Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modułowy zasilacz 24V/1.5A z wyjściem USB

czarny8322 25 Cze 2020 11:57 3207 26
  • Cześć,

Chciałbym przedstawić projekt prostego zasilacza typu "kup i złóż" opartego o gotowe podzespoły zamówione u azjatyckich przyjaciół.
    Takie podejście oszczędza czas (nie licząc oczekiwania na części) i pieniążki, ponieważ całość kosztowała nie więcej niż 50zł, a pracy też nie było jakoś dużo.
    Biorąc pod uwagę przeznaczenie zasilacza, jakim jest zasilanie modułów typu Arduino myślę, że spełnia swoją rolę.

Główne podzespoły użyte w zasilaczu:

Regulator DC-DC XL4016
    Potencjometry 10K
    Moduł ładowarki USB
    Przetwornica AC-DC 24V/1.5A - XPJ-02C
    Miernik/voltomierz LED

Obudowa została w całości zaprojektowana i wydrukowana za pomocą drukarki 3D.
    Modułowy zasilacz 24V/1.5A z wyjściem USB Modułowy zasilacz 24V/1.5A z wyjściem USB Modułowy zasilacz 24V/1.5A z wyjściem USB Modułowy zasilacz 24V/1.5A z wyjściem USB Modułowy zasilacz 24V/1.5A z wyjściem USB Modułowy zasilacz 24V/1.5A z wyjściem USB Modułowy zasilacz 24V/1.5A z wyjściem USB Modułowy zasilacz 24V/1.5A z wyjściem USB Modułowy zasilacz 24V/1.5A z wyjściem USB Modułowy zasilacz 24V/1.5A z wyjściem USB Modułowy zasilacz 24V/1.5A z wyjściem USB Modułowy zasilacz 24V/1.5A z wyjściem USB Modułowy zasilacz 24V/1.5A z wyjściem USB Modułowy zasilacz 24V/1.5A z wyjściem USB Modułowy zasilacz 24V/1.5A z wyjściem USB Modułowy zasilacz 24V/1.5A z wyjściem USB Modułowy zasilacz 24V/1.5A z wyjściem USB Modułowy zasilacz 24V/1.5A z wyjściem USB Modułowy zasilacz 24V/1.5A z wyjściem USB Modułowy zasilacz 24V/1.5A z wyjściem USB Modułowy zasilacz 24V/1.5A z wyjściem USB

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    czarny8322
    Poziom 10  
    czarny8322 napisał 64 postów o ocenie 12, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście chojnice. Jest z nami od 2009 roku.
  • BotlandBotland
    kassans
    Poziom 31  
    Zasilacz fajny lecz gałki mogłeś wydrukować dużo dokładniej a opisy na nich zrobić wklęsły ;)
    złącze 230v w zasilaczu mogłeś wylutować i wlutować prosto przewody na pewno poprawiło by to bezpieczeństwo.
    ja używam takiego modułu : https://pl.aliexpress.com/item/4000416567482.html :)
    damian1115
    Poziom 25  
    Co do elektroniki to faktycznie poszedłeś na łatwiznę, no cóż zawsze taniej i bez kombinowania. Ale jeżeli chodzi o obudowę to się przyłożyłeś, fajna jest. Natomiast te gałki to faktycznie, lepiej byś zrobił jak dałbyś kupne, w końcu to nie majątek.
  • BotlandBotland
    mag inż.
    Poziom 2  
    1. Przeraża mnie ta plątanina przewodów sieciowych z niskonapięciowymi. Można było "klocki" rozłożyć inaczej i tego uniknąć.
    2. Nie widzę zabezpieczenia otworów wentylacyjnych w pobliżu płytki z napięciem sieciowym.
    3. Lutowanie przewodów sieciowych do bolców wtyczki oraz do wyłącznika bez przełożenia przez oczko (a do tego ono służy). Oczywiście na pewno, na 100 %, nigdy to nie odpadnie... Ale jeśli odpadnie z przesunięciem...
    [Edit] 4. Wszystkie te golasy sieciowe wypada ubrać w koszulki (np. termokurczliwe).
    SAFETY FIRST! jak mawiają bardziej doświadczeni.
    czarny8322
    Poziom 10  
    Gałki faktycznie robione na szybko. Miałem zamówione gotowe, ale ich średnica okazała się inna, więc musiałem dodrukować nowe.

Gotowych złączek na piny, także nie miałem i aby już nie czekać, wszystko wlutowałem na stałe.

Plątanina kabli jest - nie da się ukryć i można byłoby się pokusić o lepsze ich ułożenie.

Wtyk kabla sieciowego także, jest duży i nie wygodny(taki miałem) i sugestia innego jest jak najbardziej trafna.

Odnośnie pytania na temat inspiracji to nie sugerowałem się filmikami - tylko znalazłem tanie podzespoły na ALI... stąd wziął się pomysł:)

Poprzednio używałem zasilacza sieciowego 12v + regulator. To rozwiązanie jest bardziej kompaktowe dla mnie.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Ja ten projekt traktowałbym bardziej pod kątem wykonania obudowy, bo elektronika... :X
    A skoro mowa o obudowie - sam zamysł chwalebny - zawsze największym problemem dla konstruktora elektronika jest ona właśnie. O ile z PCB jakoś sobie poradzi (lub kupi gotowca... :( ) to gdy przychodzi do zapakowania projektu - zaczynają się schody. Ty wybrnąłeś w dość elegancki sposób projektując własną do wydruku... Ale... ale mogłeś i obudowę wydrukować precyzyjniej... Teraz masz co prawda efektowny "wzorek", ale poczekaj jak trochę kurzu złapie...

Dodano po 2 [minuty]:

P.S. Potencjometry wieloobrotowe mają grubszą ośkę - nauczka na przyszłość. Jednak zamiast drukowania takich "ogryzków" mogłeś powiększyć otwory w już zakupionych gałkach. Nie raz tak robiłem i jest to do zrobienia w minutę... a efekt finalny (wizualny) zdecydowanie lepszy.
    czarny8322
    Poziom 10  
    Obudowa była drukowane w wersji "Draft" - 0.4mm warstwa. Zwiększenie precyzji do 0.2 zdwoiłoby czas wydruku ale wygląd byłby na pewno lepszy:)

Dzięki za informację odnośnie potencjometrów. Na pierwszym zdjęciu nawet widać dwie gałk,i które kupiłem z zamiarem wykorzystania. Niestety są o jakieś 0.2mm za wąskie i nie chcą wejść na te potencjometry. Ich środek jest metalowy więc trzeba byłoby rozwiercać.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    czarny8322 napisał:
    Zwiększenie precyzji do 0.2 zdwoiłoby czas wydruku ale wygląd byłby na pewno lepszy:)

Pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł - przy drukowaniu obudów (jak się okazuje) niekoniecznie... ;)
    czarny8322 napisał:
    są o jakieś 0.2mm za wąskie i nie chcą wejść na te potencjometry.
    O ile dobrze pamiętam - "normalny" potencjometr ma oś fi 6, a te precyzyjne (i niektóre przełączniki) 6,2mm.
    Metalową gałkę (zaciskany środek) można rozwiercić, ale trzeba zrobić to znacznie delikatniej niż gdyby to była gałka plastikowa - w wypadku metalowej należy rozwiercać stopniowo i delikatnie (nie naciskając ) najlepiej w wiertarce stołowej z gałką mocowaną w imadle maszynowym (można złapać przez pasek gumy z dętki). Chodzi o to, że wkład zaciskowy może "zaciągnąć" wiertło i albo wyrwać gałkę, albo uszkodzić wkład.
    Piotrek1970
    Poziom 17  
    To i ja dodam swoje 5 gr ale do ergonomii tego rozwiązania i tak: przełącznik sieciowy wł/wył dałbym na tył -dzięki czemu zyskałbym miejsce na froncie i umieścił w tym miejscu gniazda "bananowe". Po wielkości panela przedniego wnioskuję, że odległość między potencjometrami też można by było zwiększyć -wtedy nawet przy tych produktach gałko podobnych front wyglądałby lepiej -tak mi się wydaje. Co do dokładności wydruku nie wypowiadam się bo to jest zawsze decyzja czy szybko aby było czy długo ale z klasą -żeby nie było, że się czepiam, urządzenie ma służyć konstruktorowi a nie pretendować do miana "miss zasilaczy diy 2020"

Pozdrawiam, Piotrek
    Awyrdonyt
    Poziom 26  
    Zasilacz z gniazdami usb nie jest ładowarką. Ładowarki są wmontowane w urządzenia zasilane akumulatorami.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Piotrek1970 napisał:
    do ergonomii tego rozwiązania i tak: przełącznik sieciowy wł/wył dałbym na tył
    Ergonomia to dziedzina nauki mająca za zadanie szukania rozwiązań projektowych najwygodniejszych w użytkowaniu. Wyłącznik z tyłu obudowy - co prawda dla panela czołowego byłby lepszym rozwiązaniem, ale z ergonomią nie ma wiele wspólnego.
    Piotrek1970
    Poziom 17  
    398216 Usunięty napisał:
    Ergonomia to dziedzina nauki mająca za zadanie szukania rozwiązań projektowych najwygodniejszych w użytkowaniu. Wyłącznik z tyłu obudowy - co prawda dla panela czołowego byłby lepszym rozwiązaniem, ale z ergonomią nie ma wiele wspólnego.

Masz prawo do takiej opinii, ale w tym projekcie poprawiłoby to dostęp do gniazd wyjściowych zasilacza i regulacji, ale to jest moja opinia ;-) co do "ergonomii" tego szczególnego przypadku. Mimo to, życzę miłego dnia z kontynuacją w tzw. weekend

Piotrek
    slavo666
    Poziom 17  
    Wszystko spoko, ale te połączenia 230V chociaż zaizoluj koszulką, bo to niebezpiecznie wygląda.
    atek000
    Poziom 17  
    1. Trochę za dużo i za duże otwory wentylacyjne, zwłaszcza te u góry. Istnieje bardzo duże ryzyko, że coś wpadnie do środka i zrobi zwarcie.
    2. Moim zdaniem (zdaniem, a nie jestem wyrocznią) masz za blisko siebie gniazda banany. O ile będziesz korzystał z wtyczek bananowych to ok, ale zapewniam że będziesz chciał użyć gołych przewodów a wówczas nie będziesz miał miejsca aby wygodnie przykręcić/odkręcić. Standardowo w zasilaczach jest ok 19 - 20 mm.
    3. Włącznik z przodu jak najbardziej właściwe. Jeżeli położysz zasilacz na półkę i jeszcze postawisz coś obok a często jeszcze na wierzch coś rzucisz to nie musisz przesuwać aby włączyć/wyłączyć.
    4. Aby mieć więcej miejsca na przednim panelu to może wyższa obudowa, a może w pionie? Takie luźne przemyślenia. Albo włącznik max na lewo, jak najbliżej ładowarka, potencjometry w pionie (V na górze i A pod spodem) a banany na prawo także w pionie i masz lepszy dostęp.

Pamiętaj że to tylko sugestie i uwagi ode mnie, to Ty będziesz używał i to dla ciebie ma być wygodnie. Masz wielkiego plusa ode mnie choćby za sam fakt wykonania, wprowadzenia pomysłu w życie. Zdobyłeś doświadczenie którego byś nie miał tylko czytając teorię. Komentarzy nie traktuj jako krytykę bo spora część tylko krytykujących to malkontenci piszący co oni by zrobili ale brak im odwagi i zapału any swoje pomysły wykonać, istnieją tylko na papierze a najczęściej tylko w głowie.

Pomysł i wykonanie szybkiego, taniego i funkcjonalnego zasilacza zasługuje na oklaski. Z doświadczeniem zdobytym przy tym projekcie następny będzie dużo lepszy bo mam nadzieję że będzie kiedyś kolejny zasilacz i/lub kolejne projekty.
    ArturAVS
    Moderator HydePark/Samochody
    atek000 napisał:
    Moim zdaniem (zdaniem, a nie jestem wyrocznią) masz za blisko siebie gniazda banany.

Zgadza się, do użytku z wtykami ok. jak zakręcamy trochę brak miejsca (chyba że ma się przewody "zarobione" końcówkami widełkowymi). Popełniłem ten sam błąd.
    atek000 napisał:
    Włącznik z przodu jak najbardziej właściwe.

I ergonomiczne przy okazji. Tu mój zasilacz "popełniony" na zestawie miernik panelowy+przetwornica ze sklepiku elektrody. Wykorzystałem walający się po kątach zasilacz CB(uszkodzony) 13,8V/10A.
    Wykorzystana obudowa+trafo, dołożony solidny mostek prostowniczy i kondensator 22000uF/63V. Uzwojenia dało się spiąć tak, aby po filtracji mieć 32V.

Panel trochę się zużył podczas użytkowania :D, i te uparcie wyskakujące z zatrzasków oprawki do LED :-(
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    ArturAVS napisał:
    te uparcie wyskakujące z zatrzasków oprawki do LED
    Kropelka "Kropelki" załatwi problem.
    ArturAVS
    Moderator HydePark/Samochody
    Zasilacz był zbudowany z chęci przetestowania tego zestawu (mierni+przetwornica) tak na szybko. Gdybym go teraz składał, to bym wykorzystał frezarkę CNC i ploter laserowy będące na stanie. W sumie rzadko go używam, głównie jako ładowarkę do wszelkiego rodzaju akumulatorów.