuje pomiar. Co zrobić?!!!!! Może ktoś ma program firmy Sonel "Pomiary" w pełnej wersji. Prosze o kontakt. zarrakwr@wp.pl
Slawox 14 Lut 2005 17:45 Zapytaj firme SONEL napewno pomogą [Czytaj dalej]
Witam jak w temacie czy do przekadnikow prodowych mozna stosowac zwykly licznik trojfazowy np 10(40)A przekladnik 150/5 A
Anonymous 10 Lut 2005 08:06 Witam oczywiście należy tylko pamiętać, żeby nie pomieszać faz z przekładników z fazami do uzwojeń napięciowych, bo licznik będzie źle mierzył [Czytaj dalej]
czy do lampy sodowej z dławikiem 400 w mogę założyć żarówke 250 w Jakie mogą być tego efekty? Przeniesiono z: Schematu/instrukcji... [h]
Paweł W. 09 Lut 2005 17:19 Witam. Masz rację. [Czytaj dalej]
Szukam do pracy zaliczeniowej nastepujacych parametrów: Porcelana Wysokonapieciowa: - cena - gestosc - współczynnik przewodzenia ciepła - naprężenia maxymalne (napiecie przebicia) Przewodniki miedz i aluminium - przewodnosc - gestosc - cena Oraz współczynnik konwekcji i radiacji pomiedzy...
Czesc, na obwodze zainstalowany jest silnik klatkowy, dla tego obwodu przewidziano nastepujace zabezpieczenia i aparaty: - wylacznik silnikowy serii M250 - stycznik SM320 - ukl rozruchowy MAWOSTART - roznicowka P304 - bezpiecznik topikowy o charakterystyce gL do ochrony M250 przed...
tprzemko 09 Lut 2005 06:32 Witam Co do tych bezpieczników to mozna się zastanawiać. M250 ma człon nadmiarowo prądowy więc ten aparat zabezpiecza silnik przed przeciążeniami. Sofstart przynajmniej bardziej inteligętny też powinien mieć takie zabezpieczenia. Raczej poszukał bym bezpieczników szybkich czy ultra... [Czytaj dalej]
doświadczyłem że świetlówka która jest włączona w szereg z kondensatorem zużywa się 1/5 czasu wcześniej niż druga bez kondensatora praktycznie wymieniam świetlowki z jednej strony ciągu lamp, po jakimś czasie z drugiej dlaczego tak się dzieje?
krzychol66 08 Lut 2005 08:53 Nie jest to dobry pomysł. Układ bez kondensatora będzie wprawdzie działał, ale światło będzie bardziej uciążliwe dla oczu. A co do meritum: może układ LC dostarcza mniejszej energii podczas zapłonu, niż sama cewka? Może z tego powodu zapłon trwa dłużej i następuje większe zużycie... [Czytaj dalej]
Cześć! mam pytanie czy z takiej żarówki można zrobić efekt "w niebo" , jeśli nie to jaką można zastosować???? Pozdrawiam! dj_stopa@interia.pl
toadi 05 Lut 2005 11:12 Jka bys zrobil na tej HMI1200 to pewnie z 5-10 km zalezeni od pogody [Czytaj dalej]
Witam wszystkich. Ma ktoś może linka do strony gdzie znalazłbym parametry bezpieczników typu "s"? Chodzi mi konkretnie o ich czasy wyłączania. Z góry dzięki wszystkim.
ekaand 04 Lut 2005 09:12 Też często zagladam do katalogu legranda.Jest on dostępny ale po zarejestrowaniu(można go pobrać przez net).Znajdziesz tam parametry wyłączników "s" wraz z charakterystykami czasowo prądowymi. [Czytaj dalej]
Witam wszystkich. Mam następujący problem....Często przy serwisie urządzeń zdarza się przebicie na układzie i tym samym zwarcie... Nie chciałbym non stop latac do skrzynki z bezpiecznikami i przełączać bezpiecznik (esy). Mam zamiar podłączyc do gniazdka zabezpieczonego bezpiecznikiem...
Kapusta 01 Lut 2005 15:36 Owszem, też myślałem o trafie - zwarcie będzie, ale nie 1000A, lecz 40A (ze względu na rezystancję i rozproszone indukcyjności trafa) - no i najważniejsze - bezpieczeństwo gratis! Do 1 kW na pewno warto podebrać transformator (lecz nie auto!). [Czytaj dalej]
Jak to jest z oszczędnością energii z użyciem ściemniacza (regulator fazowy na triaku) ? Słyszałem opinię, że ma on służyć tylko do regulacji natężenia oświetlenia, a licznik będzie kręcił się tak samo.. Nie wiem czy to prawda, dlatego pytam. W pierwszej chwili odrzuciłem tą teorię,...
Ptolek 01 Lut 2005 09:35 Ja wiem o tym, że sprawność żarówek drastycznie spada przy ściemnianiu, ale rzeczywiście nie pomyślałem, że w tej plotce mogło chodzić właśnie o to. Chciałem tylko dowiedzieć się, czy możliwe jest, że licznik nieprawidłowo zlicza prąd niesinusoidalny, tylko nie wiedziałem jak to nazwać... [Czytaj dalej]
Czesc, moj post moze wydac sie bardzo dziwny ale naprawde nmam juz metlik w glowie od pojec, a projektuje instalacje, co prawda na studiach ale zawsze :))) mam prosbe o podanie mi znaczenia nastepujacych pojec odnosnie zabezpieczen obwodów elektrycznych: 1. wylacznik mocy 2. wylacznik...
jiwaniuk 31 Sty 2005 14:32 Oczywiście że prościej dobrać wyłącznik o wyższej wytrzymałosci zwarciowej jeżeli taki jest dostępny (tylko nie o to sie pytałeś). A każdy wyłącznik posiada parametr określajacy jego maksymalny zwarciowy prąd wyłączalny. Należy wziąść pod uwagę również to, że ceny aparatów nie rosną... [Czytaj dalej]
Prosiłbym o pomoc w doborze pola przekroju przewodu zasilającego (miedź 3 fazy 400V) przepływowy podgrzewacz wody o mocy 24KW. Długość lini zasilającej - ca. 10 metrów
janjan 31 Sty 2005 00:50 Dobrze kombinujesz. Prąd w Amperach oblicza się ze wzoru Wat=A*V*1,7 - wylicz to a wyjdzie dokładnie. I z tym 10A na 1mm to też praktyczny przelicznik. Musisz jednak doliczyć warunki w jakich pracuje kabel i jego długość. W twoim przypadku to doradzę Ci praktycznie najpierw zmierzyć... [Czytaj dalej]
Czy żarówki halogenowe (typu MR - 12 V) są odporne na dynamiczne zmiany (o częstotliwości akustycznej) napięcia zasilania - zastosowanie w urządzeniu iluminofonicznym (sterowanie triakiem)?
Mathevp 25 Sty 2005 07:57 Żarówki halogenowe są mało odporne na zmiany napięcia. Ogólnie efekt halogenowy zachodzi przy napięciu bliskiemu napięciu znamionowemu, zdaje się że przy około 10,7 V (nie jestem pewien) zanika i wtedy halogen bardzo szybko się zużywa. Ponadto halogen nagrzewa się do bardzo wysokiej... [Czytaj dalej]
nie działa tylko TEST-jest spalony rezystor testu czy ktoś wie jaką powinien mieć oporność i moc ? czy wolno naprawiać RCD?
cyruss 24 Sty 2005 13:22 Kilkakrotnie spotkałem się z przerwą w tych rezystorach. Prąd przez nie płynie tylko przez czas potrzebny do wyłączenia, czyli ułamek sekundy - stąd mała w stosunku do wyliczonej moc. Kwestia dopuszczalności naprawiania to inna sprawa - uważam że jakakolwiek naprawa jest niedopuszczalna... [Czytaj dalej]
Witam planuję montaż instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym o pow 150m2 (5 pokoi ,garaż, piwnica-pompa),planowany przepływowy podgrzewacz-18kW. zabezpieczenie za licznikiem -25A.- III fazy, prosiłbym o pomoc w podaniu jakie i ile potrzeba min. różnicówek oraz jakie obecnie...
HenryK3 04 Paź 2004 15:53 S193 to wyłącznik potrójny zespolony. Zadziałanie jednego powoduje wyłączenie wszystkich. Stosuje się go do zabezpieczenia gniazd 3faz. i urządzeń, które nie mogą pracować na 2 fazach (silniki). Do zasilania oświetlenia, gniazd 1 faz. stosuje się 3 pojedyncze. Nic mi nie wiadomo o... [Czytaj dalej]
Elo mzoe wiecie jak wykonac instalacje odgromowa na hali pokrytej dachem z blachy falistej na konstrukcji metalowej (budynek ma sicany betonowe) Prosze o szybka pomoc....
lechm56 27 Mar 2004 12:30 Zobacz tu: :wink: [Czytaj dalej]
Witam Czy ktoś z kolegów ćwiczył temat instalacji elektrycznej w myjniach samochodowych.Czy zasilanie 230V jest dopuszczalne, jakie powinny być typy opraw oraz co z zasilaniem urządzen wykorzystywanych w myjni
remot 16 Sty 2004 16:39 Dziekuję wszystkim. Temat uważam za zamkniety [Czytaj dalej]