Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Adam Słodowy nie żyje - tym razem to prawda

gulson 11 Gru 2019 10:17 2688 33
  • Wczoraj wieczorem 10 grudnia 2019 zmarł Adam Słodowy popularyzator majsterkowania, autor i prowadzący programu telewizyjnego Zrób to sam (1959–1983), autor książek i scenariuszy. Znany był jako prezenter programu Zrób to sam. Był on częścią czwartkowego Ekranu z bratkiem, a potem niedzielnego Teleranka; Adam Słodowy prezentował w nim osobiście, jak z ogólnie dostępnych rzeczy (np. zużytych opakowań) robić zabawki i przedmioty użytkowe. Program był nadawany przez 24 lata od 1959 roku do 1983 roku, łącznie wyemitowano 505 odcinków. W 1983 r. przeszedł na emeryturę. Był również autorem wielu książek poświęconych samodzielnemu majsterkowaniu, w tym Lubię majsterkować.

Link

Źródło:
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_S%C5%82odowy

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    gulson
    Administrator Systemowy
    Twórca portalu elektroda.pl od roku 1999. Zajmuje się opieką portalu, od czasu do czasu publikując tutaj ciekawostki i felietony. Interesuje się wszystkim, co jest związane z nowymi technologiami. Z wykształcenia technik elektronik, inżynier i magister informatyki po Politechnice Łódzkiej.
    gulson napisał 18572 postów o ocenie 1684, pomógł 64 razy. Mieszka w mieście Kielce. Jest z nami od 2001 roku.
    750kV
    Poziom 25  
    To były dobre czasy. Ludzi uczono zaradności i technicznego myślenia. Takie samoróby mimo braku dopuszczeń, certyfikatów, atestów i homologacji nikogo nie zabiły i nikomu krzywdy nie wyrządziły.
    W ,,Zrób to sam" najzabawniejsze było niedokończenie dzieła i wyjmowanie gotowca z jednoczesnym tekstem ,,Ze względu na ograniczony czas programu...".
    Co do Adama Słodowego - dożył sędziwego wieku (96 lat). Szkoda chłopa.
    sosarek

Poziom 43  
    750kV napisał:
    To były dobre czasy. Ludzi uczono zaradności i technicznego myślenia.

No właśnie - w przeciwieństwie do czasów obecnych co widać na każdym kroku...
    Lubiłem jego programy i artykuły...
    Dziwny ten grudzień - wpierw Janusz Dzięcioł, później Marie Fredriksson a teraz Słodowy...
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  
    sosarek napisał:
    Dziwny ten grudzień - wpierw Janusz Dzięcioł, później Marie Fredriksson a teraz Słodowy...

Grudzień się nie skończył jeszcze.
    Zdziwiło mnie że to major WP a taką miał zajawkę.
    CMS
    Administator HydePark
    Prawdopodobnie dzięki programom Pana Adama, jestem dzisiaj tym kim jestem :).

Szkoda, takiej osobistości, ale nikt żyć wiecznie nie będzie, a 96 lat, to bardzo dobry wynik.

R.I.P.
    damian1115
    Poziom 23  
    Pierwsze moje zainteresowanie majsterkowaniem było zasługą tego właśnie Pana. On rozpalił we mnie pasję, która trwa do dzisiaj. Początkowo programy telewizyjne, a później jako nastolatek stałem się szczęśliwym posiadaczem jego książki, którą mam do dzisiaj.
    Szkoda człowieka, ale na każdego z nas przyjdzie czas.

Zegnaj Panie Adamie.
    Nargo
    Poziom 19  
    Z jego książek w podstawówce nauczyłem się prawidłowo montować wyłączniki schodowe. Cała rodzina ma z tego korzyści do dziś.
    Podziękowania za wkład w edukację pokoleń majsterkowiczów.
    rnb_bolii
    Poziom 34  
    Też mam jego książke ale inną. Muszę poszukać. Swoje lata ma i wiem że trochę zniszczona. Też się wychowałem przy jego programach. Mnie wujek "zaraził", a dobry był... już też ŚP.
    voyytas
    Poziom 15  
    Uwielbiałem programy Pana Adama, a chęć posiadania wskaźnika (ze strzałką) jakiego używał była przeogromna...
    zjo
    Poziom 23  
    Jego program to była dla mnie pozycja obowiązkowa, razem z "Sondą". Fakt, każdy kiedyś... Ale mimo to szkoda. Wieczny odpoczynek...
    brofran
    Poziom 38  
    Dla mnie też był inspiracją . W tamtych czasach znacznie trudniej było zdobywać wiedzę . Jego program w TV trwał krótko, trzeba było sprawnie wyłapać o co chodzi a " rec " i " replay " nie istniało.
    Później wyszły 2 jego książki i wtedy już na spokojnie jakiś projekcik się robiło.
    Pan Adam miał dar do przyciągania młodzieży, i dużo ciekawych pomysłów do majsterkowania w każdej dziedzinie .
    Teraz i w przyszłości już takich pasjonatów nie będzie.
    Doba internetu to zupełnie inna epoka.
    RIP.
    Edoria
    Poziom 11  
    Genialny program i wyjątkowy prowadzący. To był mój obowiązkowy program. (który to był dzień tygodnia?)
    Mam nadzieję, że nawet w tych czasach skażonych FB taka forma (pewnie musiałaby być trochę uwspółcześniona) miałaby sens istnienia w mediach. Ktoś wspomniał "Sondę", liczę na to, że pierwszą wersję z Kamińskim i Kurkiem.
    Cóż taka kolej życia.
    zjo
    Poziom 23  
    Oczywiście, że pierwszą wersję "Sondy". Również genialni prowadzący.
    750kV
    Poziom 25  
    Edoria napisał:

Mam nadzieję, że nawet w tych czasach skażonych FB taka forma (pewnie musiałaby być trochę uwspółcześniona) miałaby sens istnienia w mediach.

Nikt do tego nie dopuści. Przykładowa lampa, zrobiona z butelki i do niej papierowy abażur, musiałyby mieć znaczek CE, atesty i dopuszczenia. Zaraz podniósłby się ryk unijnych polityków, że polska telewizja propaguje bezprawie i promuje samoróby.
    W tym dziwacznym świecie tworzy się matołów, którzy powinni wszystko kupować gotowe, niczego nie naprawiać, o tworzeniu od podstaw nie wspomnę.
    bosman
    Poziom 15  
    Dzięki Niemu do tej pory mówią na mnie majsterklepka tyle że już na emeryturze.
    DjMapet
    Poziom 43  
    Pamiętacie może, co wykonaliście na podstawie jego projektu?
    Ja np. trenażer/tor samochodowy i samochód na uwięzi. Silniczek potrzebny do obu konstrukcji, wymontowałem z Wołgi młodszego brata.

Pozdrawiam.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Grzegorz740
    Poziom 32  
    Gdy zaczynał się program z Adamem Słodowym to nic innego mnie nie interesowało tylko co nowego wymyślił. Oglądałem z wielką pasją i zainteresowaniem. To były czasy. A teraz szkoda gadać.

Szkoda, że odszedł. Taka kolej rzeczy. I tak dożył sędziwego wieku. Niech spoczywa w spokoju.
    Edoria
    Poziom 11  
    750kV napisał:
    Edoria napisał:

Mam nadzieję, że nawet w tych czasach skażonych FB taka forma (pewnie musiałaby być trochę uwspółcześniona) miałaby sens istnienia w mediach.

Nikt do tego nie dopuści. Przykładowa lampa, zrobiona z butelki i do niej papierowy abażur, musiałyby mieć znaczek CE, atesty i dopuszczenia. Zaraz podniósłby się ryk unijnych polityków, że polska telewizja propaguje bezprawie i promuje samoróby.
    W tym dziwacznym świecie tworzy się matołów, którzy powinni wszystko kupować gotowe, niczego nie naprawiać, o tworzeniu od podstaw nie wspomnę.

Co mam powiedzieć: taki jest dzisiejszy świat, prosty i konsumpcyjny, do tego bardzo roszczeniowy

DjMapet napisał:
    Pamiętacie może, co wykonaliście na podstawie jego projektu?
    Ja np. trenażer/tor samochodowy i samochód na uwięzi. Silniczek potrzebny do obu konstrukcji, wymontowałem z Wołgi młodszego brata.

Pozdrawiam.

też to zrobiłem, tzn zacząłem i utknąłem z braku odpowiedniego silniczka (ale można było kręcić korbką) :cry: taka uboga wersja
    tor samochodowy, mówisz o tym, w którym poruszał się namalowany tor, a samochód był przywiązany nitką i sterowany kierownicą?
    DjMapet
    Poziom 43  
    Edoria napisał:
    mówisz o tym, w którym poruszał się namalowany tor, a samochód był przywiązany nitką i sterowany kierownicą?

Dokładnie o tym.
    Mój też początkowo był na korbkę, ale jak po jakimś czasie robiłem auto na uwięzi, to tu już bez silniczka nie dało rady. Służył zamiennie w obu zabawkach a w jaki sposób go pozyskałem, nie napiszę, bo się tego do dziś wstydzę, :oops: ale braciom też pozwoliłem się bawić torem.

pozdrawiam.
    kaem
    Poziom 26  
    Czy Adam Słodowy miał następców? Z połowy lat 80. pamiętam podobny program do "Zrób to sam" - pokazywali jak naprawić zerwaną taśmę w kasecie magnetofonowej oraz projekty jakichś prostych układów elektronicznych (drukowane potem w "Świecie Młodych").
    brofran
    Poziom 38  
    kaem napisał:
    Czy Adam Słodowy miał następców?
    W takiej skali , w naszym kraju , to raczej nie .
    Jeszcze Wojciechowski był ( autor książki Nowoczesne zabawki ) , o Kurku i Kamińskim też należy wspomnieć .
    Współczesne czasy nie potrzebują zresztą takich następców . Była pewna epoka (okres PRL-u) , było "zapotrzebowanie" na pasjonatów.
    CMS
    Administator HydePark
    kaem napisał:
    Czy Adam Słodowy miał następców? Z połowy lat 80. pamiętam podobny program do "Zrób to sam"

Też kojarzę ten program. Był nadawany rano, więc nie była to sonda (której byłem wielbicielem). Kiedyś nawet próbowałem go wygooglować, ale wszystkie tropy prowadziły do Adama Słodowego i uznałem, że może mi się coś uroiło i to jednak było "zrób to sam", ale po Twojej wypowiedzi znowu mam wątpliwości.
    damian1115
    Poziom 23  
    Wcześniej przed książką Pana Adama ukazała się pozycja ,, Wydawnictwa Naukowo Technicznego", w 1976 roku.Był to ,, Młody konstruktor ", tematyka była podobna, z niczego zrobić coś.
    A następnie w 1978 roku,, Majsterkowanie dla wszystkich ", lecz ta druga pozycja była bardziej zaawansowana. Obejmowała swoją tematyką również zasilacz tranzystorowy, elektroniczny szukacz sygnału,( który mam do dzisiaj ), jak i prosty magnetofon, oraz układy fotoelektryczne.
    Pragnę jeszcze przypomnieć że książka Pana Adama ukazała się w 1980 roku. Przynajmniej ta którą posiadam.
    kaem
    Poziom 26  
    CMS napisał:
    kaem napisał:
    Czy Adam Słodowy miał następców? Z połowy lat 80. pamiętam podobny program do "Zrób to sam"

Też kojarzę ten program. Był nadawany rano, więc nie była to sonda (której byłem wielbicielem). Kiedyś nawet próbowałem go wygooglować, ale wszystkie tropy prowadziły do Adama Słodowego i uznałem, że może mi się coś uroiło i to jednak było "zrób to sam", ale po Twojej wypowiedzi znowu mam wątpliwości.

To mógł być program "Majsterklepka" (6 grudnia 1985, godz. 16.30). Też szukałem i to jedyny ślad. Pamiętam, że facet siedział przy podobnym biurku jak Adam Słodowy i nawijał o elektronice, po czym pokazał najnowszy zestaw z serii "Młody Elektronik".
    Rezystor240
    Poziom 39  
    kaem napisał:
    po czym pokazał najnowszy zestaw z serii "Młody Elektronik".

Młody elektronik? Produkcji Unitra Telpod?