Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odtwarzacz płyt CD "Miron" do zestawu Retro Tower by bsw

bsw 02 Paź 2020 22:09 3909 63
  • Odtwarzacz płyt CD "Miron" do zestawu Retro Tower by bsw

Dopiero wieża składająca się przynajmniej z trzech segmentów prezentuje się odpowiednio :-). Czas więc zaprezentować kolejny element mojego zestawu wieżowego którym jest odtwarzacz płyt. Odtwarzacze CD jako elementy wież zaistniały tuż po wprowadzeniu tego nośnika tj. z początkiem lat 80-tych. W Polsce produkowano je dopiero 10 lat później w trzech fabrykach - łódzkiej Fonice, dzierżoniowskiej Diorze i gdyńskim Radmorze. Dla tej kategorii urządzeń wprowadzono polską nazwę - dyskofon, która się raczej nie przyjęła. Mi słowo "dyskofon" kojarzyło się raczej z grecką rzeźbą "Dyskobol", której twórcą był antyczny rzeźbiarz Myron. Stąd też nazwa mojego urządzenia.

W latach 80-tych odtwarzacze CD odbierano jako swoiste science-fiction. Były to pierwsze powszechnie używane źródła cyfrowe audio. Obecnie za sprawą innych rozwiązań systematycznie tracą na znaczeniu. Są jednak nadal używane przez konserwatywnych melomanów, do których się zaliczam. Stąd też w moim zestawie nie mogło zabraknąć odtwarzacza płyt CD.

Amatorska budowa odtwarzacza cd jest zagadnieniem złożonym. Zwykle przygotowuje się ją w oparciu o fabryczny napęd poprzestając na skonstruowaniu we własnym zakresie przetwornika cyfrowo/analogowego. Ja również nie wyważałem drzwi - wykorzystałem... komputerowy napęd CD-ROM. Tego typu napędy były też wykorzystywane w konstrukcjach odtwarzaczy firm Arcam, Cambridge Audio czy Fidelio.

Sterownik

Projekty wykorzystujące CD-ROM pojawiły się kilkanaście lat temu, ja też już dawno zakupiłem płytki zestawu AVT-2660, który teraz postanowiłem wykorzystać. Napęd sterowany jest poprzez interfejs IDE (PATA) za pomocą mikrokontrolera. Na płytce znajduje się też zasilacz dostarczający napięć 12V i 5V przy użyciu dwóch stabilizatorów liniowych serii 78*. Niestety przy tym rozwiązaniu stabilizator 7805 niemiłosiernie się grzał.

Przebudowałem zatem układ zasilania. Zamiast transformatora zastosowałem wtyczkowy zasilacz 12V/2,5A. Pozwoliło to na rezygnację z mostka prostowniczego oraz stabilizatora 7812. Zamiast stabilizatora 7805 zastosowałem małą płytkę przejściówkę z przetwornicą impulsową zbudowaną w oparciu o układ LM2596R-5.

Z innych zmian zrezygnowałem z układu resetowania DS1813 - zamiast niego wstawiłem rezystor 10k - w praktyce nie sprawiało to problemów. Najpoważniejszą zmianą było zastosowanie mikrokontrolera ATmega8515 w miejsce AT90S8515.

Oczywiście wymiana procesora wiązała się z wymianą oprogramowania na alternatywne opublikowane w wątku:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1093415.html

Nowy program został napisany w C a nie w Bascomie jak uprzednio. Autorowi udało się w nim zawrzeć kilka nowych funkcjonalności jak obsługa CD-TEXTu oraz obsługa dwóch napędów (master - slave), co umożliwia zbudowanie zmieniarki. Ja z tej ostatniej opcji nie skorzystałem.

Do sterowania funkcjami odtwarzacza można używać pilota RC5, po uprzednim zaprogramowaniu jego kodów w sterowniku. Wykorzystałem ten sam pilot co we wzmacniaczu (model Daewoo R40B02), doklejając jedynie etykietki z opisami nowych funkcji.

Sterować można też oczywiście za pomocą przycisków na panelu przednim. Oryginalna płytka z przyciskami nie pasowała do stylizacji zestawu Retro Tower, musiałem zrobić własną. Płytka ta jest jednocześnie maskownicą. Konstrukcja frontu jest podobna jak we wzmacniaczu i tunerze. W panelu frontowym (wykonanym z panela podłogowego) w podfrezowaniu od wewnątrz znajduje się szybka z dymionego pleksi. Szybka ta dociśnięta jest pomalowaną na czarno płytką z laminatu miedziowanego. Tym razem jednak laminat został wytrawiony tak, aby utworzyć na nim mozaikę ścieżek do wlutowania przycisków.

Przyciski to duże - 12mm - przewlekane tact-switche, które zaaplikowałem trochę nietypowo. Wąsy wyprowadzeń zostały wygięte do góry i przylutowane powierzchniowo. Same przyciski (pomalowane złotym sprayem) wystają przez otwory w panelu przednim. Dzięki takiej konstrukcji panel przycisków ma zminimalizowaną grubość, a jest to istotne gdyż tuż za nim znajduje się napęd CD.

Do panela frontowego zamocowany jest również odbiornik IR oraz wyświetlacz. Moduł AVT-2660 wykorzystuje standardowy wyświetlacz tekstowy 2x16. Ja zastosowałem wyświetlacz typu blackline w kolorze czerwonym, który komponuje się z czerwonymi diodami LED wzmacniacza i tunera.

CD-ROM

Napęd CD-ROM jest najważniejszym elementem konstrukcji odtwarzacza. Wykorzystany jest on zarówno jako transport (mechanizm napędu i odczytu płyty) jak i jako przetwornik cyfrowo analogowy. Niestety komputerowy napęd jest rozwiązaniem kompromisowym - odczyt ścieżek audio jest dla niego zwykle zadaniem ubocznym.

Długo szukałem odpowiedniego napędu. Priorytetem był dobry dźwięk i cicha praca, ale zwracałem uwagę także na inne cechy:

- pewny odczyt płyt i szybka inicjalizacja napędu
    - sprawna nawigacja po ścieżkach,
    - odtwarzanie bez przerw pomiędzy utworami (gap-less),
    - obsługa CD-TEXT,
    - czarny kolor

W praktyce przetestowałem 10 napędów: 6 CD-ROMów, 2 DVD-ROMy oraz 2 DVD-RW. Wniosek jaki się nasunął z testów: nie ma idealnego napędu.

Napędy CD-ROMy działały szybko i sprawnie, odtwarzały bez przerw pomiędzy utworami. Poza jednym (LG GCR-8523B) nie odtwarzały CD-TEXT - chociaż to nie było dla mnie istotne. Niestety wszystkie CD-ROMy były głośne. Hałasowały także po wybraniu STOP. Aby ograniczyć przenoszenie wibracji na obudowę napęd mocowany jest do niej elastycznie - spoczywa na piankowym materacu dociśnięty gumkami.

Napędy DVD działają umiarkowanie sprawnie. Inicjalizacja jest dłuższa niż CD-ROMów, także przeskakiwanie pomiędzy utworami, nawet przy odtwarzaniu ciągłym,jest związane z chwilowym "rzęzieniem". Ostatecznie kompromisowo wybrałem jeden z DVD-RW, który względnie cicho odtwarzał i wyłączał się po wybraniu STOP.

Montaż

Obudowa została wykonana, podobnie jak w prezentowanych wcześniej segmentach, z drewna i blachy. Płytka sterownika została przykręcona do spodu obudowy. We wnętrzu obudowy ukryty też został wtyczkowy zasilacz impulsowy.

Na tylnej ściance znajdują się gniazda wyjściowe analogowe audio, gniazdo wyjściowe cyfrowego sygnału S/P DIF - razem 3x cinch oraz gniazdo bezpiecznika sieciowego. Wyprowadzony z napędu sygnał cyfrowy może być użyty z zewnętrznym układem DAC. Mi jednak wystarcza brzmienie pochodzące z przetwornika wbudowanego w napęd.

Na koniec tradycyjnie zdjęcie "rodzinne" zestawu Retro Tower: odtwarzacz "Miron", tuner "Faustyn", wzmacniacz "Eugeniusz" oraz kolumny "Mieczysław". Odtwarzacz CD to ostatni z planowanych segmentów wieży. Ale wzmacniacz dysponuje jeszcze wolnymi gniazdami, mam też wolny panel przedni (wykonany na zapas). Zatem czekam na propozycje: o jakie jeszcze urządzenie mogę uzupełnić zestaw RetroTower?

Zobacz też:
    Kolumny głośnikowe "Mieczysław" do zestawu Retro Tower by bsw
    Wzmacniacz zintegrowany "Eugeniusz" do zestawu Retro Tower by bsw
    Tuner radiowy "Faustyn" do zestawu Retro Tower by bsw

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    bsw
    Poziom 16  
  • Computer ControlsComputer Controls
    thereminator
    Warunkowo odblokowany
    Jak zwykle dobra robota.

Też mam gdzieś w szufladzie części do tego kita, a w planach jego złożenie. Póki co utknąłem na koncepcji obudowy, ale też mam wątpliwości do oryginalnego zasilania i myślałem o jego przerobieniu. Przetwornica 5V jest w standardowej aplikacji?

Jeśli chodzi o urządzenie uzupełniające zestaw Retro, to chyba już nie zostało zbyt wiele pola do popisu: gramofon analogowy, magnetofon, tuner AM. Dwa pierwsze odpadają ze względu na mechanikę, trzeci z racji małej przydatności.
    Dlatego zaproponowałbym wzięcie pod rozwagę wykonanie odtwarzacza plików audio, ale żeby było w miarę retro - działającego pod DOSem np. MPXPLAY. Bebechy można pozyskać z jakiegoś thin clienta.

W ostatniej chwili przed wysłaniem posta przyszedł mi do głowy jeszcze korektor graficzny, często spotykany w starszych zestawach wieżowych.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Gratuluję ukończenia kolejnego projektu... ale mam kilka zastrzeżeń.
    1/ Zasilanie - tu poszedłeś na taką łatwiznę, że aż mi się zrobiło przykro... Nie można było chociaż wydłubać tej przetworniczki z obudowy? Miałaby chłodniej i podłączenie zasilania do niej nie wyglądałoby tak ... nieładnie (nie chciałem nikogo obrażać używając słów uznanych powszechnie za obraźliwe) ;) .
    2/ Sam odtwarzacz też się trochę grzeje. Zapakowanie go w kołderkę nie wydaje się najlepszym pomysłem - wiem, ze chodziło Ci o wyciszenie hałasów, ale czy sama obudowa nie wystarczyłaby? Zresztą to mocowanie na gumki... no wybacz, ale tak się po prostu nie robi. Jak już koniecznie, to są do kupienia gumowe amortyzatory (słupek amortyzujący to się chyba nazywa).
    3/ Szyldzik szufladki wyraźnie różni się kolorem a przez to uwypukla niedoskonałość wycięcia nań otworu w płycie pleksy. Trudno wymagać, żeby fabryka dostosowała się do Ciebie, ale Ty mogłeś już dostosować szyldzik do panelu.
    4/ Wiem, że "de gustibus..." i tak dalej, ale rozmieszczenie klawiszy funkcyjnych nie jest za bardzo ergonomiczne chyba? Czemu przewijanie jest zupełnie odrębne od przeskakiwania na sąsiedni utwór?
    5/ Panel z samymi przyciskami (W sensie PCB) też nie za elegancko wymyślony... Są przecież TACT-SWITCH'e z różnymi długościami "pipków". Czemu takie kombinacje w montażu ? Nie prościej byłoby odsadzić PCB od frontu na tulejkach i zastosować dłuższe "pipki"??

Jako zestaw - prezentuje się doprawdy bardzo elegancko (coraz bardziej elegancko), jednak wnętrze i montaż wygląda tak, jakby Cię koledzy ciągnęli na piwo i chciałeś jak najszybciej skończyć.
    ArturAVS
    Moderator HydePark/Samochody
    bsw napisał:
    o jakie jeszcze urządzenie mogę uzupełnić zestaw RetroTower?

Equalizer :D Choć pewnie ciężko będzie sensownie zrobić panel przedni żeby się z resztą komponował.
  • Computer ControlsComputer Controls
    rosomak19
    Poziom 20  
    Co jak co, ale do zestawu retro pasował by gramofon. ; )
    grendel123
    Poziom 15  
    Dawno temu też próbowałem wykorzystywać CD-ROMy do odtwarzania muzyki, ale koszmarna jakość dźwięku z fabrycznych przetworników mnie skutecznie zniechęciła. Nie przeszkadza Ci to? Może pokusisz się o dobudowanie zewnętrznego DAC'a wpinanego w miejsce fabrycznego?
    ArturAVS
    Moderator HydePark/Samochody
    1996arek napisał:
    Może oparty o taki moduł?

Ten moduł to analizator widma nie equalizer. W equalizerze wskazany zwłaszcza z wyświetlaczem VFD.
    grendel123 napisał:
    koszmarna jakość dźwięku z fabrycznych przetworników mnie skutecznie zniechęciła

W takim zastosowaniu tylko z zewnętrznym DAC.
    1996arek
    Poziom 20  
    ArturAVS napisał:

Ten moduł to analizator widma nie equalizer. W equalizerze wskazany zwłaszcza z wyświetlaczem VFD.

Późno było i myślałem o jednym a napisałem co innego. Oczywiście, że analizator widma. W takim razie może wykonać equalizer i analizator.
    elektryku5
    Poziom 38  
    Ogólnie ciekawa koncepcja, ale jak kiedyś też bawiłem się napędami z PC, to jako zwykły CD wypadają średnio, po pierwsze hałas i drgania generowane przez taki napęd były nieakceptowalne do komfortowego słuchania, po drugie do toru audio przenikały zakłócenia z silniczka, stąd takie rozwiązanie stosowałem tylko w warsztacie.
    kris8888
    Poziom 32  
    Zastosowanie zasilacza impulsowego i przetwornicy w stacjonarnym odtwarzaczu CD, który ma być elementem wieży audio HiFi, to raczej słabe rozwiązanie. Spotykane tylko w tanich miniwieżach. Nie sieje to zakłóceniami?
    Ja mimo wszystko pokusiłbym się o zrobienie klasycznego zasilacza liniowego, nie jest problemem poszukanie transformatorka dostarczającego odpowiednich dwóch napięć.

bsw napisał:
    Były to pierwsze powszechnie używane źródła cyfrowe audio. Obecnie za sprawą innych rozwiązań systematycznie tracą na znaczeniu. Są jednak nadal używane przez konserwatywnych melomanów, do których się zaliczam.

Czy tracą na znaczeniu to się nie zgodzę. Jest to jeden z niewielu nośników bezstratnej wersji cyfrowej sygnału audio który pozostał. Jak chce się posłuchać muzyki w dobrej jakości w zaciszu domowym to tylko CD, ewentualnie FLAC. I niekoniecznie trzeba być od razu konserwatywnych melomanem.
    bsw
    Poziom 16  
    Dziękuję wszystkim za komentarze. Tym razem nikomu nie przeszkadzał wyłącznik zasilania - czyżbym skutecznie odwrócił od niego uwagę "podkładając" się gdzie indziej? Pokrótce odpowiem zatem na "zarzuty", ale hurtem bo troszkę się ich zebrało i kilka się powtarza.

Zasilacz i przetwornica
    Przetwornica jest w standardowej aplikacji. Kondensatory sąna płytce AVT ja dodałem tylko przejściówkę na której oprócz LM jest tylko dioda i cewka. Nie zauważyłem żadnych problemów z przenikaniem zakłóceń. A na pewno jest znacznie mniej ciepła w obudowie niż przy zasilaczu liniowym który testowałem.

Zasilacz wtyczkowy
    Po cóż wyjmować zasilacz z obudowy? Po pierwsze to zasilacz nierozbieralny - musiałbym ciąć obudowę. Po drugie płytka wewnątrz nie ma otworów montażowych - musiałbym kombinować z mocowaniem. Po trzecie 230V na wierzchu to proszenie się o kłopoty - i tak musiałbym go osłonić.

Kołderka napędu
    Nie "kołderka" tylko "materacyk" pod nim cała góra jest wolna. Obudowa ma otwory wentylacyjne. Owszem można kupić amortyzatory ale spróbowałem tak i już zostało. Argumenty że tak się nie robi odrzucam - czy są jakieś przeciwwskazania?

Szyldzik szufladki napędu
    Próbowałem z pleksi i nie wyglądało to najlepiej. Płaszczyzna odbijania światła była inna i efekt średni. Ponadto po wysunięciu bardzo odstawało i obciążało szufladkę.

Rozmieszczenie przycisków
    Co do osobnych przeskakiwania i przewijania - tak to konstruktor zrobił - nie miałem na to wpływu. A dlaczego takie rozmieszczenie - mam nadzieję że się wyjaśni w kolejnej konstrukcji :-]

Panel z przyciskami - dlaczego tak a nie inaczej.
    Proszę czytać opis:
    Dzięki takiej konstrukcji panel przycisków ma zminimalizowaną grubość, a jest to istotne gdyż tuż za nim znajduje się napęd CD.
    I nie było by prościej z osobną płytką - przeciwnie - dużo trudniej - szczegóły na poniższym rysunku. Maskownica jest niezbędna po pierwsze na niej znajdują się napisy, po drugie mocuje pleksi. A tu jeszcze służy za pcb - trzy pieczenie na jednym ogniu - no i jeszcze minimalizacja grubości - bardzo istotna w tej konstrukcji.

Hałas i drgania generowane przez napęd
    Tak jak pisałem długo szukałem odpowiedniego napędu oraz sposobu jego zamocowania - tak jest kompromisowo i optymalnie.
    Pod względem hałasu jest porównywalnie ze stacjonarnym odtwarzaczem DVD. Natomiast wadą tego napędu jest brak gapless.

Koszmarna jakość wbudowanych przetworników
    DAC DACowi nie równy. W tym napędzie nie jest najgorzej ale wyprowadziłem na zewnątrz S/P DIF zatem można to poprawić.

Dziękuję wszystkim również za propozycje nowych segmentów RetroTower. Pozwolę się zatem do nich ustosunkować:

Gramofon analogowy
    Odpada - ale nie z uwagi na mechanikę - z wykształcenia jestem mechanikiem i ta dziedzina mnie nie starszy :-) Uważam jednak że gramofon na szczycie wieży to słabe rozwiązanie z uwagi na stabilność i wygodę obsługi. Ponadto trochę mało miejsca na talerz i ramię na szerokości 34cm

Magnetofon
    Trochę stracił rację bytu ale kiedyś był nieodzownym składnikiem każdej wieży- opcja do rozważenia :-)

Equalizer (ewentualnie z analizatorem widma)
    Odpowiada mi brzmienie zestawu i nie widzę potrzeby go korygować. Nie używam nawet tych regulatorów które mam (za to podoba mi się opcja loudness :-)) Co do analizatora widma to nie lubię mrugających elementów zatem ta opcja odpada.

Odtwarzacz plików audio
    Kiedyś popełniłem dwa odtwarzacze w oparciu o DOS i MPXPLAY. I działało to świetnie, ale teraz zbudowałbym raczej odtwarzacz strumieniowy. ThinClient gdzieś mi się poniewiera zatem być może, ale oparty raczej o linux i mpd.

DAC
    Ta opcja też jest warta rozważenia.

Dlaczego uważam że CD tracą na znaczeniu? Bo jeszcze kilka lat temu były jedynym legalnym źródłem muzyki. A teraz są Spotify, Tidal i inne serwisy. Wadą płyt CD dla wielu ludzi jest jej fizyczność, na którą miejsce mają tylko "konserwatywni melomani" :-)
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    bsw napisał:
    spoczywa na piankowym materacu dociśnięty gumkami.
    bsw napisał:
    czy są jakieś przeciwwskazania?
    Gąbka po jakimś czasie (zwłaszcza gdy ma ciepło) traci właściwości i szybko się "ugniata" trwale zmniejszając wysokość. A wtedy może być kłopot z otwieraniem szufladki.
    Pozostałe wyjaśnienia przyjmuję do wiadomości jako w pełni satysfakcjonujące.
    CodeBoy
    Poziom 26  
    bsw napisał:

Dlaczego uważam że CD tracą na znaczeniu? Bo jeszcze kilka lat temu były jedynym legalnym źródłem muzyki. A teraz są Spotify, Tidal i inne serwisy. Wadą płyt CD dla wielu ludzi jest jej fizyczność, na którą miejsce mają tylko "konserwatywni melomani" :-)

Jako długoletni subskrybent płatnego Spotify, nie zgodzę się w pełni. Są 4 problemy z mediami strumieniowymi, pierwszy nie masz tych nagrań fizycznie, jak nie masz dostępu do internetu, padł, jest gorszej jakości etc. To sobie nie posłuchasz. Druga, jak padnie taka firma, to znika cala Twoja kolekcja, zbierana latami. Po trzecie czasami utwory znikają i nie wracają, bo jakiś wykonawca się pogniewał etc.
    Po czwarte i to jest największa wada, nie wszyscy wykonawcy są w tych serwisach, część świadomie część jest tak niszowa że ich nie ma. I nie jest to jakaś muzyka alternatywna,
    Brak dużej ilości muzyki filmowej, koncertów etc. Więc na razie jeszcze CD nie umrze, ma mniej nabywców oczywiście bo dużej ilość ludzi starczą, nowe piosenka jakiegoś grajka i nie opłaca się mu kupować płyty.
    bsw
    Poziom 16  
    398216 Usunięty napisał:
    Gąbka po jakimś czasie (zwłaszcza gdy ma ciepło) traci właściwości i szybko się "ugniata" trwale zmniejszając wysokość.

Ten materacyk to nie gąbka tylko pianka z karimaty :-] Nie ugina się tak chętnie jak gąbka.

CodeBoy napisał:

Jako długoletni subskrybent płatnego Spotify, nie zgodzę się w pełni. Są 4 problemy z mediami strumieniowymi
    [..]
    Po czwarte i to jest największa wada, nie wszyscy wykonawcy są w tych serwisach, część świadomie część jest tak niszowa że ich nie ma. I nie jest to jakaś muzyka alternatywna,
    [..]
    Więc na razie jeszcze CD nie umrze, ma mniej nabywców oczywiście bo dużej ilość ludzi starczą, nowe piosenka jakiegoś grajka i nie opłaca się mu kupować płyty.

W pełni się zgadzam. Dlatego nie napisałem że CD to już przeżytek tylko że traci na znaczeniu. Sam nadal kupuję płyty zarówno CD jak i winyle. Czasem kupuję przy okazji koncertów itd. (nierzadko z dedykacjami :-) ) Unikalne wydania. których nie ma w sieci. Robię też na własny użytek kopie płyt w formacie flac. Po prostu lubię wiedzieć że coś mam na pewno. Ale to takie skrzywienie (starszych wiekiem/przykrym doświadczeniem) mojego pokolenia.

Młodzi ludzie już podchodzą inaczej. Dla nich liczy się dostęp do usługi najlepiej ze smartfona zawsze i wszędzie. Płyta z tym nie koresponduje. Sporo osób słucha tylko mainstreamu i akurat tego co jest na fali - dla takich osób serwisy streamingowe to strzał w 10-tkę. I dlatego powstają jak grzyby po deszczu. Do najpopularniejszych jak Spotify czy AppleMusic próbują dołączyć wielcy gracze internetu: Google Play Music, YouTube Music czy Amazon Music. Serwisy oferują również możliwość słuchania off-line. Dla większości ludzi gorsza, skompresowana jakość nie ma znaczenia, ale są też serwisy - Tidal, Deezer - które chcą przekonać do siebie bardziej wymagających jakością Hi-Fi. Skoro się to popularyzuje to znaczy że jest spory popyt i potencjał rynku.

Na koniec jeszcze jeden problem fizycznych nośników - przemijanie technologii. CD jest jeszcze popularne - odtwarzacze są produkowane.
    Ale na czy odtwarzać płyty szelakowe czy pocztówki dźwiękowe? Kasety magnetofonowe i minidyski też już praktycznie do lamusa odeszły tak jak kasety VHS. Nowych nośników czy urządzeń praktycznie nie ma...

A co będzie z płytami i odtwarzaczami CD za lat 20-30?
    CodeBoy
    Poziom 26  
    Kasety magnetofonowe, nowe sa nadal do kupienia :) fakt ze słabe Maxwelle ale jednak są, pojawiają się firmy które zaczynają na nowo produkować kasety.
    Napędy CD też już umierały i też nie produkowali. A tu nagle wróciły firmy HiEndowe i zaczęły produkować napędy CD.
    Co będzie za 20 lat to nikt nie wie :)
    bsw
    Poziom 16  
    CodeBoy napisał:
    Napędy CD też już umierały i też nie produkowali. A tu nagle wróciły firmy HiEndowe i zaczęły produkować napędy CD.

Winyle też miły umrzeć a się odrodziły. Ale to tylko nisza a nie główny trend.

Podobnie zaczyna być z magnetofonami. Z tym że tu nowych urządzeń nie ma (z wyjątkiem jamników i podróbek decków z jamnikowym mechnizmem i... dacem usb)

CodeBoy napisał:
    Kasety magnetofonowe, nowe sa nadal do kupienia :) fakt ze słabe Maxwelle ale jednak są, pojawiają się firmy które zaczynają na nowo produkować kasety.

Te Maxwelle jeszcze ujdą (w low class) ale te nowe kasety z Tape_Manufacture mają bardzo złe opinie. Ale jakiś nostalgiczny mikro-renesans się objawia bo nawet Empik zaczął sprzedawać kasety z muzyką (droższe od cd !)
    elektryku5
    Poziom 38  
    Co do nostalgii, jak udało mi się zdobyć pierwszy CD Technicsa, to po krótkim czasie kaset przestałem ruszać, mimo że grałem na kiepskich kolumnach, to CD i tak miażdżył stary deck Diory.
    Jeśli chodzi o płyty, to przeważnie pierwszą czynnością jest ripowanie i potem trafia na odtwarzacz z HDD (oczywiście sprzęt DIY), tylko tu różnica jest taka, że jakość obu rozwiązań jest determinowana przez DAC i resztę analogu, więc CD aż tak nie odstaje, natomiast ze względu na wygodę tylko leży i się kurzy.
    andrzejlisek
    Poziom 28  
    398216 Usunięty napisał:
    Zresztą to mocowanie na gumki... no wybacz, ale tak się po prostu nie robi. Jak już koniecznie, to są do kupienia gumowe amortyzatory (słupek amortyzujący to się chyba nazywa).

W tym miejscu warto pamiętać, że już wewnątrz każdego napędu CD czy DVD są takie gumowe amortyzatory, więc montowanie ich na zewnątrz to jest powtórka konstrukcji. Może to coś da, może nie da, warto spróbować. Albo też pochylić się nad tymi wewnętrznymi, może wymienić na coś innego, coś dodatkowo wepchnąć lub przyciąć.

bsw napisał:
    Ale wzmacniacz dysponuje jeszcze wolnymi gniazdami, mam też wolny panel przedni (wykonany na zapas). Zatem czekam na propozycje: o jakie jeszcze urządzenie mogę uzupełnić zestaw RetroTower?

W oldschoolowej wieży retro nie może zabraknąć magnetofonu. Można tez pomyśleć o gramofonie, to też pasuje to tamtych czasów. Oczywiście zależy od tego, czy masz kasety, płyty winylowe i czy chcesz ich słuchać.
    Można też doposażyć we sprzęt stylizowany na retro wykorzystujący współczesne technologie, a mogą to być (o ile Ciebie to zainteresuje):
    - Odbiornik bluetooth wydobyty ze słuchawek lub głośnika Bluetooth, co umożliwia podłączenie smartfona i puszczanie dźwięku z niego
    - Odtwarzacz radia internetowego po WiFi
    - Radioodbiornik DAB+
    - Odtwarzacz MP3 z karty SD - tu jest największe pole do popisu, bo w internecie jest dużo amatorskich projektów odtwarzaczy MP3 i obsługi kart SD, więc można dopasować do potrzeb i wyglądu urządzenia, że nie będzie to wygladało, jak gotowe urządzenie wepchnięte do stylizowanej obudowy.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    bsw napisał:
    Z tym że tu nowych urządzeń nie ma (z wyjątkiem jamników i podróbek decków z jamnikowym mechnizmem i... dacem usb)
    Po części masz rację, ale biorąc pod uwagę że stosunkowo niedawno kieszeni kasety w takim sprzęcie nie było w ogóle, jest to jakiś powrót do przeszłości... a biorąc pod uwagę także że odradzają się w ogóle firmy produkujące kasety - ich też nie produkowano już ładnych kilka lat, a wracają.
    Z MD to niestety zupełnie inna historia jest - z racji na to, że SONY zastrzegła sobie wysokimi opłatami za udostępnienie patentu na tę technikę (Philips udostępniał patent za free wszystkim firmom, które chciały produkować kasetofony), od samego początku był to format niszowy. Mimo, że mógł stanowić ogromną konkurencję CC - nie upowszechnił się nigdzie poza Japonią - w pozostałych krajach były to pojedyncze modele i przeważnie dość stare w stosunku do nowości.
    A że moda na retro zaistniała nie tylko w modzie to fakt. Dziś nie ma prawdziwego melomana bez gramofonu analogowego. Coraz częściej słychać też opinie o "przyjemniejszym brzmieniu zaszumionych kaset" - i jest w tym nie mało prawdy. Nawet przesterowana taśma nie brzmi tak nieprzyjemnie jak źle nagrana płyta CD czy spłaszczony dynamiką sygnał z radia lub nawet z YT (nawet biorąc pod uwagę, że jakość tam z założenia daleka jest od jakiejkolwiek normy "HiFi".

Tak więc wcale nie jest powiedziane, że kaseta ma już przesądzony koniec.
    Sam też byłem na początku ery CD zachwycony niezwykłą dynamiką i brakiem jakichkolwiek szumów, od kilku lat jednak do łask znów powrócił M8011 i stare nagrywane jeszcze w latach 80 kasety, a CD - jest i będzie - właśnie ze względu na to chociażby że te zgromadzone od lat 90 ponad 800 płyt trzeba na czymś odtwarzać...
    kris8888
    Poziom 32  
    A ja już bym tu nic nie dodawał. Ta "wieżyczka" ma optymalną wielkość, szczególnie w połączeniu z tymi kolumienkami. Jeszcze jeden segment, przy tej szerokości wieży, spowoduje że będzie wyglądała nieco kuriozalnie. Poza tym magnetofon z takim drewnianym frontem wyglądałby jednak dziwnie, a już na pewno nie będzie wzorniczo pasował do reszty elementów, chociażby ze względu na sam kształt kieszeni. No chyba że kieszeń w formie szuflady, ale to już wyższa szkoła jazdy.
    Postawiłbym jedynie gdzieś obok jakiś fajny, retro gramofon, też oczywiście w drewnianej obudowie
    tytka
    Poziom 19  
    Gratuluję kolejnego elementu zestawu audio.
    Ale podobnie jak koledzy, uważam, że w paru aspektach, to tutaj przekombinowałeś.

Korzystanie z pilota typowo telewizyjnego RC5, do sterowania sprzętu audio, może być mocno upierdliwe gdy w pobliżu znajdzie się telewizor sterowany tym systemem. Dobrze znam ten problem.
    Ogólnie RC5 jest bardzo lubianym przeze mnie systemem, to za sprawą możliwości sterowania wielu urządzeń z jednego pilota. Niestety kupienie takiego pilota, który by to umożliwiał, jest praktycznie niemożliwe (dlatego czasami zmuszony jestem, aby samemu coś takiego "strugać").

bsw napisał:
    Najpoważniejszą zmianą było zastosowanie mikrokontrolera ATmega8515 w miejsce AT90S8515.

A dlaczego najpoważniejszą? Wystarczyło zmienić tylko deklarację procesora w Bascom-ie i po sprawie.

bsw napisał:
    Zamiast stabilizatora 7805 zastosowałem małą płytkę przejściówkę z przetwornicą impulsową zbudowaną w oparciu o układ LM2596R-5.

Ze względu na mocno grzejące się stabilizatory, AVT wypuściło później zestaw AVT-941. Czyli AVT-2660 z zasilaniem impulsowym i dodanym RTC.

A poniżej sentymentalna (dla mnie) ciekawostka, moje historyczne już (bo ten sprzęt już nie istnieje) wykorzystanie sterownika AVT-2660. To było zdaje się w 2008 lub 2009r i moje pierwsze podejście do własnego zestawu audio.
    Ja robiłem to na zasilaniu liniowym, ale chyba użyłem wówczas stabilizatorów serii "S". Napęd zamontowany był na sztywno. I przyznam jeszcze, że zewnętrzny DAC się do tego przydawał.
    andrzejlisek
    Poziom 28  
    CodeBoy napisał:
    Jako długoletni subskrybent płatnego Spotify, nie zgodzę się w pełni. Są 4 problemy z mediami strumieniowymi, pierwszy nie masz tych nagrań fizycznie, jak nie masz dostępu do internetu, padł, jest gorszej jakości etc. To sobie nie posłuchasz. Druga, jak padnie taka firma, to znika cala Twoja kolekcja, zbierana latami. Po trzecie czasami utwory znikają i nie wracają, bo jakiś wykonawca się pogniewał etc.

Widzę, że ja nie jestem pierwszą osobą, która o usługach online myśli "dzisiaj jest, jutro może nie być" (te słowa idealnie oddają to, co napisałeś), a wielokrotnie spotkałem się z "wczoraj było, dzisiaj nie ma". Z tego powodu ja uważam, że nie warto polegać na strumieniowaniu, tylko lepiej pobrać na dysk, jak coś się spodoba.
    bsw
    Poziom 16  
    Dziękuję wszystkim za kolejną porcję komentarzy.

andrzejlisek napisał:
    Z tego powodu ja uważam, że nie warto polegać na strumieniowaniu, tylko lepiej pobrać na dysk, jak coś się spodoba.

Pamiętajmy tylko o tym, że na ogół jedynym legalnym sposobem słuchania muzyki jest kupno CD (tudzież innego nośnika) lub serwisy strumieniowe właśnie, przy czym tych drugich nagrywać nie wolno (odtwarzać off-line można tylko przy użyciu oprogramowania dedykowanego). W przypadku nośnika fizycznego wolno zrobić kopię tylko na własny użytek ;-)

tytka napisał:
    Ale podobnie jak koledzy, uważam, że w paru aspektach, to tutaj przekombinowałeś.
    Korzystanie z pilota typowo telewizyjnego RC5, do sterowania sprzętu audio, może być mocno upierdliwe gdy w pobliżu znajdzie się telewizor sterowany tym systemem. Dobrze znam ten problem.

To tylko jeden zarzut. 3 telewizory (Samsung, LG i stary kineskopowy Philips z przystawką Manta) próbowałem "potraktować" tym pilotem i nie reagowały...

tytka napisał:
    bsw napisał:
    Najpoważniejszą zmianą było zastosowanie mikrokontrolera ATmega8515 w miejsce AT90S8515.

A dlaczego najpoważniejszą? Wystarczyło zmienić tylko deklarację procesora w Bascom-ie i po sprawie.

Nie używam Bascoma - zresztą zdaje się jest płatny?
    Użyłem oprogramowania alternatywnego napisanego w C, niestety autor nie udostępnia kodu...

kris8888 napisał:
    A ja już bym tu nic nie dodawał. Ta "wieżyczka" ma optymalną wielkość [..]
    Jeszcze jeden segment, przy tej szerokości wieży, spowoduje że będzie wyglądała nieco kuriozalnie.

Moja małżonka uważa że już jest za wysoka, ale zaproponowała abym dorobił jeszcze jeden element i ustawił obok siebie w opcji 2x2.
    Zatem sami rozumiecie - aby utrzymać wysoki WAF* musze ten segment zbudować ;-)

(*WAF (ang. Wife Acceptance Factor) - współczynnik akceptacji przez żonę)

andrzejlisek napisał:
    Można też doposażyć we sprzęt stylizowany na retro wykorzystujący współczesne technologie[..]
    - Odbiornik bluetooth wydobyty ze słuchawek lub głośnika Bluetooth, co umożliwia podłączenie smartfona i puszczanie dźwięku z niego
    - Radioodbiornik DAB+

Bluetootha nie trzeba wydłubywać - gotowe moduły kosztują grosze. Zastanawiałem się nawet czy nie wbudować tego we wzmacniacz ale uznałem ze mało smartfonowy jestem...
    Co do DAB+ to nie jestem przekonany do tej technologii. Zresztą chyba niewiele jest stacji dostępnych...

andrzejlisek napisał:
    - Odtwarzacz MP3 z karty SD - tu jest największe pole do popisu

No i w kierunku tej opcji bym się skłaniał (tzn. nie koniecznie tylko mp3 i niekoniecznie z SD).

andrzejlisek napisał:
    W oldschoolowej wieży retro nie może zabraknąć magnetofonu.

398216 Usunięty napisał:
    Coraz częściej słychać też opinie o "przyjemniejszym brzmieniu zaszumionych kaset" - i jest w tym nie mało prawdy. Nawet przesterowana taśma nie brzmi tak nieprzyjemnie jak źle nagrana płyta CD czy spłaszczony dynamiką sygnał z radia lub nawet z YT (nawet biorąc pod uwagę, że jakość tam z założenia daleka jest od jakiejkolwiek normy "HiFi".
    [..]
    od kilku lat jednak do łask znów powrócił M8011 i stare nagrywane jeszcze w latach 80 kasety

Mam trochę kaset których nie słuchałem od 20 lat ! To też kusząca perspektywa...
    andrzejlisek
    Poziom 28  
    bsw napisał:
    andrzejlisek napisał:
    Z tego powodu ja uważam, że nie warto polegać na strumieniowaniu, tylko lepiej pobrać na dysk, jak coś się spodoba.

Pamiętajmy tylko o tym, że na ogół jedynym legalnym sposobem słuchania muzyki jest kupno CD (tudzież innego nośnika) lub serwisy strumieniowe właśnie, przy czym tych drugich nagrywać nie wolno (odtwarzać off-line można tylko przy użyciu oprogramowania dedykowanego). W przypadku nośnika fizycznego wolno zrobić kopię tylko na własny użytek ;-)

Dawniej nagrywało się muzykę z radia na kasety magnetofonowe i filmy z telewizji na kasety VHS. Radio zmieniamy na Spotify, telewizor zmieniamy na Netflix, a kasetę zmieniamy na plik. W świetle prawa jest dokładnie to samo, tylko zmienia się technologia transmisji mediów i przechowywania nagrania. A to, czy po prostu nagra się to, co odtwarza komputer, czy przechwyci się surowe dane, które komputer dostaje, to już żadna różnica w świetle prawa, przy czym pierwszy sposób jest łatwiejszy w realizacji i nagrają się się wszystkie zakłócenia przy strumieniowaniu.

Jeżeli nie mam racji, to z czego wynika różnica? Moim zdaniem nie ma żadnej różnicy i na własne potrzeby wolno wszystko nagrywać.
    bsw
    Poziom 16  
    andrzejlisek napisał:
    W oldschoolowej wieży retro nie może zabraknąć magnetofonu. [..]
    Można też doposażyć we sprzęt stylizowany na retro wykorzystujący współczesne technologie [..]
    - Odtwarzacz MP3 z karty SD

kris8888 napisał:
    Poza tym magnetofon z takim drewnianym frontem wyglądałby jednak dziwnie [..]

Zatem zmobilizowałem się i zbudowałem odbiornik radia internetowego oraz odtwarzacz mp3 z karty SD - całość stylizowana na kasetowy magnetofon:
    :-)
    Taki żart - stary smartfon i apka DeliTape - zainspirowane projektem Tapeless Deck:

http://www.mp3tapelessdeck.pl/

BTW: Co sądzicie o takiej "dewastacji" ?
    xlukaso
    Poziom 11  
    Cześć, projekt fajny, ciekawy, dobrze opisany, przedstawiony. Najważniejsze że zrobiony przez siebie z części głównie z odzysku odłożonych gdzieś i odkopanych po latach. Moim zdaniem najważniejsze żeby cieszyło autora żeby mu służyło.
    Zamysł jak widać to retro, pytasz co jeszcze możesz dołożyć?? Osobiście wykonałbym klocek a w nim tak jak pisali inni wcześniej:
    - radio internetowe, bluetooth, MP3 z USB ewentualnie jeszcze z SD.
    Nic nie stoi na przeszkodzie żeby zapakować obecną technologię w skrzynkę retro a przy okazji korzystać z tego co nas obecnie otacza. Powiedziałbym że to nawet pasowałoby do tej składanki. Pomyśl na pewno nie będziesz żałował.
    Pomysł od siebie: masz już wieże, masz kolumny, może teraz jakiś retro kolorofon do tego zestawu??
    Pozdrawiam
    Olkus
    Poziom 16  
    bsw napisał:
    andrzejlisek napisał:
    W oldschoolowej wieży retro nie może zabraknąć magnetofonu. [..]
    Można też doposażyć we sprzęt stylizowany na retro wykorzystujący współczesne technologie [..]
    - Odtwarzacz MP3 z karty SD

kris8888 napisał:
    Poza tym magnetofon z takim drewnianym frontem wyglądałby jednak dziwnie [..]

Zatem zmobilizowałem się i zbudowałem odbiornik radia internetowego oraz odtwarzacz mp3 z karty SD - całość stylizowana na kasetowy magnetofon:
    :-)
    Taki żart - stary smartfon i apka DeliTape - zainspirowane projektem Tapeless Deck:

BTW: Co sądzicie o takiej "dewastacji" ?

Moim zdaniem lepiej byłoby zbudować "prawdziwy" magnetofon. Części pełno na złomie a można nawet wyjąć wszystko ze starego magnetofonu i przełożyć do innej obudowy. To tylko taka propozycja. Pozdrawiam.
    bsw
    Poziom 16  
    xlukaso napisał:
    Pomysł od siebie: masz już wieże, masz kolumny, może teraz jakiś retro kolorofon do tego zestawu??

Nie dzięki - jak już pisałem - nie lubię mrugających światełek.

xlukaso napisał:
    Nic nie stoi na przeszkodzie żeby zapakować obecną technologię w skrzynkę retro a przy okazji korzystać z tego co nas obecnie otacza. Powiedziałbym że to nawet pasowałoby do tej składanki.

Olkus napisał:
    Moim zdaniem lepiej byłoby zbudować "prawdziwy" magnetofon.

Chmm - to miał być jeden segment a wychodzi na to że wypadałoby zbudować jeszcze dwa - odtwarzacz plików i klasyczny magnetofon...

A z tym DeliTape - to jak pisałem żart :-) A pytałem ogólnie co sadzicie o "dewastacji" magnetofonu w projekcie z linku:
    ?