Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ANENG Q1 - malutki, nie taniutki, chiński multimetr - Test / Recenzja / Opis

CMS 02 Lut 2019 13:25 6183 66
  • Na wstępie zaznaczę, że artykuł zacząłem pisać jeszcze w listopadzie, ale z różnych względów ciągle coś mnie odciągało od jego dokończenia. Pozwolę sobie zachować stary początek, lekko go modyfikując, ponieważ w tak zwanym miedzy czasie zaszły pewne zmiany. A potem będę już kontynuował na bieżąco, że się tak wyrażę.

Trzy dni temu, odwiedził mnie kolega @Artur K i podrzucił mi do testów swój multimetr ANENG Q1 (mój zamówiłem dopiero tydzień temu, bo nie miałem nadmiarowych funduszy, więc dostanę go pewnie za dwa, trzy tygodnie).
    Następnego dnia, Artur odwiedził mnie ponownie i dostarczył wzorzec napięcia odniesienia. W międzyczasie, otrzymałem swoje własne "napięcie referencyjne", także przynajmniej w kwestii pomiarów napięcia, nie będziecie mogli się do mnie przyczepić :D.
    Jak wiecie, w okolicach nowego roku powstał artykuł, o obu tych wzorcach.

Mierniczek urzekł mnie swoim negatywowym wyświetlaczem z podświetleniem w białym kolorze. No i w końcu jakaś odmiana w wyglądzie, czyli brak pokrętła do wyboru zakresów.

Standardowo, zacznijmy od screenshota z aukcji:

Jak widać na powyższym obrazku, multimetr można nabyć za nie całe sto naszych polskich zlotóweczek. Biorąc pod uwagę to co oferuje, cena jest baaardzo atrakcyjna.

Pora na kilka zdjęć, tego co dostaniemy w małej żółtej przesyłce:

ANENG Q1 - malutki, nie taniutki, chiński multimetr - Test / Recenzja / Opis ANENG Q1 - malutki, nie taniutki, chiński multimetr - Test / Recenzja / Opis ANENG Q1 - malutki, nie taniutki, chiński multimetr - Test / Recenzja / Opis

Jak widać powyżej, otrzymujemy multimetr, przewody pomiarowe, drugie przewody pomiarowe, z wymiennymi końcówkami, termoparę, oraz całkiem zgrabny pokrowiec. Jest też instrukcja obsługi w języku angielskim. Niestety przewód od termopary jest strasznie sztywny, jakby był wykonany z plastiku.

Od samego początku zastanawiała mnie naklejka widoczna na ostatnim zdjęciu. No bo jak niby można by mierzyć prąd nie przerywając pomiaru napięcia? Najwyraźniej komuś się to udało, bo takie ostrzeżenia nie biorą się znikąd. Naklejka zainteresowała mnie też z innego powodu. Artur wręczając mi multimetr, stwierdził "nie mam pojęcia jak się tym mierzy prąd". I faktycznie, coś w tym było, bo miernik nie ma możliwości ustawienia pomiaru prądu... Niby dziwne, ale jednak genialne. Początkowo sam nie wiedziałem jak tym zmierzyć natężenie, ale coś podejrzewałem, nie wiedziałem tylko na jakiej zasadzie będzie to działało, bo naklejka zasłaniała :). Po usunięciu naklejki już wiedziałem o co chodzi. O tym jednak później...

Teraz czas na kilka kolejnych zdjęć.

ANENG Q1 - malutki, nie taniutki, chiński multimetr - Test / Recenzja / Opis ANENG Q1 - malutki, nie taniutki, chiński multimetr - Test / Recenzja / Opis ANENG Q1 - malutki, nie taniutki, chiński multimetr - Test / Recenzja / Opis ANENG Q1 - malutki, nie taniutki, chiński multimetr - Test / Recenzja / Opis

Bardzo mi się podoba pomysł z kabelkami zakończonymi gwintem i wymiennymi końcówkami. Obawiam się jednak, że prędzej czy później końcówki się pogubią i będzie problem z dokupieniem zamiennych.

Zajrzyjmy zatem do środka...
    Nic ciekawego, poza przekaźnikiem, nie wiem co on tam robi, ale klika przy włączeniu multimetru. Układy odpowiedzialne za logikę to "czarna kropa" i układ scalony bez absolutnie żadnych oznaczeń. Widać, ze nie był szlifowany, tylko wyszedł z fabryki całkiem "goły".

Z drugiej strony płytki jest tylko wyświetlacz, do tego ciężko ja zdemontować, więc to sobie odpuściłem.

Zanim zaczniemy testy wypada podać jakieś parametry tego cudeńka:
    Pomiar napięcia AC/DC, prądu AC/DC, rezystancji, pojemności,
    częstotliwości, temperatury, NCV, test diody i ciągłości obwodu.
    Automatyczne/manualne przełączanie zakresu, true RMS, automatyczne wyłączanie zasilania i sygnalizacja niskiego napięcia baterii.

Dane techniczne:
    Nazwa marki: ANENG
    Model: Q1
    Wyświetlacz: 9999
    Test diody: Tak
    Test ciagłości: Tak
    NCV: Tak
    Data hold: Tak
    Auto/manual zakres: Tak
    Automatyczne wyłączanie zasilania: Tak
    Sygnalizacja niskiego napięcia baterii: Tak
    Temperatura pracy: 0-40 °
    Wilgotność pracy: ≤75% RH Warunki Przechowywania:-20 ~ 60 °
    Wilgotność przechowywania: ≤80% RH
    Zakres mierzonych Temperatur:-20 ~ 1000°C/-4F ~ 1832°F
    Zakres Pojemność: 9.99nF/99.99nF/999.9nF/9.99 uf/99.99 uf/999.9 uf/9.999MF
    Zakres napięcia: 999.9mV/9.999 v/99.99 v/999.9 v
    Zakres prądu: 999.9uA/99.99uA/999.9mA/10A
    Zakres rezystancji: 99.99/999.9/9.999 k/99.99 k/999.9 k/9.999 m/99.99 m Ohm
    Zakres Częstotliwości: 99.99 hz/999.9 hz/9.999 khz/99.99 khz/999.9 khz/5 mhz
    Współczynnik wypełnienia: 1%-99%
    Częstotliwość próbkowania: 3 razy na sekundę
    Zasilanie 2x1.5 v AA (Nie dołączone)
    Rozmiar produktu: 145x73x30mm
    Waga Netto: 170g

Na stronie Gotronik'a znalazłem informację o dokładności tego multimetru i muszę przyznać, że na papierze, robi wrażenie, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę cenę tej "zabaweczki".

Wygląda to tak:
    - napięcie stałe ±(0,5%+3)
    - napięcie zmienne ±(1,0%+3)
    - prąd stały (mA&A) ±(1,0%+3)
    - prąd stały (μA) ±(0,8%+3)
    - prąd zmienny (mA&A) ±(1,2%+3)
    - prąd zmienny (μA) ±(1,0%+3)
    - termometr ±(2,5%+5)
    - współczynnik wypełnienia ±(0,1%+2)
    - częstotliwość ±(0,1%+2)
    - pojemność i rezystancja
    - tutaj dokładność jest zależna od pojemności i rezystancji :D. Nie widzę sensu się rozpisywać.

Od siebie, dodam jeszcze, że miernik bardzo dobrze leży w dłoni, ale to szczegół, bo przecież w 99% przypadków pomiary wykonujemy dwiema rekami, a przyrząd lezy na stole.

Zacznijmy zatem testy "organoleptyczne".
    Tutaj kolejny update. Mój Q1 nie dotarł, po dwóch tygodniach sprzedawca anulował zamówienie. oczywiście dostałem zwrot pieniędzy. Zamówiłem kolejny u innego sprzedawcy i niedawno przyjechał. Dlatego, oprócz testów, będzie porównanie powtarzalności wyników na dwóch egzemplarzach.

Na początek pomiar prądu, wykorzystamy do tego prezentowany niedawno zadajnik prądu:
    ANENG Q1 - malutki, nie taniutki, chiński multimetr - Test / Recenzja / Opis ANENG Q1 - malutki, nie taniutki, chiński multimetr - Test / Recenzja / Opis ANENG Q1 - malutki, nie taniutki, chiński multimetr - Test / Recenzja / Opis ANENG Q1 - malutki, nie taniutki, chiński multimetr - Test / Recenzja / Opis

Skoro już jesteśmy przy pomiarze prądu, to wypada rozwiązać w końcu zagadkę jak to zrobić, bo "z klawiatury" takiej opcji nie wybierzemy, bo jej po prostu nie ma.
    Cała sztuczka polega na tym, że gniazda do pomiaru prądu nie są wykonane z metalowej tulejki, lecz z jej połówek. Po podłączeniu przewodu pomiarowego, zamyka on obwód i multimetr "sam wie", że teraz będzie mierzył prąd. Co ciekawe (i denerwujące), jeśli mierniczek jest w trybie amperomierza ale nie płynie przez niego prąd, to co kilkanaście sekund wydaje z siebie irytujące "pikniecie". Ma to taką zaletę, że przypomina o tym, żeby nie mierzyć np. napięcia w gniazdku 230V, bo mamy amperomierz, ale jednocześnie denerwuje, bo pika :D.
    Nasunęła mi się jeszcze jedna uwaga, amperomierz "przewodzi" nawet gdy miernik jest wyłączony (początkowo myślałem, że wspomniany wcześniej przekaźnik odpowiada za rozłączenie, ale najwyraźniej pełni on inna funkcję).

Zobaczmy zatem jak się prezentują pomiary napięcia stałego, przy użyciu napięcia referencyjnego.

Tutaj jak widać, obie sztuki wykazały się bardzo zbliżonymi wynikami pomiarów.

W następnej kolejności postanowiłem zobaczyć co tam w sieci... i tutaj coś mnie zaniepokoiło. Obydwa mierniki, po dokonaniu pomiaru i odłączeniu przewodów pomiarowych, pokazywały jakąś wartość - poniżej 10VAC, ale jednak. Skąd to się wzięło? Bo przecież nie z powietrza. Zresztą sami zobaczcie:

ANENG Q1 - malutki, nie taniutki, chiński multimetr - Test / Recenzja / Opis ANENG Q1 - malutki, nie taniutki, chiński multimetr - Test / Recenzja / Opis ANENG Q1 - malutki, nie taniutki, chiński multimetr - Test / Recenzja / Opis

W następnej kolejności sprawdzimy jak sobie ten multimetr radzi z pomiarem rezystancji. Do tego celu zakupiłem 9 rezystorów o tolerancji 0,1%. Czemu akurat dziewięć? Bo tylko tyle o sensownych wartościach mieli w sklepie.
    Poniżej zamieszczam pomiary tych rezystorów miernikiem Sanwa.

Zobaczmy zatem, co wskażą nam mierniki Q1, oraz jak bardzo różne będą wyniki.

ANENG Q1 - malutki, nie taniutki, chiński multimetr - Test / Recenzja / Opis ANENG Q1 - malutki, nie taniutki, chiński multimetr - Test / Recenzja / Opis

ANENG Q1 - malutki, nie taniutki, chiński multimetr - Test / Recenzja / Opis ANENG Q1 - malutki, nie taniutki, chiński multimetr - Test / Recenzja / Opis

Zobaczmy jeszcze jak sobie radzą z pomiarem pojemności. Niestety nie mam żadnych precyzyjnych kondensatorów, więc użyłem kilka elekrolitów. Kondensatory są nowe.

Przy większych pojemnościach, czas pomiaru się wydłuża i może trwać nawet kilkanaście sekund. Widać jednak, że pomiar jest dość dokładny, jeśli można tak powiedzieć, gdy kondensatory mają tolerancję 20%.

Ciekawą funkcją jak na tego typu multimetr, jest NCV, czyli możliwość wykrywania napięcia w przewodzie. Mało tego, że jest, to działa nieco lepiej niż w multimetrach z którymi się do tej pory spotkałem (i miały ta funkcję - raczej wszystkie były cęgowe), bo ni jest to wskazanie zero-jedynkowe, tylko powiedzmy, że "liniowe". Im bliżej przewodu, tym więcej kresek pokazuje się na wyświetlaczu. Nie "rozkminiłem" tego do końca, ale już mi się podoba. Taka mała rzecz, a cieszy :D.

Do tej pory wszystko szło jak po maśle i mierniczek zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Niestety jak to w życiu bywa, nie można mieć wszystkiego, a już na pewno nie za niecałe sto złotych.

Doszliśmy do ostatniego testu mającego na celu sprawdzenie poprawności działania TRUE RMS, no i niestety tutaj wyszło szydło z worka. Co tu dużo pisać, sami zobaczcie.

Ocenę wyników tych pomiarów,pozostawiam do Waszej interpretacji.
    Nie da się nie zauważyć, że T-RMS, jakoś tam dział, ale tylko w wąskim zakresie częstotliwości, a przecież dokonując pomiaru, nie wiemy "z czym mamy do czynienia".

Podsumowując.
    Jak na zakup poniżej stu złotych, oceniam ten multimetr na bardzo dobry. Jeśli jednak potrzebujemy urządzenie pomiarowego z prawdziwego zdarzenie, na którego odczytach musimy polegać, a potrzebne nam jest "prawdziwe True-RMS", to na tym modelu, możemy się zawieść. Niemniej jednak, do codziennych "standardowych zadań" będzie jak znalazł. Ja już się w nim zakochałem :D.

Pozdrawiam.
    CMS

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Megger
  • #2 02 Lut 2019 17:45
    Wawrzyniec
    Poziom 33  

Wygląda że ten też wyszedł spod tych samych rączek, tylko troszkę przemalowany.

• #3 02 Lut 2019 18:20
    CMS
    Administrator HydePark

A to dopiero ciekawostka. Forscher to polska marka. Mam nawet ich miernik cęgowy FS211 i miałem pisać jego recenzję, ale @Gulson nie wyraził zgody.

Dodano po 1 [minuty]:

No i kosztuje dwa razy tyle.

• Megger
  • #5 02 Lut 2019 19:23
    pawelht
    Poziom 14  

Oglądałem niedawno test tego miernika na yt. Wyszło też, że jest bardzo wrażliwy na nawet lekko rozładowane baterie zasilajace.

• #6 02 Lut 2019 19:28
    pawelr98
    Poziom 36  

Należy tu zauważyć iż dokumentacja mówi o TrueRMS dla 1kHz. Natomiast składowe takiego prostokąta idą dalej niż 1kHz.

Ja bym sprawdził jak to wygląda dla np.100Hz.
    Nie pamiętam dokładnie ale ktoś wspomniał chyba o tym że te 1kHz to punkt -3db. Dlatego właśnie warto zobaczyć jak to z tym jest.

• #8 02 Lut 2019 22:56
    mkpl
    Poziom 37  

Fajna sprawa taki miernik. Mój się już sypie i chyba sobie kupię nawet dwa.

Pytanie:
    - Jak zasilanie wpływa na wyniki pomiarów
    - Jaki jest pobór prądu przez miernik (choćby w porównaniu do PC5000A).
    - Po diabła jest ten przekaźnik
    - No i co z tym true RMS w odniesieniu do Sanwy.

Z wielkich zalet. Zasilanie z 3V to piękna sprawa bo można łatwo podładować. Akumulatorki 9V to w większości przypadków badziewie na kilka razy. Pomysł "ruskich" z aku li ion wręcz genialny.

• #9 03 Lut 2019 00:07
    tzok
    Moderator Samochody

CMS napisał:
    Obydwa mierniki, po dokonaniu pomiaru i odłączeniu przewodów pomiarowych, pokazywały jakąś wartość - poniżej 10VAC, ale jednak. Skąd to się wzięło? Bo przecież nie z powietrza.
    Poniżej 10mV... jak w każdym automacie - duża impedancja w połączeniu z dużą pojemnością wejściową daje takie efekt.

• #10 03 Lut 2019 10:07
    CMS
    Administrator HydePark

pawelht napisał:
    Wyszło też, że jest bardzo wrażliwy na nawet lekko rozładowane baterie zasilajace

Z początku gdy miałem tylko jedną sztukę, baterie wyładowałem na tyle, że już słabo było widać wyświetlacz, a napięcie wzorcowe nadal dawało poprawny odczyt.

Dodano po 3 [minuty]:

mkpl napisał:
    Jaki jest pobór prądu przez miernik (choćby w porównaniu do PC5000A).

A jakie to ma znaczenie?

Poza tym pobór będzie zależny od używanej funkcji. Podejrzewam, że dokonamy znacznie większej ilości pomiarów napięcia niż np. Kondensatora 10.000uF.

Dodano po 2 [minuty]:

pawelr98 napisał:

Należy tu zauważyć iż dokumentacja mówi o TrueRMS dla 1kHz

A widzisz, na to nie zwróciłem uwagi.
    Niestety nie mam już generatora, więc nic już nie sprawdzę :(.

• #11 03 Lut 2019 10:08
    koko0
    Poziom 13  

pawelr98 napisał:
    Należy tu zauważyć iż dokumentacja mówi o TrueRMS dla 1kHz. Natomiast składowe takiego prostokąta idą dalej niż 1kHz.

Ja bym sprawdził jak to wygląda dla np.100Hz.
    Nie pamiętam dokładnie ale ktoś wspomniał chyba o tym że te 1kHz to punkt -3db. Dlatego właśnie warto zobaczyć jak to z tym jest.

To jak działa True rms zależy od częstotliwości, napięcia oraz kształtu. Żeby taka funkcja miała jakiś sens, to trzeba minimum taką Sanwę kupić.

Guziki to dla mnie plus, nie lubię tych obrotowych pokręteł. Wyświetlacz niestety dla mnie kompletny beznadziejny.

Zasilanie z 3V.... nie wiem cz dobrze czy źle. Dobra alkaliczna 9V nie wymaga tak częstej wymiany a nie kosztuje tez jakoś specjalnie dużo. Akumulator nie dosyć że ma 8,4V to jeszcze kosztuje ze 30zł. Bez sensu.

• #12 03 Lut 2019 10:14
    CMS
    Administrator HydePark

Bareria 6F22 (9V) nie miałaby tutaj sensu. Podświetlenie "wyssałoby" ją w parę chwil.

• #13 03 Lut 2019 10:40
    tzok
    Moderator Samochody

Bateria 6F22 ma pojemność ok 400mAh, jej alkaliczny odpowiednik 6LR61 ok 550mAh, co daje odpowiednio 3,6Wh i 4,9Wh. Bateria AA (R6) ma pojemność ok 800mAh, wersja alkaliczna (LR6) ok 2000mAh, baterie są dwie to daje odpowiednio 2,4Wh i 6Wh. Różnica nie jest więc dramatyczna ale wyraźna, na korzyść 2x LR6.

• #14 03 Lut 2019 13:39
    Macosmail
    Poziom 33  

Wskazywanie wartości na zakresie AC przy rozłączonych sondach bierze się jak najbardziej z powietrza ;-) W lepszych miernikach laboratoryjnych o impedancji wej. rzędu setek GΩ wyniki "zawieszają się" nawet na zakresach DC. Podobnie, jak ładunek bramki tranzystora MOSFET po dotknięciu palcem.
    Pomiar AC TrueRMS, jak już wyżej napisano ma swoje ograniczenia. Podana częstotliwość graniczna dotyczy oczywiście przebiegu sinusoidalnego. Analogicznie na oscyloskopie o częstotliwości granicznej 100MHz nie wyświetlimy prawidłowo takiego przebiegu prostokątnego. I nie chodzi o amplitudę, ale o kształt. Po prostu harmoniczne w tym wypadku nieparzyste wybiegają daleko poza pasmo. Teoretycznie w nieskończoność.
    Dodatkowo jest coś takiego, jak współczynnik szczytu. Czyli stosunek maksymalnej amplitudy do wartości skutecznej przebiegu.
    Sanwa też automatycznie wykrywa włożenie przewodu do gniazd prądowych i ostrzega akustycznie, gdy ustawimy zakresy inne niż pomiar prądu.
    Co do zasilania to nie tylko znaczenie ma różnica ilości energii między 6F22 9V, a LR6 3V, ale i dopasowanie energetyczne do układów miernika. A te zasilane są obecnie raczej niskim napięciem. Pomiar rezystancji, testu diody itp. też odbywa się na niskim napięciu. Napięcie 9V trzeba by obniżyć,a to nie jest efektywne energetycznie.
    I ostatnia sprawa. Wyniki pomiarów fajnie by było przedstawić w formie tabel bo po zdjęciach naprawdę trudno jest się odnieść.
    Co do recenzji "polskich" tego typu produktów to na takim specjalistycznym forum może być pewien opór. Szybko okazało by się jakie one polskie. A wiecie jak tacy "producenci" wtedy reagują.

• #15 03 Lut 2019 14:34
    koko0
    Poziom 13  

Macosmail napisał:
    Co do recenzji "polskich" tego typu produktów to na takim specjalistycznym forum może być pewien opór. Szybko okazało by się jakie one polskie. A wiecie jak tacy "producenci" wtedy reagują.

Bo wyłazi polactwo i wielka burza jak to "żydy nam kazali zamknąć zakłady i robić za miskę ryżu". A kto wolał w latach 90. kupić Meratronika niż Metexa? W ogóle nawet pomyślał o takiej możliwości?

A teraz jest leczenie wad narodowych przez naklejanie nalepek i oszukiwanego "made in Poland". Ci bardziej uczciwi piszą "designed in Poland".

• #16 03 Lut 2019 17:12
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Macosmail napisał:
    Tyle tylko, że praktycznie wszystkie firmy z całego świata "produkują" w chinach. Czy jest więc to powód do wstydu? Moim zdaniem nie - o ile jakość konkretnego wyrobu jest na odpowiednim (do ceny chociażby) poziomie. W wypadku tego "polskiego" miernika jego polskość polega chyba jedynie na zmianie logo; a i taka praktyka nie jest czymś wyjątkowym czy hańbiącym - już w latach 60-70 Philips sprzedał głośniki do PEAVEY'a i w Peavey'oswskich kolumnach miały one naklejkę "Peavey". Z kolei DYNACORD produkował swoje kolumny na bazie głośników najróżniejszych producentów - i też "brendował" je swoim logo. Inna rzecz to dwukrotnie większa cena za nadruk ??? Rozumiem, że cła, narzuty itp, ale przecież (?) hurtowa cena i tak jest niższa?

Nie mniej jednak miernik fajny, chociaż osobiście bardziej mi "leży" z przełącznikiem obrotowym. Też zresztą opisywany w tej serii artykułów/recenzji.

Dodano po 4 [minuty]:

P.S.
    Gdyby nie ta cena i ograniczone możliwości finansowe, równie dobrze ten miernik mógłby być firmowany "ELEKTRODA MC-1" - dopiero by był ruch w sklepiku... :)

• #17 03 Lut 2019 18:14
    mkpl
    Poziom 37  

Wiecie co. Od wczoraj drażę ten temat i chyba kupię sobie ten miernik 100zł to nie kasa a miernik z czytelnym podświetlanym wyświetlaczem przyda się w wielu miejscach oraz i w ryzykownych sytuacjach. Jeszcze myślę nad UT61, który też się sensownie prezentuje.

Do precyzyjnych pomiarów to jednak jedynie miernik stacjonarne.

• #18 03 Lut 2019 18:22
    PPK
    Poziom 26  

A mnie najbardziej podoba się przejście zakresów z podziałki 2 na 10. Właśnie szukam małego mobilnego multimetru. No i górny zakres pomiaru pojemności.

• #19 03 Lut 2019 19:49
    Artur k.
    Admin grupy audio

CMS napisał:
    Forscher to polska marka.

Marka polska, ale wyroby chińskie. Nie pierwszy to i nie ostatni importer.
    http://www.forscher.pl/shop/
    Wiele z tych urządzeń znamy pod zupełnie innymi markami. :)

Jeśli zaś chodzi o miernik i pomiar True RMS, to należy zauważyć iż test miał na celu pokazanie możliwości miernika. Prawdę powiedziawszy nie sprawdziłem (i CMS też nie) że pomiar gwarantowany jest w paśmie do 1kHz ale to nie ma znaczenia. Z przedstawionych fotografii wywnioskować można, że miernik mimo iż tani, deklarowane parametry trzyma co akurat jest dużym plusem.
    Dyskusyjny jest jednak sens True RMS o tak wąskim paśmie, ale cóż nie można mieć wszystkiego za 100zł.

• #20 03 Lut 2019 20:05
    kkknc
    Poziom 42  
  • #21 03 Lut 2019 20:25
    Macosmail
    Poziom 33  

W przypadku takich tanich mierników True RMS jest raczej przewidziany jest do pomiarów przy 50Hz/60Hz np. pomiar poboru prądu z sieci. Bez tego nie da się poprawnie zmierzyć nawet prądu żarówki LED (takiej na 230V).
    Co do tych marek i "produkowania" w chinach to długo mógłbym mówić, ale się powstrzymam. Zwykle ta "produkcja" opiera się na gotowych wyrobach z szerokiego asortymentu tamtejszych producentów i import pod dowolną marką. "Designed in Poland" często odnosi się tylko do Logo, opakowania, koloru i stylistyki.
    Inną sprawą jest, gdy dana marka posiada tam swoje fabryki (BMW, Audi itd.) lub gdy zleca produkcje własnego produktu na zasadzie outsourcingu (Sony czy Apple Foxconnowi.), a zupełnie co innego, gdy dana marka bazuje na gotowych chińskich produktach jedynie z własnym logo. Oczywiście we wszystkich materiałach marketingowych, sponsorowanych recenzjach itp. dumnie określają siebie jako polskiego producenta.

• #22 03 Lut 2019 20:33
    Matheu
    Poziom 19  

Na Youtube jest parę recenzji Aneng Q1
    recki między innymi z EEVblog:
    - EEVblog #1095 - Is a $38 Multimeter any good? ANENG Q1 Review
    - EEVblog #1096 - ANENG Q1 Multimeter Teardown

Kupiłem - fajny, bardzo poręczny, wstępnie porównywałem wskazania z (niezłym) Metexem - OK.
    Z wad (dla mnie) - zbyt szybko się wyłącza...
    trochę dziwnie są podpięte są funkcje pod niektóre przyciski (nie-intuicyjnie), np przełączanie pomiaru prądu AC <-> DC jest pod wyłącznikiem multimetru! , ale po krótkiej praktyce - można się przyzwyczaić.
    Generalnie - fajny.

• #23 03 Lut 2019 20:43
    Hetii
    Poziom 15  

Ja właśnie od paru dni poszukuje dobrego miernika i nie mogę się zdecydować.

Odnośnie opisanego wyżej miernika można oglądnąć jeszcze recenzje na EEVblog #1095, ale nie jest ona zbyt przychylna.

Podobno w/w miernik nie mierzy poprawnie prądów w zakresie 10mA/100mA.

Osobiście posiadam coś co się zwie UNI-T M090G, i jest on już dość wysłużony, a chciałbym zmienić go na coś innego.

Jakie modele koledzy są wstanie mi poradzić warte zakupu, powiedzmy do kwoty 400zł?
    Zależy mi na dokładnym pomiarze prądu w niskich zakresach oraz napięcia.
    True RMS oczywiście na plus.

• #24 03 Lut 2019 22:44
    Artur k.
    Admin grupy audio

CMS napisał:
    Nic ciekawego, poza przekaźnikiem, nie wiem co on tam robi, ale klika przy włączeniu multimetru. Układy odpowiedzialne za logikę to "czarna kropa" i układ scalony bez absolutnie żadnych oznaczeń

Nie dawało mi to spokoju.
    Układ scalony bez oznaczeń to driver wyświetlacza LCD, prawdopodobnie HT1621:
    http://www.holtek.com/productdetail/-/vg/ht1621
    albo coś podobnego.
    Nie wiem (jeszcze) co jest sercem miernika, w wolnej chwili to rozgryzę (chyba że na EEV blogu już ktoś rozgryzł).
    Przekaźnik natomiast służy do przełączania dzielnika napięcia dla funkcji V i mV. W miernikach serii 800X mamy pokrętło wyboru funkcji i ono załatwia sprawę, tutaj są przyciski a więc musi być przekaźnik. Jest to dwucewkowy przekaźnik bistabilny.

• #25 04 Lut 2019 10:37
    Sareph
    Poziom 20  

Hetii napisał:
    Tej, ale słuchaj dokładnie. On nie ma zakresu 10mA/100mA. Z resztą tak samo jak 8008/9.

• #26 04 Lut 2019 10:51
    CMS
    Administrator HydePark

Hetii napisał:

Ja tam widzę, że całkiem nieźle sobie poradził w zakresie 5-20mA.

• #27 04 Lut 2019 11:46
    RomanWorkshop
    Poziom 10  

Multimetry Aneng AN8008 (z generatorem) / AN8009 / Q1 lub nieco droższy AN870 (5-cyfr), to bardzo udane i uniwersalne konstrukcje. Mimo, że mam już 3 multimetry (UNIT M890G, UNIT UT70B i Mastech MY6243), to poważnie rozważam zakup jednego z nich. Głównie ze względu na szerokie zakresy pomiarowe (R/C/f) z dobrą dokładnością, no i funkcję pomiaru wypełnienia, której nie ma w żadnym moim multimetrze.

A tutaj mała przeróbka dla AN8008/8009: Link.

• #28 04 Lut 2019 13:32
    kot mirmur
    Poziom 30  

Staremu, prawie ślepemu kotu coś takiego by się przydało. Nie doczytałem się- może umknęło mojemu słabemu wzrokowi- gdzie, i za ile ten miernik można kupić?

• #29 04 Lut 2019 13:35
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Najtaniej - Aliexpres - patrz pierwszy post.

• #30 04 Lut 2019 13:48
    kot mirmur
    Poziom 30  

No to chyba zamówię, bo mam jeszcze do kupienia dwa tranzystory FTA14n50c. Szukałem ich u nas, ale ceny są jakieś chore.